خبر جمع کن

بهترین رمان های عاشقانه نوجوانان

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۲/۱۴/۲۰۲۴ - ۱۵:۴۷

رمان‌های عاشقانه نوجوانان، دسته‌ای از آثار ادبی هستند که تجربه‌ای از ماجراها و احساسات عاشقانه را در خوانندگان جوان بوجود می‌آورند. این گونه رمان‌ها با ظرافت به چالش‌ها و مسائلی که در دوران نوجوانی پیش می‌آید، می‌پردازند. شخصیت‌های جوان در این رمان‌ها در برابر دغدغه‌ها و مشکلات زندگی عاطفی خود با شجاعت دست و پنجه نرم می‌کنند. از داستان‌های پرشور اولین عشق گرفته تا مسائل هویتی، دوستی و مشکلات خانوادگی.

در این مقاله، به بررسی بهترین رمان‌های عاشقانه برای نوجوانان خواهیم پرداخت، آثاری که با داستان‌های هیجان‌انگیز و شخصیت‌های جذاب، خوانندگان را به سفری احساسی و مهیج می‌برد. این رمان‌ها، علاوه بر اینکه سرگرم‌کننده هستند، به نوجوانان این امکان را می‌دهد تا در دنیایی خیالی با مسائل عاشقانه و دوستی آشنا شوند.

۱٫ عبور از مرز کوچک خرید کتاب عبور از مرز کوچک

عبور از مرز کوچک، کتابی در قالب سفرنامه و خاطره‌نویسی و با درون‌مایه عاشقانه و ماجراجویانه است. قرار است سفر از یک مرز کوچک، از بادرایشنهال در آلمان به زالتسبورگ در اتریش اتفاقات شگفت‌انگیز و فراموش‌نشدنی برای گئورگ رقم بزند. رایشنهال و زالسبورگ کم‌تر از نیم‌ساعت از هم فاصله دارند، اما گذرنامه لازم است و اتریش و آلمان پست‌های مرزی و جاده‌ها و تمبرهای جدا از هم دارند. بنابراین گئورگ باید ارز خارجی تهیه کند و برای یک ماه پول ناچیزی می‌تواند به همراه داشته باشد.

شهر زالتسبورگ، شهری است که برای اجرای نمایش‌های صحنه‌ای ساخته شده است و تئاتر و جشنواره آن شهرت جهانی دارد. گئورگ که به قصد حضور در این جشنواره و ملاقات دوست هنرمند خود سفر می‌کند، درگیر ماجرایی عاشقانه‌ می‌شود. عشقی که او در این سفر تجربه می‌کند حقیقی است یا مانند نمایش‌های مشهور آن شهر ساختگی است؟

۲٫بندبازان خرید کتاب بندبازان

کتاب «بندبازان» اثری از دیوید آلموند است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این رمان درباره‌ی داستان زندگی پسری به نام دومینیک هال است که نوجوانی خود را در دهه ۱۹۶۰، در یک منطقه جدید می‌گذارند، جایی که خانواده‌ها برای فرار از رودخانه به آنجا گریخته‌اند. با این حال، حضور رود تاین همچنان در زندگی آن‌ها اثرگذار است، زیرا بسیاری از پدران در این منطقه در کارخانه‌های کشتی‌سازی مشغول به کار هستند. حالا دومینیک بین دو دوستش، هالی و وینسنت گیر افتاده است. دومینیک بعد از مرگ مادرش باید تصمیم بگیرد که به چه شکلی می‌خواهد زندگی کند و باید جرات مواجهه با عواقب تصمیماتش را پیدا کند.

۳٫این وبلاگ واگذار می‌شود خرید کتاب این وبلاگ واگذار می‌شود

رمان «این وبلاگ واگذار می شود» داستانی متفاوت درباره‌ی عشق و جنگ است. آقای «ذالِ» چهل‌وچندساله، که کتاب‌فروشی در شهر آبادان است، زندگی متفاوتی را از سر گذرانده است. او در نوجوانی عاشق دختر همسایه‌شان فریبا می‌شود، اما دخترک متقابلاً چنین حسی به او نداشته است. این اتفاق در سال‌های جنگ ایران و عراق رخ می‌دهد. خانواده‌ی فریبا از آبادان کوچ می‌کنند و جالب اینکه مادر فریبا دسته‌کلید خانه‌شان را به پسر نوجوان می‌سپارد تا در غیاب آن‌ها به باغچه سروسامان دهد. اما این دسته‌کلید تا سال‌ها دست پسرک باقی می‌ماند؛ پسرکی که حالا به مردی میانسال تبدیل شده است و همچنان عشق به فریبا را در قلبش نگه داشته است… سی‌وچند سال بعد این ماجراها بهانه‌ای می‌شود تا دخترکی شانزده‌ساله، به نام درنا، وبلاگی به نام دسته‌کلید راه‌اندازی کند و ماجرای عشق آقای ذال به فریبا را در آن بنویسد! وبلاگی که مخاطبان بسیاری پیدا می‌کند. اما آیا ممکن است بعد از این همه سال، آقای ذال به عشق دوران نوجوانی‌اش برسد یا همه چیز تا ابد در گنجه‌ی خاطرات باقی می‌ماند؟

۴٫نغمه ای برای الا گری خرید کتاب نغمه ای برای الا گری

کتاب «نغمه‌ای برای الا گری» رمانی است که توسط دیوید آلموند نوشته شده و در سال ۲۰۱۴ به چاپ رسید. شخصیت‌های این داستان، «کلر» و «الا»، به همراه دوستانشان، پیوندی ناگسستنی دارند. این پیوند تا زمانی که «اورفیوس»، پسری جذاب و عجیب، وارد منطقه ساحلی می‌شود، ادامه دارد. «الا» سریع‌تر از دیگران، دلباخته‌ی «اورفیوس» می‌شود. «نغمه‌ای برای الا گری» یک داستان درباره لذت‌ها، مشکلات و آرزوهای نوجوانان در دنیای مدرن است. این رمان جذاب داستان عاشقانه‌ای را روایت می‌کند که از نیروهای اسطوره‌ای و کهن به وجود آمده است و «الا»، «اورفیوس» و «کلر» را به سفری فراموش‌نشدنی به دروازه‌های مرگ و فراتر از آن می‌برد.

۵٫در یک ظهر داغ تابستان دختری از بصره آمد خرید کتاب در یک ظهر داغ تابستان دختری از بصره آمد

کتاب داستان عاشقانه‌ای پرشور را روایت می‌کند که سه نوجوان هر یک به طریقی با آن درگیر هستند. آن‌ها همگی در یک محله زندگی می‌کنند و هم‌زمان عاشق دختری می‌شوند که به همراه خانواده‌اش به تازگی به محله آن‌ها آمده‌اند. این کتاب یک داستان دوگانه از دوستی و رقابت است، جایی که هر کدام از شخصیت‌ها سعی می‌کنند از خلال ماجرای عاشقانه خود، به معشوق نزدیک‌تر شوند.

۶٫همیشه با من بمان خرید کتاب همیشه با من بمان

این رمان فانتزی و عاشقانه داستان ارین را روایت می‌کند، که همراه با خانواده‌اش به خانه‌ای جدید نقل مکان می‌کند. ارین نسبت به اتاق جدیدش احساس خاصی دارد، اما خیلی زود متوجه می‌شود او تنها کسی نیست که در آن اتاق زندگی می‌کند بلکه جو (روح پسر نوجوانی که قبل از او در این اتاق زندگی می کرده) نیز آنجا حضور دارد. با عادت کردن ارین به حضور جو، رابطه‌ای ناخواسته بین آن‌ها شکل می‌گیرد. در همین حین، برادر جو به نام الی، سعی دارد پس از مرگ برادرش زندگی خود را به حالت عادی بازگرداند. او که قبل از این در مدرسه ملقب به پادشاه بود، با ورود یک دختر تازه‌وارد به مدرسه متوجه تغییرات عظیمی در زندگی خود می‌شود. ارین میان دو برادر باید یکی را انتخاب کند، آیا این تصمیم منجر به نابودی زندگی‌اش خواهد شد یا این که او را از سقوط به پرتگاهی بی‌انتها نجات می‌دهد؟

۷٫غرور و تعصب خرید کتاب غرور و تعصب

غرور و تعصب پرطرفدارترین اثر جین آستین، طنزی ظریف و هوشمندانه و شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی دارد. الیزابت بنت، دختر دوم از پنج خواهر در خانواده‌ای متوسط است. او باهوش، خوش قلب و البته کمی مغرور و تندخو است. این ویژگی‌ها در طول داستان منجر به سوءتفاهم‌هایی با آقای دارسی می‌شود و این اختلافات باعث می‌شود که بدبینی میان آن دو شکل بگیرد. آقای دارسی، نجیب‌زاده‌ای ثروتمند است که به تازگی به همراه دوستش در آن دهکده‌ خانه‌هایی اجاره کرده‌اند. اما در طول داستان، آقای دارسی سعی می‌کند با نشان دادن حسن‌نیت، عشق خود را به الیزابت ثابت کند.

۸٫برف و آفتاب خرید کتاب برف و آفتاب

این کتاب روایتی امروزی از قصه‌ای قدیمی است، داستانی فاخر و شاهکار که فردوسی نامدار آن را خلق کرد و شایسته است که کودک و نوجوان امروز هم از آن بهره ببرد. وقتی بیژن، جوان پهلوان ایرانی، به جنگ با گرازها می‌رود تا آن‌ها را به بند بکشد، سرنوشت او با ورود منیژه، دختر افراسیاب تورانی، به طور ناگهانی دگرگون می‌شود و ماجرایی عشقی بین این دو دلداده شکل می‌گیرد. این داستان، داستان عشقی است که میان دو نیروی مختلف، همانند برف و آفتاب، شکل می‌گیرد.

۹٫دزیره خرید کتاب دزیره (جلد اول) خرید کتاب دزیره (جلد دوم)

داستان از آنجا شروع می‌شود که برادر ناپلئون، زمانی که تنها یک سرباز ساده بود، با خواهر دزیره ازدواج می‌کند و این ازدواج باعث می‌شود دزیره کلاری و ناپلئون به یکدیگر علاقه‌مند شوند. پس از مدتی، این دو عاشق یکدیگر می‌شوند و نامزدی خود را اعلام می‌کنند. بعد از دو سال ناپلئون نامزدی را بهم می‌زند و با دختر دیگری ازدواج می‌کند. این بدعهدی باعث شکستن قلب دزیره می‌شود و او در یک نامه به ناپلئون می‌نویسد: «تو زندگی مرا به سوی بدبختی هدایت کردی اما من هنوز هم راهی برای فراموش کردن تو نمی‌بینم!»

دزیره نیز پس از بهم خوردن نامزدی‌اش با ژنرال ژان باتیست برنادوت ازدواج می‌کند و از اینجا داستان جذاب می‌شود.

سخن پایانی

در دنیای ادبیات رمان‌های عاشقانه برای نوجوانان بسیار شیرین و جذاب هستند. این داستان‌ها نه تنها به نوجوانان کمک می‌کند تا در دنیای هیجان‌انگیز و رمانتیک عشق و دوستی فرو بروند، بلکه مفاهیم مهمی نظیر همدلی، احترام متقابل و پذیرش تفاوت‌ها را نیز به آن‌ها آموزش می‌دهند. در این رمان‌ها، شخصیت‌های داستان با مسائل و چالش‌های خود روبرو می‌شوند و این داستان‌ها به نوعی آیینه‌ای هستند که نوجوانان می‌توانند در آن خود را ببینند. در آخرین صفحات این داستان‌ها، نوجوان هیجانی عاطفی را تجربه کرده‌ که تاثیر آن را در زندگی خود احساس می‌کند.

نوشته بهترین رمان های عاشقانه نوجوانان اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

پرفروش ترین کتاب های انتشارات پرتقال برای کودکان و نوجوانان

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۱۲/۲۷/۲۰۲۳ - ۱۸:۲۹

انتشارات پرتقال، یکی از شناخته شده‌ترین ناشران کتاب کودکان و نوجوانان در ایران است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرده است و توانسته در این مدت برجسته‌ترین کتاب‌ها را در زمینه کتاب کودکان و نوجوانان منتشر کند. کتاب‌های این انتشارات اغلب با زبانی ساده و جذاب، مفاهیم پیچیده را به شکلی قابل فهم برای کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهند. اگرچه هیچ تالیفی از سوی این نشر صورت نمی‌گیرد، اما کتاب‌هایی که ترجمه می‌شوند جزء بهترین و مهم‌ترین آثار ادبی در حوزه‌ی کودکان و نوجوانان هستند.

در این مقاله ما قصد داریم پرفروش‌ترین کتاب‌های انتشارات پرتقال برای کودکان و نوجوانان را معرفی و بررسی کنیم.

پرفروش‌ترین کتاب های انتشارات پرتقال برای نوجوانان

۱٫آنجا که ماه خانه دارد خرید کتاب آنجا که ماه خانه دارد

آنا، ادموند و ویلیام بعد از مرگ پدر و مادرشان با مادربزرگ خود در لندن زندگی می‌کردند. اکنون مادربزرگ خود را نیز از دست داده‌اند و پای جنگ جهانی دوم به انگلستان نیز باز شده است. این سه خواهر و برادر به اجبار باید از شهر جنگ‌زده‌شان خارج شوند و به دنبال سرپناهی برای خود باشند.

آنا، ادموند و ویلیام با دانش آموزان یک مدرسه همراه می‌شوند و به روستای امنی می‌روند تا بلکه خانواده‌ای برای خود پیدا کنند. اما آیا خانواده‌ای پیدا می‌شود که در آن شرایط جنگی و کمبود غذا هر سه‌تای آن‌ها را باهم بپذیرد؟…

۲٫ویلودین خرید کتاب ویلودین

ویلودین عاشق طبیعت است و همراه پدرش در جنگل‌ها سفر می‌کند. او همچنین عاشق حیوانات و حرکات آن‌هاست. اما دنیای ویلودین به‌زودی تغییر می‌کند. در روستا آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد و خانواده‌ی ویلودین از بین می‌روند. بعد از این آتش‌سوزی حیوانات روستا نیز  ناپدید می‌شوند. بعد از مدتی پسر به نام کانر وارد زندگی ویلودین می‌شود و همه چیز تغییر می‌کند. آیا آن‌ها می‌توانند مشکلات روستا را حل کنند؟…

۳٫کاپیتان زیرشلواری: ترا-لا-لا خرید کتاب کاپیتان زیرشلواری: ترا-لا-لا

جورج و هرولد دو دانش‌آموز بازیگوش هستند. شیطنت‌های آن‌ها همیشه همه را به دردسر می‌اندازد. آن‌ها در خانه‌ی درختی جورج داستان‌های کمیک می‌نویسند و شخصیت کاپیتان زیرشلواری را آنجا خلق کرده‌اند. مدیر مدرسه جورج و هرولد از آن‌ها متنفر است. جورج و هرولد با ریختن فلفل روی تماشاچی‌ها و کارهایی از این قبیل مسابقه‌ی فوتبال مدرسه را بهم می‌زنند. مدیر مدرسه با فیلمی که از آن‌ها دارد سختگیری‌هایش را شروع می‌کند. تا اینکه جورج و هرولد طاقت‌شان تمام می‌شود…

۴٫زویی و عینک ایده ساز ۱: عملیات نجات اژدها خرید کتاب عملیات نجات اژدها

زویی، عینکی دارد که هر وقت آن را بالای سرش می‌گذارد، ایده‌های جدیدی به ذهنش می‌رسد.  زویی یک گربه به اسم ساسافراس دارد که عاشق خوردن حشرات است. مادر زویی یک دانشمند است و همیشه در حال انجام آزمایش‌های علمی مختلف است. روزی از روزها، زویی در اتاق کار مادرش عکس یک قورباغه‌ی بنفش براق را می‌بیند و از خودش می‌پرسد این دیگر چه موجود عجیبی است؟

مجموعه کتاب‌های زویی و عینک ایده‌ساز با متنی روان و تصویرهای زیبا برای کودکان سال‌های پایان دبستان مناسب است.

۵٫مهمانخانه‌ی قاچاقچی‌ها خرید کتاب مهمانخانه‌ی قاچاقچی‌ها

این‌جا یک مهمانخانه‌ی معمولی با حوادث عادی و روزمره نیست. این‌جا مهمانخانه‌ی آقا و خانم پاین یا درواقع مهمانخانه‌ی قدیم قاچاقچی‌هاست. تعطیلات کریسمس نزدیک است و مایلو پسرخوانده‌ی آقا و خانم پاین برای گذراندن تعطیلات به آنجا آمده است. در یک نیمه شب خلوت سروکله‌ی پنج مهمان مرموز و مشکوک پیدا می‌شود. میلو از این که تعطیلاتش به هم خورده پکر است اما بعد ماجراهای هیجان‌انگیزی اتفاق می‌افتد و این تعطیلات را به یکی از بهترین تعطیلات عمرش تبدیل می‌کند. در مهمانخانه دزدی می‌شود و مهمان‌ها هر کدام چیزی گم می‌کنند. مایلو و دوستش مدی نقشه‌ می‌کشند تا سرنخی برای کشف این معما به‌دست‌آورند.

۶٫جادوی چپکی ۱: حیوان ترکیبی خرید کتاب حیوان ترکیبی

نری توی مدرسه خواندن و نوشتن یاد گرفته است و البته هنر و ورزش و علوم و ریاضی و موسیقی. چیزی که توی مدرسه‌شان یادش نداده‌اند جادو است. چون قدرت جادوی آدم تا زمانی که به سن ده سالگی نرسد، رو نمی‌شود. به محض این که دختر یا پسر، ده ساله و آماده رفتن به کلاس پنجم می‌شود، توی مدرسه دیگری ثبت‌نام می‌کند. آن‌جا هم باید درس بخواند، بسکتبال بازی کند و تمرین ریاضی حل کند. اما در کنارش باید جادو هم تمرین کند. اما نری در جادو مشکل دارد و برخلاف خواهر و برادرش در بهترین مدرسه جادوگری قبول نمی‌شود و به یک مدرسه «مخصوص» فرستاده می‌شود…

۷٫پاستیل‌های بنفش خرید کتاب پاستیل‌های بنفش

کتاب پاستیل‌های بنفش داستان پسر نوجوانی را روایت می‌کند که درباره وضعیت مالی خانواده‌اش بسیار نگران است و برای جلوگیری از بی‌خانمان شدنشان به والدین خود کمک می‌کند. جکسون پسری منطقی است و از خیالبافی بدش می‌آید! او در هفت سالگی با اتفاق عجیبی روبرو می‌شود و برای اولین بار یک دوست خیالی را ملاقات می‌کند که همه جا همراهش است!

۸٫دختری که ماه را نوشید! خرید کتاب دختری که ماه را نوشید!

زانِ پیر، جادوگر دل‌رحمی است که نوزادان رهاشده در جنگل را به خانواده‌هایی می‌سپارد که توانایی نگهداری از آن‌ها را داشته باشند.

روزی از روزها زان به جای نور ستاره، نور ماه را به یکی از نوزادان می‌خوراند.  زان به‌خوبی می‌داند که نباید قدرت جادویی ماه را دست‌کم بگیرد تا نوزاد با قدرتی که دارد، به خودش و دیگران آسیب برساند. اما چگونه می‌توان مانع قدرت ماه شد؟

۹٫مجموعه کاپیتان زیرشلواری ۲: حمله‌ی توالت‌های سخن‌گو خرید کتاب حمله‌ی توالت‌های سخن‌گو

در داستان «کاپیتان زیرشلواری: حمله‌ی توالت‌های سخن‌گو» با جورج و هرولد، دوتا از بچه‌های مدرسه، آشنا می‌شویم که هرجا خرابکاری‌ای پیش بیاید حتماً پای‌شان گیر است. راوی می­گوید یک بار نزدیک بود شخصیت‌های داستان، کره‌ی زمین را به وسیله­‌ی لشکری از توالت­های سخن‌گو نابود کنند! حالا قرار است ماجرای این اتفاق را برایمان تعریف کنند.

پرفروش‌ترین کتاب های انتشارات پرتقال برای کودکان

۱٫من صندلی نیستم! خرید کتاب من صندلی نیستم!

آیا از این بدتر هم می‌شود که کسی شما را با صندلی اشتباه بگیرد؟ اگر یک راسوی بدبو‌ از راه برسد و ر‌وی شما بنشیند، چی؟ یا اگر دوتا اسب آبی رویتان بنشینند و لهتان کنند، چه‌کار می‌کنید؟ از همه بدتر اگر با یک شیر گرسنه رو‌به‌رو شوید، آن‌وقت چه به سرتان می‌آید؟ انگار کسی حواسش نیست که این زرافه‌ی طفلکی این‌جا نایستاده تا دیگران رویش بنشینند…

۲٫وقتی بابا هست خرید کتاب وقتی بابا هست

وقتی بابا هست، از پس هر کاری برمی‌آییم. بابا می‌داند چه‌جوری ما را بخنداند. نمی‌ترسد دیگران بگویند خودش یک‌پا بچه است. هر چه‌قدر سرش شلوغ باشد، باز همیشه‌ی همیشه برای ما وقت دارد…

۳٫خرگوش گوش داد! خرید کتاب خرگوش گوش داد!

تیلور با مکعب‌های خانه‌سازی‌اش ساختمان فوق‌العاده‌ای ساخته بود. همین‌طور که داشت با افتخار ساختمانش را تماشا می‌کرد، یک‌دفعه یک دسته کلاغ ساختمانش را خراب کردند. حیوانات جنگل که این صحنه را دیدند، یکی‌یکی آمدند و با تیلور صحبت کردند تا حالش را خوب کنند.

اما تیلور حال‌وحوصله‌ی هیچ‌کدام‌شان را نداشت. هیچ‌کس واقعاً بلد نبود حال تیلور را خوب کند؛ تا این‌که خرگوش از راه رسید…

۴٫جان من هیچ‌جوره این کتاب را باز نکن! خرید کتاب جان من هیچ‌جوره این کتاب را باز نکن!

باز هم اومدی؟ مگه تو کار و زندگی نداری؟! آها، نکنه اومدی بابت بازکردن کتاب‌های قبلی عذرخواهی کنی؟ اگه اینطوره که دیگه جدی جدی این کتاب رو باز نکن! … اینجا یه کسی زندگی می‌کنه که اگه باهاش روبه‌رو بشی، از ترس سکته می‌کنی!

این درخواست شخصیت عجیب داستان است که با زبانی طنزآلود می‌خواهد کتاب را ورق نزنیم! شخصیتی که بداخلاق، طلب‌کار و تا حدی ترسوست.

۵٫من خورشید هستم خرید کتاب من خورشید هستم

کتاب «من خورشید هستم» کتابی مصور است که ستاره‌ی خورشید را به کودکان معرفی می‌کند. این کتاب با لحنی شیرین و تصاویری رنگارنگ واقعیت‌های جالب علمی را به کودکان توضیح می‌دهد.

این کتاب مقدمه‌ی مناسبی برای آشنایی کودکان با نجوم است. از این مجموعه دو کتاب دیگر نیز چاپ شده است. «من ماه هستم» و «من زمین هستم» دیگر جلدهای این مجموعه هستند.

۶٫مجموعه شاهزاده سیاه‌پوش ۱: مهمان فضول خرید کتاب مهمان فضول

چه کسی می‌گوید شاهزاده‌خانم‌ها لباس سیاه نمی‌پوشند؟ شاهزاده ماگنولیا هم یک شاهزاده خانم زیباست و هم یک اَبَر قهرمان شجاع! او یک راز مهم دارد که نمی‌خواهد کسی از آن خبردار شود: هر جا زنگ خطر هیولا به صدا درآید، شاهزاده ماگنولیا لباس پف‌پفی و کفش‌های شیشه‌ای‌اش را توی انباری می‌چپاند و لباس و نقاب مشکی می‌پوشد و از یک تونل مخفی سُر می‌خورد بیرون.

مجموعه‌ی شاهزاده سیاه‌پوش، مجموعه‌ای خواندنی با تصاویر جذاب، برای کودکانی است که عاشق هیجان و ماجراجویی هستند و قهرمان‌ها را دوست دارند!

۷٫مجموعه شاهزاده سیاه‌پوش ۲: تولد پردردسر خرید کتاب تولد پردردسر

امروز جشن تولد شاهزاده ماگنولیاست و دوازده شاهزاده از راه‌های دورونزدیک برای خوشحال کردن او به قصر آمده‌اند. شاهزاده‌خانم دوست دارد همه چیز عالی و بی‌نقص باشد، اما یک دفعه… دیلینگ! دیلینگ! زنگ خطر هیولا! حتماً یک هیولای خطرناک همین دوروبرهاست و می‌خواهد بز بخورد! اما الان! آن هم وسط جشن تولد! اگر شاهزاده‌خانم سراغ هیولا برود، پس مهمان‌ها چه می‌شوند؟ عجب «تولد پردردسر»ی! اگر شما جای شاهزاده‌خانم بودید، چه کار می‌کردید؟

سخن پایانی

انتشارات پرتقال با مجموعه‌ای هنرمندانه از کتاب‌های کودک و نوجوان، با تمرکز بر سرگرمی و آموزش، توانسته است به عنوان یکی از پیشواهای بازار کتاب‌های ایرانی محسوب شود. این کتاب‌ها با داستان‌ها و مطالبی که از دیدگاه کودکان و نوجوانان خلق شده، فکر و تخیل آن‌ها را به چالش می‌کشند. به همین دلیل، کتاب‌های انتشارات پرتقال نه تنها به عنوان پرفروش‌ترین‌ها، بلکه به عنوان آثاری که اثرگذاری ویژه‌ای در رشد و توسعه فرهنگی نسل‌های آینده دارند، به یاد مانده‌اند.

نوشته پرفروش ترین کتاب های انتشارات پرتقال برای کودکان و نوجوانان اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

کتاب های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۱۲/۲۷/۲۰۲۳ - ۱۸:۲۴

دوران پیش دبستانی مرحله‌ای فوق‌العاده حساس و مهم در زندگی کودکان است که نهایت تأثیر را بر توسعه‌ی شخصیتی، اجتماعی و تحصیلی آن‌ها دارد. در این مسیر مهم، کتاب‌های آموزشی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. کتاب‌های پیش دبستانی با محتوای غنی، تصاویر و فعالیت‌های جذاب به کودکان کمک می‌کنند تا نه تنها علاقه‌مندی‌هایشان را کشف کنند بلکه با همراهی این کتاب‌ها، دنیای جدیدی را تجربه کنند.

در این مقاله، به بررسی کتاب‌های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی می‌پردازیم که با توجه به محتوا و سبک آموزشی خود، به عنوان همراهان مهم و اثرگذار در سفر یادگیری کودکان شناخته می‌شوند. هدف این مقاله، ارائه نگاهی جامع به بهترین کتاب‌های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی است تا والدین و مربیان بتوانند با انتخاب کتاب‌های مناسب، کودکان را در مسیر یادگیری هدایت کنند.

۱٫الفباورزی با کاکاکلاغه خرید بسته الفباورزی با کاکاکلاغه

آموزش الفبا، پایه‌ی آموزش زبان خواندن و نوشتن است. در جامعه‌ی ما این اندیشه جا افتاده است که آموزش الفبا ویژه‌ سال نخست دبستان است. در حالی که آواشناسی و واک‌شناسی و در پی آن نویسه‌شناسی و در گامی بالاتر نشانه‌شناسی آمیختی پیش‌نیازهای خواندن و نوشتن درست و سنجیده است. این گام‌ها نیاز به سال‌ها فراگیری پیوسته از سوی کودکان پیش دبستان دارد.

این بسته برای کودکان ۵ تا ۷ سال مناسب است.

۲٫آموزش به روش مونته‌سوری:جهان را کشف کنیم خرید کتاب جهان را کشف کنیم

با استفاده از بسته آموزشی “جهان را کشف کنیم”، کودکان به روش مونته‌سوری با حیوانات، قاره‌ها، مناظر، کوه‌ها، هنر، مردم و شهرها آشنا می‌شوند‌. این کارت‌ها نقش مهمی در تحریک حس کنجکاوی کودکان ایفا می‌کنند، اشتیاق آن‌ها را به کشف دنیای اطراف تقویت می‌کنند و باعث گسترش دایره واژگان آن‌ها می‌شوند. علاوه بر این، این کارت‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های خواندن و نوشتن خود را بهبود بخشند.

۳٫شمارورزی لولوپی + ۰ (ریاضی آموز ادبی) خرید بسته شمارورزی لولوپی + ۰

این مجموعه آموزشی به صورت خلاقانه و در چارچوب آموزش کودک‌محور تدوین شده است و بر طبق یک الگوی نوآورانه، سعی در ارائه آموزش ریاضی برای کودکان ایرانی و سایر کودکانی که با زبان فارسی آشنایی دارند، دارد. این مجموعه آموزشی دارای فلسفه ویژه‌ای است که با فلسفه‌ی آموزش و پرورش هماهنگ نیست و به عنوان یک الگوی تازه و نوین در آموزش مطرح می‌شود.

بسته شمارورزی لولوپی + ۰ (ریاضی آموز ادبی) شامل کتاب خواندن، کتاب کارورزی و کتاب راه‌نما و کنش‌ورزی به همراه کیسه‌ی نماکارت‌ها و لوح آموزش مفاهیم پیش عددی است.

۴٫کتاب مقوایی بزن روی درخت جادویی خرید کتاب مقوایی بزن روی درخت جادویی

در کتاب «بزن روی درخت جادویی» کودک در کنار والدین یا مربی هم کتاب می‌خواند و هم در تعاملی بازی‌گونه در خلق اتفاقات داستان مشارکت می‌کند. او با جوانه زدن شاخه‌های درخت و میوه دادن آن‌ها، ریختن برگ‌های پاییزی و بارش برف زمستانی آشنا می‌شود. به درخت ضربه می‌زند و برگ‌ها می‌رویند. دست‌هایش را به هم می‌زند و برف می‌بارد. هوهو می‌کند و باد برگ‌ها را از درخت جدا می‌کند. به بیانی، کودک در این کتاب هم دریافت‌کننده است و هم کنشگر.

۵٫پپا نمی‌داند چه‌کاره شود! خرید کتاب پپا نمی‌داند چه‌کاره شود!

کتاب‌های تصویری دنیای پپا برای کودکان ۳ تا ۵ ساله مناسب است و جزو پرطرفدارترین کتاب‌های کودکان است.

در این کتاب، پپا و دوست‌هایش می‌خواهند تصمیم بگیرند در آینده چه شغلی را انتخاب کنند. امیلی می‌خواهد معلم شود و سوزی دوست دارد پزشک شود. اما پپا هنوز نمی‌داند به چه شغلی علاقه دارد…

۶٫کرگدن دیگر بی‌ادبی نمی‌کند خرید کتاب کرگدن دیگر بی‌ادبی نمی‌کند

کرگدن بی ادب بود. اصلا حواسش به دیگران نبود؛ به دیگران تنه می‌زد معذرت‌خواهی نمی‌کرد. با دهان پر حرف می‌زد خلاصه، همه از دستش ناراحت بودند، تا اینکه یک روز شیر همه را به خانه‌شان دعوت کرد ولی کرگدن را دعوت نکرد…

داستان «‌کرگدن دیگر بی‌ادبی نمی‌کند» از مجموعه‌ی «رفتارهای خوب» به اهمیت رفتار خوب و مؤدبانه و باملاحظه بودن در کودکان می‌پردازد.

۷٫آنجا که شادی آغاز می‌شود خرید کتاب آنجا که شادی آغاز می‌شود

شناخت احساس‌ها یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که کودکان باید از همان سال‌های نخست زندگی به آن دست یابند و کتاب تصویری «آن جا که شادی آغاز می‌ شود»، مانند کتاب «وقتی اندوه به دیدارم می‌آید» کودکان را به زیبایی با احساس‌هایی همچون اندوه و شادی آشنا می‌کند.

این کتاب به کودکان کمک می‌کند که شادی را درک کنند. با کودکان این واقعیت را در میان می‌گذارد که «همیشه نمی‌شود شاد بود»، اما به آن‌ها اطمینان می‌دهد که «آن زمان که احساس می‌کنی نمی‌توانی آن را بیابی، راهی پیدا می‌کنی تا به آن برسی».

۸٫آنانسی و کیسه دانایی – مجموعه دو زبانه انگلیسی فارسی خرید کتاب آنانسی و کیسه دانایی

این کتاب داستانی را روایت می‌کند که در آن، آنانسی، پادشاه عنکبوت‌ها، یک کیسه دانایی را از الهه‌ای دریافت می‌کند و به جای تقسیم آن در جهان، تصمیم می‌گیرد آن را برای خود نگه‌ دارد تا برترین موجود در جهان باشد. آنانسی تصمیم می‌گیرد کیسه را روی درخت بلندی در جنگل پنهان ‌کند. اما طی واقعه‌ای، کیسه از پشت او افتاده و تمامی دانایی داخل آن در جهان پخش می‌شود. این افسانه‌ی تصویری زیبا به کودکان ارزش خردمندی، تفکر و بخشیدن را آموزش می‌دهد.

«آنانسی و کیسه دانایی» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی دوزبانه‌ی انگلیسی، فارسی است که افسانه‌ها و قصه‌های عامیانه را برای کودکان بازنویسی و تصویرگری کرده است. از این مجموعه می‌توان برای تقویت مهارت خواندن زبان انگلیسی در سطح‌های اول و دوم هم استفاده کرد.

۹٫چه روزی قلکم را بشکنم؟ خرید کتاب چه روزی قلکم را بشکنم؟

در این داستان، آرتور پسری جوان است و تصمیم می‌گیرد به جای خرج کردن پول‌هایش، آن‌ها را در قلکش پس‌انداز کند تا در آینده بتواند هدیه‌های خوبی برای دیگران بخرد یا دوستانش را به خوردن بستنی و سینما دعوت کند. آرتور برای جمع‌آوری پول، فعالیت‌های زیادی می‌کند از جمله کوتاه کردن چمن‌ها، جارو کردن برگ‌ها و مراقبت از حیوانات. یک روز آرتور تصمیم می‌گیرد قلکش را بشکند تا برای تولد خواهرش یک خانه عروسکی بخرد…

«چه روزی قلکم را بشکنم؟» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی «آموزش سواد مالی» برای کودکان است که در قالب داستان، دانش، مهارت و استانداردهای رفتارهای مالی را آموزش می‌دهد.

۱۰٫تنهایی هیچ‌ جا نمی‌رم خرید کتاب تنهایی هیچ‌ جا نمی‌رم

در کتاب “تنهایی هیچ‌ جا نمی‌رم”، یکی از بچه‌ها یواشکی، در جمع به فسقلی می‌گوید که دکمه‌های لباسش را باز کند و پیرهنش را بالا بزند تا خال‌های روی تنش را با هم بشمارند. حتی  می‌گوید که توی حموم تنها باشند و با یکدیگر بازی کنند. اما فسقلی، که متوجه شده این کارها درست نیست، به حرف او گوش نمی‌دهد. در ادامه، یک فرد غریبه نیز به فسقلی می‌گوید: «گرمه هوا بذار تا من/ لباساتو دربیارم» ، این‌بار هم به حرف غریبه گوش نمی‌دهد. از کجا فسقلی می‌داند که این کار درست نیست؟ چطور می‌توان کاری کرد تا سایر بچه‌ها هم مانند او یاد بگیرند که هیچکس حق ندارد بدون اجازه به بدن‌شان دست بزند؟

این کتاب درباره‌ی آموزش غیرمستقیم مراقبت‌های جنسی به دختربچه‌ها و پسربچه‌هاست؛ زیرا هر دو گروه باید یاد بگیرند که کودک دیگر، حتی اگر هم‌سن‌وسال آن‌ها باشد، اجازه ندارد به بدن‌شان دست بزند یا از آن‌ها بخواهد لباس‌شان را درآورند و برهنه شوند.

۱۱٫لیبی عاشق علم است خرید کتاب لیبی عاشق علم است

کتاب «لیبی عاشق علم است» داستانی تصویری و علمی درباره‌ی تلاش و جذابیت‌های آزمایشات شیمی است.

در کتاب “لیبی عاشق علم است”، با دختر کوچکی به نام لیبی آشنا می‌شویم که شیفته‌ی مخلوط کردن و اندازه‌گیری مواد مختلف است. او از ترکیب مواد برای پختن پنکیک‌های رنگارنگ گرفته تا اجرای آزمایش‌های جذاب در آزمایشگاه شیمی، لذت می‌برد. زمانی که مربی آزمایشگاه اعلام می‌کند که در مدرسه جشنواره‌ی پاییزی برگزار می‌شود و بچه‌ها می‌توانند یک غرفه‌ی علمی داشته باشند، لیبی و دوستانش به سرعت داوطلب می‌شوند.

این کتاب شگفت‌انگیز ادامه داستان را به تصویر می‌کشد که لیبی و دوستانش به تلاش برای داشتن یک غرفه جذاب و جالب می‌پردازند تا بتوانند جایزه‌ی ویژه را به دست آورند. اما به نظر می‌آید که غرفه‌ی نقاشی دارای بازدیدکننده بیشتری است…

۱۲٫کتاب فعالیت جور کردن خرید کتاب جور کردن

کتاب فعالیت “جور کردن ۱” از مجموعه “کتاب‌ کار کومن” منتشر شده است. این سری کتاب‌ها به کودکان کمک می‌کند تا با استفاده از فعالیت‌هایی همچون رنگ کردن، تا کردن، چسباندن، بریدن و جور کردن، توانایی در انجام حرکات ظریف و افزایش تمرکز خود را بهبود بخشند. در هر صفحه از کتاب “جور کردن ۱”، کودک باید اشکال هم‌شکل را پیدا کرده و دو به دو دور آن‌ها را خط بکشد. این تمرین به کودکان این فرصت را می‌دهد که با حیوانات، گل‌ها و حشرات مختلف آشنا شوند.

سخن پایانی

کتاب‌های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی مانند یک دوست خوب هستند. این کتاب‌ها با تصاویر رنگارنگ و داستان‌های جالب، محیطی را فراهم می‌کنند تا کودکان بتوانند با لذت و اشتیاق به دنیای آموزش و یادگیری وارد شوند. بنابراین، اگر دوست دارید دختر یا پسر کوچولویتان از خواندن لذت ببرد و همزمان هوش و خلاقیتش نیز بالا برود، با انتخاب کتاب‌های مناسب، به او کمک ‌کنید.

نوشته کتاب های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

تجهیز کتابخانه، برگزاری کارگاه‌های بلندخوانی، مشاوره در زمینه‌ی زنگ کتابخوانی در مدارس و مهدکودک‌ها

وبلاگ کتاب هدهد - س., ۱۲/۰۵/۲۰۲۳ - ۱۶:۴۲

فروشگاه کتاب هدهد، اولین هدف خود را ترویج کتابخوانی، و کمک به دسترسی تمام کودکان این سرزمین به کتاب‌های باکیفیت می‌داند.

در همین راستا و به پشتوانه‌ی سال‌ها تجربه در زمینه‌ی راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه در مناطق و شهرهای مختلف ایران، و همین‌طور آموزش کتابداران و تسهیل‌گران برای کتابخوانی با کودک؛ مشتاقیم که همراه شما کتابخانه‌هایی پویا، زیبا و پر از کتاب‌های باکیفیت برای کودکان و نوجوانان برپا کنیم.

مدیران و مسئولان مدارس، مهدکودک‌ها و سایر مراکز کودک‌محور؛

برای تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه در مراکز خود، از ما مشاوره بگیرید. خدماتی که ما در این زمینه به شما ارائه می‌دهیم شامل:

 • طراحی کتابخانه‌ای تعاملی و کودک‌محور
 • انتخاب عناوین کتاب باکیفیت برای گروه‌های سنی مختلف
 • تأمین موجودی کتاب‌ها و جایگزینی درصورت نیاز
 • ارائه فعالیت‌های مرتبط با کتاب‌ها
 • آموزش کتابدار و تسهیل‌گر برای داشتن کتابخانه‌ای پویا
 • برگزاری کارگاه برای مربیان و آموزگاران

علاوه بر این، اگر علاقه‌مند با داشتن زنگ کتابخوانی در مدرسه یا مهدکودک خود هستید، مشاوران ما برای تهیه‌ی لیست کتاب‌های مناسب آماده‌ی خدمات‌رسانی به شما هستند. برنامه‌ی ماهیانه‌ای از کتاب‌های مناسب بلندخوانی به همراه فعالیت‌های مناسب آن‌ها، برای کلاس‌های شما تنظیم خواهد شد، تأمین موجودی کتاب‌ها هم از طریق فروشگاه کتاب هدهد خواهد بود.

مدارس و مهدکودک‌های متعددی تاکنون به ما پیوسته‌اند و امیدواریم هرروز تعداد بیشتری به ما بپیوندند.

نمونه‌هایی از کتابخانه‌هایی که با همکاری تیم ما تجهیز شده‌اند، در ادامه قابل مشاهده هستند:

نوشته تجهیز کتابخانه، برگزاری کارگاه‌های بلندخوانی، مشاوره در زمینه‌ی زنگ کتابخوانی در مدارس و مهدکودک‌ها اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

بهترین کتاب‌های روان‌شناسی کودک و نوجوان

وبلاگ کتاب هدهد - ی., ۱۲/۰۳/۲۰۲۳ - ۱۳:۴۴

کتاب‌های روان‌شناسی کودک و نوجوان به والدین کمک می‌کنند تا بتوانند مهارت‌ و دانش لازم را برای تربیت کودکان کسب کنند. والدین به یاری این کتاب‌ها قادر خواهند بود نیازها و مشکلات فرزندان خود را بهتر درک کرده و بهترین تصمیم‌ها را درباره تربیت آن‌ها بگیرند. همچنین کتاب‌های روان‌شناسی راهکارهایی به والدین ارائه می‌دهند تا بتوانند با مسائلی مانند خشم، اضطراب، ترس و …کودکان مقابله کنند.

در این مقاله، به معرفی و بررسی بهترین کتاب‌های روان‌شناسی کودک و نوجوان خواهیم پرداخت. این کتاب‌ها ما را با بهترین شیوه‌های تربیتی کودک و نوجوان آشنا می‌کند و در چالش‌های روزمره‌ای که این دوران با خود به همراه دارد، یاری می‌دهد.

۱٫به فرزندتان در گذر از نوجوانی کمک کنید! خرید کتاب به فرزندتان در گذر از نوجوانی کمک کنید!

کتاب «به فرزندتان در گذر از نوجوانی کمک کنید!» نوشته مارگارت اسپیلینگز یکی از کتاب‌های مشهور و مفید در حوزه تربیت نوجوانان است. این کتاب والدین را راهنمایی می‌کند تا با چالش‌ها و تغییراتی که نوجوانان در دوران نوجوانی‌شان تجربه می‌کنند، به بهترین شکل ممکن برخورد کنند. این کتاب به صورت عملی و با مثال‌هایی متعدد نشان می‌دهد چگونه می‌توانید به فرزندان‌تان کمک کنید تا راهی سالم و موفق برای رشد خود درپیش بگیرند.

در این کتاب به موضوعاتی مانند: تغییرات فیزیکی و هورمونی در دوران نوجوانی، مدیریت احساسات و خشم، توسعه مهارت‌های ارتباطی و مقابله با فشارها و استرس‌های نوجوانی می‌پردازد.

۲٫ چگونه می‌توان پدر بهتری بود؟ خرید کتاب چگونه می‌توان پدر بهتری بود؟

«چگونه می‌توان پدر بهتری بود؟» نوشته گروه نویسندگان چنینگ یکی از کتاب‌های معروف در زمینه پدری و نقش پدران در رشد و تربیت کودکان است. این کتاب به والدین، به‌ویژه پدران راهنمایی می‌کند تا نقش پدری خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کنند و ارتباط عمیق‌تری با کودکان‌شان برقرار کنند.

با خواندن این کتاب، پدران می‌توانند برای فرزندان خود الگوی بهتری باشند و رابطه عمیق‌تری با آن‌ها برقرار کنند.

۳٫ تربیت بدون فریاد خرید کتاب تربیت بدون فریاد

با اعمال اصول و آموزه‌های کتاب «تربیت بدون فریاد»، روابط شما با فرزندان‌تان به گونه‌ای تغییر خواهد کرد که همواره آرزوی آن را در سر داشتید. این تغییرات سبب خوشحالی، همکاری، توازن و از همه مهم‌تر، احترام متقابل خواهد شد.

کتاب “تربیت بدون فریاد” به چهار بخش و دوازده فصل تقسیم شده و در پایان هر بخش، داستان‌هایی واقعی از تجارب زندگی افرادی مانند شما آمده است. این داستان‌ها مراحل مختلف روابط والد و فرزند را در طول زندگی به تصویر می‌کشند. هرچند زندگی هر فرد منحصر به فرد است، اما به‌طور قطع شباهت‌هایی بین تجربیات شما و این داستان‌ها خواهید یافت.

۴٫ کلیدهای پرورش فرزند شاد خرید کتاب کلیدهای پرورش فرزند شاد

کتاب «کلیدهای پرورش فرزند شاد» نوشته لیزا مک‌کرت منبعی ارزشمند برای والدین و مربیان است که آن‌ها را راهنمایی می‌کند چگونه فرزندان خود را شاد و سالم پرورش دهند. این کتاب بر اهمیت رشد احساسی و روانی فرزندان تأکید دارد و به والدین یاد می‌دهد چگونه محیطی سالم برای رشد عاطفی کودکان خود بسازند.

مهمترین مفاهیم و اصول کتاب “کلیدهای پرورش فرزند شاد” عبارتند از: اهمیت شناخت احساسات، ساختار خانواده، برقراری ارتباط عمیق و نزدیک با فرزندان.

۵٫ کلیدهای رفتار با کودک یک‌ساله خرید کتاب کلیدهای رفتار با کودک یک‌ساله

در کتاب «کلیدهای رفتار با کودک یک ساله»، مراحل رشد، تفاوت‌های شخصیت و خلق‌وخو و رفتارهای درست و نادرست رایج مورد انتظار از یک کودک یک ساله طبیعی توصیف شده است.

کتاب دارای سه بخش اصلی است: ۱) چگونگی رشد و تغییرات کودک یک ساله: در این بخش، تغییراتی که کودک یک ساله در طول این دوره تجربه می‌کند تشریح می‌شود. این تغییرات شامل تفاوت‌های عملکردی کودک نسبت به والدین و یادگیری از طریق حواس او می‌شود. ۲) چگونگی خلق و خوی کودک: در این بخش، تفاوت‌های رفتاری بین کودکان و توصیف جزئیات مرتبط با آن‌ها شرح داده می‌شود. همچنین بیان می‌شود که هر کودک در این دوره از رشد و نمو خود دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. ۳) نمونه رفتارهای درست و نادرست کودک: این بخش به تمام مواردی که ممکن است والدین را با رفتارهای کودک یک ساله‌ مواجه کند، از جمله لحظات شادی و چالش‌هایی که ممکن است پیش بیاید، می‌پردازد.

کتاب کودک دو ساله، کودک سه ساله و کودک پنج ساله از دیگر کتاب‌های مجموعه (کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان) است که همگی در  سایت کتاب هدهد موجود می‌باشند.

۶٫فرزند دوم پیامدها و راه حل ها خرید کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها

رقابت بین فرزندان و تاثیر آن بر روابط خانوادگی موضوع مهمی است که هنگام تشکیل خانواده و بچه‌دار شدن به ذهن والدین می‌رسد. برنامه‌ریزی برای داشتن فرزند دوم ممکن است نگرانی‌هایی را در والدین ایجاد کند، زیرا تأثیر این تغییرات بر رفتار و روابط بچه‌ها با یکدیگر اهمیت دارد. بچه دوم تغییراتی به همراه دارد که برخی از آن‌ها دشوار و برخی دیگر جذاب می‌باشند.

کتاب  «فرزند دوم پیامدها و راه حل ها» به والدین راهنمایی می‌کند که چگونه با این تغییرات مهم روبه‌رو شوند. نویسنده از تجربیات خود به عنوان یک پرستار و مشاور خانواده به مدت شانزده سال استفاده می‌کند و به‌گونه‌ای خاص به مسائل و نگرانی‌های والدینی که در انتظار فرزند دوم هستند می‌پردازد. او به بررسی تأثیر تولد فرزند دوم بر رفتار و روابط فرزند اول و دیگر مسائل مشابه می‌پردازد.

۷٫کلیدهای تربیت و رفتار با پسرها خرید کتاب کلیدهای تربیت و رفتار با پسرها

کتاب «کلیدهای تربیت و رفتار با پسرها» نوشته استیو بیدالف درباره تربیت پسران و راهنمایی‌های مربوط به آن است. این کتاب به والدین کمک می‌کند که چگونه به پسران خود مهربانی و اعتماد به نفس را یاد بدهند. نویسنده به موضوعاتی مانند تفاوت‌های مغزی بین پسران و دختران، نکاتی درباره تربیت پسران و تأثیر مادران بر زندگی و عشق پسران می‌پردازد. او همچنین پنج کار مهمی را که پدران می‌توانند برای پسران‌شان انجام دهند را نیز معرفی می‌کند.

در نهایت، نویسنده تأکید می‌کند که نوشتن این کتاب به هیچ وجه به معنای نادیده گرفتن تلاش‌های جهانی برای تقویت حقوق زنان و دختران نیست. او بیان می‌کند که می‌خواهد به نیازها و مسائل خاص پسران نیز توجه شود تا تمام انسان‌ها، چه مردان و چه زنان، بتوانند بهتر و خوشحال‌تر زندگی کنند. او اعتقاد دارد که افزایش درک نسبت به مسائل پسران می‌تواند به ایجاد یک جهان بهتر کمک کند و مردان را در رشد و توسعه‌شان حمایت کند.

۸٫کلیدهای شناخت و رفتار با دخترها خرید کتاب کلیدهای شناخت و رفتار با دخترها

کتاب «کلیدهای شناخت و رفتار با دخترها» شامل راهنمایی‌هایی کاربردی و ضروری برای پرورش دختران جوان است. در این کتاب علاوه بر پرورش دخترانی سالم و موفق به این نکته نیز اشاره شده است که چطور مادران در کنار فرزندان‌شان رشد کرده و روابط بهتری با آن‌ها برقرار می‌کنند.

کتاب “کلیدهای شناخت و رفتار با دخترها” نسبت به دیگر آثار در زمینه تربیت نوجوانان کتاب برجسته‌ای است، زیرا نه تنها به رابطه مادر و دختر به صورت ویژه توجه می‌کند، بلکه از دیدگاهی فرهنگی و سازنده نیز به آن می‌نگرد. این کتاب به ما می‌آموزد که دوره نوجوانی فرصتی است که فرزند می‌تواند از طریق ارتباط با مادرش، مهارت‌ها و ارزش‌های جدیدی را فرا بگیرد، و به عبارت دیگر، بال‌ پرواز خود را پیدا کند. همچنین، مادر نیز از این تعاملات برای افزایش آگاهی خود بهره می‌برد. تربیت فرزند چالش‌برانگیز است و مادر بودن برای نوجوان هم اصلا آسان نیست. اما تجربیات به ما نشان داده‌اند که این مسیر مملو از درس‌های مهمی است.

۹٫چگونه به کودک خود «نه» بگوییم خرید کتاب چگونه به کودک خود «نه» بگوییم

کتاب «چگونه به کودک خود ‘نه’ بگوییم»، نوشته دکتر ویل ویلکاف، یکی از کتاب‌های معتبر در زمینه تربیت کودکان و مدیریت رفتار آن‌ها است. در این کتاب، دکتر ویلکاف به والدین و مربیان نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از اصول و تکنیک‌های موثر، می‌توانند کودکان خود را به مرزها و محدودیت‌ها عادت دهند.

این کتاب مناسب والدین و مربیانی است که می‌خواهند رفتار کودکان خود را بهبود بخشند و با روش‌های مثبت و سازنده به تربیت آن‌ها بپردازند. از طریق این کتاب، والدین می‌توانند در پرورش کودکان خود بهترین نتایج را حاصل کنند و ارتباط بهتری با آن‌ها داشته باشند.

۱۰٫کلیدهای رویارویی با پدیده خشونت در کودکان و نوجوانان خرید کتاب کلیدهای رویارویی با پدیده خشونت در کودکان و نوجوانان

مطالعه کتاب «کلیدهای رویارویی با پدیده خشونت در کودکان و نوجوانان» سبب آشنایی والدین با پدیده خشونت شده و راه‌حل‌های ویژه‌ای برای برخورد با کودکان خشونت‌گرا و یا قربانیان خشونت در اختیار آنان قرار می‌دهد.

این کتاب شامل شش بخش است؛ بخش اول، نگرشی کلی بر پدیده خشونت است. بخش دوم و سوم، درباره قربانیان خشونت و کودکان خشونت‌گرا بحث می‌کند. بخش چهارم و پنجم به ترتیب راه‌های کمک به کودک قربانی و کودک خشونت‌گرا را به والدین آموزش می‌دهد و بخش ششم به نقش مدارس در برخورد با پدیده خشونت پرداخته و والدین را راهنمایی می‌کند تا از اولیاء مدارس بخواهند برای این پدیده اهمیت لازم را قائل شوند.

۱۱٫کلیدهای تربیتی والدین تک فرزند خرید کتاب کلیدهای تربیتی والدین تک فرزند

در کتاب «کلیدهای تربیتی برای والدین تک فرزند»، یک روانشناس متخصص به تحلیل الگوهای رفتاری رایج در مراحل مختلف رشد کودکان تک‌فرزند می‌پردازد. او پیشنهادهایی ارائه می‌دهد که در رشد اجتماعی و توسعه شخصیت تک فرزندتان مفید خواهد بود.

این کتاب درباره مزایا و معایب داشتن تک فرزند است. نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه ارتباط والدین با تک فرزند در دوره بلوغ تغییر می‌کند.

۱۲٫کودکان و رنج از دست دادن خرید کتاب کودکان و رنج از دست دادن

از دست دادن عزیزان چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان واقعه‌ای دردناک و سخت است. با این تفاوت، که کودکان آگاهی کافی درباره‌ی احساسات‌شان ندارند و این واقعه را پیش‌تر تجربه نکرده‌اند. به همین دلیل، تعبیرهای غلط آن‌ها از این اتفاق ممکن است تا مدت‌ها بر زندگی‌شان تاثیر بگذارد. در این زمینه، کتاب «کودکان و رنج از دست دادن» کتابی مناسب برای آگاهی از روند سوگواری و نحوه‌ی برخورد صحیح با کودک سوگوار است.

به کمک این کتاب، والدین می‌آموزند که می‌بایست درباره‌ی مرگ فرد متوفی به‌طور مستقیم، در حد فهم و درک کودک، با او صحبت کنند: «دخترم مادربزرگ مرده و او را در قبرستان دفن کردیم.» و از عباراتی مانند «او خوابیده»، «رفته سفر» و… خودداری کنند؛ زیرا از آن پس، ممکن است کودک از خوابیدن، سفر رفتن یا امثال آن بترسد.

۱۳٫حفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده جنسی خرید کتاب حفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده جنسی

کتاب «راهنمای والدین برای حفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده جنسی» والدین را با مفاهیم و مهارت‌های اساسی مربوط به حفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده جنسی آشنا می‌کند. این کتاب شامل آموزه‌های ارزشمندی مانند مهارت‌های کلیدی ایمنی بدن، رفتار جنسی طبیعی، شناخت نشانه‌های عمومی سوء استفاده جنسی، تأثیرات مخرب هرزه‌نگاری اینترنتی و موارد مشابه می‌شود.

طبیعی است که والدین می‌خواهند از کودک خود مراقبت کنند و هر لحظه امنیت او را حفظ کنند. اگرچه تا حدی می‌توان محیط اطراف کودک را کنترل کرد، اما نمی‌توان هر دقیقه و هر روز همراه کودک بود. کودک در مرحله‌ای از زندگی‌اش باید بدون والدین وارد جهان شود و به همین علت باید بتواند از خود در برابر خطرات محافظت کند.

۱۴٫کلیدهای برخورد با مشکلات خواب کودکان خرید کتاب کلیدهای برخورد با مشکلات خواب کودکان

در کتاب «کلیدهای برخورد با مشکلات خواب کودکان»، دکتر گاتلیب، پزشک کودکان، به تفصیل درباره تاثیر خواب در مراحل مختلف رشد کودکان توضیح می‌دهد. او در حال حاضر به عنوان رئیس بخش پزشکی رشد در بیمارستان بروکلین و دانشیار پزشکی کودکان در دانشگاه ایالتی نیویورک، بخش سلامت و تندرستی فعالیت می‌کند.

در این کتاب درباره برنامه خواب، کابوس دیدن، بی‌خوابی، شب‌ادراری و مشکلات دیگر رهنمودهایی برای والدین ارائه شده است. والدین همچنین با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خواب در مراحل مختلف دوران کودکی نیز آشنا خواهند شد.

۱۵٫کلیدهای برخورد با ترس در نوجوانان خرید کتاب کلیدهای برخورد با ترس در نوجوانان

ترس نوجوانان اغلب شباهت‌هایی به ترس بزرگترهای خود دارد. کتاب «کلیدهای برخورد با ترس در نوجوانان» به بررسی اثرات ترس در نوجوانان، با توجه به ویژگی‌های خاص این گروه سنی می‌پردازد.

این کتاب با توجه به شرایط ویژه نوجوانان، به تشریح بیماری‌ها و مشکلاتی که ناشی از ترس در این گروه سنی ممکن است پیش بیاید، می‌پردازد. والدین، معلمان، مربیان و هر کسی که با نوجوانان در ارتباط است، با خواندن این کتاب می‌تواند نوجوانان ترسو و نگران را بهتر درک کند و به آن‌ها کمک کند تا بر این مشکلات غلبه کرده و آن را مدیریت کنند.

۱۶٫ ۱۵۰ شیوه‌ی تقویت هوش کودک خرید کتاب ۱۵۰ شیوه‌ی تقویت هوش کودک

کتاب «۱۵۰ شیوه‌ی تقویت هوش کودک» مجموعه‌ای از بازی‌های مناسب برای کودکان در رده‌ی سنی ۱ تا ۶ سال می‌باشد که به ارتقاء هوش و استعداد آن‌ها کمک می‌کند. این بازی‌ها در یک محیط گرم و سرگرم‌کننده طراحی شده‌اند تا به رشد کودکان در این طیف سنی کمک کنند.

اولین هدف از بازی‌های معرفی شده در این کتاب، علاوه بر اهداف تفریحی، تقویت هوش و استعداد کودکان است. زیرا با ایجاد انگیزه و تمرین، هر کار فکری سریع‌تر و پویاتر انجام می‌شود؛ به عنوان مثال، این بازی‌ها می‌توانند به تقویت تفکر انتقادی کمک کنند که به معنای توانایی درک و ارزیابی منطقی فکری‌ست که به ذهن می‌رسد. همچنین، آن‌ها می‌توانند فضایی برای جستجوی فطری در آموزش ایجاد کنند که در واقع اشتیاق به پیشرفت و یادگیری را تقویت می‌کند.

۱۷٫کلیدهای برخورد با لکنت زبان در کودکان خرید کتاب کلیدهای برخورد با لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان یک مشکل رایج در کودکان است که معمولاً در دوران کودکی و پیش از مدرسه‌ بروز می‌کند. این مشکل می‌تواند به تکرار خودکار کلمات، صداها یا حروف در گفتار کودکان منتج شود.

راهنمای تخصصی کتاب «کلیدهای برخورد با لکنت زبان در کودکان» به همراه یافته‌های اخیر پژوهشی، به شما کمک می‌کند تا مشکل لکنت زبان فرزندتان را درک کرده و اقدامات لازم برای مقابله با آن را انجام دهید. از طریق این کتاب، شما می‌توانید علائم ناراحتی و اضطراب کودک خود را در خانه و مدرسه تشخیص داده و تلاش کنید تا این مشکل را کاهش دهید و او را در تسلط بر موقعیت‌ها کمک کنید.

۱۸٫کودک مبتلا به اوتیسم خرید کتاب کودک مبتلا به اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً با چالش‌های خاصی در تعاملات، رفتار و مهارت‌های اجتماعی روبرو می‌شوند. این موارد معمولا در روند آموزش و تربیت این کودکان تاثیر می‌گذارد. در کتاب «کودک مبتلا به اوتیسم»، آمده است که اوتیسم چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود. این کتاب حاوی اطلاعاتی برای والدین کودکان مبتلا به اوتیسم می‌باشد و به آنان کمک می‌کند تا با مشکل اوتیسم روبه‌رو شوند و احساسات فرزندشان را درک کنند.

با مطالعه این کتاب، والدین با چگونگی همکاری با روان‌درمانگرها و ارزیابی قواعد آموزشی، درمان‌ها و شیوه روان‌درمانی جدید آشنا می‌شوند.

۱۹٫کلیدهای تربیت فرزند در خانواده‌های تک سرپرست خرید کتاب کلیدهای تربیت فرزند در خانواده‌های تک سرپرست

خانواده‌های تک‌سرپرست، خانواده‌هایی هستند که فردی به علت طلاق، مرگ همسر یا … به تنهایی مسئولیت نگه‌داری و تربیت فرزندان را بر عهده دارد. خانواده‌های تک‌سرپرست ممکن است با چالش‌های زیادی روبه‌رو شوند، از جمله مسائل مالی، مدیریت وقت، حمایت اجتماعی و تربیت فرزندان.

هدف کتاب «کلیدهای تربیت فرزند در خانواده های تک سرپرست»، کمک به والدهای تنها در انجام کارهای مهم آنهاست. بخش اول و دوم، روند انتقال به وضعیت خانوادگی تک سرپرست را برای والد و بچه‌ها تشریح می‌کند. بخش سوم و چهارم به والد تنها توصیه می‌کند که در سازماندهی خانواده جدید، چه چیزهایی را برای خود و بچه‌ها در اولویت قرار دهد. بخش پنجم و ششم، عوامل مؤثر بر کارایی خانواده را مرور می‌کند و به بیان تغییرات رابطه والد و فرزند در دوره نوجوانی می‌پردازد. بخش هفتم، تأثیر نظام آموزشی را بر بچه‌ها بررسی کرده و درباره کمک‌هایی که والد می‌تواند به بچه‌های خود بکند تا در تحصیل موفق باشند، صحبت می‌کند. بخش هشتم و نهم به ترتیب درباره مشکلات مدیریت خانواده بعد از طلاق و مرگ همسر صحبت می‌کند.

۲۰٫کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان خرید کتاب کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان

اضطراب در کودکان و نوجوانان یک مشکل روانی رایج است که می‌تواند تأثیراتی مهم بر رفتار و روان آنان داشته باشد. کودکان و نوجوانان ممکن است در موقعیت‌های مختلفی با اضطراب مواجه شوند، از جمله شروع مدرسه، تغییرات در خانواده، انتقال به محیط‌های جدید، مواجهه با فشارهای تحصیلی یا اجتماعی و مسائل مشابه.

کتاب «کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان» یک راهنمای کاربردی است که به والدین کمک می‌کند اضطراب را در کودک خود تشخیص دهند و نیز راهکارهایی مناسب در زمینه چگونگی کمک به کودک در خانواده و مدرسه ارائه می دهد.

سخن پایانی

کتاب‌های روانشناسی کودک و نوجوان منابع بسیار مفیدی برای والدین، معلمان و تمام افرادی هستند که در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان نقش دارند. این کتاب‌ها به والدین و مربیان کمک می‌کنند تا با چالش‌ها و مسائلی که در رشد فیزیکی و روانی کودکان و نوجوانان پیش می‌آید، به بهترین شکل ممکن برخورد کنند.

کتاب‌های روانشناسی کودک و نوجوانی که در مقاله مورد بررسی قرار گرفتند، موضوعات متنوعی مانند تربیت کودکان تک فرزند، مشکلات خواب کودکان، اضطراب در کودکان و نوجوانان، اوتیسم، لکنت زبان، رنج از دست دادن، سوء استفاده جنسی، توسعه مهارت‌های اجتماعی و بسیاری موضوعات دیگر را پوشش می‌دهند.

به عنوان والدین و مربیان، انتخاب کتاب مناسب کمک می‌کند تا بهترین راه حمایت از رشد کودکان و نوجوانان خود را بیابید. مطالعه این کتاب‌ها نه تنها به شما در درک بهتر از مسائل روانی کودکان کمک می‌کند بلکه شما را به سمت رویکردهای بهتری برای پشتیبانی از آن‌ها هدایت می‌کند. در نتیجه، بهترین کتاب‌های روانشناسی کودک و نوجوان نه تنها یک منبع اطلاعاتی بلکه یک همراه قابل اعتماد برای رشد سالم و مثبت کودکان و نوجوانان خواهند بود.

نوشته بهترین کتاب‌های روان‌شناسی کودک و نوجوان اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

شیوه ی نصب درخت الفبا

تازه های کودکی نما - س., ۱۱/۱۴/۲۰۲۳ - ۱۲:۰۸
بسته‌ای درخت الفبا شامل یک درخت چوبی است که قطعه‌های آن روی‌ یکدیگر و سپس روی دیوار نصب می‌شوند. واک‌های جانوری که روی قطعاتی به شکل میوه چاپ شد‌ه‌اند با آهنربا روی درخت می‌چسبند. طرح این واک‌های جانوری برگرفته از بسته‌ی آموزش خلاق «الف‌باورزی با کاکاکلاغه» است. درخت الفبا را می‌توانید از سایت کتاب هدهد تهیه کنید.

پرفروش ترین کتاب‌های نوجوانان در نیویورک تایمز

وبلاگ کتاب هدهد - د., ۱۰/۳۰/۲۰۲۳ - ۱۶:۳۹

دنیای کتاب‌ها همواره برای همه‌ی سنین جذابیت خاص خود را دارد، اما یکی از مهمترین دسته‌های ادبی که تأثیر زیادی بر رشد و توسعه‌ی جوانان دارد، دسته‌ی کتاب‌های نوجوانان است. این دسته از کتاب‌ها، مسائل و تجربیات مرتبط با دوران نوجوانی را با زبانی قابل فهم و جذاب به خواننده ارائه می‌دهد. یکی از منابع مهم برای ارزیابی موفقیت و محبوبیت این کتاب‌ها، لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان نیویورک تایمز است.

در این مقاله، به بررسی و معرفی پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان بر اساس رتبه‌بندی نیویورک تایمز خواهیم پرداخت. این لیست سال به سال تغییر می‌کند و کتاب‌های مختلفی از انواع و اقسام موضوعات و ژانرهای مختلف در آن قرار می‌گیرد.

با ما همراه شوید تا لحظه‌ای به دنیای شگفت‌انگیز کتاب‌های نوجوانان بپردازیم و ببینیم کدام کتاب‌ها در لیست پرفروش‌ترین نیویورک تایمز قرار دارند و چرا این کتاب‌ها توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای در دل خوانندگان جوان پیدا کنند.

۱. کتاب جنگی که نجاتم داد خرید کتاب جنگی که نجاتم داد

«جنگی که بالاخره نجاتم داد» جلد دوم یک داستان درباره آدا، یک دختر نه ساله است. یکی از پاهای آدا شکل و شمایل عادی ندارد و مادرش از شرمساری، نمی‌خواهد که او را در خانه نگه دارد. بنابراین، وقتی که برادر کوچک‌ترش، جیمی، با کشتی به دور دنیا فرستاده می‌شود تا از تهدیدات جنگ در امان باشد، آدا نیز تصمیم می‌گیرد به همراه برادرش برود. اکنون، زمان آن رسیده که آدا یک زندگی جدید را آغاز کند.

وقتی آدا یازده ساله می‌شود، پای او درمان می‌شود و متوجه می‌شود آن چیزی که مادرش به او گفته بود – درباره‌ی نقص دائمی‌اش – حقیقت نداشته است. او ناتوان نیست. در حالی که جنگ جهانی دوم همچنان ادامه دارد، آدا و برادرش با سرپرست قانونی‌شان، سوزان، در یک کلبه زندگی می‌کنند.

زندگی در محیطی پرهیاهو و پر از چالش‌ آسان نیست و اکنون یک دختر یهودی از آلمان به نام روت وارد زندگی آن‌ها می‌شود. آدا فکر می‌کند که روت ممکن است جاسوس باشد و…

۲. کتاب جزیره‌ دلفین‌های آبی رنگ خرید کتاب جزیره دلفین‌های آبی‌رنگ

«جزیره دلفین‌های آبی رنگ» داستان یک دختر بومی به نام کارانا است که سال‌ها به تنهایی در جزیره‌ای زندگی می‌کند. او طی سال‌های طولانی، شاهد تغییرات فصل‌ها و رخدادهای طبیعی جزیره بوده و درباره کشتی‌ای که او را به دنیای دیگری می‌برد خیالبافی می‌کند. اما در این مدت، کارانا با ساختن سرپناه‌، شکار غذا و مقابله با حیوانات وحشی، توانسته بود زنده بماند.

«جزیره دلفین‌های آبی رنگ» نه تنها داستانی از ماجراجویی‌هایی برای بقا است، بلکه حکایتی زیبا از تنهایی و زیبایی‌های طبیعت نیز است. این داستان همچنین درباره‌ی اکتشافات درونی است که کارانا در این محیط بکر و طبیعی انجام می‌دهد.

۳. کتاب شگفتی خرید کتاب شگفتی

داستان «شگفتی» درباره پسری به نام آگوست (آگو) پولمن است. آگو، چهره‌ای غیرعادی و زشت دارد.  او تا سیزده‌سالگی به مدرسه نرفته و حالا خانواده‌اش تصمیم گرفته‌اند او را به مدرسه بفرستند. اما او با چالش‌ها و سختی‌هایی مواجه می‌شود و باید با تمام مشکلات و تبعیض‌ها کنار بیاید.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کتاب، این است که داستان از دیدگاه شخصیت‌های مختلف، از جمله آگو، خواهرش و دوستان او روایت می‌شود. این رویکرد نوآورانه این امکان را فراهم می‌کند تا خوانندگان به بهترین شکل با تمام ابعاد داستان و تأثیرات آن آشنا شوند.

«شگفتی» نه تنها یک داستان برای نوجوانان است، بلکه برای بزرگسالان نیز حاوی پیام‌های مهمی درباره تفاوت‌ها، همدردی، و اهمیت دوستی و خانواده است. این کتاب به عنوان یکی از کتاب‌های بسیار پرطرفدار در ادبیات نوجوانان شناخته شده است.

۴. کتاب پسر، موش کور، روباه و اسب خرید کتاب پسر، موش کور، روباه و اسب

این کتاب گرافیکی و مصور به شیوه‌ا‌ی بسیار زیبا و انتزاعی داستانی از دوستی، انسانیت و زندگی را روایت می‌کند.

در مرکز داستان «پسر، موش کور، روباه و اسب» پسر جوانی قرار دارد که در سفری به دنبال پاسخ به سوال‌هایش به همراه دوستان وفادارش، یعنی موش کور، روباه، و اسب می‌گردد. هر یک از این شخصیت‌ها نمایانگر ویژگی‌ها و ارزش‌های مختلفی از زندگی و دوستی هستند.

نقاشی‌های زیبا و پراز احساس چارلی مکسی همراه با متون کوتاهی از دیالوگ‌ها و افکار شخصیت‌ها، به خوانندگان پیام‌های ارزشمندی درباره مسائلی مانند مهربانی، صبر، پذیرش و معنای واقعی زندگی می‌دهد.

این کتاب به عنوان یک اثر هنری بسیار تأثیرگذار شناخته می‌شود که در خوانندگان حس انسانیتی عمیق ایجاد می‌کند و بسیاری از آن‌ها را به تأمل در معنای واقعی دوستی و زندگی وامی‌دارد.

۵. کتاب هری پاتر و سنگ جادو خرید کتاب هری پاتر و سنگ جادو

«هری پاتر و سنگ جادو» اولین کتاب از مجموعه‌ی معروف هری پاتر است. این کتاب داستان زندگی پسر نوجوانی به نام هری پاتر را روایت می‌کند که در خانواده‌ای غیرعادی بزرگ شده است. پس از وقوع ماجراهایی مرموز، هری متوجه می‌شود که واقعه‌ی عجیب و غریبی در زندگی او رخ داده است. او یک جادوگر است و به مدرسه جادوگری هاگوارتز دعوت می‌شود تا هنرهای جادویی یاد بگیرد.

در هاگوارتز، هری دنیای جدیدی از جادو و سحر را کشف می‌کند. او با دوستان جدیدی مانند رون و هرمایونی آشنا می‌شود و با خطرات و معماهای زیادی در مدرسه مواجه می‌شود. همچنین، او از تاریخچه‌ی خانواده‌ی خود و مخصوصاً پدر و مادرش که در عجیب‌ترین شرایط به قتل رسیده‌اند، آگاه می‌شود.

کتاب «هری پاتر و سنگ جادو» به یکی از مجموعه‌های معروف و محبوب در جهان تبدیل شده است. این کتاب نه تنها داستانی هیجان‌انگیز از ماجراجویی و جادو است بلکه پیام‌هایی درباره دوستی، شجاعت و خودشناسی را به خوانندگان خود می‌رساند. مجموعه‌ی هری پاتر به یک پدیده‌ی فرهنگی تبدیل شده و توسط میلیون‌ها خواننده در سراسر جهان خوانده شده است.

۶. کتاب هری پاتر و جام آتش خرید کتاب هری پاتر و جام آتش

این کتاب چهارمین داستان از ماجراهای جادوگر جوان، هری پاتر است. «هری پاتر و جام آتش» داستان هری پاتر، نوجوانی جوان و جادوگر، را روایت می‌کند که در سال چهارم مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز قرار دارد. داستان اینگونه آغاز می‌شود که هری به طور ناگهانی به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان در مسابقه جادویی تریویز ویزارد انتخاب می‌شود، اما او در واقع برای شرکت در این مسابقه کمی جوان است. مسابقه وقایع مختلف و ماجراهای پیچیده‌ای را برای هری به همراه دارد و او باید با چالش‌های جدیدی مواجه شود.

در این کتاب، هری با معماها، دشمنان جدید و اتفاقات غیرمنتظره‌ای که هنگام مسابقه رخ می‌دهد، روبرو می‌شود.

۶. کتاب کتابخانه‌ی نیمه‌شب خرید کتاب کتابخانه‌ی نیمه‌شب

این کتاب در سبک داستان رمان تخیلی و فلسفی قرار دارد و درباره مسائل مهمی مانند تصمیم‌گیری‌ها در زندگی، تغییر سرنوشت و پیدا کردن معنا در زندگی است.

داستان «کتابخانه‌ی نیمه شب» درباره نورا سیلور، یک زن جوان است که به نظر می‌رسد در زندگی‌اش همه چیز را اشتباه انجام داده است. او در یک لحظه‌ی عمیق از ناامیدی و افسردگی قرار دارد و در آستانه تصمیمی نه چندان خوشایند است. اما یک روز، نورا وارد کتابخانه‌ی اسرارآمیزی می‌شود.

در این کتابخانه، نورا با انتخاب کتاب‌های مختلف می‌تواند به تجربیات مختلف در زندگی دست یابد. او می‌بیند که هر تصمیم کوچکی که در زندگی‌اش گرفته است، به تغییر سرنوشت و مسیر زندگی او انجامیده است. او با تعدادی از زندگی‌های جایگزین خود آشنا می‌شود و باید تصمیم بگیرد که کدام یک از آن‌ها بهترین نسخه از زندگی اوست.

۸. تازه‌وارد خرید کتاب تازه‌وارد

جردن بنکس کلاس‌هفتمی در زندگی‌اش هیچ‌چیزی را بیشتر از طراحی کردن دوست ندارد؛ ولی والدینش به‌جای اینکه او را به هنرستان رؤیاهایش بفرستند، در یک مدرسه‌ی خصوصی معروف ثبت‌نامش می‌کنند. مدرسه‌ای که رنگین‌پوستان چندانی در آن نیست و در میان تمام دانش‌آموزان پایه‌ی هفتم، جردن جزء معدود تازه وارد  هایی است که رنگین‌پوست محسوب می‌شود. او هر روزی را که در دبیرستان خصوصی پرآوازه‌ی ریوردیل می‌گذراند، بیشتر به این نتیجه می‌رسد که در دو دنیای متفاوت گیر افتاده و انگار به هیچ‌کدام‌شان تعلق ندارد. به همه‌ی این‌ها تازه وارد بودن را هم اضافه کنید. آیا جردن می‌تواند جایگاهش را در مدرسه‌ی جدیدش پیدا کند، روابطش را با بچه‌های محله‌اش حفظ کند و از همه مهم‌تر، بتواند خودش باشد؟

کتاب «تازه وارد» با طنز به مسائل مهمی مانند تنوع فرهنگی، تبعیض نژادی، دوستی و تطبیق با محیط‌های جدید پرداخته و به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی مواجه شد و با آن‌ها زندگی کرد.

۹. کتاب گورستان خرید کتاب گورستان

«گورستان» داستان پسر کوچکی به نام نوبادی(nobody) است که به طور تصادفی در یک گورستان بزرگ پس از قتل والدینش پناه می‌گیرد. نوبادی توسط مجموعه‌ای از ارواح و موجودات فرازمینی که در گورستان زندگی می‌کنند، بزرگ می‌شود و تحت توجه و مراقبت آن‌ها، مهارت‌های جادویی و ترسناکی را به دست می‌آورد. او تصمیم می‌گیرد پا پس نکشد و از قاتلان والدینش فرار کند.

داستان روایت می‌کند که چگونه نوبادی با مخاطراتی همچون جادوگرها، جانوران فرازمینی و خطرات دیگری روبرو می‌شود و برای پیدا کردن هویت واقعی خود باید به دنیایی خارق‌العاده و خطرناک وارد شود.

۱۰. این منم ملاله یوسف‌زای خرید کتاب این منم ملاله یوسف‌زای

ملاله یوسف‌زی، دختری از پاکستان، از کودکی علاقه به تحصیل داشت و با تأکید بر اهمیت تحصیل در دنیایی که برخوردهای شدیدی با تحصیل دختران وجود داشت، به تحصیل ادامه داد. او به دلیل فعالیت‌هایش برای تعلیم دختران در پاکستان و نقدهایش به گروه‌های تروریستی معروف شد.

در سال ۲۰۱۲، ملاله هدف یک تیراندازی توسط گروه طالبان قرار گرفت و در این حادثه به شدت زخمی شد. با این حادثه و مبارزه‌ی او برای زنده ماندن و ادامه تحصیل، ملاله به الگویی جهانی برای تحصیل دختران و برابری جنسیتی تبدیل شد.

کتاب «این منم ملاله یوسف‌زی» داستان زندگی و تجربیات ملاله را به شیوه‌ای دلنشین و شگفت‌آور به تصویر می‌کشد. این کتاب الهام‌بخشی برای جوانان است و نشان می‌دهد که یک فرد حتی در مقابل تهدیدات و خطرات بزرگ می‌تواند به اهداف انسانی خود برای تعلیم و تربیت دختران و تضمین برابری جنسیتی پایبند باشد. “این منم ملاله یوسف‌زی” داستانی انگیزشی و پر از پیام‌های اجتماعی مهم است و به خوانندگان نشان می‌دهد که تحصیل چگونه می‌تواند تغییرات مثبتی در جامعه به وجود آورد.

سخن پایانی

کتاب‌های نوجوانانی که به عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز انتخاب شده‌اند، نقش بسیار مهمی در جذب خوانندگان جوان و ارتقاء فرهنگ خواندن در این گروه سنی دارند. این کتاب‌ها معمولاً دارای داستان‌های جذاب، شخصیت‌های قوی و پیام‌های مثبتی هستند که جوانان را به کتابخوانی ترغیب می‌کنند و در عین حال مفاهیم و ارزش‌های انسانی مهمی را به آن‌ها آموزش می‌دهند.

از جمله پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان نیویورک تایمز می‌توان به رمان‌های ماجراجویی، داستان‌های علمی-تخیلی، رمان‌های گرافیکی و داستان‌های معاصر اشاره کرد که هر یک از آن‌ها دارای خصوصیات ویژه‌ای برای جذب خوانندگان جوان هستند.

در نهایت، نمی‌توان از اهمیت انتخاب کتاب‌های مناسب برای جوانان و نوجوانان غافل شد. کتاب‌ها به عنوان ابزاری قدرتمند برای توسعه مهارت‌های خواندن، تجربه ماجراجویی و آموزش ارزش‌های مثبت به جوانان شناخته می‌شوند. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا کتاب‌های مناسبی را برای نوجوانان خود انتخاب کنید و  علاقه به کتابخوانی را در آن‌ها افزایش دهد.

نوشته پرفروش ترین کتاب‌های نوجوانان در نیویورک تایمز اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

کامل‌ترین راهنمای کتابخوانی برای کودک ۲ تا ۵ ساله + معرفی بهترین کتاب‌

وبلاگ کتاب هدهد - س., ۰۹/۱۹/۲۰۲۳ - ۱۵:۵۱

در این مقاله قصد داریم با معرفی مفهوم «سواد شکوفایی»، مسیری برای کتابخوانی کودکان ۲ تا ۵ سال در اختیار شما قرار دهیم، که با مطالعه‌ی آن بتوانید به راحتی کتاب های مناسب را برای کودک انتخاب کنید. در این مسیر تعدادی نمونه کتاب‌های مناسب و باکیفیت منتشر شده برای کودکان ۲ تا ۵ سال را نیز به شما معرفی می‌کنیم تا کار تفکیک و انتخاب کتاب مناسب، برای شما ساده‌تر شود.

البته مفهوم «سواد شکوفایی» بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که ما در این مقاله به آن می‌پردازیم، درواقع ما با کمک کتاب «سواد شکوفایی: از پژوهش تا عمل/ چگونه کودکان باسواد می‌شوند؟» تألیف زهره قایینی، تلاش کرده‌ایم مسیری کاربردی و عملی برای کتاب خواندن با کودک را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم. برای آشنایی کامل با این مفهوم، لازم است کتاب را مطالعه کنید.

نام‌واژه‌ «سواد شکوفایی» در جهان آموزش و پرورش، واژه‌ای نو و ناشناخته‌ نیست. بیش از ۵۰ سال است که پژوهش‌گران جهان در نیوزیلند، استرالیا، آمریکای شمالی و اروپا، به‌ویژه کشورهای اسکاندیناوی که در زمینه‌ سوادآموزی کودکان در دوره‌ پیش از دبستان پژوهش می‌کنند و با این نام‌واژه سر و کار دارند، آن را تعریف و بازتعریف می‌کنند.

گروه بزرگی از روان‌شناسان و زبان‌شناسان با بازشناسی شماری از فرایندهای شناختی و مهارت‌های سواد شکوفایی بر اهمیت یادگیری آن‌ها از سوی کودکان از همان سال‌های نخست زندگی پافشاری کردند و آن را در پیوند تنگاتنگ با مهارت‌های سواد قراردادی، یعنی خواندن و نوشتن، دانسته‌اند. آن‌ها بر این باورند که «سوادآموزی از مدرسه آغاز نمی‌شود»:

«باسواد شدن» با زیست کودک آغاز می‌شود: از جنین و از هنگام زاده شدن.

در تصویر اینفوگرافیک زیر به‌طور موجز به مهارت‌هایی که کودکان نیاز دارند بین ۲ تا ۵ سالگی کسب کنند (البته در نظر داشته باشید سرعت رشد کودکان می‌تواند متفاوت باشد)، اشاره کردیم و در ادامه بهترین کتاب‌هایی که به رشد شکوفایی کودک کمک می‌کنند را معرفی کرده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم تصویر زیر را دانلود کرده و به عنوان راهنمای کتابخوانی با کودک خود در گوشی ذخیره کنید. کتاب‌های معرفی شده در تصویر، تعدادی از نمونه کتاب‌های باکیفیت برای سنین ۲ تا ۵ هستند، لیست کامل کتاب‌ها را می‌توانید در ادامه‌ی مقاله مشاهده کنید.

دانلود اینفوگرافی

اگرچه در دیدگاه پیاژه، کودک در این دوره‌ سنی با فرایند اکتشاف، جهان را می‌شناسد و کشف می‌کند و نیازی به وادار کردن کودک به آموختن نیست، اما ما معتقدیم دیدگاه ویگوتسکی تکمیل‌کننده‌ی آن است:

با میانجی‌گری بزرگ‌سالان می‌توان فرایند رشد شناختی کودک را از کانون آن‌چه می‌داند به کانون نزدیک به آن‌چه باید بداند تغییر داد. در این فرایند، خانواده یا مربی سرنخ یا نشانه‌هایی را به کودک می‌دهد که با کمک این سرنخ‌ها و نشانه‌ها، فرایند یادگیری گسترش و شتاب می‌گیرد. این همان جان کلام سواد شکوفایی است.

با بررسی پژوهش‌ها و دیدگاه‌های گوناگون درباره‌ سواد شکوفایی و جمع‌بندی آن‌ها می‌توان مهارت‌ها و حوزه‌های شناختی سواد شکوفایی را ‌با رویکرد جزء‌نگر در چند گروه دسته‌بندی کرد. برای کسانی که با کودک سر و کار دارند این دسته‌بندی و آشکار کردن همه‌ اجزای سواد شکوفایی بسیار اهمیت دارد، زیرا خانواده یا مربی هنگامی‌که اجزا یا حوزه‌های سواد شکوفایی را به‌خوبی بشناسد، بهتر می‌تواند زمینه‌های یادگیری هر جزء از مهارت‌های سواد شکوفایی را برای کودک فراهم کند.

رشد زبانی:

توانایی کودک در درک و به‌کارگیری زبان به کمک شنیدن و سخن گفتن.

در این دوره که به دوره پیش‌آوایی نیز شناخته می‌شود، کودک می‌تواند با اشاره منظورش را به بزرگ‌سالان برساند. زبان اشاره، زبان ارتباطی کودکان با اطرافیان‌شان است و یکی از مراحل مهم رشد زبانی کودک شمرده می‌شود و برای آموزش آن باید برنامه‌ریزی کرد.

در دو سال نخست زندگی، پیش از آن که کودک بتواند به‌آسانی آواها را کامل بر زبان آورد، اگر همراه با سخن گفتن، با او زبان اشاره‌ کار شود، رشد زبانی‌اش شتاب بیش‌تری می‌گیرد؛ اما اگر کودک در فضایی خاموش و کم‌گفت‌وگو رشد کند، از توانش زبانی او کاسته می‌شود. از این رو گفته می‌شود که پیش از تولد و پس از تولد، در دوره نوزادی و نوپایی، برای کودکان کتاب خوانده شود و با زبان اشاره که نخستین مرحله زبان‌آموزی است با او گفت‌وگو شود. پس از ۲سالگی باید کمک کرد بخشی دیگر از توانش زبانی کودکان بیدار شود؛ این توانش را «بیداری آوایی» می‌گویند.

دانش واژگانی:

افزایش روزافزون دایره‌ واژگان کودک.

گنجینه‌ واژگان کودک نقش بنیادی در کسب مهارت خواندن دارد و عنصر بسیار مهمی در رشد سواد شکوفایی به شمار می‌رود. در سال‌های نخست زندگی شمار واژگان کودک به‌تدریج افزایش می‌یابد و او واژه‌های بیش‌تری یاد می‌گیرد.

بسیاری بر این گمان هستند که کودک از گفت‌وگوی روزانه و رسانه‌ای هم‌چون تلویزیون تمامی واژه‌های ضروری و لازم را یاد می‌گیرد. اما این گمان نادرست است. شماری از واژگان هستند که کودک تنها از راه کتاب فرامی‌گیرد. به این گروه از واژه‌ها، واژه‌های نادر می‌گویند. واژگانی که در گفت‌وگوی روزانه به‌کار نمی‌روند و اگر کودک از راه کتاب‌خوانی با آن‌ها آشنا نشود، به معنای آن‌ها نیز نمی‌رسد. از این رو، بلندخوانی کتاب می‌تواند به گسترش دانش واژگانی کودک و درک معنای این واژگان یاری برساند.

مهارت روایی:

توانایی در روایت و بازگو کردن رخدادها در زندگی شخصی یا آن‌چه از دیگران می‌شنود.

رشد مهارت روایتی در کودک زمانی آغاز می‌شود که کودک بتواند رخدادهایی که روزانه تجربه می‌کند یا شاهدش بوده است را برای دیگران بازگو کند. او به تدریج می‌تواند داستانی را که برایش می‌خوانند دوباره روایت کند.

روایت کردن یکی از مهارت‌های سواد شکوفایی است که کودک در سال‌های نخست زندگی‌اش، پیش از ورود به دبستان، از محیط پیرامون خود فرامی‌گیرد. ابتدایی‌ترین شکل روایت همان روایت‌هایی است که کودک از تجربه‌ شخصی روزانه‌اش می‌گوید. روایت سخنی پیچیده‌تر از گفت‌وگوی روزمره است. روایت به سازماندهی واحدهای بزرگ سخن می‌‌پردازد: توان‌مندی در سازماندهی و به توالی درآوردن رخدادها، درک رابطه‌ علت و معلولی و ساختاری و سرانجام، آفرینش متنی واحد. از این رو مادر و پدر یا مربی باید بکوشند این مهارت را در کودکان، با تشویق آن‌ها به بازگویی رخدادهایی که در روز برای آن‌ها پیش آمده است یا بازگویی داستان پس از آن که شنیدند، رشد دهند.

آگاهی از نشانه‌ها (بیداری نشانه‌‌ای):

درک کودک از کارکرد نمادها و نشانه‌ها.

بخشی از زبان ارتباطی انسان را نمادها و نشانه‌ها می‌سازند؛ بنابراین کودک برای یادگیری کامل زبان ارتباطی باید نشانه‌ها را بشناسد. این بخش از آموزش زبان ارتباطی را «نشانه‌ورزی» می‌گویند. بدون نشانه‌ورزی، یا نادیده گرفتن آن در نخستین گام‌های آموزش، کودک دچار آشفتگی در شناخت و ارتباط با پدیده‌ها می‌شود.

درک کودک از کارکرد نمادها و نشانه یکی از مهارت‌های سواد شکوفایی به شمار می‌رود. کودک با برخی از این نشانه‌ها در محیط‌های همگانی مانند جاده‌ها، خیابان‌ها، فروشگاه‌ها یا بوستان‌ها روبه‌رو می‌شود که جنبه‌های راهنمایی یا هشداری نیز دارند، مانند نشانه‌ ورود ممنوع، نشانه‌های بازدارنده مانند دست نزنید یا نزدیک نشوید.

کودک با شماری از این نمادها و نشانه‌ها در کتاب‌های تصویری روبه‌رو می‌شود. او برای درک داستان به درک این نشانه‌ها نیاز دارد. بنابراین نشانه‌ورزی بخش بسیار بنیادی از سواد شکوفایی است و کودک برای ارتباط با محیط و درک داستان به آن نیاز دارد و باید آن را فرابگیرد.

درک دیداری:

توانایی کودک در شناخت و درک تصویر و عناصر دیداری.

شناخت نشانه‌ها سرآغازی برای آشنایی کودکان با کدهای تصویری و زبان تصویر است. کودکان با نشانه‌ورزی یاد می‌گیرند که هر تصویر معنایی دارد. آن‌ها از راه کتاب‌های تصویری با کارکرد تصویر آشنا می‌شوند و درمی‌یابند که بخشی از داستان‌ها را تصویرها روایت می‌کنند.

با سهیم کردن کودکان در خواندن کتاب‌های تصویری آن‌ها به‌تدریج با زبان تصویر آشنا می‌شوند. یاد می‌گیرند عناصر دیداری هم‌چون رنگ، خط و شکل، معنایی را منتقل می‌کنند. درک دیداری کودکان با دیدن و خواندن کتاب‌های تصویری با میانجی‌گری بزرگ‌سال پیوسته رشد می‌یابد.

بیداری نوشتاری:

آشنایی با نویسه‌ها، واژه‌ها و جمله‌ها و کاربرد آن؛ این که نوشتار معنایی را بازتاب می‌دهد.

کودک در رویارویی با مواد نوشتاری و چاپ شده درمی‌یابد که نوشتار یا مواد چاپ شده چه کارکردی در کتاب یا محیط پیرامون او دارد. این آگاهی دربرگیرنده چنین مواردی است:

 • یاد می‌گیرد نوشته‌ها معنایی دارند و پیامی به ما می‌دهند و در زبان فارسی از سمت راست به چپ خوانده می‌شوند.
 • با شکل نویسه‌ها آشنا می‌شود و درمی‌یابد این نویسه‌ها در کنار هم واژه‌ها را می‌سازند.
 • هنگامی‌که کودک بیش‌تر با کتاب آشنا می‌شود و تجربه‌های بیش‌تری با آن کسب می‌کند، دانش او نسبت به کارکرد نوشتار بیش‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. این دانش آغازین پایه‌ای بنیادی و ضروری را برای کسب مهارت خواندن فراهم می‌سازد.
 • آگاهی کودک از نوشتار بازتاب رشد توان‌مندی کودک در هم‌کنشی معنادار با مواد چاپ شده است.

شناخت کتاب:

آشنایی با کتاب و چگونگی به‌کارگیری و بهره‌مندی از آن.

تجربه‌ دیدن و سهیم شدن کودک را با کتاب به‌عنوان یک شیء یا پدیده‌ ویژه آشنا می‌کند. کودک یاد می‌گیرد که چه‌گونه یک کتاب را در دست بگیرد، چه‌گونه واژه‌ها را در یک صفحه دنبال کند و چه‌گونه کتاب را ورق بزند. سهیم شدن کتاب با کودکان سبب آگاهی آن‌ها از نقشه یا طرح داستان، شخصیت‌ها، فضاسازی و دیگر عناصر نخست داستان می‌شود. آن‌ها هم‌چنین آگاه می‌شوند که میان تصویر و متن‌ها پیوندی هست. تصویرها هم‌پای متن داستانی را روایت می‌کنند.

بیداری الفبایی:

توانایی کودک در شناسایی نویسه‌های الفبا.

کودک نام، شکل و صدای واک‌ها را یاد می‌گیرد و ناهم‌سانی آن‌ها از یک‌دیگر را تمیز می‌دهد. او هم‌آغازها و هم‌پایان‌ها را شناسایی می‌کند و آوای واک‌ها را در واژه‌ها از هم‌دیگر باز می‌شناسد و به روانی بازگو می‌کند.

بیداری آوایی:

توانایی کودک در شناسایی آواها و پیوند آواها با نویسه‌ها و این که چه‌گونه در ترکیب با هم واژه‌ها را می‌سازند.

رشد زبانی باید با رشد حساسیت یا بیداری آوایی همراه باشد. بیداری آوایی یعنی کودک آواها را بشناسد و به آواهایی که پیرامونش می‌شنود حساس شده و بتواند تفاوت آواها را مانند بلندی و کوتاهی، کشیدگی، بم یا زیر بودن، آهنگ، ریتم و… از هم تمیز دهد. کودک در آغاز آواهای هم‌سان و ناهم‌سان را از یک‌دیگر تمیز می‌دهد و سپس می‌تواند این آواها را با هم درآمیزد. سرانجام توانایی جانشین کردن آواها با یک‌دیگر را به‌دست می‌آورد. در این مرحله کودک توانایی خواندن و هجا را به دست آورده است.

درک مفاهیم کتاب و داستان/ بهره‌مندی از زبان برای اندیشیدن و استنتاج:

آن‌چه را برای او خوانده می‌شود درک می‌کند و می‌تواند با زبان خود آن را بازگو کند.

خواندن شکوفایی (وانمودی):

بدون رمزگشایی با کمک تصویر روایت نوشتاری را بازگو می‌کند.

نوشتن شکوفایی (وانمودی):

بدون رمزگردانی به کمک تصویر‌هایی که از نویسه‌ها در ذهن دارد وانمود به نوشتن می‌کند.

برپایه‌ تعریفی کلی، سواد دارای چهار مهارت یا توان‌مندی نهایی است: شنیدن، گفتن یا بیان کردن، خواندن و نوشتن. به سخن دیگر، سواد آمیخته‌ای است از مهارت‌های گفتاری و مهارت‌های نوشتاری.

مهارت‌های گفتاری در برگیرنده‌ شنیدن و سخن گفتن است و مهارت‌های نوشتاری شامل خواندن و نوشتن. میان رشد مهارت‌های گفتاری کودک (شنیدن و سخن گفتن) و مهارت‌های نوشتاری (خواندن و نوشتن) پیوندی تنگاتنگ وجود دارد، چنان‌که رشد این مهارت‌ها هم‌زمان و در پیوند با هم است، بیش از آن که پیاپی باشند.

کودک برای رسیدن به این توان‌مندی‌ها باید مسیر بلندی را بپیماید که آغاز آن به سال‌های نخست زندگی او بازمی‌گردد. کودک باید به مهارت‌های چندگانه‌ دیگری در هم‌کنشی با محیطی که به ‌سر می‌‌برد و هم‌کنشی با کسانی که با او زندگی می‌کنند، مادر و پدر یا پرستار و مربی، دست یابد تا بتواند به این چهار مهارت بنیادی برسد.

معرفی کتاب برای کودک ۲ تا ۵ ساله

رفتم به باغی ۶۴۰,۰۰۰ ریال ۶۴۰,۰۰۰ ریال جم جمک برگ خزون ۶۴۰,۰۰۰ ریال دویدم و دویدم ۶۰۰,۰۰۰ ریال کدو قلقله زن ۷۶۰,۰۰۰ ریال گربه دارم چه زرنگ! ۶۸۰,۰۰۰ ریال چه و چه و چه یک بچه! ۸۲۰,۰۰۰ ریال گنجشک که بال و پر داشت! ۷۱۰,۰۰۰ ریال خر کوچولو و تولد یاکی – مجموعه‌ی خر کوچولو ۷۲۰,۰۰۰ ریال همه می‌روند برای خواب ۷۵۰,۰۰۰ ریال ۷۵۰,۰۰۰ ریال خر کوچولو – مجموعه‌ی خر کوچولو ۷۲۰,۰۰۰ ریال باید بروم دستشویی ۷۸۰,۰۰۰ ریال ۷۸۰,۰۰۰ ریال لگن من ۶۴۰,۰۰۰ ریال مامان فیل کوچولو ۸۲۰,۰۰۰ ریال کتاب مقوایی تولد فیل کوچولو ۱,۲۳۰,۰۰۰ ریال کتاب مقوایی شب بخیر خرگوش کوچولو ۸۹۰,۰۰۰ ریال function run_carousel()‎{ var count = 0; var interval = setInterval(function()‎{ if( count++ < 1 ) return; if( window.jQuery === undefined ) return; if( count > 600 ) clearInterval(interval); now = new Date()‎; var head = document.getElementsByTagName('head')[0]‎; var script = document.createElement('script'); script.async = true; script.type = 'text/javascript'; var script_address = 'https://hodhod.com/wp-content/themes/hodhod/assets/js/owl.carousel.min.js'; script.src = script_address + '?v=' + now.getFullYear()‎.toString()‎ + now.getMonth()‎ + now.getDate()‎ + now.getHours()‎ + now.getTime()‎; head.appendChild(script); clearInterval(interval); },100) } run_carousel()‎;

نقش کتاب‌های تصویری در رشد مهارت‌های سواد شکوفایی

نخستین آشنایی و رویارویی بیش‌تر کودکان با روایت، متن و واژه‌های نوشتاری از راه کتاب‌های تصویری است. کودکان با کتاب‌های تصویری نه‌تنها جهان هستی و داستان را می‌شناسند، بلکه با مفهوم خواندن و کتاب نیز آشنا می‌شوند.

کتاب‌های تصویری در نخستین سال‌های زندگی کودکان نقش بسیار مهم و ویژه‌ای در رشد مهارت‌های گوناگون سواد شکوفایی هم‌چون مهارت‌های زبانی، شناختی و دیداری آن‌ها دارند. کتاب‌های تصویری کتاب‌‌هایی هستند که متن و تصویر، به کمک هم، مفهومی را انتقال می‌دهند یا داستانی را روایت می‌کنند. گاهی متن کتاب‌های تصویری در همه کتاب چند جمله، گاهی در هر صفحه چند واژه، و گاهی هم ممکن است بدون نوشته باشد که چنین کتاب‌هایی را کتاب‌های تصویری بدون کلام می‌نامند.

اما کتاب‌های تصویری نمی‌توانند به‌‌تنهایی چنین نقش مهمی در رشد همه‌جانبه‌ کودک داشته باشند. مادر و پدر، پرستاران کودک و مربیان، در سهیم شدن کتاب‌های تصویری با کودکان نقش میانجی و تعیین‌کننده دارند. کتاب باید از سوی بزرگ‌سال با کودک خوانده و دیده شود. بنابراین همه‌ کسانی که می‌خواهند کتابی را با کودکان سهیم شوند باید با گونه‌های مختلف کتاب‌های تصویری آشنا باشند و به‌خوبی کارکرد و نقش هر گونه را در پیوند با رشد کودک ‌بشناسند.

کتاب‌خوانی مشترک و گفت‌وگو درباره‌ آن سبب می‌شود کودکان درک بهتری از واژگان ناآشنا داشته باشند، مهارت‌های استنباطی‌شان از متن افزایش یابد و توان درگیر شدن در گفت‌وگو‌ها یا اظهارنظرها را داشته باشند. دانش واژگانی گسترده، توان استنباط و مهارت‌های گفت‌وگویی، پایه‌ موفقیت‌های آکادمیک، به‌ویژه در پیوند با مهارت‌های درک مطلب در آینده است.

داستان خواندن چه تاثیری بر رشد توانایی‌های کودک دارد؟

خواندن داستان کنشی مهم و بنیادی در شکوفایی سواد به شمار می‌آید. کتاب‌خوانی سبب آشنایی کودکان با کارکرد زبان نوشتاری و پیوند آن با تصویر می‌شوند. رشد دیداری کودکان با دیدن کتاب‌های تصویری در سبک‌ها و شکل‌های گوناگون، تقویت می‌شود.

برخی از پژوهش‌گران چنین محیطی را محیط سرشار از داستان می‌نامند و بر این باورند که رشد کودک در محیط سرشار از داستان دو دستاورد کلی دارد: نخست، یادگیری کُدهای دقیق و پیچیده‌تر زبانی که کودک را در بیان اندیشه‌های خود تواناتر می‌کند. این کودک می‌تواند فعل‌های فرازبانی (گفتن، حرف زدن و گوش کردن) را در گفته‌هایش به‌کار ببرد که به ‌معنای شناخت کارکرد و ماهیت زبان است و این موضوع در روان‌خوانی و درک کودک از متن مؤثر خواهد بود. دوم، این کودک که بیش‌تر در برابر متن‌های نمادین و تخیلی قرار می‌گیرد، مهارت‌های روایتی و دایره واژگانی‌اش بیش از دیگر کودکان افزایش می‌یابد.

به باور این گروه از نظریه‌پردازان:

کودکی که در محیط سرشار از داستان پرورش می‌یابد، از همان سال‌های نخست زندگی به مهارت‌هایی دست می‌یابد که زمینه و پایه‌ای مناسب برای فراگیری مهارت‌های پیچیده‌تر سواد در سن‌های بالاتر می‌شود. افزایش درک او از مطالب و روایت‌های شفاهی، گسترش دایره واژگان و آشنایی با ساختار زبان، چند نمونه از این مهارت‌هاست.

همه کسانی که با کودکان، مستقیم یا غیرمستقیم، کار می‌کنند باید از اهمیت مهارت و توان‌مندی‌های ویژه‌ای که کودک در دوران شکوفایی سواد، یعنی تا پیش از ورود کودکان به پیش‌دبستان و دبستان، کسب می‌کنند آگاه باشند تا بتوانند با روش‌های ساده و انجام‌شدنی، فرصت‌ها و موقعیت‌هایی را برای کودکان در یادگیری چنین مهارت‌هایی فراهم کنند.

مادر و پدر باید به نقش خود در رشد سواد فرزندشان آگاه باشند و بدانند که چه‌گونه می‌توانند به این روند یاری برسانند. آن‌ها باید بدانند که با سخن گفتن و کتاب خواندن با فرزندشان، و گفت‌وگو و پرسش، می‌توانند به رشد زبانی و شناختی کودک که بنیادهای سواد است کمک کنند.

ویدیوی معرفی کارگاه سواد شکوفایی:

برای آشنایی بیشتر با کارگاه‌های سواد شکوفایی که از طرف برنامه‌ی «با من بخوان» زیرنظر موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برگزار می‌شود، به صفحه‌ی اینستاگرام این برنامه مراجعه نمایید: instagram.com/amoozak_org

نوشته کامل‌ترین راهنمای کتابخوانی برای کودک ۲ تا ۵ ساله + معرفی بهترین کتاب‌ اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

معرفی نوشت آموز ایرانک

تازه های کودکی نما - چهارشنبه, ۰۸/۲۳/۲۰۲۳ - ۱۶:۱۴
نوشت آموز ایرانک که اکنون سومین دفتر از آن منتشر می&zwnj;شود، همراه با پژوهش های نظری روی الف با و خط فارسی در چارچوب رویکرد آموزنگاری در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پژوهیده شده است. این دفتر ویژه آموزش الف&zwnj;با و خط فارسی و شناخت ویژگی&zwnj;های آن از جنبه هندسی و ردگیری قلم روی کاغذ یا هر سطح دیگری است. این دفتر از نوشت آموزهای ایرانک نه تنها نوشتن الف&zwnj;با و خط فارسی را آموزش می&zwnj;دهد، که به گونه&zwnj;ای طراحی شده&zwnj;است که از نیمه&zwnj;ی کار، هم راه می&zwnj;شود با آموزش زبان فارسی. این نکته هم از امتیازهای ویژه این نوشت آموز است.

برتری های یادگیری کودکان در فضای باز

تازه‌های آموزک - چهارشنبه, ۰۶/۰۷/۲۰۲۳ - ۱۵:۲۷

کودکان ناگزیرند در فضای باز باشند، زیرا در آن‌جا چیزهایی هست که به‌ آن نیازمندند. چیزهایی مانند هوای تازه، خورشید و روشنی روز. کودکان باید بیاموزند از فضای بیرون از خانه نترسند و به‌سادگی مانند آب، آن را بخشی از زندگی‌شان ببینند. آنان در فضای بیرون می‌توانند فعالیت بدنی بیش‌تری در سنجش با محیط خانه داشته باشند و سلامت و تندرست باقی بمانند. کودکان می‌توانند در محیطی آسوده و بدون ترس به‌ یاری بازی و تحرّک - که هر دو شیوه‌ی آسانی برای آموزش آنان است - به‌ یادگیری بپردازند. یکی از پدر و مادرهای شرکت‌کننده در پروژه‌ی برنت که در آن فعالیت در فضای باز تبلیغ می‌شد، آن را به زیبایی گزارش می‌کند و می‌گوید: «کودکم شاداب به خانه می‌آید نه ناامید.» (بیلتون و همکاران. ۲۰۰۵) «ناامید» به هنگامی اشاره دارد که کودکستان برای بازی کودکان در فضای بیرون، زمان کافی نمی‌گذارد و از دیدگاه ‌او «شاداب» هنگامی‌ست که کودکش از تجربه‌ی شادِ بازی در فضای بیرون به خانه برمی‌گردد.

۱۱ کتاب برای تقویت هوش کودک

وبلاگ کتاب هدهد - د., ۰۵/۱۵/۲۰۲۳ - ۱۶:۲۵

هر پدر و مادری برای آینده فرزندش رویاهایی دارد، رویاهایی مثل تماشای رقابت او در المپیک، جشن دریافت جایزه نوبل یا فرستادن او به دانشگاهی رویایی. آنها امیدوارند که کودک تیزهوشی داشته باشند که در هر مسیری که انتخاب می کند موفق باشد. بنابراین طبیعی است که به دنبال راه‌های تقویت هوش کودک باشند.

فهرست محتوا:

تربیت کودک باهوش

مادر و پدرها همواره با این پرسش روبرو هستند که چگونه بچه های باهوشی تربیت کنند که رویاهایشان را محقق کنند. گرچه می‌دانیم فرمولی جادویی برای تربیت کودکی نابغه وجود ندارد، اما قطعاً والدین نقش کلیدی در موفقیت فرزندان خود دارند!

تحقیقات نشان داده است که ۵۰ درصد هوش کودک مربوط به ژنتیک می‌شود، در حالی که ۵۰ درصد دیگر مربوط به عوامل بیرونی، از جمله محیط کودک است.

والدین نقشی کلیدی در رشد شناختی کودک دارند که به‌طور مستقیم با هوش او در ارتباط است. در این راستا، یکی از روش‌های مطمئن و موثر، کتاب‌خوانی یا مطالعه‌ است.

محققان و روانشناسان معتقدند، کودکانی که والدینشان برایشان کتاب می خوانند، ضریب هوشی بالاتری دارند. به‌ویژه اگر فرآیند کتابخوانی را به جای فرآیندی یک‌سویه، به فرآیندی تعاملی تبدیل کنید. هنگام کتاب خواندن، از صداها و احساسات مختلف استفاده کنید و ببینید که فرزندتان با کدام یک ارتباط بهتری برقرار می‌کند. سوالاتی بپرسید تا مطمئن شوید که کودک شما داستان را درک کرده است، مثلاً “به نظر تو او به چه چیزی فکر می کند؟” یا “فکر می کنی بعد چه اتفاقی بیفتد؟”

بهترین کتاب ها برای تقویت هوش کودک و نوزاد

به خاطر داشته باشید، خواندن تمام کتاب‌های باکیفیت به رشد و هوشیاری کودک شما کمک می‌کند. در ادامه‌ی این متن ۱۱ تا از کتاب‌های مناسب برای تقویت و بهبود هوش کودک معرفی کرده‌ایم. البته بعضی از این کتاب‌ها برای والدین نوشته شده است و راهکارهایی برای تقویت هوش کودک به آنها معرفی می‌کند. و برخی دیگر کتاب‌هایی هستند که برای کودکان نوشته شده‌اند:

۱٫ مجموعه کتاب‌های تقویت هوش نوزادان

خرید مجموعه سه جلدی تقویت هوش نوزادان

دایره‌ی دید نوزادان از سه ماهگی به بعد افزایش می‌یابد، آنها می‌توانند بعضی چهره‌ها را تشخیص دهند، رنگ‌ها را ببینند، و صداها را از هم تشخیص دهند، به‌خصوص صداهای ریتم‌دار. در مجموعه کتاب‌های «تقویت هوش نوزادان» تصاویری براساس علایق نوزاد به رنگ‌ها و شکل‌ها طراحی شده است که هرکدام به نوعی ویژگی‌های شناختی و ذهنی نوزاد را مورد هدف قرار می‌دهند. کار با این کتاب باعث می‌شود نوزادان، ذهنی خلاق‌تر، پویاتر و هوشمندتر داشته باشند.

۲٫ کارت مقوایی دانش‌نامه نوزاد و نوپا

خرید کارت‌های مقوایی دانش‌نامه نوزاد و نوپا

این محصول برای کمک به رشد شناختی کودک بسیار موثر است. کارت‌های این مجموعه که همگی از مقوای بهداشتی ایندربرد ساخته شده‌اند، مفاهیم پایه مثل احساسات، اعضای بدن، رنگ‌ها و … را به کودک نشان می‌دهند.

۳٫ اشاره‌ورزی با نوزادان و نوپایان

خرید بسته اشاره‌ورزی با نوزادان و نوپایان

اشاره ورزی، نخستین پل ارتباطی نوزاد و نوپا با خانواده خود و دیگران است. اشاره ورزی با برانگیزش سلول‌های مغزی خردسالان نه تنها رشد زبانی و هیجانی آن‌ها را پیش می‌اندازد که سبب می‌شود آن‌ها راهی برای بیان نیازهای خود داشته باشند. بسته‌ی اشاره‌ورزی با نوزادان و نوپایان شامل سه کتاب کار، یک کتاب راهنما و یک سی‌دی است.

۴٫ مجموعه کتاب‌ ماهی سفید کوچولو

خرید مجموعه کتاب ماهی سفید کوچولو

مجموعه کتاب‌های ماهی سفید کوچولو، در ۱۱ جلد، مفاهیم پایه را به شکل غیرمستقیم، به کودکان زیر ۷ سال آموزش می‌دهند. این مجموعه کتاب در دسته‌ی کتاب‌های سواد شکوفایی قرار می‌گیرد و در بهبود مهارت‌های: تفکر خلاقانه، مهارت‌های اجتماعی، درک مفاهیم ریاضی و… به کودک کمک می‌کند.

هر جلد از ۱۰ جلد اول این کتاب بر تقویت یک مهارت تمرکز دارند: شناخت رنگ ها، مفهوم تضاد، ادراک فضایی، شناخت اعداد، شناخت احساسات، مهارت‌های اجتماعی، خودآگاهی و پذیرش تفاوت‌های فردی. جلد یازدهم از این مجموعه تمامی مفاهیم و مهارت‌های پایه را مرور و تثبیت می‌کند.

۵٫ مجموعه کتاب بچه باهوش

خرید مجموعه کتاب بچه باهوش

مجموعه کتاب‌های بچه باهوش، در ۱۰ جلد مهارت‌های اجتماعی پایه را به کودک آموزش می‌دهد. آشنایی با این مهارت‌ها هوش درون‌فردی و بین‌فردی کودک را افزایش می‌دهد و مهارت‌های حل مسئله را در او تقویت می‌کند.

۶٫ فلش‌کارت‌های نخستین واژگان من

خرید فلش کارت نخستین وازگان من

این بسته‌ی آموزشی شامل فلش‌کارت‌های دوزبانه با نخستین واژگان مرتبط با زندگی پیرامون کودک است که در رشد شناختی و دایره‌ی واژگان کودک بسیار موثر است: نخستین جانوران، میوه‌ها، پوشیدنی‌ها و اشیا پیرامون اش. برای درگیر کردن بیشتر ذهن کودک می‌توانید از او درباره رنگ لباس‌ها، نرمی یا زبری، نازک یا کلفت بودن آن‌ها بپرسید. یا برای کارت‌های مربوط به میوه‌ها هم می‌توانید او را تشویق کنید که میوه‌های واقعی را در کنار کارت‌ها قرار دهند و یا درباره مزه و رنگ آن‌ها با او گفت و گو کنید …

۷٫ مجموعه کتاب ما اینجا زندگی می‌کنیم

خرید مجموعه کتاب ما اینجا زندگی می کنیم

مجموعه کتاب‌های «ما اینجا زندگی می‌کنیم» در دسته بندی کتاب‌های پایه برای خردسالان قرار می‌گیرند و مفاهیم پایه مثل رنگ‌ها، اعداد، متضادها، و حیوان‌ها را با تصاویر خیلی قشنگ و ساده و به‌صورت دو زبانه به کودک یاد می‌دهد. کتاب‌های تصویری در سال‌های نخست زندگی، نقش چشم‌گیری در توان‌مندی  شناخت عناصر تصویر و تقویت دایره واژگانی کودک دارد.

۸٫ گام‌های نخست – ۶۰ فعالیت – آموزش به روش مونته‌سوری

خرید کتاب گام‌های نخست - ۶۰ فعالیت - آموزش به روش مونته سوری

این کتاب به شما کمک می‌کند تا شرایط و امکانات لازم برای رشد و بالیدن نوزاد و کودک نوپای خود را فراهم کنید و به او کمک کنید تا مراحل رشد خود را به بهترین شکل ممکن سپری کند، توانایی‌های خود را پرورش دهد، استقلال خود را بشناسد، و هوش‌های هشت‌گانه‌ی خود را تقویت کند.

۹٫ مجموعه کتاب‌های دالی بازی

خرید مجموعه کتاب‌های دالی بازی

مجموعه کتاب‌های دالی بازی کتاب‌هایی تعاملی هستند که به شکل دالی بازی طراحی شده‌اند. مفهوم پیدا و پنهان در این مجموعه کتاب‌ها مطرح می‌شود که برای کودکان بسیار جذاب است. ثابت شده است که دالی بازی می‌تواند در سال‌های اولیه زندگی کودک در رشد شناختی او بسیار مفید باشد.

۱۰٫ واژه‌نامه چیستانی – تصویری

خرید کتاب واژه‌نامه چیستانی - تصویری

در واژه نامه چیستانی، تصویری، تصویرها کمک مى کنند که کودکان به سادگى فرآیند مفهوم سازى را درک کنند و مفهوم و تصویر را پیوند بزنند. در این کتاب، هر واژه یک شناسه ى چیستانى است. هنگامى که این شناسه براى کودکان بلندخوانى مى شود، پاسخ به چیستان که سرشناسه است، سبب تقویت هوش و افزایش درک شنیدارى دقیق و تحلیلى کودکان مى شود.

۱۱٫ مجموعه کتاب‌های ذهن فعال

خرید مجموعه کتاب ذهن فعال

مجموعه کتاب‌های ذهن فعال، شامل کتاب‌های تمرین و کار برای کودکان است. در این کتاب‌ها فعالیت‌ها و معماهای تصویری ارائه شده‌است که در افزایش و پرورش دقت و تمرکز کودکان موثر است و در کسب مهارت تمرکز و دقت به کودکان کمک می‌کند.

دیگر راه‌های تربیت کودک باهوش

همانطور که پیش از این گفتیم، هیچ راز یا فرمول خاصی برای تربیت کودک باهوش یا نابغه وجود ندارد، با این‌حال روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها والدین، سرپرستان یا مربیان می‌توانند به رشد هوشی کودک خود کمک کنند تا او از حداکثر توانمندی‌های خود استفاده کند. به چند مورد از این موارد در ادامه اشاره می‌کنیم:

برای بازی‌های بدون ساختار و بدون برنامه‌ریزی وقت بگذارید

فکر می‌کنید بازی کردن می‌تواند به باهوش شدن فرزند شما کمک کند؟ صددرصد! کودکان به طور طبیعی کاشفانی کوچک و کنجکاو هستند. آنها از طریق بازی به بهترین شکل یاد می گیرند.

دادن هرروزه‌ی زمان بازی برنامه‌ریزی نشده، به رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی کودکان کمک می‌کند. این بازی باید توسط کودک رهبری شود تا خلاقیت او را تشویق کند، مهارت های حل مسئله را در او تقویت کند و به او احساس استقلال بدهد. این زمان بازی، باید بدون هیچ وسیله‌ی الکترونیکی باشد تا بچه‌ها بتوانند ظرفیت‌های بازی بدون ساختار را دریافت کنند.

اجازه دهید کودکان اشتباه کنند

تماشای تقلا کردن فرزندتان واقعاً سخت است، زیرا غریزه‌ی طبیعی شما این است که به او کمک کنید. اما اگر همیشه برای حل مشکلات آنها وارد عمل شوید، هرگز یاد نمی‌گیرند خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که شکست، بهترین معلم تربیت بچه‌های باهوش است. بچه ها از ناامیدی‌ها و اشتباهات خود یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند، و این منجر به موفقیت‌های بعدی در زندگی می‌شود. اگر کودک شما بیش از حد به دردسر افتاده، حتماً او را راهنمایی کنید، اما برای تربیت کودکی باهوش باید گاهی اوقات اجازه دهید اشتباه کنند.

کودکان را از نظر بدنی فعال نگه دارید

آیا تحرک راز بزرگ کردن بچه هایی باهوش است؟ حتماً همیشه در مورد فواید فیزیکی ورزش زیاد شنیده‌اید، اما جالب است بدانید که ورزش و تحرک، فواید عاطفی و شناختی بسیاری هم دارد. تمرینات هوازی، حافظه و توانایی یادگیری ما را بهبود می بخشد، و همچنین می‌تواند به کودکان کمک کند تا در مدرسه تمرکز بهتری داشته باشند، وقتی به اندازه کافی وول می‌خورند و بالا و پایین می‌پرند، برای گوش دادن و جذب آنچه در مدرسه به آنها آموزش داده می‌شود، آماده‌تر هستند.

با همدیگر شام بخورید

غذا خوردن خانواده کنار هم، برای رشد عاطفی و شناختی کودک شما بسیار مهم است.

مفصل بودن وعده‌ی غذایی مهم نیست، بلکه فقط کنار هم بودن و وقت گذراندن با همدیگر به عنوان یک خانواده اهمیت دارد. مطالعات نشان می‌دهد که کودکانی که به طور منظم با خانواده خود وعده‌های غذایی می‌خورند، مهارت‌های ارتباطی بالاتری دارند، عزت نفس بهتری دارند و احتمال کمتری دارد که در آینده رفتارهای پرخطر داشته باشند. علاوه بر این، رژیم غذایی متعادل‌تری هم دارند که یکی دیگر از عوامل کلیدی در تربیت بچه باهوش است.

یک روتین مناسب برای قبل از خواب ایجاد کنید

خواب کافی نقش مهمی در رشد شناختی کودک دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که بین هوش و خواب ارتباطی مستقیم وجود دارد. کودکانی که به اندازه کافی می‌خوابند در ارزیابی‌ها عملکرد بهتری دارند. اگر تلاش می‌کنید بچه‌های باهوش و موفق تربیت کنید، حتماً مطمئن شوید که آنها به اندازه‌ی کافی می‌خوابند.

توصیه‌ کلی معمولاً بین ۱۰ تا ۱۳ ساعت خواب برای کودکان پیش دبستانی، ۹ تا ۱۲ ساعت خواب برای کودکان دبستانی و ۸ تا ۱۰ ساعت خواب برای دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان است.

کودکان را در کارهای خانه شریک کنید

گاهی اوقات تجربه زندگی در خارج از کلاسِ درس است که به بچه ها می‌آموزد چگونه در مدرسه باهوش‌تر و موفق‌تر باشند. کارهای خانه بخش مهمی از رشد کودک هستند. مطالعات نشان می‌دهد نوجوانانی که از سه یا چهار سالگی شروع به انجام کارهای خانه کرده‌اند، هوش بالاتر و روابط بهتری دارند.

کارهای خانه حس پیوند و هدفمندی به کودکان می‌دهد. با انجام این کارها، کودکان هم در خانه سهیم می‌شوند و مهارت های مسئولیت پذیری و حل مسئله را می‌آموزند.

مغز کودکان را ورزش دهید

برای تربیت کودک باهوش، با آنها بازی های رومیزی انجام دهید. بازی‌هایی مانند شطرنج، منچ و تخته نرد باعث می‌شود بچه‌ها بیاندیشند و درحالیکه برای برنده شدن تلاش می‌کنند و موانع را برطرف می‌کنند، توانایی‌های شناختی خود را بهبود ببخشند. به فرزندتان بازی‌هایی مثل بلوک‌های خانه‌سازی، لگو و دومینو بدهید تا از خلاقیتش برای ساختن شکل‌های جدید استفاده کند. بازی‌های دیگری مثل پازل، حروف‌چین و معماها نیز راه‌های عالی برای تمرین مغز کودکی نابغه هستند.

بازی‌هایی آسان برای تقویت هوش کودکان نیز وجود دارد که می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به وسیله‌ی خاصی در خانه انجام دهید.

.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea471b:hover{color: #fff;background-color: #4cadc9;border: none;background-position: 100% 0;‎}.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea471b{color: #fff;border: none;background-color: #5472d2;background-image: -webkit-linear-gradient(left, #5472d2 0%, #4cadc9 50%,#5472d2 100%);background-image: linear-gradient(to right, #5472d2 0%, #4cadc9 50%,#5472d2 100%);‎-webkit-transition: all .‎2s ease-in-out;transition: all .‎2s ease-in-out;background-size: 200% 100%;‎}خرید بازی‌های فکری و کارتی.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea4a52:hover{color: #fff;background-color: #fe6c61;border: none;background-position: 100% 0;‎}.vc_btn3-style-gradient.vc_btn-gradient-btn-646592aea4a52{color: #fff;border: none;background-color: #5472d2;background-image: -webkit-linear-gradient(left, #5472d2 0%, #fe6c61 50%,#5472d2 100%);background-image: linear-gradient(to right, #5472d2 0%, #fe6c61 50%,#5472d2 100%);‎-webkit-transition: all .‎2s ease-in-out;transition: all .‎2s ease-in-out;background-size: 200% 100%;‎}خرید پازل و بازی‌های ساختنی

کودکان را در کلاس‌های موسیقی ثبت‌نام کنید

گوش دادن به موسیقی، اثر آرام بخشی روی ذهن دارد و به کاهش استرس کمک می‌کند، علاوه بر این مطالعات نشان می‌دهد که نواختن ساز توانایی‌های شناختی را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. کلاس‌های موسیقی به بهبود مهارت درک و شناخت کودک کمک می‌کند و براساس برخی مطالعات، مهارت‌های ریاضی را نیز بهبود می‌بخشد.

کودکان را به کاوش، جستجو و ماجراجویی ببرید

اگر راز داشتن بچه‌های تیزهوش، بیرون از کلاس‌های درس باشد، چه؟ بچه ها عاشق سفرهای اکتشافی هستند! بیرون رفتن و کاوش، راهی عالی برای باز کردن ذهن کودکتان از طریق تجربیات جدید است. پیاده‌روی در طبیعت، بازدید از موزه، باغ وحش، یا آکواریوم، یا رفتن به تماشای یک بازی، تجربه‌ی عملی و همه‌جانبه‌ای برای کودکان فراهم می‌کند که به یادگیری بهتر او کمک می‌کند.

کلام پایانی

به‌طور کلی، هرنوع تعامل با کودک منجر به تقویت مهارت‌های شناختی و هوش کودک می‌شود. بنابراین تلاش کنید همیشه با کودکتان صحبت کنید، با او بازی کنید یا موقعیت بازی کردن با همسالانش را به وجود آورید. از همه مهم‌تر برای او کتاب بخوانید. نه تنها کتاب‌هایی با عنوان تقویت هوش، بلکه هر کتاب باکیفیتی به فرآیند رشد کودک شما کمک خواهد کرد. اگر دوست دارید فرزندی آگاه، توانا، جستجوگر و با اعتمادبه‌نفس داشته باشید، سعی کنید عادت کتاب‌خوانی را در او به‌وجود آورید، بدون شک این بهترین کمکی است که می‌توانید به فرزند خود یا هر کودک دیگری بکنید. برای خرید کتاب‌های باکیفیت برای کودکان، به صفحه‌ی اصلی وبسایت هدهد مراجعه نمایید، یا از لینک‌های زیر کمک بگیرید:

نوشته ۱۱ کتاب برای تقویت هوش کودک اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای نوجوان ها

وبلاگ کتاب هدهد - د., ۰۴/۲۴/۲۰۲۳ - ۱۳:۲۱

بهترین کتاب‌ برای نوجوان‌‌ ها را از لیست پیشنهادی کارشناسان کتاب هدهد تهیه کنید.

چگونه نوجوانان را به مطالعه علاقه‌مند کنیم؟ از کجا می‌دانید کتاب‌هایی که می‌خوانند، مناسب سن‌‌ آن‌هاست و بیش از اندازه پیچیده نیست؟

خواندن کتاب برای نوجوان‌ها می‌تواند یک تجربه بسیار مفید و سرگرم‌کننده باشد. این فعالیت می‌تواند به آنها کمک کند تا دایره دانش و فهم خود را گسترش دهند و افکار و احساسات خود را تقویت کنند.

البته سرگرم کردن نوجوان‌ها، به‌ویژه با کتاب، کاری دشوار است. کارشناسان کتاب هدهد فهرستی از محبوب‌ترین کتاب‌های نوجوان را آماده کرده‌اند تا بتوانید به‌ آسانی بهترین کتاب‌ها را برای نوجوان‌ها تهیه کنید.

در نظر داشته باشید که انتخاب کتاب براساس گروه سنی انجام می‌شود. شما می‌توانید برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های گروه سنی نوجوان‌ها به صفحه‌ی کتاب نوجوانان ۱۲ سال به بالا مراجعه کنید.

فهرست محتوا

چه کتابی را برای نوجوان‌ها انتخاب کنیم؟

اگر فرزندتان کتابخوان باشد و از کودکی به کتاب خواندن عادت کرده باشد، در سن نوجوانی، مهارت‌های سوادآموزیِ‌‌ مشابه بزرگسالان را کسب کرده است؛ هرچند رشد مهارت‌های سوادآموزی به این معنی نیست که ادبیات بزرگسال برای آن‌ها مناسب باشد.

برای نوجوانان کتاب‌هایی انتخاب کنید که هم از آن‌ها لذت‌ببرند و هم آن را درک کنند.

 • یادگیری و آگاهی

در این سن نوجوان‌ها دیگر نیازی به مطالعه متون ساده ندارند. آن‎ها برای افزایش آگاهی کتاب می‌خوانند و مهارت خواندن و واکاوی داستان‌های طولانی‌تر و پیچیده‌تر را کسب کرده‌اند.

 • علاقه

نوجوان‌ها هدفمند و بسته به کنجکاوی و علاقه خود کتاب می‌خوانند. تهیه کتاب‌هایی در راستای سلیقه نوجوان، او را به کتاب خواندن مشتاق می‌کند.

 • استدلال

نوجوان‌ها می‌توانند توالی داستان را درک کنند. فرزند نوجوان شما باید بتواند  وقایع را به ترتیب بازگو یا خلاصه کند. نوجوان‌ها معنای داستان‌ را درک می‌کنند و می‌توانند آنچه را که خوانده‌اند، با زبان و ادبیات خود بیان کنند.

 • اکتشاف

نوجوان‌ها آماده کشف ژانرهای گوناگون هستند. آن‌ها می‌توانند داستان‌ها را عمیق‌تر درک و تفسیر کنند. با تهیه کتاب‌هایی در ژانرهای گوناگون، شناخت آن‌ها را افزایش دهید.

۱۰ جلد از بهترین کتاب‌های ویژه نوجوان‌ در سال ۱۴۰۲

۱.هستی

خرید کتاب هستی

هستی دوازده سال دارد و ساکن آبادان است. او روحیه عجیبی دارد. کارهای او به هیچ وجه به دختران شبیه نیست. او دوست دارد با پسرها فوتبال بازی کند و با دایی جمشید به موتور سواری برود و راندن موتور را از او یاد بگیرد.

این کتاب برای نوجوان‌ها و جوانانی که روابط غیرصمیمانه‌ای با والدین خود دارند مناسب است و به آنان کمک می‌کند تا به والدین خود بیشتر اعتماد کنند، با آنان مهربان باشند و بتوانند با همانندسازی با هستی متوجه شوند که در این تصورات اشتباه تنها نیستند.

۲.عینکی برای اژدها

خرید کتاب عینکی برای اژدها

ماجرایی که برای شما نقل خواهم کرد زمانی آغاز شد که من کودکی هشت ساله بودم. سال‌ها از آن زمان می‌گذرد. اکنون چشم پزشک هستم و خودم دختری هفت ساله دارم. راستش به خاطر قولی که به ننه اژدها داده بودم این ماجرا را روی کاغذ می‌آورم. البته دخترم هم در این میان نقش دارد. چون او هم مثل من عاشق اژدهای عینکی است.

کتاب «عینکی برای اژدها» روایت دخترکی به نام عسل است که در غاری نزدیک روستای شان اژدهایی پیدا می‌کند که چشمانش کم‌سو شده و دیگر نمی‌تواند خوب ببیند. این اژدها همان اژدهایی است که هزاران بار در افسانه‌ها نقش بازی کرده است و اکنون از بی‌مهری آدم‌ها به غاری پناه برده است. عسل همه زندگی‌اش را در پی این هدف می‌گذرد که اژدها را به بینایی برساند.

۳.متشکرم از ته دل

خرید کتاب متشکرم از ته دل

وقتی خانواده‌ی هیتی، همه در آتش‌سوزی مردند، مردم به او گفتند باید سپاسگزار باشد که زنده مانده است. بعد هم بهش گفتند باید سپاسگزار باشد که توانسته در پرورشگاه جایی پیدا کند.

حالا بعد از چند سال که او را با قطار به شهرکی دور افتاده فرستاده‌اند تا با هنری و همسرش الیزابت زندگی کند باز هم به او می‌گویند که باید خیلی سپاسگزار باشد! این سپاسگزاری باید تا کجا ادامه پیدا کند؟!

۴.مجموعه کله خرها

خرید کتاب مجموعه کله خرها

کله خرها یک خانواده عجیب و غریب و غیر عادی اند که خیلی با مردم عادی متفاوتند و سبک زندگی شان با بقیه آدم ها فرق می کند. می دانید چرا؟
بله درست حدس زدید چون آنها کفتار هایی اند که خودشان را به جای آدم ها جا زدند. آنها زیاد می خندند و اصلا برای جلب توجه این کار را نمی کنند. داستان این خانواده غیرعادی از زمانی شروع می شود که تصمیم می گیرند در خانه شماره ۴۱ خیابان فرفیلد در محله تدینگتون در انگلیس زندگی کنند.

۵.پیکو، جادوگر کوچک

خرید کتاب پیکو، جادوگر کوچک

پیکو، جادوگر کوچک ، دل‌اش می‌خواست بداند که آیا او واقعا جادوگری درست و حسابی است؟ برای پی بردن به این پرسش، او پرواز کرد و در فکر سگی فرو رفت و به سگ که شب و روز به زنجیر بسته شده بود گفت که زنجیرش را پاره کند و فهمید که قدرت جادویی‌اش عمل می‌کند. سپس پرواز کرد و از راه دماغ در مغز یک خرس فرو رفت، خرس مجبور بود هر روز در میدان شہر برقصد و پیکو او را برانگیخت که در برابر صاحب بدجنس‌اش بایستد.

پیکو مطمئن شد که واقعا جادوگر است و خواست که قدرت جادویی‌اش را در آزمایشی سخت بیازماید. این‌بار او در سر یک پسر بچه فرو رفت تا ببیند می‌تواند آن‌قدر به او توانایی و شجاعت دهد که پادشاه ستمگر کشورش را که همه از او می‌ترسیدند به زانو درآورد؟

۶.آواره بی ‌خورشید

خرید کتاب آواره بی خورشید

آواره بی خورشید سرگذشت یک پسرک افغانستانی است. او رانده شده از سرزمین خود بامیان به ایران است. در دنیای کودکی و زندگی در روستای خود زمین و آسمان با او و مردم دیگر، تا هنگامی که زخم طالبان بر تنشان بنشیند، مهربان بودند.

دو آواره افغان ـ «بومان» پسرکی یازده ساله و «محمد سرور» معلم ـ در اردوگاهی در ایران با یکدیگر آشنا می‌شوند. محمد سرور، همه زندگی‌اش، کتاب‌هایش، زنش و تنها دخترش را در کابل از دست داده و خود به جرم معلمی و نویسندگی مورد شکنجه طالبان قرار گرفته است. اما او با دیدن بومان خردسال تصمیم می‌گیرد دوباره قلم به دست بگیرد و داستان بومان را به رشته تحریر درآورد…

۷.پیز  یک قصه‌ی خشن خنده‌دار

خرید کتاب پیز یک قصه‌ی خشن خنده‌دار

این کتاب داستانی طنزآمیز درباره‌ی دخترکی عصبانی و جیغ‌جیغوست که هرچه می‌خواهد به دست می‌آورد. بچه‌ها تا نیمه‌ی کتاب عاشق شیوه‌ی مرتل برای به دست آوردن خواسته‌هایش می‌شود، اما… بعد از رسیدن به انتهای کتاب، حتماً او را درس عبرتی برای خودشان در نظر خواهند گرفت!

مرتل، دختر خانم و آقای مطیع، بچه‌ی خیلی خوبی بود. البته به‌جز وقت‌هایی که یک‌نفس جیغ می‌کشید یا مادرش را مثل گل توی باغچه می‌کاشت و پدرش را مجبور می‌کرد صبحانه و ناهار و شام کلم بخورد! او همه چیز داشت.

اما همیشه یک چیز تازه‌ای پیدا می‌کرد که دلش می‌خواست آن را هم داشته باشد. برای همین تا جایی که می‌توانست از ته حلقش جیغ می‌کشید و جیغ می‌کشید تا خواسته‌اش را به دست بیاورد. اما یک روز واقعاً چیزی وجود نداشت که او نداشته باشد. برای همین پایش را کرد توی یک کفش که من «پیز» می‌خواهم.

۸٫فضانوردها در کوره‌ی آجرپزی

خرید کتاب فضانوردها در کوره آجرپزی

«فضانوردها در کوره آجرپزی»، داستانی با مایه‌های قوی نمایشی است که دو شخصیت کودک کار در آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

کودکانی که از دورترین نقطه‌های ایران، روستاهای تربت جام، برای کار در کوره‌های آجرپزی به همراه خانواده یا بستگان‌شان به حاشیه‌های تهران آمده‌اند.

چمن و سبزعلی، این دو شخصیت هستند. روزی سبزی که با پای برهنه در کوره راه می‌رفته، شیشه شکسته‌ای پایش را زخم می‌کند و پس از آن بیماری کزاز می‌گیرد. این روایت شبی دردناک از زندگی سبزی را بازگو می­‌کند که در بستر بیماری افتاده و دوستش چمن، همه کوشش‌­اش را می­‌کند تا او را از ناامیدی برهاند.

۹.امپراتور سیب زمینی چهارم

خرید کتاب امپراتور سیب زمینی چهارم

امپراتوری سیب زمینی چهارم یکی از عاشقان مادر زمین بود و جانش را برای پایداری جهان سبز فدا کرد. این داستان را تنها کسانی باید بخوانند که مادر زمین را دو ست دارند و دل شان می‌‌خواهد این مادر مهربان همیشه سبز و پایدار بماند. اگر مادر زمین را دوست ندارید، که چنین چیزی ممکن نیست، زیرا همگان مادرزمین را دوست دارند، باز هم این داستان را بخوانید.آن هنگام شاید همه ما گامی در راه پایداری جهان سبز برداریم.

۱۰.دختری که ماه را نوشید

خرید کتاب دختری که ماه را نوشید!

این کتاب درباره  زانِ پیر، جادوگر دل‌رحمی است که به نوزادان قربانی و رهاشده در جنگل کمک می‌کند و آن‌ها را در طرف دیگر جنگل به خانواده‌هایی می‌سپارد که توانایی نگه‌داری ازشان را داشته باشند.

ماجرا از روزی شروع می‌شود که زان به جای نور ستاره، نور ماه را به یکی از نوزادان می‌خوراند. زان به‌خوبی می‌داند که نباید قدرت جادویی ماه را دست‌کم بگیرد و نوزاد را به حال خود رها کند؛ پس چاره‌ای می‌اندیشد تا نوزاد با قدرتی که دارد، به خودش و دیگران آسیب نرساند. اما چگونه می‌توان مانع قدرت ماه شد؟

سخن پایانی

کتاب برای نوجوان‌ها مانند دروازه‌ای به دنیای تخیل، دانش و خودشناسی است. کتابخوانی برای نوجوان فرصتی فراهم می‌کند تا از واقعیت دور شده و به کشف دیدگاه‌ها و تجربه‌های گوناگون بپردازد و درباره خود و جهان پیرامون بیاموزد.

همچنین خواندن کتاب می‌تواند به رشد مهارت‌های تفکر انتقادی، همدلی و خلاقیت نوجوان کمک کند.

فرزند شما چه تعداد از کتاب‌هایی که معرفی کرده‌ایم را خوانده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای دیدن بهترین کتاب‌های مناسب برای سنین مختلف به صفحات زیر مراجعه کنید:

نوشته ۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای نوجوان ها اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۹ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۴/۱۹/۲۰۲۳ - ۱۵:۲۲

آیا کودک‌تان به کتاب خواندن علاقه دارد اما نمی‌دانید چه کتابی برای او تهیه کنید؟

همان اندازه که انتخاب اسباب‌بازی‌های مناسب سن کودک مهم است، انتخاب کتاب‌هایی درخور سن او نیز اهمیت دارند.

در این مقاله، شماری از بهترین کتاب‌ها را برای کودک ۹ ساله بررسی و معرفی می‌کنیم تا انتخاب کتاب برای شما‌ آسان‌تر شود.

در نظر داشته باشید انتخاب کتاب‌ برای کودکان، معمولا در یک بازه سنی انجام می‌شود. برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های این رده سنی می‌توانید به صفحه بازه سنی ۷ تا ۹ سال مراجعه کنید.

فهرست محتوا:

چرا کودک ۹ ساله باید کتاب‌های بسیاری بخواند؟

کتاب خواندن مهارت‌های زبانی، درک مطلب، مهارت‌های تفکر انتقادی و ارتباطات کودک ۹ ساله را پرورش می‌دهد. کتاب تخیل و آگاهی کودک را برمی‌انگیزد. حتی بعضی از کتاب‌های آموزشی، می‌توانند مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت کنند.

همچنین کتابخوانی به‌طور قابل توجهی، عملکرد تحصیلی فرزند شما را بهبود می‌بخشد و بیش از هر عامل دیگری بر یادگیری او تاثیر دارد.

چه کتابی برای کودک ۹ ساله تهیه کنیم؟

معمولا کودکان تا ۹ سالگی، از پس انجام کارهای زیر برمی‌آیند:

خواندن رمان‌های کوتاه: کودک ۹ ساله می‌تواند کتاب‌های بدون تصویر را بخواند و درک کند.

بی‌صدا خواندن: کودک ۹ ساله می‌تواند بدون بلند خواندن واژه‌ها، معنای آن‌ها را متوجه شود.

تفکر تحلیلی: کودک ۹ ساله می‌داند باید به دنبال معانی عمیق‌تری در داستان‌ها باشد و هر چیزی را که می‌خواند، نمی‌تواند به سادگی تفسیر  کند.

درک مطلب: کودک ۹ ساله باید بتواند داستانی را که خوانده است به‌خاطر بیاورد، خلاصه کند و آن را با واژه‌ها و بسته به درک‌ و دریافت خود بازگو کند. او همچنین باید درک درستی از عناصر داستان مانند مکان، زمان، جدال‌ها و راه‌حل داشته باشد.

شناخت و استفاده از کتاب‌های مرجع: کودک ۹ ساله هنگام مواجهه با واژگان و مفاهیم ناآشنا، به دایره‌المعارف‌ها یا منابع دیگر مراجعه می‌کند.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۹ ساله در سال ۱۴۰۱

کودک در این بازه سنی می‌تواند کتاب متناسب با سن‌اش را به روانی بخواند.

شاید پیدا کردن بهترین کتاب برای کودک ۹ ساله، دشوار باشد اما کارشناسان کتاب هدهد، فهرستی ده‌جلدی از بهترین کتاب‌های ویژه کودک ۹ ساله را برای شما آماده کرده‌اند تا راحت‌تر انتخاب کنید.

۱.پرنده قرمز

خرید کتاب پرنده قرمز

این کتاب از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۹ ساله است. کتاب «پرنده قرمز» داستان دو کودک یتیم است که پس از دست دادن پدر و مادرشان، به مزرعه‌ای فرستاده می‌شوند. مزرعه‌دار ظالم در ازای خوراکی اندک، آن‌ها را به کارهای سخت وامی‌دارد. متیو و آنا امیدوار هستند که با رسیدن زمستان و رفتن به مدرسه روزگار بهتری داشته باشند اما در مدرسه نیز پس از چند روز متیو به خاطر ورجه ورجه کردن چوب می‌خورد و کودکان به خاطر غذای فقیرانه تحقیرشان می‌کنند.

روزی در اوج ناامیدی و اندوه پرنده‌ای قرمز را می‌بینند. پرنده‌ی قرمز آن‌ها را به سرزمینی می‌برد که برخلاف دنیای آن‌ها پر از شادی و رنگ و روشنایی است و مادری مهربان که از آن‌ها مراقبت می‌کند و آن‌ها می‌توانند همه‌ی روز را بازی کنند.

۲.پیکو، جادوگر کوچک

خرید کتاب پیکو، جادوگر کوچک

زمان‌های بسیار قدیم، در سرزمینی دور، جادوگری به نام پیکو زندگی می‌کرد. او آن‌قدر کوچک بود که زیر یک دانه‌ی شن کنار گرد و خاک‌های پشت یک ساقه‌ی علف زندگی می‌کرد.

جادوگر کوچک ، دل‌اش می‌خواست بداند که آیا او واقعا جادوگری درست و حسابی است؟ برای پی بردن به این پرسش، او پرواز کرد و در فکر سگی فرو رفت و به سگ که شب و روز به زنجیر بسته شده بود گفت که زنجیرش را پاره کند و فهمید که قدرت جادویی‌اش عمل می‌کند. سپس پرواز کرد و از راه دماغ در مغز یک خرس فرو رفت، خرس مجبور بود هر روز در میدان شہر برقصد و پیکو او را برانگیخت که در برابر صاحب بدجنس‌اش بایستد.

کتاب «پیکو، جادوگر کوچک» پایانی خوش دارد؛ پایانی که نویدبخش یک زندگی بدون ظلم و ستم است و امید به تغییر و بهبود را در خواننده زنده نگاه می‌دارد. این کتاب برای بلندخوانی مناسب است.

۳.مجموعه «زنان کوچک، رویاهای دور و دراز»

خرید مجموعه زنان کوچک، رویاهای دور و دراز

مجموعه زنان کوچک، داستان زنانی است که رویاهای خود را باور کردند و برای رسیدن به آن‌ها از دل سختی‌ ها عبور کردند.

این مجوعه شامل ۹ کتاب است:

آگاتا کریستی: نویسنده، خالق شخصیت‌هایی مانند کارگاه پوآرو و خانم مارپل

فریدا کالو: نقاش زن

ماری کوری: دانشمند زن

ایدا لاولیس: مخترع

املین پنک هرست: فعال اجتماعی

هریت تابمن: مبارزه با برده‌داری

آملیا ارهارت: مشهورترین خلبان زن

رزا پارکس: فعال اجتماعی، مبارزه با تبعیض نژادی، حقوق زنان

سیمون دوبوار: فیلسوف

۴.مجموعه ماجراهای کوکو و و پوپو

خرید کتاب مجموعه ماجراهای کوکو و و پوپو

«ماجراهای کوکو و پوپو» مجموعه‌‌ای چهارجلدی از یک فانتزی شگفت است در جهانی که جهان آدم‌ها نیست، اما برای آن‌ها بیگانه هم نیست.

فانتزی شگفت از آن گونه‌ی فانتزی‌هاست که سرتاسر آن پر است از پیش‌بینی‌ناپذیری، تخیل تازه و ناشناخته برای مخاطب، رازهای تودرتو و شخصیت‌هایی که یکی پس از دیگری می‌آیند، که از جهان واقعی نیستند، و انگار تازه به این سیاره فرود آمده‌اند.

 

۵.موش مترو

خرید کتاب موش مترو

این کتاب داستان موشی است که به همراه صدها موش دیگر در مترو زندگی می‌کند، اما فرق بزرگی با موش‌های دیگر دارد. او دلش می‌خواهد سرزمین پایان تونل را کشف کند، و همین آرزو ماجراهای هیجان‌انگیزی را برایش به ارمغان می‌آورد.

نیب، یک موش مترو بود و در خانه‌ای به اسم شیرینی‌باران زندگی می‌کرد. او هر شب، با اشتیاق به قصه‌ی موش‌های پیر درباره‌ی پایان تونل گوش می‌داد. سرزمین بدون سقفی که هرچند خطرناک و ناآشنا بود، خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها و راحت‌ترین لانه‌ها را داشت. بالاخره در یک روز پرسرو‌صدا که قطارها گرومپ‌گرومپ‌کنان از بالای سرش رد می‌شدند، نیب تصمیم خود را گرفت. او سفرش را به سوی پایان تونل آغاز کرد و مانند پر کوچکی که به پرواز درآید، در تاریکی تونل از نظرها ناپدید شد.

نویسنده در انتخاب کلمات، شوخ و بازیگوش است. همچنین با اشاره به صداهای موجود در دنیای نیب، لمس فضای زندگی او را برای مخاطب راحت‌تر می‌سازد. به‌علاوه، او با استفاده‌ی گاه‌به‌گاه از کلماتی که ممکن است برای مخاطب کودک چندان هم آشنا نباشند، روحیه‌ی جستجوگر و یادگیرنده‌ی نیب را به خوانندگان خود نیز منتقل می‌کند. این کتاب برای کودک ۹ ساله جذابیت زیادی دارد.

۶.درخت بخشنده

خرید کتاب درخت بخشنده

روزی، روزگاری درختی بود و او پسرک کوچکی را دوست می‌داشت. پسرک تا خردسال بود با شاخه‌هایش بازی می‌کرد، سیب‌هایش را می‌خورد و در سایه‌اش می‌خوابید. به تدریج که بزرگ‌تر شد دیگر کمتر با درخت انس داشت.

او گرفتار عشق، روزمره‌گی و گذران زندگی شد و درخت را ترک کرد، اما در زمان‌های پر شمار بر می‌گشت و از درخت تقاضایی داشت و درخت هر بار با مهر او را بی‌پاسخ نمی‌گذاشت. وقتی برای آخرین بار بازگشت دیگر چنان پیر بود که هیچ یک از خوشی‌های گذشته در او لذتی حاصل نمی‌کرد. درخت اعتراف کرد که چیزی برای بخشیدن ندارد و پسر اعتراف کرد که دیگر چیزی نمی‌خواهد. آن دو، با هم و در کنار هم آرامش را تجربه می‌کنند.

کتاب «درخت بخشنده» کنایه‌ای است از فداکاری، گذشت، بخشش و آرمان‌گرایی که با درون‌مایه اخلاقی، روابط انسانی و مهر و محبت متقابل بین آنان را بیان می‌کند.

۷.فارسی آموز نخودی ۳

خرید بسته فارسی آموز نخودی ۳

فارسی آموز نخودی ۳ بسته سوم از آموزش زبان فارسی از راه ادبیات کودکان است.

این بسته شامل سه کتاب خواندن و کارورزی و دفتر نوشت آموز ایرانک است که ویژه آموزش نوشتن طراحی شده است.

داستانک هایی که در کتاب خواندن آمده است، ادامه و دنباله داستانک ها در فارسی آموز نخودی ۲ است. در این داستانک ها زبان و مفاهیم ادبی نسبت به فارسی آموز نخودی ۲ پیچیده تر و همراه با زبانزد و آرایه های ادبی دیگر است.

کتاب کارورزی که به آموزش دستور فارسی و خواندن چکیده داستان های شاهنامه اختصاص دارد، می کوشد که کودکان را با زبان ادبی فراتر از داستانک ها آشنا کند.

۸.دشمن

خرید کتاب دشمن

این کتاب داستان بی‌نظیری از جنگ را در قالب داستانی ساده برای کودکان روایت می‌کند.

دشمن داستان دو سرباز در جنگ است که مقابل هم قرار گرفته‌اند و داستان از زبان یکی از آن‌ها روایت می‌شود. او از شرایط خود که داخل گودال است می‌گوید، کمی آن طرف‌تر هم سرباز دشمن داخل گودالی دیگر و هر کدام منتظرند که دیگری تیری شلیک کند تا پاسخش را بدهند.

سرباز راوی سرباز مقابل را دشمن می‌پندارد غافل از اینکه او نیز برای سرباز مقابل حکم دشمن را دارد، او سرباز دشمن را هیولایی می‌نامد که بی‌رحم است و همه را می‌کشد حتا زنان، کودکان و حیوانات.

اما متوجه خودش نیست که دقیقاً همین کارهار را از او خواستند در مقابل دشمن انجام دهد و این را زمانی متوجه می‌شود که یواشکی به گودال سرباز دشمن می‌رود و دفترچه راهنمای جنگی او را می‌بیند که مشابه دفترچه خودش است و درونش همان توصیه‌ها برای مقابله با دشمن نوشته شده است. او متوجه می‌شود دشمن هم مانند خودش خانواده دارد و به فکر فرو می‌رود پس اگر او دشمن است من چیستم؟ من هم دشمن او هستم.

۹.ما این‌طوری زندگی می کنیم

خرید کتاب ما این‌طوری زندگی می‌کنیم

کتاب «ما اینطوری زندگی می‌کنیم!» هفت کودک واقعی از هفت گوشه جهان، پرو، ژاپن، ایتالیا، ایران، هند، روسیه و اوگاندا در محدوده سنی هفت تا یازده ساله از «خود» می‌گویند.

کتاب ابتدا این هفت کودک را در تصویر معرفی می‌کند، بعد خانه و محل زندگی‌شان را نشان می‌دهد، خانواده‌شان، لباس‌ها، صبحانه‌ای که می‌خورند، مسیری که به مدرسه می‌روند، معلم، چگونه درس خواندن‌شان، زبان، ناهار، بازی، کمک کردن در کارهای خانه، شام، فعالیت‌های بعد از شام و محل خواب. در پایان همه در آسمان شب‌شان ماه دارند.

۱۰.این هم جور دیگر

خرید کتاب این هم جور دیگر

کتاب این هم جور دیگر، روایت متفاوت و بامزه‌ای از مشهورترین داستان‌های کودک است. داستان‌هایی که سال‌هاست در قصه‌ها،‌ کتاب‌ها،‌ فیلم‌ها و انیمیشن‌ها برای کودکان بازگو می‌شوند: سیندرلا، سفیدبرفی و هفت کوتوله، جک و لوبیای سحرآمیز، موطلا و سه‌ خرس، شنل قرمزی و گرگ و سه خوک کوچولو.

نویسنده، پایان این داستان‌ها را جور دیگری تغییر می‌دهد. مخاطب را غافلگیر می‌کند و سربه‌سر شخصیت‌های مشهور می‌گذارد. برای مثال شاید سیندرلا به شاهزاده نرسیده و زندگی برای او به شکل دیگری رقم خورده باشد!

بیش‌تر کودکان با این شش داستان آشنا هستند. قهرمان‌هایی معصوم،‌ پاک و برحق که ضدقهرمانی شیطان‌صفت جایگاه و زندگی‌شان را به مخاطره می‌اندازد، و پایانی خوش، همان‌گونه که مخاطب انتظار دارد: پیروزی قهرمانِ نیک‌سرشت!

نویسنده همه‌ این ساختارها را در هم می‌شکند. قهرمان‌های داستان آن‌قدرها هم که فکر می‌کنیم بی‌گناه و خوش‌قلب نیستند و حتا در مواردی شرور هستند. رخدادها هم در بعضی از داستان‌ها ترتیب دیگرگونه دارند و پایان همه‌ داستان‌ها متفاوت است. این تغییرات در قالب شعر و با طنازی انجام شده‌اند و همین موضوع بر جذابیت آن افزوده است.

سخن پایانی

در ۹ سالگی، خوانندگان جوان وارد مرحله جدیدی می‌شوند. آن‌ها در این سن می‌توانند متن‌های پیچیده‌تر را بخوانند.

هرچه کودک نه ساله مهارت بیش‌تری در خواندن کسب کند، در تحصیل نیز موفق‌تر خواهد بود؛ با این حال، شوق خواندن در بعضی از کودکان نه ساله کاهش می‌یابد.

از ۱۰ جلد کتابی که برای کودک ۹ ساله معرفی کردیم استفاده و کودک خود را به مطالعه تشویق کنید. این کتاب‌ها به هر نوع خواننده‌ای (چه کرم کتاب‌ها و چه خواننده‌های تازه‌کار) کمک خواهند کرد.

کدام یک از این کتاب‌ها را بیش‌تر می‌پسندید؟ ما را از نظرات خود مطلع کنید.

برای دیدن بهترین کتاب‌های مناسب برای سنین مختلف به صفحات زیر مراجعه کنید:

نوشته ۱۰ تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۹ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۱ ساله

وبلاگ کتاب هدهد - ش., ۰۴/۱۵/۲۰۲۳ - ۱۴:۴۳

در این مقاله ما ده تا از بهترین کتاب‌ها برای کودک ۱ ساله را به انتخاب کارشناسان معرفی کرده‌ایم، شما می‌توانید برای مشاهده همه‌ی کتاب‌های این رده سنی به صفحه خرید کتاب کودک ۰ تا ۱ سال مراجعه کنید.

خواندن کتاب برای کودک ۱ ساله، فرصت خوبی است تا نزدیکی بین والدین و فرزند افزایش یابد.

آیا فکر می‌کنید، یک‌سالگی، سن کمی برای شروع کتاب‌خوانی است؟ در این سن تمرکز بیش‌تر مادرها و پدرها، بر خواب و خوارک کودک است و زمان باقی‌مانده نیز به بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها سپری می‌شود.

آیا می‌دانستید هرچه بیش‌تر برای کودک کتاب بخوانید، او با واژگان بیش‌تری آشنا می‌شود و آن‌ها را به‌خاطر می‌سپارد؟ بعدتر می‌بینید چگونه کودک از آن واژگان برای بیان احساسات و نام‌گذاری اشیایی که می‌بیند، استفاده خواهد کرد.

شما مهم‌ترین فرد در زندگی فرزندتان هستید. کودک شما عاشق شنیدن صدای شما و سپری کردن زمان با شماست؛ پس، از این فرصت استفاده کنید و با در آغوش گرفتن کودک خود، برای او کتاب بخوانید.

فهرست محتوا

 • چرا باید برای کودک ۱ ساله کتاب خواند؟
 • هنگام خرید کتاب برای کودک ۱ ساله، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
 • کودک ۱ ساله چه درکی از کتاب دارد؟
 • بهترین کتاب‌ها برای کودک ۱ ساله در سال ۱۴۰۱
 • سخن پایانی
چرا باید برای کودک ۱ ساله کتاب خواند؟

با خواندن کتاب برای کودک ۱ ساله، او در معرض شنیدن تعداد واژگان بیش‌تری قرار می‌گیرد.  شنیدن واژگان بیش‌تر، سبب تقویت مهارت‌های ارتباطی کودک می‌شود.

هنگامی که کودک با مفهوم داستان آشنا می‌شود، قوه تخیل او تحریک می‌شود و در نتیجه ذهن کودک پرورش پیدا می‌کند.

با بلندخوانی کتاب برای کودک، دانسته‌هایی درباره دنیای پیرامون به او می‌دهید؛ در نتیجه کودک، کم‌کم شروع می‌کند به تشخیص اشکال، رنگ‌ها، حروف و اعداد.

هنگام خرید کتاب برای کودک ۱ ساله، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

هنگام خرید کتاب برای کودک ۱ ساله خود باید نکاتی را در نظر بگیرید:

استقامت جلد کتاب: کتاب‌هایی انتخاب کنید که جلدشان ضخیم و مقوایی یا پارچه‌ای باشند.

تصویرگری کتاب: تصاویر بزرگ و رنگارنگ برای کودک جذاب‌تر هستند.

شخیصت‌های داستان: به دنبال کتاب‌هایی با تصاویر نوزادان، جانوران یا شخصیت‌های محبوب کودک باشید.

جمله‌های ساده و تکرارشونده: داستان‌هایی با جمله‌های تکرارشونده و شعرهایی قافیه‌دار و کوتاه، انتخاب‌های مناسبی‌اند چرا که به‌راحتی به ذهن کودک سپرده می‌شوند.

کتاب‌های تعاملی: کتاب‌هایی که کودک را به مشارکت تشویق می‌کنند از گزینه‌های مناسب‌اند؛ مانند کتاب‌هایی که دکمه دارند و با فشار دادن آن صدایی تولید می‌شود.

کودک ۱ ساله چه درکی از کتاب دارد؟

کودک برای کتاب خواندن در این سن، قطعاً متکی به شماست. لذت بردن از خواندن، مهم‌تر از یادگیری تلفظ درست واژه‌ها، حروف یا اعداد است. اگر کودک شما در سن کم لذت خواندن را بچشد، در آینده نیز با علاقه و اشتیاق به سراغ کتاب خواندن می‌رود.

فرزندتان را تشویق کنید به تصاویر کتاب اشاره کند، سوال بپرسد و اگر کتاب تعاملی است، مشارکت کند؛ این کار سبب رشد مهارت‌های اجتماعی و پرورش مهارت‌های تفکر در کودک می‌شود.

نکات زیر به شما کمک می‌کند کتابخوانی به بخشی از برنامه روزانه شما و کودک‌تان تبدیل شود و هردو از آن لذت ببرید:

 • هر روز در چند نوبت کتاب بخوانید اما فقط چند دقیقه. قبل از خواب برای کودک کتاب بخوانید اما در طول روز نیز زمانی را برای کتابخوانی درنظر بگیرید. مدت کتابخوانی را طوری تنظیم کنید که کودک دلزده نشود.
 • در آغوش گرفتن کودک هنگام کتابخوانی، احساس امنیت او را تقویت می‌کند.
 • هنگام کتابخوانی برای کودک، پس از خواندن جمله‌های کلیدی، درنگی کنید و از او پرسش کنید؛ پرسش‌ها کودک را به اندیشیدن تشویق می‌کنند.
 • اشکالی ندارد که اگر داستانی را بارها و بارها بخوانید. خردسالان از تکرار یاد می‌گیرند.
 • هنگام خواندن، لحن‌ خود را بسته به موقعیت، تغییر دهید و صدای‌تان را زیر و بم کنید. می‌توانید از حرکت دست‌های خود نیز برای القای هیجان بیش‌تر هنگام داستان‌گویی استفاده کنید.

شما بهترین الگوی برای کودک خود هستید. کودکان از طریق مشاهده، بسیار می‌آموزند. اگر مشتاق هستید کودکی کتابخوان داشته باشید، عادت به مطالعه را در خانواده خود نهادینه کنید.

بهترین کتاب‌ها برای کودک ۱ ساله در سال ۱۴۰۱

ده‌جلد از بهترین کتاب‌ها برای کودک یک‌ساله را به انتخاب کارشناسان کتاب هدهد، در ادامه معرفی می‌کنیم:

 

نوشته ده تا از بهترین کتاب ها برای کودک ۱ ساله اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

Precisely what is Personal Organization Information?‎

وبلاگ کتاب هدهد - چهارشنبه, ۰۴/۰۵/۲۰۲۳ - ۰۴:۳۰
Personal Organization Information

Daily businesses acquire and retail store a lot of information of the clients.‎ This can include things like name, address, email, phone number, ssn and economic data.‎

Whilst these are one of the most common types of personal info, there is a much more.‎ Using a simple list to define what is and basically personal data can be helpful, but the information must be linked with a specific person in order to count as such.‎

You will find laws that govern the way in which a business should take care of and shield personal information.‎ They will vary from country to country and market to industry, so it’s essential to understand what is definitely and is not really covered in your legislation.‎

The Level of privacy Act and also other regulations that apply to private information are designed to achieve a balance between an individual’s right to personal privacy and the requirement of an organization to get and use this information for legitimate purposes.‎ These kinds of rules could be complicated, yet there are a few basics that can help assure your organization does the right thing.‎

Determine Purposes

You must know the reasons intended for collecting the client’s data to start with, and be able to clarify them plainly to your consumers.‎ You www.bizinfoportal.co.uk/2021/04/23/business-development-strategy-creating-long-term-value/‎ also need to be clear about the purposes that you will use their particular personal information, along with how long it will be kept.‎

Permission

You must give you a clients permission for you to use their sensitive information in a certain way, or else you may facial area penalties if you.‎ This can be difficult, but if you may have a good procedure in place, you can get the agreement that you need out of your clients ahead of you use their information.‎

نوشته Precisely what is Personal Organization Information?‎ اولین بار در کتاب هدهد پدیدار شد.

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان