تازه‌های کتابک

اشتراک در خوراک تازه‌های کتابک
به‌روز شده: ۵ ساعت ۴۷ دقیقه قبل

نشست تخصصی کتابداران با موضوع «نیازهای اطلاعاتی نوجوانان و کتابخانه‌ها» برگزار می‌شود

س., ۰۴/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۱:۳۵
نویسنده: گروه خبر کتابک

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ششمین نشست تخصصی کتابداران کتابخانه‌های آموزشی با موضوع «نیازهای اطلاعاتی نوجوانان و کتابخانه‌ها» را اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

اعضای این پنل شامل:

 • دکتر علیرضا نوروزی، هیات علمی دانشگاه تهران
 • دکتر مریم شمس‌الهی، کتابدار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • مینو گلباغی، مسئول کتابخانه مجتمع بین‌المللی تطبیقی دخترانه تهران
 • دکتر نسترن پورصالحی، دانشگاه تهران

محورهای بحث در ششمین نشست تخصصی کتابداران کتابخانه‌های آموزشی عبارت است از:

 • نحوه شناسایی نیازهای اطلاعاتی مخاطبان نوجوان
 • چالش‌های مجموعه‌سازی برای نوجوانانابزارهای مناسب جهت انتخاب منابع اطلاعاتی برای نوجوانان
 • ارائه تجربه‌هایی از شیوه‌ها و ابزارهای مجموعه‌سازی در کتابخانه‌های آموزشگاهی

این مراسم همراه با رونمایی و جشن امضای کتاب نیازهای اطلاعاتی نوجوانان برگزار خواهد شد.. همچنین هم‌زمان با برگزار نشست، کتاب نیازهای اطلاعاتی نوجوانان با تخفیف به علاقه‌مندان عرضه می‌شود.

ششمین نشست تخصصی کتابداران کتابخانه‌های آموزشی با موضوع «نیازهای اطلاعاتی نوجوانان و کتابخانه‌ها» شنبه هشتم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۵ تا ۱۸ برگزار خواهد شد.

محل برگزاری این نشست در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، ساختمان الغدیر، سالن جنبی الغدیر خواهد بود.

ورود برای عموم به این نشست آزاد و رایگان است اما علاقه‌مندان برای ثبت نام و هماهنگی بیشتر می‌توانند نام و نام خانوادگی خود را همراه با شماره همراه به آدرس ایمیل poursalehi@gmail.com ارسال کنند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کتابدار کودکنیازهای اطلاعاتی نوجوانانکتابخانه های آموزشگاهیدانشکده مدیریت دانشگاه تهرانلینک کوتاه: https://ketabak.org/a26ya

نشست «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران» برگزار می‌شود

س., ۰۴/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۰:۲۸

دپارتمان تربیت مربی هنر مرکز آموزش‌های هنری و تخصصی دانشگاه هنر دومین نشست آموزشی هنر دنیای کودکان را با عنوان «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران (چیستی، چرایی و چگونگی)» برگزار می‌کند.

امداد فرهنگی در بحران ترکیب واژگانی نوپدیدی است که در سال‌های اخیر آن را بیش از گذشته می‌شنویم. معمولا پس از بروز بحران در کشور، افراد و سازمان‌های مختلفی تحت عنوان امداد فرهنگی در مناطق زلزله‌زده وارد عمل می‌شوند. از آنجا که کودکان آسیب‌پذیرترین افراد جامعه در زمان بروز بحران هستند، کانون توجه این افراد یا سازمان‌ها کودکان و نوجوانان بحران‌زده هستند.

بخشی از فعالیت‌هایی که با عنوان امداد فرهنگی انجام می‌شود مستقیما در پیوند با هنر و فعالیت‌های هنری کودکان و نوجوانان است.

اما با توجه به آن‌چه که در هنگام بروز بحران در کشور ما روی می‌دهد و با نگاهی به نوع و شکل فعالیت‌هایی که با عنوان امداد فرهنگی صورت می‌گیرد به نظر می‌رسد هنوز تعریف روشن و دریافتی یکسان از این ترکیب واژگانی در افراد وجود ندارد.

از سوی دیگر با عنایت به این که کشور ما ایران، به دلیل موقعیت جغرافیایی و جایگاه ویژه در جغرافیای سیاسی جهان، پیوسته دستخوش بروز حوادث و بحران‌های طبیعی و انسان‌ساخت بوده و هست، ضروری است به بازتعریف امداد فرهنگی در بحران بپردازیم.

هدف از برگزاری این نشست آموزشی انتقال نظر و دیدگاه پژوهشگران آشنا به هنر کودک و مقوله فعالیت‌های فرهنگی در بحران است که در این زمینه به صورت عملی تجربه میدانی کسب کرده‌اند و به چیستی، چرایی و چگونگی امداد فرهنگی در بحران می‌پردازند.

سخنرانان این نشست را زهرا فرمانی حقیقی، روان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر و بنیان‌گذار موزه مجازی هنر کودک، فتانه کاظمی‌نژاد، پژوهشگر و عضو شورای کتاب کودک و اردشیر پژوهشی، پژوهشگر و مدرس دوره‌های تربیت مربی هنر کودک، تشکیل خواهند داد.

همچنین در نشست «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران» یاسمن رضایی گزارشی از کارگاه نقاشی با کودکان زلزله‌زده خواهد داد. در حاشیه دومین نشست آموزشی هنر دنیای کودکان، نمایشگاهی از نقاشی‌های کودکان زلزله‌زده ‌غرب کشور نیز برپا می‌شود.

دومین نشست آموزشی هنر دنیای کودکان با عنوان «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران (چیستی، چرایی و چگونگی)» چهارم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ در دانشگاه هنر، باغ ملی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام و هماهنگی با شماره‌های ۶۶۱۷۶۶۱۳  و ۶۶۹۵۱۶۸۸ تماس بگیرند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: امداد فرهنگی در بحراندانشگاه هنرکودکان در بحرانکودکان بحران زدهزلزله کرمانشاهزلزله غرب کشورلینک کوتاه: https://ketabak.org/xj4b7

ناشران کمک‌آموزشی نمایشگاه را از فضای فرهنگی به فضای تجاری تبدیل می‌کنند

د., ۰۴/۲۳/۲۰۱۸ - ۱۶:۳۳

عباس جهانگیریان با پیشنهاد جدا کردن ناشران کمک‌آموزشی از نمایشگاه کتاب، می‌گوید: کسانی که سراغ این کتاب‌ها می‌روند به غرفه‌های عمومی سر نمی‌زنند و فقط ترافیک ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر این ناشران با در اختیار داشتن فضای صوتی نمایشگاه، آن‌جا را از فضای فرهنگی به فضای تجاری و غیرحرفه‌ای تبدیل می‌کنند.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا درباره ارزیابی‌اش از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی ایران است که ممکن است در برخی سال‌ها خوب باشد یا ممکن است خوب نباشد. به طور کلی رویداد خوبی است و باید از آن حمایت شود. اگر نقدی هم به آن داریم باید در گفت‌وگو با رسانه‌ها مطرح کنیم.

او با بیان این‌که خیلی‌ها دوست ندارند این نمایشگاه برگزار شود، گفت: ما نباید با آن‌ها همسو شویم زیرا این رویداد فرصتی است که در آن به کتاب پرداخته و مسائل مربوط به آن گفته می‌شود و بده بستان‌هایی بین ناشران و وزارت ارشاد صورت می‌گیرد. ما به عنوان نویسنده باید از برگزاری نمایشگاه حمایت کنیم و حضور داشته باشیم تا چراغ نمایشگاه روشن بماند، اما عیب‌هایش هم باید برطرف شود.

جهانگیریان سپس بیان کرد: همچنین نمایشگاه فرصتی است که وزیر ارشاد می‌تواند با نویسنده‌ها و ناشران جلسه‌ای داشته باشد و سیاست‌ها و کارنامه خود را در حوزه کتاب بیان کند؛ مانند کاری که رئیس‌جمهور ارمنستان انجام می‌دهد؛ جلسه‌ای با نویسنده‌ها و ناشران برگزار و با آن‌ها گفت‌وگو می‌کند، نقدها و پیشنهادهای  آن‌ها را می‌شنود و با استفاده از این مشارکت سیاست‌های خود را در حوزه کتاب اصلاح می‌کند. این ارتباط تنگاتنگ خوب است که تا کنون در ایران انجام نشده است.  

 

 

او در ادامه افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد در جمع ناشران و نویسنده‌ها ممکن است سخنرانی داشته باشد اما شبیه سخنرانی سال‌های قبل است. اگر سخنرانی‌های هشت وزیر مختلف را کنار هم قرار دهید، خواهید دید تفاوت چندانی با هم ندارند. وزیر ارشاد از فرصت نمایشگاه استفاده و با نویسندگان و ناشران گفت‌وگو کند و سیاست‌هایی را که در پیش دارد بیان کند. این تعامل و مشارکت باعث می‌شود ناشران و مولفان به هم نزدیک‌تر شوند و با هم بده بستان داشته باشند تا مشکلات را برطرف کنند.

نویسنده سایه هیولا با پیشنهاد جدا کردن ناشران کمک‌آموزشی از نمایشگاه کتاب، اظهار کرد: کسانی که می‌روند کتاب کمک‌درسی بگیرند ترافیک ایجاد می‌کنند، آن‌ها معمولا به غرفه‌های دیگر سر نمی‌زنند، نه دنبال رمان هستند و نه کتاب شعر و تاریخ. می‌روند تا کتاب‌های کمک‌آموزشی بخرند که بچه‌های‌شان زودتر کنکور قبول شوند و خیال‌شان راحت شود. پیشنهاد می‌کنم چند روز نمایشگاه را عمومی برگزار کنند و چند روز هم نمایشگاه درسی و دانشگاهی؛ یعنی این دو جدا شوند.

او تأکید کرد:  ناشران کمک‌آموزشی هرسال جا می‌گیرند و چون فضای صوتی نمایشگاه در اختیار کمک‌آموزشی‌هاست به دلیل دادن هزینه بیشتر، این فضا روی نمایشگاه سایه می‌اندازد و فضای آن‌جا را  سنگین و نمایشگاه را از فضای فرهنگی به فضای تجاری و غیرحرفه‌ای تبدیل می‌کند که این موضوع باعث رنجش نویسندگان و مولفانی می‌شود که انتظار ورود به فضای فرهنگی دارند. اگر این اتفاق نیفتد یعنی ناشران دانشگاهی و کمک‌آموزشی از ناشران عمومی جدا نشوند، برای کسانی که با قصد دیگری به نمایشگاه می‌روند فضای خسته‌کننده‌ای می‌شود.

عباس جهانگیریان با اشاره به تحریم نمایشگاه کتاب از سوی برخی از ناشران، گفت: وزارت ارشاد باید به خواسته‌های آن‌ها توجه کند و ببیند چرا تحریم می‌کنند. این قهر، قهر فرهنگی است و این موضوع شخصی نیست. وزیر فرهنگ شخصا و یا معاونانش باید با این ناشران صحبت کنند؛ کاری که مهاجرانی در دوران وزارت خود انجام می‌داد.

او همچنین از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست اجاره غرفه‌ها را کمتر کنند و بیان کرد: نمایشگاه فرصتی است که وزارت فرهنگ و ارشاد می‌تواند به ناشران کمک کند؛ با توجه به این‌که ناشران به خاطر مشکلات خود مانند گرانی کاغذ و تیراژ کتاب یکی پس از دیگری ورشکست می‌شوند. وزارت ارشاد باید اجاره غرفه‌ها را کم کند و سیاست‌های حمایتی‌اش را از ناشران بیشتر کند تا ناشران بتوانند به کارشان ادامه دهند.

این نویسنده سپس با بیان این‌ پیشنهاد که فضای سرای اهل قلم کودک و نوجوان را نزدیک به غرفه‌های کودک و نوجوان قرار دهند توضیح داد: سرای اهل قلم کودک و نوجوان با غرفه‌های کودک و نوجوان فاصله زیادی دارد و دور بودنش باعث می‌شود برخی آن‌جا را گم کنند. اگر این سرا نزدیک غرفه‌های کودک و نوجوان باشد برای نویسنده‌های کودک، پژوهشگران و مخاطبان نویسنده‌ها قابل دسترس‌تر است.

او در ادامه تأکید کرد: بهتر است سرای اهل قلم در نمایشگاه به جای شخص به یک شورا واگذار شود تا حداقل چند سلیقه در آن‌جا باشد و فقط یک سلیقه اعمال نشود.  

عباس جهانگیریان همچنین با اشاره به نمایشگاه‌های خارجی گفت: کسانی که به این نمایشگاه‌ها رفته‌اند تجربه‌هایی دارند که می‌توان از تجربه‌های آن‌ها استفاده کرد. چند سال پیش قرار بود در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور داشته باشم و بنا به دلایلی نتوانستم بروم اما هنوز نرفته چند نویسنده و ناشر از جاهای مختلف به من ایمیل داده بودند تا با یکدیگر دیدار داشته باشیم که من نتوانستم بروم.  البته سال‌های قبل دیدارهایی با رئیس کانون نویسندگان چند کشور داشتم که این موثر بود و این دیدارهای ساده منجر به فعالیت‌هایی شد که بعد از نمایشگاه ادامه داشت؛ مثلا من به رئیس کانون نویسندگان قزاقستان گفتم کتابی درباره فارابی دارم که او خوشحال شد، بعد از نمایشگاه کتاب را برایش فرستادم و بعد متوجه شدم کتابم در این کشور ترجمه شده است.

او در ادامه افزود: اگر ارتباط بین‌المللی بین نویسنده‌های ایران و کشورهای دیگر در نمایشگاه صورت بگیرد، فرصتی برای تعامل با کشورهای دیگر فراهم می‌شود. بسیاری از کتاب‌های ما ظرفیت و قابلیت ترجمه دارند و می‌توانند مخاطب‌هایی فراتر از مخاطب داخلی داشته باشند. با توجه به این‌که متولی‌ای نداریم ادبیات ما را به خارج از کشور معرفی کند، اگر در نمایشگاه سالنی  به این موضوع اختصاص دهند و هر روز مترجمانی در آن‌جا حضور داشته باشند تا نویسنده‌ها خلاصه‌ای از کتاب‌های‌شان را ارائه دهند، ممکن است ناشر یا مترجمی به ترجمه این کتاب‌ها علاقه‌مند شود.

این نویسنده همچنین درباره عرضه کتاب‌هایش در نمایشگاه کتاب تهران گفت: کتاب جدید غیرداستانی‌ام با نام «مهندسی آب» که درباره تاریخچه مهندسی آب در ایران بود به نمایشگاه نرسید. اما چاپ جدید سایه هیولا، چاپ سوم پسر نان و نمک و توران‌ تور از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه عرضه می‌شود. نشر افق قرار بود چاپ جدید «جنگ که تمام شد بیدارم کن» را به نمایشگاه برساند و نشر منادی تربیت چاپ چهارم «قصه‌های هامون و دریا» را آماده کرده است.

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: نمایشگاه کتابسی و یکمین نمایشگاه کتابنمایشگاه بین المللی کتابکتاب کودکادبیات کودکعباس جهانگیریانادبیات کودک و نوجوانرمان نوجوانکتاب های کمک درسیکتاب کمک درسیکتاب کمک آموزشیناشران کمک آموزشیمنبع: جدا کردن ناشران کمک‌آموزشی از نمایشگاه کتابلینک کوتاه: https://ketabak.org/ht5t3

شانزدهمین دوفصلنامه علمی پژوهشی «مطالعات ادبیات کودک» منتشر شد

د., ۰۴/۲۳/۲۰۱۸ - ۰۹:۴۶
نویسنده: مسعود میرعلایی

شانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودک (سال هشتم، شماره‌ی دوم، پاییز و زمستان ۱۳۹۶) با ۱۹۰ صفحه دربرگیرنده هشت مقاله پژوهشی نیمه دوم فروردین‌ماه ۱۳۹۷ منتشر شد.

مطالب شانزدهمین دوفصلنامه «مطالعات ادبیات کودک»

- در کشاکش عشق و تنهایی؛ کندوکاوی در پیچ‌وخم‌های سفرهای کرگدن فریبا کلهر.

لاله آتشی در مقاله پژوهشی خود با رویکرد توصیفی‌تحلیلی به بررسی جایگاه مجموعه سفرهای کرگدن در قلمرو کتاب‌های تصویری‌داستانی کودکان پرداخته است.

- گذر کنسروها از سرزمین بوف‌های کور؛ واکاوی پیوندهای بینامتنی رمان کنسرو غول با بوف کور، پژوهش سمانه اسدی.

- بررسی مراحل حل مسأله و ویژگی‌های حل‌کنندگان مسأله در ادبیات کودکان ایران؛ بر مبنای بررسی و مقایسه‌ داستان‌های تألیفی و ترجمه‌ای رده‌های سنی ب و ج منتشر شده در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵.

محبوبه البرزی و فاطمه یوسفی در پژوهش خود به بررسی و مقایسه تحلیل محتوای کیفی قیاسی و بر اساس مراحل حل مسأله «دیویی» و ویژگی‌های حل‌کنندگان مسأله «گریفین» بر کتاب‌های داستانی تألیفی و ترجمه‌ای پرداخته‌اند. داستان‌های بررسی شده، دربرگیرنده ده کتاب داستانی تألیفی و ده کتاب داستانی ترجمه‌ای برگزیده از سوی شورای کتاب کودک بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵، متناسب برای گروه سنی «ب» و «ج» است.

- پسامدرنیسم و بوطیقای داستان کودک؛ تحلیلی روایت‌شناسانه از داستان آقا رنگی و گربه ناقلا از فرهاد حسن‌زاده.

در شانزدهمین دوفصلنامه‌ «مطالعات ادبیات کودک»، فرامرز خجسته و عاطفه نیک‌خو در مقاله پژوهشی‌شان کوشیده‌اند ویژگی‌های روایت پسامدرنیستی داستان آقا رنگی و گربه‌ ناقلا یا این‌جوری بود که اون‌جوری شد نوشته فرهاد حسن‌زاده و تصویرگری کتاب را بررسی و تحلیل کنند.

- تصویرسازی زنان در قصه‌های عامیانه مردم فارس.

پژوهنده شهرزاد شاه‌سنی در مقاله‌ خود، با روش پژوهش کیفی و رویکرد تحلیل توصیفی‌تفسیری داده‌ها، به بررسی تصویرسازی زنان، همچنین نقش‌های جنسیتی و سنی، شخصیت‌های اصلی، صفات زنان و الگوهای سفر و جست‌وجو در قصه‌های عامیانه مردم فارس پرداخته است.

- لذت و اقتباس

ندا مرادپور دزفولی در پژوهش خود با بهره‌گیری از رویکرد «پری نودلمن» و لذت‌بخش بودن متن، به بررسی پنج اثر اقتباسی برای کودکان با تنوع در ساختار پرداخته است. پژوهش‌گر هدف مقاله‌اش را پرداختن به لذت که می‌تواند یکی از مهم‌ترین رکن‌های پدید آمدن اقتباس در گستره ادبیات کودک باشد، برگزیده است.

- بررسی افسانه‌ی دژ هوش‌ربا بر مبنای نظریه برونو بتلهایم.

نجمه واعظی دهنوی، طاهره خامنه باقری و سعدی جعفری در مقاله پژوهشی خود، نگاهی از دریچه روان‌کاوی به افسانه ایرانی دژ هوش‌ربا برگرفته از مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین بلخی و بازنویسی صبحی مهتدی دارند. آنان بر اساس روان‌کاوی برونو بتلهایم به تحلیل و بررسی نمادهای موجود در این افسانه پرداخته‌اند.

عنوان هشتمین و آخرین مقاله در این شماره‌ از شانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودک:

- در جست‌وجوی کمال مطلوب؛ بررسی تطبیقی ماهی سیاه کوچولو، نوشته صمد بهرنگی با جاناتان مرغ دریایی اثر ریچارد باخ.

مقاله پژوهشی مشترک عبداله ولی‌پور و رقیه همتی است که به شیوه توصیفی‌تحلیلی وجوه اشتراک و افتراق این دو داستان را آشکار کرده‌اند.

در بخش آخر این شماره از دوفصل‌نامه – همچون شماره‌های پیشین – چکیده هشت مقاله به زبان انگلیسی آمده است.

بهای تک شماره‌‌ای شانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودک، دستاورد مشترک مرکز مطالعات ادبیات کودک، دانشگاه شیراز و انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، ده هزار تومان است.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: مطالعات ادبیات کودکشانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودکانفریبا کیلهرکتاب کودکادبیات کودکادبیات کودکاننقد ادبیات کودکانفرهاد حسن زادهلینک کوتاه: https://ketabak.org/uh9j1

همایش معرفی برنامه «با من بخوان» در هشتگرد برگزار می‌شود

ی., ۰۴/۲۲/۲۰۱۸ - ۱۱:۰۱
نویسنده: گروه خبر کتابککانون فرهنگی تربیتی شهید مطهری با همکاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان همایش معرفی برنامه «با من بخوان» را برگزار می‌کند.

همایش معرفی برنامه «با من بخوان» همراه با نمایشگاهی از کتاب‌های باکیفیت با همکاری فروشگاه کتاب هدهد روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۳ برگزار می‌شود.

مکان برگزاری: هشتگرد، ابتدای خیابان راه‌آهن، کانون فرهنگی هنری شهید مطهری،

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۴۴۲۲۲۲۶۲-۲۶ و ۴۴۲۲۱۱۰۰-۲۶ تماس بگیرند.

درباره «با من بخوان» بیشتر بدانید:

«با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برنامه‌ریزی می‌شود. این برنامه سال‌هاست در بسیاری از مناطق محروم استان‌های ایران همچون استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و چندین منطقه دیگر، با پشتیبانی مالی شماری از شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و غیردولتی اجرا می‌شود. «با من بخوان» با شعار «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» اصلی‌ترین هدف خود را که رساندن کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان و نوجوانان است که در وضعیت معمول زندگی به کتاب‌های باکیفیت دسترسی ندارند، در این مناطق پیش می‌برد. این برنامه همچنین در وضعیت‌های ویژه مانند وقوع رخدادهای فاجعه‌بار طبیعی و اجتماعی که کودکان نیاز به کتاب‌درمانی و دسترسی به کتاب‌های مناسب دارند، به یاری این گروه از کودکان می‌شتابد.

درباره «کتاب هدهد» بیشتر بدانید:

کتاب هدهد، فروشگاه کتاب موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است. این فروشگاه مرجعی از بهترین و مناسب‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان است. کارشناسان کتاب موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، آثار ویژه مخاطبان کودک و نوجوان را کارشناسی و گزینش می‌کنند و در فروشگاه کتاب هدهد در دسترس کودکان و نوجوانان، مربیان، آموزگاران، پدران و مادران، مروجان کتاب و سایر مخاطبان علاقه‌مند می‌گذارند. کتاب هدهد افزون بر فروش کتاب‌های باکیفیت، اقدام به برگزاری نمایشگاه‌ کتاب، برگزاری کارگاه‌هایی در پیوند با ادبیات کودکان و همچنین تجهیز کتابخانه‌ها در مهدکودک‌ها، نهادها، موسسات و مراکز فرهنگی می‌کند.

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: نمایشگاه کتابترویج کتابترویج خواندنکتاب باکیفیتکتاب کودککانون شهید مطهریبا من بخوانتاریخ ادبیات کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/dw4mo

جشن بهارانه انجمن حمایت از حقوق کودکان کار

چهارشنبه, ۰۴/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۲:۱۴
نویسنده: گروه خبر کتابک

انجمن حمایت از حقوق کودکان کار جشن بهارانه خود را همراه با دید و بازدید نوروزی برگزار می‌کند.

جشن بهارانه انجمن حمایت از حقوق کودکان کار با اجرای موسیقی زنده و حضور چهره‌های فعال اجتماعی، فرهنگی و هنری همراه خواهد بود.

این مراسم عصر پنجشنبه ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در تهران، خیابان ولی عصر، نرسیده به پل پارک وی، خیابان هتل استقلال، سالن تلاش برگزار خواهد شد.

ورود برای عموم به جشن بهارانه آزاد خواهد بود.

درباره انجمن حمایت از حقوق کودکان کار بیشتر بدانیم:

انجمن حمایت از حقوق کودکان، با هدف حمایت از حقوق کودکان به عنوان سازمانی مردم نهاد، مستقل، غیرسیاسی و غیرانتفاعی در سال ۱۳۷۳ آغاز به کار کرد.
هدف اصلی انجمن، تبلیغ و ترویج پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک است. این انجمن در تلاش است تا با تکیه بر فعالیت‌های گروهی و داوطلبانه اعضای خود، در بهبود وضعیت زندگی کودکان، مشارکتی فعال داشته باشد. این انجمن با رعایت کامل قوانین جمهوری اسلامی ایران، در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند؛ زمینه‌هایی مرتبط با تحصیل، اطلاع‌رسانی، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات مشاوره‌ای برای خانواده‌ها و نیز یاری‌رسانی عملی به کودکانی که بر اثر بلایای طبیعی و اجتماعی و شرایط دشوار زندگی، آسیب دیده‌اند. مواردی مانند حمایت از کودکان کار، کودکان بی‌سرپناه، کودکان قربانی سیل و یا جنگ و کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، از جمله فعالیت‌های انجمن در راستای تحقق پیمان نامه جهانی حقوق کودک در ایران است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودکان کارجشن بهارانهانجمن حمایت از حقوق کودکان کارسازمان های مردم نهادلینک کوتاه: https://ketabak.org/ef76b

دو کارگاه از ماریت تورن‌کویست در انجمن آموزشی حمایتی محمودآباد شهرری برگزار شد

چهارشنبه, ۰۴/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۰:۵۹
نویسنده: گروه خبر کتابک

ماریت تورن‌کویست تصویرگر هلندی-سوئدی که برای برگزاری نمایشگاهی از آثارش با عنوان «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» به ایران آمده است، روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۷، برای برگزاری کارگاه‌هایی در انجمن آموزشی حمایتی محمودآباد شهرری به این مرکز رفت. در این روز دو کارگاه برای دو گروه از کودکانی که به این مرکز می‌آیند برگزار شد.

 

 

نخست کودکان در کارگاهی با عنوان «جزیره‌ی خوش‌بختی» شرکت کردند. این گروه کودکان که ۵-۶ سال داشتند پس از دیدن تصویرهای کتاب و شنیدن داستان آن، کاغذهایی با تصاویری از یک جزیره دریافت کردند و هر یک آن‌چه آرزو داشتند را در جزیره خودشان به تصویر کشیدند.

کارگاه دوم با عنوان «پیکو» نیز بر اساس کتابی با همین نام بود که به تازگی از سوی انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در ایران به چاپ رسیده است. «پیکو، جادوگر کوچک» نوشته تون تله‌گن، نویسنده هلندی است که ماریت تورن‌کویست نیز تصویرگری آن را بر عهده داشته است. کودکان این گروه نیز که در بازه سنی ۱۰-۱۲ سال قرار داشتند، پس از بلندخوانی کتاب، تصویری را که از شخصیت این داستان در ذهن‌شان داشتند روی کاغذ آوردند. پیش از انجام این کار نیز ماریت تورن‌کویست اصول ساده و نخستین رنگ‌آمیزی با پاستل گچی را به طور عملی برای این کودکان نمایش داد. در پایان کار هر یک از کودکان در کنار نقاشی‌های خود نوشتند که دوست دارند پیکو چه چیزی در زندگی آن‌ها را تغییر دهد.

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: ماریت تورن کویستخانه حمایتی محمودآبادپیکو جادوگر کوچککتاب کودکادبیات کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/z46p3

پروین دولت آبادی نقطه تلاقی عرفان، موسیقی سنتی و شعر کودک در ایران

د., ۰۴/۱۶/۲۰۱۸ - ۱۶:۱۸
نویسنده: زهره قایینی

یادداشتی از زهره قایینی به مناسبت ۲۷ فروردین‌ماه، سال‌روز درگذشت پرورین دولت‌آبادی

پروین دولت آبادی در سیر تاریخ فرهنگ کودکی ایران، یکی از پایه‌گذاران شعر کودک است و کم‌تر کسی در این مورد تردید دارد. پروین در خانواده‌ای ریشه دارد که بخشی از فرهنگ ایران را از دوره مشروطه به بعد پیش برده‌اند و غنا بخشیده‌اند، کسانی مانند میرزا یحیی دولت آبادی یا صدیقه دولت آبادی از خانواده بزرگ دولت آبادی‌های اصفهان هستند. در این مورد هم کسی نمی‌تواند تردید داشته باشد. اما زوایای پنهانی از زندگی پروین دولت آبادی است که هم‌چنان کارنشده مانده است که باید در آینده به‌درستی و با دقت به آن پرداخت. گوشه‌هایی از این‌ها را باز می‌کنم تا شاید مورد توجه بیش‌تری قرار بگیرد. نخست منش و سبک زندگی پروین دولت آبادی بود. پروین زنی آزاده به معنای واقعی کلمه بود. یعنی برای آزادی و به ویژه حقوق برابر زنان با مردان همیشه می‌کوشید و برای آن مبارزه می‌کرد. اگرچه ممکن است این نکته در سنجش با‌ کسی مانند سیمین بهبهانی چندان به چشم نیاید. زیرا پروین به سبب افتادگی در منش و نگرش با بسیاری از زنان هم‌نسل و هم‌عصر خود متفاوت بود. سبب آن را نیز باید در گرایش عرفانی پروین به مولانا و شمس دید. مولانا شیفته شمس شد، و پروین شیفته این دو بود. پروین هنگامی که از جایگاه شعری مولوی سخن می‌گفت، چنان چشمانش می‌درخشید و حالش دگرگون می‌شد که نمی‌توان این حالت را با کلام توصیف کرد. بنابراین از جنبه شخصیتی ما با شاعری سروکار داریم که خود را ذره‌ای از فرهنگ عظیم و تنومند عرفانی ایران می‌دانست. برای همین جایگاه شعر بزرگ‌سال او را هم باید در چنین بستری دید. یعنی نمی‌توان پروین را در شعر بزرگ‌سال جدای از این نقطه وصل دید و تحلیل کرد.

نکته دیگر ارتباط او با موسیقی سنتی ایران است. پروین از هنگامی که جوان بود، با برجسته‌ترین موسیقی‌دان‌های ایران نشست و برخاست داشت. او به گفته نزدیکان و البته به گفته فروتنانه خودش، همیشه در میان این گروه از موسیقی‌دانان ایران حلقه وصل بود. پروین پیوندهای میان موسقیی سنتی ایران و عرفان را به‌خوبی می‌شناخت و به‌شدت به آن پایبند بود. برای نمونه در شعر «چنگ و چنگی» که در کتاب «بلورین جامه انگور» آمده است، پروین در بخشی از این شعر می‌سراید:

زخمه زخمه چنگ در آواز شد
نغمه ساز بزم اهل راز شد
مطرب آشفته حالان خواندمش
شورها در تار جان افشاندمش
نرم نرمک قصه جان می‌سرود
تاره مویش عقده دل می‌گشود
آن سخن‌پرداز دیرین هر نفس
قصه‌ای جان آشنا می‌گفت و بس

…….

که در این شعر بزرگ‌سال به‌روشنی تأثیر پروین از عرفان و موسیقی سنتی ایران را می‌شود دید. اما پروین که جدای از عرفان و موسیقی ایرانی، دغدغه کودکان را هم داشت، در اوج جوانی و زیبایی و دختر شهردار تهران بودن، همه این‌ها را به کناری می‌گذارد و می‌رود به یتیم‌خانه امین‌آباد و به‌گونه‌ای زندگی‌اش را پای کمک و یاری به این کودکان می‌گذارد. این سبک از زندگی او را متوجه می‌کند که دوره تحول زیستی و اجتماعی برای کودکان ایرانی فرارسیده است و البته او در این راه زنان دیگری از نسل خود را دارد که در تعامل دوسویه از آن‌ها می‌آموزد و به آن‌ها نیز می‌آموزاند. در این جایگاه، پروین از دهه ۱۳۳۰ و البته به طور مشخص از دهه ۱۳۴۰ با انتشار نشریات پیک شعر کودکش را منتشر می‌کند. بنابراین در اولین نگاه می‌توان تأثیر یک نگاه پخته به زندگی که بارکش فرهنگ غنی عرفانی ایران است در شعر کودکش دید. عشق به طبیعت یکی از نمودهای آن است. در شعر کودک و نوجوان پروین دولت آبادی جایی نیست، که مظاهر طبیعت ستایش نشده باشد. چرا؟ برای اینکه از نگاه شاعری مانند او، انسان یا کودک انسان در هم‌سازی و همراهی با طبیعت معنا می‌یابد.

پروانه رنگ رنگ زیبا
باز آمده ای به خانه ما
در گوشه پنجره نشینی
تا باغِ قشنگ را ببینی
مهمان قشنگِ رنگ رنگم
همبازی کوچکِ قشنگم
امروز که غنچه های زیبا
لبخند زند به صورت ما
من می کنم این دریچه را باز
پروانه من درآ به پرواز

در این‌گونه شعرهای کودکانه به‌روشنی دیده می‌شود که پروین نه تنها کودک انسان را خوب می‌بیند، بلکه جلوه‌های طبیعت و هستی را هم به‌زیبایی دیده است. پروانه همیشه برای کودک یک پدیده جذاب بوده است چه از نظر رنگ و چه از جنبه حرکات و پرواز. هردوی این‌ها در شعر او می‌آید. از نگاه دیگر شعر کودک و نوجوان او استعلایی است. یعنی کودک یا نوجوان را به سوی سطح بالاتری از هستی می‌کشاند. شعر او کم‌تر به موضوع‌هایی مانند فقر و بی‌عدالتی می‌پردازد، شاید در زمانه‌ای که او می‌زیست، یعنی دهه ۱۳۴۰ که زمانه شکل‌گیری ادبیات کودکان در نثر و شعر بود، شعرهایی که تیره‌بختی زندگی و کودکان تیره‌بخت را به‌نمایش می‌گذاشتند، بهتر دیده می‌شد، اما پروین چنین دیدی نداشت و باور داشت آن چیزی که همه ما را از کودک و بزرگ‌سال به‌اسارت می‌برد، نداشتن نگاه است. برای همین تلاش پروین در همه شعرهایش این بود که کودکان و نوجوانان را به این سو بکشاند که با نگاه و چشم‌هایشان زیبایی‌ها و ارزش‌های طبیعت و هستی را کشف و درونی کنند. این درونی کردن همان پیوند و نقطه تلاقی شعر کودک و نوجوان پروین با عرفان است.

و اما پروین چه میراثی برای شعر کودک و نوجوان ما گذاشت. به نظرم برای اینکه شاعران بعد از پروین، راه پروین دولت آبادی را بروند، باید ابتدا ریشه‌های فرهنگی خودشان که عرفان و موسیقی سنتی هست بشناسند. بدون این دو عامل ناممکن است که شاعری بتواند از شعر پروین بهره بگیرد و آن را در شعر خودش امتداد دهد.

معرفی پروین دولت‌آبادی در کتابک:

پروین دولت‌آبادی

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: پروین دولت آبادیشعر کودکسالروز درگذشت پروین دولت آبادیمنبع: http://www.ibna.ir/fa/doc/note/259693/لینک کوتاه: https://ketabak.org/g9363

گزارش تصویری آیین گشایش نمایشگاه تصویرگری کتاب‌های کودکان

ی., ۰۴/۱۵/۲۰۱۸ - ۱۱:۲۷

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با همکاری انجمن تصویرگران ایران آیین گشایش نمایشگاه «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» را جمعه ۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ در خانه هنرمندان ایران برگزار کرد.

 

این نمایشگاه که دربرگیرنده آثاری از ماریت تورن‌کویست، تصویرگر هلندی سوئدی، به همراه آثار گروهی از تصویرگران ایرانی شامل نوشین صفاخو، مهسا منصوری و کیوان اکبری است، با حضور ماریت تورن‌کویست، کیو نوروانتو، سفیر فنلاند وفرانسوا سنمو، سفیر فرانسه در ایران، مدیر خانه هنرمندان ایران و دیگر هنرمندان، فعالان و علاقه‌مندان به عرصه ادبیات کودکان گشایش یافت.

 

 

نمایشگاه «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی»، دربرگیرنده تصویرهای مجموعه کتاب‌های پروژه بین‌فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت برای برنامه «با من بخوان» است. این پروژه از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده و طی سه سال کارِ پیوسته، تاکنون سه کتاب «دیو سیاه و موش سفید»، «هویج پالتوپوش» و «هفت اسب هفت رنگ» از این مجموعه منتشر شده است که در نمایشگاه به نمایش درآمده است. در این پروژه تصویرگران ایرانی با نظارت ماریت تورن کویست کار تصویرگری کتاب را انجام داده‌اند. پروژه یاد شده برای برنامه «با من بخوان» و با هدف تولید و نشر کتاب‌های تصویری باکیفیت شکل گرفته است.

با برنامه «با من بخوان» بیشتر آشنا شوید

 

ماریت تورن‌کوییست، تصویرگر هلندی-سوئدی و حامی برنامه «با من بخوان»

 

زهزه قایینی، سرپرست برنامه «با من بخوان» و کیو نوروانتو، سفیر کشور فنلاند همراه با همسرش

 

محمدهادی محمدی، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان و ماریت تورن‌کوییست، تصویرگر

 

نوشین صفاخو، تصویرگر کتاب «هفت اسب هفت رنگ»

 

مهسا منصوری، تصویرگر کتاب «هویج پالتوپوش»

 

پژمان رحیمی‌زاده، تصویرگر

 

کمال طباطبایی، تصویرگر

 

 

 

مسعود مجاوری‌آگاه، استاد دانشگاه آزاد اسلامی

 

 

ماریت تورن‌کوییست در حال امضای یکی از آثار خود

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: گزارش‌هاخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: نمایشگاه کتاب کودکنمایشگاه تصویرگری کتاب های کودکادبیات کودکادبیات کودکانماریت تورن کوییستپژمان رحیمی زادهسفیر فرانسه در ایرانسفیر فنلاند در ایرانکمال طباطباییتصویرگری کتاب های کودکانترویج خواندنبرنامه با من بخوانترویج کتابکتاب کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/ej7as

کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوانان برگزار می‌شود

چهارشنبه, ۰۴/۱۱/۲۰۱۸ - ۱۲:۳۶
نویسنده: گروه خبر کتابکانجمن نویسندگان کودک و نوجوان کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوانان را با تدریس حمیدرضا شاه‌آبادی برگزار می‌کند.

شرکت‌کنندگان در این دوره در مرحله نخست، طی ده جلسه مبانی نظری رمان‌نویسی برای نوجوانان را مرور می‌کنند و پس از آن در مرحله پیشرفته دست به کار نوشتن اثر می‌شوند و تا پایان دوره، یک رمان نوجوان خلق می‌کنند.

شایان ذکر است که شرکت‌کنندگان بر اساس مصاحبه حضوری پذیرفته خواهند شد.

کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوانان

زمان آغاز کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوان از روز شنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ خواهد بود.

مکان برگزاری این کارگاه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان واقع در تهران، خیابان سمیه، بعد از چهارراه مفتح، کوچه پروانه، پلاک ۴۶ است.

برای ثبت‌نام و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۳۱۷۷۵۵-۲۱ تماس بگیرید.

درباره حمیدرضا شاه‌آبادی

حمیدرضا شاه آبادی، متولد ۱۳۴۶ است و مدرک کارشناسی ارشد در رشته تاریخ دارد. پنج سال معلمی و همچنین فعالیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شاه آبادی را به نوشتن برای کودکان و نوجوانان علاقه‌مند کرد. او همچنین دو بورس مطالعاتی را در کتابخانه بین‌المللی مونیخ با موضوع ادبیات کودک گذرانده است.
«لالایی برای دختر مرده» نخستین رمان حمیدرضا شاه آبادی برای نوجوانان بود که در سال ۱۳۸۶ نشر افق منتشر کرد. این کتاب برنده جایزه اول جشنواره کتاب کودک و نوجوان شد و لوح تقدیر شورای کتاب کودک و لوح تقدیر جشنواره کتاب برتر را دریافت کرد. اعترافات غلامان (رمان نوجوان)، وقتی مژی گم شد (رمان نوجوان)، افسانه تیرانداز جوان و هیچ‌کس جرئتش را ندارد از دیگر آثار او هستند.

درباره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، مؤسسه ای غیردولتی و ناسودبر است که با هدف حمایت از هویت مستقل و حقوق مادی و معنوی نویسندگان کودک و نوجوان، ایجاد زمینه‌ های مناسب برای آموزش و پیشرفت فرهنگی نویسندگان و ایجاد تسهیلات لازم برای ارائه‌ و یا انتشار آثار ارزنده در سال ۱۳۷۷تأسیس شده است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: انجمن نویسندگاننویسکانجمن نویسندگان کودک و نوجوانادبیات کودکانکارگاه آموزشی رمان نویسی برای نوجوانانرمان نویسی برای نوجوانانرمان نوجوانرمان مناسب برای نوجوانانحمیدرضا شاه آبادیلینک کوتاه: https://ketabak.org/8v64y

کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

س., ۰۴/۱۰/۲۰۱۸ - ۱۰:۰۲

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» را ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

در این کارگاه، مخاطبان با ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی و اصول برگزاری نشست‌های بلندخوانی آشنا می‌شوند. مربیان، آموزگاران، کتابداران، پدران و مادران و سایر علاقه‌مندان به ادبیات کودکان مخاطبان این کارگاه هستند.

سرفصل‌های کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی»
 • شناخت ادبیات کودکان

ابتدای کارگاه، مخاطبان به دو روش تئوری و عملی، با تفاوت‌های متن ادبی و غیرادبی و همچنین ادبیات کودکان و ویژگی‌ها و کارکرهای آن آشنا می‌شوند.

 • آشنایی با ویژگی‌های کتاب‌های باکیفیت و بی‌کیفیت

در این بخش، شرکت‌کنندگان با ویژگی‌های کتاب‌های باکیفیت و بی‌کیفیت آشنا می‌شوند و در بخش عملی به بررسی چند کتاب باکیفیت و بی‌کیفیت می‌پردازند.

 • شناخت عناصر داستان

شرکت‌کنندگان در این کارگاه با عناصر داستان شامل پیرنگ، شخصیت‌پردازی، صحنه‌پردازی، درون‌مایه، موضوع و زاویه دید آشنا می‌شوند و اهمیت این عناصر و رابطه آن‌ها با کتابخوانی و بلندخوانی برای کودکان و نوجوانان را فرامی‌گیرند. همچنین می‌آموزند چگونه با بازی‌ها‌ و فعالیت‌های عملی و جذاب، عناصر ادبی یک کتاب را با کودکان و نوجوانان سهیم شوند.

 • شناخت و کارکرد تصویر و کتاب‌های تصویری

این بخش به اهمیت تصویر و سواد دیداری و نقش و جایگاه تصویر در کتاب‌های کودکان اختصاص دارد. مخاطبان این کارگاه به دو روش تئوری و عملی می‌آموزند چگونه در کتاب‌های تصویری، متن و تصویر، رابطه‌ای دو سویه‌ و تنگاتنگ با یکدیگر دارند.
در بخش عملی این کارگاه نیز چند کتاب تصویری، تصویرخوانی و جایگاه تصویر در کتابخوانی برای کودکان بررسی می‌شود.

 • روش‌های بلندخوانی

در پایان، تسهیلگران کارگاه به انواع روش‌های بلندخوانی کتاب به عنوان یکی از موثرترین راه‌های ترویج خواندن می‌پردازند و  به مخاطبان چگونگی آماده‌ساختن کودکان برای یک نشست بلندخوانی را می‌آموزند. همچنین مخاطبان با شیوه‌ها و تکنیک‌های بلندخوانی آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند که چگونه با طراحی و اجرای انواع فعالیت‌ها پیش و پس از بلندخوانی، به گسترش درک و لذت کودکان از کتاب و داستان کمک کنند.

کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی»، روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۵ برگزار می‌شود. هزینه این کارگاه برای دو روز ۱۴۵ هزار تومان است.

توجه داشته باشید ظرفیت این کارگاه محدود است بنابراین در صورت تمایل به شرکت در کارگاه، در اسرع وقت با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرید یا درخواست خود را برای ثبت‌نام، از طریق تلگرام ارسال کنید.

همچنین برای ثبت‌نام آنلاین به صورت مستقیم می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

 • لینک ثبت‌نام آنلاین در این کارگاه

کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» از جمله کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است. برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. در برنامه «با من بخوان»، کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: ادبیات کودکانشناخت ادبیات کودکانکارگاه دوروزه شناخت ادبیات کودکانروش های بلندخوانیکتاب کودککتاب باکیفیتکتابخوانی با کودکانخواندن با کودکانکتاب خواندن برای کودکانکتاب مناسبلینک کوتاه: https://ketabak.org/ga5md

مراسم یادبود ثمین باغچه‌بان برگزار می‌شود

س., ۰۴/۱۰/۲۰۱۸ - ۰۹:۴۴

مراسم یادبود ثمین باغچه‌بان به مناسبت دهمین سالگرد درگذشت وی در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.

بهمن دارالشفایی درباره این مراسم در صفحه تلگرام خود نوشت:

«همین جمعه (۲۴ فروردین) ساعت ۳ تا ۵ بعدازظهر مراسمی در تالار رودکی برگزار میشه برای ادای دین به ثمین باغچه‌بان و همه آهنگ‌هایی که برامون ساخت.

«برنامه به همت بنفشه، خواهرم، و با هماهنگی و همکاری کاوه، پسر ثمین، برگزار میشه. من هم هر کمکی تونستم بهشون کردم.

«کاوه که استانبول زندگی می‌کنه برای این برنامه اومده ایران و قراره همراه یک گروه آوازی چند تا از آهنگای ثمین رو اجرا کنه. برنامه چند تا بخش دیگه هم داره.

«اگر ثمین و کارهاش رو دوست دارین فکر کنم این برنامه رو هم دوست داشته باشین. خیلی خوشحال میشیم ببینیمتون.»

این مراسم روز جمعه ۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در تهران، خیابان حافظ، تالار رودکی برگزار خواهد شد.

ورود به این مراسم برای عموم آزاد است.

درباره ثمین باغچه‌بان بیشتر بدانید

ثمین باغچه‌بان، آهنگساز، شاعر، نویسنده و مترجم ایرانی در سال ۱۳۰۴ در تبریز متولد شد و ۲۹ اسفند ۱۳۸۶ در استانبول درگذشت. پدرش، جبار باغچه‌بان، بنیان‌گذار آموزشگاه ناشنوایان در ایران بود. ثمین باغچه‌بان و خانواده‌اش چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برای همیشه به ترکیه مهاجرت کردند.

یکی از مشهورترین آثار او به نام «رنگین کمون» (۱۰ قطعه برای تکخوان، آواز گروهی و ارکستر) در واپسین سال‌های پیش از انقلاب شکل گرفت که با همکاری نوازندگان ارکستر سمفونیک رادیو وین ضبط و منتشر شد. نسلی از کودکان ایرانی در آن زمان با این آلبوم بزرگ شدند و همچنان بسیاری از مراکزی که در ایران در زمینه آموزش موسیقی به کودکان فعالند از این آلبوم بهره می‌گیرند. آلبوم «رنگین کمون» با همکاری ارکستر سمفونیک رادیو وین به رهبری توماس کریستین داوید، گروه همسرایان میترا (فرح) به رهبری اِولین باغچه‌بان (همسر ثمین باغچه‌بان) اجرا و ضبط شده و برای کودکان است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: ثمین باغچه بانجبار باغچه بانآلبوم رنگیم کمونتالار رودکیموسیقی کودکانادبیات کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/xd8ip

سه عنوان کتاب به قلم محمدهادی محمدی منتشر شد

ی., ۰۴/۰۸/۲۰۱۸ - ۱۰:۵۹

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان چاپ نخست سه کتاب از مجموعه کتاب‌های پروژه بین‌فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت برای برنامه «با من بخوان» را به قلم محمدهادی محمدی منتشر کرد.

«دیو سیاه و موش سفید» با تصویرگری کیوان اکبری، «هویج پالتوپوش» با تصویرگری مهسا منصوری و «هفت اسب هفت رنگ» با تصویرگری نوشین صفاخو سه عنوان کتابی است که پس از نزدیک به سه سال کار پیوسته و چالش‌برانگیز در پروژه بین‌فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت، به تازگی منتشر شده‌اند.

این پروژه از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده است. در این پروژه تصویرگران ایرانی با نظارت ماریت تورن کویست، تصویرگر برجسته هلندی ـ سوئدی، کار تصویرگری کتاب را انجام داده‌اند. پروژه یادشده برای برنامه «با من بخوان» و با هدف تولید و نشر کتاب‌های تصویری باکیفیت شکل گرفته است. این نخستین بار است که در ایران چنین پروژه بین فرهنگی میان استاد تصویرگر اروپایی و چند تصویرگر ایرانی انجام می‌شود و دستاورد آن در این گام، سه کتاب تصویری باکیفیت است که می‌توان به جرئت از آن‌ها به‌عنوان نقطه عطفی در انتشار کتاب‌های تصویری در چند دهه گذشته ایران نام برد.

کتاب «دیو سیاه و موش سفید» داستانی است تصویری که روند تغییر رفتار شخصیت اصلی داستان، دیوِ سیاه، را بازگو می‌کند. دیو سیاه با حیوان‌هایی که برای استراحت به دامان گرم و نرم او پناه می‌آورند با خشونت رفتار می‌کند تا این‌که دیو سفیدی کنار او می‌خوابد. دیو سیاه که تحمل مزاحمت دیگران را ندارد خشمگین می‌شود اما وقتی به او نگاه می‌کند، دیو سفید را زیبا می‌‌بیند و دل‌بسته‌اش می‌شود. در  این کتاب، نقش دوستی و محبت آن‌چنان پررنگ است که می‌تواند از دیوی خشن، موجودی مهربان بسازد.

 

 

کتاب «هفت اسب هفت رنگ» کتابی است با یک متن خیال‌انگیز و تصویرهایی زیبا و اثرگذار که یادآور کتاب‌های ادبیات کهن ایرانی است. داستان در خیال دخترکی روی می‌دهد که پاهایش از حرکت کردن ناتوان است. او از پنجره‌ی خیالش از دشتی گذر می‌کند، دشتی با هفت اسب. هر یک از اسب‌ها به رنگی‌اند و فقط اسب یک‌ام بی‌رنگ است. محمدهادی محمدی در کتاب «هفت اسب هفت رنگ» راز ماندگاری و جاودانگی را در بخشندگی می‌بیند و مسئولیت اجتماعی مخاطب را به او یادآور می‌شود.

 

 

«هویج پالتوپوش» روایت در هم پیچیدن مرزهای واقعیت و فرو رفتن در جهان رویاها است. جهانی بی‌مرز که پدیده‌ها چه طبیعی، چه جانوری، رنگی دیگر به خود می‌گیرند و می‌توانند دنیایی تازه بیافرینند که قوانین و قواعد خود را دارد. این روایت را خورشید و خرگوش می‌سازند. خورشید در آسمان، خرگوش در زمین. یکی بیدار است، یکی در خواب. در هر پیچ از روایت، زبان به خود برمی‌گردد تا مرزهای واقعیت و رویا را با پرسش‌های خود جدا کند، اما آن هم نمی‌تواند. گام به گام، خورشید و خرگوش در این بازی زبانی پیش می‌روند تا نقطه‌ای که خرگوش و خورشید یکی می‌شوند.

 

 

علاقه‌مندان به دریافت اطلاعات بیشتر و خرید هر یک از این سه اثر به صورت غیرحضوری می‌توانند با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا به سایت کتاب هدهد به نشانی www.hodhod.com مراجعه کنند.

همچنین برای خرید حضوری از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۶ و پنجشنبه ۹ تا ۱۲ به فروشگاه کتاب هدهد به نشانی تهران، خیابان اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان وفاکیش توحیدی (بیست‌وسوم)، کوی شایان، پلاک ۲۶، در سمت چپ مراجعه کنند.

اطلاعات بیشتر و لینک مستقیم خرید هر اثر:

 

درباره برنامه «با من بخوان» بیشتر بدانید:

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: محمدهادی محمدیماریت تورن کویستادبیات کودکانادبیات کودک و نوجوانادبیات کودککتاب کودکنوشین صفاخومهسا منصوریکیوان اکبریکتاب مناسب برای کودکانکتاب خوبکتاب مخصوص کودکانهویج پالتوپوشدیو سیاه و موش سفیدهفت اسب هفت رنگتاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانترویج کتابخوانیترویج کتابلینک کوتاه: https://ketabak.org/nf3lt

کارگاه «تسهیل‌گری ارتباط کودک با طبیعت؛ نظر در عمل» برگزار می‌شود

ش., ۰۴/۰۷/۲۰۱۸ - ۱۵:۲۴
نویسنده: گروه خبر کتابکمدرسه طبیعت کاوی‌کنج در مشهد، کارگاه «تسهیل‌گری ارتباط کودک با طبیعت؛ نظر در عمل» را ۴، ۵ و ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

محورهای اصلی کارگاه تسهیل‌گری ارتباط کودک با طبیعت

 

محورهای اصلی گفت و شنود

 

 • تسهیل‌گری در تعامل کودک با طبیعت
 • تسهیل‌گری و یادگیری کودک
 • تسهیل‌گری و انگیزه درونی کودک برای یادگیری
 • تسهیل‌گری و تعامل کودکان با یکدیگر
 • تسهیل‌گری و مهارت‌ها و ویژگی‌های لازم آن
 • تسهیل‌گری و قوانین کارگاه‌های مدرسه طبیعت کاوی‌کنج
 • تسهیل‌گری و پرسش‌های کودکان
 • تسهیل‌گری و مشاهده‌گری
 • تسهیل‌گری و مشارکت در فعالیت‌های کودکان
 • تمایز تسهیل‌گری کودکان ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۱۲ سال

برنامه کارگاه

سه‌شنبه چهارم اردیبهشت‌ماه از ساعت ۸:۰ تا ۱۷:۰، باغ فردوس، کارگاه مشارکتی نظر در عمل
چهارشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۰، مدرسه طبیعت کاوی‌کنج، حضور و بازدید از فعالیت کودکان و تسهیل‌گران در مدرسه طبیعت کاوی‌کنج
پنج‌شنبه ششم اردیبهشت‌ماه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷، باغ فردوس، کارگاه مشارکتی نظر در عمل

ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۴:۳۰ هر روز، زمان نهار و استراحت گروه است.

شرایط ثبت‌نام:

با توجه به محمدودیت ظرفیت کارگاه، در صورت تمایل در اسرع وقت جهت ثبت‌نام در کارگاه اقدام کنید. هزینه کارگاه ۳۷۰ هزار تومان است و ثبت‌نام فقط به صورت اینترنتی انجام خواهد شد. تامین محل اقامت بر عهده شرکت‌کنندگان خواهد بود.
برای هماهنگی شرکت در کارگاه‌های تسهیلگری با شماره ۰۹۹۰۴۷۷۶۱۵۰ تماس بگیرید.

درباره مدرسه طبیعت کاوی‌کنج

مدرسه طبیعت کاوی‌کنج نخستین مدرسه طبیعت تأسیس شده در کشور است که در دی‌ماه ۱۳۹۳ در شهر مشهد گشایش یافت.

 

 

گونه خبر: خبرهای محیط زیستدر شهر چه خبرکلیدواژه: مدرسه طبیعتارتباط کودک با طبیعتمدرسه طبیعت کاوی کنجکودک و طبیعتکودک و محیط زیستلینک کوتاه: https://ketabak.org/ad33p

نمایشگاه «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» برگزار می‌شود

ش., ۰۴/۰۷/۲۰۱۸ - ۱۰:۲۳
نویسنده: گروه خبر کتابک

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با همکاری انجمن تصویرگران نمایشگاهی با عنوان «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» برگزار می‌کند.

در این نمایشگاه، آثاری از ماریت تورن‌کویست، تصویرگر هلندی و گروهی از تصویرگران ایرانی شامل نوشین صفاخو، مهسا منصوری و کیوان اکبری به نمایش درخواهد آمد.

آیین گشایش نمایشگاه «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» با حضور ماریت تورن‌کویست و تصویرگران ایرانی، عصر جمعه ۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۷ تا ۲۱ در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند تا دوشنبه ۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۴ تا ۲۱ از این نمایشگاه دیدن کنند. (گالری شنبه‌ها تعطیل است)

مکان برپایی: تهران، خیابان ایرانشهر، بوستان هنرمندان، خانه هنرمندان ایران، گالری نامی

برنامه سخنرانی ماریت تورن‌کویست

در حاشیه این نمایشگاه، عصر جمعه ۳۱ فروردین‌ماه نیز ماریت تورن‌کویست به سخنرانی با عنوان «گفت‌وگوی دو جهان متفاوت» خواهد پرداخت. مراسم سخنرانی از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

 

 

درباره ماریت تورن‌کویست

ماریت تورن‌کویست تصویرگر چند اثر از آسترید لیندگرن بوده است. او در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نامزد جایزه هانس کریستن‌اندرسن از کشور هلند شده است. منتقدان، آثار تورن‌کویست را ژرف و بی‌زمان، رنگارنگ، چندلایه، سرشار از احساس و به لحاظ تکنیکی شگفت‌انگیز توصیف کرده‌اند. در واقع آثار ماریت تورن‌کویست ویژگی‌های برجسته زیادی دارند. او به آن‌چه در ذهن کودکان در جریان است، حساسیت و توجه زیادی نشان می‎دهد.

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: ماریت تورن کویستهانس کریستین اندرسننوشین صفاخوکیوان اکبریمهسا منصوریتصویرگری کتابتصویرگری کتاب های کودکانخانه هنرمنداننمایشگاه کتاب کودکادبیات کودکانتاریخ ادبیات کودکانانجمن تصویرگریلینک کوتاه: https://ketabak.org/er3fk

سفر با دوچرخه و کتاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی

چهارشنبه, ۰۴/۰۴/۲۰۱۸ - ۱۱:۳۳
نویسنده: گروه خبر کتابک

آنچه می‌خوانید گزارشی کوتاه از سفر زوجی از اعضای برنامه «با من بخوان» است که به مناسبت دوم آوریل، زادروز تولد «هانس کریستین‌اندرسن» و روز جهانی کتاب کودک، با شعار «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» و با هدف ترویج کتابخوانی و رساندن کتاب‌های باکیفیت به دست کودکان، مسیری ۱۰۰۰ کیلومتری را با دوچرخه می‌پیمایند.

 

 

مریم فرهنگ و مصطفی بکان سفر ۱۰۰۰ کیلومتری خود را روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۶ از مشهد به سوی نیشابور و سپس به مقصد زاهدان آغاز کرده‌اند و در مسیر خود، کتاب‌های باکیفیت به کودکان هدیه می‌دهند. به گفته این زوج، این ششمین مسیر طولانی‌ آن‌ها است که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک‌محور رکاب می‌زنند که تا جمعه ۱۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ ادامه خواهد داشت.

 

 

 

آنچه می‌خوانید یادداشتی است که مریم فرهنگ در کانال تلگرامی خود به نام «بیا با من بخوان» منتشر کرده است:

«من مریم فرهنگ، عضو شورای کتاب کودک و گروه با من بخوان، به همراه همسرم، مصطفی بکان، مثل سال‌های گذشته تصمیم گرفتیم که در ایام نوروز کتاب عیدی دهیم. این بار هم به کودکانی که در مسیر سفرمان بودند.

«هدف ما امسال معرفی گروه ارزشمند «با من بخوان» بود، با شعار: همه کودکان حق دارند کتاب باکیفیت بخوانند.

 

«مسیر رکاب‌زنی امسالمان، استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان بود.

«تشکر صمیمانه داریم از تمام کسانی که در این سفر ما را همراهی کردند.

«از دوستانی که حامی مالی برنامه ما بودند، خانم و آقای انوری گران‌قدر، صاحبان نمایشگاه کتاب کودک (واقع در میدان انقلاب تهران، روبروی سینما بهمن) که هم در انتخاب و هم در تامین هزینه کتاب‌ها ما را همراهی کردند.

«آقای علی روزبان و فرزین اجلالی گرانقدر که در بخش مالی کتاب‌های اهدایی ما را همراهی کردند.

«تمامی دوستانی که در مسیر استان‌ها همراهمان بودند و پلیس راه استان خراسان جنوبی که صمیمانه و مهربانانه در مسیر گردنه‌های خطرناک ما را همراهی کردند و همچنین کسانی که در ادامه مسیر به سمت زاهدان ما را همراهی خواهند کرد.

فروردین ۱۳۹۷»

با برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» بیشتر آشنا شوید:

با من بخوان

 

همراهی رئیس آموزش و پرورش شهرستان سربیشه، استان خراسان جنوبی در اهدای کتاب‌ها به دانش‌آموزان
۱۴فروردین ۱۳۹۷

 

مدرسه سلمان فارسی، روستای سلم آباد، شهرستان سربیشه، خراسان جنوبی

 

اهدای کتاب‌های محیط زیستی همراه با داستان‌خوانی در مدرسه سلمان فارسی، روستای سلم آباد، شهرستان سربیشه، خراسان جنوبی، به مناسبت روز طبیعت
۱۴فروردین۱۳۹۷

 

اهدای کتاب‌های محیط زیستی همراه با داستان‌خوانی در مدرسه سلمان فارسی، روستای سلم آباد، شهرستان سربیشه، خراسان جنوبی، به مناسبت روز طبیعت
۱۴فروردین۱۳۹۷

 

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: گزارش‌هاکلیدواژه: ترویج کتابخوانیترویج فرهنگ کتابخوانیترویج کتابکتاب باکیفیتبرنامه با من بخوانخواندن با کودکانکتاب خواندن با کودکانسفر با دوچرخهلینک کوتاه: https://ketabak.org/f71dz

پیام و پوستر روز جهانی کتاب کودک ۲۰۱۸ منتشر شد

س., ۰۴/۰۳/۲۰۱۸ - ۱۶:۱۰
برگردان: سارا یوسف‌پور

پیام و پوستر روز جهانی کتاب کودک ۲۰۱۸ با شعار « کتاب است که کوچک را بزرگ می‌دارد!» از سوی شعبه‌ دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY در لاتویا منتشر شد.

پیام امسال روز جهانی کتاب کودک ۲۰۱۸ را اینس زاندره، شاعر و نویسنده لاتویایی را نوشته است. زاندره تا کنون نویسنده بیش از سی کتاب برای کودکان و نوجوانان و از فعالان عرصه ادبیات کودکان بوده است.

روز جهانی کتاب کودک، ۲ آوریل ۲۰۱۸ برابر با ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ در  سراسر دنیا برگزار می‌شود.

در زیر متن پیام اینس زاندره را برای روز جهانی کتاب کودک ۲۰۱۸ می خوانید.

 

کتاب است که کوچک را بزرگ می‌دارد!

انسان‌ها همیشه به ریتم و قاعده‌مندی گرایش داشته‌اند، همچون انرژی مغناطیسی که براده‌های فلز را در جهان فیزیک به نظم‌ می‌کشد، همچون دانه‌های برف که از آب، بلور می‌سازد. در افسانه یا در شعر، کودکان از تکرار، ترجیع‌بند و بن‌مایه‌های تکرارشونده‌ی فراگیر لذت می‌برند، زیرا می‌توانند هر بار آن‌ها را از نو بازشناسند، آنچه که قاعده‌مندی را به متن می‌آورد. جهان با نظم به زیبایی دست ‌می‌یابد. من هنوز به یاد می‌آورم که چگونه به عنوان یک کودک با خود در مورد توازن و تقارن، درباره‌ی حقوق برابر برای چپ و راست درگیر بودم: اگر ضربه‌ای به میز می‌زدم، با خودم حساب می‌کردم چندبار هر انگشت‌ام بر میز نواخته است، تا انگشت‌های دیگر آزرده خاطر نشوند. من همیشه عادت داشتم که برای دست زدن، دست راست‌ام را به سوی دست چپ‌ام بکشانم. اما بعد فکر کردم این عادلانه نیست و یاد گرفتم که به گونه‌ای دیگر رفتار کنم- دست چپ به سوی راست. گرچه این اشتیاق غریزی برای توازن خنده‌دار است، اما نشان‌دهنده نیاز ما برای پرهیز از ساخت جهانی نامتوازن و یک‌طرفه است. من این احساس را داشتم که باید همان کسی باشم که مسئولیت به توازن رساندن تمامی جهان را بر عهده بگیرد.

گرایش کودکان به شعر و داستان نیز از نیاز آنان برای نظم بخشیدن به جهان آشفته سرچشمه می‌گیرد. برپایه‌ی نگرش عدم‌تعین، همه‌ی چیزها به نظم یافتن گرایش دارند. شعرهای کودکانه، ترانه‌های قومی، بازی‌ها، افسانه‌ها، اشعار و سرودها، همه‌ی این فرم‌های ریتمیک  موجود، به انسان‌های کوچک کمک می‌کند تا حضورشان را در آشفتگی بزرگ‌تر دنیا، ساختارمند کنند. آن‌ها به این آگاهی غریزی دست می یابند که نظم در این جهان ممکن است و هر کس می‌تواند جایگاه یکتای خود را داشته باشد. همه چیز در راه این هدف است: سازمان‌یابی ریتمیک یک متن، ردیف‌‌های حروف و طراحی صفحه، اثر گذاری یک کتاب به عنوان یک کلیت که به خوبی ساختار یافته است. بزرگ در کوچک خود را بروز می‌دهد و ما این الگو را در کتاب کودک به کار می‌گیریم، حتا اگر به خدا یا شکل‌های هندسی متقارن نیاندیشیم. کتاب کودک نیروی معجزه‌گری است که آرزوی بزرگِ انسانِ کوچک و توانایی به بودنش را ترویج می‌کند. کتاب شجاعت زیستن را در او تشویق می‌کند.

در یک کتاب، کوچک همیشه بزرگ داشته می‌شود، نه این که بی‌درنگ او را به مرزهای بزرگسالی برساند. کتاب رازی است که چیزی نامکشوف یا چیزی فراتر از دسترس را می‌توان در آن یافت، چیزی که خوانندگان در یک سن مشخص، با ذهن خود نمی‌توانند درک کنند، اما در آگاهی‌شان به شکل نقشی حک می‌شود و به کنش ادامه می‌دهد حتا اگر به طور کامل درک نشده باشد. گاهی یک کتاب تصویری می‌تواند برای بزرگسالان، به شکل صندوقچه‌ی گنج دانایی و فرهنگ عمل کند، درست همان‌گونه که کودکان می‌توانند کتابی را که ویژه‌ی بزرگسالان است بخوانند و داستان خود را درآن بیابند، داستانی که به زندگی در حال شکوفایی آنان اشاره دارد. متن فرهنگی، بستری برای نقش‌پذیری افراد در آینده فراهم می‌کند و در عین حال بستری است برای تجربه‌هایی که افراد باید برای بقای خود از سر بگذارنند و از این راه کلیت خود را پاس بدارند.

کتاب کودک، دلالت بر حرمت بزرگیِ کوچک‌ترها دارد. بر جهانی که هر بار از نو، با جدیتی زیبا و بازیگوشانه‌ آفریده می‌شود، که بدون آن، هر چیزی، از جمله ادبیات کودکان، تنها مشغولیتی بیهوده است.

کوتاه سخن:

کتاب، کوچک‌ترها را برمی‌انگیزاند که جهان می‌تواند قاعده‌مند باشد و هرکسی جایگاه یکتای خود را در آن داشته باشد. همه چیز در راه این هدف است. سازمان‌یابی ریتمیک یک متن، ردیف‌‌های حروف و طراحی صفحه، اثرگذاری یک کتاب به عنوان یک کلیت که به خوبی ساختار یافته است. بزرگ در کوچک خود را بروز می‌دهد و ما این الگو را در کتاب کودک به کار می‌گیریم. کتاب رازی است که چیزی نامکشوف یا چیزی فراتر از دسترس را می‌توان در آن یافت. کتاب کودک، دلالت بر حرمت بزرگیِ کوچک‌ترها دارد.

اینس زاندره

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: روز جهانی کتاب کودکپیام روز جهانی کتاب کودکشورای کتاب کودکدفتر بین المللی کتاب برای نسل جوانمنبع: The small is big in a bookلینک کوتاه: https://ketabak.org/ao3a9

نویسنده امریکایی برنده جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ شد

س., ۰۳/۲۷/۲۰۱۸ - ۲۰:۴۳

ژاکلین وودسون نویسنده امریکایی از بین ۲۳۵ نامزد از ۶۰ کشور جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ را از آن خود کرد. وودسون نویسنده‌ی ‌بیش از ۳۰ کتاب شامل رمان، شعر و کتاب تصویری است. داوران جایزه آسترید لیندگرن بر این باورند که داستان‌های وودسون، شعرهایی هستند منحصر به فرد از واقعیت‌های روزمره؛ آمیزه‌ای از غم و امید. او در آثارش نوجوانانی را به ما معرفی می‌کند که می‌توانند پس از هر سختی از نو شروع کنند و جای خود را در این دنیا پیدا کنند.

جایزه آسترید لیندگرن در بزرگداشت نام و یاد یکی از بزرگترین نویسندگان ادبیات کودکان و با هدف ترویج ادبیات ناب کودکان و نوجوانان جهان، از سال ۲۰۰۲ از سوی دولت سوئد بنیان‌گزاری شده است. جایزه آسترید لیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون سوئد، بزرگترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان است.
ژاکلین وودسون نویسنده‌ی ادبیات نوجوان است اما برای کودکان و بزرگسالان هم می‌نویسد. بیشتر کتاب‌هایی که ژاکلین وودسون نوشته است درباره نوجوانانی است که در حال گذر از دوران کودکی به بزرگسالی هستند. شخصت‌پردازی‎های استادانه و ارائه‌ی چهر‌ه‌ای دقیق از دوره‌ی نوجوانی از ویژگی‌های آثار اوست. او آثارش را به زبان اول شخص می‌نویسد و معمولا از زاویه دید دختران. 
نژاد پرستی، تبعیض، بی‌عدالتی اقتصادی، محرومیت اجتماعی، تعصب و هویت جنسی از موضوعات کتاب‌های اوست. یکی از آثار او که بسیار ستایش شده است کتابی است به نام Brown Girl Dreaming که زندگینامه خود اوست. او این کتاب را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد که جوایز بسیاری را از آن او کرد. در ایران این کتاب با نام «ماجرای دختری که سفید نبود» منتشر شده است.
کتاب‌های او به بیش از ده زبان ترجمه شده است. از آثار او کتاب‌های زیر نور ماه شیشه‌ای: یک مرثیه، پسران معجزه، پر، روزی که مادرم برمی‌گردد، بروکلینی دیگر به فارسی ترجمه شده است.
ژاکلین وودسون تاکنون جایزه‌های کورتا اسمات کینگ، لورا ایگالز وایلدر، جایزه لس آنجلس تایمز کتاب را دریافت کرده است.او به تازگی به عنوان سفیر ملی ادبیات کودکان در امریکا انتخاب شده است.
ژاکلین وودسون جایزه آسترید لیندگرن را در تاریخ ۲۸ می ۲۰۱۸ در سالن کنسرت استکهلم دریافت خواهد کرد.

یادآوری می شود که امسال از ایران برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سوی شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و در عرصه جهانی از سوی شاخه ملی IBBY در سوییس، شاخه ملی IBBY در بلژیک (فنلاندرز) و انجمن بین‌المللی سوادآموزی ILA به عنوان نامزد این جایزه  معرفی شده بود.

برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» در سال ۲۰۱۷  نیز نامزد جایزه آسترید لیندگرن بود. این برنامه در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه ایبی-آساهی، معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان را دریافت کرد.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: جایزه ادبیات کودکانجایزه آسترید لیندگرنمنبع: سایت جایزه یادبود آسترید لیندگرنلینک کوتاه: https://ketabak.org/4w0vb

«انگشتان رویایی» برنده جایزه ایبی – آساهی ۲۰۱۸ شد

س., ۰۳/۲۷/۲۰۱۸ - ۱۱:۴۱
برگردان: فاطمه بدری

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در روز گذشته (ششم فروردین‌ماه ۱۳۹۷) پروژه «انگشتان رویایی (Les Doigts Qui Rêvent)» را از کشور فرانسه به‌عنوان تنها برنده جایزه بزرگ ترویج خواندن ایبی – آساهی ۲۰۱۸ Ibby-Asahi اعلام کرد.

این پروژه که بر ترویج کتابخوانی با کودکان نابینا تمرکز دارد از میان هفده نامزد از هفده کشور، از سوی داوران بین‌المللی برگزار شد.

پروژه «انگشتان رویایی» در سال ۱۹۹۳ در پاسخ به نیاز کودکان با اختلالات بینایی در فرانسه، اروپا و در نقاط دیگر جهان به منظور دسترسی کامل به کتاب‌های مصور لمسی شکل گرفت. هنگامی که یک معلم همراه با گروهی از پدران و مادران دریافتند هیچ پاسخ رسمی‌ای به این نیاز کودکان وجود ندارد، تصمیم گرفتند خود بدست‌به‌کار شوند. با مدیریت آموزگار گروه و ابتکار خود، توانستند یک کتاب مصور لمسی را در ۱۰۰ نسخه تولید کنند. با موفقیتی که این کتاب در میان مادران و پدران، آموزگاران و کتابداران کسب کرد، ضرورت برپایی کارگاهی برای تولید این محصولات ویژه ثابت شد، چراکه برای ناشران خصوصی به سبب پیچیدگی طراحی و همچنین ظرافت‌هایی که این کتاب‌ها دارند و همچنین از آنجاکه تولید آن فقط برای تعداد بسیار کمی از خوانندگان با نیازهای ویژه صورت می‌گیرد، ممکن نیست که بتوانند این کتاب‌ها را به صورت گسترده تولید کنند.

 

 

پروژه «انگشتان رویایی» به تولید کتاب‌های مصور لمسی می‌پردازد و آن‌ها را در دسترس کودکان نابینا قرار می‌دهد. کیفیت کتاب‌های تولیدشده کاملا مشابه کتاب‌هایی است که برای کودکان بینا تولید می‌شود و همچنین در تمامی مکان‌های فرهنگی مانند کتابخانه‌ها یا مدرسه‌ها در دسترس است. کتاب‌های مصور لمسی برای در روند اجتماعی شدن کودکان نابینا بسیار ضروری است. پروژه «انگشتان رویایی» در تلاش است تا توجه والدین، آموزگاران، مربیان و تصویرگران را به اهمیت کتاب‌های مصور لمسی جلب کند تا امیدوارانه آن‌ها را تشویق به خلق کتاب‌های مصور لمسی کارآمدتر و زیباتر کند.

 

 

هدف دیگر این پروژه، ادغام کودکان نابینا در مدرسه‌های معمولی همراه با سایر کودکان است. در زمینه درک اختلال بینایی و تصاویر لمسی پروژه «انگشتان رویایی» با مشارکت دانشگاه‌ها، تحقیقات بسیاری را آغاز کرده است. هم‌اکنون این پروژه همکاری‌های بین‌المللی را در این زمینه توسعه می‌دهد و دانسته‌های خود را با علاقه‌مندان به اشتراک می‌گذارد و از تجربه و تخصص خود برای تولید کتاب‌های مصور لمسی به زبان‌های گوناگون استفاده می‌کند.

 

 

آنچه این پروژه را متمایز می‌کند، کار و تلاش سختی است که این پروژه در جهت اثبات ارزش کتاب‌های مصور لمسی در امر آموزش می‌کند. تا پیش از شکل‌گیری پروژه «انگشتان رویایی»، کتاب‌های مصور لمسی وجود نداشت اما اکنون این پروژه ثابت کرده است که تولید و دسترس‌پذیر کردن این کتاب‌ها برای کودکان با اختلالات بینایی ممکن است و در این راه به سایر کشورهای جهان هم برای تولید کتاب‌های مصور لمسی کمک می‌کند. از سال ۱۹۹۳ تا کنون این پروژه موفق شده است افزون بر کشور فرانسه، کتاب‌های مصور لمسی را در هجده کشور دیگر جهان عرضه کند.

 

 

جایزه بزرگ ترویج خواندن ایبی – آساهی Ibby-Asahi در سی‌وششمین کنگره جهانی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان که در آگوست ۲۰۱۸ در شهر آتن، پایتخت کشور یونان برگزار می‌شود، به پروژه «انگشتان رویایی» اهدا خواهد شد.

درباره جایزه ترویج خواندن Ibby - آساهی

جایزه ترویج خواندن Ibby - آساهی، معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان، که در دوره‌های گذشته، هر دو سال یک بار به دو برنده اهدا می‌شد، اکنون هر دو سال یک‎‌بار به یک گروه یا موسسه‌ای اهدا می‌شود که با انجام فعالیت‌های چشمگیر، سهم پایداری در اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی کودکان و نوجوانان داشته باشند. فکر ایجاد این جایزه در بیستمین کنگره دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان در سال ۱۹۸۶ در توکیو مطرح شد. روزنامه ی ژاپنی آساهی - شیمبون از حامیان کنگره توکیو در آن سال بود پشتیبان مالی این جایزه است.

معیارهای دریافت این جایزه تداوم داشتن اجرای پروژه و پایدار بودن آن، قابلیت گسترش یافتن، میزان وفاداری به اهداف و شعار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، برخوداری یا امکان برخورداری از پشتیبانی مالی دیگر، نتایج اجرای پروژه، نو و بدیع بودن پروژه، قابلیت آن برای الگو قرار گرفتن، تکرارپذیر بودن آن و کیفیت بالای مواد خواندنی و دسترس پذیر بودن آن ها و قابل اندازه گیری بودن نتایج است.

برندگان دوره پیش این جایزه در سال ۲۰۱۶، برنامه «با من بخوان» از ایران و «برادر بزرگ موشه» از لائوس بودند. 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: جایزه آساهیجایزه ایبی آساهیدفتر بین المللی کتاب برای نسل جوانخواندن با کودکان نابیناکتاب برای کودکان نابیناخواندن با کودکانکتاب مخصوص نابینایانترویج کتابترویج کتابخوانیترویج خواندنبا من بخوانبرنامه با من بخوانلینک کوتاه: https://ketabak.org/dy5gz

نوروز ۱۳۹۷ با آرزوهای بزرگ برای همه کودکان، بر شما فرخنده باد!

ی., ۰۳/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۳:۴۸

به خورشید که روز می‌آورد
به روز که نوروز می‌آورد
به نوروز که روز جوانه زدن شاخه،
رُستن گُل، زادن آهو
و پر کشیدن پرنده است،
شادی کودکان را بیافزاییم.
از کرانه‌های سیستان و بلوچستان رنج دیده تا کرمانشاهان داغ دیده!
در این نوروز برباور خود عهدی دوباره بندیم
در سال نو بکوشیم تا همه کودکان شادمانه زیست کنند،
نوروزی با آرزوهای بزرگ برای همه کودکان، بر شما فرخنده باد!

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: نوروز ۱۳۹۷جشن نوروزعید نوروزنوروزانهلینک کوتاه: https://ketabak.org/xx76a

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان