روزشمار کودکی

زندگی هفتگی مخصوص دانش آموزان تایخ خبر: 20-02-90 زندگی هفتگی مخصوص دانش آموزان اردیبهشت

در اردیبهشت سال ۱۳۲۷ این نشریه به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی سید حسین آموزگار خراسانی منتشر شد.

ادامه...
نیما یوشیج تایخ خبر: 23-08-89 نیما یوشیج آبان

 نیما یوشیج در ۲۱ آبان سال ۱۲۷۶ در یوش، دهکده ای پیرامون آمل، زاده شد. پدرش در ۱۲ سالگی او را برای ادامه ی تحصیل به تهران فرستاد. در تهران نخست در دبستان حیات جاوید رشدیه و سپس در مدرسه ی متوسطه ی کاتولیک سن لوئی درس خواند.

ادامه...
پروین دولت آبادی، شاعر کودکان ایرانتایخ خبر: 23-11-89 پروین دولت آبادی، شاعر کودکان ایران بهمن

۲۱ بهمن ماه  ۱۳۰۳ زاد روز پروین دولت آبادی است. او از شاعران برجسته ی کودکان ایران و از بینان گذاران شورای کتاب کودک بود. دولت آبادی، با آن که در سرودن شعر بزرگسالان توانا بود اما دیدار از پرورشگاهی که پدرش سرپرستی آن را بر عهده داشت سبب شد که کار برای کودکان را برگزیند.

ادامه...
دانش آموز، نشریه وزارت فرهنگ تایخ خبر: 05-12-89 دانش آموز، نشریه وزارت فرهنگ اسفند

در اسفند ۱۳۲۷ وزارت فرهنگ با هدف پرورش دانش آموزان نوجوان، نشریه ای با عنوان دانش آموز و به فاصله پانزده روز یکبار منتشر کرد که انتشار آن تا سال ۱۳۳۹ ادامه یافت.

ادامه...
غلامعلی مکتبی، از تصویرگران پیشگام کتاب کودکانتایخ خبر: 09-06-95 غلامعلی مکتبی، از تصویرگران پیشگام کتاب کودکاناردیبهشت

غلامعلی مکتبی تصویرگر کتاب های کودکان در ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۳ زاده شد. پس از پایان دوره ی دبیرستان، برای ادامه ی تحصیل به تهران آمد و به دانشکده هنرهای زیبا رفت.

ادامه...
پیک جوانان تایخ خبر: 27-07-89 پیک جوانان مهر

از مهر ماه ۱۳۵۱ نخستین شماره ی نشریه‌ی پیک با عنوان "پیک جوانان" برای دانش آموزان دبیرستانی به مدیریت ایرج جهانشاهی منتشر شد.

ادامه...
پویه، نشریه‌ای آموزشی برای کتابداران تایخ خبر: 01-06-90 پویه، نشریه‌ای آموزشی برای کتابداران شهریور

در شهریور سال ۱۳۵۱، کانون نشریه‌ای به نام پویه با امتیاز لیلی امیرارجمند و زیر نظر فیروز شیروانلو منتشر کرد، اما پس از نخستین شماره، پویه از ادامه انتشار باز ایستاد.

ادامه...
پیام شادی، نشریه ای با رویکرد مذهبیتایخ خبر: 02-11-89 پیام شادی، نشریه ای با رویکرد مذهبیبهمن

نشریه پیام شادی از بهمن ماه ۱۳۵۰ با صاحب امتیازی و مدیرمسئولی سیدحسن شریعتمداری، زیر نظر هیئت تحریریه در چاپخانه دارالتبلیغ اسلامی قم، ماهانه به پیوست نشریه مکتب اسلام، برای کودکان و به ویژه نوجوانان منتشر شد.

ادامه...
فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکانتایخ خبر: 14-04-95 فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکانتیر

فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکان، ۱۳ تیر سال ۱۳۲۴ در اصفهان به دنیا آمد. و پس از به پایان رساندن دوره ی دبیرستان، در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۴۹ از این دانشکده دانش آموخته شد. مثقالی چند سالی در دفتر روابط عمومی سازمان برنامه و مجله ی "نگین" کار کرد و سپس در "کیهان بچه ها" به کار تصویرسازی پرداخت. او برای نخستین بار کتاب «کره اسب سیاه» از سری کتاب های "پیک" را به شکل سیاه و سفید تصویرگری کرد. نخستین کتاب رنگی که تصویرگری کرد، "خروس زری، پیرهن پری" احمد شاملو از انتشارات نیل بود.

ادامه...
پیک کودک تایخ خبر: 13-07-89 پیک کودک مهر

دوره آزمایشی انتشار  پیک کودک از مهر سال ۱۳۴۸ آغاز شد.

ادامه...

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان