خبر جمع کن

ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۸ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - د., ۰۳/۰۶/۲۰۲۳ - ۱۶:۱۵

یافتن کتاب‌هایی برای کودک ۸ ساله که نگاه او را به خود جلب کند، دشوار است.

کودک ۸ ساله‌ای که عاشق کتاب خواندن است، برای همیشه کتابخوان باقی می‌ماند؛ به همین سبب بسیار مهم است که به کودکان و دانش‌آموزان ۸ ساله خود کمک کنید کتاب‌هایی مناسب پیدا کنند و مطالعه کتاب بخشی از عادت روزانه آن‌ها شود.

در این مقاله ۱۰ جلد از بهترین کتاب‌های ویژه‌ی کودک ۸ ساله را به شما معرفی می‌کنیم تا آسان‌تر  انتخاب کنید.

فهرست محتوا

کودک ۸ ساله چه درکی از کتاب دارد؟

کودک ۸ ساله می‌تواند:

 • کتاب‌های طولانی را به تنهایی بخواند
 • با بیان مناسب و تلفظ درست بلندخوانی ‌کند
 • به کمک تصاویر و متن، واژه‌های ناآشنا را حدس بزند
 • از علائم نگارشی به درستی استفاده کند
 • املای بسیاری از واژه‌ها را بداند
 • به پیام‌های موبایل یا ایمیل پاسخ دهد
 • طنز نهفته در متن را درک ‌کند
 • از واژه‌ها، عبارات و اصطلاحات جدیدی که شنیده است استفاده کند

چه میزان مطالعه‌‌ی روزانه برای کودکی ۸ ساله کافی است؟

هرچه کودک بیش‌تر کتاب بخواند، اعتماد‌به‌نفس بیش‌تری پیدا می‌کند؛ با این حال مدت زمان مطالعه کودک هشت‌ساله، به مهارت خواندن و میزان پیوند او با کتاب بستگی دارد.

در وضعیت مطلوب، یک کودک ۸ ساله باید حدود ۲۰ دقیقه در روز کتاب بخواند. این مطالعه می‌تواند به شکل بلندخوانی یا مطالعه مستقل انجام شود. اگر کتاب به مذاق کودک خوش بیاید و خواندنی باشد، این زمان افزایش می‌یابد.

اگر کودکان از خواندن کتاب لذت می‌برند، آن‌ها را به مطالعه‌ی بیش‌تر تشویق کنید؛ اما اگر با کتاب خواندن مشکل دارند بر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز متمرکز بمانید.

اگر کودکان به خواندن بی‌علاقه هستند، تلاش کنید با استفاده از ظرفیت کتاب، نمایش، کاردستی‌ یا فعالیتی مرتبط انجام دهید.

تحت هیچ شرایطی کودک را مجبور به کتاب خواندن نکنید، این کار نتیجه‌ای وارونه خواهد داشت. با گذشت زمان و به کارگیری راه و روش درست، آمادگی و اعتمادبه‌نفس کودکان برای خواندن کتاب به مدت طولانی افزایش می‌یابد.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۸ ساله در سال ۱۴۰۱

در این بخش، ده جلد از کتاب‌های برگزیده سال ۱۴۰۱ برای کودک ۸ ساله را معرفی می‌کنیم.  برای دیدن کتاب‌های بیش‌تر، می‌‌توانید به صفحه کتاب کودک ۷-۹ سال مراجعه کنید.

۱٫هفت اسب هفت رنگ

خرید کتاب هفت اسب هفت رنگ

کتاب «هفت اسب هفت رنگ» را می‌توان در زمره‌ی آثار فاخر به‌شمار آورد. کتابی با یک متن خیال‌انگیز و تصویرهایی زیبا و اثرگذار که یادآور کتاب‌های ادبیات کهن ایرانی است. داستان در خیال دخترکی روی می‌دهد که پاهایش از حرکت کردن ناتوان است.

دخترک از پنجره‌ی خیالش به دشتی با هفت اسب پا می‌گذارد. هریک از اسب‌ها به رنگی‌اند و جایی دارند و فکر و خیالی به جز یکی از آن‌ها. اسب های دارایی خود را با او سهیم می شوند و او با دخترک. اسب‌هایی که از دیگران رنگ و جا و فکر گرفته‌اند به دختری که در خیال خود به آنها جان داده است رنگ و جا و فکر می‌بخشند. دخترک آن‌ها را برای ساختن قصه‌ی هفت شب، هفت ماه دعوت می‌کند و این گونه است که اسب‌ها جاودانه می‌شوند.

۲.پیروزمندان

خرید کتاب پیروزمندان

این کتاب روایت حمله بردن لشکری است به یک کشور کوچک. این لشکر، گمان می‌برند روش زندگی‌شان بهترین روش زندگی دنیاست. فرمانده‌شان به آن‌ها یادآوری می‌کند این لشکرکشی‌ها به نفع کشورهای همسایه است. این‌گونه می‌توانند مانند ما باشند.

در «پیروزمندان» لشکری را می‌بنیم که پس از تصرف کشورهای مختلف، به کشور کوچکی می‌رسد. کشوری آنقدر کوچک، که تا به حال هیچ فرمانده‌ای زحمت لشکرکشی به آن را به خود نداده است.

پس از حمله بردن به آن، فرمانده و سربازان بسیار متعجب می‌شوند از اینکه نه لشکری دارند نه مقاومتی. در عوض، مردم به‌گونه‌ای از سربازان استقبال می‌کنند که انگار مهمانان عزیزی هستند.

۳.دختر انار

خرید کتاب دختر انار

این کتاب داستان دانه‌ای است که به خاک برمی‌گردد اما از خود، هزار دانه بر درخت می‌گذارد. داستان مادربزرگانی که تکیه داده بر عصا در راهِ رفتن هستند و داستان آن کودکانی است که روییده از زمین در حال برآمدن هستند.

در پاییز، مادربزرگ همسفر پرستوها می‌شود و دخترک، مادر و درخت اناری که در باغچه‌ی خانه کاشته بود را تنها می‌گذارد.

دخترک می‌ماند و عصای مادربزرگ. او، بدون عصای‌اش کجا می‌تواند رفته باشد؟ دخترک همه‌جا را سرک می‌کشد، اما مادربزرگ هیچ‌جا نیست. کنار گلدان‌ها نیست که آب‌شان دهد، روی بام، پیش کبوتران نیست که دانه‌شان دهد.

۴.هیزم‌شکن فقیر و کبوتر

خرید کتاب هیزم‌شکن فقیر و کبوتر

این کتاب برای کودک ۸ ساله، حکایتی است خواندنی از طمع بی‌پایان انسان.

روزی روزگاری هیزم‌شکن فقیری با همسر و سگ‌اش زندگی می‌کرد. او روزی برای قطع کردن درختی بزرگ به جنگل رفت و چند کبوتر زیبا دید. به خانه آمد و و تفنگ‌اش را برداشت تا کبوترها را بکشد. اما هیچ کبوتری را نتوانست شکار کند. یک کبوتر پیش هیزم‌شکن آمد و از او خواست تا دیگر به کبوترها شلیک نکند و به جای‌اش کبوتر آرزوهای او را برآورده کند.

هیزم‌شکن خانه‌ای بهتر و پول بیش‌تری خواست. او روزها با این آرزوی‌اش شاد بود تا ناخشنودی سراغ‌اش امد و پیش کبوتر رفت و این‌بار قصری باشکوه خواست. آروزهای هیزم‌شکن تمامی نداشت و او حتی پادشاه شد و آرزوی جنگ در سرش آمد. اما آیا کبوتر این آرزوی او را برآورده کرد؟

۵.پسر کوچک و ماهی بزرگ

خرید کتاب پسر کوچک و ماهی بزرگ

این کتاب زندگی پسرکی روستایی را روایت می‌کند که با مادر و جانوران خانگی‌اش در دهکده‌ای زندگی می‌کند. پسرک به ماهی‌گیری علاقه دارد و روزی که برای گرفتن ماهی به کنار آب می‌رود ماهی بزرگی را صید می‌کند.

پسرک شاد و خوشحال ماهی را به خانه می‌برد و در وان حمام می‌اندازد، اما ماهی بزرگ است و نمی‌تواند در خانه جدیدش به‌راحتی شنا کند. ماهی از این اسارت غمگین و بیمار می‌شود و سرانجام پسرک، که ماهی‌اش را دوست دارد، او را آزاد می‌کند و از رهایی ماهی شاد می‌شود.

کودکان با خواندن داستان «پسر کوچک و ماهی بزرگ» دوستی با جانوران و دیگردوستی را نیز می‌آموزند.

زبان داستان ساده و سرراست است و تصویرهای کتاب حس زیبایی‌شناسی کودکان را تقویت می‌کند.

۶.مجموعه فیلسوف کوچولو

خرید کتاب چرا من این احساس را دارم؟

مجموعه فیلسوف کوچولو شامل ۴ کتاب برای کودک ۸ ساله است: «چرا من این احساس را دارم؟»، «بیش از این‌ها باید باشد!»، «شاید سیب باشد»، «می‌توانم یک من دیگر بسازم؟» و «کتاب حوصله سربر».

در اینجا ما مختصری درباره کتاب «چرا من این احساس را دارم؟» توضیح می‌دهیم.

این کتاب از زبان یک دختر کوچولوست. توضیح‌های او با تصویرهای کمیک استریپ از ارتباطش با اطرافیان، احساس‌هایش و حتی فکرهای توی سرش همراه می‌شود.

کتاب با این جمله‌ها شروع می‌شود: آدم‌های زیادی توی دنیا هستند که دوستشان دارم اما بعضی آدم‌ها را هیچ دوست ندارم. بعضی به من حرف‌های زشت می‌زنند. بعضی ناراحتم می‌کنند و از دست بعضی عصبانی می‌شوم.

در تصویر، سر او را می‌بینیم که به قول خودش پر شده از یک عالمه غرغر. ده‌ها دختر کوچولو توی سرش است. یکی فریاد می‌کشد، یکی غمگین است، یکی عصبانی است. یکی می‌پرسد: «آخه چرااا» یکی داد می‌زند: «نه!» و در نهایت از زبان او می‌خوانیم: «اینکه آدم از دیگران بدش بیاید، اصلا حس خوبی نیست.»

او در ادامه از خیال‌هایی می‌گوید که وقت عصبانیت از دیگران توی سرش می‌آیند: یک زنبور دست‌آموز درست می‌کنم که دنبالشان کند، آن‌قدر کوچکشان می‌کنم که ریزه میزه شوند. بعد، برشان می‌دارم و شپلق! (مثل یک پشه لهشان می‌کند)

۷.بابا اژدها و پسرش

خرید کتاب بابا اژدها و پسرش

«بابا اژدها و پسرش» در غاری، در انتهای دره‌ای که دور تا دورشان کوه است زندگی می‌کنند. اکنون، اژدهای پسر بزرگ شده و زمان آن فرارسیده که به دهکده برود و خانه‌ای را آتش بزند! این یک رسم است!

نخست، اژدها به خانه‌ای با دیوارهای چوبی می‌رسد اما همین که می‌خواهد آن را آتش بزند، پسرکی از آن بیرون می‌آید و دوستی بین‌شان شکل می‌گیرد. پسرک، پیشنهاد مکان بهتری برای آتش زدن اژدها دارد.

این کتاب داستان صلح و دوستی است و از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۸ ساله می‌باشد. این کتاب، یادآور تعصب‌های کورکورانه و اندیشه‌های تحمیل شده میان ما انسان‌ها است. همچنین، از این داستان خواهیم آموخت چگونه می‌توانیم در بهترین شکل، از توانایی‌های‌مان بهره ببریم.

۸.خرگوش گوش داد!

خرید کتاب خرگوش گوش داد!

در کتاب «خرگوش گوش داد!» که کتابی برای کودک ۷ ساله است، تیلور ناراحت است از این‌که ساختمانی که او با مهره‌های‌اش ساخته بود، خراب شده است و همه چیز زیر و رو شده.

همه می‌خواهند تیلور را دلداری بدهند. اول مرغ می‌آید کلی سروصدا و قدقد می‌کند و از تیلور می‌خواهد با او حرف بزند اما تیلور حوصله ندارد. بعد خرس می‌آید و داد و هوار می‌کند. فیل سروکله‌اش پیدا می‌شود، کانگورو و شترمرغ و کفتار و مار می‌آیند و هر کدام راهی به تیلور پیشنهاد می‌دهد که تیلور هیچ‌کدام را دوست ندارد.

همه که می‌روند و تیلور تنها می‌شود، خرگوش می‌آید و به آرامی کنار تیلور می‌نشیند. او تیلور را بغل می‌کند و بعد تیلور به حرف می‌آید و همه چیز را تعریف می‌کند. آن‌ها با هم دوباره ساختمان را می‌سازند.

۹.آب‌چال

خرید کتاب آب‌ چال

موضوع کتاب آب‌ چال اهمیت و ارزش آب است. بچه‌ها با دنبال کردن تصویرهای زیبا، جذاب و سرگرم‌کننده‌ی کتاب ضمن یادگیری اعداد از یک تا ده، با جانوران زیادی که در متن و حاشیه کتاب پنهان شده‌اند، آشنا خواهند شد و به اهمیت آب در ادامه حیات جانداران سراسر کره زمین پی‌خواهند برد.

تصاویر رنگی و زیبای آن بدون نیاز به متن نیز می‌توانند داستان را روایت کنند. از ویژگی‌های دیگر این کتاب، وجه معماگونه و سرگرم‌کننده بودن آن است. در لا‌به‌لای تصویر هر صفحه، جانورانی پنهان شده‌اند که در نگاه اول دیده نمی‌‍شوند. در این کتاب کودکان با برخی از زیستگاه‌های این جانوران نیز آشنا می‌شوند.

۱۰.فارسی‌آموز نخودی ۲

خرید کتاب فارسی‌آموز نخودی ۲

با «فارسی آموز ادبی ۲» کودکان افزون بر آموزش زبان فارسی پایه، از راه ادبیات، با مهارت‌های زندگی و خلاقیت‌های هنری آشنا می‌شوند. در کارگاه داستان با چگونگی ساخت داستان آشنا می‌شوند.

در بخش نوشتن خلاق «فارسی آموز نخودی ۲»، چگونگی نوشتن هنرورانه را می‌آموزند. در کارگاه نمایش خلاق در نقش شخصیت‌هایی که دوست دارند، قدرت زبان و بیان خود را تجربه می‌کنند و در کارگاه قصه‌گویی، چگونگی روایت کردن یک قصه را می‌آموزند.

سخن پایانی

یکی از بهترین هدایایی که می‌توانید به کودکان خود بدهید علاقه‌مند کردن آن‌ها به خواندن کتاب است.

مهارت‌ خواندن که در ۸ – ۹ سالگی پایه‌های آن تقویت و تثبیت می‌شود، عامل اصلی موفقیت کودک در آینده است. خواندن کتاب برای کودک ۸ ساله تنها تفریحی سرگرم‌کننده نیست، بلکه مسیری است با امکانات نامحدود تا با افراد و اندیشه‌های دیگر آشنا شود و گستره تخیلش را بپروراند.

نوشته ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۸ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۷ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۳/۰۱/۲۰۲۳ - ۱۱:۵۸
خواندن کتاب برای کودک ۷ ساله باعث افزایش احساس همدلی می‌شود

کودکان در هفت‌سالگی می‌توانند برای مدت‌زمان طولانی‌تری بر مسائل متمرکز باشند؛ به همین دلیل ۷ ‌سالگی بهترین زمان برای علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب‌خوانی است. کتاب مناسب کودک هفت‌ساله، باید درخور سن او باشد طوری که بدون ایجاد خستگی، شوق خواندن را در او برانگیزاند.

کتابخوانی نیز مانند مهارت‌های دیگر، با تمرین بهبود می‌یابد. با انتخاب موضوع‌های محبوب کودک‌تان، او را در این مسیر حمایت کنید.

ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم کتاب‌های باکیفیتی برای کودک ۷ ساله خود تهیه کنید و همچنین به انتخاب کارشناس‌های کتاب هدهد، ده جلد از بهترین کتاب‌های برای کودک ۷ ساله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

برای مشاهده‌ی کتاب‌های بیش‌تر، به صفحه بازه سنی ۵ تا ۷ سال مراجعه کنید.

فهرست محتوا:

کودک ۷ ساله چه درکی از کتاب دارد؟

کودک در ۷ سالگی می‌تواند جمله‌های ساده را کنار هم قرار دهد و کم‌کم به سراغ جمله‌های پیچیده‌تر برود.

کودک هفت‌ساله با خواندن آشناست و با مشاهده متن، تفاوت میان واژه‌های هم‌آوا را تشخیص می‌دهد؛ به همین سبب ایهام و شوخی را بهتر درک می‌کند. اگر این روند ادامه پیدا کند، شوخ‌طبعی در کودک پدیدار می‌گردد.

اشتیاق به مطالعه در ۶ تا ۸ سالگی افزایش می‌یابد. طبق تحقیقات، کودکانی که پس از گذراندن کلاس اول، پایه‌های مهارت خواندن‌ آن‌ها به خوبی تقویت نشده است، معمولا کتابخوان‌های ضعیفی باقی خواهند ماند مگر اینکه والدین با ممارست، پایه‌های مهارت‌ خواندن را در کودکان تقویت کنند.

بلندخوانی برای کودک، یکی از راه‌کارهای موثر برای پیشگیری از این اتفاق است. بلندخوانی عمل ساده‌ای به نظر می‌رسد اما بسیار پر اهمیت است؛ چرا که سبب ارتقای مهارت‌های اکتسابی زبان می‌شود و منافع بسیاری دارد که مهم‌ترین آن، تضمین کیفیت مطالعه کودک در آینده است.

طبق تحقیقات، بلندخوانی برای کودکان سبب بهبود مهارت خواندن آن‌ها می‌شود و خوب خواندن، از ضرورت‌های دانش‌اندوزی است.

چه نوع کتابی برای کودک ۷ ساله انتخاب کنیم؟

پیش از انتخاب کتاب‌ برای کودک ۷هفت ساله‌ خود، این نکته‌ها را در نظر داشته باشید:

 • داستان‌های فکاهی

بیش‌تر کودکان ۷ ساله فکر می‌کنند شوخ و بامزه هستند و بیش‌تر اوقات هم این‌طور هستند! کتاب‌های طنز و خنده‌دار یا کتاب‌هایی با جوک‌های کودکانه، مطمئنا توجه کمدین کوچولوی شما را جلب خواهد کرد. آن‌ها از خواندن این نوع کتاب‌ها لذت می‌برند و بی‌آنکه متوجه شوند، مهارت‌های خواندن و درک مطلب را نیز تمرین خواهند کرد.

 • کتابی متناسب با سن کودک

با رشد کودک، علاقه‌‌مندی‌های او نیز تغییر می‌کند. اکنون زمان آن رسیده است که کتاب‌های دوران مهدکودک را کنار بگذارد و به سراغ کتاب‌های مناسب برود.

با انتخاب کتاب‌های درخور سن کودک هفت‌ساله، مهارت‌های خواندن او تقویت می‌شوند اما باید دقت کنید کتاب انتخاب‌شده، فراتر از توانایی خواندن کودک نباشد چرا که باعث دلزدگی او از خواندن می‌شود.

 • گونه‌های مختلف کتاب

اکنون زمان مناسبی است تا کتابخوان کوچک خود را با انواع سبک‌های نوشتاری آشنا کنید. کتاب‌های داستانی، غیرداستانی و شعر سه قالبی است که هر کودکی باید با آن‌ها آشنا باشد.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۷ ساله در سال ۱۴۰۱

به انتخاب کارشناسان کتاب هدهد، ده جلد از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۷ ساله را در ادامه معرفی می‌کنیم:

۱٫شیرشاه

خرید کتاب شیرشاه

شیرشاه روایتی دیگر از متن کهن کلیله و دمنه و مثنوی مولوی سومین کار مشترک محمدهادی محمدی و امیر شعبانی پور است.

شیرشاه داستان شیری زورگو است که جنگل را با خشم و خشونت زیر چنگال های خود گرفته و جانوران برای رهایی از این ستم خود را از پیش قربانی می‌بینند و تصمیم می‌گیرند که تسلیم شوند و با پای خود به درگاه شیر بروند تا او آن‌ها را بدرد و خوراک خود کند. در این میان اما خرگوشی از میان خرگوشان راه مبارزه را پیش می‌گیرد و در فرجام با حیله و نیرنگ شیر را در چاه سرنگون می‌کند. داستان شیرشاه روایت کهنه بی قدرتانی است که تاریکی و بی چارگی را می‌پذیرند. اما در تاریکی روزگار تسلیم، کسانی پیدا می‌شوند که قدرت را به چالش می‌گیرند و کم کم از راه اندیشه و به کنش‌های حساب شده آن را به جایی می‌رسانند که در چاه سرنوشت سرنگون می‌شود.

۲.وقتی اندوه به دیدارم می آید

خرید کتاب وقتی اندوه به دیدارم می‌آید

کتاب «وقتی اندوه به دیدارم می‌­آید» داستانی است برای شناخت حسی مهم. حسی که قرار است با کمک این کتاب، به جای فرار کردن و نادیده گرفتنش بیاموزیم که چگونه آن را بپذیریم. غم را باید دید، درآغوش گرفت و بالاخره با آن کنار آمد.

«گاهی اندوه سرزده با چمدان‌اش به خانه‎‌ات می‎‌آید تا چند روزی مهمان‎‌ات باشد بدون این‎که چشم به راه‌اش باشی. او همه جا دنبال‌ات است. این‌قدر به تو نزدیک می‌شود که نفس کشیدن ممکن است برایت سخت شود».

۳.آنجا که شادی آغاز می‌شود

خزید کتاب آنجا که شادی آغاز می‌شود

شناخت احساس‌ها یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که کودکان باید از همان سال‌های نخست زندگی به آن دست یابند و کتاب تصویری «آن جا که شادی آغاز می‌ شود»، مانند کتاب پیشین «وقتی اندوه به دیدارم می‌آید» کودکان را به زیبایی و روشنی با احساس‌هایی همچون اندوه و شادی آشنا می‌کند.

این کتاب به کودکان کمک می‌کند که درک کنند شادی چیست و چه شکل‌هایی دارد. با کودکان این واقعیت را در میان می‌گذارد که «همیشه نمی‌شود شاد بود»، اما به آن‌ها اطمینان می‌دهد که «آن زمان که احساس می‌کنی نمی‌توانی آن را بیابی، راهی پیدا می‌کنی تا به آن برسی».

۴.فراتر از یک رویا

خرید کتاب فراتر از یک رویا

داستان درباره پسربچه‌ای است که پیش از به دنیا آمدن‌اش، خواهر بزرگ‌ترش را از دست داده است. تصویر او در همه‌جا هست و یادش فضای خانه را پرکرده است. اگر چه پسرک نمی‌تواند او را به زندگی بازگرداند، در تخیل‌اش با او به گردش می‌رود، با او حرف می‌زند، بازی می‌کند و دوباره با او به خانه باز می‌گردد و پس از این سفر تخیل برانگیز احساس می‌کند زندگی که رنگ خاکستری و سردی در خانه آن‌ها داشت، رنگین و گرم می‌شود.

۵.مجموعه آقا کوچولو

خرید کتاب مجموعه آقا کوچولو

مجموعه آقا کوچولو شامل ۳ کتاب است: «آقا کوچولو خوش‌بختی را پیدا می‌کند»، «آقا کوچولو به یک دوست کمک می‌کند» و «آقا کوچولو خانه‌اش را از دست می‌دهد».

در اینجا ما کتاب «آقا کوچولو به یک دوست کمک می‌کند» معرفی می‌کنیم ولی کتاب‌های دیگر از این مجموعه نیز مناسب کودک ۷ ساله هستند.

قورباغه توی یک بطری گیر کرده است. او بطری را از رودخانه پیدا کرد و برای درآوردن کاغذ درون‌اش، داخل بطری رفت اما دیگر نتوانست بیرون بیاید. آقا کوچولو هم پاهای قورباغه را گرفت و آن‌قدر کشید تا قورباغه درآمد. روی کاغذ توی بطری نوشته بود، کمک! و قورباغه و آقا کوچولو فکر کردند باید کسی که کمک می‌خواهد را پیدا کنند. آن‎ها در راه به اردک و کلاغ برخوردند و بعد خانواده‌ی خرگوش‌ها را دیدند. مامان‌خرگوش به آن‌ها گفت که باباخرگوش گمشده است و همگی با هم به جست‌وجوی باباخرگوش رفتند. از جنگل تاریک گذشتند و به کوه‌های بلند رسیدند. ساعت‌ها جست‌وجو، آن‎ها را به باباخرگوش رساند. او از یک صخره افتاده بود و نمی‌توانست راه برود. همگی با هم باباخرگوش را به خانه رساندند و جشن گرفتند.

۶.مجموعه فیجی و خرسی

خرید کتاب مجموعه فیجی و خرسی

مجموعه فیجی و خرسی شامل ۳ کتاب است: «دوستی برای چیست؟»، «بدون تو چه‌کار کنم؟» و «من را می‌بخشی؟».

«مجموعه فیجی و خرسی» به کمک دو شخصیت دوست‌داشتنی فیجی و خرسی به سؤالات ذهنی کودک درباره‌ی دوستی، مهربانی و گذشت پاسخ می‌دهد.

در اینجا ما کتاب « دوستی برای چیست؟» معرفی می‌کنیم ولی کتاب‌های دیگر از این مجموعه نیز مناسب کودک ۷ ساله هستند.

فیجی روباه کوچولوی روباهی، سؤال مهمی توی ذهنش دارد. او می‌خواهد بداند که «دوستی برای چیست؟» برای همین هم شروع می‌کند به سؤال و جواب کردن با دوستش خرسی. آن‌ها فکر می‌کنند که دوستی یعنی آن چیزی را که دوست دارند، با دیگری تقسیم کنند؛ مثل تقسیم کردن لذت تماشای آسمان و تپه‌ها با همدیگر. یا تقسیم کردن تمشک‌های خوشمزه با یک دوست. گاهی هم معنای دوستی این است که خرسی کمک کند و یک تیغ بزرگ را از توی پای فیجی بیرون بیاورد تا بعد دوباره با هم بالا و پایین بپرند. راستی دوستی فیجی و خرسی آن قدری قوی هست که اگر یک روز از دست هم ناراحت شدند، باز هم بخواهند با هم دوست بمانند؟

۷.تو بزرگ و من کوچک

خرید کتاب تو بزرگ و من کوچک

این داستان درباره‌ی دوستی و پذیرش یک‌دیگر است. کتابی تصویری با درون‌مایه‌‌ای قوی و مفهومی عمیق که تصویرگر با فرم‌های ساده، رنگ‌هایی درخشان و سبکی اکسپرسیو مخاطب را به دیدن و دوباره دیدن و اندیشیدن فرامی‌خواند.

شیری در بیرون قصرش یک بچه فیل یتیم و تنها را پیدا می‌کند. او را به قصر خود راه می‌دهد و دوستی‌شان آغاز می‌شود. با هم بازی می‌کنند و فیل کوچک برای شیر ترانه‌هایی که از مادرش یاد گرفته بود، می‌خواند. زمان می‌گذرد و فیل آن‌قدر بزرگ می‌شود ‌که شیر برای نشان دادن شکوه و بزرگی‌اش در جایگاه یک پادشاه مشکل پیدا می‌کند و به ناچار او را از خود می‌راند…

۸.ندای مرداب

خرید کتاب ندای مرداب

کتاب «ندای مرداب» داستانی است شیرین برای فهم و پذیرش تفاوت‌ها. داستانی برای هر کودکی که احساس می‌کند نمی‌داند متعلق به کجاست. داستانی برای کسانی که حاضرند بهای سنگینی برای دانستن بپردازند. خواننده در این داستان با موجودی شاد و دوست‌داشتنی نیز آشنا می‌شود.

بوریس ساکن مرداب است و آبشش دارد. یک روز زن و مردی او را کنار مرداب پیدا می‌کنند و به خانه می‌برند. بوریس مدتی با آن‌ها زندگی می‌کند تا این‌که دل‌اش برای بویی تنگ می‌شود و هوای مرداب به سرش می‌زند و به آن‌جا بازمی‌گردد. ابتدا خوشحال است از این بازگشت. حس می‌کند خانواده‌اش موجودات مرداب هستند که مانند او آبشش دارند. زن و مرد او را تنها نمی‌گذارند و هر روز برای‌اش پیام می‌فرستند در مرداب که اگر بوریس از زندگی در مرداب خوشحال است آن‌ها هم خوشحال هستند. یک روز بوریس احساس می‌کند که دیگر زندگی در مرداب او را راضی نمی‌کند. دل بوریس برای خانه تنگ شده. ناامید به ته آب می‌رود که پیام‌ها زن و مرد را می‌بیند. او بالا می‌آید و به سوی خانه باز می‌گردد.

۹.فارسی‌آموز نخودی ۱

خرید کتاب فارسی آموز نخودی ۱

فارسى‌آموز نخودى ۱، به نوآموزان کلاس اول دبستان، حروف و واژه‌ها را با بازى و شادى یاد مى‌دهد. در این مجموعه، کودکان زبان‌آموزى پایه را به شیوه خلاق و متفاوت مى‌آموزند.

در این شیوه، نخودى به آن‌ها کمک مى‌کند تا براى آموختن زبان، کودک بمانند و نیاز نباشد که مانند آدم بزرگ‌ها بشوند. چون اگر آن‌ها بخواهند براى آموختن بزرگ شوند، مجبورند دنیاى شاد و شیرین کودکى را با آن همه بازى‌هاى رنگارنگ کنار بگذارند.

۱۰.آن موش مزاحم

خرید کتاب آن موش مزاحم

داستان تصویری و جذاب «آن موش مزاحم» داستانی بامزه و طنزآمیز از تنهایی‌ها و بی‌کسی‌های موشی کوچولوست که مدال طلای اسمارتیز را از آن خود کرده است. لورن چایلد، نویسنده و تصویرگر، این کتاب معرکه را بر اساس روزهای سخت زندگی خودش نوشته است. مجموعه‌ی بی‌نظیر و گسترده‌ی «قصه‌های چارلی و لولا» از دیگر آثار پرفروش اوست.

موش‌ها کل‌وکثیف هستند، صدای جیرجیر می‌دهند و اغلب توی سطل‌های زباله زندگی می‌کنند. برای همین آدم‌ها از آن‌ها فرار می‌کنند. اما بعضی موش‌ها با بقیه فرق دارند. «آن موش مزاحم» حاضر است هر کاری بکند تا حیوان خانگی کسی شود و خانه‌ای گرم و نرم برای خودش پیدا کند. دوست دارد جای پی‌یر، چینچیلای کوچولو باشد، روی کوسن بنشیند و شکلات بخورد؛ اما از حمام کردن خوشش نمی‌آید! دوست دارد جای اسکار، گربه‌ی ملوس آقای واشنگتن باشد، که همیشه تلویزیون تماشا می‌کند؛ اما دلش نمی‌خواهد حوصله‌اش سر برود!

کلام پایانی

اکنون که کودک ۷ ساله شما کتاب را با اعتمادبه‌نفس بیش‌تری می‌خواند، نوبت آن رسیده است که کتاب‌هایی پیچیده‌تر از کتاب‌های پیشین در اختیار او قرار دهید. مهارت خواندن کودکان باید پرورانده شود؛ بنابراین کتاب‌هایی بخرید که مناسب سن آن‌ها باشد. انتخاب کتابی فراتر از درک کودک هفت‌ساله یا کتابی ویژه گروه سنی پایین‌تر، می‌تواند سبب بی‌علاقگی کودک به مطالعه شود.

آیا کودکان شما کتاب‌های معرفی‌شده در این مقاله را دوست دارند؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته ۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۷ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

در مرکز بازیافت چه می‌گذرد؟

تازه‌های آموزک - س., ۰۲/۲۸/۲۰۲۳ - ۱۶:۰۶
جمع‌آوری

پس از اینکه شما اقلام بازیافتی‌تان مثل انواع بطری، کاغذ و... را به غرفه بازیافت تحویل می‌دهید یا درسطل زباله می‌‌اندازید، ماشین‌های حمل بازیافت این اقلام را به مرکز بازیابی مواد می‌برند. در این مرکز اقلام بر اساس نوع‌ آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند. (مانند کاغذ و آلومینیوم و...). سپس هر دسته به کارگاه‌ها و کارخانه‌های مرتبط با خود فرستاده می‌شود تا در آن‌جا برای تولید محصولات جدید از آن‌ها استفاده شود.

چرخه زندگی کانگورو

تازه‌های آموزک - چهارشنبه, ۰۲/۲۲/۲۰۲۳ - ۱۶:۳۳

کانگوروها پستاندارانی کیسه‌دار هستند. آن‌ها در گروه کیسه‌دارانی به نام ماکروپود Macropods قرار می‌گیرند که به معنی حیوانات بزرگ‌پا است. کیسه‌داران پس از یک بارداری بسیار کوتاه به دنیا می‌آیند و در هنگام تولد بسیار کوچک و رشد نکرده‌اند، بنابراین رشد خود را در داخل کیسه‌ای در قسمت بیرونی شکم مادر تکمیل می‌کنند.

۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۲ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۲/۱۵/۲۰۲۳ - ۱۳:۴۵

با خواندن این کتاب‌ها برای کودک ۲ ساله سرگرمی، خنده و یادگیری را در کنار هم تجربه کنید.

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که کودک ۲ ساله‌تان مدام کلمه یا صوتی را تکرار کند اما شما متوجه منظورش نشوید؟ برقراری ارتباط با کودک نوپا شاید خسته‌کننده باشد؛ به‌ویژه اگر دایره واژگان کودک محدود باشد و نامفهوم سخن بگوید.

خواندن کتاب برای کودک، به او کمک می‌کند با پیرامونش آشنا شود و واژه‌های جدید بیاموزد. در این مقاله تعدادی از بهترین کتاب‌های مناسب کودک ۲ ساله را بررسی و معرفی می‌کنیم تا شما و فرزندتان از آن‌ها لذت ببرید.

در نظر داشته باشید انتخاب کتاب‌ برای کودکان، معمولا در یک بازه سنی انجام می‌شود. برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های این رده سنی می‌توانید به صفحه بازه سنی ۱ تا ۳ سال مراجعه کنید.

فهرست محتوا

کودک ۲ ساله چه درکی از کتاب دارد؟

مسیر یادگیری هر کودک منحصربه‌فرد است. برخی از کودکان خواندن را بسیار سریع یاد می‌گیرند در حالی که تعدادی دیگر به کمک بیش‌تری نیاز دارند. اگر کتابدوستی کودکان دیگر توجه شما را جلب کرده است، به جای غبطه خوردن، بر تقویت پیوند فرزندتان با کتاب متمرکز شوید.

کتابخوانی برای کودکان نوپا بسیار سودمند است؛ زیرا سبب رشد زبانی و سواد آن‌ها می‌شود. طبق تحقیقات خواندن کتاب، مهارت‌های اجتماعی و رفتاری کودکان را بهبود می‌بخشد و در  پرورش و حفظ سلامت روان کودکان، موثر است.

افزون بر همه موارد اشاره‌شده، با کتاب خواندن برای کودک، لحظاتی شاد را در کنار هم سپری می‌کنید و رابطه‌تان را تقویت می‌کنید.

چه نوع کتابی برای کودک ۲ ساله انتخاب کنیم؟

هنگام خرید کتاب برای کودک ۲ ساله باید نکاتی را در نظر داشته باشید:

 • کتاب‌هایی با تصاویر ساده و رنگارنگ برای خردسالان جذابیت بیش‌تری دارند.
 • شنیدن واژه‌های هم‌قافیه و تکرارشونده برای کودک دو ساله دلنشین است. پس از چند دور تکرار، کودک به‌راحتی این واژه‌ها را به‌خاطر می‌سپارد. کتاب‌هایی مانند ترانه- متل‌ها یا هیچانه‌ها انتخاب بسیار مناسبی هستند. این کتاب‌ها افزون بر ضرب‌آهنگ و قافیه، ساده و کوتاه‌اند و کودک پس از چندبار شنیدن، در خواندن می‌تواند با شما همراهی کند.

کتاب‌هایی با جملات کوتاه و ساده انتخاب کنید. دامنه هوشیاری و توجه کودک ۲ ساله، محدود است. کتاب‌هایی با موضوعات انتزاعی جذابیتی برای کودک دو ساله ندارد و کودک دو ساله را با خود همراه نمی‌کند.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۲ ساله در سال ۱۴۰۱

در این بخش ۱۰ جلد از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۲ ساله را معرفی می‌کنیم و توضیح مختصری هم درباره هر کتاب ارائه می‌دهیم:

۱٫مجموعه کتاب‌های مقوایی نخستین هیجان‌های من

خرید مجموعه کتاب‌های مقوایی نخستین هیجان‌های من

مجموعه کتاب‌های مقوایی «نخستین هیجان های من» شامل شش داستان‌ زیبا و گیرا برای کمک به شناخت و بیان احساس‌های بزرگ کودکان کوچک است. کتاب‌های این مجموعه با نام‌های «گورخر کوچولوی حسود»، «آهو کوچولوی ترسو»، «سوسمار کوچولوی خوش‌حال»، «پلنگ کوچولوی شیطون»، «کرگدن کوچولوی خودخواه» و «شیر کوچولوی عصبانی» کودکان را با شش احساس مختلف آشنا می‌کند.

۲.کارت مقوایی دانش‌نامه نوزاد و نوپا

خرید کارت مقوایی دانش‌نامه نوزاد و نوپا

«دانش‌نامه نوزاد و نوپا» با استفاده از تصاویر، نوزادان و نوپایان را مفاهیم پایه‌ای چون احساسات مختلف انسان مانند خوش‌حالی یا خشم، اعضای بدن، رنگ‌ها، جانوران و اعداد آشنا می‌کند.

کودکان صفر تا دو ساله می‌توانند به کمک تصویرها، کنش‌های مختلف را شناسایی کنند و نام آن‌ها را بیاموزند. در «دانش نامه نوزاد و نوپا» این کنش‌ها در قالب حالت‌های مختلف چهره برای این گروه سنی به تصویر کشیده شده‌اند. از دیگر مفاهیمی که کودکان در هنگام نوزادی و نوپایی به خوبی می‌توانند بشناسند، اندام‌های بزرگ و کوچک بدن است که در این مرحله با تهیه‌ی کتاب‌های تصویری دربرگیرنده‌ی این مفاهیم، کودکان در شناسایی آن‌ها یاری می‌شوند.

۳.کتاب پارچه‌ای دالی دالی

خرید کتاب پارچه‌ای دالی دالی

کتاب پارچه‌ای دالی دالی یک کتاب ۶ صفحه‌ای با بازی‌های مختلف است که در حین بازی، کودک با مفاهیم پیدا و پنهان، شناخت اشکال هندسی و شناخت حیوانات آشنا می‌شود.

کتاب‌های پارچه‌ای شروع ارتباط کودک با کتابخوانی هستند و کودک برای یادگیری قدم به قدم با کتاب پیش می‌رود و با دیدن تصاویر و بازی با مفاهیم مختلف آشنا می‌شود و همچنین مهارت دست‌ورزی و حس لامسه در او تقویت می‌شود.

۴.مجموعه نی‌نی

خرید مجموعه نی‌نی

مجموعه نی‌نی در چهارجلد به منظور رشد مهارت‌های سواد‌ شکوفایی نوزاد و نوپا منتشر شده‌اند. کودک در این مجموعه با همراهی یک نی‌نی به عنوان شخصیت اصلی با نام واژه‌های خوراکی‌ها و میوه‌ها، اشیای پیرامون خود، اعضای بدن، رنگ‌ها و هم‌چنین افعال یا کنش‌های در پیوند با فعالیت‌های روزانه کودک آشنا می‌شود. رشد شناختی و گسترش دایره واژگان کودک از جمله‌ی مهارت‌های سواد شکوفایی هستند که کودک در هم‌کنشی با بزرگسال به ویژه از راه کتاب و کتابخوانی کسب می‌کند.

۵.کتاب مقوایی این بابای منه!

خرید کتاب مقوایی این بابای منه!

تو به‌راحتی می‌توانی بابایت را از میان هزاران بابای دیگر بشناسی. اما آیا می‌دانی بابای بچه‌قورباغه چه شکلی است؟ بابای خارپشت چطور؟

نوزادهای برخی از جانوران درست مثل باباهایشان هستند، اما هستند نوزادهایی که به طور کامل با پدرهایشان تفاوت دارند. در کتاب «این بابای منه!» نخست چهار گزینه برای بابای هر نوزاد آورده شده است. با ورق زدن کتاب می‌توانید ببینید پاسخ درست چیست و آن‌ها دارند چه کار می‌کنند.

این کتاب مفهومی با تصاویری گیرا و هنرمندانه از طریق بازی کودکان را با انواع جانوران و نوزادانشان آشنا می‌کند و هم‌زمان رابطه‌ی محبت‌آمیز میان والدین و فرزندان را به تصویر می‌کشد.

۶.کتاب مقوایی حیوانات لمسی مزرعه

خرید کتاب مقوایی حیوانات لمسی مزرعه

این کتاب خردسالان را با صداها و آوای حیوانات آشنا می‌کند. این کتاب مقوایی هم طراحی زیبا و شادی دارد و هم جایی برای لمس بدن جانداران در کتاب قرار داده است. کودک روی دایرهٔ نرم و نخی میان بدن جاندار دست می‌زند و خودش یا والدین، صدای جاندارن را برای‌اش می‌گوید.

۷.من هم‌بازی؟ (داستان‌های فیلی و فیگی)

خرید کتاب من هم‌بازی؟ (داستان‌های فیلی و فیگی)

«من هم بازی؟» یکی از کتاب‌های مجموعه فیلی و فیگی است. این‌بار فیلی یک توپ زرد کوچک هم‌راه خودش دارد و همین‌طور که مشغول بالا و پایین کردن آن در دستش است، فکری به سرش می‌زند. بله، فکر یک بازی!

در آغاز داستان فیلی به فیگی پیشنهاد می‌دهد تا با هم «دستش‌دِه» بازی کنند. فیگی از این پیشنهاد ذوق‌زده می‌شود. به این ترتیب آن‌ها بدون معطلی نقش‌ها را تقسیم می‌کنند تا آماده‌ی بازی شوند. اما گویا بازی قرار نیست به این زودی‌ شروع شود. اگر می‌خواهید بازی «دستش‌ده» آن‌ها را ببینید. باید مثل خودشان صبور باشید و تا صفحه آخر داستان صبر کنید. این وسط در بعضی صفحه‌ها هم لازم می‌شود پناه بگیرید تا یکی از توپ‌های زرد فیلی توی چشمتان نخورد! چون او یک عالمه از این توپ‌های زرد دارد که به زودی داخل کتاب پرتاب می‌شوند. اما برای بازی «دستش‌دِه» فقط یک توپ لازم است. توپی که در انتهای داستان سبز می‌شود!

۸.مجموعه اما

خرید مجموعه اما

این مجموعه شامل چهار کتاب درباره کارهای گوناگون خرس کوچولویی است به نام اِما که در قالبی داستانی و زبانی موزون روایت می‌شود.

کتاب «یک روز با اِما» درباره کنش‌ها و شیرین کاری‌های یک روز اِما از صبح تا شب است. نوزاد و نوپای شما از دیدن تصویرکنش های همسان خود و زبان موزون وشعر گونه آن لذت می‌برد و واژه‌های بسیار می‌آموزد.

در کتاب «اِما می‌خندد!» نوزاد و نوپا با کارهایی که اِما را خوشحال کرده است، آشنا می‌شود. کودک با حس شادی آشنا می‌شود واز خوشحالی اِما شاد می‌شود.

در کتاب «اِما گریه می‌کند!» نوزاد و نوپا با حس غمگین و ناراحت شدن آشنا می‌شود وبا هم‌ذات‌پنداری با شخصیت اصلی به آنچه برای اِما رخ می‌دهد، واکنش نشان می‌دهد.

در کتاب «اِما می‌خورد!» اِما غذاهای گوناگونی می‌خورد و کودک مخاطب با نام این غذاها و تصویر آن‌ها آشنا می‌شود. رشد زبانی و رشد شناختی از هدف‌های این کتاب است.

۹.کتاب پارچه‌ای دُم‌های جنگلی

خرید کتاب پارچه‌ای دُم‌های جنگلی

چه دوستان بامزه‌ای. همه توی این کتاب جنگل جمع شده‌اند. جانوران جنگلی را از روی دُم‌هایشان بشناسید. کدام‌شان دُم پشمالو دارند؟ کدام‌شان دُم‌های خال‌خالی؟ این دُم سبز از کیست؟

این کتاب هم سبب رشد حس لامسه کودک می‌شود و هم به مهارت‌های شناختی او یاری می‌رساند. این کتاب پارچه‌ای با دُم‌هایی که از بافت‌های گوناگون درست شده‌اند و هیچ گوشه تیز و برنده‌ای هم ندارند، برای کودکان خردسال مناسب است. کتاب «دُم های جنگلی» کودکان را با تعدادی از حیوانات جنگل آشنا می‌کند.

۱۰.لگن من

خرید کتاب لگن من

این کتاب روایتی ساده و خنده‌دار از جانورانی‌ست که نمی‌دانند لگن چیست و هر کدام بر آن نامی می‌گذارند.

شاید کوچولوی نوپای شما هم نداند لگن چیست و به چه درد می‌خورد. بهتر است با خواندن این کتاب او هم در این گمانه‌زنی شرکت کند و در پایان بخواهد مانند خرگوش صحرایی یک لگن داشته باشد. یک لگن قرمز یا هر رنگ دیگر.

سخن پایانی

کتاب خواندن برای کودک ۲ ساله، به مرور زمان او را به داستان و شعر علاقه‌مند می‌کند. ثمره این پیوند و علاقه را در سنین بالاتر مشاهده خواهید کرد. کودکانی که از سنین پایین با کتاب و کتاب خواندن آشنا می‌شوند، با گذر سن، دلبستگی آن‌ها به کتاب بیش‌تر می‌شود و شوق دانستن در آن‌ها افزایش می‌یابد. پس کتاب خواندن برای کودک‌تان را از همین امروز شروع کنید.

فراموش نکنید هنگام خواندن یا پس از آن، با کودک درباره کتاب گفت‌وگو کنید. هم‌چنین می‌توانید پرسش‌هایی ساده طرح کنید تا کودک کتاب را بهتر درک کند.

امیدواریم از بررسی ما درباره بهترین کتاب‌ها برای کودک ۲ ساله لذت برده باشید. کتاب مورد علاقه شما کدام است؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته ۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۲ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

ده‌تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۶ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - ی., ۰۲/۰۵/۲۰۲۳ - ۱۸:۴۷

خواندن، از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که کودک در ۶ یا ۷ سالگی یاد می‌گیرد؛ اما هر کودکی آن را به شیوه خود و با سرعت خاص خود انجام می‌دهد.

با خواندن کتاب برای کودک ۶ ساله او را با آواها، واژه‌های گوناگون و از همه مهم‌تر، لذت کتابخوانی آشنا می‌کنید. این‌گونه مهارت‌های سوادآموزی اولیه کودک مانند درک واژه و روان‌خوانی پرورانده می‌شوند.

کتابی که برای کودک ۶ ساله خوانده می‌شود باید کیفیت مطلوبی داشته باشد تا زمانی که برای خواندن و شنیدن آن صرف می‌شود هدر نرود. هیچگاه نباید برای گذراندن اوقات، کتابی را با عجله انتخاب کرد.

هدف ما در این مقاله، معرفی مناسب‌ترین کتاب‌ها برای کودک ۶ ساله است. برای مشاهده‌ی همه‌ی کتاب‌های این بازه سنی، می‌توانید به صفحه بازه سنی ۵ تا ۷ سال مراجعه کنید.

فهرست محتوا:

 • کودک ۶ ساله چه درکی از کتاب دارد؟
 • چه نوع کتاب‌هایی برای کودک ۶ ساله انتخاب کنیم؟
 • بهترین کتاب‌ها برای کودک ۶ ساله در سال ۱۴۰۱
 • سخن پایانی

کودک ۶ ساله چه درکی از کتاب دارد؟

شماری از مهارت‌ها که کودک در شش‌سالگی و پایان مهدکودک یاد گرفته است:

-داستان‌هایی را که پیش از این برایش خوانده شده است، بازگو کند یا بخواند

-تعدادی از کلمه‌ها را از روی شکل آن‌‌ها شناسایی کند

-هجی کردن کلمات را بیاموزد و بتواند صداهای مختلف را از یکدیگر تفکیک کند

-از علائم و نشانه‌های نوشتاری مانند نقطه در نوشته‌های خود استفاده کند

چه نوع کتاب‌هایی برای کودک ۶ ساله انتخاب کنیم؟

پیش از انتخاب کتاب برای کودک شش‌ساله، به موارد زیر توجه کنید:

 • گروه سنی کتاب‌های آوایی

کتاب‌های آوایی سرآمد همه کتاب‌ها برای کودکان شش‌ساله هستند. این کتاب‌ها براساس سن و توانایی خواندن کودکان متفاوت‌اند؛ به همین دلیل، باید در انتخاب این کتاب‌ها دقت کنید.

 • کتاب‌های موردپسند کودک

شرط اصلی برای مطالعه کتاب، علاقه به آن کتاب است. کتابی که مورد علاقه کودک شما نباشد، انگیزه‌ای برای مطالعه ایجاد نمی‌کند. پافشاری بر انتخاب کتابی ویژه، نتیجه معکوس دارد و بر تمایل کودک به مطالعه اثر می‌گذارد. بنابراین بهترین شیوه، توجه به سلیقه کودک و مشارکت دادن او در خرید کتاب است.

 • محتوای مناسب سن کودک

در این سن کودکان باید با واژگانی پیچیده‌تر آشنا شوند؛ واژگانی که خواندن و نوشتن آن‌ها دشوارتر است. بنابراین کتابی انتخاب کنید که در عین پیچیده نبودن، کودک را با واژگانی جدید آشنا می‌کند.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۶ ساله در سال ۱۴۰۱

در این قسمت بهترین کتاب‌های مناسب کودکان ۶ ساله معرفی می‌کنیم و مختصری هم درباره هر کتاب توضیح می‌دهیم.

۱٫قورباغه و شهاب

خرید کتاب قورباغه و شهاب!

کتاب «قورباغه و شهاب» یکی دیگر از مجموعه کتاب‌های قورباغه اثر ماکس‌ فلت‌هاوس است. داستانی دلنشین، ساده اما ژرف درباره‌ی دوستی و همدلی.

این‌بار قورباغه و دوستان‌اش به تماشای آسمان می‌نشینند تا مگر شهابی ببینند، و با دیدن آن بتوانند آرزو کنند. قورباغه تنها کسی است که موفق نمی‌شود شهاب را در آسمان ببیند. او از این‌که از موهبت آرزو کردن محروم شده غمگین و دل‌شکسته است، اما با شخصیت مهربان‌اش تصمیم می‌گیرد کاری کند که دوستان‌اش لذت برآورده شدن آرزو را بچشند.

تلاش برای رسیدن به شادی و رضایت مشترک یکی از درون‌مایه‌های این کتاب است. کودکان با خواندن این کتاب به طور غیرمستقیم درمی‌یابند که شاد بودن هر یک از ما در گرو شاد بودن دیگری است. شادی و خوشبختی واقعی آن‌جاست که همه در کنار هم شاد باشیم و برای شادی مشترک بکوشیم. معجزه‌ی دوستی است که آرزوهای گاه ناممکن را محقق می‌کند.

۲.مجموعه‌ی آقا کوچولو

خرید کتاب آقا کوچولو خوش‌بختی را پیدا می‌کند

مجموعه آقا کوچولو شامل ۳ کتاب است: «آقا کوچولو خوش‌بختی را پیدا می‌کند»، «آقا کوچولو به یک دوست کمک می‌کند» و «آقا کوچولو خانه‌اش را از دست می‌دهد».

در اینجا ما کتاب «آقا کوچولو خوش‌بختی را پیدا می‌کند» معرفی می‌کنیم ولی کتاب‌های دیگر از این مجموعه نیز مناسب کودک ۶ ساله هستند.

آقا کوچولو یک شبدر چهار پر پیدا می‌کند و با خوش‌حالی آن را می‌چیند و می‌رقصد چون فکر می‌کند برای‌اش خوش‌بختی می‌آورد. او برگ‌اش را به قورباغه نشان می‌دهد اما برای قورباغه شبدر سه پر و چهار پر، فرقی با هم ندارند.

اردک و خرگوش و ملخ هم آقا کوچولو را می‌بینند و ملخ تکه‌ای از برگ را هم می‌خورد! اتفاق‌های بدی برای آقاکوچولو می‌افتد، زمین می‌خورد، توی آب می‌افتد، یک میوه‌ی بلوط نزدیک است روی سرش بیفتد و هر بار آقا کوچولو فکر می‌کند اگر شبدر چهار پر را نداشت اتفاق بدتری برای‌اش می‌افتد. شب که می‌رسد، شبدر چهارپر پژمرده می‌شود. آقا کوچولو گریه‌اش می‌گیرد اما با خودش فکر می‌کند چه‌قدر خوش‌شانس بوده که یک روز را با شبدر چهار پر گذرانده.

۳.گربه آقای براون

خرید کتاب گربه آقای براون

در کتاب «گربه‌ آقای براون» با گربه‌ای روبه‌رو هستیم که اصلاً گربه نیست، بلکه یک ببر واقعی است. با این حساب، آقای براون چه‌کار کند؟ اصلاً مگر می‌شود ببری را توی خانه نگه داشت؟! یعنی باید او را به باغ‌وحش سپرد یا توی جنگل رهایش کرد؟ پس تکلیف دوستی چه می‌شود؟!

دوستی‌های متفاوت و عمیق از آن دست چیزهای ارزشمند است که بی‌شک دنیاهای تازه‌ای را به ما نشان می‌دهند؛ مثل دوستی آقای براون و گربه‌ی راه‌راه کوچکی، به نام ببری، که به ماجرایی متفاوت بدل شد. «گربه‌ آقای براون» کتابی دوست‌داشتنی است که با زبانی ساده، مفهوم عمیق دوستی را برای کودک بیان می‌کند.

۴.فرشته پدربزرگ

خرید کتاب فرشته پدربزرگ

خواندن کتاب « فرشته پدربزرگ » برای کودکانی که پدربزرگ یا مادربزرگ‌شان در آستانه این مرحله‌ از زندگی‌شان هستند می‌تواند بسیار تسکین‌دهنده باشد. دانستن این موضوع که پدربزرگ یا مادربزرگ‌شان آنقدر خوش‌شانس است که ناملایمات و دشواری‌های زندگی را پشت سر بگذارد و از خطرها بجهد و جان سالم به در ببرد و تجربه‌های لذت‌بخشی مانند عاشق شدن، پدر/ مادر شدن و دیدن نوه‌هایشان را تجربه کند، برای این کودکان آرامش‌بخش خواهد بود و به آن‌ها کمک خواهد کرد.

این داستان به کودکان کمک می‌کند مرگ را به عنوان جزئی از چرخه زندگی بپذیرند و با آن کنار بیایند.

افزون بر این نویسنده در کتاب « فرشته پدربزرگ » با استفاده از شوخ‌طبعی که در تصاویر به کار برده، دشواری پرداختن به مرگ برای کودکان را کم کرده است. در این کتاب در حالی که مخاطب از زبان پدربزرگ قصه زندگی‌اش را می‎خواند، تصاویر داستان را به شکل دیگری روایت می‌کند. نوه و پدربزرگ  داستان از آن بی‌خبرند و فقط خواننده کتاب است که واقعیت را می‌داند. برای نمونه در صفحه‌ای از زبان پدربزرگ می‌خوانیم: «سگ‌های بزرگ از ترس من به خود می‌لرزیدند.» اما مخاطب در تصویر اصل ماجرا را می بیند. بنابراین، این کتاب یک کتاب تصویری است یعنی متن و تصویر کاملا به هم وابسته هستند و هنگام بلندخوانی آن همزمان کودکان باید تصاویر را هم ببینند.

۵.هیولای رنگ‌ها

خرید کتاب هیولای رنگ‌ها

چشمان‌تان را ببندید و یک هیولای رنگی‌رنگی و بامزه را تصور کنید. چه‌کسی می‌گوید همه‌ی هیولاها ترسناک‌اند؟ آن‌ها خیلی هم مهربان‌اند، فقط گاهی غمگین می‌شوند، عصبانی می‌شوند و حتی می‌ترسند.

همین هیولای توی کتاب «هیولای رنگ ‌ها» تمام احساساتش را با هم قاطی کرده است و برای همین حسابی گیج و هاج‌وواج شده است. او احتیاج دارد که یک نفر کمکش کند و احساساتش را به او نشان دهد. بعد هم آن‌ها را جدا کند و بگذارد سر جای خودش.

در این کتاب نویسنده با ایده‌ای جالب و هیولایی، داستانی درباره‌ی احساسات رنگارنگ کودکان نوشته است.

۶.نقطه

خرید کتاب نقطه

واشتی فکر می‎کند نمی‌تواند نقاشی بکشد و اصلا استعداد هنری ندارد. معلم از او می‌خواهد که فقط یک علامت روی صفحه بکشد. واشتی یک نقطه‌ی کوچک می کشد و این آغاز ماجرای جذاب و گیرایی است که نویسنده درباره روح خلاقانه‌ای که در درون همه‌ی ما وجود دارد، روایت می‌کند.

کتاب از موضوع هنر فراتر رفته است. کتاب بچه‌ها را تشویق می‌کند که در بیان نظریاتشان شجاع باشند و به آن‌ها یادآوری می‌کند که برای کشف فکر و ایده، می‌توان از کارهای کوچک شروع کرد. این کتاب همچنین به نوعی قدردانی از معلمان آگاهی است که می‌دانند چگونه از طنز و روش‌های غیرکلیشه‌ای استفاده کنند و توانایی‌های بالقوه‌ی همه‌ی دانش‌آموزان را می‌بینند. کتاب در جایی به پایان می‌رسد که واشتی دیگران را هم در استعداد خود سهیم می‌کند و موجی از الهام شکل می‌گیرد.

۷.جیب‌های آنجلیکا اسپرایت

خرید کتاب جیب‌های آنجلیکا اسپرایت

خانم آنجلیکا اسپراکت در خانه کناری زندگی می‌کند. او پالتویی با جیب‌های فراوان دارد و در هرکدام از آن‌ها چیزی نگه می‌دارد. چیزهایی که کسی باورش نمی‌شود.

نویسنده ماجرای تخیلی خانمی به نام «آنجلیکا اسپراکت» را برای کودکان بیان می‌کند که پالتویش پر از جیب‌های مختلف و رنگارنگ است و موجودات و لوازم مختلفی مانند موش، پنیر، چتر، لباس شنا، قایق، کلاه حصیری، لوازم آشپزخانه و غیره را در آن‌ها نگه می‌دارد.

۸.دستی که بوسه می‌زند

خرید کتاب دستی که بوسه می‌زند

مدرسه در جنگل آغاز شده است، اما راکون کوچولو نمی‌خواهد به مدرسه برود. مادرش برای برطرف کردن ترس و اضطراب کودکش رازی را با او در میان می‌گذارد. به این ترتیب راکون کوچولو باور می‌کند که عشق و محبت مادرش همیشه همراه اوست و به او قوت قلب می‌دهد.

این کتاب داستانی است برای همه‌ی کودکانی که با موقعیت‌های دشوار و ناخوشایند روبه‌رو می‌شوند و همچنین خطاب به کودک درون هر یک از ماست که گاهی نیاز به قوت قلب دوباره دارد.

۹.الفباورزی با کاکاکلاغه

خرید کتاب الفباورزی با کاکاکلاغه

آموزش الفبا، پایه ی آموزش زبان خواندن و نوشتن است. در جامعه ی ما این اندیشه جا افتاده است که آموزش الفبا ویژه سال نخست دبستان است. در حالی که آواشناسی و واک شناسی و در پی آن نویسه شناسی و در گامی بالاتر نشانه شناسی آمیختی پیش نیازهای خواندن و نوشتن درست و سنجیده است. این گام ها نیاز به سال ها فراگیری پیوسته از سوی کودکان پیش دبستان دارد.

۱۰.هر وقت خوک ها پرواز کنند

خرید کتاب هر وقت خوک ها پرواز کنند

در چمنزاری نزدیک شهر، گاوی به نام رالف زندگی می کرد. یک روز رالف از پدرش خواست تا برای او دوچرخه بخرد. پدر به او پاسخ داد: «گاوها نمی توانند دو چرخه سواری کنند.» رالف جواب داد: «آره فعلا نمی توانند.» پدر گفت: «باشد، رالف. هر وقت خوک ها پرواز کنند، من هم برای تو دوچرخه می خرم.»… رالف مصمم می شود تا برای به دست آوردن دوچرخه کاری کند تا خوک ها پرواز کنند. اما چگونه؟

سخن پایانی

تماشای کودکی که به کتاب‌خوانی آماتور تبدیل شده، از بهترین لحظه‌های زندگی هر پدر و مادری است. انتخاب کتاب مناسب برای کودکان می‌تواند انگیزه بیش‌تری برای مطالعه فراهم کند.

هنگام خرید کتاب برای کودک ۶ ساله، ویژگی‌های سنی و علایق او را در نظر بگیرید و حتما کودک را مشارکت دهید.

نوشته ده‌تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۶ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۵ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۱/۲۵/۲۰۲۳ - ۱۴:۲۸

با انتخاب بهترین کتاب‌ها برای کودک ۵ ساله خود او را برای رفتن به مهدکودک آماده کنید.

کودکان ۵ ساله در آستانه ورود به دنیای جدیدی به نام مهدکودک هستند (البته اگر هنوز نرفته‌ باشند). این تجربه می‌تواند تجربه‌ای هیجان‌انگیز یا ترسناک باشد. خوشبختانه کتاب‌ها این مسیر را هموار می‌کنند. کتاب‌ باکیفیت، حس کنجکاوی کودک ۵ ساله را تحریک و او را به کشف جهان پیرامونش تشویق می‌کند.

در این مقاله، کارشناسان کتاب هدهد ده‌ مورد از بهترین کتاب‌های کودک ۵ ساله را به شما معرفی می‌کنند. برای مشاهده کتاب‌های بیش‌تر در این گروه سنی، به بازه سنی ۳ تا ۵ سال مراجعه کنید. کتاب‌های پیشنهادی، تفکر انتقادی در کودکان را نیز تقویت می‌کنند.

فهرست محتوا

کتابخوانی در مهدکودک

در مهدکودک، کودک اصول خواندن را یاد می‌گیرد. برای نمونه، تسلط بر کلمات، تشخیص حروف و هجی کردن کلمات از جمله مهارت‌هایی هستند که در این دوره پرورانده می‌شوند.

افزون بر این، کودکان در مهدکودک یاد می‌گیرند کتاب را باید از بالا به پایین و از راست به چپ بخوانند. کتاب‌های آوایی [۱] با جملات ساده، از بهترین کتاب‌ها برای کودکان ۵ ساله هستند.

البته نباید با شروع دوره‌ای جدید، کتاب‌های تصویری را کنار بگذارید. حتی اگر کودک شما مهارت خواندن را در مهدکودک یا مدرسه شروع کرده است، خواندن کتاب‌های تصویری در خانه، هم‌چنان از بهترین راه‌کارها برای پیوند کودک با کتاب است.

[۱] Phonic books

چه نوع کتاب‌هایی برای کودک ۵ ساله انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب کتاب برای کودک ۵ ساله، نکات زیر را درنظر بگیرید:

 • تلفظ و هجای کلمات

کتاب‌هایی با جملات آسان‌ و حروف تکرار شونده، برای کودکان ۵ ساله عالی هستند. کودکان با کتاب‌های آوایی می‌آموزند که کلمات از حروف تشکیل شده‌اند و حروف از آواها.

 • دایره‌ی واژگان

کتاب‌هایی انتخاب کنید که دایره واژگان کودک را افزایش دهد. البته نباید کودک را با انبوهی از کلمات جدید و سخت، خسته کنیم.

کتابخوانی در خانه

بلندخوانی هم می‌تواند آسان و لذت‌بخش باشد و هم دشوار و خسته‌کننده. علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب، به مهارت بزرگ‌ترها بستگی دارد. با به‌کارگیری روش‌های درست، می‌توانید مهارت خواندن را در کودکان بهبود ببخشید. در این بخش، چند روش کاربردی پیشنهاد شده است تا اوقات کتابخوانی به بهترین نحو ممکن پیش برود:

کتاب را با هم بررسی کنید

قبل از شروع، از کودک درباره کتاب چند پرسش کنید:

 • نویسنده و تصویرگر کتاب چه کسانی هستند؟ (اگر از نویسنده یا تصویرگر پیش‌تر کتابی خوانده‌اید، حتما به آن کتاب نیز اشاره کنید.)
 • به نظر تو، این داستان درباره چیست؟
 • فکر می‌کنی آخر داستان چه اتفاقی خواهد افتاد؟

خواندن داستان

 • هنگام خواندن داستان، تُن صدای خود را متناسب با شخصیت‌‌های داستان و موقعیت‌های آن‌ها تغییر دهید. با اجرای این تغییرهای کوچک، کودک لذت بیش‌تری خواهد.
 • کودک را تشویق کنید هنگام خواندن کتاب کلمات را با انگشت خود دنبال کند.
 • به کودک اجازه دهید کتاب را ورق بزند و دست بگیرد.
 • در میانه داستان، از کودک پرسش‌هایی درباره سیر داستان کنید. برای نمونه، بپرسید «چرا دختربچه خوشحاله؟» یا «توپ ماله کیه؟».
 • سوال‌هایی درباره موقعیت شخصیت‌ها کنید و از کودک بپرسید «اگه تو جای اون بودی چه احساسی داشتی؟» یا «اگه این اتفاق برای تو می‌افتاد چی کار می‌کردی؟». این پرسش‌ها سبب می‌شود کودک ارتباط بیش‌تری با داستان برقرار کند.
 • عبارات و کلمات تکراری را باهم و با آهنگ متناسب با کلمه، بخوانید.

حروف،کلمات و علائم نوشتاری را با یکدیگر بررسی کنید

 • به علائم نگارشی مختلف مانند نقطه، علامت تعجب و علامت سوال اشاره کنید و آن‌ها را توضیح دهید. برای مثال، بگویید:« این علامت سوال است. هرجا که آن را ببینیم یعنی کسی سوالی کرده است».
 • به کلماتی که با فونت درشت یا بزرگ چاپ شده‌اند اشاره کنید و توضیح دهید که چگونه روش خواندن این کلمات تغییر می‌کنند. برای مثال، بگویید:« ببین کلمه بوم چقدر بزرگه. حتما صدایش خیلی بلند بود».
 • درباره اسم و صدای حروف سوال کنید.
 • بازی‌ای راه بیاندازید و از کودک بخواهید دنبال حروف خاصی بگردد؛ مانند حروف اسم خود کودک.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۵ ساله در سال ۱۴۰۱

۱٫مجموعه آرچی کوچولو

خرید مجموعه آرچی کوچولو

آرچی کوچولو یک کرگدن بامزست که شخصیت اصلی این مجموعه‌ی دوست داشتنی‌ست. نویسنده سعی کرده رفتار نامناسب کودکان در موقعیت‌های مختلف را نشان بدهد و به روش غیرمستقیم به بچه‌ها آموزش بدهد که این رفتار می‌تواند اشتباه باشد.

این مجموعه شامل کتاب‌های «بیشتر»، «نه!»، «حالا» و «چرا» است.

۲.سلام ترس

خرید کتاب سلام ترس

بیش­تر والدین از همان سال­‌های نخست کودکی فرزندان خود را از خطرات احتمالی، آگاه می­‌کنند یا می­‌ترسانند. ترس از خطراتی همچون دست زدن به آتش یا جسم داغ، گذر از خیابان، پرت شدن از بلندی، نگرانی­‌های سودمندی است چون کودکان را از آن خطرها محافظت می­‌کند.

اما گاه کودکان از چیزهایی می‌­ترسند که بزرگ­ترها آن­ها را تهدیدکننده یا پرخطر نمی‌دانند. کودکان در مسیر زندگی خود، همچنان که بزرگ می­‌شوند، ترس­‌های­شان هم تغییر می­‌کند. برای مثال زمانی کودک از تاریکی می‌­ترسد و زمانی دیگر از غول­‌ها یا موجودات خیالی. هیچ­گاه نباید کودکان را به خاطر ترس­‌هایی که دارند مسخره کرد و به آن­ها خندید. مهم‌­ترین وظیفه‌ی بزرگسالان برای این که به کودکان کمک کنند که با ترس‌های خود کنار بیایند، این است که آن­ها را تشویق کنند که درباره‌ی ترس­‌های­شان حرف بزنند. باید ترس­‌های کودکان را جدی گرفت و با گفت‌وگو کرد و آن‌ها را مطمئن کرد که در کنارشان هستید و از آن‌ها در همه حال پشتیبانی می‌کنید.

این کتاب فرصتی بی­‌مانند برای کودکان و بزرگسالان فراهم می‌کند تا درباره‌ی انواع ترس­‌ها با هم گفت­‌و­گو کنند. نویسنده در این کتاب با زبانی ساده و طنزآمیز کودکان را مطمئن می‌سازد که نباید از ترسیدن، بترسند چون همه می­‌ترسند. به آن­ها می­‌گوید که مامان‌ها و باباها هم می­‌ترسند، «البته نه همیشه، گاهی». به آن­ها می‌گوید ترس وجود دارد و گاهی هم خوب است چون «ترس می­‌تواند یادمان دهد که چه کاری را نباید بکنیم.» به همین سبب نویسنده به کودکان پیشنهاد می‌کند که به ترس سلام بگویند و درباره‌ی ترس‌­های خود گفت‌­و­گو کنند.

۳.عاشق توام خودت می‌دانی!

خرید کتاب عاشق توام خودت می‌دانی!

این کتاب داستان پرتناقض دوست داشتن و عشق به زبان نمادین است. کودکان گاهی چنان به برخی بازیچه‌های خود دل می‌بندند که لحظه‌ای حاضر نمی‌شوند آن‌ها را از خود دور کنند. گاهی که بزرگ‌تر می‌شوند، اگر دوستی پیدا می‌کنند، فقط می‌خواهند آن دوست برای خودشان باشد. بزرگ‌تر که می‌شوند، باز نگرانی و دغدغه از دست دادن یک پیوند و رابطه با آن‌ها می‌ماند. در حقیقت هرچه را که دوست داری، آسان به دست نمی‌آوری، چون آسان به دست نمی‌آوری، همیشه نگران از دست دادن آن هم هستی. عشق و دوستی آسان به دست نمی‌آید، اگر به دست آمد، همواره نگرانی که آن را در جایی که دسترس ناپذیر است، نگه داری. اما مگر در این جهان جای دسترس ناپذیر هم پیدا می‌شود. هرجا که دست تو به آن‌جا برسد، شاید دست دیگری هم به آن برسد. برای بلبله گوش اما یک جایی هست که اگر استخوان را آن جا قایم می‌کرد، دیگر دست کسی به آن نمی‌رسید. آن‌جا کجاست؟ می‌دانی؟

۴.بازی با جانوران برای تقویت حافظه

خرید بازی با جانوران برای تقویت حافظه

این بسته دارای ۳۶ کارت تصویری از ۱۸ جانور همچون: جانوران جنگلی و جانوران اهلی مزرعه است.

بازیکنان دور هم می‌نشینند. کارت‌ها را در هم می‌کنند. آن‌ها را در چند ردیف به پشت قرار می‌دهند. هر بازیکن به دل‌خواه دو کارت را بر می‌گرداند تا آن‌ها را ببیند. اگر دو کارت هم‌سان بودند، آن‌ها را نزد خود نگه می‌دارد و اگرنه آن‌ها را به جای خود به همان شکل از پشت، باز می‌گرداند. بازیکنان با هر بار دیدن کارت‌ها، باید جای هر جانور را به یاد بسپارند تا در دوره‌های بعد بتوانند به آسانی جفت‌های همسانی پیدا کنند. در پایان که همه کارت‌ها برداشته شده، بازیکنی برنده است که جفت‌های همسان بیشتری نزد خود دارد.

۵.گوش بال بال گوش

خرید کتاب گوش بال بال گوش

این کتاب داستان بچه فیلی است که مانند هر کودکی آن چه را که دوست دارد می‌خواهد به دست بیاورد، حتا اگر رسیدن به آن پدیده یا وضعیت شدنی نباشد. فیلک دل‌اش می‌خواهد که به جای گوش‌های بزرگی که روی کله‌اش سبز شده دو بال می‌داشت و مانند پرندگان با آن پرواز می‌کرد. او برای رسیدن به این خواست یا آرزو پیش جانوران می‌رود.

یکی از کارکردهای محوری این داستان، کارکرد روان شناختی یا کمک به حل نیازهای کودک در برخورد با دنیای واقعی است. داستان «گوش بال بال گوش»، داستانی نمادین از درگیر شدن اصل لذت و اصل واقعیت در میان کودکان خردسال است.

۶.گربه دارم چه زرنگ!

خرید کتاب گربه دارم چه زرنگ!

یکی از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۵ ساله «گربه دارم چه زرنگ» از مجموعه متل­‌هایی است که محمدهادی محمدی بازآفرینی کرده است.

مبنای کار نویسنده، جست‌وجو در فرهنگ شفاهی و مجموعه­‌های گردآوری شده است و در این راه بهترین متل‌­های ایرانی را از جنبه وزن و آهنگ پیدا می‌­کند. به طور طبیعی متل­‌های ایرانی از دو نقص ساختاری و محتوایی رنج می‌­برند. نخست این‌که نویسنده نقص ساختاری، که بیش­تر شکسته بودن و بی فرجام بودن آن­ها است، پیدا می­‌کند و سپس محتوای نامناسب در آن­ها مانند کشتن و خون ریختن یا کنش­‌های خشن دیگر را می‌­زداید و به جای آن کنش­‌های دوست‌داشتنی و مناسب سن و سال کودکان خردسال را جایگزین می­‌کند.

۷.قورباغه و غریبه

خرید کتاب قورباغه و غریبه

این کتاب کتاب مناسبی است که با کمک آن می‌توانیم به طور غیرمستقیم، مفاهیمی مانند مهاجرت، حق انتخاب محل زندگی، پناهندگی، پذیرش فرهنگ‌های مختلف، پرهیز از پیش‌داوری‌های متعصبانه، پذیرش و درک تفاوت‌ها و دیگربودگی را با کودکان مطرح کنیم.

۸.اژدها کجاست؟

خرید کتاب اژدها کجاست؟

این کتاب تصویری با موضوع ترس و کوشش برای غلبه بر آن است. در این داستان، سه شوالیه به دنبال اژدهایی در تاریکی می‌روند و پادشاه تا زمانی که آن را پیدا نکنند نمی‌خوابد. شوالیه‌ها، با شمعی در دست، درحالی‌که فکر می‌کنند همه‌چیز را در مورد اژدها می‌دانند به جست‌وجوی خود ادامه می‌دهند. آیا آن‌ها موفق به یافتن اژدها خواهند شد؟

گفت‌وگوی شوالیه‌ها در این سفر، آن‌گاه که از سایه به نور می‌روند، و تضاد بین آن‌چه در خیال دارند با آن‌چه می‌بیند موقعیت معماگونه و خنده‌داری را ایجاد می‌کند و در پشت این فضای طنزآمیز خواننده با عمق ترس‌های بیهوده و بی‌اساس خود مواجه می‌شود.

۹.یک روز با آقا موش پستچی

خرید کتاب یک روز با آقا موش پستچی

آیا تا به حال خانه تمساح را دیده‌اید؟ یا خانه سنجاب؟ یا بز کوهی؟ نه؟

خب، دلتان می‌خواهد با آقا موش پستچی همراه شوید و ببینید نامه‌ها و بسته‌ها را به چه کسانی تحویل می‌دهد؟

۱۰.الفباورزی با کاکاکلاغه

خرید کتاب الفباورزی با کاکا‌کلاغه

آموزش الفبا، پایه ی آموزش زبان خواندن و نوشتن است. در جامعه ی ما این اندیشه جا افتاده است که آموزش الفبا ویژه سال نخست دبستان است. در حالی که آواشناسی و واک شناسی و در پی آن نویسه شناسی و در گامی بالاتر نشانه شناسی آمیختی پیش نیازهای خواندن و نوشتن درست و سنجیده است. این گام ها نیاز به سال ها فراگیری پیوسته از سوی کودکان پیش دبستان دارد.

بسته‌ی الفباورزی با رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان و به شیوه آوایی- رانشی سامانه‌ی الفبای فارسی را به کودکان و بزرگسالان می آموزد. در این شیوه آوای واکی و رانش گاه آن بدون کاربرد خواندن یا نوشتن آموزش داده می شود.

سخن پایانی

کودکان مهدکودکی مهارت‌های زبانی را به‌سرعت یاد می‌گیرند. آن‌ها از شنیدن آوای حروف لذت می‌برند -حتی واژگان بی‌معنی– و می‌خندند. افزون همه این موارد، حس شوخ‌طبعی آن‌ها نیز تقویت می‌شود.

هیچ فرمول ویژه‌ای برای انتخاب بهترین کتاب مخصوص کودکان ۵ ساله وجود ندارد؛ اما با درنظر گرفتن موارد گفته‌شده، می‌توانید کتاب مناسب و باکیفیت را تشخیص دهید. بی‌گمان مطالعه در این سن، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر رشد، تعامل اجتماعی و سلامت روان کودکان می‌گذارد.

اکنون که بهترین کتاب‌ها برای کودک ۵ ساله را معرفی کردیم، کدام یک از این کتاب‌ها موردعلاقه کودکتان است؟

نوشته ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۵ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

کاوش در محیط‌‌ زیست

تازه‌های آموزک - س., ۰۱/۱۷/۲۰۲۳ - ۱۴:۴۵

مدت مدیدی را برای بازی در فضای بیرون با کودکان اختصاص داده‌ایم و کودکان همواره به عناصر گوناگون طبیعت توجه نشان داده‌اند... . این تصویر «لوبیای سحرآمیز ما است!» و در هفته‌ی گذشته موضوع بسیاری از بحث‌ها بوده است. 

ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۴ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - د., ۰۱/۱۶/۲۰۲۳ - ۱۲:۱۸

دوست دارید کودک شما، در آینده، شیفته کتاب و کتاب‌خوانی باشد؟ در فرایند بلندخوانی، کودکان واژگان و جمله‌هایی را که شما می‌خوانید، می‌شنوند و هم‌زمان تصاویر کتاب را تماشا می‌کنند. شنیدن و دیدن هم‌زمان، دریچه‌هایی تازه به روی تخیل کودکان می‌گشاید.

کتاب‌های فراوانی برای کودکان پیش دبستانی وجود دارد و انتخاب از میان انبوهی از عناوین و جلدهای رنگارنگ، کاری دشوار است. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین کتاب‌ها را برای کودک ۴ ساله خود تهیه کنید.

لازم به ذکر است که انتخاب کتاب‌ها برای کودکان معمولا در بازه سنی صورت می‌گیرد و شما می‌توانید برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های این رده سنی به صفحه بازه سنی ۳ تا ۵ سال مراجعه کنید.

فهرست محتوا:

نکاتی برای کتابخوانی با کودکان پیش‌دبستانی

کودکان در سنین کم، در اوج رشد توانایی‌های شناختی خود از طریق خواندن هستند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد خواندن کتاب برای کودکان در سنین پایین، تأثیر متداومی بر موفقیت آن‌ها در مدرسه دارد.

اگر می‌خواهید به سواد خواندن و نوشتن کودک قبل از رفتن به مهدکودک کمک کرده باشید او را به کتاب خواندن تشویق کنید.

کودک چهار ساله باید با کنجکاوی بیش‌تری با مسائل برخورد کند و دایره واژگان او افزایش پیدا کرده باشد. خواندن کتاب به گسترش واژگان در فرزندتان کمک می‌کند و او را در برابر انواع گوناگون ساختار جمله‌ها، سبک‌های نوشتاری قرار می‌دهد.

بعضی از کودکان ۴ ساله می‌توانند حروف را تشخیص دهند و در برخی از موارد، نام خود را بنویسند.

چه نوع کتاب‌هایی برای کودک ۴ ساله انتخاب کنیم؟

زمانی که در جست‌و‌جوی کتاب برای کودک چهار ساله خود هستید، باید نکاتی را در نظر داشته باشید. در این سن، کودک کم‌کم علایقش را نشان می‌دهد و شخصیتش را ابراز می‌کند. کودک را همراه با خود به کتاب‌فروشی ببرید. اجازه بدهید آنچه را دوست دارد انتخاب کند. در این سن، ظاهر و آب‌ورنگ جلد کتاب بر انتخاب کودک اثر می‌گذارد.

به دنبال موضوعات موردعلاقه کودک‌تان باشید. اگر کودک ۴ ساله شما عاشق ربات‌هاست، کتابی مرتبط، او را غرق در لذت خواهد کرد. همان اندازه که تهیه کتاب‌های مورد پسند فرزندتان، او را به کتاب خواندن تشویق می‌کند، بی‌توجهی به انتخاب موضوع کتاب نتیجه عکس خواهد داد.

کودکان در این سن سرزنده و شاداب هستند. برای حفظ توجه آن‌ها در طول داستان، کتابی با تصاویر رنگارنگ و پویا انتخاب کنید.

چگونه کودک ۴ ساله را به کتابخوانی تشویق کنیم؟

موثرترین آموزش‌ها، غیر‌مستقیم و از طریق مشاهده‌ به ذهن سپرده می‌شوند. بایدها و نبایدهای مستقیم و رودررو، اثری در یادگیری کودکان ندارند. اگر در برنامه‌ روزانه‌تان مطالعه جایی ندارد، نباید انتظار داشته باشید کودک علاقه‌ای به کتاب نشان دهد چرا که ناخودآگاه این الگو را به کودک منتقل کرده‌اید.

اما اگر پدر یا مادر بلندخوان‌های جذابی نباشند چطور؟ بلنخوانی با صدایی یکنواخت و کسل‌کننده، مانع لذت بردن کودک از کتاب می‌شود و ممکن است کتاب خواندن را به فعالیتی خسته‌کننده تبدیل کند.

اگر شما هم با این مشکل روبه رو هستید، هنگام کتاب خواندن، پیشنهادهای زیر را به کار ببرید:

 • عنوان کتاب و نام نویسنده را بخوانید

قبل از اینکه کتاب را باز کنید، نام کتاب، نویسنده و تصویرگر را بخوانید و هم‌زمان به کلمات آن اشاره کنید. درست است که فرزند شما هنوز توانایی خواندن ندارد اما با اشاره به این موارد، به کودک نشان می‌دهید عنوان کتاب و افرادی که آن را خلق کرده‌اند مهم هستند.

 • پرسش کنید

در میانه‌ی داستان و در نقاط اوج، درنگی کنید و از کودک بخواهید ادامه داستان را حدس بزند. کودک را تشویق به پیشبرد داستان بر اساس گمانه‌زنی کنید.

اگر داستانی درباره اسب آبی غمگینی می‌خوانید، از کودک بپرسید اسب آبی چه احساسی دارد و دلیل این احساس چیست؟ این‌گونه از تعامل، به کودک کمک می‌کند به دنبال معانی عمیق‌تری در کتاب باشد.

با تشویق کودک به گمانه‌زنی، توانایی او را در استدلال و منطق تقویت می‌کنید و علاقه او را به شنیدن ادامه داستان برمی‌انگیزید.

 • پیش‌ از بلندخوانی برای کودک، کتاب را بخوانید

کتابی را که برای خواندن در نظر گرفته‌اید، دست‌کم یک بار با صدای بلند برای خود بخوانید. این‌گونه با افکار و احساسات شخصیت‌های داستان آشنا می‌شوید و می‌توانید کتاب را با تسلط و جذابیت بیش‌تری برای کودک بخوانید.

با پیش‌تر خواندن کتاب، بر فراز و فرود داستان مسلط‌تر هستید و راحت‌تر به پرسش‌های کودک‌تان پاسخ می‌دهید.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۴ ساله در سال ۱۴۰۱

در این قسمت بهترین کتاب‌های مناسب کودکان چهار ساله معرفی می‌کنیم و مختصری هم درباره هر کتاب توضیح می‌دهیم.

۱٫خورشید خانوم آفتاب کن!

خرید کتاب خورشید خانوم آفتاب کن!

این کتاب بازگرفته از یک ترانه متل است. این کتاب یک روز شاد از بازی کودکان را در جنگل روایت می‌کند.

روزی که با نور آفتاب صبحگاهی در تصویرها همراه است و با نور مهتاب و تاریکی به پایان می‌رسد. کودکان بازی می‌کنند، با هم همراه هستند، جنگل و بیشه و رود و مردمان را می‌بینند، خیال‌هایشان رنگ می‌گیرد و تا شب بازی‌شان ادامه دارد. در این بازآفرینی روایت داستانی کامل است و کتاب از راه زبان کودک امروز را به گذشته پیوند می‌دهد.

۲. مجموعه قصه‌های لیزا و ماتیا

خرید مجموعه قصه‌های ماتیا و لیزا

مجموعه‌ی «قصه‌های لیزا و ماتیا» با داستانک‌های گوناگون و تصویرهای شاد و رنگارنگ، کودکان‌مان را برای تجربه‌های نخست زندگی آماده می‌کند و شیوه‌ی رفتار و تعامل و در عین حال محافظت از خود را می‌‌آموزد.

این مجموعه شامل کتاب‌های «بابابزرگ»، «مامان‌بزرگ»، «سفر با هواپیما»، «مهدکودک»، «شکم بزرگ مامان»، «لگن دستشویی»، «سگ کوچولو»، «دوچرخه‌ی جدید»، «برادر کوچولو»، «انگشت شست»، «استخر» و «دوست جدید» است.

۳.کتاب مقوایی این بابای منه!

خرید کتاب مقوایی این بابای منه

این کتاب برای کودک ۴ ساله شما چالشی مفرح ایجاد می‌کند تا پدر یک جانور را از بین چهار گزینه‌ حدس بزنند. هر بار پس از حدس زدن کودک می‌تواند گزینه‌ی درست را در صفحه‌ی بعد ببیند. در تصاویر مسحور کننده‌ی این کتاب که دارای متنی اندک و تکرار شونده است جزییات ظریف و بازیگوشانه‌ی فراوانی برای کشف کردن وجود دارد و کودک هر بار با غافل‌گیری‌ شیرین جدیدی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند بستر خوبی برای گفت‌وگو فراهم کند.

غافلگیری اصلی اما در پایان کتاب است وقتی که پدر کودکِ انسان لباس خرس پوشیده است! این کتاب هم به طور غیرمستقیم شناخت کودکان را افزایش می‌دهد و هم رابطه‌ی عاطفی فرزندان و والدین را تقویت می‌کند.

نویسنده و تصویرگر در ضمیمه‌ی کتاب‌، گفت‌وگوها و فعالیت‌های متنوعی را طراحی و ارائه کرده است که شما را در سهیم شدن این کتاب با کودکان یاری می‌دهد. فعالیت‌های درباره‌ی شناخت جانوران، چرخه‌ی زندگی، نقاشی، پرورش خلاقیت و حس زیبایی‌شناسی در کودکان.

۴.بوسه‌هایی برای بابا

خرید کتاب بوسه‌هایی برای بابا

وقتِ خوابِ خرس کوچولو است و او نمی‌خواهد به پدر و مادرش بوسه‌ی شب بخیر بدهد و بخوابد. بابا خرسی با بردباری بازی ترتیب می‌دهد و با سرگرم کردن و گرفتن بوسه‌های گوناگون خرسی را حمام می‌کند، با او مسواک می‌زند، او را آماده خواب می‌کند و به رختخواب می‌فرستد.

این کتاب داستانی فانتزی و تصویری است که به موضوع خواباندن کودک با بازی و عشق پدرانه می‌پرازد. شخصیت اصلی بچه خرسی است که مثل همه‌ی بچه‌های کوچک نمی‌خواهد بخوابد. بهره بردن از شگرد بازی با کودک و آماده کردن او برای خواب از روش‌های تربیتی درستی است که داستان به آن پرداخته است. در آغوش گرفتن کودک و مهربان بودن با او در هنگام خواب می‌تواند یک خواب آرام و شبی دلپذیر را برای او تدارک ببیند.

تصاویر کتاب رنگی، زنده و جاندار هستند و همسو با متن به کودک در هنگام خواب آرامش می‌بخشند. کتاب از جانوران گوناگون به کودک شناخت می‌دهد. خواندن آن را به والدین جوان پیشنهاد می‌کنیم.

۵.مجموعه المر

خرید مجموعه المر

المر یک فیل رنگارنگ است که همیشه موجب شادی دیگران می‌شود. یک شب که خوابش نمی‌برد فکر می‌کند که چرا با بقیه فرق دارد، شاید رنگارنگ بودن او سبب خنده‌ی دیگران است. او از جنگل بیرون می‌رود و خود را خاکستری می‌کند و برمی‌گردد. اما…

داستان «المر فیل رنگارنگ» فردیت و خودپذیری را ستایش می کند. المر به کودکان کمک می‌کند که خود را همان گونه که هستند بپذیرند و دوست داشته باشند. کودکان با خواندن این داستان به ارزش تفاوت‌ها پی می‌برند و به تفاوت‌ها احترام می‌گذارند.

۶.آواورزی با سی‌بی‌لک

خرید بسته آواورزی با سی‌بی‌لک

بسته آواورزی با این هدف فراهم آورده شده است که دستیار شما بزرگسالان و مربیان در آموزش زبان گفتار و سخن به کودکان باشد. بسته‌ی آواشناسی برپایه‌ی رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان در آموزش زبان گفتار و ویژگی‌های آن به کودکان خردسال پژوهیده و فرآوری شده است.

در این روش مربیان و بزرگسالان با شیوی گفت‌وگویی با کودکان، کار آواشناسی پایه را انجام می‌دهند. آواشناسی، پایه‌ی آموزش زبان است. کودکان در آواشناسی رانش درست واژه‌ها و سخن را فرا می‌گیرند. با گوناگونی آواها آشنا می‌شوند، ریتم‌ها یا چرخه آواهای پایه را می‌شناسند و بسیاری چیزهای دیگر که در آموزش زبان و موسیقی پایه کاربرد دارد.

اگر می‌خواهید کودک ۴ ساله شما آواها را بشناسد این بسته آموزشی گزینه خوبی است.

۷.اژدها کجاست

خرید کتاب اژدها کجاست؟

این  کتاب تصویری است و موضوع آن درباره ترس و کوشش برای غلبه بر آن است. در این داستان، سه شوالیه به دنبال اژدهایی در تاریکی می‌روند و پادشاه تا زمانی که آن را پیدا نکنند نمی‌خوابد. شوالیه‌ها، با شمعی در دست، درحالی‌که فکر می‌کنند همه‌چیز را در مورد اژدها می‌دانند به جست‌وجوی خود ادامه می‌دهند. آیا آن‌ها موفق به یافتن اژدها خواهند شد؟

گفت‌وگوی شوالیه‌ها در این سفر، آن‌گاه که از سایه به نور می‌روند، و تضاد بین آن‌چه در خیال دارند با آن‌چه می‌بیند موقعیت معماگونه و خنده‌داری را ایجاد می‌کند و در پشت این فضای طنزآمیز خواننده با عمق ترس‌های بیهوده و بی‌اساس خود مواجه می‌شود.

۸.مجموعه خر کوچولو

خرید مجموعه خر کوچولو

خر کوچولو اصرار دارد که او دیگر خر بزرگی شده و دوست دارد که همه‌ی کارها را خودش به تنهایی انجام دهد. او تصمیم می‌گیرد برای اولین بار به تنهایی از خانه بیرون برود و نمی‌خواهد مامان همراهی‌اش کند. او می‌خواهد نزد دوستش خوک شنگول برود و نقاشی جدیدش را به او هدیه بدهد. مامان خر کوچولو از او قول می‌گیرد که در راه مواظب باشد و به این ترتیب او قدم به دنیای پهناور بیرون می‌گذارد.

این کتاب به زبان ساده نشان می‌دهد که چگونه باید ضمن حمایت از کودکان در برابر خطرها به حس استقلال‌‌طلبی آنان احترام گذاشت و اجازه داد که با کسب تجربه‌های تازه روی پای خود ایستادن را تمرین کنند.

این مجموعه شامل کتاب‌های «یک لقمه کوچولو برای خر کوچولو»، «خر کوچولو و تولد یاکی» و «خر کوچولو حمام می‌کند» است.

۹.مامان فیل کوچولو

خرید کتاب مامان فیل کوچولو

مامان فیل کوچولو، داستان تصویری زیبایی درباره روابط ساده، عاشقانه و حمایت‌گر یک مادر و فرزندش است. نویسنده و تصویرگر این اثر با تصاویری ساده و هنرمندانه و متنی کوتاه از زاویه دید و زبان کودک خردسال و متناسب با درک او این رابطه را به زیبایی به تصویر می‌کشد.

فیل کوچولو در داستان از کارهایی که با مادرش انجام می‌دهد می‌گوید، آن‌ها با هم بازی می‌کنند، به خرید می‌روند و ….

۱۰.تفاوت‌های خوش‌مزه

خرید کتاب تفاوت‌های خوش‌مزه

کتاب «تفاوت‌های خوش‌مزه» درباره‌ی جورواجور بودن آدم‌ها، قیافه‌هایشان، سلیقه‌هایشان، اخلاق‌هایشان، احساس‌هایشان در موقعیت‌های مختلف، آرزوهایشان و خیلی از تفاوت‌های دیگرشان است. تفاوت‌هایی که هیچ اشکالی ندارد و با همان‌هاست که دنیا رنگارنگ‌تر و متنوع‌تر می‌شود.

عیب ندارد اگر عینک می‌زنی، عیب ندارد اگر اهل یک جای دیگر هستی، عیب ندارد اگر می‌ترسی، عیب ندارد اگر گریه می‌کنی، عیب ندارد اگر در یک خانه‌ی کوچولو زندگی می‌کنی، عیب ندارد اگر چیزهای جدید را امتحان می‌کنی، عیب ندارد اگر مو نداری، عیب ندارد اگر لای موهایت ماهی می‌گذاری، عیب ندارد اگر بلندبلند آواز می‌خوانی، عیب ندارد اگر آرزوهای بزرگی داری.

در کتاب تفاوت‌‌های خوشمزه تصویرها ساده و رنگارنگند و در تکمیل مفاهیم کتاب نقش مهمی دارند.

سخن پایانی

شما به عنوان پدر و مادر، نقشی اثرگذار در علاقه‌مند کردن کودک‌تان به خواندن دارید. بهترین روش برای اینکه بلندخوانی شما بیش‌ترین بازدهی را داشته باشد، روش تعاملی است. کودکانی که والدینشان از این روش استفاده می‌کنند مهارت‌های کلامی قوی‌تری دارند و با کلمات جدیدتری آشنا می‌شوند.

و در آخر اینکه قبل از خرید کتاب، نگاهی اجمالی به محتوای کتاب بیاندازید و ببینید آیا مناسب کودک ۴ ساله هست یا خیر.

اگر هر کدام از کتاب‌هایی که معرفی کرده‌ایم را خوانده‌اید، خوشحال می‌شویم نظر خود را با ما درمیان بگذارید.

نوشته ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۴ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

آموزش حرف ای | آموزش الفبای فارسی

تازه های کودکی نما - ی., ۰۱/۰۸/۲۰۲۳ - ۱۴:۴۶
ویدیو آموزشی «حرف ای» از حروف الفبای فارسی مناسب کودکان می باشد. برای دیدن آموزش حروف الفبای فارسی به صفحه زیر مراجعه کنید: https://amoozak.org/rf98q

چرخه زندگی مرغ

تازه‌های آموزک - ی., ۰۱/۰۸/۲۰۲۳ - ۱۰:۲۲

یکی از محبوب‌ترین حیوانات اهلی مرغ است. نزدیکی انسان به این پرنده، به چندین قرن پیش برمی‌گردد. این ارتباط باعث شده است که مرغ و تخم‌مرغ بخش مهمی از رژیم غذایی ما باشند.

۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۳ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - ش., ۰۱/۰۷/۲۰۲۳ - ۱۷:۱۷

با این کتاب‌های بی‌نظیر، به پرورش تخیل کودک ۳ ساله‌تان کمک کنید!

آیا می‌دانستید خواندن کتاب باعث افزایش سواد کودکان می‌شود و آن‌ها را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کند؟ مهارت‌های اجتماعی و قدرت فکری کودکانی که به طور مرتب از ابتدای کودکی برای آن‌ها کتاب خوانده شده، به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

خواندن کتاب برای کودک را از سنین پایین شروع کنید. اگر کودک عادت کند با خواندن داستان به‌ خواب برود، در بزرگسالی هم نمی‌تواند بدون کتاب سر کند. کودک با واژگان تازه‌‌ آشنا می‌شود و می‌تواند به‌راحتی تصاویر را تشخیص دهد.

در این بخش، تمام نکات مهمی که هنگام خرید کتاب برای کودک ۳ ساله در نظر داشته باشید را گردآوری کرده‌ایم و در نهایت ۱۰ تا از بهترین انتخاب‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

فهرست محتوا

کودک سه‌ساله چه درکی از کتاب دارد؟

کودک ‌سه‌ساله هنوز آنقدر بزرگ نشده است که بتواند کتابی را باز کند و بخواند اما بیش‌تر کودکان در سه سالگی می‌توانند:

 • پیامی که از تصویر دریافت می‌کنند را درک کنند.
 • ‌شکل‌های آشنا را شناسایی کنند.
 • در خواندن شعرهای آهنگین همراهی کنند.
 • کلمات پرتکرار را از شکل آن‌ها تشخیص دهند.
 • از گوش دادن به کتاب‌های داستان لذت ببرند.
 • داستان‌های موردعلاقه خود را بازگو کنند.
 • سعی می‌کنند به شیوه خودشان بخوانند و بنویسند.

در این سنین کودکان داستان‌های طولانی‌تر را درک می‌کنند. تا می‌توانید برای کودک‌تان کتاب بخوانید. مطمئن باشید ارزشش را دارد.

چه نوع کتابی برای کودک ۳ ساله انتخاب کنیم؟

هنگام خرید کتاب برای کودک ۳ ساله باید نکاتی را در نظر داشته باشید:

 • فرزند شما به چه موضوع‌هایی علاقه‌مند است؟ اگر احساس کردید که در میان موضوع‌های گوناگون، فرزندتان به موضوعات خاصی علاقه بیشتری نشان می‌دهد کتاب‌هایی مرتبط با همان موضوع‌ را برای او بخرید.
 • کتاب‌های تصویری: این کتاب‌ها هنوز هم محبوب هستند و به کودک کمک می‌کنند تا تصاویر را شناسایی کرده و به اشخاص یا اشیا پیرامونش ربط دهد.
 • کتاب‌های فانتزی یا داستان‌های پریان: این کتاب‌ها باعث تقویت خلاقیت و قوه تخیل کودک می‌شوند.
 • ترانه‌های کودکانه: شعرهای خنده‌دار، ساده و گاه بدون قافیه، کودک را تشویق به خواندن و مشارکت در کتابخوانی می‌کنند.
 • متل‌ها و هیچانه‌ها: هیچانه‌ها، گونه‌ای از شعر کودکانه با گزاره‌های کوتاه، ریتمیک و آهنگین اما فاقد روایت و معنا هستند. متل نیز چنین‌ است با این تفاوت که برخلاف هیچانه، متل روایت‌مند است.

بهترین کتاب‌های برای کودک ۳ ساله در سال ۱۴۰۱

در این قسمت بهترین کتاب‌ها برای کودک ۳ ساله را معرفی ‌کرده و مختصری هم درباره هر کتاب توضیح می‌دهیم.

 1. تو می‌دانی پیشی کجاست؟
خرید کتاب تو می‌دانی پیشی کجاست؟

این کتاب، تصویری مقوایی از گونه توصیفی ساده است که کودکان خردسال را به یاری یک پیشی دوست‌داشتنی با قیدهای مکان هم‌چون: بالا، پایین، کنار، جلو… آشنا می‌کند. آشنایی کودکان با این مفاهیم بخش مهمی از مفاهیم پایه است که کودکان از نخستین سال‌های زندگی باید کسب کنند.

روایت کتاب در متن و تصویر گونه‌ای بازی پنهان و پیدا یا قایم‌باشک است که کودک را به دیدن و گوش فرادادن و تکرار واژه‌ها تشویق می‌کند. سهیم شدن این کتاب با کودک و گفت‌وگویی که میان بزرگسال و کودک جریان می‌یابد، مهارت‌های شناختی و دایره واژگان کودک را که ازجمله مهارت‌های سواد شکوفایی به شمار می‌آیند بهبود می‌بخشد. آشنایی با جانواران گوناگون، رنگ‌ها و اشیا لایه‌های دیگری از آموزه‌های نهفته در این کتاب است که می‌توان با کودکان سهیم شد.

۲. از یک تا ده

کتاب مفهومی «از یک تا ده» با رنگ‌های زنده و درخشان و تصاویری از جانوران دوست‌داشتنی به کودک کمک می‌کند تا شمارش اعداد را بیاموزد. این کتاب عددآموز مقوایی افزون بر این‌که فرصت یادگیری لذت‌بخش اعداد و شمارش را برای کودکان فراهم می‌کند، آن‌ها را با جانوران و اعضای مختلف بدن آن‌ها نیز آشنا می‌کند.

رنگ‌های غنی، تضاد رنگی اعداد و شکل‌ها با پس‌زمینه‌ی تصویر، و جانورانی چون خرس، خرگوش، تمساح، کفش‌دوزک، میمون، ماهی، هشت‌پا و … که همگی شخصیت‌هایی مهربان و دعوت‌کننده دارند مواجهه‌ی نشاط‌انگیزی با مفهوم شمارش و شکل نوشتن عددها برای کودک می‌آفریند.

نویسنده و تصویرگر در ضمیمه‌ی کتاب‌، گفت‌وگوها، فعالیت‌ها و بازی‌های متنوعی را برای تقویت درک کودکان از شمارش طراحی و ارائه کرده است که شما را در سهیم شدن این کتاب با کودکان یاری می‌دهد. در این فعالیت‌ها نقاشی، رنگ‌آمیزی و پرورش خلاقیت جایگاه ویژه‌ای دارد.

۳. باید بروم دست‌شویی

سگ کوچولو باید برود دست‌شویی؛ خیلی تند و فوری. اما خواهر کوچک‌ترش روی لگن او نشسته است! چون که موش روی لگن خواهرش نشسته…

این کتاب یک کتاب بامزه برای آموزش رفتن به دست‌شویی‌ است که در آن سگ کوچولو به‌طور اتفاقی مجبور می‌شود از دست‌شویی بزرگ‌ترها استفاده کند.

۴. مجموعه المر

المر یک فیل رنگارنگ است که همیشه موجب شادی دیگران می‌شود. یک شب که خوابش نمی‌برد فکر می‌کند که چرا با بقیه فرق دارد، شاید رنگارنگ بودن او سبب خنده‌ی دیگران است. او از جنگل بیرون می‌رود و خود را خاکستری می‌کند و برمی‌گردد. اما…

داستان «المر فیل رنگارنگ» فردیت و خودپذیری را ستایش می کند. المر به کودکان کمک می‌کند که خود را همان گونه که هستند بپذیرند و دوست داشته باشند. کودکان با خواندن این داستان به ارزش تفاوت‌ها پی می‌برند و به تفاوت‌ها احترام می‌گذارند.

۵. رفتم به باغی

این کتاب، بازآفرینی متلی قدیمی است و برای کودکان امروز مناسب‌سازی شده است.

برخی از بهترین متل‌های ایرانی با همه‌ی زیبایی‌ها در وزن و آهنگ، اندرونه‌ی آن دیگر مناسب کودکان ما نیست. در بسیاری از متل‌های زیبای ایرانی رنگی از خشونت هست. مانند نسخه‌ی شفاهی همین روایت: رفتم به باغی ، دیدم کلاغی، سرش بریده…/ که بسیار خشن و دردناک است. برای زنده نگه داشتن آهنگ این متل‌ها باید نوآوری می‌شد که به سهم خود چنین کردیم. آن آهنگ زیبا و ریتم زیبا را به اندرونه‌ای نو درآوردیم و برآیند آن متل «رفتم به باغی» شد که برای کودکان خردسال شما است.ر

۶. لالا کن خرگوشی

کتاب لالا کن خرگوشی، یک کتاب تعاملی و خلاقانه است. کودک با سهیم شدن در این کتاب، خرگوشی بامزه و دوست‌داشتنی را می‌خواباند. این کتاب، به صورت مستقیم از کودک کمک می‌خواهد که سبب تقویت مهارت همکاری و دست‌ورزی او می‌شود.

خوابیدن مانند هرکار دیگری آدابی دارد. کودک باید خرگوشی را برای خوابیدن آماده کند و اولین مرحله هم مسواک زدن است. مراقبت و نگهداری از خرگوشی می‌تواند برای کودکان بسیار لذت‌بخش باشد.

۷. مجموعه کتاب‌های مقوایی خرگوش کوچولو

این مجموعه شامل کتاب‌های «صبح بخیر خرگوش کوچولو»، «شب بخیر خرگوش کوچولو» و «خواهری برای خرگوش کوچولو» است.

تصاویر مجموعه کتاب‌ های مقوایی خرگوش کوچولو با رنگ‌های شاد و درخشان و ریزه‌کاری‌های بسیار خردسالان را برای ساعت‌ها مجذوب و سرگرم می‌کند. افزون بر این که داستان دیگری هم در تصاویر در جریان است که کشف آن برای کودکان لذت‌بخش خواهد بود.

۸. با قورباغه بشمار

در این کتاب مقوایی فوق‌العاده و رنگارنگ، کودکان همراه با قورباغه و دوستانش با اعداد و شمارش آشنا می‌شوند. این کتاب تعاملی و برای کودکان نوپا و خردسال مناسب و جذاب است.

در آغاز کتاب، قورباغه و دوستانش به اختصار معرفی می‌شوند تا کودکانی که برای نخستین بار است با این شخصیت‌های دوست‌داشتنی آشنا می‌شوند بهتر بتوانند با کتاب ارتباط بگیرند.

در صفحه‌های بعدی قورباغه به گردش در طبیعت می‌رود، نقاشی می‌کشد، به مهمانی و… می‌رود، و شبدرها، زنبورها، پرنده‌ها، گل‌ها و چیزهای دیگر را می‌شمارد. در هر صفحه کودک تشویق می‌شود که همراه با او شمردن را تمرین کند.

این کتاب کودکان خردسال را با اعداد و شیوه‌ی نگارش آن‌ها نیز آشنا می‌کند. در پایان کتاب هم بار دیگر اعداد یک تا ۱۰ همراه با تصاویر چیزهایی که در کتاب شمارش می‌شوند آمده است که می‌تواند تمرین و مرور جالب و لذت‌بخشی برای کودک شما باشد.

۹. چه و چه و چه یک بچه!

این کتاب روایتی آهنگین از شناخت شمارورزی پایه برای کودکان خردسال از دو سالگی تا چهار پنج سالگی است. همیشه و همواره در آمیختن ادبیات با ریاضی یا با زبان شناخت‌پذیر برای کودکان دشوار بوده است. شمارورزی زبان نمادین ویژه خود را دارد که کار آن اندازه‌گیری چندی‌ها یا کمیت‌ها است. ادبیات اما زبان عاطفی و گاهی نمادینی است که سروکارش با کمیت‌ها نیست و از درون انسان و آرزوها و تخیلش سخن می‌گوید.

نویسنده داستان «چه و چه و چه یک بچه» که تجربه کار آموزش شمارورزی با ادبیات را در بخش آموزش خلاق کودک محور با بسته‌های لولوپی پیش می‌برد اکنون با تکیه بر آن تجربه، روایتی آهنگین از شناخت شمارورزی پایه برای کودکان خردسال از دو سالگی تا چهار پنج سالگی فراهم کرده است. داستان « چه و چه و چه یک بچه! » روایت خرگوش‌خاله است که در دشت و باد زندگی می‌کند. دشتی که در آن روباه‌های دشمن هم زندگی می‌کنند.

۱۰. پیشی بازیگوش

این کتاب درباره پیشی خیلی بازیگوش است. با هر چیزی که دستش بیاید بازی می‌کند. آن روز شانس به پیشی رو آورده بود. اول یک توپک قرمز سر راهش قرار گرفت، هنوز زمان زیادی نگذشته بود که توپک دوم و سوم و چهارم  و پنجم. توپک‌هایی با رنگ‌های گوناگون .

پیشی به دنبال توپک‌ها رسید به جایی که فهمید این توپک‌ها برای بازی نبوده است.

«پیشی بازی گوش» کتاب تصویری مقوایی از گونه توصیفی ساده است که کودکان خردسال پیشی بازیگوش را همراهی می‌کنند و هم زمان با شمارگان و رنگ‌‌ها آشنا می‌‌شوند. بزرگسالان با سهیم شدن این کتاب کودک را به بازگویی رنگ‌ها و شماره‌ها تشویق می‌کنند.

سخن پایانی

کتاب‌ مناسب کودک ۳ ساله باید خنده‌دار، گیرا و کارآمد در آموزش‌های متناسب با سن کودک (پوشیدن لباس، رفتن به دستشویی و…) باشد. اجازه دهید فرزندتان در کتابفروشی، میان کتاب‌های کودک چرخی بزند و درنهایت اگر کتابی را پسندید، برایش تهیه کنید. اگر انتخاب کتاب مناسب برای کودک ۳ ساله‌تان دشوار بود می‌توانید به ——- سر بزنید.

کودکان با شنیدن هر سطر از کتاب قصه، در حلقه موقعیت‌های تازه‌ای قرار می‌گیرند. این مواجهه فکری، تجربه منحصربه‌فردی است که به کودکان می‌آموزد چگونه در برابر موقعیت‌های متفاوت، چاره‌اندیشی کنند و تصمیم‌های مناسب بگیرند.

نوشته ۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۳ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

آموزش حرف ه | آموزش الفبای فارسی

تازه های کودکی نما - س., ۰۱/۰۳/۲۰۲۳ - ۱۴:۰۱
ویدیو آموزشی «حرف ه» از حروف الفبای فارسی مناسب کودکان می باشد. برای دیدن آموزش حروف الفبای فارسی به صفحه زیر مراجعه کنید: https://amoozak.org/cr1as

آموزش حرف او | آموزش الفبای فارسی

تازه های کودکی نما - د., ۰۱/۰۲/۲۰۲۳ - ۱۶:۳۴
ویدیو آموزشی «حرف او» از حروف الفبای فارسی مناسب کودکان می باشد. برای دیدن آموزش حروف الفبای فارسی به صفحه زیر مراجعه کنید: https://amoozak.org/ly9hn

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان