روزشمار کودکی

لیلی تقی‌پور، نخستين بانوي تصويرگر كتاب كودک در ايران تایخ خبر: ۱۴-۰۴-۹۰ لیلی تقی‌پور، نخستین بانوی تصویرگر کتاب کودک در ایران تیر

لیلی تقی‌پور میلانی ۸ تیر ۱۲۹۹ در مشهد زاده شد. لیلی آموختن هنر نقاشی را نزد یکی از شاگردان کمال‌الملک به نام استاد مؤید‌پرداز آغاز کرد. سال ۱۳۲۵ از دانشگاه تهران لیسانس گرفت. محسن مقدم، از استادان تقی‌پور ‌او را برای تصویرگری به مجله‌ی «پیام نو» ‌فرستاد.

ادامه...
سیروس طاهباز، نویسنده و مترجم ادبیات کودکان تایخ خبر: ۰۴-۱۰-۸۹ سیروس طاهباز، نویسنده و مترجم ادبیات کودکان دی

دوم دی ماه ۱۳۱۸ زادروز سیروس طاهباز نویسنده و مترجم ادبیات کودکان ایران است.او در سال ۱۳۱۸ شمسی در بندر انزلی متولد شد. در تهران و آبادان تحصیلات مقدماتی خود را گذراند و وارد دانشگاه تهران شد تا پزشکی بخواند.

ادامه...
 لایمن فرانک باومتایخ خبر: ۲۶-۰۲-۹۵ ۱۵ مِی زادروز خالق جادوگر شهر اُز، لایمن فرانک باوماردیبهشت

لایمن فرانک باوم ، نویسندهٔ کتاب های کودکان و روزنامه نگار آمریکایی در ۱۵ می ۱۸۵۶ در نیویورک در خانواده‌ای ثروتمند زاده شد.

وی مدتی را به تئاتر و روزنامه نگاری گذراند و سپس نخستین کتابِ خود را با نامِ داستان‌های مامان‌غاز به نثر منتشر کرد که باعث شناساندن او به دنیای ادبیات شد. 

وی در دههٔ ۱۸۹۰، با همکاری تصویرگری به نام دِنسلوُ، جادوگر شگفت‌انگیز شهر اُز را منتشر کرد که نام این دو را بر سر زبان‌ها انداخت و پس از آن داستان‌های دیگری در سرزمین اُز نوشت که همگی موفقیت‌آمیز بودند.

فرانک باوم در سن۶۲ سالگی درکالیفرنیا درگذشت.
 

ادامه...
پیک معلم و خانواده تایخ خبر: ۱۵-۰۷-۸۹ پیک معلم و خانواده مهر

مهر ماه ۱۳۴۷ نخستین شماره از نشریه ی "پیک معلم و خانواده: راهنمای مجلات پیک نوآموز و دانش آموز" با مدیر مسئولی ایرج جهانشاهی،‌ منتشر شد.

ادامه...
م. آزاد، شاعری جست و جوگرتایخ خبر: ۱۸-۰۹-۸۹ م. آزاد، شاعری جست و جوگرآذر

۱۸ آذر ۱۳۱۲ زاد روز محمود مشرف آزاد تهرانی از شاعران و نویسندگان ادبیات کودک ایران است. او یکی از نخستین نویسندگانی است که به بازآفرینی و بازنویسی ادبیات کهن ایران برای کودکان پرداخت.

ادامه...
روز کودک ایرانی در نیمه دوم دهه ۳۰   تایخ خبر: ۲۲-۱۲-۸۹ روز کودک ایرانی در نیمه دوم دهه ۳۰ اسفند

در سال ۱۹۵۴م.  مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه‌ای از همه کشورهای جهان خواست که با توجه به ویژگی‌های کشور خود روز ویژه‌ای را به کودک اختصاص دهند. پس از این درخواست در ایران در فاصله سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۰ این روز را به گونه‌ای محدود در روز چهارشنبه آخر هر سال جشن می‌گرفتند.

ادامه...
شنگول خردسالان تایخ خبر: ۰۴-۰۷-۸۹ شنگول خردسالان مهر

۴ مهر سالروز انتشار اولین شماره ی نشریه شنگول خردسالان است. این نشریه که صاحب امتیاز و مدیرمسئول آن جواد میراحمدیان و سردبیر آن حسین شایسته بود، ابتدا به صورت پیوست مجله ی سیاسی – فکاهی شنگول برای بزرگسالان منتشر می شد ولی در پی بسته شدن شنگول برای بزرگسالان، این نشریه به طور مستقل، در ۴ مهر ۱۳۲۲ منتشر شد. شنگول خردسالان تنها در دو شماره منتشر شده است.

ادامه...
محسن فارسی، مترجم و بازنویس ادبیات کودکان  تایخ خبر: ۲۸-۰۲-۹۰ محسن فارسی، مترجم و بازنویس ادبیات کودکان اردیبهشت

محسن فارسی ۲۹ اردیبهشت ۱۲۹۹ ش. در عراق زاده شد. دوره دبستان را در دبستان «حسینی» عراق كه عمویش بنیان‌گذار و مدیر آن بود، گذراند. سپس به دبیرستان ایرانی «شرافت» بغداد رفت و با پایان دوره‌ی دبیرستان به تنهایی به ایران آمد و زندگی را در تهران آغاز كرد.

ادامه...
تحفه نو بهره خردسالان ایران تایخ خبر: ۰۸-۰۶-۹۰ تحفه نو بهره خردسالان ایران شهریور

۱۲ شهریور سالروز انتشار نخستین شماره ی نشریه تحفه نو – بهره خردسالان ایران است.

ادامه...
محمود احیایی، نویسنده کودکان و نوجوانان  تایخ خبر: ۱۰-۱۱-۸۹ محمود احیایی، نویسنده کودکان و نوجوانان بهمن

محمود احیایی، ۹ بهمن ۱۳۲۳ در یزد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدائی را در دبستان سعدی یزد و دوره متوسطه را در دبیرستان مارکار یزد گذراند و ادامه ی آن را در دبیرستان پرورش تهران و محمدرضا شاه (سابق) به پایان رساند.

ادامه...

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان