وبلاگ فرهنگ کودکی

۱۳۷ records found.‎

بعد از ظهر بچه‌ها در وارگمونت

پیرآگوست رنوار ۱۸۴۱–۱۹۱۹
بعد از ظهر بچه‌ها در وارگمونت ۱۸۸۴
رنگ روغن روی بوم

Pierre-Auguste Renoir 1841–1919 
Children's Afternoon at Wargemont 1884
oil on canvas
 

قصه‌های برادران گریم 

برادران گریم، یاکوب لودویگ کارل گریم و ویلهلم کارل گریم، در شهری نزدیک فرانکفورت زاده شدند. یاکوب و ویلهلم در دانشگاه درس حقوق خواندند و در آنجا با شیوه‌های جدید پژوهش‌های تاریخی شعرهای عامیانه آلمانی آشنا شدند. در سال ۱۸۰۵ م.

اریگامی 

(اوری) به معنی با اندیشه تا زدن و (گامی) به معنی کاغذ است. ترکیب آن‌ها با یکدیگر کلمه اُریگامی را می‌سازد. بنابراین اُریگامی هنر و اندیشهٔ تا زدن کاغذ (یا صفحاتی از جنس پلاستیک، فلز و مواد دیگر) برای ساخت شکل‌های مختلف است.

مجموعه گردونه تاریخ

موسسه انتشارات فرانکلین با آگاهی از نبود یا کمبود کتاب‌های غیرداستان برای مخاطبان نوجوان ایرانی، در فاصله سال‌های ۱۳۳۹-۱۳۴۰، ۵۲ اثر از مجموعه گردونه تاریخ شامل کتاب‌هایی با موضوع زندگینامه و دانش اجتماعی را با همکاری دو ناشر ایرانی: امیرکبیر و نیل، منتشر کرد.

فرهنگ کودکی در موزه‌های ایران: گنجینه اردکان 

این موزه در سال ۱۳۷۰ به همت علی سپهری اردکانی با نام موزه مردم شناسی اردکان افتتاح گردید. سپس توسعه یافت و بخش‌های فرهنگی، گیاه شناسی، جانور شناسی، باستان شناسی و هدایا به آن اضافه شد. اکنون نیز بخش اسناد و "موزه کودک" درحال آماده شدن است.

کودکان و حلقه هولاهوپ

کودکان و حلقه هولاهوپ، جنوب ملبورن، دهه ۱۹۵۰ میلادی

دوستان خوب

دوستان خوب ۱۸۸۱
آلبرت ادلفلت

Albert Edelfelt, Good Friends 1881

روز تابستان

روز تابستان (۱۸۸۴).
ادوارد جانسون (انگلیسی، ۱۸۲۵-۱۸۹۶)

 

(Summer Days (1884
(Edward Killingworth Johnson (English, 1825-1896

نقاشی از ماری استیونسون کست

ماری استیونسون کست (۱۸۴۴ _۱۹۲۶)
رنگ روغن روی بوم 

Auguste Reading to Her Daughter 1910
(Mary Stevenson Cassatt (11 May 1844 - 14 June 1926
Painting - oil on canvas

فرهنگ کودکی در موزه‌های جهان: موزه بریتانیا 

موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی از هانس سلون طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دستنوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تأسیس شد.

عروسک پاپیه ماشه

در سال‌های اولیه قرن نوزدهم در اروپا به ویژه در انگلستان آلمان و فرانسه عروسک‌های ساخته شدند بنام پاپیه ماشه. این نوع عروسک‌ها از ماده‌ای مرکب از کاغذهای خیس مچاله شده که با آرد و چسب مخلوط و سپس قالب گیری می‌شدند درست می‌شد.

بازپیچ

در لغتنامه دهخدا در زیر مدخل "بازپیچ" به مهره‌های اشاره شده است که به گهواره نوزادان می‌بستند:

بازپیچ. (اِ مرکب) بازنیچ. مهرهٔ چندی است که بر ریسمان بندند و از بالای گهوارهٔ اطفال آویزند تا ایشان بدان بازی کنند و آنرا بعربی دأداءة گویند.

بینگو

بینگو Bingo بازی فکر است که از سال‌های ۱۵۰۰ میلادی در ایتالیا آغاز شد. این بازی که شبیه بازی لوتو است در سال‌های ۱۷۰۰ میلادی به فرانسه، بریتانیا، و دیگر بخش‌های اروپا رفت. بازیکنان اعدادی را که به صورت رندومی توسط فردی خوانده می‌شد روی کارت‌های خود علامت می‌زدند.

شیرمک

شیر مک سفالینه‌هایی با شکل جالب و غالباً ظریف هستند که بدنه‌های کروی و دسته‌هایی جداگانه با دسته و لوله توامان دارند. لوله‌ها که میان تهی‌اند تا ته ظرف ممتد و کشیده شده‌اند و ابتدای لوله مانند پستان در دهان کودک قرار می‌گرفته است.

انتشارات بامداد

انتشارات بامداد یکی از ناشران کتاب‌های ارزان برای کودکان و نوجوانان بود. بامداد از سال ۱۳۴۸ در کنار چاپ و نشر کتاب‌های بزرگسالان، به انتشار کتاب برای کودکان و نوجوانان پرداخت.

کتابخانه‌های سیار شهری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 

با وجود تلاش‌های گسترده کانون در راه‌اندازی کتابخانه‌های کودکان در شهرهای بزرگ و کوچک استان‌های مختلف در سراسر کشور، در کشور پهناوری همچون ایران، بسیاری از کودکان خانواده‌های فرودست به‌ویژه در نقاط دوردست و روستاها، حتی در شهرهای بزرگی چون تهران از خدمات این کتابخانه‌ها محروم بودند.

طرح آموزشی نو در دهه چهل

در سال تحصیلی ۱۳۴۳ – ۱۳۴۴ وزارت آموزش و پرورش برای پاسخگویی به مشکلات و نیازهای آموزشی گسترده و ژرف کودکان در سراسر کشور، بر آن شد که در سامانه آموزشی دگرگونی‌های بنیادی پدید آورد. 

عروسک نمایشی

هنر عروسک گردانی هنری است که می‌توان گفت از هزاران سال پیش معمول بوده است. اما کسی نمی‌داند در کجا و در چه زمانی عروسک‌ها بوجود آمده‌اند. البته آنچه به تحقیق معلوم شده است در جوامع اولیه عروسک‌ها برای مقاصد مذهبی استفاده می‌گردید.

تاریخچه تشکیل دادگاه ویژه اطفال در ایران

تا پیش از سال ۱۳۳۸، قوانین ایران درباره مجازات کودکان بزهکار، برگرفته از قوانین سال ۱۸۱۲ میلادی قانون جزای فرانسه بود که در آن قانون، کودکان مجرم، مجرم کوچک تلقی می‌شدند و به همان نسبت مجازات کمتری برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شد. ... 

استمداد شیر و خورشید سرخ ایران

در سال‌های آغازین دهه ۱۳۰۰، کودکان از هیچگونه حقوق شهروندی برخوردار نبودند. آنان نخستین قربانیان تنگدستی و عقب‌ماندگی جامعه ایران بودند. بیماری‌های ناشی از آب آلوده هر ساله به مرگ شمار زیادی از کودکان می‌انجامید.

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان