انتشارات بامداد

انتشارات بامداد یکی از ناشران کتاب‌های ارزان برای کودکان و نوجوانان بود. بامداد از سال ۱۳۴۸ در کنار چاپ و نشر کتاب‌های بزرگسالان، به انتشار کتاب برای کودکان و نوجوانان پرداخت. این ناشر تا سال ۱۳۵۳ نزدیک به ۷۰ عنوان کتاب که بیشتر کتاب‌های ترجمه بود، برای گروه‌های سنی کودک و نوجوان چاپ کرد و فعالیت‌های آن در سال‌های ۱۳۵۲ و ۱۳۵۳ به اوج خود رسید.

بیشتر مجموعه کتاب‌های کودک این ناشر، کم‌برگ بودند و واژه‌های درشت و تصویرهای رنگی داشتند. بهای آن‌ها ۱۰ تا ۴۰ ریال بود. در تهیه این کتاب‌ها، جنبه آموزش و سرگرمی، هر دو در نظر گرفته شده بود. اکبر نعمتی از سال ۱۳۵۱ در بخش سرپرستی کتاب‌های کودکان بامداد کار می‌کرد.

یکی از مجموعه‌های کتاب‌های بامداد"داستان‌های مصور رنگی برای کودکان" بود که از چند مجموعه گوناگون خارجی گردآوری و ترجمه شده‌اند. "کتاب‌های کوچک برای کوچولوها" یکی دیگر از مجموعه‌کتاب‌های کودکان بامداد است. نویسنده همه داستان‌های آن، کوری شروینتز بود. مجموعه دیگر "افسانه‌های لافونتن" نام دارد.

در هر کتاب این مجموعه شماری از حکایت‌های لافونتن با تصویرهای رنگی همراه شده‌اند. مجموعه "ادبیات کودکان" یکی دیگر از مجموعه‌های داستانی تألیفی انتشارات بامداد است که داستان‌هایی از منوچهر کریم‌زاده را در بر می‌گیرد. از آثار شایان توجه تألیفی دیگر این ناشر در این دوره، قصه پهلوان ممولی – قصه علی مردان خان با تصویرگری جعفر تجارتچتی است.

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان