تازه‌های کتابک

اشتراک در خوراک تازه‌های کتابک
به‌روز شده: 4 ساعت 53 دقیقه قبل

دور نخست کارگاه‌های «با من بخوان» در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ برگزار شد

چ, 09/01/1396 - 09:28
چهارشنبه, 1 آذر, 1396 - 08:28

مهر و آبان‌ماه ۱۳۹۶ دور نخست کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی با من بخوان در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ در هشت منطقه ایران برگزار شد.

برنامه «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سال تحصیلی جدید ۸ منطقه ایران شامل جیرفت در استان کرمان، سراوان، نیک‌شهر، ایرانشهر، زابل و زاهدان در استان سیستان و بلوچستان، کوهدشت در استان لرستان و منطقه بازوفت در استان کهکیلویه و بویراحمد را زیر پوشش قرار داد و نخستین دور کارگاه‌های خود را برای مربیان و آموزگاران این مناطق برگزار کرد.

عناوین دور نخست کارگاه‌های «با من بخوان» در سال تحصیلی ۹۶-۹۷

این کارگاه‌ها در دور نخست، موضوع آموزش خلاق سواد پایه را در برمی‌گیرد که عناوین آن عبارت‌اند از:

 • کارگاه آواورزی و الفباورزی
 • کارگاه ریاضی آموز لولوپی
 • کارگاه واژه نامه چیستانی
 • و کارگاه نمایش و هنر در پیوند با آموزش خلاق سواد پایه

در برگزاری دور نخست کارگاه‌های «با من بخوان» در سال تحصیلی جدید، بیش از ۳۰۰ مربی و آموزگار آموزش دیدند تا بر پایه این آموزش‌ها، روش‌های آموزش خلاق سواد پایه را در کلاس‌های خود به کار گیرند. همچنین با حمایت پشتیبانان برنامه، تمامی کلاس‌های درس تحت پوشش «با من بخوان»، بسته‌های آموزش خلاق سواد پایه این برنامه را شامل «آواورزی با سی بی لک»، «الفباورزی با کاکاکلاغه»، «لولوپی+ ۰»، «لولوپی+۱»، «واژه‌نامه چیستانی» و «فارسی‌آموز نخودی» بر اساس پایه تحصیلی دانش‌آموزان همراه با یک کتابخانه کلاسی دریافت کردند.

گفتنی است در منطقه کوهدشت و بازوفت، افزون بر برگزاری کارگاه‌های آموزش خلاق سواد پایه، کتابخانه کودک محور نیز راه‌اندازی شده است و کتابداران آموزش های لازم را در کارگاه «کتابخانه‌های کودک محور» گذرانده‌اند.

همچنین افزون بر مناطق ذکرشده، امسال ۲ مدرسه در ورامین از پایه‌های اول تا ششم نیز زیر پوشش برنامه «با من بخوان» قرار گرفته‌اند. به‌زودی کتابخانه کودک محور نیز در آنجا راه‌اندازی خواهد شد.

پشتیبانان اجرای این برنامه در سال جاری شامل شرکت عمران آذرستان، شرکت سازورسازه آذرستان، شرکت آرین رشد افزا، شرکت ایداج، شرکت بالین تک، انجمن یارا، خانواده دانایی و خانم خرمن کسراییان در این مناطق بوده‌اند.

دور بعدی کارگاه‌ها در آذر و دی‌ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهند شد که به آموزش بلندخوانی، عناصر داستان، ادبیات کودک و کتاب‌های باکیفیت، خواهند پرداخت. هم‌زمان کتاب‌های دور دوم این برنامه نیز شامل کتاب‌های باکیفیت ادبیات کودکان به همراه فعالیت‌ها و دستنامه‌ها به مناطق ارسال خواهد شد.

لازم به ذکر است پیش از برگزاری کارگاه‌های دور دوم، کارشناسان با من بخوان از کلاس‌ها و مدارسی که مربیان آن‌ها در دور نخست کارگاه‌های برنامه شرکت کرده بودند، تحت پوشش برنامه با من بخوان بازدید خواهند کرد و به ارزیابی و برطرف کردن ایرادها و راهنمایی آموزگاران خواهند پرداخت.

 

اجرای برنامه «با من بخوان» در منطقه ایرانشهر

 

فضاسازی و تجهیز کتابخانه کودک‌محور«با من بخوان» در منطقه لارستان

 

اجرای برنامه «با من بخوان» در منطقه سراوان

 

اجرای برنامه «با من بخوان» در منطقه زابل

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخواندور نخست کارگاه های با من بخوانکارگاه های ادبیات کودکانترویج کتابخوانیادبیات کودکانخواندن با کودکانفارسی آموز نخودیالفباورزی با کاکاکلاغهآواورزی با سی بی لکلینک کوتاه: https://ketabak.org/y74fk

برترین کتاب های مصور کودکان به انتخاب نیویورک تایمز

د, 08/29/1396 - 12:16
دوشنبه, 29 آبان, 1396 - 11:16

شصت و‌ پنجمین دوره جایزه سالانه برترین کتاب های مصور کودکان برگزار شد. در این دوره برای نخستین بار روزنامه نیویورک‌تایمز با کتابخانه عمومی نیویورک در برگزاری این جایزه همکاری داشت.

روزنامه نیویورک‌تایمز و کتابخانه عمومی نیویورک با هدف شناسایی بهترین‌های ادبیات کودکان، در شصت و پنجمین دوره جایزه سالانه کتاب های مصور کودکان، برترین کتاب های مصور کودکان و نوجوانان را معرفی کردند.

همانند سال‌های گذشته، برندگان جایزه از سوی هیاتی متشکل از سه داور انتخاب شدند. گزینش آثار تنها براساس شایستگی‌های هنری بوده است. استیون گوارناچیا، استاد تصویرسازی در کالج طراحی پترسون و نویسنده و تصویرگر چندین کتاب؛ مارجوری پرایسمن، نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودک و برنده دو نشان کالدکوت و همچنین دو جایزه بهترین کتاب مصور از سوی نیویورک‌تایمز، لوییز لارای، کتابدار ارشد بخش کودکان کتابخانه عمومی نیویورک داوران این دوره جایزه جایزه سالانه کتاب‌های مصور کودکان بودند.

برترین کتاب های مصور کودکان در سال ۲۰۱۷
 • «مادی: داستان افسانه موسیقی بلوز مادی واترز»

نویسنده: مایکل ماهین، تصویرگر: ایوان تورک

این کتاب داستان زندگی مادی واترز است که هنگام تولد نامش مکینلی مورگان‌فیلد بود. او از کودکی سرشار از فقر خود در دلتای می‌سی‌سی‌پی، به صحنه موسیقی شیکاگو رسید. ایوان تورک، تصویرگر این کتاب با تغییر رنگ زمینه برای هر بخش از زندگی مادی واتزر، اصالت این موزیسین افسانه‌ای را با هنر خیره‌کننده‌اش و همچنین با تکه روزنامه‌های قدیمی، جوهر پرینتر و رنگ‌ها در صفحات کتاب به تصویر می‌کشد.

 

 

 • «فریدا کالو و حیواناتش»

نویسنده: مونیکا براون، تصویرگر: جان پارا

یکی از برترین کتاب های مصور کودکان سال ۲۰۱۷ فریدا کالو و حیواناتش است. حیوانات متعدد- از جمله یک گوزن، یک گربه و دو میمون عنکبوتی- زندگی فریدا کالو را تحت تاثیر قرار داده و بخش مهمی از هنر او بودند. این کتاب به روابط فریدا کالو را با حیوانات‌اش را در طول زندگی‌اش پرداخته است. جان پارا، تصویرگر کتاب با نقاشی‌های اکرلیک ظریف، استایل کالو، جعبه رنگ‌آمیزی‌ و محیط مکزیکی او را احضار می‌کند.

 

 

 • «درباره یک روز بیکاری جادویی»

نویسنده و تصویرگر: بئاتریس آلماگنا

دختر جوانی در یک روز آخر هفته بارانی در حومه شهر- بدون اینکه اجازه‌ی داشتن وسایل الکترونیکی و ارتباطی را با خودش داشته باشد- احساس ناخوشایندی دارد تا اینکه قدم در راه می‌گذارد و رضایت عمیقی از وقت‌گذرانی در طبیعت احساس می‌کند.

 

 

 • «پلوم»

نویسنده و تصویرگر: ایزابل سیملر

پلوم، گربه‌ای است که در این کتاب پرندگان می‌خرامد؛ هر صفحه از این کتاب، مطالعه‌ی دقیق یکی از گونه‌های پرندگان و جزئیات پر هر کدام‌شان است.

 

 

 • «روث بیدر جینزبرگ: مورد آر.بی.جی علیه نابرابری»

نویسنده: جانا وینتر، تصویرگر: استیسی اینرست

این کتاب داستان دختری است که با پیگیری مبارزه علیه نابرابری بر تبعیض جنسیتی زمان خودش غلبه می‌کند.

 

 

 • «راه بازگشت به خانه در شب»

نویسنده و تصویرگر: آکیکو میاکوشی

سرپرستان یک حیوان خانگی کوچک، او را از میان شهر به سلامت به خانه برمی‌گردانند.

 

 • «شهر کنار دریاچه است»

نویسنده: جوان شوارتز، تصویرگر: سیدنی اسمیت

پسرکی هر روز شاهد آن است که پدرش به معدن می‌رود. پسرک می‌داند که او هم روزی لذت زندگی در خانه‌اش در شهری ساحلی را به مقصد کار در عمق تاریکی معادن ترک خواهد کرد.

 

 

 • «رودخانه»

نویسنده و تصویرگر: مارک مارتین

دختری از پنجره به بیرون خیره شده است و تصور می‌کند به رودخانه‌ای که در حال تماشای آن است،، می‌رود؛ به مجموعه‌ای از چشم‌اندازهای جذاب و پرماجرا.

 

 

 • «پادشاه آسمان»

نویسنده: نیکولا دیویس، تصویرگر: لورا کارلین

پسری ایتالیایی زندگی در کشوری جدید را آغاز می‌کند که بسیار سردتر و تاریک‌تر از سرزمین مادری‌اش است. او احساس تنهایی می‌کند تا اینکه با مردی کبوترباز آشنا می‌شود که به او کمک می‌کند، از پل میان جهان قدیمی و جدیدش عبور کند.

 

 

 • «پر»

نویسنده و تصویرگر: رمی کورجئون

دختری به نام پائولینا به باشگاه مشت‌زنی می‌رود تا بتواند مچ برادران بزرگ‌ترش را بخواباند و از کارهای خانه رهایی یابد.

 

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: کتاب های مصوربرترین کتاب های مصور کودکانکتاب کودکروزنامه نیویورک تایمزجایزه سالانه کتاب های مصور کودکانمنبع: خبرگزاری ایبنالینک کوتاه: https://ketabak.org/ow54a

برنامه «با من بخوان» به یاری کودکان زلزله زده کرمانشاه می‌شتابد

د, 08/29/1396 - 02:53
دوشنبه, 29 آبان, 1396 - 01:53

برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با هدف کتاب درمانی با کودکان زلزله زده از راه برگزاری نشست بلندخوانی، فعالیت خود را در مناطق آسیب‌دیده استان کرمانشاه آغاز کرد.

نخستین گروه اعزامی «با من بخوان» از صبح روز شنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۶ برنامه کتاب درمانی خود را به روش بلندخوانی کتاب‌های باکیفیت و انجام فعالیت‌های گوناگون در پیوند با کتاب برای کودکان زلزله زده در مناطق آسیب‌دیده در کرمانشاه آغاز کرد تا با این روش، کودکان را در تحمل بار فشارهای روحی ناشی از وقوع بحران یاری رساند. روستای زرده در شهرستان کرند غرب، یکی از روستاهای آسیب‌دیده از زلزله ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶، نخستین منطقه‌ای است که برنامه بلندخوانی گروه «با من بخوان» در آن به‌اجرا درآمده است. به‌زودی کتاب درمانی و نشست‌های بلندخوانی روستای حسن‌سلیمان و دیگر روستاهای آسیب‌دیده کرمانشاه نیز از سوی گروه «با من بخوان» برگزار خواهد شد.

 

 

 

کتاب‌هایی که اعضای «با من بخوان» در جریان کتاب درمانی و برگزاری نشست‌های بلندخوانی با کودکان زلزله زده سهیم می‌شوند، کتاب‌های باکیفیتی است که با پشتیبانی مالی نیکوکاران و همچنین مشارکت انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، انتشارات فنی ایران، انتشارات هوپا و انتشارات دیبایه، همراه با ماهنامه‌هایی از داروگ و نبات تهیه و به برنامه «با من بخوان» اهدا شده است.

 

 

همچنین کارگروه کتابخانه‌های برنامه «با من بخوان» نیز در حال طراحی کتابخانه‌های کودک محور در کانکس‌های «با من بخوان» در مناطق زلزله زده هستند. برنامه «با من بخوان» با پشتیبانی انجمن علمی فرهنگی یاری، دو کانکس به مناطق زلزله زده ارسال کرده است که یکی از آن‌ها در شهرستان سرپل ذهاب کنار ساختمان شهرداری و دیگری در روستای زرده واقع شده‌اند. به‌زودی این کانکس‌ها به شکل کتابخانه‌هایی کودک محور، فضاسازی و با کتاب‌های باکیفیت ویژه گروه‌های سنی گوناگون کودکان و نوجوانان تجهیز خواهند شد. کتابخانه‌های کودک محور «با من بخوان» افزون بر فراهم‌آوردن کتاب‌های باکیفیت، نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های گوناگون در پیوند با کتابخوانی را برای کودکان در بحران با هدف کتاب درمانی برگزار خواهند کرد.

هم‌یارانی که علاقه‌مند به یاری رسانی در پروژه کتاب درمانی با کودکان در بحران و استمرار فعالیت‌های کتابخوانی در قالب برنامه «با من بخوان» در مناطق زلزله زده هستند، می‌توانند جهت واریز کمک‌های نقدی خود با هدف تهیه کتاب‌های باکیفیت برای کودکان و تجهیز کتابخانه‌های کودک محور به آدرس زیر مراجعه کنند.

 

 

فواید کتاب درمانی

كتاب درمانی در مواردی توصیه شده‌ است كه كودكان در فشارهای روحی ناشی از رخدادهای ناگوار قرار دارند. وقوع بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله، یکی از این رخدادها است. ادبیات می‌تواند كودكان را در درك عواطف خود، همذات‌پنداری با شخصیت‌هایی در داستان كه احساس‌های مشابه را تجربه می‌كنند و نیز كسب بینشی نوین نسبت به چگونگی برخورد دیگران با همان مشكلات، یاری رساند. كتاب می‌تواند نقشی همچون آینه را برای كودكان بازی كند؛ به این معنا كه بازتاب‌‌دهنده‌ی ویژگی‌های ظاهری، روابط، احساس‌ها، اندیشه‌های آن‌ها در پیرامونشان باشد. همچنین كتاب می‌تواند چون پنجره‌ای رو به جهان باشد كه كودكان را به نگاه فراتری از خود و پیرامون‌شان دعوت كند تا با شخصیت‌ها و شرایط پیوند برقرار کنند.

 

 

خواندن با کودکان زلزله زده و در بحران

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پیش از این تجربه حضور در میان کودکان بحران دیده و کتاب درمانی با این گروه را در سال ۱۳۹۱ با وقوع زلزله‌ای در آذربایجان شرقی داشته است. در نخستین روزهای پس از زلزله آذربایجان، کارشناسان برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در روستاهای زلزله‌زده این استان حاضر شدند و همراه با اهدای کتاب و لوازم کمک آموزشی، اقدام به برگزاری کارگاه‌های بلندخوانی برای مربیان مهد در ۱۲ روستا کردند.

 

 

 

 

مقاله‌هایی برای کمک به شما برای رویارویی با بحران و وقوع بلایای طبیعی:

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کودکان زلزله زدهبلایای طبیعیکودکان در بحرانکودک در بحرانادبیات کودکانکمک به کودکان مناطق زلزله زدهبا من بخوانبرنامه با من بخوانخواندن با کودکان در بحرانزلزله کرمانشاهکمک به زلزله زدگانرفتار با کودکان در بحرانکتاب کودککتاب باکیفیتلینک کوتاه: https://ketabak.org/em5da

فهرست کتاب‌های مناسب برای اهدا به کودکان در بحران

ش, 08/27/1396 - 16:50
شنبه, 27 آبان, 1396 - 15:50

سایت کتابک، فهرست کتابی را با هدف راهنمایی اهداکنندگان و خیران در انتخاب کتاب‌هایی مناسب برای اهدا به کودکان در بحران منتشر می‌کند.

یکشنبه ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ زلزله‌ای به بزرگای ۷٫۳ ریشتر در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه رخ داد که بر اثر آن، خسارت‌هایی مالی و جانی به برخی از مناطق استان کرمانشاه وارد شد. اکنون برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» و بسیاری از گروه‌های ترویج کتابخوانی اقدام به کتاب درمانی با این کودکان آسیب‌دیده از راه برگزاری نشست‌های بلندخوانی و انجام فعالیت‌های گوناگون در پیوند با خواندن کرده‌اند تا از این راه فشار روحی ناشی از وقوع این رخداد را در کودکان بکاهند.

نیکوکارانی که علاقه‌مند به یاری‌رسانی به کودکان مناطق زلزله زده هستند، می‌توانند از فهرست کتاب‌های کتابک برای اهدا به کودکان در بحران زلزله کرمانشاه بهره‌مند شوند. همچنین امکان خرید بسیاری از کتاب‌ها نیز از فروشگاه کتاب هدهد به صورت آنلاین و حضوری وجود دارد. جهت خرید کتاب از کتاب هدهد می‌توانید به لینک کنار هر کتاب مراجعه کنید یا با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرید. همچنین بسیاری از هم‌یاران که امکان ارسال مستقل کتاب به کودکان آسیب‌دیده از زلزله کرمانشاه را ندارند، می‌توانند با هماهنگی با کتاب هدهد، ارسال کتاب‌های خریداری‌شده خود را به مناطق زلزله‌زده به این فروشگاه بسپارند.

فهرستی برای اهدا به کودکان در بحران

 

- فهرست کتاب‌های سرگرم‌کننده و لذت‌بخش

 

 

 

 

 

 

 • جانوران دریایی (انتشارات دیبایه) – خرید از کتاب هدهد
 • یک جعبه جالب (انتشارات پیک ادبیات)
 • اگر به یک موش شیرینی بدهی... (کتاب‌های زرافه- انتشارات سیمای شرق) – خرید از کتاب هدهد
- فهرست کتاب‌های شادی‌بخش و انگیزه‌بخش

 

 

 

 

 

 

- کتاب‌هایی درباره شناخت احساسات

کودکان برای اینکه بتوانند درباره احساسات خود صحبت کنند، باید به‌خوبی آن‌ها را بشناسند. این فهرست را می‌توانید برای اهدا به کودکان در بحران انتخاب کنید.

- فهرست کتاب‌هایی درباره مرگ

فهرست کتاب‌هایی درباره مرگ به کودکان کمک می‌کند تا با مسئله مرگ مواجه شوند، با آن کنار بیایند و آن را راحت‌تر بپذیرند.

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: کودکان در بحرانفهرست کتاب برای کودکان آسیب دیدهکتابخوانی با کودکان آسیب دیدهکتاب برای کودکان زلزله زدهاهدا به کودکان در بحرانکودکان زلزله زدهکودکان زلزله زده کرمانشاهزلزله کرمانشاهفهرست کتاب برای کودکانکتاب کودککتاب های مناسب برای کودکانکتاب مناسب برای نوجوانانانشترات فنیلینک کوتاه: https://ketabak.org/fv71j

کارگاه دوروزه «نمایش» در سطح مقدماتی برگزار می‌شود

چ, 08/24/1396 - 09:20
چهارشنبه, 24 آبان, 1396 - 08:20

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه دوروزه «نمایش» را در پیوند با کتابخوانی در دو روز ویژه مربیان، آموزگاران و کتابداران برگزار می‌کند.

یکی از فعالیت‌های پس از بلندخوانی، اجرای نمایش است. کودکان با انتخاب کتاب و بحث و گفت‌وگو درباره محتوای کتاب، با جزئیات متن کتاب بیشتر آشنا می‌شوند و با اجرای نمایش آن لذت بیشتری می‌برند و این سبب می‌شود جست‌وجوی بیشتری برای یافتن داستان‌های متفاوت برای نمایش‌های بیشتر داشته باشند و به واسطه این تلاش با کتاب‌های متنوع و واژگان بیشتر آشنا شوند و در سخن گفتن مهارت بیشتری پیدا کنند.

 

ساخت صحنه نمایش در کارگاه «نمایش»

 

کارگاه «نمایش» از جمله کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است که در بخش هنر برای مربیان و آموزگاران مناطق تحت پوشش این برنامه به اجرا درمی‌آید. در این کارگاه مقدماتی که در دو بخش تئوری و عملی برگزار خواهد شد، روش‌های گوناگون اجرای نمایش به عنوان فعالیتی مناسب پس از بلندخوانی کتاب برای کودکان به مخاطبان معرفی می‌شود.

 

ساخت عروسک انگشتی

 

سرفصل‌های اصلی کارگاه دوروزه «نمایش» (سطح مقدماتی)

 

کارگاه نمایش ۱

روز نخست کارگاه با عنوان کارگاه نمایش ۱ اختصاص دارد به ارائه مطالبی در پیوند با سرفصل‌های زیر:

 • تئوری، بدن و بیان
 • چگونگی ساخت عروسک انگشتی و صحنه‌سازی
 • چگونگی ساخت ماسک و اجرای نمایش
کارگاه نمایش ۲
 • معرفی چند تکنیک نمایش عروسکی
 • ساخت عروسک دستکشی، صحنه‌سازی و اجرای نمایش
 • نمایش فیلمی از تجربه‌های مربیان و آموزگاران از اجرای فعالیت‌های کارگاه در کلاس درس

کارگاه «نمایش» کتاب‌های مرغ سرخ پاکوتاه، رفتم به باغی، خرگوش حکیم، آدم کوچک و خواب‌های بزرگ و کتاب دویدم و دویدم معرفی خواهد شد و اجرای کارگاه در پیوند با آن‌ها خواهد بود.

لازم به ذکر است تمامی ابزار و لوازم کارگاهی مورد نیاز در بخش عملی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

هزینه این کارگاه دوروزه ۱۷۰ هزار تومان است که در روزهای پنجشنبه و جمعه ۹ و ۱۰ آذرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۴:۳۰ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابال جمال‌الدین اسدآبادی، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در کارگاه دوروزه «نمایش» می‌توانند با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرند یا در درخواست خود را به تلگرام این شماره ارسال کنند.

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. در برنامه «با من بخوان»، کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کارگاه نمایشکارگاه دوروزهکارگاه هنرهنر برای کودکانساخت کاردستیساخت کاردستی برای کودکانخرگوش حکیمکتاب دویدم و دویدمکتاب مرغ سرخ پاکوتاهرفتم به باغیمتل های کودکانهساخت عروسکروش ساخت عروسکعروسک انگشتیعروسک دستکشیساخت عروسک برای کودکانچگونه عروسک بسازیمعروسک سازیساخت صحنه نمایشصحنه سازی تئاترصحنه سازی برای تئاتربا من بخوانترویج کتابخوانیکتاب کودکادبیات کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/st5de

فراخوان کتاب هدهد برای کمک‌رسانی به کودکان مناطق زلزله زده

س, 08/23/1396 - 12:19
سه شنبه, 23 آبان, 1396 - 11:19

فروشگاه کتاب هدهد از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، با هدف کمک رسانی به کودکان مناطق زلزله زده استان کرمانشاه، تا پایان هفته کتاب و کتابخوانی، سود حاصل از فروش کتاب‌های این فروشگاه را به کودکان مناطق آسیب‌دیده در زلزله اختصاص خواهد داد.

یکشنبه ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ زلزله‌ای به بزرگای ۷٫۳ ریشتر در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه رخ داد که بر اثر این آن، خسارت‌هایی مالی و جانی به برخی از مناطق استان کرمانشاه وارد شد. کتاب هدهد اکنون بر آن است به یاری کودکان مناطق زلزله زده بشتابد و در فراخوانی افزون بر تشویق مادران و پدران به خرید کتاب برای کودکان خود به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، اعلام می‌کند سود حاصل از فروش کتاب‌های خود را تا ۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۶، پایان هفته کتاب، صرف کمک به کودکان مناطق زلزله‌زده می‌کند.

گفتنی است کتاب هدهد پیش از این نیز با هدف ترویج کتابخوانی و تشویق والدین به خرید کتاب به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی، تمامی کتاب‌های خود را از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۶ با ۱۰ درصد تخفیف ارائه کرده است.

علاقه‌مندان به خرید کتاب و محصولات فرهنگی از کتاب هدهد، جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت در امر کمک‌رسانی به کودکان مناطق زلزله زده می‌توانند با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا به سایت www.hodhod.com مراجعه کنند.

 

 

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پیش‌تر نیز تجربه حضور در مناطق زلزله زده و یاری رسانی به کودکان بحران‌دیده را در زلزله آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۱ داشت. در نخستین روزهای پس از زلزله آذربایجان، کارشناسان برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در روستاهای پیرامون شهرستان هریس حاضر و همراه با اهدا کتاب و لوازم کمک آموزشی، اقدام به برگزاری کارگاه‌های بلندخوانی برای مربیان مهد در ۱۲ روستا کردند.

کتاب هدهد، فروشگاه کتاب موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است. این فروشگاه مرجعی از بهترین و مناسب‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان است. هدف کتاب هدهد، افزون بر کارشناسی و گزینش آثار و کتاب‌های باکیفیت برای کودکان و نوجوانان، در دسترس گذاشتن آن‌ها برای این گروه سنی و مربیان، آموزگاران، پدران و مادران، مروجان کتاب و سایر مخاطبان علاقه‌مند است. کتاب هدهد افزون بر فروش کتاب‌های باکیفیت، اقدام به برگزاری نمایشگاه‌ کتاب، برگزاری کارگاه‌هایی در پیوند با ادبیات کودکان و همچنین تجهیز کتابخانه‌ها در مهدکودک‌ها، نهادها، موسسات و مراکز فرهنگی می‌کند.

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. در برنامه «با من بخوان»، کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: کتاب هدهدکودکان مناطق زلزله زدهکمک به زلزله زدگانزلزله آذربایجان شرقیزلزله کرمانشاهکمک به کودکان زلزله زدهکمک به کودکان محروممناطق زلزله زدهتاریخ ادبیات کودکانترویج کتابخوانیتخفیف کتاب هدهدهفته کتاب و کتابخوانیفروشگاه کتاب هدهدبرنامه با من بخوانکتاب کودکادبیات کودکانکتاب مناسب برای کودکانکتابخوانی با کودکانکتاب باکیفیتلینک کوتاه: https://ketabak.org/k79x8

محمدرضا بایرامی از دریافت دو جایزه ادبی بین‌المللی روایت می‌کند

س, 08/23/1396 - 09:34
سه شنبه, 23 آبان, 1396 - 08:34

محمدرضا بایرامی نویسنده‌ای بااستعداد که صحنه ادبیات کودکان و نوجوانان ایران را ترک کرده است، چگونگی اطلاع یافتن از برگزیده شدن‌اش برای دو جایزه ادبی بین‌المللی را روایت کرد.

محمدرضا بایرامی در متن سخنرانی مراسم رونمایی از ترجمه صربی کتاب قصه‌های سبلان روایت جالبی از نحوه اطلاع پیدا کردنش از دو جایزه بین‌المللی خود بیان کرد.

هفته گذشته و همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد، طی مراسمی از ترجمه صربی کتاب «قصه‌های سبلان» اثر محمدرضا بایرامی رونمایی شد.

متن زیر متن سخنرانی محمدرضا بایرامی در این مراسم است که قرار بود در آئین رونمایی کتاب قصه‌های سبلان  به زبان صربی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد ( ۱-۸ آبان ۹۶) خوانده شود اما بایرامی ترجیح داد به شکل شفاهی در این باره صحبت کند. از آنجا که برخی از مطالب این متن در سخنرانی شفاهی گفته نشد، این متن بسیار صمیمی که از سوی رایزن فرهنگی ایران در صربستان در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است، در ادامه منتشر  شود.

 

مجموعه کتاب‌های قصه‌های سبلان

 

متن سخنرانی محمدرضا بایرامی

«قصه‌های سبلان» اولین داستان بلند من است که حدود ۳۰ سال پیش نوشته شده. ابتدا و به مدت بیش از ۶ ماه، در مجله‌ای چاپ می‌شد که در آن کار می‌کردم، بعد هم به صورت کتاب در آمد.

آن وقت‌ها جوانی بودم بیست و چند ساله و سرشار از انرژی، امید و نگاه به آینده، آینده‌ای که روشن به‌نظر می‌رسید، به‌خصوص برای من. قصد داشتم دنیا را با ادبیات فتح کنم و حتم داشتم که از پس این‌کار برآمده و روزی یکی از برندگان جایزه‌ هانس کریستین اندرسن خواهم شد.

مکان وقوع این مجموعه، محل تولد و زندگی من در کودکی است. روستایی در پای یک کوه آتشفشانی، که زمستان‌ها و با بارش برف، ارتباط آن با دنیای پیرامون، برای مدتی نامعلوم، قطع می‌شد. گرگ‌های گرسنه در اطراف روستا زوزه می‌کشیدند و سرما باعث می‌شد کسی نتواند از پای کرسی‌ها دور بشود.

خاطرات کودکی من، نقشی اساسی در شکل‌گیری این مجموعه داشتند. شکار کبکی که در جلد اول این مجموعه تصویر شده، در واقع شکار ناکامی بود که برادرم عازم آن شد. اسبی که در جلد دوم در کوهستان رها می‌شود، اسب یکی از بستگان نزدیک بود و... سال‌ها اما گذشت و من از نوشتن دلسرد شدم و ادبیات کودک و نوجوان را رها کردم به دلایل مختلف. بنابراین دیگر آرزو و نقشه‌ای هم برای آینده‌ی خود در این زمینه نداشتم. چه اتفاقی افتاد، دقیق نمی‌توانم بگویم.

ادبیات کودک و نوجوان را ترک کردم چون...

شاید معدل ابتذال ادبیات کودک و نوجوان مرا می‌آزرد و قصد نداشتم بخشی از این چرخه‌‌ی معیوب بشوم. شاید ایمانم را به کلیت نوشتن و نقش ادبیات، تا حدودی از دست دادم و... از سوی دیگر به عنوان سرباز در جنگ حضور پیدا کرده بودم و تجارب آن هم مرا به سمت و سوی دیگری سوق می‌داد. جنگ و تبعات آن دنیایم را تلخ کرده بود و نوشتن از تلخی‌ها، برای نوجوانان درست به نظر نمی‌رسید. دنیای آن‌ها پر امید و رو به آینده‌ بود و من به خودم اجازه نمی‌دادم آن را تلخ کنم. بنابراین نه مثل قهرمان‌هایی که صحنه را در اوج ترک می‌کنند، اما به هرحال صحنه‌ ادبیات کودک نوجوانان را ترک کردم و برای بزرگترها نوشتم از آن پس. کاری که به هیچ وجه طبیعی نبود چرا که اولین کتاب من برای این گروه سنی، علاوه بر درخشش در کشور خودم و بردن تقریبا همه جوایز کتاب سال (از کانون پرورش کودکان و نوجوانان گرفته تا وزرارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جوایز خصوصی و مجلات)، دو جایزه‌ جهانی سوییس را هم کسب کرده بود.

برای دریافت جایزه‌ اول، خیلی دنبالم  گشته و مرا نیافته بودند. بنابراین مراسم به طور سمبلیک و با حضور عکسی از من در کتابخانه مرکزی برن برگزار شده بود، خبر جایزه‌ دوم را اما به طور تصادفی در اتوبوسی دیدم. مردی در حال خواندن روزنامه‌ همشهری بود که در آن نوشته شده بود یک نویسنده‌ ایرانی برنده‌ کتاب سال سوییس شده. بعد از به مقصد رسیدن اتوبوس، از آنجایی که من هم قبلاٌ برنده‌ جایزه‌ای در سوییس شده بودم، کنجکاو شدم و رفتم و روزنامه را خریدم تا ببینم این شخص کیست و با کمال تعجب، دوباره نام خود و قصه‌های سبلان را خواندم و البته چند روز بعد، خبر را از کانال‌های رسمی، به اطلاع من هم رساندند و این بار هرچند به سختی، اما توانستم برای دریافت جایزه و شرکت در مراسم، به سوییس بروم...

 پیش از این، این مجموعه به انگلیسی و عربی و آلمانی هم ترجمه شده و قرار است به ترکی هم ترجمه بشود.

 بعد از گذشت این همه سال، من هنوز هم قصه‌های سبلان را دوست دارم. تاکنون سه جلد از آن در ایران منتشر شده و من اگر بار دیگر به نوشتن ادبیات نوجوان برگردم، بی‌شک این مجموعه را تا مقطع پیرزوی انقلاب اسلامی ایران، پی خواهم گرفت.  

 

کلیدواژه: محمدرضا بایرامیمجموعه کتاب های قصه های سبلانقصه های سبلانهانس کریستین اندرسنجایزه هانس کریستین اندرسنادبیات کودک و نوجوانکتاب کودکادبیات کودکمنبع: خبرگزاری مهرلینک کوتاه: https://ketabak.org/9x185

نشست معرفی برنامه «با من بخوان» با حضور اعضای انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا برگزار شد

د, 08/22/1396 - 12:52
دوشنبه, 22 آبان, 1396 - 11:52نویسنده: فاطمه بدری

نشست معرفی برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» و دستاوردهای آن، عصر سه‌شنبه ۱۶ آبان‌ماه ۱۳۹۶ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی برگزار شد.

در این نشست که با حضور نوش‌آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک، فاطمه قاسم‌زاده، سرپرست کارگروه پیش‌دبستانی انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا و برخی دیگر از اعضای این انجمن، خانواده مافی، برخی از اعضای شورای کتاب کودک و همچنین پشتیبانان برنامه‌ی «با من بخوان» برگزار شد، ابتدا زهره قایینی، سرپرست برنامه به معرفی و بیان دستاوردهای «با من بخوان» در مناطق محروم از ابتدای اجرا تا کنون پرداخت.

 

 

در ادامه از فیلم مستند «شادی را با من بخوان» ساخته نیما کزازی که به‌صورت داوطلب از اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» و دستاوردهای آن در میان کودکان عشایر زاهدان تهیه کرده بود، رونمایی شد. در این مستند نیما کزازی به سراغ کودکان عشایر و آموزگاران آنان رفته و تاثیرات کتابخوانی در قالب این برنامه را بر کودکان عشایر ثبت کرده است.

 

نیما کزازی، کارگردان مستند کوتاه «شادی را با من بخوان»

 

پس از به‌نمایش‌درآمدن مستند کوتاه «شادی را با من بخوان»، محمدرضا سیفی، سرپرست دفتر آموزش و پرورش عشایر کشور، ضمن ابراز خوشحالی از عملکرد «با من بخوان» و تاثیرات مثبت آن در میان کودکان عشایر، از مشکلات و موانعی سخن گفت که کودکان عشایر بر سر تحصیل پیش رو دارند و لزوم توجه بیشتر آموزش و پرورش را به این گروه یادآور شد و در پایان آمادگی خود را برای پشتیبانی از تمامی بخش‌های برنامه «با من بخوان» اعلام کرد.

در مرحله بعد، کیف‌های کتاب «با من بخوان»، طرح ابتکاری این برنامه به حاضران معرفی شد. در این معرفی اظهار شد که کیف کتاب، کتابخانه‌ای کوچک شامل کتاب‌هایی باکیفیت برای گروه‌های سنی گوناگون کودکان است که به مدارس و کتابخانه‌های زیرپوشش برنامه «با من بخوان» ارسال می‌شود. طراحی متفاوت این کیف‌ها، این امکان را برای مربیان و آموزگاران فراهم می‌سازد تا آن‌ها را از کتابخانه برای دوره‌های چندماهه به امانت ببرند و در کلاس خود نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های مربوط به کتاب را اجرا کنند. سپس کیف کتاب را به کتابخانه بازگردانند و کیف کتاب جدیدی را دریافت کنند. در مدارس نیز این امکان برای آموزگاران فراهم شده است تا افزون بر آنکه کتاب‌ها را با کودکان سهیم ‌شوند، کیف‌های کتاب را به صورت کتابخانه‌هایی کوچک از دیوار کلاس بیاویزند.

در پایان این نشست، نوش‌آفرین انصاری در سخنانی کوتاه ضرورت کتابخوانی با کودکان و ترویج آن را بیان و از عملکرد برنامه «با من بخوان» ابراز خرسندی کرد.

 

سخنرانی نوش‌آفرین انصاری در پایان نشست

 

درباره انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا بیشتر بدانید

انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا ، سازمانی غیردولتی، غیرانتفاعی و مستقل است که در سال ۱۳۵۶ خورشیدی به همت گروهی از معلمان، مربیان و کارشناسان در زمینه آموزش و پرورش شکل گرفت و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرد.

درباره برنامه «با من بخوان» بیشتر بدانید

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. در برنامه «با من بخوان»، کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.

کیف‌های کتاب را از آدرس زیر تهیه کنید:

 

 

گونه خبر: خبرهای با من بخوانکلیدواژه: انجمن پژوهش‌های آموزشی پویاانجمن پویابا من بخوانترویج کتابخوانیکتاب باکیفیتادبیات کودکانکتابخانه کلاسیکتابخانه مخصوص کودکاننوش آفرین انصاریزهره قایینیخواندن با کودکانکتابخوانی برای کودکان محرومکیف کتاب با من بخوانکمک به کودکان محرومحمایت از کودکان محرومپشتیبانی از کودکان محروملینک کوتاه: https://ketabak.org/9v28w

هدا حدادی برنده مدال طلای جایزه کتاب کودکان مون بیم شد

ي, 08/21/1396 - 11:10
يكشنبه, 21 آبان, 1396 - 10:10

هدا حدادی، تصویرگر ایرانی، مدال طلای جایزه کتاب کودکان مون بیم امریکا را در سال ۲۰۱۷ برای کتاب «دختر طبل‌زن» از آن خود کرد.

کتاب «دختر طبل‌زن» نوشته‌ی هیبا مسعود، نویسنده ترکیه‌ای، روایتگر داستانی واقعی درباره نخستین دختر طبل‌زن در شهر استانبول است که هنگام سحر در ماه رمضان با نواختن طبل، روزه‎داران را بیدار می‎کند و همه را به تحسین وا می‎دارد.

گفتنی است این کتاب پیش از این نیز مدال طلای بهترین تصویرگر را در جایزه آکادمی ادبیات کلاسیک  آمریکا دریافت کرده بود.

 

 

درباره جایزه کتاب کودکان مون بیم

جایزه کتاب کودکان مون بیم را جرالد جنکینز از سال ۲۰۰۷ با هدف ترویج خواندن، سوادآموزی و تشویق کودکان به سخاوت و دلسوزی، ایستادگی در برابر زورگویی و رسیدگی به رویاهایشان پایه‌گذاری کرد. این جایزه کتاب‌های بی‌نظیر کودکان و خالقان آن‌ها را معرفی و از ادبیات کودکان حمایت می‌کند و به بهترین کتاب های کودکان در موضوعات گوناگون تعلق می‌گیرد که هر سال در آمریکای شمالی و به زبان انگلیسی و اسپانیایی منتشر شده‌اند. این جایزه هر ساله در شهر تراوس واقع در ایالت میشیگان امریکا همراه با برگزاری جشن خواندن اهدا می‌شود.

هداحدادی در سال ١٣٥٥ در تهران متولد شده است. او تا کنون موفق به دریافت جوایز  بین المللی گوناگونی در حوزه تصویرگری شده است.

 

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: هدا حدادیمدال طلای جایزه کتاب کودکان مون بیمجایزه مون بیمادبیات کودکانکتاب کودکانتصویرگری کتاب های کودکانکتاب کودکدختر طبل زنمنبع: خبرگزاری مهرلینک کوتاه: https://ketabak.org/3u0w7

حضور موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال

ش, 08/20/1396 - 16:12
شنبه, 20 آبان, 1396 - 15:12

یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال از امروز ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۶ گشایش یافت. موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با معرفی سه وب‌سایت خود در این نمایشگاه حضور دارد.

سه وب‌سایت کتابک (پایگاه ترویج کتابخوانی)، آموزک (پایگاه آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان) و کتاب هدهد (فروشگاه کتاب و سایر فرآورده‌های فرهنگی کودکان و نوجوانان)، از جمله وب‌سایت‌های موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان هستند که به صورت تخصصی به موضوع ادبیات کودکان می‌پردازند. این سه وب‌سایت از امروز در غرفه موسسه پژوهشی به علاقه‌مندان معرفی خواهند شد.

 

 

در یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال، نزدیک به ۴۰۰ شرکت فعال در حوزه دیجیتال حضور دارند. در این نمایشگاه افزون بر حضور شرکت‌های فعال، ۱۲۰ نشست و کارگاه تخصصی نیز با موضوعاتی چون کسب و کار مجازی، سواد فضای مجازی، آموزش نرم‌افزارهای تخصصی حوزه نشر دیجیتال، آموزش راه‌کارهای تولید و نشر محتوای فضای مجازی و مشاوره‌های تخصصی سازمان‌ها و مراجع قانونی در ارتباط با حوزه فضای مجازی برگزار خواهد شد. حضور عموم علاقه‌مندان در این نشست‌ها و کارگاه‌ها آزاد و رایگان خواهد بود. همچنین به شرکت‌کنندگانی که پیش از آغاز نمایشگاه برای حضور در این نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی در سامانه اینترنتی ثبت‌نام کرده‌اند، پس از پایان نمایشگاه، گواهی معتبر از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعطا خواهد شد.

یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال از امروز شنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۶ آغاز به کار کرده است و تا جمعه ۲۶ آبان‌ماه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به کار خود ادامه خواهد داد.

علاقه‌مندان به بازدید از غرفه موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و آشنایی بیشتر با وب‌سایت‌های این موسسه و کسب اطلاعات لازم می‌توانند به غرفه این مجموعه در یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال به آدرس تهران، مصلای امام خمینی (ره) مراجعه کنند.

جهت آشنایی بیشتر با وب‌سایت‌های موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتالرسانه های دیجیتالمصلای امام خمینینمایشگاه رسانه های دیجیتالترویج کتابخوانیآموزش خلاقکتاب کودکآموزش خلاق از راه ادبیات کودکاننمایشگاه تخصصی رسانه های دیجیتاللینک کوتاه: https://ketabak.org/sd85l

فهرستی از برترین کتاب های کودکان به مناسبت هفته کتاب

ش, 08/20/1396 - 13:13
شنبه, 20 آبان, 1396 - 12:13

سایت کتابک به مناسبت آغاز هفته کتاب، فهرستی از برترین کتاب های کودکان را برای بلندخوانی و خواندن با کودکان منتشر کرد.

هفته کتاب فرارسیده است و بهترین زمان برای هدیه‌دادن کتاب‌هایی مناسب به کودکان است. فهرست کتاب ماه کتابک، دربرگیرنده کتاب‌هایی است که مربیان، آموزگاران و پدران و مادران می‌توانند به مناسبت هفته کتاب، به کودکان هدیه دهند، همراه با آنان بخوانند و فعالیت‌هایی را مرتبط با کتاب پس از خواندن آن انجام دهند. لازم به ذکر است این فهرست از سوی کارشناسان کتابک ارزیابی و تایید شده‌اند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت معرفی کامل هر کتاب و همچنین خرید آن از فروشگاه کتاب هدهد، به لینک کنار هر کتاب مراجعه کنند. گفتنی است برترین کتاب‌های کودکان و نوجوانان در هفته کتاب از از ۲۰ تا ۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۶ با ۱۰ درصد تخفیف از سوی کتاب هدهد ارائه می‌شود.

فهرستی از برترین کتاب های کودکان
 • المر

المر داستان فیل رنگارنگی است که با دیگر فیل‌ها فرق دارد. المر از این که با دیگران تفاوت دارد، چندان راضی نیست. برای همین خود را به رنگ خاکستری، شبیه به دیگران درمی‌آورد. ولی حالا هیچ‌کس او را نمی‌شناسد...

کتاب المر برای کودکان ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب المر را بخوانید.

لینک خرید کتاب المر از سایت کتاب هدهد

 • فرشته پدربزرگ

پدربزرگ روی تخت بیمارستان، داستان زندگی‌اش را برای نوه‌اش تعریف می‌کند، از خوشی‌ها و ناخوشی‌هایی می‌گوید که از سر گذرانده است و از این که چقدر خوش‌شانس بوده است. این کتاب کودکان را با مسئله مرگ عزیزان مواجه می‌کند. نویسنده این کتاب با استفاده از شوخ‌طبعی که در تصاویر به کار برده است، تلخی صحبت کردن درباره مرگ را برای کودکان می‌گیرد.

کتاب فرشته پدربزرگ برای کودکان ۷ تا ۹ سال و ۱۰ تا ۱۲ سال مناسب است.

معرفی کتاب فرشته پدربزرگ را بخوانید.

لینک خرید کتاب فرشته پدربزرگ از سایت کتاب هدهد

 • مرغ سرخ پا کوتاه

مرغ سرخی در مزرعه به راه می‌افتد و دانه‌ای طلایی‌رنگ می‌یابد. او از همه جانوران مزرعه می‌خواهد که به او کمک کنند تا این دانه را بکارد. هیچ‌یک حاضر به همکاری با او نمی‌شوند. در پایان هنگامی که نان آماده شد، جانوران نان می‌خواهند. مرغ یادآوری می‌کند که چون به او در تهیه نان کمک نکرده‌اند،‌ این نان تنها سهم جوجه‌هایش خواهد بود.

کتاب مرغ سرخ پاکوتاه برای کودکان ۰ تا ۲ سال، ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب مرغ سرخ پاکوتاه را بخوانید.

لینک خرید کتاب مرغ سرخ پاکوتاه از سایت کتاب هدهد

 • پسرک و ناخدای شجاع ( آثار ادبیات کلاسیک به انتخاب پیتر هانت)

پسرک در خانه‌ای ساحلی در کنار دریا زندگی می کند. بهترین دوستان او قایقران پیر و ناخدای شجاع، آن قدر از لذت و هیجانات زندگی و سفرهای دریایی برای او گفته‌اند، که پسرک مصمم است تا به‌زودی ملوان شود و به سفر دریایی برود. اما افسوس، زمانی که او این آرزو را با پدر و مادرش در میان می‌گذارد، آن‌ها می‌خندند و به او می‌گویند که برای این کار بسیار کوچک است.

کتاب پسرک و ناخدای شجاع برای کودکان ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب پسرک و ناخدای شجاع را بخوانید.

لینک خرید کتاب پسرک و ناخدای شجاع از سایت کتاب هدهد

 • گوریل ( آثار ادبیات کلاسیک به انتخاب پیتر هانت)

حنا گوریل‌ها را خیلی دوست دارد . پدرش بسیار گرفتار است و فرصت این را ندارد حنا را به باغ وحش ببرد تا گوریل‌ها را ببیند. حنا برای هدیه تولد خود از پدر یک گوریل می خواهد؛ یک گوریل واقعی؛ اما پدر برای او یک گوریل اسباب بازی می‌خرد. یک دفعه اتفاقی باورنکردنی روی می‌دهد؛ گوریل اسباب‌بازی بزرگ و بزرگتر می‌شود و به گوریلی واقعی تبدیل می‌شود.! ...

کتاب گوریل برای کودکان ۳ تا ۶ سال، ۷ تا ۹ سال و ۱۰ تا ۱۲ سال مناسب است.

معرفی کتاب گوریل را بخوانید.

لینک خرید کتاب گوریل از سایت کتاب هدهد

 • این یک کتاب است

این کتاب با طرح داستانی ساده و متنی روان، مخاطب را به خواندن گفت‌وگوی یک میمون و الاغ درباره کتاب و ابزار دیجیتالی دعوت می‌کند.

کتاب این یک کتاب است برای کودکان ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب این یک کتاب است را بخوانید.

لینک خرید کتاب این یک کتاب است از سایت کتاب هدهد

 • حالا نشانت می دهم کانگوروی آبی

لی لی دختر کوچکی است که با کانگوروی آبی دوست داشتنی‌اش دو دوست جدانشدنی هستند. لی لی قهرمان مجموعه شش جلدی‌ای است که در آن هر بار بر یکی از مسایل خاص کودک تاکید می شود. گاهی کودک ترس از دست دادن دارد، گاهی دروغ می‌گوید... هر کدام از این اتفاق‌ها هر بار می‌تواند فرصتی برای آشنا شدن کودک با رفتارهایش در نظر دیگران باشد.

کتاب حالا نشانت می‌دهم کانگورو برای کودکان ۳ تا ۶ سال مناسب است.

معرفی کتاب حالا نشانت می‌دهم کانگوروی آبی را بخوانید.

لینک خرید کتاب حالا نشانت می‌دهم کانگوروی آبی از سایت کتاب هدهد

 • روزی که آموس بیمار شد

آموس در باغ وحش شهر کار می‌کند. او هر روز کمی از وقتش را با دوستانش در باغ وحش می‌گذراند. با فیل شطرنج بازی می‌کند، با لاک‌پشت مسابقه‌ی دو می‌دهد، کنار پنگوئن خجالتی ساکت می‌نشیند، به کرگدن که همیشه آب بینی‌اش می‌آید کمک می‌کند و هنگام غروب برای جغد داستان می‌خواند. هنگامی که آموس بیمار می‌شود حالا نوبت دوستانش است که مهربانی‌های او را جبران کنند.

کتاب روزی که آموس بیمار شد برای کودکان ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب روزی که آموس بیمار شد را بخوانید.

لینک خرید کتاب روزی که آموس بیمار شد از سایت کتاب هدهد

 • بافتنی عجیب

موش کوچولو عاشق بافتن است. سرانجام روزی یکی از کلاف‌های زن مزرعه‌دار نصیبش می‌شود و دوستانش هم به او کمک می‌کنند تا به آرزویش برسد. جوجه تیغی دو تا از تیغ هایش را به او می دهد تا از آن ها به جای میل بافتن استفاده کند. موش کوچولو در حال بافتن به سوی خانه اش به راه می افتد و چنان غرق کارش است که اگر قورباغه و سنجاب مواظبش نبودند ممکن است اتفاق بدی برایش بیفتد.

کتاب بافتنی عجیب برای کودکان ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب بافتنی عجیب را بخوانید.

لینک خرید کتاب بافتنی عجیب از سایت کتاب هدهد

 • خرسی که می خواست قصه بگوید

خرس دلش می‌خواهد برای دوستانش قصه بگوید. اما به زودی زمستان از راه خواهد رسید و دوستانش باید خود را برای زمستان آماده کنند و وقتی برای شنیدن قصه‌ی خرس ندارند.خرس به دوستانش کمک می‌کند تا برای زمستان آماده شوند. با آمدن بهار زمان آن است که خرس قصه‌اش را برای دوستانش بگوید.

کتاب خرسی که می خواست قصه بگوید برای کودکان ۳ تا ۶ سال مناسب است.

معرفی کتاب خرسی که می خواست قصه بگوید را بخوانید.

لینک خرید کتاب خرسی که می خواست قصه بگوید از سایت کتاب هدهد

 • دست هایت را بشوی

شاهزاده کوچولو عاشق این است که خودش را کثیف کند. درست مانند خیلی از بچه‌های دیگر. ملکه، آشپز، پادشاه، خانم خدمتکار، همگی بارها به او  می‌گویند دست هایت را بشوی، اما او هر بار به بهانه‌ای از شستن دست‌هایش شانه خالی می‌کند. تا اینکه روزی خدمتکار به او چیزی می‌گوید...

کتاب دست هایت را بشوی برای کودکان ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب دست هایت را بشوی را بخوانید.

لینک خرید کتاب دست هایت را بشوی از سایت کتاب هدهد

 • اما فردیناند این کار را نکرد (آثار ادبیات کلاسیک به انتخاب پیتر هانت)

گوساله کوچکی به نام فردیناند با گله‌ای از گاوها در اسپانیا زندگی می‌کند. فردیناند بر خلاف دیگر گوساله‌ها که دوست دارند شاخهایشان را به هم بکوبند و سم هایشان را بر زمین بکشند، دوست دارد در جایی کاملاٌ آرام بنشیند و گل‌ها را بو کند. روزی عده‌ای گاوباز برای مسابقه گاوبازی او را به مادرید می‌برند. اما در زمین مسابقه به جای خشونت و شاخ کوبیدن آرام مي‌نشيند و...

کتاب اما فردیناند این کار را نکرد برای کودکان ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۹ سال مناسب است.

معرفی کتاب اما فردیناند این کار را نکرد را بخوانید.

لینک خرید کتاب اما فردیناند این کار را نکرد از سایت کتاب هدهد

 

برترین کتاب های کودکان و نوجوانان را در سایت کتاب هدهد جست‌وجو کنید:

کتاب هدهد

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: کتاب کودککتاب هدهدفهرستی از برنرین کتاب های کودکانکتاب های کودکانبرترین کتاب های کئدکانکتاب مناسب برای کودکانکتاب مناسب برای نوجوانانبهترین کتاب های کودکانگوریلالمرلینک کوتاه: https://ketabak.org/qd4i2

فراخوان جشنواره کتاب‌های بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی منتشر شد

ش, 08/20/1396 - 11:20
شنبه, 20 آبان, 1396 - 10:20

مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز، فراخوان نخستین جشنواره کتاب‌های بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی را منتشر کرد.

جشنواره کتاب‌های بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی به معرفی آثار برتر منتشرشده در سال‌های ۱۳۵۷تا ۱۳۹۰ می‌پردازد.

هدف از برگزاری کتاب‌های بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی

۱. ارج نهادن بر کوشش‌های خلاقانه و اثربخش هنرمندان، ادیبان و ناشران آثار بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی که مشتاقانه راهی دشوار را می‌پیمایند و به نیازهای نسل نوی ایران پاسخی درخور داده‌اند.

۲.  برانگیختن توجه هرچه بیشتر محققان، دانشجویان و دانشگاهیان به ژرف‌کاوی و بررسی آثار یادشده و کشف ظرفیت‌های پنهان این آثار جهت ژرفابخشی به نظریه ادبیات کودک و نظریه ادبی معاصر.

۳. تشویق هنرمندان، ادیبان و ناشران آثار یادشده به بالابردن هر چه بیشتر ارزش‌های هنری، ادبی و محتوایی آثار خویش و توجهی درخور به نیازهای مخاطبان.

۴.  معرفی و ترویج ملاک‌های دانشگاهی در بررسی آثار ادبیات کودک و نوجوان.

۵. معرفی آثار برتر ادبیات کودک و نوجوان ایران به آموزگاران، مابان (والدین)، مشاوران، کتابداران و همه کسانی که وظیفه سترگ میانجی‌گری را در برقراری پیوند میان کودکان و نوجوانان و آثار ویژه ایشان برگزیده‌اند.

بخش‌های جشنواره

این جشنواره در چهار بخش زیر برگزار خواهد شد:

۱. معرفی آثار برجسته: در این بخش ۵ اثر برتر در زمینه کتاب‌های بازنوشته و بازآفریده تصویری داستانی معرفی می‌شود.

۲. معرفی هنرمندان و ادیبان برتر: در این بخش ۳ نویسنده، ۳ تصویرگر، ۱ مدیر هنری، ۱ طراح گرافیک و ۱ صفحه‌آرای آثار یادشده معرفی خواهد شد.

۳. معرفی آثار پژوهشی (کتاب و مقاله) برتر در زمینه این آثار: در این بخش یک کتاب و سه مقاله تألیفی برتر معرفی خواهد شد.

۴. معرفی ناشران برجسته: در این بخش سه ناشر برتر در این زمینه معرفی می‌شود.

توضیح: درباره آثار بازنوشته و بازآفریده تصویری داستانی ملاک ارزیابی، اثر در مقام کلیتی یگانه است. برای نمونه هر اثر با توجه به این ملاک سنجیده می‌شود که آیا برهم‌کنش خلاقانه متن واژگانی، متن تصویری، پرامتنها  paratextو صفحه‌آرایی توانسته است اثری برجسته بیافریند که با کودک ارتباطی پویا برقرار کند؟ و آیا اثر حاضر در پیوند با اثر اصلی (پیش متن) نقشی مؤثر بازی می‌کند یا خیر. طبیعی است که انتخاب تصویرگران برتر و نویسندگان برتر نیز از میان تصویرگران و نویسندگان چنین آثاری صورت می‌گیرد.

امتیازهایی که به برگزیدگان تعلق می‌گیرد

۱. اهدای دیپلم افتخار آکادمیا و تقدیرنامه

۲. بررسی آثار برگزیده در مجله علمی پژوهشی مطالعات ادبیات کودک.

۳. اختصاص‌یافتن پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری به بررسی آثار هنرمندان و آثار برگزیده.

۴. دادن توصیه‌نامه ویژه به برگزیدگان چنانچه برای معرفی به مجمع‌های ملی و جهانی لازم باشد.

۵. چاپ چکیده آثار هنرمندان برگزیده و آثار برگزیده در مجموعه‌ای که جشنواره منتشر خواهد کرد.

چگونگی شرکت در جشنواره

تمام ناشران، پژوهشگران، تصویرگران، نویسندگان و هنرمندان قلمرو کتاب‌های تصویری داستانی می‌توانند آثار برگزیده خود را حد اکثر تا تاریخ ۳۰ آذرماه ۱۳۹۶ به دفتر جشنواره کتاب‌های بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی بفرستند. هر ناشر می‌تواند در زمینه کتاب‌های بازنوشته و بازآفریده تصویری داستانی حداکثر ۱۰اثر و در زمینه پژوهش و بحث نظری، یک اثر را نامزد بررسی کند. هر یک از آفرینندگان آثار نیز می‌توانند در زمینه کتاب‌های بازنوشته و بازآفریده تصویری داستانی ۵ اثر و پژوهش و بحث نظری یک اثر (کتاب) از آثار خود را برای بررسی نامزد کنند. در بخش پژوهش چنانچه اثری در چند جلد تألیف یافته باشد تمام جلدها در رقابت شرکت می‌کنند. در بخش مقاله نیز هر سردبیر مجله می‌تواند ۴ مقاله و هر مؤلف ۲ مقاله از آثار خود را نامزد رقابت در این جشنواره نماید.

چند توضیح

۱. ین جشنواره به بررسی و معرفی آثار بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی اختصاص دارد و شامل آثار تألیفی و ترجمه نمی‌شود.

۲. آثاری که در سال‌های ۱۳۵۷تا پایان سال ۱۳۹۰منتشر شده‌اند، می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.

۳. همه آثار دریافت‌شده پس از بررسی در کتابخانه تخصصی ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شیراز نگهداری خواهند شد و در اختیار دانشجویان و استادان قرار خواهند گرفت. بنابراین خواهشمند است ناشران و همه هنرمندان و پژوهشگران ارجمند آثار خود را با یادداشتی در صفحه‌های نخست آن مبنی بر تقدیم اثر به «کتابخانه مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز» به دفتر جشنواره بفرستند. بدین‌گونه دانشجویان و پژوهشگران از مطالعه این آثار لذت بیشتری خواهند برد.

۴. خواهشمند است از هر اثر دست کم ۲ نسخه برای دبیرخانه فرستاده شود.

۵. نویسندگان و تصویرگران ارجمندی که دسترسی به برخی از آثار خود ندارند کافی است نام و مشخصات کامل آثار برگزیده خود را به نشانی دفتر جشنواره پست کنند یا به ایمیل دبیرخانه جشنواره به آدرس koodak@rose.shirazu.ac.ir پست کنند یا به ایمیل دبیرخانه جشنواره بفرستند. اما برای ناشران گرامی ارسال اصل آثار ضروری است.

۶. آثار نامزد شده را لطفا به این نشانی بفرستید:

شیراز، پردیس ارم (دانشگاه شیراز)، ساختمان جهان‌پارس، مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز، دبیرخانه جشنواره کتاب‌های بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانی.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیرازنخستین جشنواره کتاب های بازنویسی و بازآفرینی تصویری داستانیجشنواره کتاب های بازنویسی و بازآفرینیکتاب های بازنویسی و بازآفرینیادبیات کودکاندانشگاه شیرازآثار بازآفرینیبازیآفرینی آثار کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/pl3rj

به یاد توران میرهادی که همواره هست

چ, 08/17/1396 - 19:48
چهارشنبه, 17 آبان, 1396 - 18:48نویسنده: محمدهادی محمدی

چرخش سال، گردش فصل، پیچش ماه، برگ برگ روز، باز به تو می‌رسیم، به نام تو، توران میرهادی.

تو که هم هستی و هم نیستی. هستی، چون درختی که کاشتی، سبز و شاداب است، نیستی، چون دیگر آن دخترک شوخ و شاد نیست که بر شاخ درخت نشسته باشد و نگاهش پر از شاپرک‌های آبی و زرد باشد و به آینده خودش نگاه کند.

بانویی با موهای نقره‌ای و سیمایی که بازتابی از حکمت و دانش است.

تو هستی، برای این‌که قلب بسیاری از آدم‌هایی که کودکان را دوست دارند، با نام خود پُر کرده‌ای و نیستی چون آن عصایی که روزها و ماه‌های آخر به آن تکیه می‌دادی، تنها در گوشه اتاقت ایستاده است.

یک سال گذشته است؛ و ما میان نام و وجود تو که هست و نیست، آونگ می‌خوریم. گاهی بر کمان ماه نشسته‌ای، گاهی بر خیال باد می‌رانی.

خودت گفتی که فلسفه زندگی این است: به‌پیش برای ساختن دنیایی بهتر برای همه کودکان زمین!

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: به یاد توران میرهادیبزرگداشت توران میرهادیدرگذشت توران میرهادیلینک کوتاه: https://ketabak.org/v14un

کتابخانه کودک محور یحیی مافی گشایش یافت

چ, 08/17/1396 - 12:19
چهارشنبه, 17 آبان, 1396 - 11:19

کتابخانه کودک محور یحیی مافی ، جدیدترین عضو گروه کتابخانه‌های کودک محور «با من بخوان» روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ در شهر معلم‌کلایه شهرستان قزوین گشایش یافت.

شهر معلم‌کلایه به دلیل شرایط منطقه‌ای و دوربودن روستاهای اطراف و عدم دسترسی به آن‌ها در فصل بارندگی، نیازمند به مرکزی بود تا نیازهای مدرسه‌ها و کلاس‌های پیرامون را به دسترسی به کتاب‌ها تامین کند. اکنون کتابخانه کودک محور یحیی مافی با این هدف و با پشتیبانی مالی سوگل و سوگند مافی، فرزندان یحیی مافی و معصومه سهراب از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و مدرسه‌ مهران، زیر پوشش برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» در کانون فرهنگی الزهرا در کنار یکی از مدرسه‌های شهر معلم‌کلایه دایر شده است.

 

 

کارگروه تجهیز کتابخانه‌های «با من بخوان» از شهریورماه ۱۳۹۶ کار برنامه‌ریزی برای تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه کودک محور یحیی مافی را آغاز کرده و پس از تعمیر و رنگ‌آمیزی فضای کتابخانه، در آبان‌ماه ۱۳۹۶ با حضور در محل کتابخانه و فضاسازی و تجهیز آن با کتاب‌ها و نشریات باکیفیت، اجرای این پروژه را به پایان رسانده است.  

این کتابخانه با بیش از ۱۴۰۰ جلد کتاب باکیفیت برای گروه‌های سنی ۰ تا ۱۶ سال، بیش از ۱۲۰ جلد کتاب مرجع و کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسالان با موضوعاتی در پیوند با کودکان، نزدیک به ۲۰۰ دست‌نامه و برگه‌ فعالیت، به همراه بسته‌های آموزش خلاق، لوح‌های فشرده‌ صوتی، نقشه‌هایی از ایران و جهان و ۴۰ بازی فکری تجهیز شده است.

همچنین کیف‌های کتاب برنامه «با من بخوان» از دیگر امکاناتی است که در برنامه کتابخانه کودک محور یحیی مافی قرار دارد تا در اختیار آموزگاران مدارس پیرامون قرار گیرد. آموزگاران برای دوره‌های چندماهه می‌توانند کیف‌های کتاب را از کتابخانه به کلاس درس ببرند و در این مدت، نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب را در کلاس‌های خود اجرا کنند. دانش‌آموزان نیز می‌توانند کتاب‌های دلخواه خود را از این کتابخانه‌های کوچک کلاسی به امانت ببرند. پس از پایان این دوره، آموزگاران کیف کتاب را به کتابخانه بازمی‌گردانند و کیف دیگری با کتاب‌های متفاوت از کتابخانه تحویل می‌گیرند. به این ترتیب دانش‌آموزان مدرسه‌های دورتر یا روستاهای اطراف که به طور مستقیم به کتابخانه دسترسی ندارند، می‌توانند از کتاب‌های کتابخانه بهره‌مند شوند.

 

 

فضای کتابخانه کودک محور یحیی مافی پیش از فضاسازی و تجهیز

 

کتابخانه کودک محور یحیی مافی پس از فضاسازی و تجهیز

 

برگزاری کارگاه‌های با من بخوان برای کتابدار و آموزگاران مدرسه‌ها و همچنین بازدید از روند کار کتابخانه و مدرسه‌های پیرامون نیز در ادامه پروژه راه‌اندازی کتابخانه کودک محور یحیی مافی، به‌زودی از سوی مسئولان «با من بخوان» در شهر معلم‌کلایه به اجرا درخواهد آمد.

اجرای «با من بخوان» در شهر معلم‌کلایه قزوین

برنامه «با من بخوان» از سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۶ در شهر معلم‌کلایه در بخش رودبار الموت شهرستان قزوین استان قزوین اجرا شد. با اجرای برنامه در این منطقه بیش از ۲۳۰ کودک و ۳۱ مربی و آموزگار در ۱۵ مدرسه‌ این شهر و روستاهای اطراف زیر پوشش قرار گرفتند. آموزگاران در کارگاه‌های آموزشی ادبیات کودک و کتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی و عناصر داستان، هنر و نمایش و کارگاه‌های سواد پایه شرکت کردند و با بردن بیش از ۷۰۰ جلد کتاب به کلاس‌های‌شان کودکان را از سودمندی‌های کتاب باکیفیت و نشست‌های بلندخوانی بهره‌مند کردند.

کتابخانه‌‌های کودک محور با من بخوان چیست؟

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد.

یکی از راهکارهای برنامه «با من بخوان» برای پایداری برنامه در منطقه‌های زیر پوشش، راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های کودک محور است. این کتابخانه‌ها افزون بر این که نیاز کودکان به کتاب را برطرف می‌کنند با برگزاری پایدار نشست‌های بلندخوانی و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب در چارچوب برنامه‌ی با من بخوان، محیطی را برای کودکان فراهم می‌کنند که در آن بیاموزند و لذت ببرند، تخیل و خلاقیت‌شان را پرورش دهند و نیاز به کتاب و لذت خواندن کتاب را برای همیشه در وجود آن‌ها نهادینه می‌کنند.

این کتابخانه‌ها هم‌چنین مرکزی برای تأمین نیازهای مدرسه‌ها و کلاس‌های پیرامون به کتاب‌ها هستند.

سایر کتابخانه‌های کودک محور «با من بخوان»

برنامه «با من بخوان»  بنا بر تجربه‌ها و دستاوردهایی که در سال‌های اجرا به دست آورده است، در سال ۱۳۹۶ تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک محور را به عنوان رویکردی تازه در برنامه خود قرار داده است.

کتابخانه‌های کودک محوری که از سوی گروه کتابخانه‌های «با من بخوان» تجهیز و فضاسازی شده‌اند، عبارتند از:

 • کتابخانه کودک محور خانه فرهنگ محمودآباد

 

 

 • کتابخانه کودک محور روستای سلخ در قشم

 

 

 • کتابخانه کودک محور روستای نردان در چابهار

 

 

 • کتابخانه کودک محور روستای گورانکش در چابهار

 

 

 • کتابخانه کودک محور دبستان عمار در شهر زرآباد

 

 

 • کتابخانه کودک محور خرم‌آباد

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کتابخانه کودک محور یحیی مافییحیی مافیمعصومه سهرابترویج کتابخانیکتابخانه های کودک محور چیستکتابخانه های کودک محور با من بخوانبا من بخوانکتابخانه کودک محورمحیط سرشار از سوادتاریخ ادبیات کودکانکتاب باکیفیتکتابخانه برای کودکانساخت کتابخانهشهر معلم کلایهخواندن با کودکانکتابخوانی با کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/w90or

کتاب «سیاسیا در شهر مارمولک‌ها» به چاپ دوم رسید

د, 08/15/1396 - 09:55
دوشنبه, 15 آبان, 1396 - 08:55

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، چاپ دوم کتاب فانتزی «سیاسیا در شهر مارمولک‌ها» نوشته‌ی امین حسینیون با تصویرگری توکا نیستانی را منتشر کرد.

کتاب «سیاسیا در شهر مارمولک‌ها» بخشی از زندگی سیاسیا، پسری را روایت می‌کند که عاشق فوتبال است. او همراه با پدرش در حاشیه‌ی شهر زندگی می‌کند. مادرش او را تنها گذاشته و از خانه رفته است. شبی سیاسیا بر سر دیدن مسابقه‌ی فوتبال از تلویزیون، با پدرش بگو‌مگو می‌کند و شبانه توپش را برمی‌دارد و از خانه بیرون می‌رود. وسط بیابان روی توپش می‌نشیند و به مادرش فکر می‌کند که مارمولکی به نام «جاسم تمساح» در برابر او پدیدار می‌شود. جاسم او را به شهر مارمولک‌ها فرامی‌خواند و سیا‌سیا در آنجا اتفاقات بسیاری را تجربه می‌کند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«نشست روی توپ‌اش و بغض کرد. خسته شده بود و نفس‌نفس می‌زد. دست‌اش را زیر چانه‌اش زد و نزدیک بود بغض‌اش بترکد که عجیب‌ترین چیز زندگی‌اش را دید و گریه از یادش رفت.

درست وسط بیابان؛ پیش چشم سیا؛ در تاریکی شب؛ زیر نور ماه و ستاره‌ها؛ یک مارمولک سی‌چهل سانتی عصایی زیر بغل‌اش زده بود و با یک پای چوبی تندتند می‌دوید و می‌پرید؛ انگار داشت از چیزی فرار می‌کرد. ولی سیا به جای تعجب از دیدن مارمولک به این بزرگی، بی‌حرکت به عینک آفتابی‌اش نگاه می‌کرد. مارمولک همین‌طور که با عجله می‌رفت چشم‌اش به سیا افتاد و نظرش جلب شد. سیا سر جای‌اش خشک شده بود و مستقیم به مارمولک خیره شده بود. همه می‌دانند خیره شده به دیگران کار چندان درستی نیست و خیلی وقت‌ها باعث دردسر می‌شود. مارمولک هم وقتی دید سیا اصلا متوجه این مسئله نیست با لهجه‌ی غلیظ مارمولکی گفت:

ها چیه؟ تمساح ندیدی؟»

گفتنی است چاپ نخست کتاب «سیاسیا در شهر مارمولک ها» پیش از این در سال ۱۳۸۷ از سوی انتشارات چیستا منتشر شده بود.

چاپ دوم کتاب «سیاسیا در شهر مارمولک‌ها» در شمارگان ۳۰۰۰ نسخه با قیمت ۱۴۸۰۰ تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان جهت خرید این کتاب و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا به سایت فروشگاه کتاب هدهد به آدرس www.hodhod.com مراجعه کنند.

 


 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: سیاسیا در شهر مارمولک‌هاکتاب کودککتاب مناسبرمان نوجوانرمان مناسب برای نوجوانانادبیات کودکانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانتاریخ ادبیات کودکانتوکا نیستانیسیاسیا در شهر مارمولک هاسیدامین حسینیونلینک کوتاه: https://ketabak.org/co09f

سومین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات برگزار می‌شود

ي, 08/14/1396 - 13:34
يكشنبه, 14 آبان, 1396 - 12:34

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سومین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات را در دو روز برگزار می‌کند.

بر اساس جدول زمان‌بندی اجرای برنامه‌های سومین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات، بخشی از دومین روز این کنگره به نشستی درباره‌ کتابخانه‌های کودک اختصاص خواهد داشت. موضوع این نشست «کودک کتابخوان؛ جامعه توسعه‌یافته» است و اعضای آن عبارتند از:

پریسا پاسیار، کارشناس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دبیر نشست

 • دکتر الهه خوشنویس، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان؛ عنوان سخنرانی: کودک و حق خواندن
 • دکتر مهری پریرخ، استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگر ادبیات کودکان و نوجوانان؛ عنوان سخنرانی: کتاب‌درمانی و آموزش تفکر فلسفی: دو روی یک سکه
 • علی‌اصغر سیدآبادی، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودکان؛ عنوان سخنرانی: کودک و سیاست‌های ملی خواندن
 • زهره قایینی، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک از موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان؛ عنوان سخنرانی: کتابخانه‌های کودک‌محور با من بخوان: راهی نو به سوی گسترش فرهنگ کتابخوانی
 • مینا حدادیان، کتابدار کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نویسنده کودک و نوجوان و عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان؛ عنوان سخنرانی: نیم قرن تجربه خواندن در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

نشست کتابخانه‌های کودک روز دوشنبه ۱۵ آبان‌ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰ در تالار حکمت کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.

حضور برای تمامی علاقه‌مندان در این نشست آزاد خواهد بود.

جدول نشست‌های سومین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: سومین کنگره سالانه متخصصان علومزهره قایینیعلی اصغر سیدآبادیالهه خوشنویسمهری پریرخمینا حدادیانکتابخانه ملیادبیات کودکانکتابخانه های کودک محورکتابخانه های کودکانکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانکانون پرورش فکریلینک کوتاه: https://ketabak.org/wk8pb

نمایشگاه گروهی تصویرسازی «یادگاری» به یاد توران میرهادی برگزار می‌شود

ش, 08/13/1396 - 12:08
شنبه, 13 آبان, 1396 - 11:08

شورای کتاب کودک با همکاری فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، نمایشگاه گروهی تصویرسازی «یادگاری» را به یاد بانو توران میرهادی در گالری ویستا برگزار می‌کند.

در نمایشگاه گروهی تصویرسازی «یادگاری» آثاری از تصویرگرانی چون مهشید آسوده‌خواه، نگین احتسابیان، بنفشه احمدزاده، عطیه بزرگ سهرابی، مرجان ثابتی، هدا حدادی، پژمان رحیمی‌زاده، فرشید شفیعی، مریم طباطبایی، کمال طباطبایی، حسن عامه‌کن، نجوا عرفانی، کیوان عسگری، عطیه مرکزی، مانلی منوچهری و مرجان وفائیان به نمایش درخواهد آمد که به کوشش کیوان عسگری گرد آمده است.

تاریخ اجرای نمایشگاه گروهی تصویرسازی «یادگاری»

نمایشگاه گروهی تصویرسازی «یادگاری» از جمعه ۱۹ تا ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری ویستا واقع در تهران، خیابان مطهری (تخت‌طاووس)، خیابان میرعماد، کوچه ۱۲، پلاک ۱۱ برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که این نمایشگاه روزهای شنبه تعطیل خواهد بود.

درباره توران میرهادی بیشتر بدانید:

توران میرهادی استاد برجسته ادبیات کودکان ایران، در سال ۱۳۰۶شمسی در تهران زاده شد و در ۱۸ آبان ۱۳۹۵ جهان فانی را ترک گفت. میرهادی در سال ۱۳۲۵ به فرانسه رفت و در رشته روانشناسی تربیتی در «سوربن» و همزمان در رشته آموزش پیش از دبستان و ابتدایی در کالج «سوینه» پاریس درس خواند. در سال ۱۳۳۴ به نام برادر از دست رفته‌اش، کودکستان فرهاد و بعدها، دبستان و راهنمایی فرهاد را بنیاد نهاد. شورای کتاب کودک نیز با تلاش توران میرهادی و همفکران او، برای گسترش و پیشبرد هرچه بیشتر امر ادبیات کودکان در سال ۱۳۴۱ تاسیس شد. او همچنین بنیان‌گذار و مسئول طرح فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، نخستین کتاب مرجع ایرانی برای کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۵۸ تا هنگام فوت بود.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: توران میرهادینمایشگاه گروهی تصویرسازینمایشگاه گروهی تصویرسازی یادگاریهدی حدادی÷پمان رحیمی زادهمانلی منوچهریهدا حدادیمرجان ثابتیفرشید شفیعیحسن عامه کنکیوان عسگریتصویرگری کتاب های کودکانشورای کتاب کودکفرهنگنامه کودکان و نوجوانانلینک کوتاه: https://ketabak.org/yb5ab

اجرای «بازی های آوازی» به نفع فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

ش, 08/13/1396 - 11:34
شنبه, 13 آبان, 1396 - 10:34

اركستر كودكان و نوجوانان ايران زمين و كُرمادران، برنامه‌ی اجرای بازی های آوازی را به نفع فرهنگنامه كودكان و نوجوانان برگزار می‌کند.

بازی های آوازی کاری از سودابه سالم است که ۲ و ۳ آذرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۱ در تالار وحدت واقع در تهران، خیابان استاد شهریار برگزار خواهد شد.

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، شورای کتاب کودک، موسسه آوای طبیعت پایدار، آموزشگاه موسیقی رود، آموزشگاه موسیقی ودا، بنیاد رودکی، موسسه فرهنگی هنری آوای ساز خورشید و هنر بومی برای منابع طبیعی، سازمان‌ها و نهادهایی هستند که در برگزاری برنامه‌ی اجرای بازی های آوازی مشارکت خواهند کرد.

جهت خرید بلیط این اجرا می‌توانید به سایت تیوال به آدرس www.tiwall.com مراجعه کنید.

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، مجموعه‌ای است که شورای کتاب کودک بنا به ضرورت وجود کتاب مرجعی معتبر ویژه‌ی کودکان و نوجوانان ایرانی در سال ۱۳۵۸ به تدوین آن پرداخت و به دنبال آن شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۶۶ تاسیس شد. فرهنگنامه کودکان و نوجوانان مرجعی عمومی است و کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۶ ساله مخاطب آن هستند. همچنین پدران و مادران، آموزگاران، دبیران و کتابداران می‌توانند برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود به آن مراجعه کنند. بنابر پیش‌گفتار جلد نخست این مجموعه، این فرهنگنامه با دیدگاهی علمی، مردمی و با الهام از تاریخ و فرهنگ ایران و منطقه تهیه شده است. تنظیم آن بر پایه‌ی حروف الفباست و بیش از ۵ هزار مقاله (مدخل) در زمینه‌های فلسفه، دین، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و ریاضی، علوم کاربردی، هنر، سرگرمی، زبان، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، شرح حال نام آوران و ... دارد که با تصویر، نقاشی، نقشه‌ی جغرافیایی و نمودار همراه است. فرهنگنامه کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۷۷ به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد. همچنین در سال ۱۳۷۹ جایزه‌ی ترویج علم ایران را از آن خود کرد و در سال ۱۳۸۳، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین مقاله‌های دینی در دایره‌المعارف‌ها شد.

 

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: بازی های آوازیسودابه سالمفرهنگنامه کودکان و نوجوانانتوران میرهادیفرهنگنامه کودکانشورای کتاب کودکتالار وحدتآموزشگاه موسیقی رودآموزشگاه موسیقی وداموسسه آوای طبیعت پایدارلینک کوتاه: https://ketabak.org/d18m2

پانزدهمین شماره داروگ منتشر شد

چ, 08/10/1396 - 12:05
چهارشنبه, 10 آبان, 1396 - 11:05

پانزدهمین شماره داروگ (نخستین نشریه نوجوانان دوستدار محیط‌زیست) روی پیشخوان دکه‌ها آمد. داروگ آبان‌ماه در هفت بخش برای نوجوانان علاقه‌مند منتشر شده است.

بخش‌های گوناگون پانزدهمین شماره داروگ
 • تکاپو

دو عنوان «حالا روز توست، جهانت را بساز» و «نمی‌خواهيم شهر ما سياه‌چاله باشد» ویژه مطالب این بخش هستند. داروگ آبان‌ماه، همزمان با آغاز فصل شکار پرندگان مهاجر در برخی مناطق شمالی کشور، به این موضوع پرداخته و از زبان بچه‌های فریدونکناری، راه‌حل‌هایی را برای آن ارائه داده است. شما هم اگر دوست دارید از خطر شکار بی‌رویه پرندگان برای آینده زمین آگاه شوید، این گزارش را بخوانید.

 • طبیعت‌گردی

در بخش طبیعت‌گردی پانزدهمین شماره داروگ به کاربرد انرژی بادی، به عنوان یک انرژی پاک در ایرانِ دیروز و امروز پرداخته‌ایم. «توربين‌های بادی، از دوران ساسانی»، درباره آسبادهای نشتیفان در خراسان رضوی و «مزرعه بادی کهک» مطالب این بخش هستند. همچنین در مطلب دیگری با «غار کَتَله‌خور» آشنا می‌شوید.  

 • پارک جانوران

در این شماره به سراغ روباه رفتیم و نوعی از آن را که «اسمش معمولی است، رفتارش شگفت‌انگیز» معرفی کرده‌ایم. در پارک جانوران، دو مطلب جذاب دیگر هم برای دوستداران حیوانات داریم؛ «چرا گردن زرافه‌ها دراز شد؟» و «کندو جای افراد بیکار نیست»

 • خبر خوش

در این شماره هم خبرهای خوب محیط‌زیستی از ایران و جهان را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم؛ به عنوان نمونه می‌توانید در این بخش مطالبی را در مورد شيرين‌شدن دوران تحصيل در مدرسه، فضای امن گوگل برای بچه‌ها و شور و حال نوجوانی در غرفه داروگ بخوانید.

 • سرگرمی

اگر دوست دارید از راز چشمان درشت کارتون‌های ژاپنی سر در بیاورید، بخش سرگرمی پانزدهمین شماره داروگ را از دست ندهید. در این شماره می‌توانید قصه‌ای از کلیله‌ودمنه با عنوان «حکایت روباه، شیر و خر» را نیز بخوانید. همچنین در بخش «پاسخ بدهيد، جايزه بگيريد» چند معمای جالب نیز آورده شده است.

 • زنبورانه

قبل از اینکه سراغ خرید یک حیوان خانگی بروید، حتما داروگ پانزده را بخوانید. در بخش زنبورانه این شماره، با انواع حیوانات خانگی و حیواناتی که نباید در خانه نگه دارید، آشنا می‌شوید. در این بخش همچنین طرز درست کردن یک ساندویچ خوشمزه و رنگارنگ را برای تغذیه مدرسه یا عصرانه برایتان آماده کرده‌ایم. این بخش با یک بازی ورزشی-محیط‌زیستی تکمیل می‌شود که می‌توانید با دوستانتان آن را امتحان کنید.

 • زمین ما

در این بخش با طرح‌هایی آشنا می‌شوید که بچه‌های آفریقایی برای نجات محیط‌زیست ارائه کرده‌اند. همچنین برایتان تعریف کرده‌ایم که توربین‌های بادی چگونه انرژی پاک تولید می‌کنند. اگر از دوست‌داران شکلات هستید؛ در بخش زمین ما، از خطرهایی که تغییرات اقلیمی برای این صنعت دارد با خبر می‌شوید. در ادامه این بخش از پانزدهمین شماره داروگ به دو موضوع که شاید سوال شما هم باشد، پاسخ داده شده است؛ آیا تاریکی مطلق وجود دارد؟ و انرژی از کجا می‌آید؟  

 • پوستر هدیه

در جدیدترین شماره داروگ نیز همچون شماره‌های گذشته، یک پوستر تمام‌رنگی رایگان با عنوان «سوار شدن بر باد» در انتظار شماست که چندین ورزش هوایی هیجان‌انگیز را معرفی می‌کند.

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: پانزدهمین شماره داروگماهنامه داروگماهنامه نوجوانانکودک و محیط زیستکودک و طبیعتحیوانات خانگیلینک کوتاه: https://ketabak.org/4m7vu

دوره مقدماتی تحلیل قصه برگزار می‌شود

س, 08/09/1396 - 11:24
سه شنبه, 9 آبان, 1396 - 10:24

کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) با همکاری پردیس علم و فناوری، دوره مقدماتی تحلیل قصه را برگزار می‌کند.

دوره مقدماتی تحلیل قصه زیر نظر لیلا کفاش‌زاده، کارشناس میراث فرهنگی و از اعضای شورای کتاب کودک و مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و همچنین عضو کمیته ملی موزه ها(ایکوم) برگزار می‌شود.

اطلاعات دوره مقدماتی تحلیل قصه

این دوره روزهای یکشنبه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در ۸ جلسه شامل (۱۶ ساعت) در پردیس علم و فناوری واقع در تهران، خیابان نوفل لوشاتو، کوچه مسعود سعد، پلاک ۱۲ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۶۶۷۰۶۰۶۹-۲۱ و ۹۰۱۵۸۰۸۹۷۹ تماس بگیرند.

درباره کمیته ملی موزه‌ها بیشتر بدانید:

کمیته ملی تابع شوراي بين المللي موزه ها که به اختصار «ايکوم ICOM» ناميده مي‌شود، سازماني است غيردولتي وابسته به سازمان يونسکو و دفتر آن در شهر پاریس در کشور فرانسه قرار دارد.

ايکوم بزرگ‌ترين خانواده جهاني موزه‌شناسان و سازمان‌هايي است که به نحوي با تعريف موزه در ارتباط هستند و از نقطه نظر صلاحيت علمی در اين زمينه در جهان در جایگاه و مرتبه نخست  قرار دارد.

کميته ملي موزه‌هاي ايران از آغاز تأسيس خود با شوراي جهاني موزه‌ها ارتباطی مستقيم داشت و در دي‌ماه سال ۱۳۵۰ کميته در شوراي مذکور به رسميت شناخته شد. نخستين فعاليت کميته برگزاري دوره آموزشي نقش موزه‌ها در تعليم و تربيت بوده است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: دوره مقدماتی تحلیل قصهکمیته ملی موزه هاایکومپردیس علم و فناوریلیلا کفاش زادهقصه گویی برای کودکانقصه گفتنتحلیل قصهقصه برای کودکانروش های قصه گوییلینک کوتاه: http://ketabak.org/lb3vk

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان