روزشمار کودکی

اردشیر کشاورزی، كارگردان و نمايشنامه‌نويس تئاتر عروسكي  تایخ خبر: ۱۱-۰۲-۹۰ اردشیر کشاورزی، كارگردان و نمايشنامه‌نويس تئاتر عروسكي اردیبهشت

اردشیر کشاورزی، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۲۴ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. در رشته ادبیات زبان‌های خارجه تحصیل کرد و پس از آن در دانشکده هنرهای دراماتیک به عنوان مترجم زبان انگلیسی و فرانسه مشغول به کار شد. در سال۱۳۵۰ که "اسکار باتک"، استاد نمایش عروسکی، از چکسلوا‌کی به ایران آمد و رشته تئاتر عروسکی را راه‌اندازی کرد، کشاورزی، به عنوان مترجم و شاگرد در دوره های آموزشی باتک شرکت کرد.

ادامه...
پیش آهنگی و تربیت بدنی تایخ خبر: ۰۵-۰۸-۸۹ پیش آهنگی و تربیت بدنی آبان

 ۴ آبان سالروز انتشار اولین شماره ی نشریه پیش آهنگی و تربیت بدنی است. این نشریه در سال ۱۳۱۹ با صاحب امتیازی و مدیرمسئولی ابوالقاسم شکرایی، از سوی اداره پیش آهنگی و تربیت بدنی منتشر شد.

ادامه...
تحفه نو بهره خردسالان ایران تایخ خبر: ۰۸-۰۶-۹۰ تحفه نو بهره خردسالان ایران شهریور

۱۲ شهریور سالروز انتشار نخستین شماره ی نشریه تحفه نو – بهره خردسالان ایران است.

ادامه...
محمود احیایی، نویسنده کودکان و نوجوانان  تایخ خبر: ۱۰-۱۱-۸۹ محمود احیایی، نویسنده کودکان و نوجوانان بهمن

محمود احیایی، ۹ بهمن ۱۳۲۳ در یزد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدائی را در دبستان سعدی یزد و دوره متوسطه را در دبیرستان مارکار یزد گذراند و ادامه ی آن را در دبیرستان پرورش تهران و محمدرضا شاه (سابق) به پایان رساند.

ادامه...
حسین ابراهیمی الوند، مترجم کتاب کودکان و نوجوانانتایخ خبر: ۰۹-۰۶-۹۵ حسین ابراهیمی الوند، مترجم کتاب کودکان و نوجوانانشهریور

حسین ابراهیمی الوند،یکی از پرکارترین و تاثیرگذارترین مترجم های کتاب کودکان به ویژه نوجوانان است. وی در ۷ شهریور ۱۳۳۰ چشم به جهان گشود.

او دانش آموخته رشته زبان و ادبیات انگلیسی و ادبیات فارسی دانشگاه تهران بود. آشنایی و تسلط او به ادبیات هر دو زبان، از او مترجمی توانا ساخت. ویژگی ترجمه های او شیوایی، خوش خوانی و امانت داری به متن اصلی است. او از جمله  مترجم هایی است که سعی کرد قانون حق تالیف (کپی رایت) را اعمال کند او همچنین با ارایه مشاوره، نویسندگانی همچون سوزان فلچر و داناجو ناپلی را در خلق آثاری که از فرهنگ و تاریخ ایران الهام گرفته اند، یاری رساند.

ادامه...
منصوره راعی، کارشناس آموزش و پرورش و ادبیات کودکان تایخ خبر: ۱۸-۰۷-۸۹ منصوره راعی، کارشناس آموزش و پرورش و ادبیات کودکان مهر

منصوره راعی، ۱۸ مهر ۱۳۲۲ در تهران متولد شد.

ادامه...
ثمین باغچه بان، سازنده آلبوم رنگین کمون تایخ خبر: ۲۰-۰۴-۹۰ ثمین باغچه بان، سازنده آلبوم رنگین کمون تیر

ثمین، فرزند جبار باغچه‌بان، ۱۹ تیر‌ ۱۳۰۲ در تبریز متولد شد. در سال ۱۳۲۳ با استفاده از بورس تحصیلی برای تحصیل در رشته کمپوزیسیون به ترکیه رفت و در آنجا بود که با همسر آینده‌اش آشنا شد.

ادامه...
کیهان بچه ها تایخ خبر: ۰۸-۱۰-۸۹ کیهان بچه ها دی

روز پنج شنبه ۶ دی ماه سال ۱۳۳۵ اولین شماره نشریه کیهان بچه ها با پیشنهاد و مدیریت جعفر بدیعی ازسوی موسسه کیهان با شمارگان ۲۰ هزار نسخه منتشر شد.

ادامه...
توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان ایرانتایخ خبر: ۲۵-۰۳-۹۵ توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان ایرانخرداد

توران میرهادی استاد برجسته ادبیات کودکان ایران، در ۲۵ خرداد سال ۱۳۰۶ش. در خانواده‌ای فرهیخته در تهران زاده شد. پدر او از دانشجویان اعزامی به خارج از كشور بود و در رشته مهندسی راه و ساختمان و مكانیك در راه‌ آهن در آلمان درس خوانده بود. مادرش آلمانی بود و مجسمه‌سازی و نقاشی می‌كرد.

ادامه...
پیک نوآموزتایخ خبر: ۰۵-۰۷-۸۹ پیک نوآموزمهر

نیمه نخست مهر ۱۳۴۶، اولین شماره ی پیک نوآموز ویژه ی دانش آموزان پایه دوم و سوم دبستان، با مدیریت ایرج جهانشاهی و هدف اصلی زبان آموزی منتشر شد. از دیگر هدف های این نشریه، آموزش رفتارهای مناسب در خانواده، مدرسه و جامعه به کودکان و بالابردن دانش اجتماعی آنان بود. اندرونه این نشریه قصه و داستان، شعر و مطالب غیرداستانی بود ولی از دوره چهارم سرگرمی ها نیز به به مطالبش اضافه شد.  پیک نوآموز هر ۱۵ روز یک بار منتشر می شد.

ادامه...

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان