روزشمار کودکی

اولین برنامه کودک رادیوتایخ خبر: ۰۶-۰۲-۹۰ اولین برنامه کودک رادیواردیبهشت

جمعه، ۶ اردیبهشت ۱۳۱۹، دو روز پس از آغاز کار رادیو در ایران، نخستین برنامه ویژه‌ی کودکان از رادیو پخش شد.

ادامه...
پروین اعتصامی، شاعر مردم کوچه و بازار  تایخ خبر: ۲۵-۱۲-۸۹ پروین اعتصامی، شاعر مردم کوچه و بازار اسفند

رخشنده اعتصامی نامدار به پروین اعتصامی در ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ در تبریز به دنیا آمد و در سال ۱۲۹۱ همراه خانواده به تهران کوچید. پدرش میرزا یوسف اعتصام‌الملك و مادرش زنی با فرهنگ و ادب دوست بود و در شكوفایی خلاقیت پروین بسیار تلاش كرد.

ادامه...
پیک نوآموزتایخ خبر: ۰۵-۰۷-۸۹ پیک نوآموزمهر

نیمه نخست مهر ۱۳۴۶، اولین شماره ی پیک نوآموز ویژه ی دانش آموزان پایه دوم و سوم دبستان، با مدیریت ایرج جهانشاهی و هدف اصلی زبان آموزی منتشر شد. از دیگر هدف های این نشریه، آموزش رفتارهای مناسب در خانواده، مدرسه و جامعه به کودکان و بالابردن دانش اجتماعی آنان بود. اندرونه این نشریه قصه و داستان، شعر و مطالب غیرداستانی بود ولی از دوره چهارم سرگرمی ها نیز به به مطالبش اضافه شد.  پیک نوآموز هر ۱۵ روز یک بار منتشر می شد.

ادامه...
عباس یمینی شریف، شاعر و نویسنده کودکان تایخ خبر: ۳۱-۰۲-۹۰ عباس یمینی شریف، شاعر و نویسنده کودکان خرداد

عباس یمینی شریف، از نخستین شاعران و نویسندگان كودكان، ۱ خرداد ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. او از کلاس پنجم دبستان شعر گفتن را آغاز کرد.

ادامه...
محمد تقی بهارتایخ خبر: ۱۸-۰۹-۸۹ محمد تقی بهارآذر

میرزا محمدتقی بهار، شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و سیاستمدار، در ۱۸ آذر سال ۱۲۶۵ در مشهد به دنیا آمد. از هفت سالگی به سرودن شعر پرداخت و از چهارده سالگی، همراه پدر، در گردهمایی های آزادی خواهان شرکت می کرد.

ادامه...
صادق هدایت، گردآورنده ی افسانه ها و فرهنگ مردم   تایخ خبر: ۰۱-۱۲-۸۹ صادق هدایت، گردآورنده ی افسانه ها و فرهنگ مردم بهمن

صادق هدایت در ۲۸ بهمن سال ١٢٨١ در تهران به دنیا آمد. پدرش هدایت قلی خان اعتضادالملک، وزیر علوم و رئیس مدرسه ی دارالفنون و پدربزرگش رضاقلی خان هدایت، نخستین مدیر دارالفنون بود.

ادامه...
هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده نامدار کودک و نوجوانتایخ خبر: ۰۹-۰۶-۹۵ هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده نامدار کودک و نوجوانشهریور

هوشنگ مرادی کرمانی در ۱۶ شهریور ماه ۱۳۲۳ در روستای سیرج کرمان زاده شد. زندگی اش بدون پدر و مادر و در تنگدستی و سختی گذشت. از ۸ سالگی به کارهای مختلف پرداخت. دوره ی دبستان را در زادگاهش و دوره ی دبیرستان را در کرمان گذراند.

ادامه...
ماهنامه شورای کتاب کودک تایخ خبر: ۱۳-۰۲-۹۰ ماهنامه شورای کتاب کودک اردیبهشت

در اردیبهشت سال ۱۳۴۲، اولین شماره ی ماهنامه شورای کتاب کودک منتشر شد. شوراي كتاب كودک از همان آغاز برای پيوند با علا‌قه‌مندان و صاحب ‌نظران و بازتاب فعاليت ‌های خود این ماهنامه‌ را منتشر می كرد و به رايگان در دسترس علا‌قه‌مندان می گذاشت.

ادامه...
دنیای دانش آموزتایخ خبر: ۱۱-۰۸-۸۹ دنیای دانش‌آموزآبان

اولین شماره ی نشریه ی دنیای دانش آموز، آبان ماه سال ۱۳۴۴، با مدیرمسئولی حسام الدین امامی و سردبیری محمدصادق فرهید، منتشر شد.

ادامه...
اصغر محمدی، طراح نشان شورای کتاب کودکتایخ خبر: ۲۰-۰۶-۹۰ اصغر محمدی، طراح نشان شورای کتاب کودکشهریور

اصغر محمدی ۱۸ شهریور ۱۳۱۷ در بروجرد زاده شد.

ادامه...

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان