تازه‌های کتابک

اشتراک در خوراک تازه‌های کتابک
به‌روز شده: ۳۳ دقیقه ۵۸ ثانیه قبل

نخستین روز جهانی خط بریل برگزار می‌شود

چهارشنبه, ۰۱/۰۲/۲۰۱۹ - ۱۲:۰۸
نویسنده: شبنم عیوضی

نخستین روز جهانی خط بریل به طور رسمی روز جمعه ۴ ژانویه برابر با ۱۴ دی ماه برگزار می‌شود.

روز ۴ ژانویه برابر با ۱۴ دی ماه با هدف بالا بردن آگاهی درباره اهمیت خط بریل به عنوان ابزاری ارتباطی در تحقق حقوق افراد نابینا و کم‌بینا، روز جهانی خط بریل نامیده شده است و نخستین بار در سال ۲۰۱۹ جشن گرفته می‌شود.

خط بریل خط برجسته‌ای است که به کمک آن افراد نابینا و کم‌بینا می‌توانند بخوانند و بنویسند. این خط به نام مخترع آن لویی بریل که نابینا بود نامگذاری شد. خط استاندارد بریل مرکب از شش نقطه در قالب دو ستون سه نقطه‌ای که از ترکیب این نقاط حروف، اعداد، نمادهای موسیقی و... در هر زبان ساخته می‌شود. این خط این امکان را فراهم می‌کند که افراد نابینا و کم‌بینا به طور مستقل و برابر با افراد بینا به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

خط بریل به عنوان ابزار ارتباطی افراد نابیناست و براساس ماده ۲ پیمان نامه حقوق توان‌یابان در زمینه آموزش، آزادی بیان و عقیده و دسترسی به اطلاعات و ارتباطات نوشتاری و همچنین براساس بندهای ۲۱ و ۲۴ پیمان‌نامه حقوق توان‌یابان در پذیرش نابینایان در جامعه ضروری است.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای حقوق کودککلیدواژه: کودکان نابیناکودکان کم بیناروز جهانی خط بریلکودکان و خط بریلحقوق کودکحقوق کودکان توانیابمنبع: World Braille Day 4 Januaryتاریخچه خط بریللینک کوتاه: https://ketabak.org/dp4gk

سینمای کودک ایران در جشنواره جهانی فیلم‌های کودکان و نوجوانان امریکا

چهارشنبه, ۰۱/۰۲/۲۰۱۹ - ۱۰:۵۷
نویسنده: گروه خبر کتابک

یازدهمین جشنواره جهانی فیلم‌های کودکان و نوجوانان Bay Area امریکا بخش ویژه‌ای را به سینمای کودک ایران اختصاص داده است.

جشنواره جهانی فیلم‌های کودکان و نوجوانان Bay Area امریکا که از سال ۲۰۰۹ با هدف معرفی کردن فیلم‌های کودک و نوجوان از فرهنگ‌های مختلف برگزار می‌شود، در این دوره هشت فیلم از سینمای کودک ایران (شامل فیلم کوتاه داستانی و انیمیشن) را در برنامه‌ای ویژه به نمایش می‌گذارد.

ورهرام (مهدی کامرانی)، رویا (گلناز مقدم)، پنکه (فاطمه سوهانی)، بازی تمام شد (سیدمحسن پورمحسنی شکیب)، من، همسرم و گاومون (آزاده معزی)، تور و ماهی (علی نیکفر)، کاغذ سفید (سیدمحسن پورمحسنی شکیب) و دیجیتال بومی (محبوبه محمدزکی) به نمایندگی از سینمای کودک ایران در این رویداد حضور دارند.

یازدهمین جشنواره جهانی فیلم‌های کودکان و نوجوانان Bay Area آمریکا ۱۶ و ۱۷ فوریه ۲۰۱۹ در اوکلند ایالت کالیفرنیا برگزار می‌شود.

 

گونه خبر: در دنیا چه خبرکلیدواژه: جشنواره فیلم کودک و نوجوانکودکان و انیمیشنکودکان و فیلم کوتاهجشنواره جهانی فیلم‌های کودکان و نوجوانان Bay Area امریکاسینمای کودک ایرانمنبع: برنامه ویژه سینمای ایران در جشنواره کودکان Bay Area آمریکالینک کوتاه: https://ketabak.org/b58eq

دوره کارگاهی «تئاتر پداگوژیک» بهمن‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

س., ۰۱/۰۱/۲۰۱۹ - ۱۳:۱۲
ثبت‌نام در دوره کارگاهی تئاتر پداگوژیک

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان دوره کارگاهی «تئاتر پداگوژیک» را بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در چهار جلسه ویژه مربیان، آموزگاران، کتابداران و علاقه‌مندان به هنر تئاتر برگزار می‌کند.

 • هنگامی‌که از تئاتر پداگوژیک سخن می‌گوییم از چه حرف می‌زنیم؟
 • ساختار، چشم‌انداز و خاستگاه تئاتر پداگوژیک چیست و چه سازوکاری دارد؟
 • مفهوم کودکی و ادبیات کودک و نوجوان چه جایگاهی در تئاتر پداگوژیک دارد؟
 • کارگزاران و کارورزان تئاتر پداگوژیک، هنرمندان دست‌اندرکار آموزش‌اند یا تسهیل‌گران آموزشی در عرصه هنر چطور؟

به نظر می‌رسد یافتن پاسخ‌هایی در نظریه و عمل برای این‌گونه پرسش‌ها، از نیازهای جدی همه کسانی باشد که به نوعی با مسأله آموزش مرتبط هستند و از نقش ویژه و راه‌گشای آن در تغییر اجتماعی آگاهی دارند.

تئاتر پداگوژیک که آن را تئاتر تعلیمی-تربیتی یا تئاتر آموزشی نیز گفته‌اند، یکی از شاخه‌های مهم تئاتر کاربردی و در عین حال یکی از حیطه‌های جدی در مطالعات آموزشی است که با هنر و آموزش انتقادی و رهایی‌بخش پیوندی عمیق و دیرینه دارد و برای بسیاری از فعالان این عرصه، زبان هنری-آموزشی ویژه‌ای است برای ارتباط و مکاشفه در فرآیند یادگیری.

سرفصل‌ها اصلی دوره کارگاهی «تئاتر پداگوژیک»:
 • درآمدی بر تئاتر پداگوژیک (پیشینه، تعاریف، گونه‌ها و کارکردها)
 • نقش بازی‌های نمایشی در فرآیند تئاتر پداگوژیک
 • نمایش خلاق: تئاتر پداگوژیک و کنش جمعی
 • پداگوژی، تئاتر شورایی و الگوی بوآل-فریره

آموزش‌گر و تسهیل‌گر این کارگاه، علی مرتضوی فومنی، پژوهشگر گروه مطالعات آموزشی انجمن مطالعات فرهنگی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو مرکز ملی اسیتژ (مرکز نمایندگی اسیتژ فرانسه)، عضو پیوسته کانون نمایش‌نامه‌نویسان خانه تئاتر، عضو انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر و از اعضای شورای کتاب کودک است.

این دوره کارگاهی ۴، ۵، ۱۱ و ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در چهار روز (پنجشنبه و جمعه) از ساعت ۹ تا ۱۴ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی به نشانی تهران، خیابان اسدآبادی، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار می‌شود.

در پایان این دوره، گواهی حضور در کارگاه به شرکت‌کنندگان ارائه خواهد شد.

هزینه این دوره ۳۹۰ هزار تومان است.

علاقه‌مندان برای شرکت در این کارگاه می‌توانند از طریق لینک زیر به صورت آنلاین ثبت‌نام کنند یا با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرند.

ثبت‌نام در این دوره
 
مقاله‌هایی برای آشنایی بیشتر با تئاتر برای کودکان:

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکاناخبار کارگاه‌های مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانکلیدواژه: تئاتر پداگوژیکتئاتر و پداگوژیپداگوژی چیستنمایش خلاقنمایش برای کودکانتئاتر خلاقکودک و نمایشنمایش کودکمعنای پداگوژیلینک کوتاه: https://ketabak.org/rl114

نیشابور و مشهد نیز به برنامه «با من بخوان» پیوستند

س., ۰۱/۰۱/۲۰۱۹ - ۱۲:۰۱

مدرسه هیأت امنایی بهاره سلیمی در نیشابور و مجتمع آموزشی دخترانه المهدی واقع در شهر مشهد استان خراسان رضوی، با پشتیبانی مالی موسسه خیریه فرهنگی دخترانه المهدی در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ به برنامه «با من بخوان» پیوستند.

نخستین دور کارگاه‌های برنامه «با من بخوان» در نیشابور و مشهد، چهارم و پنجم شهریورماه برای آموزگاران، کتابداران و همیاران برگزار شد که شامل کارگاه‌های ادبیات کودکان، کتاب‌های باکیفیت، عناصر داستان و روش‌های بلندخوانی بود. بر این اساس، نزدیک به پنجاه آموزگار و هزار کودک در این شهرها زیر پوشش برنامه «با من بخوان» قرار گرفتند.

گروه آموزشگران «با من بخوان» دی‌ماه امسال، بار دیگر برای بازدید از کلاس‌های این مدرسه به نیشابور سفر و کارگاه‌های تکمیلی بلندخوانی و هنر را برای آموزگاران اجرا کردند.

درباره «با من بخوان» بیشتر بدانید...

گزارش تصویری از برگزاری کارگاه‌های «با من بخوان» در نیشابور و مشهد:

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخوانادبیات کودکانترویج خواندن< ترویج کتابخوانیلینک کوتاه: https://ketabak.org/jp3xl

فرخنده باد فرا رسیدن سال نو میلادی ۲۰۱۹

د., ۱۲/۳۱/۲۰۱۸ - ۱۰:۳۴
نویسنده: گروه خبر کتابک

سال ۲۰۱۸ که پیر شده و پار می‌شود، سال ۲۰۱۹ که نو شده و نای می‌شود.

از آن پار و از این نای، نی زاده می‌شود که سال نو میلادی را به آواز دربیاورد، آرزو برای زمینی که مادر ما است و در رنج رفتارهایی که با او داریم، از آلودگی‌ها تا مصرف نادرست منابع، تا جنگ‌هایی که قربانیان اصلی آن کودکان هستند و در این سال به ویژه کودکان رنج دیده یمنی که گرفتار هیولای جنگ و گرسنگی شده‌اند.

آرزو که همه این‌ها برود، شادی و شادکامی، تندرستی و ایمنی و صلح، برای همگان و به ویژه کودکان در جنگ و بحران و کودکان کار و کودکانی که در برابر آسیب‌های دیگر هستند فرا برسد.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

گونه خبر: خبرهای حقوق کودککلیدواژه: سال نوسال ۲۰۱۹کودکان و ایمنیکودکان و صلح، کودکان و جنگکودکان و بحرانکودکان کارلینک کوتاه: https://ketabak.org/j18c4

نمایش کودک «راز گنجور» با حضور بهروز غریب‌پور اجرا می‌شود

ی., ۱۲/۳۰/۲۰۱۸ - ۱۰:۵۲
نویسنده: گروه خبر کتابک

«راز گنجور» نخستین بازی- تئاتر دیجیتالی با حضور بهروز غریب‌پور روز ۹ دی در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری اجرا می‌شود. این نمایش به کارگردانی هانی حسینی و مرضیه نادری ساعت ۱۷ روز ۹ دی اولین اجرای خود را بر روی صحنه می‌برد.

نمایش «راز گنجور» یک اثر تعاملی است که تماشاگران در پیشبرد داستان آن نقش مستقیم خواهند داشت. این مخاطبان کودک و نوجوان می‌توانند مانند یک بازی رایانه‌ای در این نمایش به ایفای نقش بپردازند و مرحله به مرحله با شخصیت‌های نمایش تا انتها پیش بروند. داستان این نمایش در سرزمینی دور رخ می‌دهد. پَلَشت، دیوِ پلیدی‌هاست که همیشه راز شادی را می‌دزدد و این بار هم باعث می‌شود مردم کم‌کم شادی را از یاد ببرند. بالاخره گنجور پسر بچه‌ای که نزد سیمرغ بزرگ شده است، تصمیم می‌گیرد تا شادی را پس بگیرد، از این جاست که او با چالش‌هایی در این مبارزه روبرو می‌شود.»

سها آردم، هانی حسینی، رامین کهن و متین گودرزی به عنوان بازی‌گر و بازی‌دهنده عروسک، صدف بیگدلی و مرضیه نادری به عنوان طراح و سازنده عروسک، آرمان مقدم، تصویرسازی آرین حسنوندی، طراح انیمیشن و تصاویر دیجیتال، سهیل سهیلی به عنوان آهنگ‌ساز و طراح صدا و رفعت هاشمی سیسخت و مرضیه سرمشقی به عنوان طراح پوستر و بروشور با این اثر همکاری کرده‌اند.

نمایش «راز گنجور» صبح‌ها با هماهنگی قبلی ویژه مدارس و بعدازظهرها ساعت ۱۷ برای عموم بر روی صحنه مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله تهران می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیش‌تر و ذخیره بلیت با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۹۶۶۱۱۹ و ۰۹۰۳۴۹۹۰۲۸۵ تماس بگیرند.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: نمایش راز گنجوربهروز غریب پورتئاتر کودکتئاتر تعاملی کودکنمایش کودککانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانمنبع: آغاز اجرای نمایش «راز گنجور» با حضور بهروز غریب‌پورلینک کوتاه: https://ketabak.org/xd1wg

گزارش نشست علمی بررسی ادبیات داستانی نوجوان

ش., ۱۲/۲۹/۲۰۱۸ - ۱۴:۳۱
نویسنده: گروه خبر کتابک

نشست علمی بررسی ادبیات داستانی نوجوان روز پنجشنبه ۶ دی ماه با حضور فرهاد حسن‌زاده، نویسنده و نامزد دریافت جایزه «هانس کریستن اندرسن» در دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) مشهد برگزار شد.

فرهاد حسن زاده در نشست بررسی ادبیات داستانی نوجوان که با حضور علاقه‌مندان به حوزه کتاب، نویسندگان و دانشجویان در پردیس رضوان دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار شد، با اشاره به تفاوت رمان نوجوان و بزرگسال، اظهار کرد: بعضی از نوجوان‌های کتابخوان حرفه‌ای به رمان‌های بزرگسال گرایش دارند، اما شکل عام آن این است که به جریان و طرح داستان نگاه ساده‌تری داشته باشیم. ممکن است در نوشتن داستان بزرگسال مسائل ساده را پیچیده کنیم، اما برای نوجوانان برعکس باید پیچیدگی‌ها را به سادگی بیان کرد. باید کاری کرد قهرمان در متن داستان کنش‌گر و عامل باشد تا منفعل و مفعول. او تصریح کرد: نوجوان به دلیل ساختار تکامل‌نیافته ذهنی‌اش از درک پیچیدگی‌های زندگی و داستان قاصر است. در حقیقت من وقتی برای نوجوان می‌نویسم، با تکه چوبی برای حفظ تعادل روی لبه تیغ یا روی بند حرکت می‌کنم.

بایسته‌های ادبیات نوجوان

حسن‌زاده بیان کرد: در نوشتن برای نوجوان‌ها اثری موفق‌تر است که بتواند بین بزرگسالی و نوجوانی در نوسان باشد و نویسنده با هر قدمی که برمی‌دارد، گاهی از تجربه‌ها و تفکرات بزرگسالی مایه بگذارد و گاهی خود را به جای مخاطب گذاشته از دریچه چشم او به دنیای موهوم و شکل‌نگرفته نگاه کند. او با استناد به این کلام مولوی که می‌گوید «چون که با کودک سر و کارت افتاد/ پس زبان کودکی باید گشاد»، ابراز کرد: بعضی آدم بزرگ‌ها با دیدن کودکی در خیابان لحن کودکانه‌ای به کلام خود می‌دهند و خیال می‌کنند که دارند ارتباط برقرار می‌کنند. یا بعضی از مجری‌های تلویزیون با ادا و اصولی لوس می‌خواهند دل بچه‌ها را به دست بیاورند و او را با خود همراه کنند. کودکان خوب می‌دانند چه تصنعی پشت این دیالوگ نهفته است و آدم‌ها پس از آن نمایش مسخره به دنبال رفتارهای حسابگرانه و منفعت‌طلبانه می‌روند. این نویسنده همچنین اظهار کرد: در ادبیات داستانی بزرگسالان مخاطب اهمیت چندانی ندارد و نویسنده در فرآیند نوشتن او را کنار می‌گذارد. اما در داستانی که برای کودک یا نوجوان نوشته می‌شود، توجه به مخاطب به بخشی از دغدغه‌ها برمی‌گردد.

داد و ستد با مخاطب

او گفت: در قلمرو ادبیات کودک و نوجوان دو دیدگاه و روش وجود دارد؛ برخی نوشتن را هنری می‌دانند که باید با آزادی و بدون چهارچوب انجام شود و نویسنده نباید خود را هم‌سطح مخاطب کند، در حالی که من و مخاطبانم با هم داد و ستد داریم. حسن‌زاده بیان کرد: نوشتن یک بازی همراه با شادمانی درونی است؛ من و مخاطبانم با هم بازی می‌کنیم به این شکل که در وسط قصه از بچه‌ها می‌خواهم که با شخصیت‌های داستان بازی کنند، آن‌ها را به مقصد برسانند یا در تصویری که گم شده‌اند پیدایشان کنند و پایانی را که دوست دارند بر داستان بنویسند. او متذکر شد: ارتباط با مخاطب جزئی جدایی‌ناپذیر از نویسندگی است. اگر بپذیریم که نوشتن از زندگی می‌آید و به قولی بدون نوشتن زندگی کردن ممکن نیست، پس بودن در کنار مخاطبان هم بخشی از زندگی است. وی افزود: در طول حیات هنری‌ام با بچه‌های خاص دوره‌هایی را داشته‌ام و تولد رمان «زیبا صدایم کن» از رفت و آمد به یکی از همین موسسه‌های نگهداری دختران بی‌سرپرست شروع شد. در واقع این دخترها من را به دنیای خود دعوت کردند.

بچه‌ها به ماشین‌هایی پر از اطلاعات تبدیل می‌شوند

این نویسنده حوزه ادبیات کودک و نوجوان گفت: طبق آمارها امسال حدود ۱۳ میلیون نفر دانش‌آموز در ایران مشغول به تحصیل هستند که بخش زیادی از مخاطبان کتاب‌های ادبیات فارسی در مدارس هستند. اما متأسفانه در سیستم فرسوده آموزشی ما به درس و امتحان و رسیدن به دانشگاه اهمیت بیشتری داده می‌شود و بچه‌ها ناخواسته تبدیل به ماشین‌هایی می‌شوند که مغزشان پر از اطلاعات است. او با بیان اینکه کتابخانه‌های مدارس چندان فعال نیستند و علاقه و تشویق به خواندن فقط توسط برخی از معلم‌های دلسوز و یا برخی از والدین انجام می‌شود، بیان کرد: یکی از راه‌های رودررویی من و مخاطبانم از طریق همین افراد صورت می‌گیرد. آن‌ها خارج از سیستم رسمی مدارس کشور اقدام به برگزاری جلسات می‌کنند و نویسندگان به مدرسه‌ها می‌روند.

او در بخش دیگری از سخنانش به شخصیت رمان «هستی» اشاره و اظهار کرد: این شخصیت را بچه‌ها در یکی از مدارس به من هدیه دادند. در این رمان، هستی دختری ۱۲ ساله است که عاشق موتورسواری و فوتبال بازی است. اما پدرش که نگاهی سنتی دارد با این کارهایش موافق نیست؛ ولی به مرور زمان و در شرایط دشوار زندگی، هستی با اتکا به همین کارهای به ظاهر پسرانه شخصیت خود را به اثبات می‌رساند و چند بار هم جان خانواده‌اش را نجات می‌دهد. حسن‌زاده افزود: شخصیت اصلی در رمان «هستی» تبدیل به نماد بچه‌هایی که می‌خواهند خودشان باشند و تن به کلیشه‌های رایج ندهند، شده است؛ این رمان علی‌رغم داشتن ویژگی‌های یک رمان خوب، از گرفتن جایزه از نهادی دولتی و رسمی محروم شد. اما در یک نظرسنجی از نظر نوجوان‌های کتابخوان لقب بهترین رمان سال را به دست آورد و من بهترین جایزه ادبی‌ام را از داوری مخاطبانم به دست آوردم.

ویژگی‌های زبانی کتاب‌های حسن زاده

در ادامه نیز محمدجواد مهدوی استاد دانشگاه، در سخنرانی خود به تحلیل بازی‌های زبانی در نوشته‌های فرهاد حسن زاده پرداخت و یادآور شد: من با تمرکز بر چهار کتاب هستی، این وبلاگ واگذار می‌شود، هویج بستنی و هندوانه به شرط عشق ویژگی‌های متمایز نوشته‌های حسن زاده را بررسی کردم. مهدوی ادامه داد: دستکاری و تغییر ضرب المثل‌ها و تغییر آن‌ها، فعل سازی و ساخت فعال‌های، جا به جا کردن حروف کلمات، ساختن ترکیب‌ها و واژه‌های جدید، کاربرد صفت‌ها و قید‌ها در جایی که بعضا مناسب نیست از ویژگی‌های برجسته نوشته‌های حسن زاده است. وی تاکید کرد: دستکاری در ضرب المثل‌ها از ویژگی‌های شاخص «هستی»، دستکاری در شعرها از ویژگی‌های بارز «هندوانه به شرط عشق» و استفاده از فعل‌های جعلی از ویژگی‌های بارز «این وبلاگ واگذار می‌شود» است. در ابتدای این نشست حمیدرضا نویدی مهر، دبیر علمی نشست و مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع)، با اشاره به تکنیک‌های خاصی که حسن‌زاده در کتاب‌هایش استفاده می‌کند، افزود: کنشگری شخصیت‌ها و محوریتی که دختران به عنوان افرادی که تلاش می‌کنند نقشی متفاوت نسبت به مادرانشان داشته باشند، از نکات برجسته نوشته‌های حسن زاده است. وی ادامه داد: همچنین طنز‌های هنرمندانه به کار رفته شده، خلق المان‌ها و خلق چهره‌های دوست داشتنی در ادبیات کودک از نکات تمییز دهنده او از دیگر نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان است.

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: فرهاد حسن زادهنویسنده ادبیات کودک و نوجوانادبیات نوجوانطنز و ادبیات کودکبازی‌های زبانی در نوشته‌های فرهاد حسن زادهمنبع: فرهاد حسن‌زاده: نویسندگان، کودکان دوزیست‌اند!نمی‌توان ماسک زد و ادای کودکی درآوردلینک کوتاه: https://ketabak.org/4g74l

گزارش نشست «قصه، از ساختار تا دنیای دیجیتال»

چهارشنبه, ۱۲/۲۶/۲۰۱۸ - ۱۶:۳۱
نویسنده: گروه خبر کتابک

نشست «قصه، از ساختار تا دنیای دیجیتال» هفتاد و دومین نشست توسعه و ترویج کتابخوانی سوم دی ماه در کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری برگزار شد.

در این نشست کارشناسان حوزه‌ قصه‌گویی به بایدهای ساختار قصه و تاثیرهای قصه‌گویی دیجیتال بر ترویج خواندن پرداختند.

نشست «قصه، از ساختار تا دنیای دیجیتال» که از سوی کتابخانه مرجع کانون برگزار شد، میزبان محمدرضا یوسفی و لاله خسروی بود. این کارشناسان به ترتیب در حوزه‌های «ساختار قصه» و «قصه‌گویی دیجیتال» با حاضران سخن گفتند.

مهمانان کتابخانه مرجع کانون در این نشست با تفاوت‌های قصه‌ کلاسیک و قصه مدرن آشنا شده و پس از آن به طرح سوال‌های خود در این حوزه‌ها پرداختند.

محمدرضا یوسفی، نویسنده شناخته شده حوزه ادبیات کودک و نوجوان نخستین سخنران این جلسه بود. او که اغلب آثارش را در حوزه افسانه‌ها و ادبیات فولکلور به چاپ رسانده است، ضمن بیان مقدمه‌ای عنوان کرد که سخنانش در این نشست چکیده تجربه‌هایی است که در کنار مربیان کانون، معلمان و همچنین مربیان سازمان بهزیستی تجربه کرده است. وی که سابقه ۱۰ سال آموزش در حوزه قصه‌گویی را در آموزش و پرورش دارد گفت: «آنچه تجربه نشان می‌دهد آن است که برای ایجاد ارتباط با مخاطب در حوزه قصه، لزوما باید ساختار کلاسیک قصه‌ها را حفظ کنیم.»

وی که سال‌های گذشته نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شده است در توضیح سخنان خود گفت: «ساختار کلاسیک قصه و ادبیات از دوره مادرسالاری تا اوایل قرن بیستم ادامه داشته است و تا این مقطع ادبیات تابع سنت بوده است. این روند را در تمامی قصه‌های فولکلور و متون کلاسیک جهان می‌بینیم. منظور از ادبیات سنتی و کلاسیک چیست؟ منظور این است که همگی آغاز، میانه و پایان دارند. شاید بگوییم ادبیات معاصر هم این اصول را رعایت کرده است؛ بله اما آثار کلاسیک از عنصر مهمی بهره برده‌اند و آن ناپایداری است.»

عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ادامه داد: «اساسا قصه‌های کلاسیک، آثاری‌اند که مبتنی بر سه عنصر پایداری نخستین، ناپایداری و پایداری پسین ساخته می‌شوند.»

او تاکید کرد: «ناپایداری اساس شکل‌گیری یک اثر است. به طور مثال ما در داستان‌های شاهنامه شاهد فرود و ایجاد چالش در داستان‌ها هستیم. این چالش‌ها، هستی افراد و قصه را به خطر می‌اندازد و نویسنده باید راهی برای نجات اثر بیابد.»

این نویسنده ادامه داد: «در دل ناپایداری‌هاست که مفاهیم ساخته می‌شوند. همذات‌پنداری، فراز و فرود، بحران و... همگی در قالب ناپایداری روایت می‌شوند. به طور کلی در ناپایداری ما با ۲۰ عنصر روبرو می‌شویم.»

نویسنده رمان «وقتی تاریخ آلزایمر می‌گیرد» که به تازگی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است، سخنان خود را با مبحث قصه مدرن ادامه داد. یوسفی گفت: «متاسفانه وقتی نام قصه‌گویی مدرن را می‌شنویم با ابزارهایی مثل عروسک روبرو می‌شویم و افراد به دلیل استفاده از ابزار اثر خود را مدرن می‌خوانند. اما ما استفاده از ابزار و حتی تعامل با مخاطب را در پرده‌خوانی می‌بینیم. پس چه چیزی است که یک قصه را مدرن می‌کند؟»

یوسفی گفت: «قصه مدرن ساختار مدرن دارد. چنین قصه‌ای تک روایتی را می‌شکند و چند صدایی می‌شود. همچنین در قصه مدرن ما ناپایداری نداریم و یا خیلی ضعیف است، به همین دلیل است که مخاطب جذب آن نمی‌شود و می‌گوییم ادبیات مدرن ضد قصه است.»

در ادامه نشست «از ساختار قصه تا قصه‌گویی دیجیتال» دکتر لاله خسروی سخن گفت. وی که کارشناسی ارشد خود را در رشته کارگردانی تئاتر دریافت کرده است به تعریف‌هایی مقدماتی از این فعالیت پرداخت. این پژوهش‌گر ادبیات شفاهی گفت: «قصه‌گویی دیجیتال مسئله‌ای شناور است و نقطه پایانی برای آن تعریف نشده تا بتوان تعریف دقیقی به مخاطب ارائه داد.»

وی قصه‌گویی دیجیتال را این‌طور تعریف کرد: «به گستره‌ای از روش‌هایی که از ابزار دیجیتال به نحوی در روایت‌گری بهره می‌برد، قصه‌گویی دیجیتال می‌گوییم که در سه ساحت قابل بررسی است.»

خسروی در ادامه سخنانش به تعریف تکنیک روایت‌گری، بافتار رسانه و شکل‌گیری خود روایت پرداخت و در پایان گفت: «شعارِ زیبایی هست که سال‌هاست از سوی ادیبان و زبان‌شناسان مطرح می‌شود: «جهانی کردن قصه» و «قصه کردن جهان». بدان معنا که جهان با قصه کار می‌کند.»

این قصه‌گو ادامه داد: «دانشمندان علوم اعصاب در دهه ۷۰ فهمیدند که ساختار ذهن با قصه هماهنگ است. به دلیل وجود نرون‌هایی در مغز ما می‌توانیم بازسازی و بازروایی را انجام دهیم. این کشف، پایه‌ای بود تا دیگر دپارتمان‌ها و حوزه‌ها نیز به مبحث قصه ورود پیدا کنند. حوزه‌هایی که پیش‌تر درباره قصه حرفی نمی‌زدند.»

سخنران هفتاد و دومین نشست توسعه و ترویج کتابخوانی سخنان خود را بر قصه‌گویی دیجیتال متمرکز کرد و گفت: «در قصه‌گویی دیجیتال دو اتفاق می‌افتد: نخست این‌که ما در فضای مجازی راوی قصه هستیم و در گام دوم ما ساکنان جهان مجازی می‌شویم؛ بدان معنا که این جهان وارد زندگی ما می‌شود. مثال ملموس این امر شی‌سازی با نور است که همه ما انواع آن را دیده‌ایم.»

خسروی در بخشی از سخنان خود به تفصیل درباره انواع قصه‌گویی دیجیتال سخن گفت و در پایان مبحث «خواندن برای آموختن» را مطرح کرد و افزود: «ما خواندن را روخوانی در نظر نمی‌گیریم. آن را یک فعالیت کنش‌ورزی می‌دانیم. بنابر این دنبال تمام ابزارهایی هستیم که به ما این امکان را می‌دهد. با این نگاه هدف در خارج از کتاب‌ها نیز قابل جست‌وجوست. این تعریف با تعریف عرفان ایرانی همسوست چرا که به کسب معرفت می‌انجامد.»

این سخنران گفت: «اگر ما خواندن را به مثابه یک فعالیت شناختی بدانیم با دو رویکرد روبروییم. نخست محتوای اجتماعی (کتابی که روبروی من است که محتوایی را به من منتقل می‌کند) و دوم شیوه‌ی برخورد، روش. اینجا ما از خود می‌پرسیم چه‌طور با این پدیده روبرو شویم و همین‌جاست که همدلی، درک چشم‌انداز دیگری و... شکل می‌گیرد. دانشمندانِ شناختی، مواجهه با داستان‌هایی با این ویژگی‌ها را در افزایش توان همدلی و چندصدایی افراد موثر می‌دانند.»

گفتنی است این نشست که روز دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ در کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، با پرسش و پاسخ پایان یافت.

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: قصه گویی دیجیتاللاله خسرویساختار قصهکودک و قصه گوییمحمدرضا یوسفیمنبع: قصه، از ساختار تا دنیای دیجیتال در یک نشست بررسی شدلینک کوتاه: https://ketabak.org/b87ug

کارگاه قصه گویی کودک در کاشان برگزار می‌شود

چهارشنبه, ۱۲/۲۶/۲۰۱۸ - ۱۵:۳۰
نویسنده: گروه خبر کتابک

کارگاه قصه گویی کودک مصطفی ‌رحماندوست ۶ و ۷ دی ماه ۱۳۹۷ در کاشان برگزار می‌شود.

این کارگاه که دومین کارگاه قصه گویی مصطفی رحماندوست در کاشان است از ساعت ۹ الی۱۳ برگزار خواهد شد.
فرهنگیان، کتابداران، مربیان مهدهای کودک و معلم‌های مقطع ابتدایی می‌توانند با ۲۰ درصد تخفیف در کارگاه قصه گویی کودک شرکت کنند.

علاقمندان برای شرکت در این کارگاه برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۰۹۳۵۳۸۰۱۴۰۰ (سلطانی) تماس بگیرند.

نشانی: ابتدای خیابان امیرکبیر، جنب بانک ملت، آموزشگاه شهید هاشمی، تالار فرهنگ

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: قصه گویی برای کودکانمصطفی رحماندوستکودک و آموزشلینک کوتاه: https://ketabak.org/9s1vm

جشن رونمایی مجله ناگهان برگزار می‌شود

چهارشنبه, ۱۲/۲۶/۲۰۱۸ - ۱۱:۲۰
نویسنده: گروه خبر کتابک

مجله ناگهان فردا، پنجشنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۷ تا ۱۹ در بوتیک مال ملل رونمایی می‌شود. مخاطب مجله ناگهان متولدین دهه هفتاد و هشتاد است. این مجله «تلاش دارد خلاف جریان رودخانه حرکت کند. این عادت محترم ماهی‌های آزاد است.»

هر شماره مجله ناگهان به یک موضوع ‍ اختصاص خواهد شد. شماره نخست آن با موضوع «شاخ و شاخ بازی» در دی ماه ۱۳۹۷ منتشر می‌شود.

آرش تنهایی صاحب امتیاز و پوریا عالمی رییس شورای نویسندگان آن است و نویسندگانی چون شرمین نادری، حمیدرضا ششجوانی، امیر مولایی، پیمان قدیمی، علی مسعودی نیا، محمد حسینی مقدم، حسام مقامی کیا، شهرزاد همتی، حسین گنجی، مهراوه فردوسی، امیر بهاری و ... با آن همکاری دارند. مدیر هنری مجله ناگهان مهدی فاتحی و دبیر عکس آن حمید جانی ‍پور هستند. همچنین گروهی از نویسندگان تازه قلم دهه هفتاد و هشتاد هم با مجله ناگهان همکاری می‌کنند.

نخستین شماره مجله ناگهان از شنبه ۸ دی ماه در کیوسک‌ها و کتابفروشی‌های  تهران و دیگر مراکز استان توزیع می‌شود.

در شماره نخستین مجله ناگهان می‌خوانید:
 • در ستایش عاج/ پوریا عالمی
 • اسرار شخص شاخدار/ علی مسعودی نیا
 • در ستایش کلمات/ آزاده محمدحسین
 • سرزمین واژه ها/ مهشید مشیری
 • از لوطی های محله تا شاخ های اینستاگرام / گفتگو با بهارک محمودی/ هادی آقاجانزاده
 • عشق اول و آخر من گاری کو‍پر/  گفت وگو با  لیلی گلستان/ حسین گنجی
 • عشق اول و آخر من شاخ نیست/ گفت و
 • گو با هم محله ای لیلی گلستان/ نیما سعادتمندی
 • جیمی جامپر زمانه ات را بشناس/ لیلا طیبی فرد
 • شاخومتر/ محمد حسینی مقدم
 • پنج شاخ ناکام/ شهرزاد همتی
 • بی خیال داستایوفسکی فقط شاخ شو/ لیلا طیبی فرد
 • من سلطان جهانم/ امیر بهاری
 • شاخ شاهان شاه شاخان/ شرمین نادری
 • این سه زن/ فاتح صهبا
 • گدازه های یک آتشفشان خاموش/ امیر مولایی
 • من از همون پنج سالگی هدفم رو پیدا کردم/ حسین آشفته
 • شاخ هایم/ الهام احمدپور
 • شاخ رو پیشانی/ مهراوه فردوسی
 • که در مشایخ شهر این نشان نمیبینم/ پیمان قدیمی
 • خط تولید کارخانه شاخ سازی/ زهرا گودرزی
 • شاخ شدن در سی گام/ نگین سردارنژاد
 • من رو ببین تا پولدار شم/ متن و کمیک استریپ/ سروش رضایی

نشانی جشن رونمایی مجله ناگهان: خیابان فرشته، خیابان بوسنی، بوتیک مال ملل

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: مجله ناگهانمجله نوجوانآرش تنهاییشرمین نادریپوریا عالمیمنبع: تولد ناگهانلینک کوتاه: https://ketabak.org/ra656

رونمایی از آلبوم موسیقی کودک یک سر و دو گوش

چهارشنبه, ۱۲/۲۶/۲۰۱۸ - ۱۱:۱۷
نویسنده: گروه خبر کتابک

جشن رونمایی از آلبوم موسیقی کودک «یک سر و دو گوش» روز جمعه ۷ دی ماه ۱۳۹۷ در فروشگاه فرهنگ برگزار می‌شود.

این آلبوم که به نام  «یک سر و دو گوش» روانه بازار شده است، شامل ۱۰ قطعه به نام‌های «بارون»، «برف»، «سلام»، «گربه»، «چرا»، «عید»، «بازی»، «پاییز»، «یلدا» و «لالایی» است.

ترانه سرا و آهنگساز این آلبوم نجوا خبازیان و خوانندگان آن حبیب بدیری و نجوا خبازیان است. نوازندگان این آلبوم موسیقی کودک هم سردار سرمست، مهرداد نجفیان، شقایق صادقیان، مانی مزکی، آیدین شفائی، کاوه صالحی، فرهاد اسدی هستند.

آلبوم «یک سر و دو گوش» روز جمعه ۷ دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶ رونمایی می‌شود.

نشانی: بلوار کشاورز، بین خیابان فلسطین و میدان ولیعصر، پلاک ۲۸، فروشگاه فرهنگ

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: موسیقی کودکنجوا خبازیانکودک و هنرلینک کوتاه: https://ketabak.org/lo06q

جشن رونمایی دو کتاب برای کودکان طیف اتیسم

س., ۱۲/۲۵/۲۰۱۸ - ۱۲:۳۵
نویسنده: شبنم عیوضی

جشن رونمایی دو کتاب برای کودکان طیف اتیسم با عنوان‌های «خط خطی های من» و «پسری که دنبال باد رفت» روز پنج شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

دو کتاب «خط خطی های من» و «پسری که دنبال باد رفت» که هر دو عنوان به کودکان طیف اتیسم پرداخته است، روز پنج شنبه ۶ دی ماه از ساعت ۱۱ تا ۱۳ در باغ کتاب رونمایی می‌شود.

در این جشن رونمایی لیدا هادی مترجم کتاب‌ها، نمایندگان انجمن اتیسم ایران، جمعی از خانواده‌های کودکان طیف اتیسم و هنرمندان و فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان حضور خواهند داشت.  

کتاب «خط خطی های من» نوشته شاینا رادولف و دانیل رویر است با تصویرگری جنیفر زیوین و کتاب «پسری که دنبال باد رفت» نوشته میشل ورتینگتون است با تصویرگری جوزف کاومن که هر دو کتاب را انتشارات کتاب پارک با ترجمه لیدا هادی منتشر کرده است.

نشانی: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب، سالن شماره ۸

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودکان و اتیسمکودکان طیف اتیسمباغ کتابکتاب برای کودکان طیف اتیسمرونمایی کتاب کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/u29w8

کتاب هفت اسب هفت رنگ برنده جایزه جزیره بنفش نامی شد

د., ۱۲/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۵:۵۲
نویسنده: شبنم عیوضی

کتاب «هفت اسب هفت رنگ» با تصویرگری نوشین صفاخو برنده جایزه جزیره بنفش نامی ۲۰۱۹ شد.

کتاب «هفت اسب هفت رنگ» که چندی پیش نیز جایزه «تصویر کتاب» ۲۰۱۸ روسیه را برای نوشین صفاخو به ارمغان آورد، حاصل همکاری او در پروژه بین‌فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت برای برنامه «با من بخوان» موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است. او در سال ۲۰۱۳ نیز به خاطر تصویرگری داستان‌های شاهنامه جایزه‌ جزیره طلایی نامی را از آن خود کرد.

کتاب «هفت اسب هفت رنگ» نوشته محمدهادی محمدی از نویسندگان مطرح ادبیات کودکان ایران است. این کتاب به زبان هلندی هم ترجمه و منتشر شده و از سوی دو تن از منتقدان هلند و بلژیک ستایش شده است.

مسابقه بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک جزیره نامی با هدف مطرح کردن آثار تصویرگران در سطح بین‌المللی و تشویق تصویرگران به آفرینش کتاب‌های تصویری با ارزش برای کودکان هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید کتاب «هفت اسب هفت رنگ» به صورت غیرحضوری با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا به سایت کتاب هدهد به نشانی www.hodhod.com مراجعه کنند.

همچنین از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۶ و پنجشنبه ۹ تا ۱۲ به فروشگاه کتاب هدهد به نشانی تهران، خیابان اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان وفاکیش توحیدی (بیست‌وسوم)، کوی شایان، پلاک ۲۶، در سمت چپ برای خرید حضوری مراجعه کنند.

 لینک مستقیم خرید کتاب «هفت اسب هفت رنگ»:

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: کتاب هفت اسب هفت رنگجایزه تصویرگری نامینوشیت صفاخومحمدهادی محمدیلینک کوتاه: https://ketabak.org/945p8

کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» دی‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

د., ۱۲/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۴:۳۲
کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم»

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» را جمعه ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

در این کارگاه، شرکت‌کنندگان فرامی‌گیرند که چگونه می‌توانند فضاهایی جذاب و راحت و در عین حال آموزنده برای کودکان به وجود آورند. این فضا می‌تواند یک کتابخانه، مدرسه، کلاس درس یا حتی کنجی از یک اتاق در خانه باشد. برای تشویق کودکان به کتاب خواندن نیازی به شعار و تبلیغ یا پند و اندرز پدر و مادر، آموزگار یا کتابدار نیست، بلکه فضایی که برای کودک زیبا و سرگرم‌کننده باشد، خود کودک را به خواندن فرامی‌خواند. با به کارگیری این اصول، کتابخانه‌ها و همچنین کتابخانه‌های کوچک کلاسی تنها مکانی برای نگهداری و امانت دادن کتاب به کودکان نخواهند بود بلکه می‌توانند با فضاسازی و تجهیز درست و اجرای فعالیت‌های مناسب در پیوند با کتابخوانی، مکانی پویا، فعال و محبوب برای کودکان باشند.

سرفصل‌های کارگاه «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم»
 • فضای کودک محور چیست و چگونه ایجاد می‌شود؛
 • محیط سرشار از سواد؛
 • نقش مربی یا کتابدار به عنوان یک ترویج‌گر؛
 • سازمان‌دهی کتاب‌های به شیوه ساده؛
 • طراحی و فضاسازی.

کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» ویژه کتابداران، آموزگاران و مربیان، مدیران و تصمیم‌گیرندگان مراکز آموزشی، مدارس و مهدکودک‌ها خواهد بود.

این کارگاه از جمله کارگاه‌های برنامه «با من بخوان» است؛ برنامه‌ای که از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان راه‌اندازی شده است و هدایت می‌شود. فضاسازی و تجهیز کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» یکی از فعالیت‌های این برنامه است که در پیوند با کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» در مناطق

زیر پوشش برنامه اجرا می‌شود.

هزینه این کارگاه آموزشی ۱۰۰ هزار تومان است و ثبت‌نام سه نفر و بالاتر از ۱۰ درصد تخفیف برخوردار است.

 • ثبت‌نام آنلاین در کارگاه

مکان برگزاری: خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکاناخبار کارگاه‌های مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانکلیدواژه: فضای کودک محورکتابخانه کودک محورکتابخانه کلاسیکتابخانه خانگیفضای کودک محور چیستساخت کتابخانه برای کودکانتاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانترویج کتابخوانیکتاب کودککتابخانه کودکترویج کتابلینک کوتاه: https://ketabak.org/tz4uq

دوره کارگاهی «تصویرگری کتاب های کودکان» دی‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

د., ۱۲/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۳:۵۱
ثبت‌نام در دوره کارگاهی تصویرگری کتاب‌های کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان دوره کارگاهی «تصویرگری کتاب های کودکان» را با آموزشگری زهره قایینی، نویسنده، منتقد و پژوهشگر ادبیات کودکان، ویژه دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته تصویرگری و گرافیک و علاقمندان به تصویرگری کتاب‌های کودکان دی‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

سرفصل‌های اصلی دوره «تصویرگری کتاب های کودکان»
 • تاریخچه و تعاریف؛
 • معرفی گونه‌های کتاب‌های تصویری: هدف‌ها، کاربرد و سودمندی‌ها؛
 • کتاب‌های تصویری، پدیده سده بیستم؛
 • شناخت زبان دیداری در روایت داستان‌های کودکان؛
 • رهیافت معناشناختی در درک عناصر دیداری در کتاب‌های تصویری؛
 • شناخت رابطه متن و تصویر در کتاب‌های تصویری؛
 • استوری‌برد: نقشه راه تصویرگر؛
 • مخاطب، هنرمند و کتاب‌های تصویری؛
 • همراه با معرفی آثار تصویرگران بزرگ و مرور برخی از آثار تصویری تصویرگران مهم و نامدار جهان؛
 • همراه با نمایشگاه کتاب و بررسی گروهی کتاب‌ها.

دوره کارگاهی «تصویرگری کتاب های کودکان» یکشنبه‌ها ۱۶، ۲۳ و ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷ در سه جلسه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ برگزار خواهد شد. هزینه این کارگاه ۱۵۰ هزار تومان است که ثبت نام سه نفر و بالاتر از ۱۰ درصد تخفیف برخوردار است. لازم به ذکر است تمامی سود حاصل از این کارگاه همچون سایر کارگاه‌های موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، صرف گسترش فرهنگ کودکی در ایران خواهد شد.

در پایان دوره گواهی‌نامه حضور در کارگاه به شرکت‌کنندگان داده خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در این کارگاه با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرند یا از طریق لینک زیر ثبت‌نام کنند:

ثبت‌نام در دوره کارگاهی تصویرگری کتاب های کودکان

مکان برگزاری: خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکاناخبار کارگاه‌های مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانکلیدواژه: تصویرگری کتاب های کودکانادبیات کودکانزهره قایینیتصویرگری کتابتصویرگری کودکتصویرگری کتاب کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/3n7le

مجلات پیک و رشد در نمایشگاه دی کتابخانه مرجع کانون

د., ۱۲/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۱:۰۵
نویسنده: گروه خبر کتابک

در نمایشگاه دی کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، منتخب مجلات پیک و رشد به نمایش در آمده است.

«از دیروز تا امروز» عنوان نمایشگاه دی سال ۱۳۹۷ کتابخانه مرجع کانون است که منتخبی از مجلات دانش‌آموزی پیک و رشد از سال ۱۳۴۳ تاکنون در آن به نمایش گذاشته شده است.
در نمایشگاه «از دیروز تا امروز»، در مجموع ۳۶ مجله (۱۲ شماره از مجلات پیک و ۲۴ شماره از مجله رشد) به نمایش گذاشته شده است.
نمایشگاه منتخب مجلات پیک و رشد که از اول دی آغاز شده است تا پایان این ماه، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

نشانی: خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، پلاک ۲۴، کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: نمایشگاه کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانمجله رشدمجله پیکمجله کودکمنبع: منتخب مجلات پیک و رشد در نمایشگاه کتابخانه‌ مرجع کانونلینک کوتاه: https://ketabak.org/r83vz

همایش «کودک و زندگی سبز» برگزار می‌شود

د., ۱۲/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۰:۳۱
نویسنده: گروه خبر کتابک

همایش «کودک و زندگی سبز» روز پنج شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۷ در باشگاه میلاد شهرداری کرج با همکاری مدیریت سبز شهرداری کرج، سازمان محیط زیست و دوستداران کودک البرز برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این همایش آشنایی مخاطبان با مدیریت سبز زندگی و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست است.
دکتر حسن عشایری، متخصص مغز و اعصاب و روان و مهندس محمد درویش، رئیس هیئت مدیره بنیاد کودک و طبیعت سخنرانان همایش «کودک و زندگی سبز» هستند.
همایش «کودک و زندگی سبز» روز پنج شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۲ صبح برگزار می‌شود.

نشانی: کرج، بلوار ماهان، باشگاه میلاد شهرداری کرج

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودک و محیط زیستهمایش کودک و زندگی سبزمحمد درویشدکتر حسن عشایریلینک کوتاه: https://ketabak.org/t693l

نشست نقد و بررسی کتاب «فلکلور کودکان» برگزار می‌شود

ی., ۱۲/۲۳/۲۰۱۸ - ۱۴:۵۷
نویسنده: گروه خبر کتابک

نشست نقد و بررسی کتاب «فلکلور کودکان» با حضور نویسنده کتاب جواد رسولی چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ در سرای اهل قلم برگزار می شود.

در نشست نقد و بررسی کتاب «فلکلور کودکان» حسن ذوالفقاری، اسدالله شعبانی و سید علی کاشفی حضور خواهند داشت.

کتاب «فلکلور کودکان» شامل هفت مقاله در حوزه فولکلور و ادبیات شفاهی کودکان است که انتشارات مدرسه (سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پروش) آن را منتشر کرده است.
«درآمدی بر شناخت شاخص‌ها و انواع فولکلور کودکان»، «بگو دوچرخه (مخاطب در ادبیات شفاهی کودکان)»، «انواع ترانه‌های کودکان»، «نمودهای اساطیری و دینی در چند ترانه شفاهی کودکان»، «اسلوب زبان و ترانه‌های شفاهی کودکان»، «لالایی، از دیروز تا امروز» و «لذت خواندن در سایه سار فولکلور و ادبیات شفاهی» عناوین این هفت مقاله است.

نشست نقد و بررسی کتاب «فلکلور کودکان» ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ در محل سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

نشانی: خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی (صبای جنوبی)، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، واحد اهل قلم

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کتاب فلکلور کودکانحسن ذوالفقاریکودکان و ترانه‌اسدالله شعبانیسید علی کاشفیکودکان و ادبیات شفاهیلینک کوتاه: https://ketabak.org/qz02x

دومین دوره کارگاه آموزشی رمان نوجوانان حمیدرضا شاه آبادی برگزار می‌شود

ی., ۱۲/۲۳/۲۰۱۸ - ۱۲:۳۵
نویسنده: گروه خبر کتابک

دومین دوره کارگاه آموزشی رمان نوجوانان حمیدرضا شاه آبادی در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار می‌شود. شرکت کنندگان این کارگاه براساس مصاحبه حضوری پذیرفته می شوند.

در کارگاه آموزشی رمان نوجوانان شرکت‌کنندگان ابتدا در ۱۰ جلسه با مبانی نظری رمان‌نویسی برای نوجوانان آشنا می‌شود. سپس روی داستان خود کار می‌کنند و تا پایان دوره یک رمان نوجوان خلق می‌کنند.

حمیدرضا شاه آبادی نویسنده و پژوهشگر، از اعضا هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است. کتاب‌های «لالایی برای درختر مرده» و «وقتی مژی گم شد» از آثار او برای نوجوانان است.

کارگاه آموزشی رمان نوجوانان از یک شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷ (ساعت ۱۶:۳۰) آغاز می‌شود.

علاقمندان برای شرکت در این کارگاه برای هماهنگی با شماره‌ تلفن ۸۸۳۱۷۷۵۵ تماس بگیرند.

نشانی: تهران، خیابان سمیه، بین مفتح و خیابان فرصت، کوچه‌ پروانه، شماره‌ ۲

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: رمان نوجوانحمیدرضا شاه آبادیانجمن نویسندگان کودک و نوجوانکتاب کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/t87ej

نشست ساختار قصه تا قصه‌گویی دیجیتال برگزار می‌شود

ی., ۱۲/۲۳/۲۰۱۸ - ۱۱:۴۸
نویسنده: گروه خبر کتابک

هفتادودومین نشست توسعه و ترویج کتاب‌خوانی با موضوع «از ساختار قصه تا قصه‌گویی دیجیتال» ۳ دی ۱۳۹۷ در کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

این نشست با حضور محمدرضا یوسفی نویسنده حوزه کودک و نوجوان و لاله خسروی کارشناس ادبیات نمایشی و عضو موسسه قصه‌گویی دیجیتال شهرزاد از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در این کتاب‌خانه برپا می‌شود.
کتابخانه مرجع کانون هر ماه نشست‌هایی را در زمینه توسعه و ترویج خواندن با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان برگزار می‌کند.
ورود علاقه‌مندان به نشست‌های «ترویج خواندن» آزاد است.

نشانی: خیابان شهید بهشتی، خیابان خالداسلامبولی، ساختمان ملک شامران، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: ساختار قصهکودکان و قصه‌گویی دیجیتاللاله خسرویمحمدرضا یوسفیکودکان و قصه گویمنبع: بررسی ساختارقصه تا قصه‌گویی دیجیتال در کتاب‌خانه‌ی مرجع کانونلینک کوتاه: https://ketabak.org/mn7z8

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان