روزشمار کودکی

ایرج جهانشاهی قاجار، آموزگار، نویسنده، مترجم و ویراستار ادبیات كودكان و نوجوانانتایخ خبر: ۰۲-۱۲-۸۹ ایرج جهانشاهی قاجار، آموزگار، نویسنده، مترجم و ویراستار ادبیات كودكان و نوجوانان اسفند

 اول اسفند ۱۳۰۵ زاد روز ایرج جهانشاهی قاجار، آموزگار، نویسنده، مترجم و ویراستار ادبیات کودکان و نوجوانان است.

ادامه...
نوش آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودکتایخ خبر: ۰۹-۰۶-۹۵ نوش آفرین انصاری، عضو هیئت مدیره شورای کتاب کودکشهریور

نوش آفرین انصاری، استاد کتابداری، عضو هیئت مدیره و دبیر شورای کتاب کودک در۳۰ شهریور سال ۱۳۱۸ در شهر سیملا در هندوستان در دامنه ی هیمالیا به دنیا آمد. پدرش –عبدالحسین مسعودانصاری- کارمند وزارت امور خارجه بود و در روسیه و فرانسه درس خوانده بود. مادرش نیز دانش آموخته ی رشته ی آموزش پیش از دبستان بود.

ادامه...
جبار باغچه بان، نويسنده، مترجم، روزنامه نگار، آموزگار و بنیان‌گذار آموزش ناشنوایتایخ خبر: ۱۸-۰۲-۹۰ جبار باغچه بان، نويسنده، مترجم، روزنامه نگار، آموزگار و بنیان‌گذار آموزش ناشنوایان اردیبهشت

جبار عسگرزاده‌، از پيشگامان آموزش و پرورش نو ابتدايی و پیش‌دبستان ايران در ۱۹ ارديبهشت ۱۲۶۴ در شهر ايروان زاده شد.

ادامه...
نوباوگان ایران تایخ خبر: ۱۷-۰۸-۸۹ نوباوگان ایران آبان

 ۱۵ آبان سال ۱۳۳۱ اولین شماره ی مجله ی نوباوگان ایران منتشر شد. این نشریه که وابسته به خبرگزاری ملی ایران بود با صاحب امتیازی و مدیر مسئولی اختر حاتمی آغاز به کار کرد.

ادامه...
فرخ صادقی، نویسنده و منتقد ادبیات کودکانتایخ خبر: ۲۱-۰۶-۸۹ فرخ صادقی، نویسنده و منتقد ادبیات کودکانشهریور

۱۷ شهریور ۱۳۲۶ برابر است با زادروز فرخ صادقی. او در شهرستان مراغه در خانواده ای فرهنگ دوست زاده شد. فرخ صادقی از دوره ی جوانی به ادبیات، به ویژه ادبیات کودکان علا قه مند بود. او بر این باور بود که کودکان عامل بنیادین تحولا ت اجتماعی اند و برای پدید آوردن تحول در جامعه، باید از کودکان آغاز کرد.

ادامه...
زبان، مجله ی جبار باغچه بانتایخ خبر: ۰۳-۱۱-۸۹ زبان، مجله ی جبار باغچه بانبهمن

اول بهمن ۱۳۲۳، مجله ی زبان یا زبان آموزگار با مدیریت جبار باغچه بان آغاز به کار کرد. زبان، ماهنامه ای با اندرونه ی اجتماعی و آموزشی بود.

ادامه...
آنتوان دو سنت اگزوپریتایخ خبر: ۰۲-۰۴-۹۵ آنتوان دو سنت اگزوپریتیر

آنتوان دو سنت اگزوپری، خلبان و نویسنده ی "شازده كوچولو"، یكی از شاهكارهای ادبیات كودكان است. سنت اگزوپری، فرزند سوم ژان دو سنت اگزوپری در ۲۸ ژوئن سال ۱۹۰۰ در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد.

اگزوپری، نوشتن و سرودن را از دوران تحصیل آغاز كرد. در ۱۹۲۵ داستان كوتاهی از او به نام "مانون" در یكی از مجله های پاریس منتشر شد. آنچه كه ذوق نویسندگی و شاعری را در او بارور ساخت، پرواز و آشنایی با سرزمین و فرهنگ های گوناگون بود.

ادامه...
پیک نوجوانان تایخ خبر: ۲۵-۰۷-۸۹ پیک نوجوانان مهر

انتشار آزمایشی نشریه پیک نوجوانان برای دانش آموزان دبیرستان از مهر ماه ۱۳۴۹ به مدیریت ایرج جهانشاهی آغاز شد.

ادامه...
محمد قاضی، مترجم تایخ خبر: ۱۶-۰۵-۹۰ محمد قاضی، مترجم شازده کوچولواَمرداد

۱۲اَمرداد ۱۲۹۲ زاد روز محمد قاضی یکی از مترجمان برجسته در حوزه ادبیات است.

ادامه...
فردریش ویلهلم آگوست فروبل تایخ خبر: ۰۲-۰۲-۹۵ ۲۱ آوریل زادروز فردریش ویلهلم آگوست فروبلاردیبهشت

فردریش ویلهلم آگوست فروبل آموزگار آلمانی در سال ۱۷۸۲ به جهان گام گذاشت. او کسی است که نخستین مهدکودک را بنیاد نهاد.

فروبل زندگی را در روستایی در دل جنگلی با انواع گل ها و گیاهان زیبا آغاز کرد. از دست دادن مادر هنگامی که هنوز خیلی کوچک بود و آموزش خشک و بی روح مدرسه دست به دست هم داد تا فروبل کودکی غم انگیزی را تجربه کند.

فردریش کوچک طبیعت را بسیار دوست داشت اما در مدرسه خبری از شور و نشاط و سرزندگی طبیعت نبود. در مدرسه تنها خواندن بود و خواندن و خواندن، بدون هیچ تجربه ای از طبیعت و کاری که با دست ها انجام شود. 

ادامه...

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان