خبر جمع کن

کامل‌ترین راهنمای کتابخوانی برای کودک ۲ تا ۵ ساله + معرفی بهترین کتاب‌

وبلاگ کتاب هدهد - س., ۰۹/۱۹/۲۰۲۳ - ۱۵:۵۱

در این مقاله قصد داریم با معرفی مفهوم «سواد شکوفایی»، مسیری برای کتابخوانی کودکان ۲ تا ۵ سال در اختیار شما قرار دهیم، که با مطالعه‌ی آن بتوانید به راحتی کتاب های مناسب را برای کودک انتخاب کنید. در این مسیر تعدادی نمونه کتاب‌های مناسب و باکیفیت منتشر شده برای کودکان ۲ تا ۵ سال را نیز به شما معرفی می‌کنیم تا کار تفکیک و انتخاب کتاب مناسب، برای شما ساده‌تر شود.

البته مفهوم «سواد شکوفایی» بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که ما در این مقاله به آن می‌پردازیم، درواقع ما با کمک کتاب «سواد شکوفایی: از پژوهش تا عمل/ چگونه کودکان باسواد می‌شوند؟» تألیف زهره قایینی، تلاش کرده‌ایم مسیری کاربردی و عملی برای کتاب خواندن با کودک را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم. برای آشنایی کامل با این مفهوم، لازم است کتاب را مطالعه کنید.

نام‌واژه‌ «سواد شکوفایی» در جهان آموزش و پرورش، واژه‌ای نو و ناشناخته‌ نیست. بیش از ۵۰ سال است که پژوهش‌گران جهان در نیوزیلند، استرالیا، آمریکای شمالی و اروپا، به‌ویژه کشورهای اسکاندیناوی که در زمینه‌ سوادآموزی کودکان در دوره‌ پیش از دبستان پژوهش می‌کنند و با این نام‌واژه سر و کار دارند، آن را تعریف و بازتعریف می‌کنند.

گروه بزرگی از روان‌شناسان و زبان‌شناسان با بازشناسی شماری از فرایندهای شناختی و مهارت‌های سواد شکوفایی بر اهمیت یادگیری آن‌ها از سوی کودکان از همان سال‌های نخست زندگی پافشاری کردند و آن را در پیوند تنگاتنگ با مهارت‌های سواد قراردادی، یعنی خواندن و نوشتن، دانسته‌اند. آن‌ها بر این باورند که «سوادآموزی از مدرسه آغاز نمی‌شود»:

«باسواد شدن» با زیست کودک آغاز می‌شود: از جنین و از هنگام زاده شدن.

در تصویر اینفوگرافیک زیر به‌طور موجز به مهارت‌هایی که کودکان نیاز دارند بین ۲ تا ۵ سالگی کسب کنند (البته در نظر داشته باشید سرعت رشد کودکان می‌تواند متفاوت باشد)، اشاره کردیم و در ادامه بهترین کتاب‌هایی که به رشد شکوفایی کودک کمک می‌کنند را معرفی کرده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم تصویر زیر را دانلود کرده و به عنوان راهنمای کتابخوانی با کودک خود در گوشی ذخیره کنید. کتاب‌های معرفی شده در تصویر، تعدادی از نمونه کتاب‌های باکیفیت برای سنین ۲ تا ۵ هستند، لیست کامل کتاب‌ها را می‌توانید در ادامه‌ی مقاله مشاهده کنید.

دانلود اینفوگرافی

اگرچه در دیدگاه پیاژه، کودک در این دوره‌ سنی با فرایند اکتشاف، جهان را می‌شناسد و کشف می‌کند و نیازی به وادار کردن کودک به آموختن نیست، اما ما معتقدیم دیدگاه ویگوتسکی تکمیل‌کننده‌ی آن است:

با میانجی‌گری بزرگ‌سالان می‌توان فرایند رشد شناختی کودک را از کانون آن‌چه می‌داند به کانون نزدیک به آن‌چه باید بداند تغییر داد. در این فرایند، خانواده یا مربی سرنخ یا نشانه‌هایی را به کودک می‌دهد که با کمک این سرنخ‌ها و نشانه‌ها، فرایند یادگیری گسترش و شتاب می‌گیرد. این همان جان کلام سواد شکوفایی است.

با بررسی پژوهش‌ها و دیدگاه‌های گوناگون درباره‌ سواد شکوفایی و جمع‌بندی آن‌ها می‌توان مهارت‌ها و حوزه‌های شناختی سواد شکوفایی را ‌با رویکرد جزء‌نگر در چند گروه دسته‌بندی کرد. برای کسانی که با کودک سر و کار دارند این دسته‌بندی و آشکار کردن همه‌ اجزای سواد شکوفایی بسیار اهمیت دارد، زیرا خانواده یا مربی هنگامی‌که اجزا یا حوزه‌های سواد شکوفایی را به‌خوبی بشناسد، بهتر می‌تواند زمینه‌های یادگیری هر جزء از مهارت‌های سواد شکوفایی را برای کودک فراهم کند.

رشد زبانی:

توانایی کودک در درک و به‌کارگیری زبان به کمک شنیدن و سخن گفتن.

در این دوره که به دوره پیش‌آوایی نیز شناخته می‌شود، کودک می‌تواند با اشاره منظورش را به بزرگ‌سالان برساند. زبان اشاره، زبان ارتباطی کودکان با اطرافیان‌شان است و یکی از مراحل مهم رشد زبانی کودک شمرده می‌شود و برای آموزش آن باید برنامه‌ریزی کرد.

در دو سال نخست زندگی، پیش از آن که کودک بتواند به‌آسانی آواها را کامل بر زبان آورد، اگر همراه با سخن گفتن، با او زبان اشاره‌ کار شود، رشد زبانی‌اش شتاب بیش‌تری می‌گیرد؛ اما اگر کودک در فضایی خاموش و کم‌گفت‌وگو رشد کند، از توانش زبانی او کاسته می‌شود. از این رو گفته می‌شود که پیش از تولد و پس از تولد، در دوره نوزادی و نوپایی، برای کودکان کتاب خوانده شود و با زبان اشاره که نخستین مرحله زبان‌آموزی است با او گفت‌وگو شود. پس از ۲سالگی باید کمک کرد بخشی دیگر از توانش زبانی کودکان بیدار شود؛ این توانش را «بیداری آوایی» می‌گویند.

دانش واژگانی:

افزایش روزافزون دایره‌ واژگان کودک.

گنجینه‌ واژگان کودک نقش بنیادی در کسب مهارت خواندن دارد و عنصر بسیار مهمی در رشد سواد شکوفایی به شمار می‌رود. در سال‌های نخست زندگی شمار واژگان کودک به‌تدریج افزایش می‌یابد و او واژه‌های بیش‌تری یاد می‌گیرد.

بسیاری بر این گمان هستند که کودک از گفت‌وگوی روزانه و رسانه‌ای هم‌چون تلویزیون تمامی واژه‌های ضروری و لازم را یاد می‌گیرد. اما این گمان نادرست است. شماری از واژگان هستند که کودک تنها از راه کتاب فرامی‌گیرد. به این گروه از واژه‌ها، واژه‌های نادر می‌گویند. واژگانی که در گفت‌وگوی روزانه به‌کار نمی‌روند و اگر کودک از راه کتاب‌خوانی با آن‌ها آشنا نشود، به معنای آن‌ها نیز نمی‌رسد. از این رو، بلندخوانی کتاب می‌تواند به گسترش دانش واژگانی کودک و درک معنای این واژگان یاری برساند.

مهارت روایی:

توانایی در روایت و بازگو کردن رخدادها در زندگی شخصی یا آن‌چه از دیگران می‌شنود.

رشد مهارت روایتی در کودک زمانی آغاز می‌شود که کودک بتواند رخدادهایی که روزانه تجربه می‌کند یا شاهدش بوده است را برای دیگران بازگو کند. او به تدریج می‌تواند داستانی را که برایش می‌خوانند دوباره روایت کند.

روایت کردن یکی از مهارت‌های سواد شکوفایی است که کودک در سال‌های نخست زندگی‌اش، پیش از ورود به دبستان، از محیط پیرامون خود فرامی‌گیرد. ابتدایی‌ترین شکل روایت همان روایت‌هایی است که کودک از تجربه‌ شخصی روزانه‌اش می‌گوید. روایت سخنی پیچیده‌تر از گفت‌وگوی روزمره است. روایت به سازماندهی واحدهای بزرگ سخن می‌‌پردازد: توان‌مندی در سازماندهی و به توالی درآوردن رخدادها، درک رابطه‌ علت و معلولی و ساختاری و سرانجام، آفرینش متنی واحد. از این رو مادر و پدر یا مربی باید بکوشند این مهارت را در کودکان، با تشویق آن‌ها به بازگویی رخدادهایی که در روز برای آن‌ها پیش آمده است یا بازگویی داستان پس از آن که شنیدند، رشد دهند.

آگاهی از نشانه‌ها (بیداری نشانه‌‌ای):

درک کودک از کارکرد نمادها و نشانه‌ها.

بخشی از زبان ارتباطی انسان را نمادها و نشانه‌ها می‌سازند؛ بنابراین کودک برای یادگیری کامل زبان ارتباطی باید نشانه‌ها را بشناسد. این بخش از آموزش زبان ارتباطی را «نشانه‌ورزی» می‌گویند. بدون نشانه‌ورزی، یا نادیده گرفتن آن در نخستین گام‌های آموزش، کودک دچار آشفتگی در شناخت و ارتباط با پدیده‌ها می‌شود.

درک کودک از کارکرد نمادها و نشانه یکی از مهارت‌های سواد شکوفایی به شمار می‌رود. کودک با برخی از این نشانه‌ها در محیط‌های همگانی مانند جاده‌ها، خیابان‌ها، فروشگاه‌ها یا بوستان‌ها روبه‌رو می‌شود که جنبه‌های راهنمایی یا هشداری نیز دارند، مانند نشانه‌ ورود ممنوع، نشانه‌های بازدارنده مانند دست نزنید یا نزدیک نشوید.

کودک با شماری از این نمادها و نشانه‌ها در کتاب‌های تصویری روبه‌رو می‌شود. او برای درک داستان به درک این نشانه‌ها نیاز دارد. بنابراین نشانه‌ورزی بخش بسیار بنیادی از سواد شکوفایی است و کودک برای ارتباط با محیط و درک داستان به آن نیاز دارد و باید آن را فرابگیرد.

درک دیداری:

توانایی کودک در شناخت و درک تصویر و عناصر دیداری.

شناخت نشانه‌ها سرآغازی برای آشنایی کودکان با کدهای تصویری و زبان تصویر است. کودکان با نشانه‌ورزی یاد می‌گیرند که هر تصویر معنایی دارد. آن‌ها از راه کتاب‌های تصویری با کارکرد تصویر آشنا می‌شوند و درمی‌یابند که بخشی از داستان‌ها را تصویرها روایت می‌کنند.

با سهیم کردن کودکان در خواندن کتاب‌های تصویری آن‌ها به‌تدریج با زبان تصویر آشنا می‌شوند. یاد می‌گیرند عناصر دیداری هم‌چون رنگ، خط و شکل، معنایی را منتقل می‌کنند. درک دیداری کودکان با دیدن و خواندن کتاب‌های تصویری با میانجی‌گری بزرگ‌سال پیوسته رشد می‌یابد.

بیداری نوشتاری:

آشنایی با نویسه‌ها، واژه‌ها و جمله‌ها و کاربرد آن؛ این که نوشتار معنایی را بازتاب می‌دهد.

کودک در رویارویی با مواد نوشتاری و چاپ شده درمی‌یابد که نوشتار یا مواد چاپ شده چه کارکردی در کتاب یا محیط پیرامون او دارد. این آگاهی دربرگیرنده چنین مواردی است:

 • یاد می‌گیرد نوشته‌ها معنایی دارند و پیامی به ما می‌دهند و در زبان فارسی از سمت راست به چپ خوانده می‌شوند.
 • با شکل نویسه‌ها آشنا می‌شود و درمی‌یابد این نویسه‌ها در کنار هم واژه‌ها را می‌سازند.
 • هنگامی‌که کودک بیش‌تر با کتاب آشنا می‌شود و تجربه‌های بیش‌تری با آن کسب می‌کند، دانش او نسبت به کارکرد نوشتار بیش‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. این دانش آغازین پایه‌ای بنیادی و ضروری را برای کسب مهارت خواندن فراهم می‌سازد.
 • آگاهی کودک از نوشتار بازتاب رشد توان‌مندی کودک در هم‌کنشی معنادار با مواد چاپ شده است.

شناخت کتاب:

آشنایی با کتاب و چگونگی به‌کارگیری و بهره‌مندی از آن.

تجربه‌ دیدن و سهیم شدن کودک را با کتاب به‌عنوان یک شیء یا پدیده‌ ویژه آشنا می‌کند. کودک یاد می‌گیرد که چه‌گونه یک کتاب را در دست بگیرد، چه‌گونه واژه‌ها را در یک صفحه دنبال کند و چه‌گونه کتاب را ورق بزند. سهیم شدن کتاب با کودکان سبب آگاهی آن‌ها از نقشه یا طرح داستان، شخصیت‌ها، فضاسازی و دیگر عناصر نخست داستان می‌شود. آن‌ها هم‌چنین آگاه می‌شوند که میان تصویر و متن‌ها پیوندی هست. تصویرها هم‌پای متن داستانی را روایت می‌کنند.

بیداری الفبایی:

توانایی کودک در شناسایی نویسه‌های الفبا.

کودک نام، شکل و صدای واک‌ها را یاد می‌گیرد و ناهم‌سانی آن‌ها از یک‌دیگر را تمیز می‌دهد. او هم‌آغازها و هم‌پایان‌ها را شناسایی می‌کند و آوای واک‌ها را در واژه‌ها از هم‌دیگر باز می‌شناسد و به روانی بازگو می‌کند.

بیداری آوایی:

توانایی کودک در شناسایی آواها و پیوند آواها با نویسه‌ها و این که چه‌گونه در ترکیب با هم واژه‌ها را می‌سازند.

رشد زبانی باید با رشد حساسیت یا بیداری آوایی همراه باشد. بیداری آوایی یعنی کودک آواها را بشناسد و به آواهایی که پیرامونش می‌شنود حساس شده و بتواند تفاوت آواها را مانند بلندی و کوتاهی، کشیدگی، بم یا زیر بودن، آهنگ، ریتم و… از هم تمیز دهد. کودک در آغاز آواهای هم‌سان و ناهم‌سان را از یک‌دیگر تمیز می‌دهد و سپس می‌تواند این آواها را با هم درآمیزد. سرانجام توانایی جانشین کردن آواها با یک‌دیگر را به‌دست می‌آورد. در این مرحله کودک توانایی خواندن و هجا را به دست آورده است.

درک مفاهیم کتاب و داستان/ بهره‌مندی از زبان برای اندیشیدن و استنتاج:

آن‌چه را برای او خوانده می‌شود درک می‌کند و می‌تواند با زبان خود آن را بازگو کند.

خواندن شکوفایی (وانمودی):

بدون رمزگشایی با کمک تصویر روایت نوشتاری را بازگو می‌کند.

نوشتن شکوفایی (وانمودی):

بدون رمزگردانی به کمک تصویر‌هایی که از نویسه‌ها در ذهن دارد وانمود به نوشتن می‌کند.

برپایه‌ تعریفی کلی، سواد دارای چهار مهارت یا توان‌مندی نهایی است: شنیدن، گفتن یا بیان کردن، خواندن و نوشتن. به سخن دیگر، سواد آمیخته‌ای است از مهارت‌های گفتاری و مهارت‌های نوشتاری.

مهارت‌های گفتاری در برگیرنده‌ شنیدن و سخن گفتن است و مهارت‌های نوشتاری شامل خواندن و نوشتن. میان رشد مهارت‌های گفتاری کودک (شنیدن و سخن گفتن) و مهارت‌های نوشتاری (خواندن و نوشتن) پیوندی تنگاتنگ وجود دارد، چنان‌که رشد این مهارت‌ها هم‌زمان و در پیوند با هم است، بیش از آن که پیاپی باشند.

کودک برای رسیدن به این توان‌مندی‌ها باید مسیر بلندی را بپیماید که آغاز آن به سال‌های نخست زندگی او بازمی‌گردد. کودک باید به مهارت‌های چندگانه‌ دیگری در هم‌کنشی با محیطی که به ‌سر می‌‌برد و هم‌کنشی با کسانی که با او زندگی می‌کنند، مادر و پدر یا پرستار و مربی، دست یابد تا بتواند به این چهار مهارت بنیادی برسد.

معرفی کتاب برای کودک ۲ تا ۵ ساله

رفتم به باغی ۶۴۰,۰۰۰ ریال ۶۴۰,۰۰۰ ریال جم جمک برگ خزون ۶۴۰,۰۰۰ ریال دویدم و دویدم ۶۰۰,۰۰۰ ریال کدو قلقله زن ۷۶۰,۰۰۰ ریال گربه دارم چه زرنگ! ۶۸۰,۰۰۰ ریال چه و چه و چه یک بچه! ۸۲۰,۰۰۰ ریال گنجشک که بال و پر داشت! ۷۱۰,۰۰۰ ریال خر کوچولو و تولد یاکی – مجموعه‌ی خر کوچولو ۷۲۰,۰۰۰ ریال همه می‌روند برای خواب ۷۵۰,۰۰۰ ریال ۷۵۰,۰۰۰ ریال خر کوچولو – مجموعه‌ی خر کوچولو ۷۲۰,۰۰۰ ریال باید بروم دستشویی ۷۸۰,۰۰۰ ریال ۷۸۰,۰۰۰ ریال لگن من ۶۴۰,۰۰۰ ریال مامان فیل کوچولو ۸۲۰,۰۰۰ ریال کتاب مقوایی تولد فیل کوچولو ۱,۲۳۰,۰۰۰ ریال کتاب مقوایی شب بخیر خرگوش کوچولو ۸۹۰,۰۰۰ ریال function run_carousel()‎{ var count = 0; var interval = setInterval(function()‎{ if( count++ < 1 ) return; if( window.jQuery === undefined ) return; if( count > 600 ) clearInterval(interval); now = new Date()‎; var head = document.getElementsByTagName('head')[0]‎; var script = document.createElement('script'); script.async = true; script.type = 'text/javascript'; var script_address = 'https://hodhod.com/wp-content/themes/hodhod/assets/js/owl.carousel.min.js'; script.src = script_address + '?v=' + now.getFullYear()‎.toString()‎ + now.getMonth()‎ + now.getDate()‎ + now.getHours()‎ + now.getTime()‎; head.appendChild(script); clearInterval(interval); },100) } run_carousel()‎;

نقش کتاب‌های تصویری در رشد مهارت‌های سواد شکوفایی

نخستین آشنایی و رویارویی بیش‌تر کودکان با روایت، متن و واژه‌های نوشتاری از راه کتاب‌های تصویری است. کودکان با کتاب‌های تصویری نه‌تنها جهان هستی و داستان را می‌شناسند، بلکه با مفهوم خواندن و کتاب نیز آشنا می‌شوند.

کتاب‌های تصویری در نخستین سال‌های زندگی کودکان نقش بسیار مهم و ویژه‌ای در رشد مهارت‌های گوناگون سواد شکوفایی هم‌چون مهارت‌های زبانی، شناختی و دیداری آن‌ها دارند. کتاب‌های تصویری کتاب‌‌هایی هستند که متن و تصویر، به کمک هم، مفهومی را انتقال می‌دهند یا داستانی را روایت می‌کنند. گاهی متن کتاب‌های تصویری در همه کتاب چند جمله، گاهی در هر صفحه چند واژه، و گاهی هم ممکن است بدون نوشته باشد که چنین کتاب‌هایی را کتاب‌های تصویری بدون کلام می‌نامند.

اما کتاب‌های تصویری نمی‌توانند به‌‌تنهایی چنین نقش مهمی در رشد همه‌جانبه‌ کودک داشته باشند. مادر و پدر، پرستاران کودک و مربیان، در سهیم شدن کتاب‌های تصویری با کودکان نقش میانجی و تعیین‌کننده دارند. کتاب باید از سوی بزرگ‌سال با کودک خوانده و دیده شود. بنابراین همه‌ کسانی که می‌خواهند کتابی را با کودکان سهیم شوند باید با گونه‌های مختلف کتاب‌های تصویری آشنا باشند و به‌خوبی کارکرد و نقش هر گونه را در پیوند با رشد کودک ‌بشناسند.

کتاب‌خوانی مشترک و گفت‌وگو درباره‌ آن سبب می‌شود کودکان درک بهتری از واژگان ناآشنا داشته باشند، مهارت‌های استنباطی‌شان از متن افزایش یابد و توان درگیر شدن در گفت‌وگو‌ها یا اظهارنظرها را داشته باشند. دانش واژگانی گسترده، توان استنباط و مهارت‌های گفت‌وگویی، پایه‌ موفقیت‌های آکادمیک، به‌ویژه در پیوند با مهارت‌های درک مطلب در آینده است.

داستان خواندن چه تاثیری بر رشد توانایی‌های کودک دارد؟

خواندن داستان کنشی مهم و بنیادی در شکوفایی سواد به شمار می‌آید. کتاب‌خوانی سبب آشنایی کودکان با کارکرد زبان نوشتاری و پیوند آن با تصویر می‌شوند. رشد دیداری کودکان با دیدن کتاب‌های تصویری در سبک‌ها و شکل‌های گوناگون، تقویت می‌شود.

برخی از پژوهش‌گران چنین محیطی را محیط سرشار از داستان می‌نامند و بر این باورند که رشد کودک در محیط سرشار از داستان دو دستاورد کلی دارد: نخست، یادگیری کُدهای دقیق و پیچیده‌تر زبانی که کودک را در بیان اندیشه‌های خود تواناتر می‌کند. این کودک می‌تواند فعل‌های فرازبانی (گفتن، حرف زدن و گوش کردن) را در گفته‌هایش به‌کار ببرد که به ‌معنای شناخت کارکرد و ماهیت زبان است و این موضوع در روان‌خوانی و درک کودک از متن مؤثر خواهد بود. دوم، این کودک که بیش‌تر در برابر متن‌های نمادین و تخیلی قرار می‌گیرد، مهارت‌های روایتی و دایره واژگانی‌اش بیش از دیگر کودکان افزایش می‌یابد.

به باور این گروه از نظریه‌پردازان:

کودکی که در محیط سرشار از داستان پرورش می‌یابد، از همان سال‌های نخست زندگی به مهارت‌هایی دست می‌یابد که زمینه و پایه‌ای مناسب برای فراگیری مهارت‌های پیچیده‌تر سواد در سن‌های بالاتر می‌شود. افزایش درک او از مطالب و روایت‌های شفاهی، گسترش دایره واژگان و آشنایی با ساختار زبان، چند نمونه از این مهارت‌هاست.

همه کسانی که با کودکان، مستقیم یا غیرمستقیم، کار می‌کنند باید از اهمیت مهارت و توان‌مندی‌های ویژه‌ای که کودک در دوران شکوفایی سواد، یعنی تا پیش از ورود کودکان به پیش‌دبستان و دبستان، کسب می‌کنند آگاه باشند تا بتوانند با روش‌های ساده و انجام‌شدنی، فرصت‌ها و موقعیت‌هایی را برای کودکان در یادگیری چنین مهارت‌هایی فراهم کنند.

مادر و پدر باید به نقش خود در رشد سواد فرزندشان آگاه باشند و بدانند که چه‌گونه می‌توانند به این روند یاری برسانند. آن‌ها باید بدانند که با سخن گفتن و کتاب خواندن با فرزندشان، و گفت‌وگو و پرسش، می‌توانند به رشد زبانی و شناختی کودک که بنیادهای سواد است کمک کنند.

ویدیوی معرفی کارگاه سواد شکوفایی:

برای آشنایی بیشتر با کارگاه‌های سواد شکوفایی که از طرف برنامه‌ی «با من بخوان» زیرنظر موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برگزار می‌شود، به صفحه‌ی اینستاگرام این برنامه مراجعه نمایید: instagram.com/amoozak_org

نوشته کامل‌ترین راهنمای کتابخوانی برای کودک ۲ تا ۵ ساله + معرفی بهترین کتاب‌ اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

معرفی نوشت آموز ایرانک

تازه های کودکی نما - چهارشنبه, ۰۸/۲۳/۲۰۲۳ - ۱۶:۱۴
نوشت آموز ایرانک که اکنون سومین دفتر از آن منتشر می&zwnj;شود، همراه با پژوهش های نظری روی الف با و خط فارسی در چارچوب رویکرد آموزنگاری در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پژوهیده شده است. این دفتر ویژه آموزش الف&zwnj;با و خط فارسی و شناخت ویژگی&zwnj;های آن از جنبه هندسی و ردگیری قلم روی کاغذ یا هر سطح دیگری است. این دفتر از نوشت آموزهای ایرانک نه تنها نوشتن الف&zwnj;با و خط فارسی را آموزش می&zwnj;دهد، که به گونه&zwnj;ای طراحی شده&zwnj;است که از نیمه&zwnj;ی کار، هم راه می&zwnj;شود با آموزش زبان فارسی. این نکته هم از امتیازهای ویژه این نوشت آموز است.

برتری های یادگیری کودکان در فضای باز

تازه‌های آموزک - چهارشنبه, ۰۶/۰۷/۲۰۲۳ - ۱۵:۲۷

کودکان ناگزیرند در فضای باز باشند، زیرا در آن‌جا چیزهایی هست که به‌ آن نیازمندند. چیزهایی مانند هوای تازه، خورشید و روشنی روز. کودکان باید بیاموزند از فضای بیرون از خانه نترسند و به‌سادگی مانند آب، آن را بخشی از زندگی‌شان ببینند. آنان در فضای بیرون می‌توانند فعالیت بدنی بیش‌تری در سنجش با محیط خانه داشته باشند و سلامت و تندرست باقی بمانند. کودکان می‌توانند در محیطی آسوده و بدون ترس به‌ یاری بازی و تحرّک - که هر دو شیوه‌ی آسانی برای آموزش آنان است - به‌ یادگیری بپردازند. یکی از پدر و مادرهای شرکت‌کننده در پروژه‌ی برنت که در آن فعالیت در فضای باز تبلیغ می‌شد، آن را به زیبایی گزارش می‌کند و می‌گوید: «کودکم شاداب به خانه می‌آید نه ناامید.» (بیلتون و همکاران. ۲۰۰۵) «ناامید» به هنگامی اشاره دارد که کودکستان برای بازی کودکان در فضای بیرون، زمان کافی نمی‌گذارد و از دیدگاه ‌او «شاداب» هنگامی‌ست که کودکش از تجربه‌ی شادِ بازی در فضای بیرون به خانه برمی‌گردد.

۱۱ کتاب برای تقویت هوش کودک

وبلاگ کتاب هدهد - د., ۰۵/۱۵/۲۰۲۳ - ۱۶:۲۵

هر پدر و مادری برای آینده فرزندش رویاهایی دارد، رویاهایی مثل تماشای رقابت او در المپیک، جشن دریافت جایزه نوبل یا فرستادن او به دانشگاهی رویایی. آنها امیدوارند که کودک تیزهوشی داشته باشند که در هر مسیری که انتخاب می کند موفق باشد. بنابراین طبیعی است که به دنبال راه‌های تقویت هوش کودک باشند.

فهرست محتوا:

تربیت کودک باهوش

مادر و پدرها همواره با این پرسش روبرو هستند که چگونه بچه های باهوشی تربیت کنند که رویاهایشان را محقق کنند. گرچه می‌دانیم فرمولی جادویی برای تربیت کودکی نابغه وجود ندارد، اما قطعاً والدین نقش کلیدی در موفقیت فرزندان خود دارند!

تحقیقات نشان داده است که ۵۰ درصد هوش کودک مربوط به ژنتیک می‌شود، در حالی که ۵۰ درصد دیگر مربوط به عوامل بیرونی، از جمله محیط کودک است.

والدین نقشی کلیدی در رشد شناختی کودک دارند که به‌طور مستقیم با هوش او در ارتباط است. در این راستا، یکی از روش‌های مطمئن و موثر، کتاب‌خوانی یا مطالعه‌ است.

محققان و روانشناسان معتقدند، کودکانی که والدینشان برایشان کتاب می خوانند، ضریب هوشی بالاتری دارند. به‌ویژه اگر فرآیند کتابخوانی را به جای فرآیندی یک‌سویه، به فرآیندی تعاملی تبدیل کنید. هنگام کتاب خواندن، از صداها و احساسات مختلف استفاده کنید و ببینید که فرزندتان با کدام یک ارتباط بهتری برقرار می‌کند. سوالاتی بپرسید تا مطمئن شوید که کودک شما داستان را درک کرده است، مثلاً “به نظر تو او به چه چیزی فکر می کند؟” یا “فکر می کنی بعد چه اتفاقی بیفتد؟”

بهترین کتاب ها برای تقویت هوش کودک و نوزاد

به خاطر داشته باشید، خواندن تمام کتاب‌های باکیفیت به رشد و هوشیاری کودک شما کمک می‌کند. در ادامه‌ی این متن ۱۱ تا از کتاب‌های مناسب برای تقویت و بهبود هوش کودک معرفی کرده‌ایم. البته بعضی از این کتاب‌ها برای والدین نوشته شده است و راهکارهایی برای تقویت هوش کودک به آنها معرفی می‌کند. و برخی دیگر کتاب‌هایی هستند که برای کودکان نوشته شده‌اند:

۱٫ مجموعه کتاب‌های تقویت هوش نوزادان

خرید مجموعه سه جلدی تقویت هوش نوزادان

دایره‌ی دید نوزادان از سه ماهگی به بعد افزایش می‌یابد، آنها می‌توانند بعضی چهره‌ها را تشخیص دهند، رنگ‌ها را ببینند، و صداها را از هم تشخیص دهند، به‌خصوص صداهای ریتم‌دار. در مجموعه کتاب‌های «تقویت هوش نوزادان» تصاویری براساس علایق نوزاد به رنگ‌ها و شکل‌ها طراحی شده است که هرکدام به نوعی ویژگی‌های شناختی و ذهنی نوزاد را مورد هدف قرار می‌دهند. کار با این کتاب باعث می‌شود نوزادان، ذهنی خلاق‌تر، پویاتر و هوشمندتر داشته باشند.

۲٫ کارت مقوایی دانش‌نامه نوزاد و نوپا

خرید کارت‌های مقوایی دانش‌نامه نوزاد و نوپا

این محصول برای کمک به رشد شناختی کودک بسیار موثر است. کارت‌های این مجموعه که همگی از مقوای بهداشتی ایندربرد ساخته شده‌اند، مفاهیم پایه مثل احساسات، اعضای بدن، رنگ‌ها و … را به کودک نشان می‌دهند.

۳٫ اشاره‌ورزی با نوزادان و نوپایان

خرید بسته اشاره‌ورزی با نوزادان و نوپایان

اشاره ورزی، نخستین پل ارتباطی نوزاد و نوپا با خانواده خود و دیگران است. اشاره ورزی با برانگیزش سلول‌های مغزی خردسالان نه تنها رشد زبانی و هیجانی آن‌ها را پیش می‌اندازد که سبب می‌شود آن‌ها راهی برای بیان نیازهای خود داشته باشند. بسته‌ی اشاره‌ورزی با نوزادان و نوپایان شامل سه کتاب کار، یک کتاب راهنما و یک سی‌دی است.

۴٫ مجموعه کتاب‌ ماهی سفید کوچولو

خرید مجموعه کتاب ماهی سفید کوچولو

مجموعه کتاب‌های ماهی سفید کوچولو، در ۱۱ جلد، مفاهیم پایه را به شکل غیرمستقیم، به کودکان زیر ۷ سال آموزش می‌دهند. این مجموعه کتاب در دسته‌ی کتاب‌های سواد شکوفایی قرار می‌گیرد و در بهبود مهارت‌های: تفکر خلاقانه، مهارت‌های اجتماعی، درک مفاهیم ریاضی و… به کودک کمک می‌کند.

هر جلد از ۱۰ جلد اول این کتاب بر تقویت یک مهارت تمرکز دارند: شناخت رنگ ها، مفهوم تضاد، ادراک فضایی، شناخت اعداد، شناخت احساسات، مهارت‌های اجتماعی، خودآگاهی و پذیرش تفاوت‌های فردی. جلد یازدهم از این مجموعه تمامی مفاهیم و مهارت‌های پایه را مرور و تثبیت می‌کند.

۵٫ مجموعه کتاب بچه باهوش

خرید مجموعه کتاب بچه باهوش

مجموعه کتاب‌های بچه باهوش، در ۱۰ جلد مهارت‌های اجتماعی پایه را به کودک آموزش می‌دهد. آشنایی با این مهارت‌ها هوش درون‌فردی و بین‌فردی کودک را افزایش می‌دهد و مهارت‌های حل مسئله را در او تقویت می‌کند.

۶٫ فلش‌کارت‌های نخستین واژگان من

خرید فلش کارت نخستین وازگان من

این بسته‌ی آموزشی شامل فلش‌کارت‌های دوزبانه با نخستین واژگان مرتبط با زندگی پیرامون کودک است که در رشد شناختی و دایره‌ی واژگان کودک بسیار موثر است: نخستین جانوران، میوه‌ها، پوشیدنی‌ها و اشیا پیرامون اش. برای درگیر کردن بیشتر ذهن کودک می‌توانید از او درباره رنگ لباس‌ها، نرمی یا زبری، نازک یا کلفت بودن آن‌ها بپرسید. یا برای کارت‌های مربوط به میوه‌ها هم می‌توانید او را تشویق کنید که میوه‌های واقعی را در کنار کارت‌ها قرار دهند و یا درباره مزه و رنگ آن‌ها با او گفت و گو کنید …

۷٫ مجموعه کتاب ما اینجا زندگی می‌کنیم

خرید مجموعه کتاب ما اینجا زندگی می کنیم

مجموعه کتاب‌های «ما اینجا زندگی می‌کنیم» در دسته بندی کتاب‌های پایه برای خردسالان قرار می‌گیرند و مفاهیم پایه مثل رنگ‌ها، اعداد، متضادها، و حیوان‌ها را با تصاویر خیلی قشنگ و ساده و به‌صورت دو زبانه به کودک یاد می‌دهد. کتاب‌های تصویری در سال‌های نخست زندگی، نقش چشم‌گیری در توان‌مندی  شناخت عناصر تصویر و تقویت دایره واژگانی کودک دارد.

۸٫ گام‌های نخست – ۶۰ فعالیت – آموزش به روش مونته‌سوری

خرید کتاب گام‌های نخست - ۶۰ فعالیت - آموزش به روش مونته سوری

این کتاب به شما کمک می‌کند تا شرایط و امکانات لازم برای رشد و بالیدن نوزاد و کودک نوپای خود را فراهم کنید و به او کمک کنید تا مراحل رشد خود را به بهترین شکل ممکن سپری کند، توانایی‌های خود را پرورش دهد، استقلال خود را بشناسد، و هوش‌های هشت‌گانه‌ی خود را تقویت کند.

۹٫ مجموعه کتاب‌های دالی بازی

خرید مجموعه کتاب‌های دالی بازی

مجموعه کتاب‌های دالی بازی کتاب‌هایی تعاملی هستند که به شکل دالی بازی طراحی شده‌اند. مفهوم پیدا و پنهان در این مجموعه کتاب‌ها مطرح می‌شود که برای کودکان بسیار جذاب است. ثابت شده است که دالی بازی می‌تواند در سال‌های اولیه زندگی کودک در رشد شناختی او بسیار مفید باشد.

۱۰٫ واژه‌نامه چیستانی – تصویری

خرید کتاب واژه‌نامه چیستانی - تصویری

در واژه نامه چیستانی، تصویری، تصویرها کمک مى کنند که کودکان به سادگى فرآیند مفهوم سازى را درک کنند و مفهوم و تصویر را پیوند بزنند. در این کتاب، هر واژه یک شناسه ى چیستانى است. هنگامى که این شناسه براى کودکان بلندخوانى مى شود، پاسخ به چیستان که سرشناسه است، سبب تقویت هوش و افزایش درک شنیدارى دقیق و تحلیلى کودکان مى شود.

۱۱٫ مجموعه کتاب‌های ذهن فعال

خرید مجموعه کتاب ذهن فعال

مجموعه کتاب‌های ذهن فعال، شامل کتاب‌های تمرین و کار برای کودکان است. در این کتاب‌ها فعالیت‌ها و معماهای تصویری ارائه شده‌است که در افزایش و پرورش دقت و تمرکز کودکان موثر است و در کسب مهارت تمرکز و دقت به کودکان کمک می‌کند.

دیگر راه‌های تربیت کودک باهوش

همانطور که پیش از این گفتیم، هیچ راز یا فرمول خاصی برای تربیت کودک باهوش یا نابغه وجود ندارد، با این‌حال روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها والدین، سرپرستان یا مربیان می‌توانند به رشد هوشی کودک خود کمک کنند تا او از حداکثر توانمندی‌های خود استفاده کند. به چند مورد از این موارد در ادامه اشاره می‌کنیم:

برای بازی‌های بدون ساختار و بدون برنامه‌ریزی وقت بگذارید

فکر می‌کنید بازی کردن می‌تواند به باهوش شدن فرزند شما کمک کند؟ صددرصد! کودکان به طور طبیعی کاشفانی کوچک و کنجکاو هستند. آنها از طریق بازی به بهترین شکل یاد می گیرند.

دادن هرروزه‌ی زمان بازی برنامه‌ریزی نشده، به رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی کودکان کمک می‌کند. این بازی باید توسط کودک رهبری شود تا خلاقیت او را تشویق کند، مهارت های حل مسئله را در او تقویت کند و به او احساس استقلال بدهد. این زمان بازی، باید بدون هیچ وسیله‌ی الکترونیکی باشد تا بچه‌ها بتوانند ظرفیت‌های بازی بدون ساختار را دریافت کنند.

اجازه دهید کودکان اشتباه کنند

تماشای تقلا کردن فرزندتان واقعاً سخت است، زیرا غریزه‌ی طبیعی شما این است که به او کمک کنید. اما اگر همیشه برای حل مشکلات آنها وارد عمل شوید، هرگز یاد نمی‌گیرند خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که شکست، بهترین معلم تربیت بچه‌های باهوش است. بچه ها از ناامیدی‌ها و اشتباهات خود یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند، و این منجر به موفقیت‌های بعدی در زندگی می‌شود. اگر کودک شما بیش از حد به دردسر افتاده، حتماً او را راهنمایی کنید، اما برای تربیت کودکی باهوش باید گاهی اوقات اجازه دهید اشتباه کنند.

کودکان را از نظر بدنی فعال نگه دارید

آیا تحرک راز بزرگ کردن بچه هایی باهوش است؟ حتماً همیشه در مورد فواید فیزیکی ورزش زیاد شنیده‌اید، اما جالب است بدانید که ورزش و تحرک، فواید عاطفی و شناختی بسیاری هم دارد. تمرینات هوازی، حافظه و توانایی یادگیری ما را بهبود می بخشد، و همچنین می‌تواند به کودکان کمک کند تا در مدرسه تمرکز بهتری داشته باشند، وقتی به اندازه کافی وول می‌خورند و بالا و پایین می‌پرند، برای گوش دادن و جذب آنچه در مدرسه به آنها آموزش داده می‌شود، آماده‌تر هستند.

با همدیگر شام بخورید

غذا خوردن خانواده کنار هم، برای رشد عاطفی و شناختی کودک شما بسیار مهم است.

مفصل بودن وعده‌ی غذایی مهم نیست، بلکه فقط کنار هم بودن و وقت گذراندن با همدیگر به عنوان یک خانواده اهمیت دارد. مطالعات نشان می‌دهد که کودکانی که به طور منظم با خانواده خود وعده‌های غذایی می‌خورند، مهارت‌های ارتباطی بالاتری دارند، عزت نفس بهتری دارند و احتمال کمتری دارد که در آینده رفتارهای پرخطر داشته باشند. علاوه بر این، رژیم غذایی متعادل‌تری هم دارند که یکی دیگر از عوامل کلیدی در تربیت بچه باهوش است.

یک روتین مناسب برای قبل از خواب ایجاد کنید

خواب کافی نقش مهمی در رشد شناختی کودک دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که بین هوش و خواب ارتباطی مستقیم وجود دارد. کودکانی که به اندازه کافی می‌خوابند در ارزیابی‌ها عملکرد بهتری دارند. اگر تلاش می‌کنید بچه‌های باهوش و موفق تربیت کنید، حتماً مطمئن شوید که آنها به اندازه‌ی کافی می‌خوابند.

توصیه‌ کلی معمولاً بین ۱۰ تا ۱۳ ساعت خواب برای کودکان پیش دبستانی، ۹ تا ۱۲ ساعت خواب برای کودکان دبستانی و ۸ تا ۱۰ ساعت خواب برای دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان است.

کودکان را در کارهای خانه شریک کنید

گاهی اوقات تجربه زندگی در خارج از کلاسِ درس است که به بچه ها می‌آموزد چگونه در مدرسه باهوش‌تر و موفق‌تر باشند. کارهای خانه بخش مهمی از رشد کودک هستند. مطالعات نشان می‌دهد نوجوانانی که از سه یا چهار سالگی شروع به انجام کارهای خانه کرده‌اند، هوش بالاتر و روابط بهتری دارند.

کارهای خانه حس پیوند و هدفمندی به کودکان می‌دهد. با انجام این کارها، کودکان هم در خانه سهیم می‌شوند و مهارت های مسئولیت پذیری و حل مسئله را می‌آموزند.

مغز کودکان را ورزش دهید

برای تربیت کودک باهوش، با آنها بازی های رومیزی انجام دهید. بازی‌هایی مانند شطرنج، منچ و تخته نرد باعث می‌شود بچه‌ها بیاندیشند و درحالیکه برای برنده شدن تلاش می‌کنند و موانع را برطرف می‌کنند، توانایی‌های شناختی خود را بهبود ببخشند. به فرزندتان بازی‌هایی مثل بلوک‌های خانه‌سازی، لگو و دومینو بدهید تا از خلاقیتش برای ساختن شکل‌های جدید استفاده کند. بازی‌های دیگری مثل پازل، حروف‌چین و معماها نیز راه‌های عالی برای تمرین مغز کودکی نابغه هستند.

بازی‌هایی آسان برای تقویت هوش کودکان نیز وجود دارد که می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به وسیله‌ی خاصی در خانه انجام دهید.

.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea471b:hover{color: #fff;background-color: #4cadc9;border: none;background-position: 100% 0;‎}.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea471b{color: #fff;border: none;background-color: #5472d2;background-image: -webkit-linear-gradient(left, #5472d2 0%, #4cadc9 50%,#5472d2 100%);background-image: linear-gradient(to right, #5472d2 0%, #4cadc9 50%,#5472d2 100%);‎-webkit-transition: all .‎2s ease-in-out;transition: all .‎2s ease-in-out;background-size: 200% 100%;‎}خرید بازی‌های فکری و کارتی.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea4a52:hover{color: #fff;background-color: #fe6c61;border: none;background-position: 100% 0;‎}.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea4a52{color: #fff;border: none;background-color: #5472d2;background-image: -webkit-linear-gradient(left, #5472d2 0%, #fe6c61 50%,#5472d2 100%);background-image: linear-gradient(to right, #5472d2 0%, #fe6c61 50%,#5472d2 100%);‎-webkit-transition: all .‎2s ease-in-out;transition: all .‎2s ease-in-out;background-size: 200% 100%;‎}خرید پازل و بازی‌های ساختنی

کودکان را در کلاس‌های موسیقی ثبت‌نام کنید

گوش دادن به موسیقی، اثر آرام بخشی روی ذهن دارد و به کاهش استرس کمک می‌کند، علاوه بر این مطالعات نشان می‌دهد که نواختن ساز توانایی‌های شناختی را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. کلاس‌های موسیقی به بهبود مهارت درک و شناخت کودک کمک می‌کند و براساس برخی مطالعات، مهارت‌های ریاضی را نیز بهبود می‌بخشد.

کودکان را به کاوش، جستجو و ماجراجویی ببرید

اگر راز داشتن بچه‌های تیزهوش، بیرون از کلاس‌های درس باشد، چه؟ بچه ها عاشق سفرهای اکتشافی هستند! بیرون رفتن و کاوش، راهی عالی برای باز کردن ذهن کودکتان از طریق تجربیات جدید است. پیاده‌روی در طبیعت، بازدید از موزه، باغ وحش، یا آکواریوم، یا رفتن به تماشای یک بازی، تجربه‌ی عملی و همه‌جانبه‌ای برای کودکان فراهم می‌کند که به یادگیری بهتر او کمک می‌کند.

کلام پایانی

به‌طور کلی، هرنوع تعامل با کودک منجر به تقویت مهارت‌های شناختی و هوش کودک می‌شود. بنابراین تلاش کنید همیشه با کودکتان صحبت کنید، با او بازی کنید یا موقعیت بازی کردن با همسالانش را به وجود آورید. از همه مهم‌تر برای او کتاب بخوانید. نه تنها کتاب‌هایی با عنوان تقویت هوش، بلکه هر کتاب باکیفیتی به فرآیند رشد کودک شما کمک خواهد کرد. اگر دوست دارید فرزندی آگاه، توانا، جستجوگر و با اعتمادبه‌نفس داشته باشید، سعی کنید عادت کتاب‌خوانی را در او به‌وجود آورید، بدون شک این بهترین کمکی است که می‌توانید به فرزند خود یا هر کودک دیگری بکنید. برای خرید کتاب‌های باکیفیت برای کودکان، به صفحه‌ی اصلی وبسایت هدهد مراجعه نمایید، یا از لینک‌های زیر کمک بگیرید:

نوشته ۱۱ کتاب برای تقویت هوش کودک اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای نوجوان ها

وبلاگ کتاب هدهد - د., ۰۴/۲۴/۲۰۲۳ - ۱۳:۲۱

بهترین کتاب‌ برای نوجوان‌‌ ها را از لیست پیشنهادی کارشناسان کتاب هدهد تهیه کنید.

چگونه نوجوانان را به مطالعه علاقه‌مند کنیم؟ از کجا می‌دانید کتاب‌هایی که می‌خوانند، مناسب سن‌‌ آن‌هاست و بیش از اندازه پیچیده نیست؟

خواندن کتاب برای نوجوان‌ها می‌تواند یک تجربه بسیار مفید و سرگرم‌کننده باشد. این فعالیت می‌تواند به آنها کمک کند تا دایره دانش و فهم خود را گسترش دهند و افکار و احساسات خود را تقویت کنند.

البته سرگرم کردن نوجوان‌ها، به‌ویژه با کتاب، کاری دشوار است. کارشناسان کتاب هدهد فهرستی از محبوب‌ترین کتاب‌های نوجوان را آماده کرده‌اند تا بتوانید به‌ آسانی بهترین کتاب‌ها را برای نوجوان‌ها تهیه کنید.

در نظر داشته باشید که انتخاب کتاب براساس گروه سنی انجام می‌شود. شما می‌توانید برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های گروه سنی نوجوان‌ها به صفحه‌ی کتاب نوجوانان ۱۲ سال به بالا مراجعه کنید.

فهرست محتوا

چه کتابی را برای نوجوان‌ها انتخاب کنیم؟

اگر فرزندتان کتابخوان باشد و از کودکی به کتاب خواندن عادت کرده باشد، در سن نوجوانی، مهارت‌های سوادآموزیِ‌‌ مشابه بزرگسالان را کسب کرده است؛ هرچند رشد مهارت‌های سوادآموزی به این معنی نیست که ادبیات بزرگسال برای آن‌ها مناسب باشد.

برای نوجوانان کتاب‌هایی انتخاب کنید که هم از آن‌ها لذت‌ببرند و هم آن را درک کنند.

 • یادگیری و آگاهی

در این سن نوجوان‌ها دیگر نیازی به مطالعه متون ساده ندارند. آن‎ها برای افزایش آگاهی کتاب می‌خوانند و مهارت خواندن و واکاوی داستان‌های طولانی‌تر و پیچیده‌تر را کسب کرده‌اند.

 • علاقه

نوجوان‌ها هدفمند و بسته به کنجکاوی و علاقه خود کتاب می‌خوانند. تهیه کتاب‌هایی در راستای سلیقه نوجوان، او را به کتاب خواندن مشتاق می‌کند.

 • استدلال

نوجوان‌ها می‌توانند توالی داستان را درک کنند. فرزند نوجوان شما باید بتواند  وقایع را به ترتیب بازگو یا خلاصه کند. نوجوان‌ها معنای داستان‌ را درک می‌کنند و می‌توانند آنچه را که خوانده‌اند، با زبان و ادبیات خود بیان کنند.

 • اکتشاف

نوجوان‌ها آماده کشف ژانرهای گوناگون هستند. آن‌ها می‌توانند داستان‌ها را عمیق‌تر درک و تفسیر کنند. با تهیه کتاب‌هایی در ژانرهای گوناگون، شناخت آن‌ها را افزایش دهید.

۱۰ جلد از بهترین کتاب‌های ویژه نوجوان‌ در سال ۱۴۰۲

۱.هستی

خرید کتاب هستی

هستی دوازده سال دارد و ساکن آبادان است. او روحیه عجیبی دارد. کارهای او به هیچ وجه به دختران شبیه نیست. او دوست دارد با پسرها فوتبال بازی کند و با دایی جمشید به موتور سواری برود و راندن موتور را از او یاد بگیرد.

این کتاب برای نوجوان‌ها و جوانانی که روابط غیرصمیمانه‌ای با والدین خود دارند مناسب است و به آنان کمک می‌کند تا به والدین خود بیشتر اعتماد کنند، با آنان مهربان باشند و بتوانند با همانندسازی با هستی متوجه شوند که در این تصورات اشتباه تنها نیستند.

۲.عینکی برای اژدها

خرید کتاب عینکی برای اژدها

ماجرایی که برای شما نقل خواهم کرد زمانی آغاز شد که من کودکی هشت ساله بودم. سال‌ها از آن زمان می‌گذرد. اکنون چشم پزشک هستم و خودم دختری هفت ساله دارم. راستش به خاطر قولی که به ننه اژدها داده بودم این ماجرا را روی کاغذ می‌آورم. البته دخترم هم در این میان نقش دارد. چون او هم مثل من عاشق اژدهای عینکی است.

کتاب «عینکی برای اژدها» روایت دخترکی به نام عسل است که در غاری نزدیک روستای شان اژدهایی پیدا می‌کند که چشمانش کم‌سو شده و دیگر نمی‌تواند خوب ببیند. این اژدها همان اژدهایی است که هزاران بار در افسانه‌ها نقش بازی کرده است و اکنون از بی‌مهری آدم‌ها به غاری پناه برده است. عسل همه زندگی‌اش را در پی این هدف می‌گذرد که اژدها را به بینایی برساند.

۳.متشکرم از ته دل

خرید کتاب متشکرم از ته دل

وقتی خانواده‌ی هیتی، همه در آتش‌سوزی مردند، مردم به او گفتند باید سپاسگزار باشد که زنده مانده است. بعد هم بهش گفتند باید سپاسگزار باشد که توانسته در پرورشگاه جایی پیدا کند.

حالا بعد از چند سال که او را با قطار به شهرکی دور افتاده فرستاده‌اند تا با هنری و همسرش الیزابت زندگی کند باز هم به او می‌گویند که باید خیلی سپاسگزار باشد! این سپاسگزاری باید تا کجا ادامه پیدا کند؟!

۴.مجموعه کله خرها

خرید کتاب مجموعه کله خرها

کله خرها یک خانواده عجیب و غریب و غیر عادی اند که خیلی با مردم عادی متفاوتند و سبک زندگی شان با بقیه آدم ها فرق می کند. می دانید چرا؟
بله درست حدس زدید چون آنها کفتار هایی اند که خودشان را به جای آدم ها جا زدند. آنها زیاد می خندند و اصلا برای جلب توجه این کار را نمی کنند. داستان این خانواده غیرعادی از زمانی شروع می شود که تصمیم می گیرند در خانه شماره ۴۱ خیابان فرفیلد در محله تدینگتون در انگلیس زندگی کنند.

۵.پیکو، جادوگر کوچک

خرید کتاب پیکو، جادوگر کوچک

پیکو، جادوگر کوچک ، دل‌اش می‌خواست بداند که آیا او واقعا جادوگری درست و حسابی است؟ برای پی بردن به این پرسش، او پرواز کرد و در فکر سگی فرو رفت و به سگ که شب و روز به زنجیر بسته شده بود گفت که زنجیرش را پاره کند و فهمید که قدرت جادویی‌اش عمل می‌کند. سپس پرواز کرد و از راه دماغ در مغز یک خرس فرو رفت، خرس مجبور بود هر روز در میدان شہر برقصد و پیکو او را برانگیخت که در برابر صاحب بدجنس‌اش بایستد.

پیکو مطمئن شد که واقعا جادوگر است و خواست که قدرت جادویی‌اش را در آزمایشی سخت بیازماید. این‌بار او در سر یک پسر بچه فرو رفت تا ببیند می‌تواند آن‌قدر به او توانایی و شجاعت دهد که پادشاه ستمگر کشورش را که همه از او می‌ترسیدند به زانو درآورد؟

۶.آواره بی ‌خورشید

خرید کتاب آواره بی خورشید

آواره بی خورشید سرگذشت یک پسرک افغانستانی است. او رانده شده از سرزمین خود بامیان به ایران است. در دنیای کودکی و زندگی در روستای خود زمین و آسمان با او و مردم دیگر، تا هنگامی که زخم طالبان بر تنشان بنشیند، مهربان بودند.

دو آواره افغان ـ «بومان» پسرکی یازده ساله و «محمد سرور» معلم ـ در اردوگاهی در ایران با یکدیگر آشنا می‌شوند. محمد سرور، همه زندگی‌اش، کتاب‌هایش، زنش و تنها دخترش را در کابل از دست داده و خود به جرم معلمی و نویسندگی مورد شکنجه طالبان قرار گرفته است. اما او با دیدن بومان خردسال تصمیم می‌گیرد دوباره قلم به دست بگیرد و داستان بومان را به رشته تحریر درآورد…

۷.پیز  یک قصه‌ی خشن خنده‌دار

خرید کتاب پیز یک قصه‌ی خشن خنده‌دار

این کتاب داستانی طنزآمیز درباره‌ی دخترکی عصبانی و جیغ‌جیغوست که هرچه می‌خواهد به دست می‌آورد. بچه‌ها تا نیمه‌ی کتاب عاشق شیوه‌ی مرتل برای به دست آوردن خواسته‌هایش می‌شود، اما… بعد از رسیدن به انتهای کتاب، حتماً او را درس عبرتی برای خودشان در نظر خواهند گرفت!

مرتل، دختر خانم و آقای مطیع، بچه‌ی خیلی خوبی بود. البته به‌جز وقت‌هایی که یک‌نفس جیغ می‌کشید یا مادرش را مثل گل توی باغچه می‌کاشت و پدرش را مجبور می‌کرد صبحانه و ناهار و شام کلم بخورد! او همه چیز داشت.

اما همیشه یک چیز تازه‌ای پیدا می‌کرد که دلش می‌خواست آن را هم داشته باشد. برای همین تا جایی که می‌توانست از ته حلقش جیغ می‌کشید و جیغ می‌کشید تا خواسته‌اش را به دست بیاورد. اما یک روز واقعاً چیزی وجود نداشت که او نداشته باشد. برای همین پایش را کرد توی یک کفش که من «پیز» می‌خواهم.

۸٫فضانوردها در کوره‌ی آجرپزی

خرید کتاب فضانوردها در کوره آجرپزی

«فضانوردها در کوره آجرپزی»، داستانی با مایه‌های قوی نمایشی است که دو شخصیت کودک کار در آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

کودکانی که از دورترین نقطه‌های ایران، روستاهای تربت جام، برای کار در کوره‌های آجرپزی به همراه خانواده یا بستگان‌شان به حاشیه‌های تهران آمده‌اند.

چمن و سبزعلی، این دو شخصیت هستند. روزی سبزی که با پای برهنه در کوره راه می‌رفته، شیشه شکسته‌ای پایش را زخم می‌کند و پس از آن بیماری کزاز می‌گیرد. این روایت شبی دردناک از زندگی سبزی را بازگو می­‌کند که در بستر بیماری افتاده و دوستش چمن، همه کوشش‌­اش را می­‌کند تا او را از ناامیدی برهاند.

۹.امپراتور سیب زمینی چهارم

خرید کتاب امپراتور سیب زمینی چهارم

امپراتوری سیب زمینی چهارم یکی از عاشقان مادر زمین بود و جانش را برای پایداری جهان سبز فدا کرد. این داستان را تنها کسانی باید بخوانند که مادر زمین را دو ست دارند و دل شان می‌‌خواهد این مادر مهربان همیشه سبز و پایدار بماند. اگر مادر زمین را دوست ندارید، که چنین چیزی ممکن نیست، زیرا همگان مادرزمین را دوست دارند، باز هم این داستان را بخوانید.آن هنگام شاید همه ما گامی در راه پایداری جهان سبز برداریم.

۱۰.دختری که ماه را نوشید

خرید کتاب دختری که ماه را نوشید!

این کتاب درباره  زانِ پیر، جادوگر دل‌رحمی است که به نوزادان قربانی و رهاشده در جنگل کمک می‌کند و آن‌ها را در طرف دیگر جنگل به خانواده‌هایی می‌سپارد که توانایی نگه‌داری ازشان را داشته باشند.

ماجرا از روزی شروع می‌شود که زان به جای نور ستاره، نور ماه را به یکی از نوزادان می‌خوراند. زان به‌خوبی می‌داند که نباید قدرت جادویی ماه را دست‌کم بگیرد و نوزاد را به حال خود رها کند؛ پس چاره‌ای می‌اندیشد تا نوزاد با قدرتی که دارد، به خودش و دیگران آسیب نرساند. اما چگونه می‌توان مانع قدرت ماه شد؟

سخن پایانی

کتاب برای نوجوان‌ها مانند دروازه‌ای به دنیای تخیل، دانش و خودشناسی است. کتابخوانی برای نوجوان فرصتی فراهم می‌کند تا از واقعیت دور شده و به کشف دیدگاه‌ها و تجربه‌های گوناگون بپردازد و درباره خود و جهان پیرامون بیاموزد.

همچنین خواندن کتاب می‌تواند به رشد مهارت‌های تفکر انتقادی، همدلی و خلاقیت نوجوان کمک کند.

فرزند شما چه تعداد از کتاب‌هایی که معرفی کرده‌ایم را خوانده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای دیدن بهترین کتاب‌های مناسب برای سنین مختلف به صفحات زیر مراجعه کنید:

نوشته ۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای نوجوان ها اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۹ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۴/۱۹/۲۰۲۳ - ۱۵:۲۲

آیا کودک‌تان به کتاب خواندن علاقه دارد اما نمی‌دانید چه کتابی برای او تهیه کنید؟

همان اندازه که انتخاب اسباب‌بازی‌های مناسب سن کودک مهم است، انتخاب کتاب‌هایی درخور سن او نیز اهمیت دارند.

در این مقاله، شماری از بهترین کتاب‌ها را برای کودک ۹ ساله بررسی و معرفی می‌کنیم تا انتخاب کتاب برای شما‌ آسان‌تر شود.

در نظر داشته باشید انتخاب کتاب‌ برای کودکان، معمولا در یک بازه سنی انجام می‌شود. برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های این رده سنی می‌توانید به صفحه بازه سنی ۷ تا ۹ سال مراجعه کنید.

فهرست محتوا:

چرا کودک ۹ ساله باید کتاب‌های بسیاری بخواند؟

کتاب خواندن مهارت‌های زبانی، درک مطلب، مهارت‌های تفکر انتقادی و ارتباطات کودک ۹ ساله را پرورش می‌دهد. کتاب تخیل و آگاهی کودک را برمی‌انگیزد. حتی بعضی از کتاب‌های آموزشی، می‌توانند مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت کنند.

همچنین کتابخوانی به‌طور قابل توجهی، عملکرد تحصیلی فرزند شما را بهبود می‌بخشد و بیش از هر عامل دیگری بر یادگیری او تاثیر دارد.

چه کتابی برای کودک ۹ ساله تهیه کنیم؟

معمولا کودکان تا ۹ سالگی، از پس انجام کارهای زیر برمی‌آیند:

خواندن رمان‌های کوتاه: کودک ۹ ساله می‌تواند کتاب‌های بدون تصویر را بخواند و درک کند.

بی‌صدا خواندن: کودک ۹ ساله می‌تواند بدون بلند خواندن واژه‌ها، معنای آن‌ها را متوجه شود.

تفکر تحلیلی: کودک ۹ ساله می‌داند باید به دنبال معانی عمیق‌تری در داستان‌ها باشد و هر چیزی را که می‌خواند، نمی‌تواند به سادگی تفسیر  کند.

درک مطلب: کودک ۹ ساله باید بتواند داستانی را که خوانده است به‌خاطر بیاورد، خلاصه کند و آن را با واژه‌ها و بسته به درک‌ و دریافت خود بازگو کند. او همچنین باید درک درستی از عناصر داستان مانند مکان، زمان، جدال‌ها و راه‌حل داشته باشد.

شناخت و استفاده از کتاب‌های مرجع: کودک ۹ ساله هنگام مواجهه با واژگان و مفاهیم ناآشنا، به دایره‌المعارف‌ها یا منابع دیگر مراجعه می‌کند.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۹ ساله در سال ۱۴۰۱

کودک در این بازه سنی می‌تواند کتاب متناسب با سن‌اش را به روانی بخواند.

شاید پیدا کردن بهترین کتاب برای کودک ۹ ساله، دشوار باشد اما کارشناسان کتاب هدهد، فهرستی ده‌جلدی از بهترین کتاب‌های ویژه کودک ۹ ساله را برای شما آماده کرده‌اند تا راحت‌تر انتخاب کنید.

۱.پرنده قرمز

خرید کتاب پرنده قرمز

این کتاب از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۹ ساله است. کتاب «پرنده قرمز» داستان دو کودک یتیم است که پس از دست دادن پدر و مادرشان، به مزرعه‌ای فرستاده می‌شوند. مزرعه‌دار ظالم در ازای خوراکی اندک، آن‌ها را به کارهای سخت وامی‌دارد. متیو و آنا امیدوار هستند که با رسیدن زمستان و رفتن به مدرسه روزگار بهتری داشته باشند اما در مدرسه نیز پس از چند روز متیو به خاطر ورجه ورجه کردن چوب می‌خورد و کودکان به خاطر غذای فقیرانه تحقیرشان می‌کنند.

روزی در اوج ناامیدی و اندوه پرنده‌ای قرمز را می‌بینند. پرنده‌ی قرمز آن‌ها را به سرزمینی می‌برد که برخلاف دنیای آن‌ها پر از شادی و رنگ و روشنایی است و مادری مهربان که از آن‌ها مراقبت می‌کند و آن‌ها می‌توانند همه‌ی روز را بازی کنند.

۲.پیکو، جادوگر کوچک

خرید کتاب پیکو، جادوگر کوچک

زمان‌های بسیار قدیم، در سرزمینی دور، جادوگری به نام پیکو زندگی می‌کرد. او آن‌قدر کوچک بود که زیر یک دانه‌ی شن کنار گرد و خاک‌های پشت یک ساقه‌ی علف زندگی می‌کرد.

جادوگر کوچک ، دل‌اش می‌خواست بداند که آیا او واقعا جادوگری درست و حسابی است؟ برای پی بردن به این پرسش، او پرواز کرد و در فکر سگی فرو رفت و به سگ که شب و روز به زنجیر بسته شده بود گفت که زنجیرش را پاره کند و فهمید که قدرت جادویی‌اش عمل می‌کند. سپس پرواز کرد و از راه دماغ در مغز یک خرس فرو رفت، خرس مجبور بود هر روز در میدان شہر برقصد و پیکو او را برانگیخت که در برابر صاحب بدجنس‌اش بایستد.

کتاب «پیکو، جادوگر کوچک» پایانی خوش دارد؛ پایانی که نویدبخش یک زندگی بدون ظلم و ستم است و امید به تغییر و بهبود را در خواننده زنده نگاه می‌دارد. این کتاب برای بلندخوانی مناسب است.

۳.مجموعه «زنان کوچک، رویاهای دور و دراز»

خرید مجموعه زنان کوچک، رویاهای دور و دراز

مجموعه زنان کوچک، داستان زنانی است که رویاهای خود را باور کردند و برای رسیدن به آن‌ها از دل سختی‌ ها عبور کردند.

این مجوعه شامل ۹ کتاب است:

آگاتا کریستی: نویسنده، خالق شخصیت‌هایی مانند کارگاه پوآرو و خانم مارپل

فریدا کالو: نقاش زن

ماری کوری: دانشمند زن

ایدا لاولیس: مخترع

املین پنک هرست: فعال اجتماعی

هریت تابمن: مبارزه با برده‌داری

آملیا ارهارت: مشهورترین خلبان زن

رزا پارکس: فعال اجتماعی، مبارزه با تبعیض نژادی، حقوق زنان

سیمون دوبوار: فیلسوف

۴.مجموعه ماجراهای کوکو و و پوپو

خرید کتاب مجموعه ماجراهای کوکو و و پوپو

«ماجراهای کوکو و پوپو» مجموعه‌‌ای چهارجلدی از یک فانتزی شگفت است در جهانی که جهان آدم‌ها نیست، اما برای آن‌ها بیگانه هم نیست.

فانتزی شگفت از آن گونه‌ی فانتزی‌هاست که سرتاسر آن پر است از پیش‌بینی‌ناپذیری، تخیل تازه و ناشناخته برای مخاطب، رازهای تودرتو و شخصیت‌هایی که یکی پس از دیگری می‌آیند، که از جهان واقعی نیستند، و انگار تازه به این سیاره فرود آمده‌اند.

 

۵.موش مترو

خرید کتاب موش مترو

این کتاب داستان موشی است که به همراه صدها موش دیگر در مترو زندگی می‌کند، اما فرق بزرگی با موش‌های دیگر دارد. او دلش می‌خواهد سرزمین پایان تونل را کشف کند، و همین آرزو ماجراهای هیجان‌انگیزی را برایش به ارمغان می‌آورد.

نیب، یک موش مترو بود و در خانه‌ای به اسم شیرینی‌باران زندگی می‌کرد. او هر شب، با اشتیاق به قصه‌ی موش‌های پیر درباره‌ی پایان تونل گوش می‌داد. سرزمین بدون سقفی که هرچند خطرناک و ناآشنا بود، خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها و راحت‌ترین لانه‌ها را داشت. بالاخره در یک روز پرسرو‌صدا که قطارها گرومپ‌گرومپ‌کنان از بالای سرش رد می‌شدند، نیب تصمیم خود را گرفت. او سفرش را به سوی پایان تونل آغاز کرد و مانند پر کوچکی که به پرواز درآید، در تاریکی تونل از نظرها ناپدید شد.

نویسنده در انتخاب کلمات، شوخ و بازیگوش است. همچنین با اشاره به صداهای موجود در دنیای نیب، لمس فضای زندگی او را برای مخاطب راحت‌تر می‌سازد. به‌علاوه، او با استفاده‌ی گاه‌به‌گاه از کلماتی که ممکن است برای مخاطب کودک چندان هم آشنا نباشند، روحیه‌ی جستجوگر و یادگیرنده‌ی نیب را به خوانندگان خود نیز منتقل می‌کند. این کتاب برای کودک ۹ ساله جذابیت زیادی دارد.

۶.درخت بخشنده

خرید کتاب درخت بخشنده

روزی، روزگاری درختی بود و او پسرک کوچکی را دوست می‌داشت. پسرک تا خردسال بود با شاخه‌هایش بازی می‌کرد، سیب‌هایش را می‌خورد و در سایه‌اش می‌خوابید. به تدریج که بزرگ‌تر شد دیگر کمتر با درخت انس داشت.

او گرفتار عشق، روزمره‌گی و گذران زندگی شد و درخت را ترک کرد، اما در زمان‌های پر شمار بر می‌گشت و از درخت تقاضایی داشت و درخت هر بار با مهر او را بی‌پاسخ نمی‌گذاشت. وقتی برای آخرین بار بازگشت دیگر چنان پیر بود که هیچ یک از خوشی‌های گذشته در او لذتی حاصل نمی‌کرد. درخت اعتراف کرد که چیزی برای بخشیدن ندارد و پسر اعتراف کرد که دیگر چیزی نمی‌خواهد. آن دو، با هم و در کنار هم آرامش را تجربه می‌کنند.

کتاب «درخت بخشنده» کنایه‌ای است از فداکاری، گذشت، بخشش و آرمان‌گرایی که با درون‌مایه اخلاقی، روابط انسانی و مهر و محبت متقابل بین آنان را بیان می‌کند.

۷.فارسی آموز نخودی ۳

خرید بسته فارسی آموز نخودی ۳

فارسی آموز نخودی ۳ بسته سوم از آموزش زبان فارسی از راه ادبیات کودکان است.

این بسته شامل سه کتاب خواندن و کارورزی و دفتر نوشت آموز ایرانک است که ویژه آموزش نوشتن طراحی شده است.

داستانک هایی که در کتاب خواندن آمده است، ادامه و دنباله داستانک ها در فارسی آموز نخودی ۲ است. در این داستانک ها زبان و مفاهیم ادبی نسبت به فارسی آموز نخودی ۲ پیچیده تر و همراه با زبانزد و آرایه های ادبی دیگر است.

کتاب کارورزی که به آموزش دستور فارسی و خواندن چکیده داستان های شاهنامه اختصاص دارد، می کوشد که کودکان را با زبان ادبی فراتر از داستانک ها آشنا کند.

۸.دشمن

خرید کتاب دشمن

این کتاب داستان بی‌نظیری از جنگ را در قالب داستانی ساده برای کودکان روایت می‌کند.

دشمن داستان دو سرباز در جنگ است که مقابل هم قرار گرفته‌اند و داستان از زبان یکی از آن‌ها روایت می‌شود. او از شرایط خود که داخل گودال است می‌گوید، کمی آن طرف‌تر هم سرباز دشمن داخل گودالی دیگر و هر کدام منتظرند که دیگری تیری شلیک کند تا پاسخش را بدهند.

سرباز راوی سرباز مقابل را دشمن می‌پندارد غافل از اینکه او نیز برای سرباز مقابل حکم دشمن را دارد، او سرباز دشمن را هیولایی می‌نامد که بی‌رحم است و همه را می‌کشد حتا زنان، کودکان و حیوانات.

اما متوجه خودش نیست که دقیقاً همین کارهار را از او خواستند در مقابل دشمن انجام دهد و این را زمانی متوجه می‌شود که یواشکی به گودال سرباز دشمن می‌رود و دفترچه راهنمای جنگی او را می‌بیند که مشابه دفترچه خودش است و درونش همان توصیه‌ها برای مقابله با دشمن نوشته شده است. او متوجه می‌شود دشمن هم مانند خودش خانواده دارد و به فکر فرو می‌رود پس اگر او دشمن است من چیستم؟ من هم دشمن او هستم.

۹.ما این‌طوری زندگی می کنیم

خرید کتاب ما این‌طوری زندگی می‌کنیم

کتاب «ما اینطوری زندگی می‌کنیم!» هفت کودک واقعی از هفت گوشه جهان، پرو، ژاپن، ایتالیا، ایران، هند، روسیه و اوگاندا در محدوده سنی هفت تا یازده ساله از «خود» می‌گویند.

کتاب ابتدا این هفت کودک را در تصویر معرفی می‌کند، بعد خانه و محل زندگی‌شان را نشان می‌دهد، خانواده‌شان، لباس‌ها، صبحانه‌ای که می‌خورند، مسیری که به مدرسه می‌روند، معلم، چگونه درس خواندن‌شان، زبان، ناهار، بازی، کمک کردن در کارهای خانه، شام، فعالیت‌های بعد از شام و محل خواب. در پایان همه در آسمان شب‌شان ماه دارند.

۱۰.این هم جور دیگر

خرید کتاب این هم جور دیگر

کتاب این هم جور دیگر، روایت متفاوت و بامزه‌ای از مشهورترین داستان‌های کودک است. داستان‌هایی که سال‌هاست در قصه‌ها،‌ کتاب‌ها،‌ فیلم‌ها و انیمیشن‌ها برای کودکان بازگو می‌شوند: سیندرلا، سفیدبرفی و هفت کوتوله، جک و لوبیای سحرآمیز، موطلا و سه‌ خرس، شنل قرمزی و گرگ و سه خوک کوچولو.

نویسنده، پایان این داستان‌ها را جور دیگری تغییر می‌دهد. مخاطب را غافلگیر می‌کند و سربه‌سر شخصیت‌های مشهور می‌گذارد. برای مثال شاید سیندرلا به شاهزاده نرسیده و زندگی برای او به شکل دیگری رقم خورده باشد!

بیش‌تر کودکان با این شش داستان آشنا هستند. قهرمان‌هایی معصوم،‌ پاک و برحق که ضدقهرمانی شیطان‌صفت جایگاه و زندگی‌شان را به مخاطره می‌اندازد، و پایانی خوش، همان‌گونه که مخاطب انتظار دارد: پیروزی قهرمانِ نیک‌سرشت!

نویسنده همه‌ این ساختارها را در هم می‌شکند. قهرمان‌های داستان آن‌قدرها هم که فکر می‌کنیم بی‌گناه و خوش‌قلب نیستند و حتا در مواردی شرور هستند. رخدادها هم در بعضی از داستان‌ها ترتیب دیگرگونه دارند و پایان همه‌ داستان‌ها متفاوت است. این تغییرات در قالب شعر و با طنازی انجام شده‌اند و همین موضوع بر جذابیت آن افزوده است.

سخن پایانی

در ۹ سالگی، خوانندگان جوان وارد مرحله جدیدی می‌شوند. آن‌ها در این سن می‌توانند متن‌های پیچیده‌تر را بخوانند.

هرچه کودک نه ساله مهارت بیش‌تری در خواندن کسب کند، در تحصیل نیز موفق‌تر خواهد بود؛ با این حال، شوق خواندن در بعضی از کودکان نه ساله کاهش می‌یابد.

از ۱۰ جلد کتابی که برای کودک ۹ ساله معرفی کردیم استفاده و کودک خود را به مطالعه تشویق کنید. این کتاب‌ها به هر نوع خواننده‌ای (چه کرم کتاب‌ها و چه خواننده‌های تازه‌کار) کمک خواهند کرد.

کدام یک از این کتاب‌ها را بیش‌تر می‌پسندید؟ ما را از نظرات خود مطلع کنید.

برای دیدن بهترین کتاب‌های مناسب برای سنین مختلف به صفحات زیر مراجعه کنید:

نوشته ۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۹ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۱ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - ش., ۰۴/۱۵/۲۰۲۳ - ۱۴:۴۳

در این مقاله ما ده تا از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۱ ساله را به انتخاب کارشناسان معرفی کرده‌ایم، شما می‌توانید برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های این رده سنی به صفحه خرید کتاب کودک ۰ تا ۱ سال مراجعه کنید.

خواندن کتاب برای کودک ۱ ساله، فرصت خوبی است تا نزدیکی بین والدین و فرزند افزایش یابد.

آیا فکر می‌کنید، یک‌سالگی، سن کمی برای شروع کتاب‌خوانی است؟ در این سن تمرکز بیش‌تر مادرها و پدرها، بر خواب و خوارک کودک است و زمان باقی‌مانده نیز به بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها سپری می‌شود.

آیا می‌دانستید هرچه بیش‌تر برای کودک کتاب بخوانید، او با واژگان بیش‌تری آشنا می‌شود و آن‌ها را به‌خاطر می‌سپارد؟ بعدتر می‌بینید چگونه کودک از آن واژگان برای بیان احساسات و نام‌گذاری اشیایی که می‌بیند، استفاده خواهد کرد.

شما مهم‌ترین فرد در زندگی فرزندتان هستید. کودک شما عاشق شنیدن صدای شما و سپری کردن زمان با شماست؛ پس، از این فرصت استفاده کنید و با در آغوش گرفتن کودک خود، برای او کتاب بخوانید.

فهرست محتوا

 • چرا باید برای کودک ۱ ساله کتاب خواند؟
 • هنگام خرید کتاب برای کودک ۱ ساله، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
 • کودک ۱ ساله چه درکی از کتاب دارد؟
 • بهترین کتاب‌ها برای کودک ۱ ساله در سال ۱۴۰۱
 • سخن پایانی
چرا باید برای کودک ۱ ساله کتاب خواند؟

با خواندن کتاب برای کودک ۱ ساله، او در معرض شنیدن تعداد واژگان بیش‌تری قرار می‌گیرد.  شنیدن واژگان بیش‌تر، سبب تقویت مهارت‌های ارتباطی کودک می‌شود.

هنگامی که کودک با مفهوم داستان آشنا می‌شود، قوه تخیل او تحریک می‌شود و در نتیجه ذهن کودک پرورش پیدا می‌کند.

با بلندخوانی کتاب برای کودک، دانسته‌هایی درباره دنیای پیرامون به او می‌دهید؛ در نتیجه کودک، کم‌کم شروع می‌کند به تشخیص اشکال، رنگ‌ها، حروف و اعداد.

هنگام خرید کتاب برای کودک ۱ ساله، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

هنگام خرید کتاب برای کودک ۱ ساله خود باید نکاتی را در نظر بگیرید:

استقامت جلد کتاب: کتاب‌هایی انتخاب کنید که جلدشان ضخیم و مقوایی یا پارچه‌ای باشند.

تصویرگری کتاب: تصاویر بزرگ و رنگارنگ برای کودک جذاب‌تر هستند.

شخیصت‌های داستان: به دنبال کتاب‌هایی با تصاویر نوزادان، جانوران یا شخصیت‌های محبوب کودک باشید.

جمله‌های ساده و تکرارشونده: داستان‌هایی با جمله‌های تکرارشونده و شعرهایی قافیه‌دار و کوتاه، انتخاب‌های مناسبی‌اند چرا که به‌راحتی به ذهن کودک سپرده می‌شوند.

کتاب‌های تعاملی: کتاب‌هایی که کودک را به مشارکت تشویق می‌کنند از گزینه‌های مناسب‌اند؛ مانند کتاب‌هایی که دکمه دارند و با فشار دادن آن صدایی تولید می‌شود.

کودک ۱ ساله چه درکی از کتاب دارد؟

کودک برای کتاب خواندن در این سن، قطعاً متکی به شماست. لذت بردن از خواندن، مهم‌تر از یادگیری تلفظ درست واژه‌ها، حروف یا اعداد است. اگر کودک شما در سن کم لذت خواندن را بچشد، در آینده نیز با علاقه و اشتیاق به سراغ کتاب خواندن می‌رود.

فرزندتان را تشویق کنید به تصاویر کتاب اشاره کند، سوال بپرسد و اگر کتاب تعاملی است، مشارکت کند؛ این کار سبب رشد مهارت‌های اجتماعی و پرورش مهارت‌های تفکر در کودک می‌شود.

نکات زیر به شما کمک می‌کند کتابخوانی به بخشی از برنامه روزانه شما و کودک‌تان تبدیل شود و هردو از آن لذت ببرید:

 • هر روز در چند نوبت کتاب بخوانید اما فقط چند دقیقه. قبل از خواب برای کودک کتاب بخوانید اما در طول روز نیز زمانی را برای کتابخوانی درنظر بگیرید. مدت کتابخوانی را طوری تنظیم کنید که کودک دلزده نشود.
 • در آغوش گرفتن کودک هنگام کتابخوانی، احساس امنیت او را تقویت می‌کند.
 • هنگام کتابخوانی برای کودک، پس از خواندن جمله‌های کلیدی، درنگی کنید و از او پرسش کنید؛ پرسش‌ها کودک را به اندیشیدن تشویق می‌کنند.
 • اشکالی ندارد که اگر داستانی را بارها و بارها بخوانید. خردسالان از تکرار یاد می‌گیرند.
 • هنگام خواندن، لحن‌ خود را بسته به موقعیت، تغییر دهید و صدای‌تان را زیر و بم کنید. می‌توانید از حرکت دست‌های خود نیز برای القای هیجان بیش‌تر هنگام داستان‌گویی استفاده کنید.

شما بهترین الگوی برای کودک خود هستید. کودکان از طریق مشاهده، بسیار می‌آموزند. اگر مشتاق هستید کودکی کتابخوان داشته باشید، عادت به مطالعه را در خانواده خود نهادینه کنید.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۱ ساله در سال ۱۴۰۱

ده‌جلد از بهترین کتاب‌ها برای کودک یک‌ساله را به انتخاب کارشناسان کتاب هدهد، در ادامه معرفی می‌کنیم:

 

نوشته ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۱ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

Precisely what is Personal Organization Information?‎

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۴/۰۵/۲۰۲۳ - ۰۴:۳۰
Personal Organization Information

Daily businesses acquire and retail store a lot of information of the clients.‎ This can include things like name, address, email, phone number, ssn and economic data.‎

Whilst these are one of the most common types of personal info, there is a much more.‎ Using a simple list to define what is and basically personal data can be helpful, but the information must be linked with a specific person in order to count as such.‎

You will find laws that govern the way in which a business should take care of and shield personal information.‎ They will vary from country to country and market to industry, so it’s essential to understand what is definitely and is not really covered in your legislation.‎

The Level of privacy Act and also other regulations that apply to private information are designed to achieve a balance between an individual’s right to personal privacy and the requirement of an organization to get and use this information for legitimate purposes.‎ These kinds of rules could be complicated, yet there are a few basics that can help assure your organization does the right thing.‎

Determine Purposes

You must know the reasons intended for collecting the client’s data to start with, and be able to clarify them plainly to your consumers.‎ You www.bizinfoportal.co.uk/2021/04/23/business-development-strategy-creating-long-term-value/‎ also need to be clear about the purposes that you will use their particular personal information, along with how long it will be kept.‎

Permission

You must give you a clients permission for you to use their sensitive information in a certain way, or else you may facial area penalties if you.‎ This can be difficult, but if you may have a good procedure in place, you can get the agreement that you need out of your clients ahead of you use their information.‎

نوشته Precisely what is Personal Organization Information?‎ اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

How New Videos Marketing Can Benefit Your Business

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۴/۰۵/۲۰۲۳ - ۰۴:۳۰

New mass media marketing offers ushered in a plethora of opportunities to meet up with customers over a more personal level than in the past.‎ Big info and intelligent algorithms can help you marketers marketingstuff.net/le-marketing-numerique mine this kind of rich untapped goldmine, allowing them to deliver relevant, personalized content material at the excellent time in their customer’s lives.‎ A well thought out approach will allow you to reap the rewards.‎ If you’re looking to improve your online store site’s conversion rates, increase company awareness or maybe build hype, the new fangled mediums are sure to please.‎ It might be wise to understand basic principles so you can be ready to hit the floor running with an effective digital marketing campaign.‎ You can also want to take the time to understand your audience so that you could tailor your efforts accordingly.‎

نوشته How New Videos Marketing Can Benefit Your Business اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

Searching out the Perfect Decision Data Safe-keeping Provider

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۴/۰۵/۲۰۲۳ - ۰۴:۳۰

A baffling number of businesses are still looking to figure out just how best to retail outlet and look after their cherished information depending assets.‎ Luckily, there are a few smart ways to get one of the most bang intended for http://www.perfectchoicemarkeing.com the buck whilst keeping important computer data safe and secure.‎ The most arduous process is deciding which impair storage services, data back up and catastrophe recovery companies are the best in shape for your enterprise.‎ In short, a little research and preparing will go quite some distance in making sure you complete out of your IT expenditure.‎ In addition , you may want to find a spouse that can help is made smart THAT decisions.‎

نوشته Searching out the Perfect Decision Data Safe-keeping Provider اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

Global Business Trades

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۴/۰۵/۲۰۲۳ - ۰۴:۳۰

Global organization transactions require the exchange of goods, providers, resources or perhaps investments around national boundaries.‎ These ventures may be intended for profit, or perhaps they could be driven by non-financial goals such as corporate social responsibility or personal enjoy.‎

These deals can have sufficient positive effects on the firm’s business performance as well as the countries they are part of.‎ They can give economic prospects for businesses and their personnel, as well as support firms expand in new markets.‎

International businesses have become more usual since the associated with technological breakthroughs.‎ Today, businesses no longer have to physically operate in every within the countries through which they perform business;‎ they will simply send goods from one country to another.‎

This can be a great benefits for a company, specifically once its item costs will be low in one nation and it can sell it by a higher price within nation.‎ This is known as the cost benefit, which permits the company to improve its success and develop its market share.‎

In addition to the price advantage, intercontinental corporations can also take advantage of their usage of a large pool of international capital.‎ This permits those to make more loans or investment refers to other companies.‎

Buying other countries can be done in a number of ways, which include direct opportunities (by getting shares of the stock of the company in another country), collection investments, and through proper alliances with other organizations.‎ Regardless of the method of investment, these firms need to understand the legal frameworks in place in the foreign countries they are investing in and which restrictions, rights and commitments they have in those countries.‎

The firm must also consider the culture of the international country in which they are executing their organization.‎ This is important mainly because different cultures can include very different ways to business, in fact it is vdrlabs.info/why-virtual-data-rooms-are-essential-for-global-business-transactions necessary to be aware of these types of differences so that the business can operate efficiently in its target markets.‎

For example , in case the international enterprise is making a clothing set, it will need to be familiar with the traditions in India and South america and how that might have an impact on its making process and production techniques.‎ It will also need to be conscious of the tax, labor and import concerns in many countries.‎

These legal issues can be complex and difficult to comprehend, and they frequently require a worldwide attorney with experience in both equally domestic and foreign business law.‎ These issues include overseas documentary sales, text letters of credit, bills of lading, overseas intellectual real estate, foreign direct investment concerns and more.‎

There are numerous challenges that businesses face when ever negotiating global transactions, and these can consist of cultural barriers to communication plus the need for translation.‎ These issues may also lead to uncertainty and bafflement, which can in a negative way impact the effectiveness of a deal.‎

Despite the complexness, there are many benefits to global organization.‎ These include the ability to expand in new market segments, improve monetary performance, and increase production functions.‎ However , global businesses should be careful about making mistakes and committing mistakes that will injured their overall operation.‎

نوشته Global Business Trades اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

آموزش حرف آ | آموزش الفبای فارسی

تازه های کودکی نما - س., ۰۴/۰۴/۲۰۲۳ - ۱۵:۴۱
ویدیو آموزشی حرف آ از حروف الفبای فارسی مناسب کودکان می&zwnj;باشد. برای دیدن آموزش حروف الفبای فارسی به صفحه زیر مراجعه کنید: https://amoozak.org/c834z

آموزش حرف آ | آموزش الفبای فارسی

تازه های کودکی نما - س., ۰۴/۰۴/۲۰۲۳ - ۱۵:۴۱
ویدیو آموزشی حرف آ از حروف الفبای فارسی مناسب کودکان می&zwnj;باشد. برای دیدن آموزش حروف الفبای فارسی به صفحه زیر مراجعه کنید: https://amoozak.org/c834z

AJE Technologies and Asylum Strategies

وبلاگ کتاب هدهد - س., ۰۴/۰۴/۲۰۲۳ - ۰۴:۳۰

Technology has the potential to improve aspects worth considering of retraite life, allowing them to stay in touch with their families and close friends back home, to access information about the legal rights and find employment opportunities.‎ However , additionally, it may have unintended negative implications.‎ This is specifically true when it is used in the context of immigration or asylum procedures.‎

In recent years, reports and international organizations have got increasingly considered artificial brains (AI) equipment to support the implementation of migration or perhaps asylum insurance policies and programs.‎ This sort of AI tools may have different goals, but they all have one thing in common: research online for effectiveness.‎

Despite well-intentioned efforts, the make use of AI with this context quite often involves restricting individuals’ our rights, which include their particular privacy and security, and raises issues about weakness and transparency.‎

A number of circumstance studies show just how states and international institutions have implemented various AI capabilities to implement these types of policies and programs.‎ In some instances, the goal of these coverage and courses is to restrict movement or access to asylum;‎ in other situations, they are seeking to increase performance in control economic migration or to support observance inland.‎

The application of these AJE technologies contains a negative effect on inclined groups, just like refugees and asylum seekers.‎ For example , the use of biometric recognition technologies to verify migrant identity can cause threats for their rights and freedoms.‎ In addition , such solutions can cause splendour and have any to produce “machine mistakes, inch which can lead to inaccurate or perhaps discriminatory effects.‎

Additionally , the utilization of predictive designs to assess visa applicants and grant or perhaps deny all of them access could be detrimental.‎ This type of technology can target migrant workers www.ascella-llc.com/generated-post based on their risk factors, which may result in all of them being refused entry or simply deported, devoid of their know-how or consent.‎

This may leave them susceptible to being stuck and segregated from their folks and other proponents, which in turn possesses negative impacts on the person’s health and health and wellness.‎ The risks of bias and elegance posed by these kinds of technologies can be especially great when they are used to manage cachette or different vulnerable groups, such as women and kids.‎

Some areas and businesses have stopped the execution of systems which have been criticized by simply civil modern culture, such as language and language recognition for countries of origin, or data scraping to screen and keep tabs on undocumented migrants.‎ In the UK, as an example, a probably discriminatory modus operandi was used to process visitor visa applications between 2015 and 2020, a practice that was finally abandoned by Home Office pursuing civil contemporary society campaigns.‎

For a few organizations, the use of these technology can also be detrimental to their own reputation and important thing.‎ For example , the United Nations Increased Commissioner to get Refugees’ (UNHCR) decision to deploy a biometric coordinating engine joining artificial brains was met with strong criticism from renardière advocates and stakeholders.‎

These types of technical solutions happen to be transforming just how governments and international businesses interact with asile and migrant workers.‎ The COVID-19 pandemic, as an example, spurred numerous new solutions to be launched in the field of asylum, such as live video renovation technology to remove foliage and palm scanning devices that record the unique line of thinking pattern in the hand.‎ The usage of these technologies in Portugal has been criticized simply by Euro-Med Individuals Rights Keep an eye on for being illegal, because it violates the right to an effective remedy within European and international law.‎

نوشته AJE Technologies and Asylum Strategies اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان