تازه‌های کتابک

اشتراک در خوراک تازه‌های کتابک
به‌روز شده: ۱ ساعت ۳۶ دقیقه قبل

فیلم مستند توران خانم همزمان با اکران اینترنتی در چند مکان فرهنگی اکران می‌شود

ی., ۰۶/۱۷/۲۰۱۸ - ۲۰:۳۵
نویسنده: گروه خبر کتابک

فیلم مستند «توران خانم» هم‌زمان با اکران اینترنتی، در چند مکان فرهنگی از جمله خانه فرهنگ رایزن، موسسه فرهنگی آپ‌آرت‌مان و شهرکتاب فرشته اکران می‌شود.

فیلم مستند توران خانم که از ساعت ۱۹ دیروز ۲۶ خرداد از شبکه هاشور در حال اکران اینترنتی است، به زندگی توران میرهادی، یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار سده‌ی کنونی ایران در حوزه‌ی آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان می‌پردازد.

کارگردانان این فیلم، رخشان بنی اعتماد و مجتبا تهماسبی، کلیه درآمد حاصل از فروش آن را به شورای کتاب کودک و فرهگنامه کودکان و نوجوانان اهدا کرده‌اند.

رخشان بنی‌ اعتماد در یادداشتی در روزنامه شرق درباره دلیل ساخت مستندی از زندگی توران میرهادی می‌نویسد: «درباره آموزه‌های انسانی و تربیتی توران‌خانم میرهادی که برای نسل من الگویی الهام‌بخش و متعالی است، بسیار گفته و نوشته شده، معمار نهاد کودکی، مادر علم تعلیم و تربیت کودکان ایران، نماد کار و مقاومت. او هم همانند بسیاری از شخصیت‌های ماندگار تاریخ، جدا از سواد و دانش، از ویژگی‌های شخصیتی‌ای برخوردار بود که بیان آن جز ثبت در فیلم با هیچ روایتی ممکن نمی‌شد. عشق و اعتقادش به کار بزرگ تدوین فرهنگ‌نامه‌ای ایرانی برای کودکان و نوجوانان این سرزمین را چطور می‌شود توصیف کرد؟ مگر در فیلم ببینی که هر صبح پله‌های سه‌طبقه ساختمان کوچک شورای کتاب کودک را بالا می‌رود و صدای نفس‌های بریده در تِق‌تِق عصایش در هم می‌آمیزد و برای همیشه در یادت باقی می‌ماند و خیلی چیز‌های دیگر که در چهار سال همراهی دوربین با توران‌ خانم ثبت شد.»

او در بخش دیگری از این نوشته می نویسد: «توران میرهادی الگویی الهام‌بخش از انسان‌بودن و تعهد اجتماعی است و معتقدم در وانفسای این دوران که باید چراغ به دست بگیریم و به دنبال روزنه‌های امید بگردیم، نیاز داریم که به تجربه‌های کسانی چون توران‌خانم رجوع کنیم که در گذر از فرازونشیب‌های بسیار، چطور توانست به قول مادرش «گرتا دیتریش» غم‌های بزرگ را به کارهای بزرگ تبدیل کند.  ساخت فیلم «توران‌خانم»  فرصت غنیمتی شد که در سال‌های آخر عمر توران‌خانم  از نزدیک با ایشان آشنا شوم و حسرتی بزرگ بر دلم که اگر شانس شاگردی ایشان را داشتم، بی‌شک انسان بهتر و مادر شایسته‌تری بودم».

مکان‌های اکران عمومی فیلم مستند «توران خانم»

کافه تهرون:
شنبه ۲۶ خرداد- ساعت ۱۹
یکشنبه ۲۷ خرداد- ساعت ۱۹

خانه فرهنگ رایزن:
شنبه ۲۶ خرداد- ساعت ۱۹:۳۰
یکشنبه ۲۷‌خرداد- ساعت۱۸:۳۰ و ساعت ۲۱

موسسه فرهنگی آپ‌آرت‌مان:
یکشنبه ۲۷ خرداد- ساعت ۱۷
دوشنبه ۲۸ خرداد- ساعت ۱۷

شهرکتاب فرشته:
دوشنبه ۲۸ خرداد- ساعت ۱۷
کتابخانه عمومی لویزان
دوشنبه ۲۸ خرداد- ساعت ۱۰

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: مستند توران خانمتوران میرهادیشورای کتاب کودکآموزش و پرورش ایرانرخشان بنی اعتماد و مجتبا تهماسبیمنبع: سایت کارستانلینک کوتاه: https://ketabak.org/ax4py

گزارش تجهیز کتابخانه کودک‌محور «توران»

ی., ۰۶/۱۷/۲۰۱۸ - ۱۸:۴۷
نویسنده: رسانه با من بخوان

انجمن دوستداران ادبیات کودک و نوجوان اصفهان با همکاری خانه مادر و کودک ناصرخسرو ملک شهر اصفهان و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کتابخانه «توران» را تجهیز کرد.

 

آماده‌سازی کتاب‌ها

 

کتابخانه «توران» از مردادماه ۹۶ در «خانه مادر و کودک ناصر خسرو» آغاز به کار کرد. ابتدا با تعدادی کتاب اهدایی از سوی صندوق آموزش و توانمندسازی کودکان کار که متعلق به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است و تعدادی دیگر از طرف نیکوکاران دوستدار فرهنگ و ادبیات کودکان، این کتابخانه راه‌اندازی شد. استقبال کودکان برای امانت گرفتن کتاب بسیار بالا بود. جالب اینجا بود که فقط نزدیک به پنج کتاب گم شد و باقی کتاب‌ها سالم به کتابخانه بازگشت.

 

 

از روز نخست مهرماه ۱۳۹۶، تمامی کتاب‌ها برچسب‌های رنگی ویژه کتابخانه خورد، کارت‌های امانت کتاب داخل کتاب چسبانده شد، مهر خورد و همچنین برای اعضای کتابخانه کارت صادر شد. آذرماه، انجمن دوستدار ادبیات کودکان در مشورت با خانه مادر و کودک ناصرخسرو ملک شهر اصفهان کتابخانه «توران» را طراحی و فضای کتابخانه را درست و منظم کرد. اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ تعدادی کتاب دیگر از طرف مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به این کتابخانه اهدا شد.

 

اشتیاق کودکان به حضور در کتابخانه و کتابخوانی

 

در حال حاضر کتابخانه ۸۰ عضو دارد. یک مسئول ثابت دارد که از شنبه تا چهارشنبه کتاب امانت می‌دهد و کتابخانه بیش از پیش فعال است. افزون بر کودکان، زنانی هم که باسواد شده‌اند نیز مشتاق امانت گرفتن کتاب هستند. علاقه بچه‌ها هم به کتابخانه و فضای آن فزونی یافته است و هر روز تعداد زیادی از افراد از کتابخانه استفاده می‌کنند.

 

آماده‌سازی کتابخانه توران

 

نصب پرده الفبا

 

کتابخانه توران پیش از تجهیز و مناسب‌سازی فضا

 

کتابخانه توران پس از تجهیز و مناسب‌سازی فضا

 

کتابخانه توران پس از تجهیز و مناسب‌سازی فضا

 

کتابخانه توران پس از تجهیز و مناسب‌سازی فضا

 

 

گونه خبر: خبرهای با من بخوانکلیدواژه: کتابخانه کودک محورکتابخانه مخصوص کودکادبیات کودکادبیات کودکانکتاب کودککتابخانه های با من بخوانبا من بخوانتاریخ ادبیات کودکانحمایت از کودکان کارکودکان کارلینک کوتاه: https://ketabak.org/o955n

فراخوان مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی منتشر شد

ی., ۰۶/۱۷/۲۰۱۸ - ۱۵:۲۰
نویسنده: گروه خبر کتابک

نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای (CCBF) از تصویرگران جهان دعوت کرده است تا در مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی شرکت کنند.
مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی یک مسابقه بین‌المللی است که از سال ۲۰۱۵ برگزار می‌شود. این مسابقه با هدف ایجاد فرصتی برای تصویرگران جوان و ایجاد فضایی برای تبادل و همکاری بین تصویرگران و ناشران راه‌اندازی شده است. در سال گذشته  ۷۷۸ تصویرگر از ۳۷ کشور در مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی شرکت کردند.

امسال مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی در سه بخش برگزار خواهد شد: جایزه فرفره طلایی که به برجسته ترین اثر اهدا خواهد شد، جایزه بهترین اثر به انتخاب ناشران و جایزه بهترین اثر به انتخاب بازدیدکنندگان و برگزارکنندگان.
افزون بر این یکی از برندگان این سه جایزه مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی، به عنوان طراح نمایشگاه سال ۲۰۱۹ انتخاب خواهد شد و ۵۰ اثر برتر هم در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای به نمایش گذاشته و در سالنامه نمایشگاه منتشر خواهد شد.

شرایط شرکت در مسابقه مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی
 • شرکت‌کنندگان باید پنج تصویر مربوط به یک کتاب تصویری (چاپ‌شده یا چاپ‌نشده) که بعد از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۶ (۱۱ دی ۱۳۹۴) خلق‌شده باشد را برای شرکت در مسابقه ارسال کنند.
 • تکنیک و موضوع آثار آزاد است.
 • آثاری که برای دوره‌های پیشین مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی ارسال‌شده است، نمی‌توانند مجدداً برای مسابقه ارسال شوند.
 • محدودیتی در موضوع و محتوا تصاویر، به شرطی که مناسب برای کتاب‌های تصویری کودکان باشد وجود ندارد.
 • کارهای دستی، دیجیتال و میکس مدیا قابل‌قبول است.
 • برای شرکت در مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی باید پنج تصویر مرتبط به هم فرستاده شود و شرکت‌کننده‌ها هر سال فقط می‌توانند با یک مجموعه کار شرکت کنند.
 • کارها باید به همراه توضیح انگلیسی به‌اندازه ۸۰۰ کلمه درباره کار، تکنیک و ابزار مورداستفاده در تصویرسازی فرستاده شوند.
 • چه کسانی می‌توانند در مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی شرکت کنند؟
 • شرکت‌کنندگان باید بین ۱۶تا ۳۹ سال سن داشته باشند.
 • شرکت‌کنندگان باید متولد ۱/۱/۱۹۷۹ تا ۳۱/۱۲/۲۰۰۲ باشند.
چگونه می‌توان در مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی شرکت کرد؟
 • تنها راه ثبت‌نام و ارسال آثار از طریق سایت نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای به نشانی زیر است:
 • www.ccbookfair.com
 • ثبت‌نام اولیه باید به شکل آنلاین انجام شود.
 • ارسال اسکن باکیفیت در فرمت زیر از همه آثاری که با تکنیک دستی خلق‌شده‌اند، الزامی است:
 • فرمت JPG یا PNG؛
 • حجم فایل‌ها باید کمتر از ۲۰ مگابایت باشد؛
 • رزولوشن فایل‌ها باید ۳۰۰ dpi یا بیشتر باشد؛
 • ذکر شابک، تاریخ انتشار و نام ناشر آثاری که در کتاب چاپ‌شده است الزامی است.
تاریخ‌های مهم مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی:
 • مهلت ارسال آثار: تا ساعت ۲۴، ۳۱ جولای ۲۰۱۸ به وقت محلی (۹ مرداد ۱۳۹۷)
 • مرحله اول داوری: ۱ آگوست تا ۲۱ آگوست ۲۰۱۸ (۱۰ تا ۳۰ مرداد)
 • اعلام اسامی برگزیدگان: ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۲ شهریور)
 • اعلام جوایز: ۹ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۸ آبان، روز افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای ).
جوایز مسابقه تصویرگران جوان فرفره طلایی:
 • جایزه بزرگ فرفره طلایی برای هنرمند چینی (یک برنده): بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا ۲۰۱۹ (بلیط و اقامت) به همراه تندیس جشنواره و لوح تقدیر
 • جایزه بزرگ فرفره طلایی برای هنرمند بین‌المللی (یک برنده سایر کشورها و هنگ‌کنگ، ماکائو، تایوان): بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای ۲۰۱۹ (بلیط و اقامت) به همراه تندیس جشنواره و لوح تقدیر
 • سه جایزه تشویقی (سه برنده): لوح تقدیر
 • منتخب ناشران (یک برنده): تندیس جشنواره و لوح تقدیر به‌اضافه اینکه برنده این جایزه این شانس را دارد تا یک کتاب تصویری برای انتشارات Beijing Dandelion Children's Book House تصویرسازی کند.
 • منتخب بازدیدکنندگان (یک جایزه): تندیس جشنواره و لوح تقدیر.

برای اطلاعات بیشتر به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://ccbookfair.com/en/index/programme/golden-pinwheel

 

گونه خبر: در دنیا چه خبرکلیدواژه: تصویرگری کتاب کودکجایزه تصویرگری کتاب کودکجایزه ادبیات کودک، نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهایمنبع: سایت نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهایلینک کوتاه: https://ketabak.org/1t6i4

کارگاه «نمایش برای کودکان»- تیرماه ۱۳۹۷

چهارشنبه, ۰۶/۱۳/۲۰۱۸ - ۱۵:۳۲
نویسنده: گروه خبر کتابک

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه «نمایش برای کودکان» را به عنوان فعالیت مناسب پس از بلندخوانی، در دو روز ویژه مربیان، آموزگاران و کتابداران برگزار می‌کند.

اجرای نمایش یکی از موثرترین فعالیت‌های مناسب پس از بلندخوانی کتاب در فراگیری هرچه‌بیشتر است. کودکان با انتخاب کتاب و بحث و گفت‌وگو درباره محتوای کتاب، با جزئیات متن کتاب بیشتر آشنا می‌شوند و با اجرای نمایش آن لذت بیشتری می‌برند که این سبب می‌شود جست‌وجوی بیشتری برای یافتن داستان‌های متفاوت برای نمایش‌های بیشتر داشته باشند، به واسطه این تلاش، با کتاب‌های متنوع و واژگان بیشتر آشنا شوند و در سخن گفتن مهارت بیشتری بیابند.

سرفصل‌های اصلی کارگاه

در این کارگاه، روش‌های گوناگون اجرای نمایش‌های مختلف به‌عنوان فعالیتی مناسب پس از بلندخوانی کتاب برای کودکان به مخاطبان در دو بخش تئوری و عملی معرفی می‌شود.

 • تئوری، بدن و بیان
 • چگونگی ساخت عروسک انگشتی و صحنه‌سازی
 • چگونگی ساخت ماسک و اجرای نمایش
 • معرفی چند تکنیک نمایش عروسکی
 • ساخت عروسک دستکشی، صحنه‌سازی و اجرای نمایش
 • نمایش فیلمی از تجربه‌های مربیان و آموزگاران از اجرای فعالیت‌های کارگاه در کلاس درس

گفتنی است در بخش طراحی و اجرا در این کارگاه، کتاب‌های «مرغ سرخ پاکوتاه»، «رفتم به باغی»، «داستانک‌های خرگوش حکیم»، «آدم کوچک و خواب‌های بزرگ» و کتاب «دویدم و دویدم» معرفی خواهد شد.

لازم به ذکر است تمامی ابزار و لوازم کارگاهی مورد نیاز در بخش عملی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

هزینه این کارگاه ۱۹۰ هزار تومان است که در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیرماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۵ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابال جمال‌الدین اسدآبادی، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کارگاه می‌توانند با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرند یا در درخواست خود را به تلگرام این شماره ارسال کنند و برای ثبت‌نام آنلاین به نشانی زیر مراجعه کنند:

ثبت‌نام در کارگاه

درباره با من بخوان:

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. کارگاه «نمایش خلاق» از جمله کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است که در بخش هنر برای مربیان و آموزگاران مناطق تحت پوشش این برنامه به اجرا درمی‌آید.

گزارش تصویری از کارگاه آذرماه:

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخوانکارگاه های با من بخوانساخت عروسک دستکشیعروسک دستکشینمایش برای کودکانکارگاه نمایشکارگاه نمایش برای کودکاننمایش خلاقساخت ماسکساخت انواع ماسکساخت عروسکساخت انواع عروسکچگونه عروسک بسازیمبرنامه با من بخوانتاریخ ادبیات کودکانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکاناهمیت نمایش در کتابخوانیبلندخوانیبلندخوانی کتابفعالیت های پس از کتابخوانیساخت عروسک پارچه ایالگوی ساخت عروسک انگشتیعروسک انگشتیلینک کوتاه: https://ketabak.org/pt691

توجه به ایمنی محیط کار در روز جهانی منع کار کودک

س., ۰۶/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۷:۴۲
نویسنده: گروه خبر کتابک

امروز ۲۲ خرداد برابر با ۱۲ ژوئن روز جهانی منع کار کودک است. امسال در روز جهانی منع کار کودک و روز جهانی «سلامتی و ایمنی در کار» بر روی بهبود ایمنی و سلامتی کارگران جوان در محیط کار و پایان دادن به کار کودک تمرکز شده است.

هدف این کمپین مشترک، سرعت بخشیدن به دستیابی به دو هدف از اهداف توسعه پایدار است: هدف ۸.۸ که درباره محیط امن و بی‌خطر برای همه کارگران تا سال ۲۰۳۰ است و هدف ۸.۷ که درباره پایان دادن به همه انواع کار کودکان تا سال ۲۰۲۵ است.
هدف ۸٫۷ توسعه پایدار، به طور ویژه، از جامعه جهانی می‌خواهد که «اقدامات فوری و موثری را برای ریشه‌کن کردن کار اجباری، پایان دادن به بردگی‌های مدرن و قاچاق انسان و همچنین برای قدغن کردن و از بین بردن بدترین انواع کار کودکان، از جمله استخدام و استفاده از سربازان کودک فوری و به شکل موثری اقدام کنند به گونه‌ای که تا سال ۲۰۲۵ به همه اشکال کار کودک پایان دهند.»

سرعت بخشیدن به دستیابی به این اهداف به سود نسل آینده نیروی کار است و به یک رویکرد هماهنگ و یکپارچه برای از بین بردن کار کودکان و ترویج فرهنگ پیشگیری نیاز دارد.

بازده سرمایه‌گذاری برای پایان دادن به کار کودکان بی‌نهایت وغیرقابل‌شمارش است  کودکانی که از بار کار کردن آزاد هستند، می‌توانند حقوق خود را در آموزش، اوقات فراغت و رشد سالم تحقق بخشند و به نوبه خود پایه‌ای اساسی برای توسعه اجتماعی و اقتصادی گسترده‌تر، ریشه‌کن کردن فقر و تحقق بخشیدن به حقوق بشر را فراهم می‌کنند.

تاریخچه نام گذاری روز جهانی منع کار کودک

سازمان بین‌المللی کار از سال ۲۰۰۲، دوازدهم ژوئن را به نام روز جهانی منع کار کودک نامگذاری کرده است تا توجه جهانی را به وسعت این پدیده و تلاش‌هایی جلب کند که برای لغو آن صورت می‌گیرد. هر سال در روز ۱۲ ژوئن دولتمردان، کارفرمایان و سازمان‌های کارگری، جامعه مدنی و همچنین میلیون‌ها نفر از سراسر جهان را گرد هم می‌آیند تا معضل کار کردن کودکان را برجسته کند و برای کمک به آن‌ها همفکری کنند.

در تعریف جهانی، کودکان کار به کودکان کارگری گفته می‌شود که به صورت مداوم و پایدار به کار گماشته می‌شوند، این کودکان پیش از رسیدن به سن قانونی کار، ناگزیر وارد بازار کار می‌شوند و کار زودرس آنها مانع رشد طبیعی، اجتماعی، روانی و جسمانی آن‌ها می‌شود.

گونه خبر: خبرهای حقوق کودککلیدواژه: روز جهانی منع کار کودککودکان و کار اجباریکودک سربازروز جهانی لغو کار کودکایمنی کودکان کارروز جهانی مبارزه با کار کودکحقوق کودکحقوق کودک و توسعه پایدارمنبع: سازمان ملل متحدلینک کوتاه: https://ketabak.org/9n81d

تجهیز و فضاسازی کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در مدرسه عترت

س., ۰۶/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۶:۱۳
نویسنده: رسانه با من بخوان

برنامه «با من بخوان» در گامی دیگر، اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ کتابخانه کودک‌محوری را در مدرسه عترت شهرستان زابل ویژه دانش‌آموزان از پیش‌دبستانی تا ششم دبستان تجهیز و فضاسازی کرد.

اکنون با گذشت دو سال از اجرای برنامه «با من بخوان» در شهرستان زابل و زیر پوشش قرار دادن ۶۳۵ کودک و ۲۷ آموزگار از ۲۵ مدرسه، «با من بخوان» در گامی دیگر با پشتیبانی مالی شرکت عمران آذرستان، کتابخانه‌ای را برای کودکان مدرسه عترت فضاسازی و تجهیز کرده است، با این امکان که دانش‌آموزان مدرسه‌های اطراف منطقه نیز می‌توانند از این کتابخانه بهره‌مند شوند.

 

کودکان در حال اجرای نمایش در پیوند با کتاب

 

کمیته کتابخانه‌های برنامه «با من بخوان» در فضاسازی این کتابخانه، ایجاد فضایی سرشار از سواد و تراز رغبت کودکان (سطحی از جذابیت و گیرایی یک مکان برای ترغیب کودک به بازگشت به آن مکان) را در نظر گرفته و در چیدمان کتاب‌ها به نیازهای کودکان همچون در دسترس بودن کتاب‌ها توجه کرده است.

همچنین گروه کتابخانه‌ها با همکاری کتاب هدهد، فروشگاه کتاب موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، این کتابخانه را با بیش از ۴۰۰ جلد کتاب و ۶۶ عنوان فعالیت و دستنامه درپیوند با کتاب‌ها تجهیز کرده است. در دستنامه هر کتاب، افزون بر خلاصه‌ کتاب، پیشنهادهایی برای انجام فعالیت‌هایی پیش، هنگام و پس از کتابخوانی به خوانندگان ارائه شده است. 

 

 

پس از راه‌اندازی این کتابخانه، برنامه «با من بخوان» کارگاه «ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» را برای ۳۰ نفر از آموزگاران پایه‌های دوم و سوم و چهارم مدرسه‌های زیرپوشش برگزار کرد تا آن‌ها بتوانند با استفاده از کیف‌های کتابی که از سوی کتابخانه به هر مربی داده می‌شود، کتاب‌های باکیفیت این کتابخانه را با دانش‌آموزان کلاس خود سهیم شوند. 

درباره برنامه «با من بخوان» بیشتر بخوانید:

درباره کتاب هدهد بیشتر بدانید:

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای حقوق کودکخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخوانترویج خواندنترویج کتابخوانیادبیات کودکانکتاب کودککتاب باکیفیتفضای سرشار از سوادکتاب های مناسب کودکانکتابخانه های کودک محور با من بخوانمدرسه عترتدبستان عترتلینک کوتاه: https://ketabak.org/6b7z1

مکعب‌های تصویری ویژه نوزادان روانه بازار شد

د., ۰۶/۱۱/۲۰۱۸ - ۲۰:۲۵
نویسنده: گروه خبر کتابک

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان مکعب‌های تصویری ویژه نوزادان را طراحی و روانه بازار کتاب کودک کرد. مکعب‌های تصویری افزاری بسیار مناسب برای برانگیختن حس دیداری نوزادان به ویژه در ماه‌های نخست تولد است.

نوزاد در ماه‌های نخست زندگی خود از رنگ‌های پیرامون، تنها سایه‌هایی تار را می‌تواند تشخیص دهد که با تحریک اعصاب چشم به تدریج سیستم دیداری او رشد می‌کند. بهترین روش تحریک حس دیداری نوزاد استفاده از خط‌ها و طرح‌های سیاه و سفید یا رنگ‌های اصلی با کنتراست بالاست. پژوهشگران ثابت کرده‌اند که این تضادهای رنگی روی شبکیه نوزاد ثبت می‌شوند و قوی‌ترین سیگنال‌ها را به مغز نوزاد می‌فرستند.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان چند سالی است انتشار کتاب‌هایی همچون کتاب «خواندن با نوزاد و نوپا، چگونه به نوزاد و نوپای خود کمک کنیم تا دنیای واژه ها را کشف کند؟» و کتاب‌های مناسب نوزادان مانند «سلام دنیا» و «نگاه کن نگاه کن» و همچنین برگزاری کارگاه‌های خواندن با نوزاد تلاش می‌کند که خانواده‌های ایرانی را تشویق کند تا فعالیت خواندن را از بدو تولد با فرزندانشان آغاز کنند.

مجموعه «نخستین کتابخانه من»، مجموعه «ِاِما»، «دانشنامه نوزاد و نوپا» دیگر آثار موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برای نوزدان است. این موسسه همچنین «دستنامه مادر و نوزاد» را منتشر کرده است که دست‌نامه‌ای است برای مادران و پدرانی که به زودی کودک‌شان به دنیا می‌آید یا تازه به دنیا آمده است. در این دست‌نامه مهم‌ترین اطلاعاتی که مادران و پدران جوان تا یک‌سالگی فرزندشان به آن نیاز دارند، گنجانده شده است.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان مکعب‌های تصویری را با قیمت ۲۹۰۰۰ تومان روانه بازار کتاب کودک کرده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید مکعب‌های تصویری می‌توانید با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرید یا به سایت www.hodhod.com مراجعه کنید.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: خواندن با نوزادکتاب پارچه ای برای نوزادبینایی نوزادلینک کوتاه: https://ketabak.org/g2532

تنها ۱۰ درصد آزار جنسی کودکان توسط غریبه‌ها صورت می‌گیرد

ی., ۰۶/۱۰/۲۰۱۸ - ۱۵:۵۲
نویسنده: گروه خبر کتابک

آزار جنسی کودکان در ۹۰ درصد مواقع، توسط خانواده، بستگان، دوستان و آشنایان رخ می‌دهد و تنها ۱۰ درصد آن توسط غریبه‌ها صورت می‌گیرد. مریم رسولیان، رئیس انجمن علمی روانپزشکان، در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به آزار جنسی کودکان و نوجوانان که در سال‌های اخیر فرصتی برای رسانه‌ای شدن داشته اند، بیان داشت: اطلاعات دقیقی در رابطه با جزئیات حوادث از این دست نداریم، اما اگر این اتفاقات را با آمارهایی که در دنیا وجود دارد، مقایسه کنیم یک الگوی نرمال آسیب بوده‌است.

منظور از نرمال این است که این اتفاق در نقاط دیگر دنیا نیز می‌افتد. شیوع آزار جنسی کودکان ۲۰ درصد است که طبیعتا شیوع آن در دختران بیشتر و در پسرها کمتر است، اما بیش از ۹۰ درصد آزارهای جنسی توسط خانواده، بستگان، دوستان و آشنایان رخ می‌دهد. به همین جهت می‌گویم که این یک الگوی شایع است.

او در ادامه گفت: در همه آمارهای جهانی اعلام شده است که تنها ۱۰ درصد از آزارهای جنسی کودکان توسط غریبه‌ها رخ می‌دهد. اغلب خانواده‌ها این ترس را دارند که این اتفاق توسط غریبه‌ها رخ دهد و کودکان و نوجوانان توسط افرادی که نمی‌شناسند، مورد سوءاستفاده قرار گیرند و به بحث داخلی و سوءاستفاده توسط نزدیکان توجهی ندارند.

رسولیان با اشاره به اینکه شیوع آزار جنسی در دختران بیشتر از پسران است، بیان داشت: سوءاستفاده جنسی نسبت به پسرها کمتر است، در مجموع حدود ۲۰ درصد دختران و ۸ درصد پسران مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند که بخش قابل توجهی از این سوءاستفاده‌ها توسط مردان صورت می‌گیرد. این دلیل نمی‌شود که بگوییم سوءاستفاده توسط زنان صورت نمی‌گیرد اما درصد آن در مردان بالاتر است. در مواردی که سوءاستفاده توسط زنان صورت می‌گیرد، انگیزه‌های جنسی در آن کمتر است. بیشتر به شکل یک خشم است که به این صورت ابراز می‌شود.

هرگونه تماس بدنی، بازی‌های جنسی و دیگر موارد که از مصادیق آزار جنسی است

رئیس انجمن روانپزشکان ایران با اشاره به اینکه اتفاقی که در مدرسه غرب تهران افتاده است نیز توسط یک آشنا صورت گرفته است، بیان داشت: در بسیاری از مواقع وقتی مفهوم سوءاستفاده جنسی مطرح می‌شود، در واقع هر نوع رابطه‌ای که مفهوم رابطه جنسی و هرگونه بی‌بندوباری در آن باشد و هر نوع تماس با بدن کودک اتفاق می‌افتد. یکی از مواردی که در این پرونده مطرح شده بود این بود که فردی اعلام کرد که این نوجوانان باید به پزشکی قانونی برده شوند. پزشکی قانونی فقط می‌تواند دخول را اثبات کند؛ یعنی در صورتی که آسیب به دیواره مقعدی کودک وارد شده باشد، قابل احراز است در غیر این صورت تماس بدنی، بازی‌های جنسی و دیگر موارد که از مصادیق آزار جنسی است، در بررسی‌های پزشکی قانونی نشان داده نمی‌شود.

رسولیان تاکید کرد: پزشکی قانونی تنها در صورتی می‌تواند آزار جنسی را ثابت کند که آسیب جسمی وجود داشته باشد، اما واقعیت این است؛ زمانی که راجع به آزار جنسی کودکان صحبت می‌کنیم تنها آسیب جسمی مطرح نیست. انواع رفتارهایی که رفتار جنسی داشته باشد یعنی با آلت تناسلی مرتبط باشد، شامل سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان می‌شود.

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه درباره تجربه آزار جنسی که داشته‌اند با والدین خود صحبت کنند

او در ادامه گفت: یکی از بحث‌هایی که آسیب‌زاست، تمرکز بسیار بر جزئیات رفتار کودک است. اینکه از کودک پرسیده شود که فرد چه کاری را با او انجام داده است؟ درست است که باید اطلاعاتی در این رابطه به دست آورد اما جست‌وجوی زیاد هم می‌تواند آسیب‌زا باشد. البته کودک باید آموزش دیده باشد که به چه صورت این اتفاقات را برای والدین خود شرح دهد.

رسولیان گفت: متاسفانه در کشور به پیشگیری توجهی نمی‌شود هر زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد همه به تکاپو می‌افتند، هر زمانی که برنامه‌های پیشگیری برای این مسائل مطرح می‌شود، بلافاصله بایکوت شده و طوری رفتار می‌کنند که حرف زدن در رابطه با مسائل جنسی تابو است. این مساله بار فرهنگی در جامعه دارد و تنها مربوط به سیاست‌گذاران نیست. به همین دلیل برنامه‌های پیشگیرانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کودک باید از سه سالگی آگاه شود که نواحی تناسلی و تمام بدن او متعلق به کودک است و کسی حق ندارد به آن دست بزند و این باید به زبان کودکانه به کودک آموزش داده شود.

رسولیان در ادامه با اشاره به اینکه سه نوع تماس بدنی خوب، بد و یواشکی داریم، گفت: خوب یعنی اینکه کودک را در آغوش می‌گیریم و او را تحسین می‌کنیم، یعنی یک احساس محبت به کودک منتقل می‌شود. تماس بدنی بد یعنی کودک را کتک می‌زنیم یعنی خشونت را به کودک منتقل می‌کنیم. تماس بدنی یواشکی یک ویژگی مهم دارد و آن این است که این کار یواشکی است و به کسی نباید گفته شود. به همین خاطر کودک باید بداند که این تماس‌هایی که یواشکی و پنهانی است باید به پدر و مادر گفته شود و این را باید از کودکی یاد بگیرد.

شیوه برخورد والدین با کودک آسیب‌دیده بسیار مهم است

رئیس انجمن روانپزشکان ایران در ادامه گفت: باید به کودک آموزش داده شود که حتی پدر و مادر تنها در شرایطی که کودک را به حمام می‌برند، می‌توانند نواحی خصوصی کودک را ببینند. این یکی از نکاتی است که در آموزش‌های پیشگیرانه حائز اهمیت است. شوکی که به والدین هنگام متوجه شدن تعرض به فرزندشان وارد می‌شود و نحوه واکنش نشان دادن بسیار حائز اهمیت است که عموما توام با انکار است. در واقع والدین در ابتدا این قضیه را باور نمی‌کنند، یعنی چیزی که برای ما تنش دارد را نمی‌پذیریم یعنی این داستان همانقدر که برای کودک یا نوجوان ضربه دارد برای پدر و مادر نیز دارد.

او در ادامه گفت: ‌دومین واکنش نسبت به فرزندان سرزنش و طرد است. به کودک می‌گویند که به کسی چیزی نگوید این واژه‌ها بسیار مفهوم بدی دارد و تقریبا مثل حادثه‌ای که اتفاق افتاده برای کودک تبعات منفی به وجود می‌آورد. بنابراین بعد از این اتفاق باید حرف کودک را باور کرد، اما جست‌وجو را باید ادامه داد و این جست‌وجو نباید به شکل کنجکاوی باشد که کودک را آزار دهد و باید از او حمایت کرد.

رسولیان در ادامه تاکید کرد: باید به کودکی که مورد تعرض یا آزار جنسی قرار گرفته این مفهوم را یادآوری کرد که مقصر او نبوده است، افرادی بیشتر مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند که اعتمادبه‌نفس پایینی دارند و نمی‌توانند نه بگویند و توان آشکارسازی ندارند. اگر این فرد را مورد سرزنش قرار دهیم، ممکن است باز هم این اتفاق برای او رخ دهد. باید برای کودک شرایط امن به وجود آورد چراکه سوءاستفاده کننده به اندازه کافی فرد را تهدید کرده است.

او در ادامه گفت: باید بدانیم؛ کسانی که کودک‌آزاری می‌کنند ویژگی شخصیتی خاصی ندارند، ۲۰ درصد افراد جامعه آزار جنسی را تجربه کرده‌اند این تجربه می‌تواند در حد یک متلک و تماس بدنی در خیابان هم باشد؛ یعنی تجربه‌های این ۲۰ درصد به عمق تجاوز نیست. وقتی تا این میزان این مسئله شایع است، به این معناست؛ فردی که این کار را مرتکب می‌شود، ویژگی شخصیتی خاصی ندارد. نکته بعد این است که گاهی آزارگران برای دفاع از خود، رضایت قربانیان را مطرح می‌کنند. اصلا در این موارد رضایت کودک و نوجوان مفهومی ندارد وقتی یک فرد ضعیف‌تر از شخص آزاردهنده باشد اصلا این مساله نباید مطرح شود.

رئیس انجمن روانپزشکان ایران تاکید کرد: اتفاقی در هالیوود افتاد که هنرپیشه‌های معروف از یک کارگردان آسیب دیدند. آنها بالغ هستند اما وقتی رابطه بین افراد قدرتمند و ضعیف مطرح باشد باز هم آزار اتفاق افتاده است و رضایت مفهومی ندارد. در بین کودکان نیز این اتفاق می‌افتد. کودکی که بزرگتر است و کودک کوچک را آزار می‌دهد باز هم مصداق کودک‌آزاری است؛ بنابراین افراد باید در جامعه آگاهی داشته باشند. واقعیت این است که در جامعه‌ای که اعتماد اجتماعی کاهش پیدا می‌کند و اعتماد به سیاست‌گذاران نیز از بین می‌رود این مسائل همراه با یک جو هیجانی و بدی مطرح می‌شود و ناگهان در مورد آن حرف‌های زیادی گفته می‌شود و ترس و وحشت را برای خانواده‌ها به وجود می‌آورد و باز هم به اعتماد آسیب می‌زند. متاسفانه چرخه معیوبی وجود دارد مثلا در صداوسیما به وضوح در این رابطه صحبت نمی‌شود و میزگردی در رابطه با آن برگزار نمی‌شود. وقتی یک ماجرا به سمت شعاری بودن می‌رود ریشه و علل آن مشخص نمی‌شود و آموزشی نیز در رابطه با آن داده نمی‌شود.

بالا بردن آگاهی‌ و آموزش‌های خودمراقبتی می‌تواند شیوع آزار جنسی کودکان را کاهش دهد

رئیس انجمن روانپزشکان ایران تاکید کرد: پدیده کودک‌آزاری در همه دنیا وجود دارد، اما در نقاط دیگر دنیا برای آن راهکار اندیشیده شده است. آگاهی‌ها بالا برده شده و قوانین لازم در رابطه با کودکان و آموزش‌های خودمراقبتی وجود دارد. این راهکارهایی است که می‌تواند شیوع را کاهش دهد و اگر اتفاقی نیفتد، میزان آسیب بعد از آن کاهش می‌یابد. اینکه فردی که آزار دیده است بیش از حد پرس و جو شود هم به سلامت او و هم به سلامت خانواده‌اش آسیب وارد می‌شود.در حوادث این‌چنینی باید جلسات روانشناسی و کارشناسی برای کودک و نوجوان و خانواده‌اش برگزار شود.

رئیس انجمن روانپزشکان ایران تاکید کرد که در رابطه با ویژگی شخصیتی فردی که آزارگر است، سطح‌بندی خاصی وجود ندارد. مثلا زمانی که دو مرد در خیابان به یک دختر متلک می‌گویند و یا بدن او را لمس می‌کنند با توجه به فرهنگ مردسالارانه‌ای که در کشور ما وجود دارد ممکن است، اسم آن را آزار جنسی نگذارند. فرد طرف دیگر قضیه را نمی‌بیند، فقط به این فکر می‌کند که توانسته این کار را انجام دهد. بنابراین بحث‌های فرهنگی جدی‌ای در این رابطه وجود دارد. شایع‌ترین مصداق آزار جنسی، ازدواج کودکان و نوجوانان پیش از بلوغ عقلی است. یعنی فرد بلوغ جسمی دارد، اما آمادگی روحی و روانی برای ازدواج را ندارد. این یکی از شایع‌ترین آزارهای جنسی است. فرد ازدواج می‌کند و باید رابطه جنسی داشته باشد اما هیچ آمادگی‌ای برای آن ندارد، اما متاسفانه اصلا به آن به عنوان آزار نگاه نمی‌شود.

رسولیان در ادامه گفت: کسانی که رابطه جنسی با کودک یا نوجوان را انتخاب می‌کنند، چند گروه هستند؛ یک گروه کسانی هستند که ترجیح جنسی‌شان این است که با کودک رابطه داشته باشد، در حالی که اکثر کسانی که این کار را انجام می‌دهند از این گروه نیستند؛ یعنی ترجیح جنسی آن‌ها با کودک نیست، اما چون کودکان در دسترس هستند و فضا برای آن‌ها وجود دارد از آن استفاده می‌کنند و بسیاری از این افراد از کودک برای تحریک جنسی استفاده می‌کنند و حتی ممکن است در مرحله آخر با کودک کاری نداشته باشند، اما از لحاظ شخصیت و رفتار ویژگی خاصی ندارند و اتفاقا گفته می‌شود که این افراد بسیار با کودکان مهربان هستند چون برنامه‌ریزی‌های درازمدت برای آزاردادن دارند. بنابراین نمی‌توان گفت مثلا این افراد پرخاشگر هستند یا شخصیت‌های ضداجتماعی دارند و تنها در گروهی که آزار جنسی آنها با خشونت است که بسیار هم نادر است اختلالات شخصیتی ضداجتماعی و خلاف‌های دیگر اجتماعی را شاهد هستیم.

گونه خبر: خبرهای حقوق کودکخبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: کودکان و آزار جنسیکودکان و خشونت خانگیحقوق کودکانخشونت علیه کودکانمنبع: همشهری آنلاینلینک کوتاه: https://ketabak.org/a84uf

گزارش جشن «با من بخوان» به‌مناسبت پایان سال تحصیلی در کانون نوید زندگی کوشا

ش., ۰۶/۰۹/۲۰۱۸ - ۱۴:۳۲
نویسنده: رسانه با من بخوان

کودکان کانون نوید زندگی کوشا پایان سال تحصیلی ۹۶-۹۷ را در کنار مربیان مهد، آموزشگران برنامه «با من بخوان» و پدران و مادران خود در این مرکز جشن گرفتند. 

جشن «با من بخوان» کانون نوید زندگی کوشا روز چهارشنبه نهم خردادماه ۱۳۹۷ با اجرای برنامه کودکان مقطع پیش‌دبستانی از ساعت ۱۰ آغاز شد. آن‌ها با خواندن شعر آسمان فضای شادی را در کانون مهد کوشا به وجود آوردند. در ادامه، کودکان به چند گروه تقسیم شدند و هر گروه اجرای یک واک مانند ژ، پ، س ... را به شکل نمایش و همراه با حرکات موزون بر عهده گرفت. کودکان نمایش این واک‌ها را بر اساس محتوای بسته پژوهشی «الفباورزی با کاکاکلاغه»، نوشته محمدهادی محمدی اجرا کردند. سپس، مربی شروع به خواندن یکی از داستانک‌های این کتاب کرد و کودکان با ماسک شخصیت‌های داستان ایفای نقش کردند. در انتها، کودکان پیش‌دبستانی همراه با مربی به مرور مطالبی پرداختند که در این یک سال آموخته بودند و با اجرای نمایش و چند شعر این بخش را به پایان رساندند.

 

 

 

 

جشن پایان سال کانون نوید زندگی کوشا

 

ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ کودکانی که در طول سال در کارگاه‌های مادر و کودک برنامه «با من بخوان» در کانون نوید زندگی کوشا شرکت کرده بودند، همراه با مادران خود حضور پیدا کردند و برنامه خود را اجرا کردند. کودکان همراه با مادران دورتادور دایره‌ای ایستادند و با انجام حرکات بدن و اشاره، شعری خواندند. در ادامه، یکی از مادران که نقش سی‌بی‌لک (شخصیت اصلی کتاب «آواورزی با سی‌بی‌لک») را بر عهده گرفته بود، در نقش سی‌بی‌لک سراغ جانوران گوناگون مانند گاو، سگ، اردک، خروس و مرغ می‌رفت و از آن جانور می‌پرسید: با چه زبانی حرف می‌زنی؟ و کودکان که نقش جانوران گوناگون را برعهده گرفته بودندف آوای آن جانور را می‌گفتند. 

 

اجرای نمایش مادران همراه با کودکان

 

 

اجرای نمایش کودکان

 

جشن پایان سال کانون نوید زندگی کوشا همراه با بازی و شعر و فعالیت‌های متنوع برای کودکان برگزار شد و خاطره‌ای شد از روزی لذت‌بخش و شاد در ذهن کودکان این مرکز. در کنار برنامه‌های این روز، نمایشگاهی نیز از تمام فعالیت‌های «با من بخوان» در این مرکز برپا شد.

درباره بسته‌های پژوهشی آموزش خلاق بیشتر بدانید:

 

درباره کانون نوید زندگی کوشا

کانون نوید زندگی کوشا از سال ۱۳۹۳ به برنامه «با من بخوان» پیوسته است و محلی برای تحصیل، آموزش و بازی کودکان خانواده‌های کم‌درآمد منطقه است. در سال۹۶-۹۷، تعداد ۶۲ کودک در مقطع مهد و پیش دبستان در این مرکز آموزش دیده‌اند. برنامه‌های تقویت سواد پایه از راه ادبیات و کتابخوانی و نشست‌های بلندخوانی از جمله برنامه‌های منظم و مستمر «با من بخوان» در مقطع پیش و مهد است.

همچنین سال گذشته موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با همراهی پشتیبانان این مرکز، با طراحی و فضاسازی جدید کتابخانه کوشا تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد کرده و آن را به مکانی غنی از سواد و جذاب‌تر برای کودکان و مناسب برای برگزاری نشست‌های کتابخوانی تبدیل کرده است. 

مجموعه کلاس‌های خواندن با نوزاد و نوپا و کلاس‌های مادر و کودک نیز بخش دیگری از فعالیت‌های کانون نوید زندگی کوشا است که تا کنون توانسته حدود ۲۰ مادر و کودک را زیر پوشش قرار دهد و با آموزش مادران، کودکان را از همان سال‌های نخست زندگی و از دوره نوزادی و نوپایی، از راه کتابخوانی و گفت‌و‌گو در مسیر رشد همه‌جانبه قرار دهد و در زندگی آینده‌شان پشتیبانی کنند. مادران می‌گویند که کارگاه مادر و کودک با پخش موسیقی، خواندن شعر، بازی و کتاب‌خوانی محیط شاد و پویایی برای مادران و کودکان فراهم کرده است. اکثر مادران اذعان دارند که فرزندان‌شان رشد زبانی، حرکتی و اجتماعی خوبی داشته‌اند و نسبت به اطراف خود کنجکاو و به شعر بسیار علاقمند شده‌اند.

 

 

کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در کانون نوید زندگی کوشا

 

 

کارگاه‌های مادر و کودک «با من بخوان» در کانون نوید زندگی کوشا

 

 

برگزاری نشست‌های بلندخوانی برنامه «با من بخوان» در کانون نوید زندگی کوشا

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کانون نوید زندگی کوشامهد کوشابرنامه با من بخوانبا من بخوانترویج کتابخوانیخواندن با کودکانکتاب خواندن برای کودکانکتاب کودککتاب مناسب برای کودکانکتابخانه کودککتابخانه مخصوص کودکانکتابخانه کودک محورلینک کوتاه: https://ketabak.org/av0de

فیلم مستند توران میرهادی اکران می‌شود

ش., ۰۶/۰۲/۲۰۱۸ - ۱۵:۰۶

فیلم مستند «توران خانم» ساخته رخشان بنی‌اعتماد و مجتبا میرتهماسب، دو تن از فیلم سازان برجسته ایران، ۲۵ خرداد همزمان با زادروز توران میرهادی به شکل اینترنتی اکران می‌شود.

فیلم مستند «توران خانم» به زندگی توران میرهادی به عنوان یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار سده‌ی کنونی ایران در حوزه‌ی آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان می‌پردازد. این فیلم مستند ۲۵ خرداد ساعت ۷ اکران خواهد شد.

توران میرهادی نویسنده و آموزشگر، استاد ادبیات کودکان و یکی از پایه‌گذاران شورای کتاب کودک، و همچنین پایه‌گذار فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و مدرسه فرهاد بود. محمدهادی محمدی در کتاب «توران دختر ایران» از او به عنوان چهره‌ای یاد می‌کند که «در راستای مفهوم‌سازی و شالوده‌ریزی نظام نهاد کودکی در ایران نقش بسیار داشته است.»

فیلم مستند «توران خانم» از مجموعه فیلم‌های مستند «کارستان» است. «کارستان» سری فیلم‌های مستندی است که برنامه‌ریزی و تولید آن در بخش خصوصی از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و در حال حاضر شش مستند از این مجموعه آماده نمایش است. پروژه‌ی «کارستان» با ماموریت «ترسیم تصویری از کارآفرینان جامعه و انتقال این الگو به جامعه‌ی پر نیاز کشور به‌ ویژه جوانان ایرانی» طراحی‌ شده است.

یادآوری می‌شود انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نیز مستند کوتاهی شامل فرازهای زندگی توران میرهادی و مصاحبه‌هایش را به همراه گفت‌وگو با همکارانش مانند یحیی مافی، ثریا قزل‌ایاغ و ... به کارگردانی پویا دلیلی در لوح فشرده‌ای به همراه کتاب «توران، دختر ایران»، منتشر کرده است که علاقمندان می توانند برای خرید آن به سایت کتاب هدهد مراجعه کنند.

درباره سازندگان «توران خانم»، مستندی درباره توران میرهادی

رخشان بنی‌اعتماد یکی از فیلم‌سازان مطرح سینمای ایران است که با فیلم‌هایی مانند «نرگس»، «روسری آبی»، «بانوی اردیبهشت»، «زیرپوست شهر»، «گیلانه»، «خون‌بازی» و «قصه‌ها» نام خود را به عنوان فیلم‌سازی با دغدغه‌های اجتماعی در سینمای ایران ثبت کرده است.
او در سینمای مستند نیز آثار قابل‌توجه‌ای مانند «این فیلم‌ها رو به کی نشون می‌دین؟»، «کهریزک،‌ چهار نگاه»، «حیاط‌خلوت خانه خورشید»، «ما نیمی از جمعیت ایرانیم»، «روزگار ما»، «همه درختان من» و «آی آدم‌ها» را کارگردانی و تهیه کرده است.
مجتبا میرتهماسب هم یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌سازان ایرانی در سینمای مستند است که پژوهش، نویسندگی و کارگردانی بیش از سی فیلم مستند را در کارنامه خود از جمله «شش قرن و شش سال»، «این فیلم نیست»، «ساز مخالف»، «صدای دوم»، «رودخانه هنوز ماهی دارد»، «نشان» و «بانوی گل سرخ» دارد.
میرتهماسب شش سال عضو هیأت‌مدیره و دو سال رئیس هیأت‌مدیره انجمن مستندسازان سینمای ایران بوده و در سال‌های گذشته در کنار پژوهش و کارگردانی فیلم‌های خود، تهیه‌کنندگی پروژه‌های متعدد دیگری را نیز بر عهده داشته است.

برای آشنایی بیشتر با اندیشه‌های توران میرهادی پیشنهاد می‌شود کتاب «گفت و گو با زمان» را مطالعه کنید.

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: توران میرهادیشورای کتاب کودکتوران دختر ایرانآموزش و پرورش در ایرانمجتبا میرتهماسبنهاد کودکیپوران بنی اعتمادکارستانتوران خانمبزرگان آموزش و پروش ایرانمنبع: سایت کارستانلینک کوتاه: https://ketabak.org/w43dv

کارگاه داستان‌ نویسی مقدماتی شرمین نادری برای نوجوانان

چهارشنبه, ۰۵/۳۰/۲۰۱۸ - ۱۲:۴۸
نویسنده: گروه کتابشناسی کتابک

«از کجا شروع کنم؟» کارگاه داستان‌نویسی مقدماتی است که موسسه بهاران برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۶ سال برگزار می‌کند.

مدرس این کارگاه داستانویسی شرمین نادری نویسنده کتاب‌هایی مانند «رویای تهران»، «خانجون و خواب شمرون»، «خانجون و کوچه پریون»، «خانجون وبوی ریحون»، «فدایت شوم »، «قمر در عقرب»، «اشرف جان و رویاهای شهریور» است.

کارگاه داستان‌نویسی مقدماتی «از کجا شروع کنم؟» از ۵ تیرماه به مدت ۱۰ جلسه سه شنبه‌ها در ساعت ۴ تا ۶ عصر برگزار خواهد شد.

درباره شرمین نادری، مدرس کارگاه داستان‌ نویسی مقدماتی «از کجا شروع کنم؟»

شرمین نادری، متولد ۱۳۵۵، کارشناس ارشد تصویرسازی از دانشگاه تهران از سال ۱۳۸۰ به عنوان نویسنده و تصویرگر در نشریات مختلف به ویژه نشریات حوزه جوان و نوجوان کار کرده است. او همچنین تجربه نویسندگی برای برنامه‌های نوجوان و جوان در تلویزیون و تجربه قصه‌گویی و قصه‌نویسی برای آیتم‌های برنامه رادیو هفت را در کارنامه‌اش دارد.
کتاب‌های منتشر شده‌اش از سال ۱۳۸۳ تا امروز بیشتر در حوزه تاریخ و ادبیات کهن و قصه‌های قدیمی و زندگی آدم‌های روزگار دور است؛ کتاب‌هایی مانند «رویای تهران»، «خانجون و خواب شمرون»، «خانجون و کوچه پریون»، «خانجون وبوی ریحون»، «فدایت شوم »، «قمر در عقرب»، «تلخ و شیرین بلدیه»، «ماه گرفته‌ها»، «اشرف جان و رویاهای شهریور».
شرمین نادری در حال حاضر یکی از نویسندگان مجله کرگدن است و روی مجموعه‌ای کتاب‌های تاریخی برای کودک و نوجوان کار می‌کند.

برای نام‌نویسی در این کارگاه با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید:

۸۸۸۹۲۲۲۸
۸۸۸۰۳۶۶۸

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودکان و داستان نویسیکودکان و قصه گوییکودکان و خلاقیتکودکان و مهارت نوشتنشرمین نادریمنبع: موسسه بهارانلینک کوتاه: https://ketabak.org/ay1an

برگزاری کارگاه «آواورزی و الفباورزی» در نخستین کنگره بین‌المللی آموزش و سلامت کودکان

چهارشنبه, ۰۵/۳۰/۲۰۱۸ - ۱۱:۳۲
نویسنده: گروه خبر کتابک

کارگاه «آواورزی و الفباورزی» از مجموعه کارگاه‌های برنامه «با من بخوان» در نخستین کنگره بین‌المللی و پنجمین کنگره ملی آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان برگزار می‌شود.

کنگره آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان مهم‌ترین و تخصصی‌ترین رویداد سالانه علمی در حوزه آموزش و سلامت کودک در ایران است. این کنگره با ارتقای توان علمی شرکت کنندگان، ارتقای سطح کیفی آموزش، سلامت و سیاست‌گذاری، و با بهره‌گیری از تجربه‌ها و دستاوردهای صاحب‌نظران و اساتید داخلی و بین‌المللی، مدیران، مسئولان، دانشجویان و مربیان زمینه توسعه رشد و پرورش همه‌جانبه کودکان ایران زمین را فراهم می‌کند.

 کارگاه «آواورزی و الفباورزی» یکی از کارگاه‌های این کنگره است که روز جمعه یکم تیرماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۳ ارائه خواهد شد. در این کارگاه، مخاطبان افزون بر آموختن شیوه‌ کار با بسته‌های آموزش خلاق «آواورزی با سی‌بی‌لک» و «الفباورزی با کاکاکلاغه»، با روش‌های خلاق آموزش آوا‌ها و الفبا به کودکان آشنا می‌شوند و می‌آموزند که چگونه از راه داستان، شعر، موسیقی و بازی، کودکان را برای دوره خواندن و نوشتن آماده کنند. شیوه‌های تقویت شنیداری و افزایش دقت و توجه کودکان به آواها، راه‌ها و روش‌های تقویت مهارت‌های زبانی و گفتاری در کودکان از راه داستان و بازی‌ها و فعالیت‌های مرتبط با آن، از دیگر آموزش‌های این کارگاه است.

مریم اخگری، از اعضای موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و آموزشگر برنامه «با من بخوان»، آموزشگر و تسهیل‌گر این کارگاه خواهد بود.

 

  دیگر برنامه‌های نخستین کنگره بین‌المللی آموزش و سلامت کودکان
 • دکتر رحیم محمد دخت، توسعه و تسهیل سیناپتیک، از آموزش تا تجارت نوین آموزشی؛ چهارشنبه ۳۰ خردادماه از ساعت ۱۴ تا ۱۸
 • دکتر طلیعه ظریفیان، ژست‌های ارتباطی کودکان و نقش آن در رشد گفتار و زبان، چهارشنبه ۳۰ خردادماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶
 • پروفسور نانا کوبل (آلمان)، چگونه دوره کودکی سالمی را ایجاد کنیم؟ معرفی رویکرد آموزشی والدورف، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • دکتر حسن حمیدپور، فرزندپروری مبتنی بر طرحواره، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • دکتر زهره عباسی، آموزش مربی‌گری مهارت‌های زندگی، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • دکتر امین غلامی، اصول طراحی و اجرای بازی‌های حرکتی هدفمند به کودکان، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • پروفسور نکتاربوس ستلیکس (یونان)، تقویت توانایی‌های روایت در کودکان پیش از دبستان (زبان، ارتباطات و سوادآموزی)، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۱۴ تا ۱۸
 • پروفسور روبرتو گیگوتسو (ایتالیا)، پرورش کودک خودیادگیرنده، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۱۴ تا ۱۸
 • دکتر سیمین بازرگان، آشنایی با کاربست و مبانی نظری پروژه‌های زمین ما، من و ما، هستی و حرکت، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۹ تا ۱۶
 • دکتر آسیه اناری، کاربردهای هنر در روان‌درمانی کودکان، پنجشنبه ۳۱ خردادماه از ساعت ۱۴ تا ۱۸
 • پروفسور النا مینیوزی (ایتالیا)، مدیریت پروژه برای کودکان، جمعه یکم تیرماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • دکتر فاطمه قاسم‌زاده، مداخلات موثر در مشکلات رفتاری کودکان، جمعه یکم تیرماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • مریم اخگری، کارگاه با من بخوان (آواورزی و الفباورزی)، جمعه یکم تیرماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • دکتر سیامک طهماسبی، مدیریت کودک بیش‌فعال، جمعه یکم تیرماه از ساعت ۹ تا ۱۳
 • دکتر عفت‌السادات مرقاتی، آموزش خودمراقبتی به کودکان، جمعه یکم تیرماه از ساعت ۹ تا ۱۳

محل برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی آموزش و سلامت کودکان: تهران، اوین، بلوار دانشجو، روبه‌روی دانشگاه شهید بهشتی، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکاندر شهر چه خبرکلیدواژه: نخستین کنگره بین المللی آموزش و سلامت کودکانآموزش و سلامتآموزش و سلامت کودکانبا من بخوانآواورزی و الفباورزیلینک کوتاه: https://ketabak.org/gk12l

انتشار فراخوان ارسال مقاله سومین دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان ادبیات کودک و دیگری

س., ۰۵/۲۹/۲۰۱۸ - ۱۳:۳۱
نویسنده: شبنم عیوضی

شورای کتاب کودک برای سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان ادبیات کودک و دیگری فراخوان داد.

در متن فراخوان  سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی آمده است: «دیگری» فرد یا گروهی است که با ما تفاوت دارد، در مقابل ما قرار می‌گیرد و او را از خود نمی‌دانیم. «دیگری‌سازی» می‌تواند بر مبنای تفاوت‌های قومی، زبانی، جنسیتی، دینی، بدنی، فکری، فرهنگی یا حتی در پیوند با عواملی همچون مهاجرت، طبقه‌ی اجتماعی و ایدئولوژی صورت گیرد. در سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان «ادبیات کودک و دیگری» می‌کوشیم به مقوله‌ی «دیگری» و انعکاس آن در ادبیات کودک بپردازیم و پرسش‌هایی از این دست را بررسی کنیم:
چگونه انسان‌ها در جوامع خود «دیگری» می‌سازند و با توسل به آن هویتشان را تعریف می‌کنند؟ آیا چنین فرایندی می‌تواند منجر به تبعیض اجتماعی شود؟ بازنمایی «دیگری» در ادبیات کودک چگونه است؟ آیا این ادبیات می‌تواند نقشی در تقویت یا مقابله با «دیگری‌سازی» داشته باشد؟ در ایران کنونی و در میان آثار ادبی برای کودکان چه انواعی از «دیگری‌سازی» به چشم می‌خورد؟
ادبیات کودک در کشورهای دیگر چگونه مقوله‌ی «دیگری» را در خود منعکس کرده است؟ تا چه حد پدیدآورندگان ادبیات کودک به گروه‌های اجتماعی در اقلیت و آنان که در جامعه «دیگری» تلقی می‌شوند توجه داشته‌اند؟ «دیگری» در ادبیات تعلیمی، تبلیغی و درسی چگونه حضور دارد؟ بازنمایی «دیگری» در جهان دیجیتال و رسانه‌های الکترونیک چگونه است؟
 
محورهای سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی

مباحث نظری:

کیستی «دیگری» (رویکردهای نظری به تعریف مفهوم «خود»، «دیگری» و «هویت»)
«دیگری»، تبعیض اجتماعی، انسجام و هویت ملی
«دیگری»، فرهنگ و اخلاق
«دیگری»، ایدئولوژی و سیاست
 
مباحث ادبی:

«دیگری» در تاریخ ادبیات کودک ایران (ادبیات کلاسیک، عامیانه، شفاهی و ...)
«دیگری» در ادبیات کودک معاصر ایران (ژانرهای گوناگون / تألیف و ترجمه / متن و تصویر / ...)
«دیگری» در ادبیات کودک دیگر کشورها
 
مباحث کاربردی:

«دیگری» و تولید ادبی (ادبیات برای کودکان با نیازهای ویژه،  اقلیت، مهاجر و ...)
«دیگری» در ادبیات تعلیمی، تبلیغی و کتاب‌های درسی
«دیگری» در جهان دیجیتال (بازی‌های رایانه‌ای، رسانه‌های الکترونیک و ...)
 
شیوه مشارکت در سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی

علاقه‌مندان به ارائۀ مقاله می‌توانند چکیده‌ی تفصیلی خود (بین چهارصد تا پانصد کلمه) شامل عنوان، کلمات کلیدی، شرح مختصری از مسئله‌ی مورد بررسی، شرح روش پژوهش و نتایج آن است به همراه مشخصات کامل فردی، شماره‌ی تماس و نشانی ایمیل در قالب فایل word حداکثر تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ به نشانی ایمیل cbcseminar@gmail.co ارسال کنند.

نخستین دوره همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی در سال ۱۳۹۳ با عنوان «ادبیات؛ کودک دیروز، کودک امروز» برگزار شد و موضوع و محور آن «جایگاه و اهمیت مخاطب در ادبیات کودک» بود. دومین همایش ادبیات کودکان و مطالعات کودکی با عنوان «کودک، ادبیات و لذت‌های خواندن» بود که آبان ماه ۱۳۹۵ برگزار شد. موضوع اصلی این همایش خواندن و بررسی آن از جنبه‌های گوناگون، با تأکید ویژه بر لذت‌های خواندن ادبیات بود.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: ادبیات کودکان و کودکان با نیازهای ویژهادبیات کودکان و هویتادبیات کودکان و صلحادبیات کودکان و تبعیضادبیات کودکان و اقلیت هاادبیات کودکان و کودک مهاجرمنبع: شورای کتاب کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/hh5x9

فراخوان مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی ۲۰۱۹ منتشر شد

س., ۰۵/۲۹/۲۰۱۸ - ۱۲:۲۵
نویسنده: شبنم عیوضی

چهارمین فراخوان مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی منتشر شد. این جایزه از اندیشه‌های مین بیونگ-دو، بینانگذار جزیره‌ی نامی سرچشمه گرفته است. او از پشتیبانان هنرمندان از جمله نویسندگان کتاب کودک بود.

مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی از سال ۲۰۱۳ با هدف فراهم کردن فرصتی برای تصویرگران برای به نمایش گذاشتن خلاقیت‌شان و  بالا بردن کیفیت و استاندارد تصویرگری کتاب‌های تصویری برگزار می‌شود. این مسابقه یکی از بزرگترین مسابقه‌های تصویرگری کتاب‌های تصویری شناخته شده است. در سال اول برگزاری این مسابقه ۴۲ کشور در این مسابقه شرکت کردند در سال دوم از ۷۱ کشور و در سال سوم ۱۷۷۷ شرکت کننده از ۸۹ کشور.

کمیته‌ی داوری مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی از ۶ کشور مختلف ارزیابی آثار شرکت‌کنندگان را بر عهده دارند. معیارهای انتخاب برگزیدگان این مسابقه انسجام، کیفیت و روح حاکم بر روایت و قابلیت تفسیرپذیری و چند لایه بودن قصه‌گویی و تصویرگری‌های نوآورانه و اصیل است. از ایران زهره قایینی، مدیر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه «با من بخوان»، و عضو هیئت مدیره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به عنوان داور در این رقابت حضور داشت.

جزیره نامی افزون بر مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی، جشنواره کتاب کودک نامی را هم با هدف توسعه ادبیات کودکان برگزار می‌کند. برگزارکنندگان جایزه نامی همچنین با سازمان‌های بین‌المللی مانند یونیسف، یونسکو و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان و هنرمندان هم همکاری می‌کند. این جزیره همچنین پشتیبان رسمی جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن است که به عنوان جایزه نوبل ادبیات کودکان شناخته می‌شود و دفتر بین المللی کتاب کودک برای نسل جوان این جایزه را هر دو سال یک بار به یک نویسنده و تصویرگر اهدا می‌کند.  

جایزه‌های مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی

جایزه‌های این مسابقه شامل جایزه بزرگ برای یک نفر شامل پلاک و ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا، جزیره‌ی طلا برای دو نفر شامل پلاک و ۵۰۰۰ دلار آمریکا، جزیره‌ی سبز برای سه نفر شامل پلاک و ۲۰۰۰ دلار آمریکا و جزیره‌ی بنفش برای ۱۰ نفر شامل گواهینامه و پلاک است. از ایران تاکنون نوشین صفاخو، حسن عامه کن، رضا دالوند، راشین خیریه و نازلی تحویلی بردگان بخش‌های مختلف این مسابقه بوده‌اند.

تصویرگران علاقمندان به شرکت در مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی باید از اول جولای تا ۳۱ آگوست ۲۰۱۸، برابر با ۱۰ تیر تا ۹ شهریور ۱۳۹۷ نام‌نویسی کنند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامی یا سایت انجمن تصویرگران ایران مراجعه کنید.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: نوشین صفاخومسابقه تصویرگری نامیکتاب کودک و تصویرگریترویج خواندنزهره قایینیمسابقات بین‌المللی ادبیات کودکمنبع: مسابقه بین‌المللی تصویرگری نامیلینک کوتاه: https://ketabak.org/xr3m4

کارگاه «خواندن با نوزاد و نوپا» برگزار می‌شود

ش., ۰۵/۲۶/۲۰۱۸ - ۱۱:۳۳
نویسنده: رسانه با من بخوان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کارگاه سه‌روزه «خواندن با نوزاد و نوپا» را ویژه پدران و مادران برگزار می‌کند.

کارگاه «خواندن با نوزاد و نوپا» از مجموعه کارگاه‌های برنامه «با من بخوان» است که به ارائه اصول و مفاهیم بنیادین شیوه‌های برقراری ارتباط با نوزادان و نوپایان و خواندن با آن‌ها بر پایه کتاب «خواندن با نوزاد و نوپا» می‌پردازد.

  مفاهیم اصلی کارگاه «خواندن با نوزاد و نوپا»
 • آموزش شعرخوانی و ریتم به نوزادان، زمان مناسب شعرخوانی و تاثیرات آن
 • لالایی خواندن برای نوزادان و تاثیرات آن
 • سخن گفتن با نوزاد با زبان مادرانه
 • شیوه درست کتابخوانی برای نوزادان
 • معرفی کتاب‌های مناسب
 • کتاب‌سازی برای نوزادان و نوپایان
 • معرفی زبان اشاره و تاثیرات آن برای نوزادان
 • نمایشگاهی از سازه‌های شرکت‌کنندگان

 

 

فرشته دباغ، از آموزشگران برنامه «با من بخوان» و مسئول و برگزارکننده کارگاه‌های خواندن با نوزاد و نوپا در خانه حمایتی آموزشی محمودآباد و آزاده صادقی، از آموزشگران برنامه « با من بخوان» و مسئول پروژه خواندن با نوزاد و نوپای این برنامه در شیرخوارگاه آمنه و شیرخوارگاه رقیه، آموزشگران این کارگاه هستند..
این کارگاه در روزهای دوشنبه ۲۸ خردادماه و ۴ تیرماه از ساعت ۱۶:۳۰ تا۱۹:۳۰ بدون حضور نوزادان و دوشنبه ۱۱ تیرماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ با حضور نوزادان برگزار خواهد شد. هزینه این کارگاه سه‌روزه ۱۸۰ هزار تومان است.

نشانی محل برگزاری: یوسف‌آباد، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱، خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام می‌توانید با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرید.

ظرفیت این کارگاه محدود است.

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کارگاه مادر و نوزادکارگاه خواندن با نوزاد و نوپاخواندن با نوزادبلندخوانی برای کودکانحرف زدن با کودکانشعر کودکخواندن شعر برای کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/rr7xi

دو کارگاه «با من بخوان» در روستای ارزان فود همدان برگزار شد

چهارشنبه, ۰۵/۲۳/۲۰۱۸ - ۱۴:۳۲
نویسنده: رسانه با من بخوان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان دو کارگاه «ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» و «نمایش برای کودکان» را در دو روز، در روستای ارزان فود واقع در ۲۰ کیلومتری شهر همدان برگزار کرد.

 

 

این دو کارگاه که از اصلی‌ترین کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است با پشتیبانی مالی شکوفه طالبی، یکی از علاقه‌مندان به ترویج کتاب و کتابخوانی که روستای ارزان فود زادگاه وی و همسرش جواد میر آفتاب‌زاده و همچنین مریم ‌لک‌زاده، پزشک روستا، ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ در محل ساختمان جامعه القرآن برگزار شد. در این کارگاه ۲۲ مدیر، آموزگار و کارشناس حوزه ادبیات کودکان و همچنین جمعی از زنان خانه‌دار روستا حضور داشتند.

 

 

بعد از ظهر جمعه ۱۳ اردیبهشت‌ماه، پس از پایان کارگاه، مربیان نشست بلندخوانی را با حضور دو آموزشگر برنامه «با من بخوان» و سه مربی شرکت‌کننده در کارگاه، برای بیش از دویست کودک و نوجوان و تعدادی از پدران و مادران دو روستای ارزان فود و ورکانه برگزار کردند. به این شکل که این گروه بزرگ به پنج گروه کوچک‌تر تقسیم شدند و برای هر گروه دو تا سه کتاب بلندخوانی شد.

 

 

در پایان این نشست نیز نزدیک به دویست جلد کتاب از سوی پشتیبانان کارگاه به کودکان روستا اهدا شد.

در صورت تمایل به برگزاری هر یک از کارگاه‌های برنامه «با من بخوان» در مرکز یا سازمان خود می‌توانید با شماره ۸۸۷۱۶۴۴۲-۲۱ تماس بگیرید.

با برنامه «با من بخوان» بیشتر آشنا شوید:

با من بخوان

با محتوای کارگاه‌های «با من بخوان» بیشتر آشنا شوید.

 

گونه خبر: خبرهای با من بخوانکلیدواژه: کارگاه هنرکارگاه نمایش برای کودکانبلندخوانی کتاب کودکبلندخوانی چسیتبا من بخوانادبیات کودکانخواندن با کودکانکتاب کودکادبیات کودککارگاه بلندخوانیلینک کوتاه: https://ketabak.org/s83fu

برگزاری کارگاه «نمایش برای کودکان» برای مربیان کانون پرورش فکری استان قزوین

س., ۰۵/۲۲/۲۰۱۸ - ۱۶:۱۴
نویسنده: رسانه با من بخوان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کارگاه دوروزه «نمایش برای کودکان» را به دعوت کانون پرورش فکری استان قزوین برای کارمندان این کانون برگزار کرد.

کارگاه «نمایش برای کودکان»، یکی از کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» با آموزشگری سهیلا فلاح‌پور و مریم اخگری و حضور ۳۴ کارمند از مراکز مختلف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان قزوین، ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار شد. در این کارگاه شرکت‌کنندگان با مفاهیم و اصول مقدماتی اجرای نمایش برای کودکان به‌عنوان فعالیت پس از بلندخوانی آشنا شدند.

در کارگاه روز نخست نمایش که در دو بخش تئوری و عملی برگزار شد، ابتدا مریم اخگری، آموزشگر برنامه «با من بخوان»، شیوه‌های بلندخوانی کتاب برای کودکان و روش صحیح انجام آن را مطرح و کتاب المر را بلندخوانی کرد. سپس سهیلا فلاح‌پور به توضیح و ارائه مفاهیمی همچون تمرین‌های بدن و بیان، تکنیک‌های مختلف نمایشی و نمایش عروسکی و همچنین ساخت ماسک پرداخت.

در روز دوم شرکت‌کنندگان به پنج گروه تقسیم شدند و در پیوند با سه کتاب دویدم و دویدم، آدم کوچک و خواب‌های بزرگ و داستانک‌های خرگوش حکیم، نوشته محمدهادی محمدی و کتاب مرغ سرخ پاکوتاه سروده پروین دولت‌آبادی و کتاب  قورباغه و غریبه نوشته ماکس فلت هاوس، ابتدا طراحی و ساخت عروسک‌های دستکشی نمایشی را آموزش دیدند و سپس با مشورت با یکدیگر در گروه‌ها، هر گروه قسمتی از کتاب را به‌صورت نمایش عروسکی با عروسک‌های دستکشی در صحنه نمایشی اجرا کردند که با همکاری با هم ساخته بودند.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کارگاه نمایشکارگاه نمایش برای کودکاناجرای نمایش برای کودکاننمایش خلاقساخت عروسکعروسک دستکشیشیوه ساخت عروسکعروسک های نمایشیترویج کتابخوانیکانون پرورش فکریکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانکتاب کودکادبیات کودکاجرای نمایش کودکنمایش کودککتاب مناسب برای کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/xr4oc

کودکان در سایه کتابخانه «با من بخوان» پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی را می‌آموزند

س., ۰۵/۲۲/۲۰۱۸ - ۱۲:۲۸
نویسنده: فاطمه بدری

برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» کودکان عضو کانکس-کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در منطقه ریجاب استان کرمانشاه را فراخوانده است تا با عضویت در گروه‌های فرهنگی گوناگون کتابخانه، پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی را از کودکی بیاموزند و آغاز کنند.

  کودکان در پی بررسی مشکلات محیط پیرامون کتابخانه برای شهردار نامه نوشتند

 

فریبا زارعی، از کتابداران و مسئولان کانکس-کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» ریجاب، در گفت‌وگو با سایت کتابک از تجربه آموزش کودکان و کتابخوانی با آنان می‌گوید:

«ما در کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» افزون بر کتابخوانی برای کودکان، با آموزش و نظارت مسئولان با من بخوان، فعالیت‌های فرهنگی دیگری را نیز آغاز کرده‌ایم که یکی از این فعالیت‌ها، ایجاد گروه‌های فرهنگی گوناگون متشکل از کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان است. گروه محیط‌زیست نخستین گروه ما است.

«گروه محیط‌زیست کار را از هفته گذشته در مقیاسی کوچک آغاز کرد؛ بازدید و جست‌وجو در اطراف کتابخانه برای یافتن مشکلات محیط‌زیستی. در نتیجه جست‌وجوها، فهمیدیم که محیط اطراف کتابخانه به پاکسازی و یک سطل زباله و همچنین چند نهال و گل برای تزیین کتابخانه و قیچی باغبانی برای هرس کردن علف‌های هرز نیاز دارد. دو نفر از بچه‌ها از بررسی‌ها گزارش نوشتند و درنهایت با همکاری هم نامه‌ای برای تهیه سطل زباله تنظیم کردند و به حضور شهردار بردند. شهردار از کار آنان بسیار استقبال کرد. در حال حاضر منتظر پاسخشان هستیم.

 

 

 

 

«چند نفر از بچه‌های گروه هم به سازمان جهاد کشاورزی رفتند و نامه‌ای را که برای دریافت قیچی باغبانی نوشته بودند، تحویل دادند. در نتیجه این نامه، از جهاد کشاورزی چند قلمه گل و قیچی باغبانی گرفتند.»

 

 

 

صفورا زواران حسینی، مسئول کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» در کرمانشاه، درباره فعالیت‌های کودکان منطقه زلزله‌زده ریجاب می‌گوید:

«گروه با من بخوان کارگاه «چگونه با نوجوانان یک گروه محیط‌زیستی تشکیل بدهیم» را برای کتابداران کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» در دو منطقه ریجاب و سرپل‌ذهاب برگزار کرد تا بیاموزند چگونه مسائل محیط‌زیستی را بیابند، راه حل طراحی کنند و در مسیر حل آن گام بردارند. همان‌طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، اکنون، آن‌ها با موفقیت در این مسیر گام برداشته‌اند.

«اکنون بچه‌های عضو کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در منطقه ژیوان نیز که در گروه محیط‌زیست کتابخانه خود ابتدا با مفاهیم ابتدایی محیط‌زیست آشنا شده‌ بودند، بدون هیچ قرار و برنامه‌ریزی قبلی و کاملا خودجوش، پاکسازی اطراف کتابخانه خود را از زباله‌ها آغاز کرده و پس از سه دور پاکسازی محل کتابخانه، کتابدارن کتابخانه را در جریان این فعالیت محیط‌زیستی خود گذاشته‌اند.

«اتفاق خوبی که در حال رخ دادن است، این است که بچه‌ها خودشان آستین بالا می‌زنند و از همان کودکی مسئولیت اجتماعی را می‌آموزند و می‌پذیرند. کتابخانه‌های «با من بخوان» در کرمانشاه قصد دارند به‌زودی گروه‌های فرهنگی دیگری متشکل از نوجوانان پدید آورند تا از پتانسیل آن‌ها به خوبی و در مسیری درست استفاده شود.»

 

 

 

دانش‌آموزان مدرسه هم عضو کتابخانه ما شده‌ند

 

فریبا زارعی درباره چگونگی جذب دانش‌آموزان مدرسه به کانکس-کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در منطقه ریجاب می‌گوید:

«در ابتدای کار و ازآنجاکه برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» یا حتی مشابه این برنامه تاکنون در این منطقه اجرا نشده بود و مردم خیلی آشنایی نداشتند، من و همکارم برای تبادل نظر و مشورت با آموزگاران و مدیران برای جذب کودکان به این برنامه، به چند مدرسه در منطقه رفتیم. پس از آن وارد کلاس‌ها شدیم و برای بچه‌ها کتاب‌های مناسب و باکیفیت بلندخوانی کردیم. بچه‌ها ابتدا اصلا با کتاب داستان آشنایی نداشتند و اهل مطالعه نبودند اما پس از فعالیت بلندخوانی ما، مشتاق شده بودند و از ما می‌خواستند ادامه دهیم. اکنون دانش‌آموزان همان مدرسه‌ها عضو کانکس کتابخانه ما شده‌اند و مدام می‌آیند کتابخانه. برای مدرسه‌ها و مهدکودک‌های دوردست هم کوله‌های کتاب می‌بریم و برایشان کتاب می‌خوانیم.»

 

حضور فریبا زارعی، مربی کتابخانه ریجاب در مهد کودک قاصدک و اجرای نشست بلندخوانی

 

حضور فریبا زارعی، مربی کتابخانه ریجاب در مهدکودک قاصدک و تحویل چند جلد کتاب همراه دستنامه به مربیان مهد
در راستای اهداف کتابخانه

 

او در ادامه از همکاری مردم منطقه در راه‌اندازی این کتابخانه می‌گوید:

«مردم منطقه هم در راه‌اندازی این کتابخانه همکاری زیادی داشتند. در خاطرم هست برای برپایی کانکس جای مناسب در منطقه نمی‌یافتیم. با همکاری مردم و امام جمعه شهر، کانکس-کتابخانه‌ماه را در سقف مسجد گذاشتیم و آنجا شد کتابخانه محبوب کودکان.»

کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در منطقه زلزله‌زده ریجاب واقع در شهرستان دالاهو، استان کرمانشاه، از سوی کمیته کتابخانه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» با پشتیبانی انجمن یاران دانش و مهر راه‌اندازی و تجهیز شده و ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۶ گشایش یافته است.

پروین اسکندری مسئولیت پروژه «با من بخوان» در استان کرمانشاه و صفورا زواران حسینی مسئولیت کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» را در این استان برعهده دارند.

برنامه «با من بخوان» پس از وقوع زلزله ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه به یاری کودکان در مناطق زلزله‌زده شتافت و افزون بر ارسال صدها جلد کتاب باکیفیت به مناطق زلزله‌زده و کتاب‌درمانی با کودکان آسیب‌دیده، به یاری نیکوکاران تاکنون به راه‌اندازی و تجهیز چندین کانکس-کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در شهرستان سرپل ذهاب و منطقه ریجاب و یک کتابخانه در یکی از مدرسه‌های قصرشیرین پرداخته است.

 

 

 

 

با برنامه «با من بخوان» بیشتر آشنا شوید:

با من بخوان

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کودکان در بحرانبا من بخوانبرنامه با من بخوانترویج خواندنترویج کتابخوانیترویج کتابکتابخوانی با کودکانکودکان زلزله زده کرمانشاهسرپل ذهابکتاب باکیفیتکتاب مناسب برای کودکانادبیات کودکانتاریخ ادبیات کودکانکتاب درمانیکتاب درمانی چیستکودکان محرومکتاخوانی با کودکان زلزله زدهزلزله کرمانشاهکتاب کودککودکان مناطق زلزله زدهکودک و محیط زیستفعالیت با نوجوانانکتابخانه کودک محورکتابخانه مخصوص کودکفعالیت های کتابخانهفعالیت های محیط زیستیلینک کوتاه: https://ketabak.org/6j05e

فراخوان «با من بخوان» برای جشن «ما رنگارنگ هستیم» به‌مناسبت روز جهانی اِلمر

ی., ۰۵/۲۰/۲۰۱۸ - ۱۰:۳۸
نویسنده: گروه خبر کتابک

برنامه «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان فراخوان روز جهانی اِلمر ۲۰۱۸ را با عنوان «ما رنگارنگ هستیم» منتشر و از تمامی کودکان، پدران و مادران، مربیان و آموزگاران دعوت کرده است تا با خواندن کتاب اِلمر و انجام فعالیت‌هایی در پیوند با آن، به جشن رنگارنگ روز جهانی اِلمر بپیوندند.

۶ خردادماه ۱۳۹۷ برابر با ۲۷ می ۲۰۱۸ از سوی انتشارات اندرسون پرس به عنوان روز جهانی المر نام‌گذاری شده است و برنامه «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که حق ترجمه و چاپ کتاب اِلمر، اثر دیوید مک‌کی را به فارسی و در ایران خریده است، برای دومین سال پیاپی روز جهانی اِلمر را با عنوان «ما رنگارنگ هستیم» جشن می‌گیرد.

کتاب اِلمر داستان یک فیل دوست‌داشتنی است که با دیگر فیل‌ها تفاوت دارد. همه‌ فیل‌ها خاکستری هستند، اما او چهارخانه و رنگارنگ است و به هر جا می‌رود، همه او را می شناسند. المر فیل شوخ و بامزه‌ای است و همیشه باعث شادی و خنده دیگران می‌شود.  اما المر از این که با دیگران تفاوت دارد، چندان راضی نیست. به همین دلیل یک روز پبا توت‌های وحشی خود را به رنگ خاکستری در می‌آورد تا شبیه دیگران شود. اما دیگر هیچ‌کس او را نمی‌شناسد. المر در ابتدا راضی است اما اندکی بعد احساس می‌کند مشکلی وجود دارد. فیل‌ها همه ساکت و جدی ایستاده بودند. المر طاقت نمی‌آورد و از ته دل فریاد سر می‌دهد! فیل‌ها که تازه المر را شناخته‌اند، از ته دل می‌خندند. در همین حال باران شروع به باریدن می‌کند و رنگ بدن المر را می‌شوید و او دوباره رنگارنگ می‌شود. فیل‌ها تصمیم می‌گیرند که هر سال این روز را جشن بگیرند و نام آن روز را «روز اِلمر» بگذارند. در این روز همه فیل‌ها خودشان را رنگ می‌کنند و رنگارنگ می‌شوند.

برنامه «با من بخوان» از تمامی علاقه‌مندان دعوت می‌کند به روز جهانی المر بپیوندند تا این روز را به فرصتی برای کودکان تبدیل کنند تا هم لذتِ متفاوت بودن و هم در جمع بودن را بچشند و برای تشویق آشناسازی هر چه بیشتر دیگران، تجربه‌های خود را از این روز با هشتگ #ما_رنگارنگ_هستیم در صفحه‌های اجتماعی خود با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

فراخوان برنامه «با من بخوان» برای جشن «ما رنگارنگ هستیم» در روز جهانی اِلمر

روز جهانی المر، این فیل رنگارنگ دوست‌داشتنی، نزدیک است؛ لباس‌های رنگارنگ خود را به تن کنید و به روز فیل محبوب کودکان در سرتاسر جهان بپیوندید.

۶ خردادماه ۱۳۹۷ برابر با ۲۷ می ۲۰۱۸ روز جهانی «المر» است. المر، فیل رنگارنگ و محبوب همه فیل‌ها و کودکان دنیا، شخصیت اصلی مجموعه کتاب‌هایی با همین عنوان اثر دیوید مک‌کی است. کودکان در نقاط مختلف جهان به همراه مادران و پدران و آموزگارانشان این روز را به المر اختصاص می‌دهند و جشن رنگارنگ المر را با هدف احترام گذاشتن به تفاوت‌ها و پذیرش دیگران همان‌گونه که هستند و درعین حال عین‌حال دوستی و برقراری ارتباط با یک‌دیگر برگزار می‌کنند.

امسال نیز همانند سال گذشته، برنامه «با من بخوان» از شما دعوت می‌کند که در این روز، کتاب «المر» را برای کودکان بلندخوانی کنید و با انجام فعالیت‌هایی در پیوند با آن، روز المر را جشن بگیرید.

تجربه‌های خود را از روز جهانی المر با هشتگ #ما_رنگارنگ_هستیم در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

اگر می‌خواهید روز جهانی المر را در خانه، مهدکودک، مدرسه یا مرکز خود جشن بگیرید، منتظر باشید! فعالیت‌های جالب این روز رنگارنگ را به‌زودی معرفی خواهیم کرد...

تجربه‌هایتان را از این روز با هشتگ #ما_رنگارنگ_هستیم در صفحه‌های اجتماعی خود با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: روز جهانی المرجشن ما رنگارنگ هستیمکتاب المرالمر فیل رنگارنگبا من بخوانترویج کتابخوانیترویج کتابتاریخ ادبیات کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/o68vb

راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» با آغاز تابستان ۱۳۹۷

چهارشنبه, ۰۵/۱۶/۲۰۱۸ - ۱۴:۲۳
نویسنده: هورزاد عطاری

با پایان سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ و آغاز تابستان و پس از کتاب‌خوانی پیوسته در طول سال برای کودکان در مدرسه‌های زیر پوشش «با من بخوان»، امسال تعدادی از این مدرسه‌ها با همکاری آموزگاران و افراد محلی و دانش‌آموزان همین مدرسه‌ها، مجهز به کتابخانه‌های کوچک روستایی شده‌اند تا دانش‌آموزان و کودکان پیرامون این مدرسه‌ها بتوانند پیوند خود را با کتاب در تابستان و در سال‌های آینده نیز پایدار نگاه دارند.

در سال تحصیلی گذشته، «با من بخوان» در منطقه سیستان و بلوچستان بیش از ۴۰۰۰ کودک را زیر پوشش قرار داد و با فرستادن کتاب‌های باکیفیت و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای آموزگاران مدرسه‌هایی در بخش‌های گوناگون این استان، توانست گام‌هایی در جهت علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی بردارد. اکنون این کودکان در کلاس‌های درس‌شان کتابخانه‌های کوچک کلاسی با کتاب‌های باکیفیت در دسترس دارند.

 

 

اما با پایان سال تحصیلی و تعطیلی مدرسه‌ها پیوند این دانش‌آموزان با کتاب‌ها قطع و با بسته شدن مدرسه‌ها در تابستان کتاب‌ها از دسترس کودکان خارج می‌شد. امسال با ابراز علاقه آموزگاران مدرسه‌ها و همکاری مردم محلی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» در شماری از مدرسه‌ها راه‌اندازی شد. در همین راستا چهار روستای پیرامون زاهدان که محل اسکان عشایر هستند و سه روستای پیرامون سراوان اکنون کتابخانه‌های کودک‌محوری دارند که پذیرای کودکان روستا هستند. سه روستای دیگر از روستاهای عشایری زاهدان نیز در حال آماده کردن اتاق‌هایی برای پیوستن به کتابخانه‌های کوچک روستایی با من بخوان هستند.

 

 

کتابخانه‌های کوچک روستایی با مشارکت پویای کودکان و خانواده‌های آن‌ها راه‌اندازی شده‌اند. دانش‌آموزان این مدرسه‌ها همپای آموزگاران خود، اتاق‌هایی بی‌استفاده و متروک را پاک‌سازی و رنگ کردند و با بسته‌های ویژه‌ کتابخانه‌های «با من بخوان» که شامل تشکچه‌هایی برای نشستن کودکان، قفسه‌های دیواری ویژه‌ نمایش جلد کتاب، سبدهای کتاب و ... هستند، و با همکاری افرادی از گروه اجرایی کتابخانه‌های «با من بخوان» کتابخانه‌های خود را فضاسازی کردند.

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کتابخانه‌های کوچک روستاییکتابخانه کودک محور با من بخوانکتابخانه کودککتابخانه مخصوص کودککتاب کودککتاب باکیفیتترویج کتابخوانیترویج خواندنترویج کتابادبیات کودککتابخانه کودک محورکتابخانه کلاسیکتابخانه روستاییلینک کوتاه: https://ketabak.org/se8co

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان