تازه‌های کتابک

اشتراک در خوراک تازه‌های کتابک
به‌روز شده: 5 ساعت 41 دقیقه قبل

دوشنبه‌های هر هفته «روز کتابخوانی» در مهدکودک‌ها خواهد بود

ي, 07/02/1396 - 16:43
يكشنبه, 2 مهر, 1396 - 15:43

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد روزهای دوشنبه هر هفته به عنوان «روز کتابخوانی» در مهدکودک‌ها تعیین می‌شود.

همزمان با نخستین روز مهرماه ۱۳۹۶ زنگ آغاز سال تحصیلی در مهدکودک ایران مهر تهران با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان بهزیستی کشور نواخته شد.

دوشنبه‌های هر هفته «روز کتابخوانی» اعلام شد

در این مراسم شیوه‌نامه اجرایی دوشنبه‌های کتابخوانی در مهدکودک‌های سراسر کشور، به امضا رسید؛ همچنین «زنگ کتابخوانی» در مهدکودک‌های سراسر کشور هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی جدید نیز نواخته شد.

علی ربیعی(وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در حاشیه این مراسم بیان داشت: از یک سال گذشته با وزارت ارشاد جلساتی داشتیم و برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد و در نهایت تفاهم‌نامه‌ای امضاء کردیم که بر اساس آن روزهای دوشنبه به عنوان «روز کتابخوانی» در مهدهای کودک تعیین شد.

وی با تاکید بر اینکه توصیه می‌شود همه پدرها و مادرها هفته‌ای یک روز در منزل کتابخوانی داشته باشند، بیان داشت: کودکان باید با کتاب آشنا شوند. خواندن و نوشتن و کتاب موجب ارتقای سطح سواد در ابعاد مختلف می‌شود. کتاب نوعی سبک زندگی است، کتاب نوعی شیوه ارتباط کودکان با مسائل جامعه خود محسوب می‌شود، البته قطعا نسلی که کتاب‌های داستان راستان و چارلز دیکنز را خوانده‌اند با نسلی که مرتب کارتون نگاه می‌کنند و به طور انفرادی با گوشی‌های تلفن همراه بازی می‌کنند تفاوت خواهند داشت.

 

 

بچه‌ها باید بوی کتاب را حس کنند

وی افزود: خوب است که پدر و مادرها برای فرزندان خود کتاب بخوانند و کتاب را هدیه بدهند. بچه‌ها باید بوی کتاب را حس کنند. برای آنکه کودکان با مفاهیم روز فرهنگی آشنا شوند تدوین و چاپ کتاب‌های آموزشی را در دست داریم. امیدواریم رویه کتابخوانی از مهدهای کودک شروع شود و تا پایان دانشگاه ادامه داشته باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: در مهد کودک های روستاها نیز اقداماتی انجام داده‌ایم. در روستا مهدها یک وعده غذای گرم برای سلامت جسمانی کودکان توزیع می‌کنیم؛  قرار شده است توزیع و روخوانی یک وعده کتاب همراه با غذای گرم برای سلامت روح کودکان هم داشته باشیم.

 

 

کتابخوانی به ساختن انسانی سالم و شکل گرفتن مهارت‌های درست اجتماعی کمک می‌کند

عباس صالحی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) در ادامه این مراسم گفت: مساله کتابخوانی یکی از دغدغه‌های عمومی کشور است. در کنار نشر کتاب، دانش‌افزایی و مهارت‌افزایی، یکی از دغدغه‌های جدی، فاصله‌ای است که میان کتاب و جامعه افتاده است.

وی افزود: طرح مشترکی با سازمان بهزیستی از چندی قبل در دستور کار قرار گرفت. معاونت فرهنگی وزارتخانه نشست‌هایی با این سازمان داشت و قرار شد در قالب تفاهم‌نامه‌ای تمام مهدهای کودک سراسر کشور یک روز خود را در هفته به کتابخوانی اختصاص دهند که بر این اساس دوشنبه هر هفته «روز کتابخوانی» خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که کتابخوانی به عنوان یک مساله اجتماعی نه تنها باعث تولید دانش و مهارت‌افزایی می‌شود بلکه به ساختن انسانی سالم و شکل گرفتن مهارت‌های درست اجتماعی کمک می‌کند.

 وی گفت: بسیار مهم است که کتابخوانی از سنین اولیه کودکی در وجود افراد جامعه نهادینه شود.  فرزندان ما باید از ابتدا احساس کنند که با کتاب، انسان بهتر و سالم‌تری خواهند بود.

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: علی ربیعیروز کتابخوانیزنگ کتابخوانیکتابخوانی برای کودکانکتاب کودکخواندن کتاب برای کودکانمنبع: امیدواریم رویه کتابخوانی از مهدهای کودک شروع شودلینک کوتاه: http://ketabak.org/9q1dt

کارگاه «چگونه آیین ها و اسطوره ها را با کودکان سهیم شویم» برگزار می‌شود

ي, 07/02/1396 - 15:20
يكشنبه, 2 مهر, 1396 - 14:20

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه یک‌روزه «چگونه آیین ها و اسطوره ها را با کودکان سهیم شویم» را در پیوند با کتاب «آرش کماندار» نوشته محمدهادی محمدی برگزار می‌کند.

کارگاه آیین ها و اسطوره ها بر اساس کتاب دو جلدی «آرش کمان‌دار» ویژه مربیان، آموزگاران و کتابداران طراحی شده است که در آن مفاهیمی همچون آیین‌ها، مناسک و صنایع‌دستی بررسی و آموزش داده می‌شود. در این کارگاه اسطوره آرش به مربیان معرفی می‌شود و آن‌ها فرامی‌گیرند که چگونه آیین‌ها و اسطوره‌ها را به کودکان بیاموزند و با داستان‌های اسطوره‌ای برای آن‌ها کارگاه برگزار کنند.

لیلا کفاش‌زاده، مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و عضو کمیته ملی موزه‌ها (ایکوم)، تسهیل‌گر این کارگاه خواهد بود.

 

اجرای نمایش آرش کماندار از سوی کودکان محمودآباد در نخستین همایش دوسالانه «با من بخوان»

 

 

بخش‌های کارگاه «چگونه آیین ها و اسطوره ها را با کودکان سهیم شویم»

کارگاه «چگونه آیین ها و اسطوره ها را با کودکان سهیم شویم» در سه بخش نظری، عملی و ارائه گروهی برگزار خواهد شد.

مفاهیم بخش نظری
 • بحث پیرامون کلیت اسطوره
 • اسطوره آرش
 • اسب سوارکار
 • زن نخ‌ریس
 • مرگ و زندگی
 • آیین‌های نوروزی
 • گونه‌های گیاهی و جانوری
فعالیت‌های بخش عملی کارگاه
 • ساخت موشک
 • فرش سرنوشت
 • ساخت طبلک
 • ساخت ماسک یوزپلنگ
 • ساعت زندگی
 • مراسم چک دوله
ارائه گروهی

کارگاه یک‌روزه «چگونه آیین ها و اسطوره ها را با کودکان سهیم شویم» روز جمعه ۲۱ مهرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۵:۳۰ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان جمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹ برگزار می‌شود.
ظرفیت این کارگاه محدود است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در کارگاه با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرید.

کتاب «آرش کماندار»

کتاب «آرش کماندار» به تصویرگری ندا راستین‌مهر، روایتی دیگر است بر اسطوره آرش که از دوران کودکی این قهرمان آغاز و با مرگ وی پایان می‌گیرد. در این کتاب برای نخستین بار است که دوران کودکی برای این قهرمان خلق می‌شود.

در این روایت از آرش، روند رشد و تربیت آرش به عنوان یک قهرمان همراه با دوران پیشا قهرمانی وی روایت می‌شود. این نوع روایت و باز خوانی آن به کودکان می‌آموزد که هیچ قهرمانی در بدو تولد قهرمان نیست. آموزش‌ها و تلاش های او و خانواده و استادان یک قهرمان در رسیدن وی به جایگاه خلق حماسه نقش به سزایی دارند. کودکان با خواندن صفحه به صفحه این کتاب می‌توانند خود را به جای قهرمان بگذارند و از فاصله خود با یک اسطوره ازلی بکاهند.

کتاب «آرش کمان‌دار» در سال ۱۳۹۵ در پنجاه‌وچهارمین مراسم سالگرد شورای کتاب کودک از سوی این شورا در بخش بازآفرینی، شایسته تقدیر اعلام شد.

لینک خرید کتاب آرش کماندار از کتاب هدهد:

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: با من بخواناخبار با من بخوانترویج کتابخوانیکتاب آرش کماندارکتاب آرش کمان دارآرش کماندارآیین ها و اسطوره هالیلا کفاش زادهکارگاه میراث فرهنگیآموزش اسطوره به کودکانانتقال اسطوره ها به کودکانمحمدهادی محمدیندا راستین مهرشورای کتاب کودککمیته ملی موزه هادفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگیپژوهشگاه میراث فرهنگیکتاب کودککتاب مناسباسطوره آرشاسطوره آرش کماندارلینک کوتاه: http://ketabak.org/mb3wy

ایراد از فضای بی‌روح و قوانین پادگانی مدرسه است

ي, 07/02/1396 - 14:12
يكشنبه, 2 مهر, 1396 - 13:12نویسنده: عارف آهنگر، تسهیل‌گر مدرسه طبیعت نوجنامه عارف آهنگر، تسهیل‌گر مدرسه طبیعت نوج به آموزگاران کشور

خطاب به معلمان کشورم
با احترام و ادب

من تسهیل‌گر یکی از مدارس طبیعت کشورم. چند دقیقه دیگر تقویم ورق می‌خورد و «اول مهر» به پایان می‌رسد. امروز را خیلی‌ها به خیلی‌ها تبریک گفته‌اند. من اما دلم غم دارد. غم کودکانی که بیش از یک سال به مدرسه طبیعت آمدند و حالا امروز ناگهان خود را در یک دنیای تازه دیده‌اند. آن‌ها امروز وارد دنیایی شدند که با دنیای قبلی‌شان تفاوت‌های زیادی دارد. این چند خط را می‌نویسم تا به شما کمک کنم بهتر بشناسیدشان و بتوانید رفتار بهتری با آن‌ها پیشه کنید. آ‌ن‌ها بیش از یک سال در «مدرسه طبیعت» زندگی کردند. جایی در میان رنگین‌کمانی از تجربیات کودکانه. با بچه گربه‌ها به دنیا آمدند، با مرغ‌ها غذا خوردند، با درخت‌ها قد کشیدند، روی خاک دراز کشیدند تا دلتان بخواهد خندیدند تا دلتان بخواهد دویدند و تا دلتان بخواهد خیال کردند. گاهی گریستند، گاهی دعوا کردند و... آن‌ها در این مدت لحظه‌لحظه کودکی‌شان را به بهترین و واقعی‌ترین کیفیت ممکن زندگی کردند. خواب قدم زدن با لاک پشت در جنگل را دیده اند و رقصیدن با یاکریم‌ها در لانه‌شان.

اگر دیدید سر جایشان بند نمی‌شوند، به آن‌ها نگویید بیش‌فعال. آن‌ها در این یک سال و چند ماه هرگز بیش‌فعال نبوده‌اند. اشکال از آن‌ها نیست؛ اشکال از آن قفس تنگ است. اگر دیدید بلندبلند حرف می‌زنند و می‌خندند، به آن‌ها نگویید بی‌ادب. آن‌ها در این یک سال و اندی هرگز بی‌ادب نبوده‌اند. ایراد از آن‌ها نیست، ایراد از فضای بی‌روح و قوانین پادگانی مدرسه است. چون نیک بنگریم، به آن‌ها بی‌ادبی می‌شود نه اینکه آن‌ها بی‌ادب باشند. اگر دیدید دارند در گوش همکلاسی‌هایشان پچ‌پچ می‌کنند، بدانید دارند از پوست نرم جوجه کبوترها میگویند یا دارند خاطره تعقیب مرغ‌ها و یافتن تخم‌مرغ‌ها را برایشان تعریف می‌کنند. حرفشان را قطع نکنید. بگذارید با خاطراتشان لااقل خوش باشند. شما به عنوان معلم کاش بدانید این تجربیات به مراتب مهم‌تر و حیاتی‌تر از حفظ کردن الفبا و نوشتن به خط نستعلیق است.

 

 

از تمام آن چیزی که یک انسان باید بداند، تنها خواندن، نوشتن و حساب کردن را بیرون نکشید و به خوردشان ندهید. خود شما در طول یک روز چند درصد از زمانتان را از این مهارت‌ها استفاده می‌کنید؟ تمام آن مردمی که در روز تنها سه دقیقه مطالعه می‌کنند و خیلی‌هایشان که هیچ‌وقت چیزی نمی‌نویسند از همین نظام آموزشی خواندن و نوشتن یاد گرفته‌اند! در رگ‌های این بچه‌ها خون زندگی در جریان است. شما را به قداست زندگی سوگند می‌دهم این رگ‌ها را بی‌حس و خون نکنید. در نگاه آن‌ها دریا خود دریاست، درخت خود درخت است و پروانه خود پروانه. این نگاه را به میل خود یا به اجبار زمانه تغییر ندهید. به جای تغییر، آن را بیاموزیم.

برای آنکه سرزمینی آباد و مردمانی صلح‌طلب داشته باشیم، مگر کاری جز این می‌توانیم بکنیم که کودکان این سرزمین را آزاد، پرشور، رها، شاد و توانمند بخواهیم؟ مگر راه رسیدن به صلح را می‌شود جایی غیر از قلب‌های مردم یک سرزمین جست‌وجو کرد؟ قلب‌هایی که در کودکی تحقیر، مقایسه، تنبیه و به بند کشیده شده‌اند آیا می‌توانند با خود و جهان به صلح برسند؟

چه اتفاقی در جامعه ما افتاده است که والدین هر دو هفته یک‌بار به مراکز کنکور آزمایشی رفته و همچون آن‌هایی که روی اسب‌ها شرط‌بندی می‌کنند و مضطربانه به جدول جایگاه اسب‌ها چشم می‌دوزند تا سرمایه‌شان نسوزد، به جدول رتبه‌بندی فرزندانشان نگاه می‌کنند که مبادا در این میدان مسابقه عقب بمانند؟ در مدرسه‌های ما کجا حرف از زندگی است؟ کدام سؤال امتحانی از عشق و باران و گل می‌پرسد؟ در کدام کلاسش صدای موسیقی و باد و جیرجیرک در هم می‌پیچد؟ در کدام کلاسش باران می‌بارد؟ در کدام کتابش باد می‌وزد؟ داریم به فرزندان این سرزمین چه می‌آموزیم؟ چرا نوجوان ۱۶ ساله هنوز نمی‌داند به چه چیزی علاقه‌مند است؟ چرا مردم زندگی بهتر را حتی نمی‌توانند تخیل کنند؟ چرا تیراژ کتاب در این مملکت به ۵۰۰ جلد رسیده است؟ به این‌ها فکر کنید بزرگواران. شما معلمید و چراغ راه. به آن حلقه گمشده فکر کنید، آن پله‌ی نخستین: «شوق». همان که سر رده‌ها و در چاردیواری سردِ خانه‌ها آرام‌آرام می‌میرد.

ساعت از نیمه‌شب گذشته و من به کارن‌ها، مسیحاها و اهوراهایی فکر می‌کنم که صبح به جای آماده کردن کوله‌پشتی بیلچه و چکمه و خوراکی، باید کیف کتاب‌ها و مدادشان را ببندند و به جای انتخاب لباس موردعلاقه، لباس‌های فرمی را بپوشند که دوست ندارند، بی‌رنگ و بی‌تغییر.

اول مهر را خیلی‌ها به خیلی‌ها تبریک گفتند. من اما دلم غم کودکانی را دارد که قرار است بزرگ‌سالان، کودکی آن‌ها را با آنچه خود «صلاح می‌دانند» معامله کنند.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: مدرسه طبیعتمدارس طبیعتمدرسه طبیعت نوجآغاز مدرسهفرارسیدن مهرعارف آهنگرکودکان و مدرسه طبیعتمدرسه های طبیعت تهرانلینک کوتاه: http://ketabak.org/eg7vp

کارگاه یک‌روزه «خواندن با نوزاد و نوپا» در مرکز فرانک برگزار شد

ي, 07/02/1396 - 13:07
يكشنبه, 2 مهر, 1396 - 12:07

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در قالب برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان»، کارگاه یک‌روزه «خواندن با نوزاد و نوپا» را در مرکز فرانک برگزار کرد.

در این کارگاه که ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۶ ویژه مادران باردار، مادران و مراقبت‌کنندگان از نوزادان و نوپایان برگزار شد، شرکت‌کنندگان با شیوه ترویج و کتابخوانی با کودکان از بدو تولد آشنا شدند تاثیرات آن در رشد و پروش ذهنی و اجتماعی کودکان را فراگرفتند.

ابتدای کارگاه «خواندن با نوزاد و نوپا» موسیقی شعرهای کودکانه با صداهای مختلف زیر، بم و شاد پخش شد و از شرکت‌کنندگان خواسته شد با آموزشگر همراهی کنند و ‌شعرها را بخوانند. در هنگام خواندن، فرشته دباغ، آموزشگر کارگاه، ضمن گفت‌وگو با شرکت‌کنندگان درباره اهمیت صحبت کردن و کتاب‌خوانی با نوزاد و نوپا، به سودمندی‌های خواندن برای این گروه سنی اشاره کرد؛ سودمندی‌هایی همچون:

تقویت حس‌های شنیداری، دیداری، حسی، حرکتی، لامسه و عاطفی نوزادان، کمک به زبان‌آموزی، تقویت دایره واژگان و بهبود مهارت توجه و دقت نوزادان و نوپایان

در بخش بعدی با دادن عروسک‌هایی به شرکت‌کنندگان، از آن‌ها خواسته شد برای عروسک کتاب، شعر یا لالایی بخوانند تا اشتباه‌های آن‌ها در خلال خواندن گرفته شود. در همین بخش ویژگی‌های زبانه مادرانه با سخن گفتن با عروسک آموزش داده شد و تفاوت زبان مادرانه با زبان کودکانه برای حاضران توضیح داده شد.

شرکت‌کنندگان در کارگاه «خواندن با نوزاد و نوپا» در مرکز فرانک افزون بر فراگرفتن تاثیر خواندن بر ساختار مغز نوزاد و رشد سلول‌های مغزی او،  شیوه‌های بلندخوانی و تصویرخوانی برای نوزادان با استفاده از مجموعه کتاب‌های مقوایی «نخستین کتابخانه من» و «اِما» را آموختند و به نوبت شیوه درست خواندن را تمرین کردند.

در ادامه ویژگی‌های کتاب‌های نوزادان از جنبه جنس، رنگ، اندازه، محتوا و موضوع بیان شد و کتاب‌سازی برای نوزادان و نوپایان در بخش فعالیت‌های عملی کارگاه با استفاده از پارچه، نخ، قیچی و سوزن آموزش داده شد. شرکت‌کنندگان در قالب گروه، سه کتاب پارچه‌ای ساختن.

مرکز فرانک ، مرکز روان‌شناسی کودک و خانواده با تمرکز بر کودکان کم‌شنوا و ناشنوا است که هدف اصلی آن ایجاد فضایی شاد برای کودکان و خانواده‌هایشان است. از فعالیت‌های جانبی این مرکز می‌توان به ارائه خدمات به کودکان با نیازهای ویژه نیز اشاره کرد.

گزارش تصویری کارگاه «خواندن با نوزاد و نوپا» در مرکز فرانک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: مادر و نوزادکارگاه مادر و نوزادبا من بخوانمرکز فرانککودکان با نیازهای ویژهکتابخوانی برای کودکانکتابخوانی برای نوزادانکتاب های سیاه و سفیدنخستین کتابخانه منمجموعه مقوایی اماکتاب مناسب برای نوزادانکتاب مقواییکتاب مقوایی برای نوزادانکتاب کودکترویج کتابخوانیخواندن با نوزاد و نوپاادبیات کودکانفرهنگ کتابخوانیتاریخ ادبیات کودکانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانکارگاه های با من بخوانکودکان کم شنواکودکان ناشنوالینک کوتاه: http://ketabak.org/om6q6

برنامه «قصه ها در هنر کودکان» برگزار شد

ش, 07/01/1396 - 13:30
شنبه, 1 مهر, 1396 - 12:30

در پنجاهمین سالگرد خلق قصه «ماهی سیاه کوچولو» نوشته صمد بهرنگی، موسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهر برنامه «قصه ها در هنر کودکان» را ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۶، روز شعر و ادب فارسی، با مشارکت و همراهی فرهنگسرای ارسباران برگزار کرد.

در این برنامه که بیش از ۲۵۰ نفر از کودکان، مادران و همراهان و حامیان شکوفا شرکت داشتند، مجری برنامه، ریحانه حبیبی، از نوجوانان شکوفا به حاضرین خوشامد گفت و بچه‌های گروه سرود شکوفا با اجرای «ای ایران» و «ای انسان‌ها» برنامه را آغاز کردند.

احمد، یکی از بچه‌های شکوفا، از خود، آرزوها و ترس‌هایش برای حاضران گفت. از زندگی واقعی خودش و چند تا از دوست‌هایش که همه مانند او کار می‌کنند و از کلاس‌های کانونی که در آن شرکت می‌کنند.

از طرف سایت موزه مجازی هنر کودک که به گردآوری و ارائه هنر همه کودکان در یک مجموعه واحد و باارزش می‌پردازد، زهرا فرمانی، مدیر سایت و مدیر موسسه بادبادک، درباره هنر کودکان سخنرانی کرد.

بچه‌های گروه تئاتر شکوفا مرکز اتابک، نمایش «سیمرغ آرزو» نوشته و کارگردانی ریحانه سلامت مربی شکوفا را با همراهی گروه موسیقی کودکان در برنامه «قصه ها در هنر کودکان» اجرا کردند.

گروه نمایش شکوفای مرکز رضویه، نمایش ماهی سیاه کوچولوی صمد را با کارگردانی بهار صیرفی و جمال هاشمی و با همراهی گروه سرود شکوفا اجرا کردند. گروه سرود با موج‌های دریای نمایش در دست‌هایشان، به صحنه نمایش پیوستند و سرود زیبای ماهی سیاه کوچولو ساختۀ سینا صیرفی مربی موسیقی شکوفا را همخوانی کردند.

 

 

دکتر فاطمه قاسم‌زاده مدیر شبکه یاری کودکان کار و خیابان، برای کودکان درباره زندگی صمد بهرنگی صحبت کرد و از کتاب‌ها و قصه‌های صمد گفت.

بهار صیرفی، مدیر هنری و اجرایی برنامه «قصه ها در هنر کودکان» از دیگر سخنرانان این برنامه بود که درباره کلاس‌ها و آثار ارائه‌شده در برنامه سخن گفت.

گالری «قصه ها در هنر کودکان»

شکوفا در گالری ارسباران چند قصه را به نمایش گذاشت که نشان می‌داد چطور قصه‌ها وارد هنر کودکان شدند و در تخیل و نقاشی‌ها، ماسک‌ها و بازنویسی‌های بچه‌ها شکل تازه‌ای گرفتند.

قصه «ماهی سیاه کوچولو» در نقاشی‌ها و ماسک‌ها و نمایش کودکان

هر کدام از بچه‌ها صحنه انتخابی خود را تصویر کردند و کتابچه کوچکی از مجموعه تصویرگری بچه‌ها در گالری ارائه شد. بچه‌ها ماسک‌های گچی از ماهی سیاه کوچولو ساختند که هرکدام تصویر جدید و متفاوتی از این شخصیت ادبیات کودک ایران ارائه داده است.

در گالری برنامه «قصه ها در هنر کودکان»، ماهی‌های کوچولوی شکوفا ارائه می‌شد که بچه‌ها در کلاس «گل ِچینی» با کمک مربی‌شان آیدا حسن‌زاده ساخته‌اند. آیدا از کودکان شکوفا، با کانون بزرگ شده و حالا از مربیان فعال و خلاق موسسه است.

 

 

 

قصه «زال و سیمرغ» شاهنامه

در بخشی از فیلم کوتاه برنامه‌های موسسه شکوفا، قصه زال و سیمرغ در کلاس با بچه‌ها به شیوه تخیل فعال همخوانی می‌شد. بچه‌ها چشم‌هایشان را بستند و قصه را از مربی‌شان، سارا سجادی، شنیدند و تصور کردند. پس از آن بچه‌ها هرکدام قصه زال و سیمرغ را از زبان خودشان نوشتند و از ترکیب قصه‌های بچه‌ها یک قصه بازنویسی شده جدید ساخته شد. بچه‌ها با نقاشی و با ساختن ماسک‌های مقوایی و گچی سیمرغ خودشان را به تصویر کشیدند.

در روز بزرگداشت فردوسی، در اردیبهشت ۹۶، با اجرای یک رویداد شهری با طرح بهار صیرفی، مربی برنامه، قصه‌ها، نقاشی‌ها و ماسک‌های بچه‌ها روی دیواری در کوچه محله اتابک به نمایش گذاشته شد و بچه‌ها با همراهی احسان پایدار و گروه تئاتر مایزنر، نمایش‌هایی را درباره آرزوهایشان آماده کردند و در کوچه ارائه دادند. بچه‌ها هرکدام سه پر برای سیمرغشان درست کردند و آرزوهایشان را روی آن‌ها نوشتند و پرها را به سیمرغ زیبای نقاشی امیرعلی و امیرمهدی مستقیمی دوقلوهای نقاش ۷ ساله کانون وصل کردند و سیمرغ با پرهای آرزوهای کودکان را ساختند.

 مجموعه شهر آرزوهای کودکان شکوفا

سیمرغ با پرهایش «دانش» را به زال می‌دهد تا هر وقت نیاز و خواسته‌ای دارد بتواند آن را برآورده کند. بچه‌ها درباره آرزوهایشان حرف زدند. خیلی از این آرزوها درباره شغل و زندگی آینده بود. بچه‌ها درباره آن‌ها نوشتند، نقاشی و طراحی کردند و برای فضای موردعلاقه‌شان ماکت ساختند. از این فضاها و ماکت‌ها شهر بزرگ شکوفا را می‌خواهند بسازند و هر کدام به شیوه خودشان برای آن طراحی کرده‌اند و طرح راه‌ها، میدان‌ها وچیدمان فضاهای فرهنگی، تفریحی و ...را شکل داده‌اند.

موسسه شكوفايی استعدادهای كودكان مهر، موسسه‌ای غیرتجاری، غیرانتفاعی و مستقل‏ است. هدف این مجموعه، کمک به رشد آگاهی و شکوفایی استعدادهای کودکان کار و نیازمند، با همراهی و مشارکت اجرایی خانواده و اهالی محله زندگی این کودکان است. راهبرد اصلی موسسه، تشکیل و ساماندهی پایگاه‌های ‏مشارکت مردمی در محله‌های شهری، آموزش و توانمندسازی داوطلبان محلی و نظارت مدیریتی بر این پایگاه‌ها از سوی نیروهای همراه موسسه است. ‏

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: قصه ها در هنر کودکانقصه ها در هنرهنر کودکانهنر برای کودکانماهی سیاه کوچولوصمد بهرنگیقصه ماهی سیاه کوچولوادبیات کودکانموسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهرکودکان محرومآموزش کودکان محرومکودکان کارکمک به کودکان محرومنماشی ماهی سیاه کوچولومنبع: روابط عمومی موسسه شكوفايی استعدادهای كودكان مهرلینک کوتاه: http://ketabak.org/lf12g

نیمی از دانش آموزان ایران مسواک نمی‌زنند

چ, 06/29/1396 - 11:44
چهارشنبه, 29 شهريور, 1396 - 11:44

ایرج حریرچی،  قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در گزارشی اعلام کرد اکثر دانش آموزان ایران در هفته فقط یک روز ورزش می‌کنند. همچنین ۴۸ درصد دانش آموزان ما حتی روزانه نیز مسواک نمی‌زنند.

ایرج حریرچی در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره تغذیه دانش‌آموزان گفت: ۲۱ درصد دانش‌آموزان ایران همیشه سر سفره به غذا نمک می‌افزایند. ۴۳ درصد دانش آموزان نیز بیشتر اوقات به غذا نمک می‌زنند. با توجه به بالا بودن مصرف نمک در جامعه، این موضوع نیاز به اصلاح دارد.

 

 

فقط حدود ۵۲ درصد دانش آموزان ایران دست کم یک بار در روز مسواک می‌زنند

وی افزود: اکثر دانش آموزان ما در هفته فقط یک روز ورزش می‌کنند. همچنین ۴۸ درصد دانش آموزان ما حتی روزانه نیز مسواک نمی‌زنند. یعنی از هر دو نفر، یک نفر مسواک نمی‌زند. فقط حدود ۵۲ درصد هر روز دست کم یک بار از مسواک استفاده می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که طبق مطالعاتی که بر ۴۳ هزار دانش‌آموز انجام شده است، ۲۷ درصد دانش آموزان ایران تری گلیسیرید نسبتا بالایی دارند، اظهار کرد: این دانش آموزان به دلیل مصرف فست فود‌ها و کالباس و سوسیس و چیپس، دچار این مشکلات می‌شوند.

قائم مقام وزارت بهداشت ادامه داد: ۸۶. ۸ درصد مادران دانش آموزان، خانه‌دار هستند و این موقعیتی فراهم می‌کند که غذای سالم و مبتنی بر میوه و سبزی و گردو و پنیر و ... را مصرف کنند.

حریرچی درباره سلامت دهان و دندان گفت: از لحاظ وضعیت سلامت دندان چه در دانش آموزان و چه در بزرگسالان وضعیت مطلوبی نداریم. افراد ۳۵ الی ۴۰ ساله کشور، ۱۲ دندان کشیده شده، خراب یا پر شده دارند. برای حل این مشکل در حال حاضر در بیش از ۶۰ هزار مدرسه ابتدایی کشور خدمات دهان و دندان ارائه می‌شود و ۴۵ هزار نفر اعم از مراقب سلامت و بهورز و بهداشت‌کار آموزش داده شده‌اند. تاکنون ۷ میلیون دانش آموز ابتدایی وارنیش فلوراید تراپی شده‌اند. همچنین خدمات سلامت دهان و دندان در سطح یک و دو که اکثر خدمات را در بر می‌گیرد در کلیه کشور برای دانش آموزان روستایی رایگان کردیم.

وی بیان کرد: یک میلیون و هشتصد هزار بار خدمات ترمیم دندان طی این دو سال به دانش آموزان ایران ارائه شد. نکته مهم دیگر این‌که تعداد دانش آموزانی که فاقد مشکلات دندانی هستند در حال حاضر دو برابر شده است. موفق شدیم شاخص دندان‌های خراب و کشیده شده را از ۲. 90 در سال ۹۱ به ۱. ۸۴ کاهش بدهیم. یعنی هر دانش آموز ابتدایی ما کمتر از دو دندان خراب یا فاسد یا کشیده شده دارد.

 

گونه خبر: خبرهای بهداشت و تندرستیکلیدواژه: دانش آموزان ایراندانش آموزان ایرانیرعایت بهداشت در دانش آموزانمسواک زدن کودکانایرج حریرچیقائم مقام وزارت بهداشتمنبع: سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری: نیمی از دانش آموزان در شبانه روز حتی یک بار هم مسواک نمی‌زنندلینک کوتاه: http://ketabak.org/1z8rd

نخستین بسته فعالیت «سلام همکلاسی» ویژه آغاز سال تحصیلی ۹۷-۹۶ منتشر شد

چ, 06/29/1396 - 09:12
چهارشنبه, 29 شهريور, 1396 - 09:12

سایت کتابک به مناسبت فرا رسیدن مهرماه و آغاز سال تحصیلی ۹۷-۹۶، نخستین بسته فعالیت «سلام همکلاسی» را با معرفی فعالیت‌ها و بازی‌های مناسب در مدرسه، ویژه مربیان، آموزگاران و پدران و مادران منتشر کرد.

در نخستین بسته فعالیت «سلام همکلاسی» فعالیت‌ها و بازی‌هایی که در نخستین روز مدرسه، مربیان و آموزگاران می‌توانند با دانش‌آموزان انجام دهند، ارائه شده است. همچنین بخش‌هایی از این بسته نیز ویژه پدران و مادران در نظر گرفته شده است؛ بخش‌هایی شامل انجام کاردستی همراه با کودک جهت آماده ‌ساختن او برای ورود به مدرسه، تهیه خوراکی یا میان‌وعده مناسب برای او و پیشنهاد کتاب‌های باکیفیت با موضوع «مدرسه».

نخستین بسته فعالیت «سلام همکلاسی»

این بسته شامل ۸ فعالیت و بازی مناسب است که تصویرهای باکیفیت هر یک از آن‌ها را می‌توانید از پیوست این مطلب دریافت کنید و همراه با کودکان انجام دهید.

فعالیت‌ها و بازی‌های ارائه‌شده در این بسته عبارت است از:

در بخش «یک روز خوش‌مزه در مدرسه» پدران و مادران با دستور تهیه خوراکی‌های نیروبخش و خوش‌مزه برای کودکان خود آشنا می‌شوند. کودکان می‌توانند این خوراکی‌ها را هنگام زنگ تفریح به عنوان میان‌وعده مصرف کنند. در این شماره «سلام همکلاسی» دستور تهیه هویج و سس کره بادام‌زمینی توضیح داده شده است.

 

 

در بخش «بازی در کلاس» نخستین بسته فعالیت «سلام همکلاسی» کودکان روش نقاشی کردن جدیدی را تجربه می‌کنند. در خلال این بازی، خلاقیت و توجه به جزئیات در کودکان پرورش می‌یابد. این فعالیت تنها ویژه کلاس و مدرسه نیست. می‌توانید آن را همراه با کودک خود در خانه نیز انجام دهید.

 

 

در بخش «فعالیت‌های کلاسی در مدرسه» هر بار به آموزگاران و مربیان فعالیت‌هایی پیشنهاد می‌شود که می‌توانند در کلاس همراه با دانش‌آموزان دهند. در شماره نخست بسته فعالیت «سلام همکلاسی» فعالیتی مناسب برای نخستین روز مدرسه پیشنهاد شده است.

 

 

در بخش «کاردستی» این بسته، ساخت یک مداد با استفاده از ساده‌ترین مواد اولیه به کودکان آموزش داده شده است. کودکان خود را همراهی کنید تا این کاردستی را بسازند و نخستین روز مدرسه به دوستان و هم‌کلاسی‌های خود هدیه دهند. این کاردستی ساده در کلاس نیز می‌تواند با همراهی آموزگار از سوی دانش‌آموزان به عنوان فعالیتی کلاسی درست شود.

 

 

در بخش «معرفی کتاب» به معرفی کتاب‌های «بچه جادوگرها به مدرسه می‌روند» و «مدرسه چه خوبه» و همچنین مجموعه کتاب‌های «مدرسه پرماجرا» به مناسبت شروع سال تحصیلی پرداخته شده است.

 

 

در بخش «معرفی کتاب+فعالیت» نخستین بسته فعالیت «سلام همکلاسی» کتاب واژه‌نامه چیستانی معرفی شده است. همچنین فعالیت‌هایی که در پیوند با این کتاب می‌توانید با کودکان انجام دهید نیز ارائه شده است.

 

 

در این بسته در بخش «بازی و سرگرمی» همچنین دو ماز ارائه شده است که می‌توانید فایل باکیفیت آن را از پیوست این مطلب دریافت کنید، پرینت بگیرید و کودکان را در حل آن یاری کنید.

 

 

 

گفتنی است سایت کتابک پیش از این نیز بسته‌های فعالیت «سلام تابستان» را به صورت منظم هر هفته یک بسته پیشنهادی در طول تابستان ۱۳۹۶ منتشر کرده بود.

می‌توانید بسته‌های فعالیت «سلام تابستان» را در آدرس زیر ببینید:

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکان پیوستاندازه معرفی کتاب+فعالیت161.58 کیلوبایت معرفی کتاب256.34 کیلوبایت یک روز خوش‌مزه در مدرسه144.2 کیلوبایت کاردستی133.96 کیلوبایت فعالیت‌های کلاسی در مدرسه168.39 کیلوبایت بازی در کلاس148.41 کیلوبایت بازی و سرگرمی104.81 کیلوبایت بازی و سرگرمی186.14 کیلوبایت کلیدواژه: نخستین بسته فعالیت سلام همکلاسینخستین بسته فعالیتفعالیت سلام همکلاسیسلام همکلاسیفعالیت های سلام مدرسهبسته فعالیت های سلام همکلاسیبازی کلاسیفعالیت های جالب کلاسیبازی های جالب برای مدرسهبازی های مناسب برای مدرسهبازی در مدرسهخوراکی های خوشمزهزنگ تفریح برای کودکانواژه نامه چیستانیبچه جادوگرها به مدرسه می روندکتاب مناسب برای مدرسهکتاب مناسبکتاب کودکلینک کوتاه: http://ketabak.org/5l4ds

هفتمین دوره مصورسازی ادبیات کهن از سوی کودکان و نوجوانان برگزار شد

د, 06/27/1396 - 10:13
دوشنبه, 27 شهريور, 1396 - 10:13

آنچه می‌خوانید گزارشی است از هفتمین دوره مصورسازی ادبیات کهن از سوی کودکان و نوجوانان که ۲۳ و ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه غرفه ترویج خواندن برای این گروه‌های سنی برگزار شد.

در شهری که پیاده‌روهایش مملو از درختان بهار نارنج است و آسمانش پربرکت، در کوچه پس کوچه‌های شهری که مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها، این سرمایه‌های فرهنگی شهرم زندگی می‌کنند، در شهری که هنرمندان و بزرگانی چون احمد نصرالهی در آن زندگی و هنر، تدریس می‌کند، چطور می‌شود اصالت، فرهنگ و هنر را فراموش کرد. چطور می‌شود گوشه‌ای نشست و کاری نکرد. شهر من بابل، شهر اصالت و فرهنگ و هنر است. شهر شور و شوق و زندگی.

بابل همیشه شاهد پرواز اندیشه‌های نو در زمینه‌های گوناگون علمی، فرهنگی و هنری بوده است و مردمان این سرزمین هم همواره در جست‌وجوی راه‌های نو برای رسیدن به بهترین‌ها هستند؛ بهترین‌ها نه تنها برای خودشان بلکه برای عموم جامعه‌ای که در آن رشو و نمو و زندگی می‌کنند.

 

 

هفتمین دوره مصورسازی ادبیات کهن از سوی کودکان و نوجوانان

و اما در این میان گروهی در جست‌وجوی بهترین‌ها هستند برای کودکان این سرزمین. کودکان شهرم لایق بهترین‌ها هستند برای فردا و فرداهای بهتر. نخستین گام برای روشن کردن اندیشه‌ها، ترویج فرهنگ مطالعه و البته مطالعه کتاب‌های مناسب است. از این رو می‌کوشیم فرهنگ کتابخوانی و پیوند آن با هنر و اصالت را میان کودکان و خانواده‌های آن‌ها ترویج دهیم. به همین منظور دوره‌های خوانش کتاب‌های کهن ایران را به صورت همیشگی در برنامه‌های سالانه خود داشته‌ایم؛ خوانش کتاب و حکایت‌های کهن ایرانی و تجسم و تصور آن‌ها در ذهن کودکان و انتقال بر کاغذهای عاری از هر رنگ و لعابی؛ پاک چون اندیشه‌های پاک کودکانم که با تلنگری سخت آسیب می‌بیند و با لطافت سرانگشتان باغبانانی دلسوز، ریشه در خاک کهن دوانده و جوانه‌های امید بارور می‌شود. در پایان دوره‌های خوانش کتاب‌ها، نمایشگاهی از نقاشی‌های کودکان برگزار می‌شود که حاصل مصورسازی این کتاب‌ها است. نمایشگاه‌های مصورسازی ادبیات کهن از سوی کودکان و نوجوانان افزون بر به نمایش گذاشتن آثار کودکان و نوجوانان، به نوعی اهداف روان‌شناسانه و ترویجی را نیز دنبال می‌کند. تقویت اعتمادبه‌نفس و خودباوری در کودکان، برون‌ریزی احساسی، تصویر‌سازی افکار، آشنایی دیگر کودکان با کتاب‌هایی که معرفی می‌شود و ... از جمله اهدافی است که این نمایشگاه‌ها دنبال می‌کنند.‌

 

 

نمایشگاه‌های مصورسازی ادبیات کهن سال‌هاست که از سوی خانه کودک جهان‌اندیش در بابل برگزار شده است؛ اما امسال به عنوان هفتمین دوره مصورسازی ادبیات کهن از سوی کودکان و نوجوانان در شهر بابل و موزه بابل (گنجینه) با شور و حالی وصف‌ناشدنی برگزار شد. در این دوره، کودکان پس از چند جلسه خوانش کتاب مثنوی و معنوی مولانا و بررسی این کتاب، گوشه‌هایی از این داستان‌ها را به تصویر کشیدند و ۶۵ اثر از آثار خود را در تاریخ ۲۳ و ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۶ به نمایش گذاشتند و بار دیگر شهروندان بابل نشان دادند که پشتیبانان فرهنگ و هنر هستند و خواهان جنبش‌های فرهنگی و هنری در شهر هستند.

در کنار این نمایشگاه غرفه ترویج خواندن برای کودکان و نوجوانان از سوی فروشگاه کتاب «شبتاب» بابل برگزار شد

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: فرهنگ کتابخوانیخانه کودک جهان اندیشمصورسازی ادبیات کهنمثنوی معنویمصورسازی کتاب کودکانآموزش نقاشی به کودکانادبیات کهنگنجینه بابلمنبع: خانه کودک جهان اندیشلینک کوتاه: http://ketabak.org/o19m1

کارگاه آموزشی تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود

ي, 06/26/1396 - 13:58
يكشنبه, 26 شهريور, 1396 - 13:58

گروه پژوهشی فلسفه برای کودکان و نوجوانان (فبک) با همکاری پژوهشکده اخلاق و تربیت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دوره مقدماتی کارگاه آموزشی تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان را برگزار می‌کند.

این کارگاه با هدف آموزش مهارت‌های تسهیل‌گری (مربی‌گری) برنامه فلسفه برای کودکان برگزار می‌شود. دکتر مهرنوش هدایتی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و عضو شورای پژوهشی گروه فلسفه برای کودکان)، دکتر سعید ناجی (مسئول گروه فکرپروری در کودکان و نوجوانان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی)، دکتر روح‌الله کریمی (پژوهشگر و عضو شورای پژوهشی گروه فکرپروری در کودکان و نوجوانان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی)، دکتر لیلا حبیبی، دکتر حامد صفایی‌پور (فارغ‌التحصیل رشته فلسفه علم در مقطع دکترا از دانشگاه تربیت مدرس) و دکتر یحیی قائدی (دانشیار گروه فلسفه تعلیم و تربیت دانشکده روانشناسی تعلیم و تربیت دانشگاه خوارزمی) مدرسان کارگاه آموزشی تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان خواهند بود.

جزئیات کارگاه آموزشی تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان

مدت‌زمان این دوره کارگاه ۲۴ ساعت خواهد بود که ۶ جلسه ۴ ساعته را در ۳ روز شامل می‌شود.

زمان برگزاری از روز چهارشنبه تا جمعه، ۲۶، ۲۷ و ۲۸ مهرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۸ خواهد بود.

نشانی: تهران، بزرگراه کردستان، خیابان دکتر صادق آئینه‌وند (۶۴ غربی)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

ورود برای تمامی علاقه‌مندان به این دوره آموزشی آزاد است.

هزینه ثبت‌نام در دوره مقدماتی کارگاه آموزشی تربیت مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان ۴۰۰ هزار تومان است و برای اعضای هیئت علمی حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجویان، همکاران و ثبت‌نام‌کنندگان گروهی ۳۲۰ هزار تومان خواهد بود.

در پایان این دوره به شرکت‌کنندگان گواهینامه معتبر حضور در کارگاه ارائه خواهد شد که ارزش علمی و اداری دارد و قابل ترجمه و مورد توجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام، به سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مطالعات فرهنگی به آدرس www.ihcs.ac.ir مراجعه کنند یا با شماره ۸۸۶۲۴۴۸۵ تماس بگیرند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: سعید ناجییحیی قائدیلیلا حبیبیحامد صفایی پورفلسفه برای کودکانکودک و فلسفهآموزش فلسفه به کودکانروح الله کریمیمهرنوش هدایتیپژوهشگاه علوم انسانیپژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگیلینک کوتاه: http://ketabak.org/cy6e3

بیست و دومین شماره نشریه روشنان فراخوان مقاله داد

ي, 06/26/1396 - 09:20
يكشنبه, 26 شهريور, 1396 - 09:20

بیست و دومین شماره نشریه روشنان پژوهش، نشریه تخصصی حوزه ادبیات كودک و نوجوان، با موضوع ویژه اقلیم‌گرایی و بومی‌گرایی در حوزه فعالیت‌های کودک و نوجوان فراخوان مقاله داد.

نشريه‌ روشنان پژوهش دور سوم انتشار را با شماره مسلسل ۲۲، آغاز کرده است و از كارشناسان، مربیان و پژوهشگران ادبيات كودک و نوجوان، دعوت کرده است تا با ارائه مقاله در پیوند با موضوع اقلیم‌گرایی و بوم‌گرایی در حوزه فعالیت‌های کودکان و نوجوانان که شامل موضوعاتی چون ادبیات، کتاب و کتاب‌خوانی، سینما، نمایش، سرگرمی، رسانه و هنرهای تجسمی می‌شود، این نشریه را در انتشار جدیدترین شماره خود یاری کنند.

در توضیح موضوع ویژه بیست و دومین شماره نشریه روشنان در فراخوان آمده است منظور از اقلیم‌گرایی و بومی‌گرایی، بازتاب نشانه‌ها و ویژگی‌های جغرافیایی، آداب، سنن و رسوم و فرهنگ مناطق مختلف ایران و جهان در آثار گوناگون کودک و نوجوان است.

موضوع مقالات بیست و دومین شماره نشریه روشنان پژوهش

عناوین زیر می‌توانند موضوعات و مضامین مقالات، یادداشت‌ها و نقدهای شما باشند:

 • نقد کتاب‌های کودک و نوجوانی که با رویکردی اقلیمی و بومی دارند؛
 • معماری کتابخانه‌های کودک و نوجوان با توجه به اقلیم؛
 • تصویرگری بومی؛
 • پیکره‌سازی‌های بومی و سنتی؛
 • شیوه‌های مختلف قصه‌گویی در ایران با توجه به فرهنگ مناطق؛
 • بررسی ویژگی‌های بومی سینمای کودک؛
 • آداب و سنن ایران در رسانه‌های کودک و نوجوان؛
 • بازی‌های بومی؛
 • بومی‌گرایی و فرهنگ ایرانی در فضای مجازی و.....

روشنان پژوهش نشریه تخصصی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان است که به صورت تخصصی در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان تولید محتوا می‌کند.

 

 

 

کلیدواژه: نشریه روشنانروشنان پژوهشبیست و دومین شماره نشریه روشنانبیست و دومین شماره نشریه روشنان پژوهشادبیات کودک و نوجوانادبیات کودکاننشریه تخصصی کودکلینک کوتاه: http://ketabak.org/af6tq

فراخوان طراحی تندیس و پوستر نهمین دوره جشنواره کتاب برتر منتشر شد

ش, 06/25/1396 - 12:07
شنبه, 25 شهريور, 1396 - 12:07

انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، با انتشار فراخوان طراحی تندیس و پوستر نهمین دوره جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان از تمامی هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی دعوت می‌کند در این رقابت شرکت کنند.

دبیر هیئت داوران این رقابت، کاظم طلایی است و داوران آن پریسا خضابی، مسعود نجابتی، پژمان رحیمی‌زاده و کیانوش غریب‌پور خواهند بود.

جزئیات رقابت طراحی تندیس و پوستر نهمین دوره جشنواره کتاب برتر مشخصات تندیس
 • هنرمندان می‌توانند طرح‌های خود را با توجه بر موضوع جشنواره و افزن بر آن با توجه بر زیبایی و ماندگاری در حوزه متن، گرافيک، تصويرگری و کتاب‌سازی بفرستند که در عرصه‌های متفاوت توليد و نشرکتاب، در ارتباط با مخاطب (کودک و نوجوان) است.
مشخصات پوستر
 • پوستر طراحی‌شده در این رقابت باید تداعی‌کننده کتاب باشد، محوریت آن کودک و نوجوان برای کارشناسان نشر باشد و افزون بر این، شاد، پویا و زیبا باشد.
مقررات عمومی فراخوان طراحی تندیس و پوستر
 • شرکت در این رقابت برای تمامی علاقه‌مندان آزاد است. همچنین شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را در هر دو رشته ارسال کنند. هر هنرمند می‌تواند حداکثر ۵ طرح در هر رشته ارائه کند. این رقابت در دو مرحله برگزار خواهد شد. در مرحله نخست در هر دو بخش، شرکت‌کنندگان باید اتودی از کار خود را که نزدیک به مرحله اجرا است، ارائه دهند و پس از راه‌یابی به مرحله دوم، اجرای نهایی انجام شود.
 • در طراحی اولیه تندیس، طرحی سه‌بعدی مدنظر است که در مرحله بعد با ارائه ماکت، با ارزیابی و بررسی، طرح برگزیده انتخاب خواهد شد.
 • هنرمندان باید به همراه هر طرح پیشنهادی، توضیحات مفهومی طرح ، نحوه اجرا، مواد و برآورد هزينه پيشنهادی برای ساخت و اجرای تنديس را نیز بفرستند.
 • طرح‌های ارسالی نباید پیش‌تر در جایی اجرا شده باشند.
 • حجم فایل ارسالی باید ۲ تا ۴ مگابایت با پسوند JPG باشد.
 • ابعاد پوستر ارسالی باید ۵۰*۷۰ سانتی‌متر باشد.
 • طرح‌ها پس از انتخاب باید با کیفیت مناسب چاپ تهیه و ارائه شوند.
جوایز رقابت طراحی تندیس و پوستر

تا ۲۰ اثری که به مرحله دوم راه می‌یابند، ۲ میلیون ريال دریافت خواهند کرد و به سه پوستر برگزيده رقابت در مرحله دوم نیز افزون بر لوح تقدير، به ترتيب به پوستر اول ۴۰ میلیون، پوستر دوم ۲۰ میلیون و پوستر سوم ۱۰ میلیون ريال پرداخت خواهد شد. به تنديس نفر نخست افزون بر مبلغ ۴۰ میلیون ريال، لوح تقدير نیز تقديم خواهد شد. هنرمند برگزيده تنديس، جهت سفارش ساخت در اولويت قرار دارد.

شروع ثبت نام و ارسال آثار از یکم شهریورماه ۱۳۹۶ در سايت انجمن فرهنگي ناشران كتاب كودك و نوجوان به آدرس www.cacpb.ir خواهد بود که تا ۱۵ مهرماه ادامه خواهد داشت. راه‌یافتگان به مرحله تا ۲۰ مهرماه اعلام خواهند شد. نتایج نهایی این رقابت نیز تا ۸ آبان‌ماه مشخص خواهد شد.

مکان برگزاری مسابقه طراحی تندیس و پوستر نهمین دوره جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان در سالن اجتماعات انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان خواهد بود.

نشانی دبيرخانه دائمي فراخوان: تهران بلوار كريم‌خان، ابتداي حافظ جنوبي، كوچه هورچهر، شماره ۱۳واحد ۱ و ۲

شماره تماس: ۸۸۹۱۸۸۳۶-۲۱

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: انجمن فرهنگی ناشران برترنهمین دوره جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوانترویج کتابخوانیکتاب کودککتاب مناسب برای کودکانطراحی تندیس و پوسترطراحی پوسترطراحی تندیسلینک کوتاه: http://ketabak.org/l83wa

کارگاه «کتاب سینما ۳» با نمایش فیلم «هابیت» برگزار می‌شود

چ, 06/22/1396 - 15:40
چهارشنبه, 22 شهريور, 1396 - 15:40

کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد با همکاری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، کارگاه «کتاب سینما ۳» را با موضوع فیلم هابیت برگزار می‌کند.

کارگاه «کتاب سینما ۳»

داوود امیریان، نویسنده کودک و نوجوان در این کارگاه حضور خواهد داشت.

در کارگاه «کتاب سینما ۳» به نمایش و گپ و گفت‌وگو درباره فیلم «هابیت» ساخته پیتر جکسون بر اساس نوشته جان رونالد روئل تالین و ترجمه شاهده سعیدی پرداخته می‌شود.

گفتنی است نسخه دیجیتال کتاب «هابیت» در بخش دیجیتال کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد موجود است.

کارگاه «کتاب سینما ۳» روز سه‌شنبه ۲۸ شهریورماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد واقع در خیابان شریعتی، پلاک ۱۰۵۷ برگزار می‌شود.

حضور برای اعضای کتابخانه در این کارگاه رایگان است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۹۴۰۰۴-۲۱ تماس بگیرید یا به سایت www.hepl.ir مراجعه کنید.

درباره کتاب هابیت

کتاب «هابیت» با ساختاری افسانه‌ای و ترجمه جذاب و شیرین، داستان شخصی به نام «بیلی‌بگینز» است که تقریبا ناخواسته، زندگی ساکت و آرام و بی‌دغدغه خود را رها می‌کند و به امید دستیابی به گنجی تمام نشدنی که اسماگ اژدها از آن نگه‌داری می‌کند، با کوتوله‌ها وارد سفری بسیار خطرناک می‌شود.

کوتوله‌ها قهرمان نیستند؛ بلکه اشخاصی حسابگرند که برای پول ارزش زیادی قایل هستند. برخی از آن‌ها حقه‌باز و خائن و افرادی بسیار بد هستند، برخی هم نه، افرادی نسبتا خوب و شرافتمندند.

 

 

درباره نویسنده کتاب «هابیت»

جی آر آر تالکین نویسنده «هابیت» و «ارباب حلقه ها» پژوهشگر بریتانیایی ادبیات انگلوساکسن و قرون وسطا در سال ۱۸۹۲ در افریقای جنوبی زاده شد.

از آغاز شوق نوشتن او با عشق به زبان و اسطوره های ژرمنی، سروده‌های حماسی قهرمانی‌های رمنس‌های قرون وسطا، افسانه‌ها و قصه‌های پریان همراه بود.  تلاش تالکین در نخستین آثارش بازآفرینی متون کهن بود. تالکین از ۱۹۱۷ برای داستان‌هایش مکان تخیلی «زمین میانی» را آفرید؛ جایی که مکان وقوع ماجراهای «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» نیز شد.

کتاب «هابیت» در سال ۱۹۳۷ منتشر شد و بلافاصله با موفقیت فراوانی روبه‌رو شد  این داستان به سنت قصه‌های پریان بسیار نزدیک بود؛ اما در ساختار تفاوت‌های مهمی با آن‌ها داشت.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کارگاه کتاب سینمافیلم هابیتنمایش فیلم هابیتجی آر آر تالکیننقد کتاب هابیتآدرس کتابخانه حسینیه ارشادکتابخانه عمومی حسینیه ارشادداوود امیریانکتاب سینما ۳لینک کوتاه: http://ketabak.org/c18ap

عکاس و مالک «عکاسخانه فتو تهامی» درگذشت

چ, 06/22/1396 - 09:32
چهارشنبه, 22 شهريور, 1396 - 09:32نویسنده: فرزانه طاهری قندهاری

داریوش تهامی عکاس و مالک «عکاسخانه فتو تهامی» یکی از گنجینه‌های تصویری تاریخ اجتماعی تهران در میدان بهارستان، روز ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۶ در سن ۵۹ سالگی به علت عارضه مغزی در بیمارستان امام حسین (ع) تهران درگذشت.

روز خاکسپاری داریوش تهامی در قطعه نام‌آوران است و من به فیلم‌های روز ۹ مهرماه سال ۱۳۹۲ که از سوی موسسه برای دیدار و گفت‌وگو با او درباره کودکان از زاویه دوربین عکاسخانه فتو تهامی به میدان بهارستان رفته بودم، نگاهی می‌اندازم. گفت‌وگویی صمیمانه و راحت.

گذری بر تجربه داریوش تهامی، مالک «عکاسخانه فتو تهامی»

هر چه از موضوع تاریخی عکاسی و کودکان در عکس فاصله می‌گرفتیم و داریوش تهامی پا در خاطرات کودکی‌اش می‌گذاشت، تبسم‌ها و خنده‌هایش بیشتر می‌شد: خاطره شیرین نخسین ماشین اسباب‌بازی که عمویش از بیروت آورده بود، پیش‌بند گلدوزی‌شده نوزادیش که مادر تا ۲۰ سالگی پسرش حفظ کرده بود، اسباب‌بازی فروشی‌های شهرری، یویوهای تبلیغاتی کوکاکولا، بساط کردن اسباب‌بازی در محله با برادرش برای سرگرمی و بامیه‌فروش‌هایی که بیشتر بامیه‌ها را خودشان می‌خوردند یا بساط کردن کتاب‌های طلایی و نشریه‌های «کیهان‌بچه‌ها» و پیک‌هایی که خوانده بودند، مادربزرگ ۹۰ ساله‌ایی که با دنیای قصه‌هایش او را عاشق کتاب کرده بود و صدای «بچه ها سلام» صبحی در روزهای جمعه، چشم گذاشتن بر دریچه شهرفرنگ و دیدن تصاویر زیبایش، حتی خاطره تلخ سیلی مدیر مدرسه دوره ابتدایی هم که هنگام خوردن ۵ تا نوشابه مجانی در بوفه مدرسه که او را از رفتن به کلاس غافل کرده بود، بر صورتش نواخته شده بود، حالا شیرین و با نمک بود؛ مگر چند تا بچه در تاریخ نوشابه‌خوری شانس آورده بودند که ۴ بار پشت سر هم در تشتک نوشابه‌هایش نوشته باشد مجانی!

داریوش تهامی در سال ۱۳۳۷ متولد شد و از نوجوانی شاگرد عکاسخانه فتو تهامی ، عکاسخانه پدرش، اس‍ت‍اد س‍ی‍د ج‍واد ت‍ه‍ام‍ی‌ بود. تهامی در جایی می‌گوید: ازک‍ودک‍ی‌ ب‍ه‌ ع‍ک‍اس‍ی‌ ع‍لاق‍ه‌‌م‍ن‍د ب‍ودم‌ و گاهی اوق‍ات‌ در م‍غ‍ازه‌ پ‍در ف‍ع‍ال‍ی‍ت‌ م‍ی‌ک‍ردم‌ . درس‍ال‌ ۱۳۵۸ در دان‍ش‍گ‍اه‌ ه‍ن‍ره‍ای‌ درام‍ات‍ی‍ک‌ و ف‍ی‍ل‍م‌‌س‍ازی‌ پ‍ذی‍رف‍ت‍ه‌ ش‍دم‌. وق‍ت‍ی‌ پ‍درم ‌م‍طل‍ع‌ ش‍د گ‍ف‍ت: ‌ب‍ی‍ا پ‍ی‍ش‌ خ‍ودم‌، م‍درک‍ی‌ ب‍ه‌ ت‍و ن‍م‍ی‌ده‍م‌ ام‍ا ک‍ار ب‍دی‌ ه‍م‌ ن‍ی‍س‍ت‌! از آن‌ روز ب‍ه‌ ب‍ع‍د ب‍ه‌ ص‍ورت‌ ج‍دی‌ ب‍ه‌ ح‍رف‍ه‌ ع‍ک‍اس‍ی‌ پ‍رداخ‍ت‍م. پس از ف‍وت‌ پ‍درم‌ در س‍ال‌ ۱۳۶۲ ت‍ص‍م‍ی‍م‌ گ‍رف‍ت‍م‌ ع‍ک‍اس‍ی‌ را اداره‌ ک‍ن‍م‌ و ن‍گ‍ذارم‌ ف‍رام‍وش‌ ش‍ود. ه‍ر چ‍ن‍د ب‍اره‍ا ب‍ه‌ دل‍ی‍ل‌ م‍ش‍ک‍لات‌ زن‍دگ‍ی‌ ب‍ه‌ م‍رز ف‍روش‌ آن‌ رس‍ی‍دم‌ ام‍ا اح‍س‍اس‌ ک‍ردم‌ م‍ن‌ ب‍ه‌ ای‍ن‌ م‍م‍ل‍ک‍ت‌ و م‍ردم‍ان‍ش‌ دی‍ن‍ی‌ دارم‌. ع‍ک‍اس‍ی‌ ت‍ه‍ام‍ی‌ ب‍ای‍د ب‍م‍ان‍د ت‍ا خ‍ی‍ل‍ی‌ ح‍رف‌ها‌ ن‍ی‍ز ب‍م‍ان‍د. از آن‌ پ‍س‌ ب‍ه ‌ج‍م‍ع‌‌آوری‌ ع‍ک‍س‌‌ه‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌ اق‍دام‌ ک‍ردم‌. ت‍م‍ام‌ ت‍لاش‍م‌ ای‍ن‌ ب‍ود ک‍ه‌ ای‍ن‌ ع‍ک‍س‌‌ه‍ا از میان ن‍رون‍د.              

 

 

حاصل آن گفت‌وگوی طولانی در عکاسخانه فتو تهامی که فیلم‌هایش با صدای بساطی‌های روبه‌روی عکاسی و بوق ماشین‌های خیابان پر ترافیک نزدیک میدان پر شده بود، بخشی از تاریخ شفاهی کودکی، کودکان و نوجوانان اواخر دهه ۳۰ و ۴۰ تهران است که با اسکن بیش از ۵۰۰ عکس از کودکان و نوجوانان تهرانی، بخشی از گنجینه باارزش مستندات تصویری دوران کودکی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان را شکل داده است. گنجینه‌ایی که به طور حتم در پروژه مطالعات کودکی که هم اکنون در دستور کار موسسه است، به‌کار خواهد آمد.

آقای داریوش تهامی به خاطر سهم ارزشمندتان در روایت تاریخ فرهنگ کودکی سپاسگزاریم! یادتان گرامی!

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: داریوش تهامیموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانتاریخ ادبیات کودکانقدیمی ترین عکس های ایرانیعکاسخانه تهامیعکاسخانه فتو تهامیلینک کوتاه: http://ketabak.org/qn2b8

سیزدهمین شماره داروگ منتشر شد

س, 06/21/1396 - 09:17
سه شنبه, 21 شهريور, 1396 - 09:17

سیزدهمین شماره داروگ (نخستین نشریه نوجوانان دوستدار محیط‌زیست) منتشر شد. داروگ شهریورماه همراه با یک پوستر تمام‌رنگی رایگان و حال و هوای صلح و یوزپلنگ ایرانی به دکه‌ها آمده است.

بخش‌های گوناگون سیزدهمین شماره داروگ
 • کنکاش

«یوزپلنگ منقرض نمی‌شود، مگه‌نه؟» این پرسش را که دلواپسی کودکان و نوجوانان است، در این بخش هومن جوکار (مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی) در گفت‌و‌گو با داروگ به این سوال پاسخ می‌دهد.

 • پارک جانوران

«پسران دره انجیر» داستان یوزهایی است به نام ارسلان، اردلان و اردوان و نیز یوز قهرمانی به نام پویان که فاصله 215 کیلومتری از پناهگاه حیات‌وحش نایبندان در خراسان جنوبی را پای پیاده تا دره انجیر در حوالی یزد، طی کرده است. برای آشنایی با سرنوشت این یوزها باید بخش پارک جانوران سیزدهمین شماره داروگ را ورق بزنید.

 • طبیعت‌گردی

طبیعت‌گردی این شماره داروگ با دست پر به سراغ خوانندگانش آمده است؛ از سر زدن به دنیای شگفت‌انگیز بال پرندگان تا گشت و گذار کامل در موزه ملی ملک.

 • بچه‌های سبز

خواندن داستان‌هایی که به قلم بچه‌های داروگی نوشته شده باشد، لطف دیگری دارد. در این قسمت به جز خواندن نوشته‌های دوستانتان، با نظرات آن‌ها در مورد مطالب داروگ هم آشنا می‌شوید و شاید هوس کردید خودتان هم مطالبتان را برای داروگ بفرستید.

 • سرگرمی

مانند شماره‌های گذشته، داروگ شهریورماه پر از سرگرمی است؛ از معماهای مختلف تا دستور ساخت اوریگامی کبوتر صلح و خواندن حکایت دو کبوتر از کلیله و دمنه.

 • خبر خوش

در این بخش از سیزدهمین شماره داروگ با خبرهای خوبی درباره نوجوانان و محیط‌زیست آشنا می‌شوید.

 • زنبورانه

اگر به آشپزی علاقه دارید، خواندن زنبورانه این شماره را از دست ندهید. درست کردن لقمه‌پیچ قارچ و گوشتِ گردویی آن هم در دل طبیعت باید خیلی هیجان‌انگیز باشد. افزون بر این، این بازی محیط‌زیستی ایده‌های خوبی هم به شما یاد می‌دهد تا با دوستانتان در طبیعت انجام دهید.

 • زمین ما

در این بخش، گفت‌وگویی آموزنده با دکتر نوش‌آفرین انصاری، استاد کتابداری، عضو هیئت مدیره و دبیر شورای کتاب کودک، درباره ادبیات کودک و صلح در انتظارتان است و در ادامه هم با مفهوم جهانی صلح آشنا می‌شوید و به این پرسش پاسخ می‌دهید که چرا خورشید می‌درخشد؟

مانند داروگ‌های پیشین، سیزدهمین شماره داروگ نیز با ماجرای پرفسور در زیست‌بوم به پایان می‌رسد.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: ماهنامه داروگسیزدهمین شماره ماهنامه داروگنخستین نشریه دوستدار محیط زیستنشریه محیط زیستیآموزش محیط زیست به کودکاننوش آفرین انصاریشورای کتاب کودکادبیات کودکانلینک کوتاه: http://ketabak.org/3199z

هفتمین پادکست کتابخانه ملی ایران با صدای نویسندگان و مترجمان منتشر شد

د, 06/20/1396 - 10:19
دوشنبه, 20 شهريور, 1396 - 10:19

هفتمین پادکست کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران با عنوان «فردا به سفری بزرگ می روم» با صدای نویسندگان و مترجمانی نامدار منتشر شد.

هفتمین پادکست کتابخانه ملی

بر اساس اعلام کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران، در هفتمین پادکست کتابخانه ملی که با عنوان «فردا به سفری بزرگ می روم» منتشر شده است، صدای نویسندگان و مترجمانی چون کیوان عبیدی آشتیانی، فرزانه مهری، مهدی حجوانی، احمد شاملو، مصطفی رحماندوست، غلامرضا امامی و رامین مولایی به گوش می رسد.

در این پادکست بخش‌هایی از کتاب‌هایی چون «با کفش های دیگران راه برو» اثر شارون کریچ با ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی، «مانولیتو به سفر می رود» اثر الویرا لیندو و ترجمه فرزانه مهری، «سفر باورنکردنی ادوارد» اثر کیت دی کامیلو و ترجمه مهدی حجوانی، «ماهی سیاه کوچولو» اثر صمد بهرنگی، «شازده کوچولو» اثر آنتوان دوسنت اگزوپری و ترجمه احمدشاملو، «سه قصه» اثر امبرتو اکو و ترجمه غلامرضا امامی، «پنج تا انگشت بودند که» اثر مصطفی رحماندوست و «کافکا و عروسک مسافر» اثر جوردی سییرا فابرا با ترجمه رامین مولایی به گوش می‌رسد.
در هفتمین پادکست کتابخانه ملی بخش‌هایی از مجموعه‌های تلویزیونی همچون «ماجراهای هاکلبری فین» براساس کتابی به همین عنوان اثر مارک تواین، «دور دنیا در هشتاد روز» برگرفته از کتابی به همین عنوان اثر ژول ورن و«ماجراجویی‌های شگفت‌انگیز نیلس» بر اساس رمانی با عنوان سفر شگرف نیلس هولگرسون در سرزمین سوئد اثر سلما لاگرلاف نیز به گوش می‌رسد.

همچنین متناسب با محتوای این کتاب‌ها، بخش‌هایی از آلبوم‌های موسیقی «پرنده خیال» اثر محمدرضا علیقلی و «دنیای شادی» و «ترانه شادی» اثر ناصر نظر انتخاب شده است.

در شماره حاضر از قصه‌گویی ناهید شرف‌الدین برای کتاب «ماهی سیاه کوچولو» نیز استفاده شده است.

تصویر این پادکست نیز از کتاب «سفرباورنکردنی ادوارد» انتخاب شده است.

برای شنیدن هفتمین پادکست کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان با عنوان «فردا به سفری بزرگ می‌روم» به وبگاه کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران مراجعه کنید.

دیگر پادکست‌های کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران که پیش از این منتشر شده‌اند، «زمین لبخند می‌زند»، «سبزه‌های عید»، «انگار توی قصه‌ای»، «به خاطر لبخندی بر چهره کودکی»، «قلب سپیدی در سینه آن» و  «درختم چتر خود را می‌گشاید» نام دارند.

 

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: هفتمین پادکست کتابخانه ملی ایرانهفتمین پادکست کتابخانهپادکست برای کودکان و نوجوانانشازده کوچولوماهی سیاه کوچولوصمد بهرنگیآنتوان دوسنت اگزوپریدور دنیا در هشتاد روزژول ورنمارک تواینکیوان عبیدی آشتیانیمهدی حجوانیفرزانه مهریمصطفی رحماندوستترویج کتابخوانیکتاب کودک÷ادکست برای کودکان و نوجوانانکتابخانه ملی کودکان و نوجوانانادبیات کودکانفردا به سفری بزرگ می روممنبع: هفتمین پادکست کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران منتشر شدلینک کوتاه: http://ketabak.org/va3jr

سیب طلای جشنواره دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا به تصویرگری ایرانی اهدا شد

د, 06/20/1396 - 09:00
دوشنبه, 20 شهريور, 1396 - 09:00

نرگس محمدی، تصویرگر ایرانی، جایزه سیب طلای بیست و ششمین جشنواره دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا را برای کتاب «من یک گوزن بودم» نوشته احمد اکبرپور از آن خود کرد.

تصویرگری کتاب «من یک گوزن بودم» همچنین پیش از این، جایزه جشنواره تصویرگری سی جی کره (۲۰۰۹) را دریافت کرده و در نمایشگاه تصویرگری ایلوسترارته پرتغال (۲۰۰۹) نیز به نمایش درآمده بود.

 

 

جایزه بزرگ جشنواره دوسالانه تصویرگری براتسلاوا ۲۰۱۷ به تصویرگر هلندی، ودوینگ ولبدا رسید و در کنار نرگس محمدی، از ایران، دانیلا اولجنیکوا از کشور اسلواکی، آنا دسنیتسکایا از کشور روسیه، ماکی آرای از کشور ژاپن و جی-مین کیم از کره جنوبی نیز موفق به دریافت سیب طلایی، جایزه دوم این رقابت شدند. پلاک طلا این مسابقه نیز به اومانا رومانیشین و اندری لیسیو از اکراین، افرا آمیت، اسراییل بارون از مکزیک، میرروکوماچیکی از ژاپن و هانه بارتهولین از دانمارک اهدا شد. همچنین دیپلم افتخار ناشر برای دستاوردهای هنری به پیسی کوسی از هلند، دیپلم افتخار ناشر برای توسعه نشر در کشورهای در حال توسعه به سوریه، اندونزی و قنا و جایزه هیئت داوران کودک به پیتر اوخنار از اسلوواکی رسید.

 

بخشی از کتاب «من یک گوزن بودم»

 

در سال‌های گذشته تصویرگران ایرانی همچون فرشید مثقالی برای کتاب ماهی سیاه کوچولو (جایزه تشویقی، ۱۹۶۹)، نورالدین زرین کلک برای کتاب کلاغ‌ها (۱۹۷۱، سیب طلا)، بهمن دادخواه برای کتاب توکایی در قفس (پلاک طلا، ۱۹۷۳)، فرشید مثقالی برای کتاب آرش کمانگیر (سیب طلا، ۱۹۷۳)، محمدرضا دادگر برای کتاب یک حرف و دو حرف (پلاک طلا، ۱۹۸۷)، کریم نصر برای کتاب آب یعنی ماهی (پلاک طلا، ۱۹۹۱)، حافظ میرآفتابی برای کتاب‌های باید به فکر فرشته‌ها بود و الیاس (پلاک طلا، ۲۰۰۳)، علیرضا گلدوزیان برای کتاب‌های جوراب سوراخ و مداد سیاه مداد قرمز (درخت طلا، ۲۰۰۵)، هدا حدادی برای کتاب‌های اگر من خلبان بودم و باز باران (پلاک طلا، ۲۰۰۷)، فرشید شفیعی برای کتاب‌های پیوند و زربال (سیب طلا، ۲۰۰۷) و راشین خیریه برای کتاب‌های اگر من شهردار بودم و موج‌های دریا یک بطری را به ساحل آوردند (پلاک طلا، ۲۰۱۱) در جشنواره دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا موفق به کسب جایزه شده‌اند.

علی بوذری در این دوره از جشنواره به عنوان عضو هیئت داوران حضور داشت و در سمپوزیوم این جشنواره در کنار حسین شیخ رضایی و هدی حدادی به ارایه مقاله خواهد پرداخت. همچنین زهرا محمدنژاد در کارگاه تصویرگری آلبن برونفسکی شرکت خواهد کرد.

جشنواره دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا

جشنواره دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا، مهم‌ترین و منحصربه‌فردترین رویداد در زمینه تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است که با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه‌های ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در کشور اسلواکی برگزار می شود. در این رقابت، بهترین آثار حوزه تصویرگری کتاب کودک و نوجوان در دو سال گذشته که به صورت کتاب منتشر شده‌اند، به نمایش در‌می‌آید. داوران این جایزه از میان کارشناسان بین‌المللی برگزیده می‌شوند. در ایران شورای کتاب کودک – شعبه ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان- و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، معرفی تصویرگران، داوران و شرکت‌کنندگان در نشست‌های کارشناسی را برعهده دارند.

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: نرگس محمدیجشنواره دوسالانه تصویرگری براتیسلاواتصویرگری براتیسلاوافرشید مثقالیتصویرگران ایرانیجشنواره دوسالانه تصویرگریتصویرگری کتاب های کودکانمن یک گوزن بودمکتاب کودکجایزه سیب طلاسیب طلای براتیسلاوااحمد اکبرپورکتاب مناسب برای کودکانآرش کمانگیرمنبع: سیب طلای براتیسلاوا در دستان نرگس محمدیلینک کوتاه: http://ketabak.org/dr2p9

روز جهانی سوادآموزی با شعار «سوادآموزی در دنیای دیجیتال»

چ, 06/15/1396 - 14:51
چهارشنبه, 15 شهريور, 1396 - 14:51برگردان: فاطمه بدری

۸ سپتامبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۶ روز جهانی سوادآموزی است که با شعار «سوادآموزی در دنیای دیجیتال» در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.

هدف از شعار امسال این روز جهانی این است که توجه جواعه را به این نکته سوق دهد که مردم برای هدایت جامعه‌ای که استفاده از رسانه‌های دیجیتالی در آن رو به رشد است، چه مهارت‌های سوادآموزی‌ای را نیاز خواهند داشت.

اهداف امسال روز جهانی سوادآموزی عبارت است از:
 • انعکاس‌دهنده این پرسش باشد که در جوامعی که رسانه‌های دیجیتالی در آن رو به افزایش است، باسواد بودن به چه معناست
 • برنامه‌ها و سیاست‌های تاثیرگذار را برای گسترش مهارت‌های سوادآموزی در دنیای دیجیتال را کشف کند
 • و اینکه چگونه تکنولوژی‌های دیجیتالی می‌تواند پیشرفت حرکت به سوی دستیابی به اهداف توسعه پایدار، به ویژه هدف چهارم آن که درباره سوادآموزی کودکان و بزرگسالان است، پشتیبانی کند.

۲۶ اکتبر ۱۹۶۶ در چهاردهمین کنفرانس عمومی یونسکو، ۸ سپتامبر، روز جهانی سوادآموزی اعلام شد تا به جوامع بین‌المللی اهمیت سوادآموزی برای اشخاص و اجتماع‌ها و همچنین نیاز شدید به تلاش‌های بیشتر جهت گسترش سواد در جامعه را یادآور کند. این روز فرصت مناسبی برای دولت‌ها، جوامع مدنی و سهامداران است تا پیشرفت‌های سوادآموزی را برجسته و چالش‌های باقی‌مانده بر سر راه سوادآموزی در جهان را منعکس کنند. از نخستین روز جهانی سوادآموزی که در سال ۱۹۶۷ برگزار شد، این روز هر ساله با هماهنگی سازمان یونسکو و کشورها در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود تا دستور کار سوادآموزی را در سطح جهانی، منطقه‌ای و ملی ارتقا دهد.

بر اساس آمار یونسکو در حال حاضر حدود ۷۷۵ میلیون بزرگسال در جهان فاقد حداقل مهارت‌های سوادی در جهان هستند؛ از هر 5 بزرگسال، یک نفر هنوز سواد ندارد که دو سوم آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند؛ ۶۰.۷ میلیون کودک در سراسر جهان از رفتن به مدرسه محروم هستند و بسیاری از کودکان هم به طور نامنظم در آن حضور دارند یا مدرسه را رها می‌کنند

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشدر دنیا چه خبرکلیدواژه: روز جهانی سوادآموزیسازمان یونسکواهمیت سوادآموزیسوادآموزی در دنیای دیجیتالمنبع: 1 International Literacy Day 2017International Literacy Day 2017لینک کوتاه: http://ketabak.org/df4dj

ساخت برج با لیوان در دهمین بسته فعالیت «سلام تابستان»

چ, 06/15/1396 - 12:03
چهارشنبه, 15 شهريور, 1396 - 12:03

سایت کتابک، دهمین بسته فعالیت «سلام تابستان» را با معرفی بازی گروهی «با لیوان کاغذی برج بسازید» ویژه کودکان و خردسالان در دومین هفته شهریورماه ۱۳۹۶ منتشر کرد.

انجام بازی‌های گروهی، سرعت عمل کودکان را بهبود می‌دهد و مهارت‌های تمرکز، دقت و حل مسئله را در آنان تقویت می‌کند. کودکان در خلال انجام بازی‌های گروهی، مشارکت، همکاری و هماهنگی با دیگر اعضای گروه را می‌آموزند. در بازی «با لیوان کاغذی برج بسازید» از هر یک از گروه‌ها خواسته شده با کمک یک کش و چند نخ و بدون دخالت مستقیم دست، با استفاده از لیوان‌ها برج بسازند. کودکان در این بازی برای رسیدن به نتیجه مطلوب، وادار خواهند شد تا در گروه به بهترین شکل مشارکت کنند و هماهنگی لازم را با سایر اعضای گروه داشته باشند.

 

 

سایر فعالیت‌های دهمین بسته فعالیت «سلام تابستان»

در بخش کودک و طبیعت این شماره، کودکان را با تجربه تازه ساختن «خلوتگاه» در طبیعت آشنا کنید. کودکتان را به طبیعت ببرید تا او افزون بر فعالیت فیزیکی، کشف‌های تازه‌ای را در طبیعت داشته باشد. با استفاده از چند تکه پارچه و یک طناب یا با کمک چند تکه چوب، یک خلوتگاه همراه با کودکتان بسازید.

 

 

در بخش آشپزی دهمین بسته فعالیت «سلام تابستان» کودکان درست کردن پن‌کیک موزی را تجربه می‌کنند. سپس می‌توانند از پن‌کیک‌ها برای ساختن شکلک‌های بامزه استفاده کنند.

 

 

در بخش کاردستی کودکان می‌آموزند با کمک چند تکه کاغذ یا مقوای رنگی و نخ چگونه یک بالن رنگارنگ بسازند.

 

 

در بخش بازی و سرگرمی دهمین بسته فعالیت سلام تابستان نیز از کودکان خواسته شده تعدادی از اشیا تعیین‌شده را در تصویر بیابند.

 

 

معرفی کتاب + فعالیت این هفته، کتاب «خرگوش حکیم» را به کودکان معرفی کرده است و فعالیت‌هایی که کودکان می‌توانند در پیوند با این کتاب انجام دهند را نیز ارائه داده است.

 

 

سایر فعالیت‌های سلام تابستان را که در هفته‌های گذشته منتشر شده است، در لینک‌های زیر ببینید:

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکان پیوستاندازه معرفی کتاب+فعالیت153.21 کیلوبایت آشپزی با کودکان197.63 کیلوبایت کاردستی136.28 کیلوبایت بازی گروهی168.64 کیلوبایت کودک و طبیعت234.73 کیلوبایت بازی و سرگرمی244.58 کیلوبایت کلیدواژه: سلام تابستاندهمین بسته فعالیت سلام تابستانفعالیت های سلام تابستانفعالیت سلام تابستانکودک و طبیعتبازی کودک در طبیعتچادر زدن در طبیعتکتاب خرگوش حکیمکتابخوانی برای کودکانساخت کاردستی با وسایل دورریختنیبازی گروهیبازی گروهی با کودکانبازی با کودکانبازی های جالب در طبیعتبازی های جالب برای کودکانبازی های مناسب برای کودکانساخت کاردستی با کودکانکتاب کودکترویج کتابخوانیگذراندن تعطیلات با کودکانآشپزی با کودکانروش تهیه پن کیک موزیغذاهایی برای کودکانکاردستی با غذاساخت کاردستی با غذاروش تهیه پنکیکغذای مناسب برای کودکانلینک کوتاه: http://ketabak.org/6j85x

برگزاری برنامه «قصه ها در هنر کودکان» در پنجاهمین سالگرد تولد ماهی سیاه کوچولو

چ, 06/15/1396 - 11:19
چهارشنبه, 15 شهريور, 1396 - 11:19

موسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهر به مناسبت پنجاهمین سالگرد تولد قصه ماهی سیاه کوچولو، در روز شعر و ادب فارسی، برنامه «قصه ها در هنر کودکان» را برگزار می کند.

برنامه‌هایی که «قصه ها در هنر کودکان» ارائه خواهند شد:

در این برنامه دو نمایش و سرود و نمایشگاه کارهای هنری کودکان از دو مرکز موسسه شکوفایی استعدادهای مهر، واقع در محله اتابک و شهرک رضویه که از آذرماه ۱۳۸۹ به کودکان نیازمند و خانواده‌هایشان در منطقه خاوران تهران خدمت‌رسانی می‌کند، ارائه خواهد شد.

دكتر فاطمه قاسم زاده، مدير شبكه ياري کودکان کار و زهرا فرماني مدير موسسه بادبادك، سخنرانان این برنامه با موضوع هنر، ادبيات و آموزش و پرورش كودك خواهند بود. همچنین نمایش «ماهی سیاه کوچولو» نوشته صمد بهرنگی در پنجاهمین سالگرد خلق این قصه از سوی گروه تئاتر شکوفا در مرکز شهرک رضویه اجرا خواهد شد و سپس کودکان گروه تئاتر شکوفا در مرکز اتابک نمایش سیمرغ آرزو را اجرا خواهند کرد.

 

 

از دیگر برنامه‌های «قصه ها در هنر کودکان»، به نمایش درآوردن کارهای هنری کودکان شکوفا بر اساس قصه ماهی سیاه کوچولو و چند قصه دیگر شامل نقاشی‌ها و کتابچه تصویرسازی و ماسک‌های کودکان از شخصیت‌های قصه‌ها در گالری فرهنگسرای ارسباران خواهد بود. همچنین نقاشی و نوشته‌ها، طرح‌ها و ماکت‌های کودکان از فضای خیالی آرزوهایشان در ادامه کار روی قصه زال و سیمرغ، همراه با توضیحات کودکان درباره ایده‌هایشان ارائه می‌شود.

برنامه «قصه ها در هنر کودکان» با حضور و مشاركت كودكان، مادران و مربيان هنري و فرهنگي و همراهان موسسه و كانون‌هاي شبكه ياري کودکان کار برگزار مي‌شود.

در فراخوان این موسسه همه کودکان دعوت شده‌اند با ارسال نقاشی‌هایی که بر اساس قصه‌ها کشیده‌اند در نمایشگاه نقاشی شرکت کنند. در هماهنگی و دریافت آثار کودکان، مجموعه دامون (اپلیکیشن نمایش نقاشی‌های کودکان در معرض آسیب) با موسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهر همکاری می‌کند.

جهت ارسال و هماهنگی تحویل آثار و نقاشی‌ها می‌توانید تا تاریخ ٢٠ شهریورماه ۱۳۹۶ با گروه دامون به آدرس تلگرام @Damon_admin یا شماره تماس ۹۳۳۸۵۰۱۲۰۳ در ارتباط باشید.

برنامه «قصه ها در هنر کودکان» ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۲ در فرهنگسرای ارسباران واقع در تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا برگزار خواهد شد.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: ماهی سیاه کوچولوصمد بهرنگیموسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهرشبکه یاری کودکان کارفاطمه قاسم زادهزهرا فرمانیقصه ماهی سیاه کوچولوفرهنگسرای ارسبارانآدرس فرهنگسرای ارسبارانپنجاهمین سالگرد تولد ماهی سیاه کوچولولینک کوتاه: http://ketabak.org/ey03d

نمایشگاه نقاشی صلح کودک در روز جهانی صلح برگزار می‌شود

د, 06/13/1396 - 13:18
دوشنبه, 13 شهريور, 1396 - 13:18

ویژه برنامه روز جهانی صلح با موضوع «تعلیم و تربیت صلح‌آمیز» همراه با برگزاری نمایشگاه نقاشی صلح کودک برگزار می‌شود.

در ویژه برنامه این روز جهانی، دکتر نعمت‌الله فاضلی، انسان‌شناس و نویسنده به سخنرانی درباره موضوع «مفهوم فرهنگ صلح» خواهد پرداخت و شهره یوسفی، کارشناس ادبیات کودک و آموزش و پرورش پیش دبستان، درباره موضوع «کتاب‌های صلح‌آمیز کودکان و روش‌های آموزشی صلح‌آمیز برای کودکان» سخنرانی خواهد کرد.

در کنار برگزاری نمایشگاه نقاشی صلح از دیگر برنامه‌های روز جهانی صلح همچنین می‌توان به اجرای موسیقی شامل تک‌نوازی پیانو با قطعات موسیقی صلح، به پرواز درآوردن هزار درنای صلح، ساختن پازل مشارکتی صلح و برگزاری نمایشگاه نقاشی صلح که دربرگیرنده آثاری از کودکان کرج است، اشاره کرد.

ویژه برنامه روز جهانی صلح، دوشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۵ تا ۲۰ در کرج، چهارراه کارخانه قند، فرهنگسرای کوثر برگزار می‌شود.

۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷ برابر با ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۶ روز جهانی صلح نام‌گذاری شده است. هدف از برگزاری این روز، برقراری صلح در جهان، به ویژه به حذف خشونت و جنگ در تمامی نقاط دنیا است. گاهی ممکن است منجر به به آتش‌بسی موقت در مناطق جنگی برای دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه شود. روز جهانی صلح برای نخستین‌بار در سال ۱۹۸۲ برپا شدو تا کنون در بسیاری از کشورها و میان گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی و افراد گوناگون ادامه یافته ‌است.

«درنا» سمبل روز جهانی صلح است و به داستان معروف ساداکو ساساکی برمی‌گردد. ساداکو پس از بمباران هیروشیما زنده ماند اما بر اثر موج‌های حاصل از انفجار و به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات اتمی به بیماری لوسمی مبتلا شد و به بیمارستان صلیب سرخ منتقل شد. ساداکو در دوران بیماری، امیدش را از دست نداد و بر اساس افسانه‌ای ژاپنی که می‌گوید اگر هزار درنای کاغذی بسازید به آرزوی خود می رسید، ساختن درنا را آغاز کرد اما فقط توانست ۶۴۴ درنا بسازد و در فوریه ۱۹۵۵ بر اثر بیماری درگذشت. پس از مرگ او، دوستانش ساختن درنای کاغذی را ادامه دادند تا تعداد آن به هزار درنا رسید و سپس در نامه‌ای به سازمان ملل متحد، این موضوع را شرح دادند و از آن پس درنا نماد صلح در جهان شد.
 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: روز جهانی صلحدرناهای کاغذینمایشگاه نقاشی کودکاننمایشگاه نقاشی صلحقطعات موسیقی صلحبرقراری صلح جهانیصلح جهانیسازمان ملل متحد

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان