تازه‌های کتابک

اشتراک در خوراک تازه‌های کتابک
به‌روز شده: ۵ ساعت ۱۴ دقیقه قبل

تصویرگر ایرانی، برنده برنامه یک ماه اقامت در کتابخانه عمومی تورنتو

ش., ۰۸/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۹:۳۷
نویسنده: شبنم عیوضی

ناهید کاظمی، تصویرگر ایرانی ساکن کانادا برنده برنامه یک ماه اقامت یوآن فیتزجرآلد در کتابخانه عمومی تورنتو شد.

برنامه اقامت یک تصویرگر در کتابخانه در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد. این برنامه به افتخار یوآن فیتزجرآلد یکی از تصویرگران مطرح ادبیات کودکان کانادا که در سال ۲۰۱۱ از دنیا رفت نام‌گذاری شده است و برگزار می‌شود و فرصتی است برای تصویرگران کتاب کودک تا به مدت یک ماه در کتابخانه عمومی کانادا حضور داشته باشند و برنامه‌هایی را برای کودکان و بزرگسالان اجرا کنند.

 ناهید کاظمی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در هنرهای تجسمی (نقاشی) از دانشگاه هنر تهران است و طراحی، تصویرگری و طراحی گرافیک در دانشگاه سوره در ایران آموخته است. او تاکنون ۶۰ عنوان کتاب برای کودکان و بزرگسالان تصویرگری کرده که در ایالات متحده آمریکا، انگلستان، اسلوونی و ایران منتشر شده‌اند. در کانادا هم دو ناشر گرندوود و انیک پرس (Annick Press) کتاب‌هایی از او منتشر کرده‌اند. ناهید کاظمی در سال ۲۰۱۴ به کانادا نقل مکان کرد و در مونترال زندگی می‌کند.

قرار است کاظمی در طول اقامت خود در ماه اکتبر در شعبه شمالی كتابخانه عمومی تورنتو برای دانش‌آموزان، کلاس‌های هنری و برای بزرگسالان و نوجوانان کارگاه‌های شبانه برگزار کند. کاظمی همچنین در دانشکده‌ها و کالج‌ها برای دانشجویان هنر سخنرانی خواهد کرد.

این برنامه با همکاری شعبه ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان کانادا به همراه کتابخانه عمومی تورنتو و شورای کتابخانه‌های شهری کانادا برگزار می‌شود.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: کتاب کودکادبیات کودک ایرانادبیات کودک کاناداناهید کاظمیتصویرگران ایرانیبرنامه های ترویج کتابخوانیکودکان و هنرو کودکان و آموزش|کتابخانه عمومی تورنتوfvkhkliمنبع: Nahid Kazemi is IBBY Canada’s 2018 Joanne Fitzgerald Illustrator in Residenceلینک کوتاه: https://ketabak.org/zp3o3

برنامه گزارش سالانه گروه‌های بررسی سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷

ش., ۰۸/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۸:۲۹
نویسنده: گروه خبر کتابک

شورای کتاب کودک برنامه گزارش سالانه گروه‌های بررسی کتاب‌ و آثار منتشر شده برای کودکان و نوجوانان در سال کاری ۱۳۹۶-۱۳۹۷ را اعلام کرد. گروه‌های بررسی شورای کتاب کودک در بیست گروه از ۳-۱۴ شهریور گزارش‌ها فعالیت‌های خود را برای علاقمندان ارائه خواهند کرد.

این گروه‌ها شامل گروه‌های دین، پژوهش، تصویر، کتاب و کودکان بیمار، دستنوشته‌های کودکان، علوم تجربی، ادبیات نمایشی، داستان ترجمه، کتاب خردسال، شعر، نشر الکترونیکی، کتاب و کودکان نابینا، کتاب مرجع کودکان و نوجوانان، ادبیات گذار، داستان تالیف، دانش اجتماعی و زندگینامه، دستنوشته بزرگسالان و نشریات کودک و نوجوان هستند.

روز دوشنبه ۲۹ امرداد ۱۳۹۷ هم نمایشگاه آثار همه گروه‌های بررسی از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در شورای کتاب کودک با برنامه‌های متنوعی برپا خواهد شد. علاقمندان می‌توانند پیش از شنیدن گزارش‌ها کتاب‌های بررسی شده در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷ را تورق کنند و با اعضا گروه‌های بررسی شورای کتاب کودک ملاقات کنند.

هدف گروه های بررسی شورای کتاب کودک، ارزیابی و بررسی آثار چاپی و الکترونیکی است که در یکسال برای کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود. این گروه‌ها از یک سو فهرستی از کتاب‌ها و آثار منتخب شورا تهیه می‌کنند و از سوی دیگر گزارش سالانه‌ای از وضعیت ادبیات کودکان و نوجوانان ارائه می‌کنند. برای رشد کمی و کیفی ادبیات کودک و نوجوانان، پدیدآورندگان، ناشران، کارشناسان، مربیان و والدین می‌توانند از این دستاوردها بهره‌مند شوند. گروه های بررسی زیر نظر کمیته بررسی، پژوهش و نقد فعالیت می‌کنند. اعضاء این گروه‌ها، از کارگاه آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان عضوگیری می‌شوند. بدین ترتیب که هر یک از اعضایی که کارگاه آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان را گذرانده باشد، می‌تواند وارد یکی از گروه های بررسی شده و فعالیت خود را آغاز کند. منابع مطالعاتی مورد نیاز اعضاء، از طریق گروه انتخاب و توسط شورا تأمین می‌شود.

علاقمندان برای حضور می‌توانند برنامه نشست‌ها را از پیوست دریافت کنند.
نشانی: شورای کتاب کودک، خیابان انقلاب، خیابان ابوریحان، خیابان وحید نظری، پلاک ۳۱،طبقه دوم. کتابخانه تحقیقاتی

پیوستاندازه برنامه گزارش سالانه گروه‌های بررسی سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷۸۷۸.۳۵ کیلوبایت گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: شورای کتاب کودککتاب کودکادبیات کودککودک و داستانارزیابی ادبیات کودککیفیت کتاب کودککودک و علمکودک و نشریاتکودک و دانش اجتماعیلینک کوتاه: https://ketabak.org/lt66x

فراخوان نخستین کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی

ش., ۰۸/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۵:۳۱
نویسنده: گروه خبر کتابک

انجمن حمایت از حقوق کودکان نخستین کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی را دی ماه ۱۳۹۷ با همکاری نهادهای مدنی فعال در حوزه کودکان، همچنین نهادهای دولتی مرتبط برگزار می‌کند. این انجمن فراخوانی منتشر کرده و از پژوهشگران، اندیشمندان و همه دغدغه‌مندان حوزه کودکی و توسعه کشور برای برگزاری این کنگره دعوت به مشارکت می‌کند.‌

کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی با هدف‌ «گفتمان سازی مساله بوده‌گی (Problematic)  کودکان در فرآیند توسعه» تعریف شده است. رویکرد غالب در این کنگره «تبیین ارتباط نظام‌مند بین مفاهیم نظری و وجوه ایجابی کودک و کودکی با ابعاد مختلف توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی» است.‌

موضوعات قابل طرح در نخستین کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی در قالب و رویکرد انتظارات و ارتباط چند سویه به قرار زیر است:

 • رویکردها به دنیای کودکی (مفهوم کودکی، نقش و جایگاه کودکی در نظام اجتماعی و...)
 • سیاست‌گذاری اجتماعی و کودکی (مفاهیم نظری، وجوه تاریخی و انضمامی، تجارب زیسته و...)
 • عدالت اجتماعی و کودکی (فقر، نابرابری، برخورداری، توانمندی، حق کودکان به شهر و...)
 • توسعه پایدار و کودکی (محیط زیست، آلودگی آب و هوا، حیات وحش و....)
 • توسعه سیاسی و کودکی (آزادی بیان، آزادی احزاب و انجمن ها، جامعه مدنی، دمکراسی و...)
 • توسعه اجتماعی و کودکی (آموزش، بهداشت، سلامت ،ارتباطات، اشتغال و بیکاری و ....)
 • رشد و توسعه اقتصادی و کودکی (سهم‌بری از تولید ناخالص ملی، کودکان در بودجه‌های ملی و منطقه‌ای، تورم و...)
 • توسعه قضایی و کودکی (دست‌آوردهای تقنینی در حوزه حقوق اطفال، مجازات‌های جایگزین، نظام مراقبت پس از خروج، پلیس
 • اطفال، ترویج توانمندی‌های حقوقی کودک، حقوق شهروندی، و ...)
 • توسعه فرهنگی و کودکی (ادبیات، موسیقی، نقاشی، سینما، اندیشه‌ورزی و...)

علاقمندان فرصت دارند چکیده مقالات خود را تا تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ برای نخستین کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی بفرستند.
اعلام پذیرش خلاصه مقالات ۲۰ مهر ماه، فرصت ارسال اصل مقالات ۲۰ مهر و اعلام پذیرش نهایی مقالات نیز ۲۰ آذر خواهد بود.

درباره برگزارکننده کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعی

انجمن حمایت از حقوق کودکان، در راستای حمایت از حقوق کودکان به عنوان سازمانی مردم نهاد، مستقل، غیر سیاسی و غیرانتفاعی در سال ۱۳۷۳ آغاز به کار کرد.
هدف اصلی انجمن، تبلیغ و ترویج پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک است. این انجمن در تلاش است تا با تکیه بر فعالیت‌های گروهی و داوطلبانه اعضای خود، در بهبود وضعیت زندگی کودکان، مشارکتی فعال داشته باشد. این انجمن با رعایت کامل قوانین جمهوری اسلامی ایران، در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند؛ زمینه‌هایی مرتبط با تحصیل، اطلاع‌رسانی، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات مشاوره‌ای برای خانواده‌ها و نیز یاری‌رسانی عملی به کودکانی که بر اثر بلایای طبیعی و اجتماعی و شرایط دشوار زندگی، آسیب دیده‌اند. مواردی مانند حمایت از کودکان کار، کودکان بی‌سرپناه، کودکان قربانی سیل و یا جنگ و کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، از جمله فعالیت‌‌‌های انجمن در راستای تحقق پیمان نامه جهانی حقوق کودک در ایران است.

ایمیل: congress@irsprc.org
وب سایت: www.congress.irsprc.org
فکس: ۸۸۷۹۵۵۹۱
تلفن: ۸۸۵۰۱۴۱۴
نشانی دبیرخانه کنگره: تهران، خیابان سهروردی شمالی، کوچه شهید سلطانی (قرقاول)، پلاک ۳۷، انجمن حمایت از حقوق کودکان

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: مفهوم کودکینقش و جایگاه کودکی در نظام اجتماعیسیاست‌گذاری اجتماعی و کودکیعدالت اجتماعی و کودکیکودک و فقرکودک و نابرابریتوانمندی، حق کودکان به شهرتوسعه پایدار و کودکیکودک و محیط زیستکودک و آلودگی آب و هواتوسعه سیاسی و کودکیکودک و آزادی بیانتوسعه اجتماعی و کودکیکودک و آموزشکودک و بهداشتکودک و ارتباطاترشد و توسعه اقتصادی و کودکیتوسعه قضایی و کودکیکودک و مجازات‌های جایگزین، کودک و پلیس اطفالکودک و حقوق شهروندیتوسعه فرهنگی و کودکیادبیات کودکموسیقی کودکنقاشی کودکسینما کودکاندیشه‌ورزی کودکنخستین کنگره کودکی، توسعه و سیاست‌گذاری اجتماعیانجمن حقوق کودک و نوجوانحقوق کودککودک و توسعهلینک کوتاه: https://ketabak.org/yn172

کارگاه «آواورزی و الفباورزی» شهریورماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

ش., ۰۸/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۵:۳۰

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کارگاه «آواورزی و الفباورزی» را ۹ شهریورماه ۱۳۹۷ ویژه خانواده‌ها، مربیان مهدکودک‌ها، مربیان پیش‌دبستانی، آموزگاران اول دبستان و مربیان کودکان دوزبانه برگزار می‌کند.

این کارگاه که از جمله کارگاه‌های اصلی برنامه «با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است با هدف آموزش زبان گفتار، سخن گفتن و چگونگی راندن درست واک‌ها بر زبان به کودکان و همچنین آموزش سواد پایه به کودکان برپزار می‌شود.

بخش‌های کارگاه «آواورزی و الفباورزی»

این کارگاه از سه بخش تشکیل شده است:

- آواورزی: شامل معرفی بسته‌ «آواورزی با سی‌بی‌لک»، بیان اهداف آن، آشنایی با تعریف آوا و انواع آن و بیان شیوه‌ کار با این بسته

- الفباورزی: شامل معرفی بسته «الفباورزی با کاکاکلاغه»، بیان هدف‌ها و بیان شیوه‌های پیشنهادی کار با این بسته

- آموزش ریتم: بیان چند مفهوم موسیقی به‌کاررفته در کتاب آواورزی و آموزش شیوه‌ کار با شعر‌های آواورزی

دیگر مفاهیم و مطالب کارگاه «آواورزی و الفباورزی»

 • کمک به کودکان در شناخت دستگاه‌های آوایی و شنوایی
 • شیوه‌های تقویت حس شنیداری در کودکان
 • آشنایی با توانمندی‌های گوناگون کودکان و راه‌های یادگیری آن‌ها
 • شناخت و پردازش آواها
 • آشنایی با آواهای زنجیری و زبر زنجیری
 • بیان اهمیت آموزش شعر و ریتم در رشد زبانی کودکان
 • چگونگی سخن گفتن با کودکان
 • آشنایی با روش «خواندن گفتگویی»
 • آشنایی با شیوه‌ی «آوایی-رانش»
 • بیداری زبانی چیست؟
 • در خود ماندگی زبان به چه معنا است؟
 • آشنایی با دو نوع آموزش «هم‌گرا» و «واگرا»

هزینه کارگاه یک‌روزه «آواورزی و الفباورزی» ۹۵ هزار تومان است. ثبت نام گروهی سه نفر و بالاتر از ده درصد تخفیف برخوردار خواهد بود. این کارگاه روز جمعه ۹ شهریورماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۶ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است ظرفیت کارگاه محدود است. پایان کارگاه گواهی حضور در کارگاه ارائه خواهد شد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره همراه ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرید.

لینک ثبت‌نام آنلاین:

ثبت‌نام در کارگاه «آواورزی و الفباورزی»

جهت خرید بسته‌های آواورزی و الفباورزی به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

•    آواورزی با سی‌بی‌لک
•    الفباورزی با کاکاکلاغه

بسته‌های «آواورزی با سی‌بی‌لک» و «الفباورزی با کاکاکلاغه» از سوی انتشارات چیستا منتشر شده است و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، از این بسته‌ها با رویکرد آموزش خلاق در آموزش سواد پایه‌ در برنامه «با من بخوان» استفاده می‌کند. «با من بخوان» برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان خانواده‌های کم‌درآمد، کودکان محروم و کودکان در بحران است. این برنامه بر پایه‌ی رساندن کتاب‌های مناسب و با کیفیت به دست این گروهی از کودکان و نوجوانان است که در وضعیت معمول زندگی به کتاب‌های باکیفیت دسترسی ندارند.

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: کارگاه آواورزی و الفباورزیآواورزی با سی بی لکالفبای فارسیآموزش الفباآموزش الفبا به کودکانالفباورزی با کاکاکلاغهتاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانبرنامه با من بخوانآموزش سواد پایهآموزش خلاقادبیات کودکانتقویت گفتار کودکانتقویت زبان گفتارآموزش سواد به کودکانمهارت های کلامیتقویت مهارت های کلامیلینک کوتاه: https://ketabak.org/438rb

کرمان دومین میزبان برترین‌های تصویرگری براتیسلاوا

چهارشنبه, ۰۸/۱۵/۲۰۱۸ - ۱۹:۱۷
نویسنده: گروه خبر کتابک

کرمان و موزه معاصر صنعتی این شهر دومین میزبان آثار منتخب تصویرگری دو سالانه براتیسلاوا در ایران است. پس از کردستان، کرمان دومین استانی است که میزبانی برپایی این نمایشگاه را از ۲۴ تا ۳۰ مرداد برعهده دارد.

آیین آغاز به کار نمایشگاه آثار منتخب تصویرگری دو سالانه براتیسلاوا امروز ۲۴ مرداد ساعت ۱۹ در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان برگزار می‌شود.
در نمایشگاه کرمان نیز ۴۲ اثر از تصویرگران ایرانی و اسلواک که تا کنون موفق به دریافت جایزه این مسابقه شده‌اند به نمایش گذاشته می‌شود که ۲۹ اثر تصویرگری بین‌المللی و ۱۳ اثر از ایران است.
علاوه بر این، ۲۵ اثر تصویرگری جایزه «گرند پرایز» نیز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود که مربوط به تصویرگرانی است که جایزه بزرگ این مسابقه را دریافت کرده‌اند.

هم‌زمان با برپایی نمایشگاه، کارگاه تصویرگری نیز با حضور نرگس محمدی برنده‌ی سیب طلایی بیست و ششمین جایزه‌ تصویرگری براتیسلاوا برای علاقه‌مندان به تصویرگری کتاب کودک و نوجوان و هنرمندان این حوزه برگزار می‌شود.
این کارگاه آموزشی با هدف بالا بردن سطح توانایی هنرمندان تصویرگر کرمانی از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ روز پنجشنبه  ۲۵ مرداد در کتابخانه موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان برگزار می‌شود.

نرگس محمدی دانش‌آموخته رشته گرافیک از دانشگاه شاهد است که فعالیت خود را در حوزه‌ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان از سال ۱۳۸۵ آغاز و تا کنون بیش از ۲۰ جلد کتاب تصویرسازی کرده که تعدادی از این کتاب‌ها از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است. او که سابقه‌ شرکت در کارگاه آموزشی تصویرگری لیندا وولفزگروبر تصویرگر اتریشی- ایتالیایی در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ را در پرونده‌ هنری خود دارد تا کنون موفق به دریافت جوایز داخلی و خارجی متعددی شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جایزه‌ سیب طلایی جایزه دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۱۷ اشاره کرد.

دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا مهم‌ترین و منحصر به فردترین رویداد در زمینه‌ تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است که با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه‌های ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در کشور اسلواکی برگزار می‌شود.
امسال با هماهنگی‌های صورت گرفته میان سوزانا جاروسوا مدیر اجرایی مسابقه دو سالانه تصویرگری و اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فرصتی فراهم شده است تا آثار منتخب این دوسالانه با همکاری سفارت اسلواک در قالب نمایشگاه در استان‌های مختلف ایران به نمایش گذاشته شود.
این نمایشگاه پیش از این در سنندج در استان کردستان به نمایش گذاشته شد که بسیار مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفت.
دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا در کشور اسلواک برگزار می‌شود و کانون به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان برگزیده این حوزه می‌کند.
دوره بعدی این مسابقه شامل بخش انتخاب آثار، سمپوزیوم و کارگاه تصویرسازی در سال ۲۰۱۹ برگزار می‌شود که فراخوان آن در حال توزیع است.
تاکنون نورالدین زرین‌کلک، فرشید مثقالی، بهزاد غریب‌پور، ابوالفضل همتی‌آهویی، سیروس طاهبار، مهنوش مشیری، علی بوذری از اعضای هیأت داوران این مسابقه بوده‌اند.

نمایشگاه آثار منتخب تصویرگری دوسالانه براتیسلاوا به مدت یک هفته صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۴ و بعدازظهرها از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان پذیرای بازدیدکنندگان است.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاواکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانتصویرگری کتاب کودککودک و هنرکودک و سواد بصریمنبع: کرمان دومین میزبان برترین‌های تصویرگری براتیسلاوا استلینک کوتاه: https://ketabak.org/sn8jv

شادپیمایی خانواده‌ها به همراه عروسک‌ها در افتتاحیه هفدهمین جشنواره بین المللی مبارک

چهارشنبه, ۰۸/۱۵/۲۰۱۸ - ۱۹:۰۳
نویسنده: گروه خبر کتابک

هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی مبارک با شادپیمایی خانواده‌ها و عروسک‌ها روز ۳۱ مرداد در پارک آب و آتش تهران آغاز می‌شود.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک با دبیری مرضیه برومند از یکم تا هفتم شهریور ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد. این جشنواره از پنج جشنواره اصلی هنرهای نمایشی ایران است که در سال ۱۳۶۸ خورشیدی آغاز به کار کرد. تا سال ۱۳۷۱ به صورت سالانه و پس از آن به صورت دوسالانه برگزار می‌شود. در پانزدهمین دوره جشنواره، در سال ۱۳۹۳، برای نخستین بار در جشنواره‌های پس از انقلاب اسلامی، افتتاحیه در قالب شادپیمایی (کارناوال) برگزار شد و پس از آن در افتتاحیه دوره شانزدهم نیز شادپیمایی سرآغاز جشنواره بود.
مرضیه برومند دبیر جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک در مقدمه فراخوان هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک آورده است: «یک دنیا حرف خوب برای گفتن داریم، می‌خواهیم از عشق بگوییم، از نیکی و زیبایی، از صلح و آرامش و امنیت و آزادی برای همه انسان‌ها، می‌خواهیم از امید بگوییم و از شادی و از آسمانی آبی برای کودکان سراسر جهان. باز می‌خواهیم گرد هم بیاییم و به یاری عروسک‌ها رویاها و آرزوهای‌مان از جهان هستی را در قالب نمایش با یکدیگر سهیم شویم.»

دوره هفدهم جشنواره عروسکی با رویکرد توجه به عنصر نوآوری و شگفتی به عنوان ویژگی نمایش عروسکی، توجه به مخاطب به عنوان یکی از ارکان اصلی هنر نمایش و توجه ویژه به ساختار درست و منسجم و وجوه دراماتیک نمایشنامه برگزار خواهد شد.

این جشنواره شامل بخش‌های نمایش صحنه‌ای، نمایش عروسکی ایران در دو شاخه ویژه مخاطبان بزرگسال و ویژه مخاطب کودک، نوجوان و خانواده، بخش نمایش عروسکی ملل، نمایش عروسکی فضای باز، تجربه (نوآوری و تفاوت)، نمایشگاه عروسک، پژوهش و آموزش خواهد بود.

علاقمندان می‌توانند جدول برنامه نمایش‌های صحنه‌ای و فضای باز را از پیوست دریافت کنند.

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزش پیوستاندازه جدول برنامه نمایش‌های صحنه‌ای۲.۹۶ مگابایت جدول برنامه نمایش‌های فضای باز۲.۹۳ مگابایت کلیدواژه: کودک و نمایشکودک و هنرکودکان و میراث فرهنگیهفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی مبارکمنبع: http://festival.tehranmobarak.com/fa/‎لینک کوتاه: https://ketabak.org/qz312

نامزدهای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۸

چهارشنبه, ۰۸/۱۵/۲۰۱۸ - ۱۸:۳۴

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان جمشید خانیان و علی‌اصغر سیدآبادی را به عنوان نامزد این انجمن برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد.

نشست معرفی کاندیداهای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای جایزه آسترید لیندگرن، سه‌شنبه ۲۳ مردادماه با حضور فریدون عموزاده خلیلی، رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و جعفر توزنده‌جانی، دبیر انجمن برگزار شد.

عموزاده خلیلی در این نشست با اشاره به تاریخچه‌ای از شکل‌گیری این جایزه، گفت: آسترید لیندگرن، نویسنده سوئدی که بیش از ۹۰ سال عمر کرد و آثار ارزشمندی از خود به‌جای گذاشته است. او با نگاهی انسانی، مسائل و رنج‌های کودکان و نیازها و آرزوهای آن‌ها را در کتاب‌هایش به تصویر کشیده است. شورای فرهنگی سوئد از سال ۲۰۰۲ که این نویسنده چشم از جهان فروبست، جایزه ادبی آسترید لیندگرن را به یاد او بنا نهاد. این جایزه هرساله با همان ارزش‌ها و ملاک‌های موردنظر آسترید لیندگرن به نویسندگان، تصویرگران و مروجان کتابخوانی حوزه کودک و نوجوان از سراسر دنیا اهدا شده و به لحاظ مادی ارزشمندترین جایزه دنیا پس از نوبل است و به نوعی نوبل حوزه کودک و نوجوان محسوب می‌شود.
هرساله از همه کشورها توسط نهادهای مرتبط، کاندیداهایی برای این جایزه معرفی می‌شود. انجمن کودک و نوجوان از سه سال پیش در پی مذاکراتی که با مسئولان این جایزه در حاشیه نمایشگاه کتاب فرانکفورت داشته، کاندیداهایی را در بخش‌های ذکر شده معرفی می‌کند. تا پیش از آن فقط کاندیداها از سوی شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان معرفی می‌شد. افرادی که تاکنون از کشورهای مختلف برنده این جایزه شده‌اند، نام‌های کوچکی نیستند و در میان آن‌ها اسم‌هایی چون موریس سنداک و کاترین پاترسون به چشم می‌خورد.
 
رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با تاکید بر لزوم حمایت ملی از کاندیداهای ایران، بیان کرد: تاکنون هیچ کاندیدایی از ایران موفق به دریافت این جایزه نشده است. وقتی پای یک منفعت و حرکت ملی به میان می‌آید، صرف‌نظر از جایگاه‌ها، افکار و سلایق و صرف‌نظر از دولتی و غیردولتی، همه نهادها اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، حوزه هنریف کانون پرورش فکری و دیگر مراکز و نهادها باید تلاش و حمایت کنند تا این حرکت و افتخار ملی به سرانجام برسد.
 
عموزاده خلیلی با اشاره به اینکه این یک کار ملی است که بخشی از بار آن‌را انجمن بر دوش می‌کشد، افزود: سال گذشته فرهاد حسن‌زاده در جمع پنج کاندیدای نهایی این جایزه قرار گرفت و آثارش نیز هیچ چیز از آثار برندگان کم نداشت، ولی فقط چون همت ملی پشت سرش نبود و تعداد زیادی از کتاب‌هایش ترجمه نشده بود، نتوانست جایزه را از آن خود کند. ادبیات کودک واقعا در زمینه‌های مختلف پتانسیل بالایی دارد و در صورت فراهم شدن پیش‌زمینه‌ها می‌توانیم به افتخارات زیادی در این حوزه برسیم. یکی از این پیش‌زمینه‌ها، ترجمه آثار به دیگر زبان‌ها است.
 
او درباره رویکرد انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در انتخاب کاندیداهای جایزه آسترید لیندگرن نیز گفت: رویکرد امسال انجمن در معرفی کاندیداها، یک رویکرد نوگرایانه بوده است. در بخش انتخاب کاندیدای مروج کتابخوانی، نوگرایی و نهادی کردن ترویج کتابخوانی یکی از ملاک‌ها بود. اثرگذاری و فراگیری طرح و همچنین استمرار و قائم به فرد نبودن نیز از دیگر ملاک‌های مدنظر انجمن در انتخاب کاندیدای این بخش بوده است. در بخش نویسنده نیز تلاش کردیم نویسنده‌ای را انتخاب کنیم که در تمام کتاب‌هایش با یک نگاه انسانی، رنج و مشقت، فقر و آرزوهای کودکان را بازتاب داده باشد. همچنین موضوع آثار نویسنده باید برخواسته از تجربه زیسته او بوده باشد. زبان و بیان قوی، ساختار درست و جهان متفاوت داستانی، از دیگر ملاک‌های مدنظر برای انتخاب نویسنده بود. همچنین آثار باید به گونه‌ای نوشته شده باشند که ترجمه آن‌ها برای خارجی‌ها قابل فهم باشد.
 
رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، در ادامه با معرفی کاندیداهای دو بخش، اظهار کرد: امسال براساس ملاک‌های موردنظر مسئولان این جایزه و بررسی‌هایی که انجام شد، در بخش ترویج کتابخوانی، علی‌اصغر سیدآبادی و در بخش نویسنده نیز جمشید خانیان به‌عنوان کاندیدای انجمن برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن معرفی می‌شوند.

این نویسنده در بیان برخی از ویژگی‌هایی که منجر به انتخاب علی‌اصغر سید‌ آبادی به‌عنوان کاندیدای مروج کتابخوانی شد، افزود: مهم‌ترین و یکی از جذاب‌ترین نکات برای هیات مدیره در انتخاب سید ‌آبادی، فعالیت‌های مخاطب‌محور و اجتماع‌محور است. در حدود ۲۵ سالی که او در این حوزه فعالیت می‌کند، تمام فعالیت‌هایش معطوف به مخاطب بوده است. سید آبادی برای محور بودن مخاطب، نهادسازی کرده است. فهم عملی از آموزش‌های مبتنی بر مشارکت‌های اجتماعی در موضوع کتابخوانی و همچنین حضور سه مولفه کتابخوانی، آزاداندیشی و تفکر انتقادی در تمام نهادهایی که او ساخته، از دیگر دلایل انتخاب سید آبادی بوده است. او بین فعالیت ترویج کتابخوانی و کنش‌گری اجتماعی، پیوند خلاقانه ایجاد کرده است.
عموزاده خلیلی با معرفی برخی از نهادهایی که سید آبادی بنیانگذاری یا در بنیانگذاری آن‌ها مشارکت داشته، ادامه داد: طرح باشگاه‌های کتابخوانی، طرح کتابخانه‌های روستایی و کتابخانه‌های خانگی، از بنیانگذاران انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، راه‌اندازی جایزه لاک‌پشت پرنده و جایزه گوزن زرد ازجمله این فعالیت‌هاست. سال گذشته پنج هزار باشگاه کتابخوانی در شهرها و روستاها شکل گرفت که ۷۰ هزار عضو داشت. پارسال در ۱۰۰ شهر و روستا باشگاه کتابخوانی داشتیم و امسال این تعداد به ۸۰۰ شهر و روستا با بیش از ۵۰۰ هزار عضو می‌رسد. این طرح امروز به نیاز و خواست ملی بین کودکان تبدیل شده است.
او در پایان گفت: مهر یا آبان سال جاری این جایزه اعلام می‌شود و تا آن زمان باید تمام توانمان را به‌کار بگیریم تا پتانسیل‌های این دو کاندیدا را معرفی و تقویت کنیم. امیدواریم با حمایت‌ نهادهای فرهنگی و کمک رسانه‌ها، پاییز ۹۷ خبرهای خوبی در این زمینه بشنویم.

جعفر توزنده‌جانی نیز در این نشست در معرفی ویژگی‌هایی که برای انتخاب جمشید خانیان، نویسنده آبادانی به‌عنوان کاندیدای دریافت جایزه آسترید لیندگرن، بیان کرد: رویکرد انجمن مبنی بر نوگرایانه بودن، درباره آثار جمشید خانیان صدق می‌کرد. یکی از نکات برجسته درباره وی، انجام بیش از ۱۰۰ پژوهش علمی در قالب رساله دکترا، پایان‌نامه و مقاله علمی - پژوهشی با محوریت آثار این نویسنده است. وی همچنین ۴۴ اثر داستانی، نمایشی و پژوهشی در حوزه‌‌های کودک و نوجوان و بزرگسال در کارنامه دارد که کمتر اثری از او بوده که جایزه نگرفته یا کاندید و مطرح نشده باشد.

 
توزنده‌جانی افزود: خانیان توجه خاصی به ساختار روایت و شکل و فرم داستان دارد. معماری خاص او در تک تک آثارش مشهود است. او همچنین نگاه ویژه‌ای به ادبیات جنگ در عرصه بزرگسال و کودک و نوجوان دارد. توجه به ادبیات بومی و اقلیمی و افسانه‌ها و ادبیات خاص هرمزگان، شکل تازه‌ای از داستان را در آثارش روایت می‌کند. کارهایش رنگ تعلیمی و آموزشی مستقیم ندارد. توجه به زندگی شهری و جنبه همه‌گیری آن، توجه به سالمندان و چگونگی ارتباط بین نسل‌ها، نگان انسان‌مدار به زنان و مردان، توجه به تکنیک و قواعد زبانی و واژگانی و توجه به ادبیات دراماتیک، از دیگر ویژگی‌های آثار این نویسنده است.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: جمشید خانیانانجمن نویسندگان کودک و نوجوانکاترین پاترسونجایزه آسترید لیندگرنجایزه ادبیات کودکانجایزه ترویج کتابخوانیعلی‌اصغر سیدآبادیمنبع: سیدآبادی و خانیان، نمایندگان انجمن نویسندگان کودک در جایزه آسترید لیندگرنلینک کوتاه: https://ketabak.org/zm2sf

برگزاری مدرسه صنایع دستی اصفهان در تابستان

س., ۰۸/۱۴/۲۰۱۸ - ۱۵:۰۸
نویسنده: گروه خبر کتابک

مدیریت خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری اصفهان با همکاری موزه هنرهای معاصر اصفهان برای آشنایی نوجوانان با تعدادی از رشته‌های صنایع دستی اصفهان، مدرسه تابستانی صنایع دستی را برگزار می‌کند.

در مدرسه صنایع دستی اصفهان که از ۳-۷ شهریور ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود، رشته‌های قلمزنی، میناکاری، قلمکاری، کاشی هفت‌رنگ و سفالگری آموزش داده خواهد شد.
کودکان و نوجوانان علاقمند ۹ الی ۱۵ سال می‌توانند در یکی از این رشته‌ها نام‌نویسی کنند تا در محیطی کارگاهی، زیر نظر استادان مشخص و ممتاز، تجربه‌ای از طراحی تا فروش صنایع دستی را به دست آورند.
در کنار این فعالیت کارگاهی، مدرسه صنایع دستی اصفهان نشستی علمی و تخصصی هم برگزار خواهد کرد. بازدید از کارگاه‌های صنایع دستی میدان نقش جهان و نمایشگاه و فروشگاه آثار تولید شده دیگر برنامه مدرسه صنایع دستی اصفهان برای کودکان و نوجوانان است.

کارگاه‌های مدرسه صنایع دستی اصفهان از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ در گالری شماره ۴ موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار می‌شود.

برای نام‌نویسی و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: کودکان و هویت ملیکودکان و میراث فرهنگیمدرسه صنایع دستی اصفهان برای کودکانکودکان و آشنایی با صنایع دستیکودکان و حرفه و فنمنبع: برگزاری مدرسه تابستانی صنایع دستی اصفهان لینک کوتاه: https://ketabak.org/t71bf

فراخوان بیست ‌و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون منتشر شد

س., ۰۸/۱۴/۲۰۱۸ - ۱۴:۱۹
نویسنده: گروه خبر کتابک

فراخوان بیست ‌و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون با موضوع «قصه زندگی من» منتشر شد. این دوره از جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون با موضوع «قصه زندگی من» و با یک بخش جدید در روزهای پایانی آذر ماه ۱۳۹۷ در تهران برگزار می‌شود.

در بیست ‌و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون علاقمندان می‌توانند علاوه بر دو بخش‌ تخصصی (قصه‌گویی) و علمی (مقاله‌نویسی) در بخش «عمومی» هم  قصه‌های خود از غم‌ها، شادی‌ها و لحظات پندآموز زندگی را روایت کنند. در بخش عمومی همه علاقه‌مندان بدون هیچ محدودیتی می‌توانند قصه‌های خود را در قالب فیلم ۹۰ ثانیه‌ای با موضوع «قصه زندگی من» از طریق سایت جشنواره تا ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ارسال کنند.
بخش تخصصی قصه‌گویی بیست ‌و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی مانند سال‌ها گذشته از دو بخش اصلی ملی شامل «دختران و پسران (۱۴ تا ۱۸ سال)»، «زنان و مردان (۱۸ سال به بالا)» و «مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها» و بخش بین‌الملل شامل «برگزیدگان ۲۰ دوره جشنواره قصه‌گویی در مراحل بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای»، «قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای دارای سابقه اجرا در رسانه ملی و تئاتر کشور» و «داوطلبان سایر کشورها» تشکیل شده است.

قصه‌گویان در حوزه تکنیکی می‌توانند به دو شیوه «قصه‌گویی سنتی» (کلاسیک) شامل قصه‌گویی به شیوه‌ی روایت‌گری بدون ابزار و «قصه‌گویی خلاق» با استفاده از ابزار، امکانات دیداری و شنیداری و قصه‌های خود را در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی روایت کنند.
«انتخاب قصه مناسب هم ‌راستا با محورهای جشنواره، توانایی به کارگیری فنون قصه‌گویی (استفاده از زبان بدن، به‌کارگیری لحن و کلام، پرداخت قصه و...)، توانایی اجرای زنده در حضور مخاطب و تعامل با آن‌ها و خلاقیت و نوآوری (متن، اجرا و پوشش)» از مهم‌ترین شاخص‌های داوری این رویداد فرهنگی عنوان شده است.

محورهای موضوعی بخش علمی (مقاله‌نویسی) بیست و یکمین دوره این جشنواره نیز به «دنیای مدرن، عصر ارتباطات و حیات قصه‌ها»، «قصه‌گویی، تجربه اجتماعی و روابط انسانی»، «قصه‌گویی، رسانه، مهارت‌های زندگی» و «قصه‌گویی، تنوع و تبادل فرهنگی» اختصاص یافته است.

شرکت کنندگان این بخش به نگارش مقاله‌های علمی پژوهشی، علمی ترویجی یا مروری، مطالعات موردی و تحلیلی انتقادی خواهند پرداخت.
مهلت ارسال چکیده مقاله ۲۵ شهریور، اعلام نتایج چکیده مقاله‌ها ۵ مهر و مهلت ارسال اصل مقاله‌های پذیرفته شده ۵ آبان سال ۱۳۹۷ تعیین شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه جشنواره قصه‌گویی به نشانی www.kanoonfest.ir، گاه‌شمار هر بخش را به طور جداگانه دریافت کنند و یا با شماره تلفن ۸۸۹۷۱۳۶۳ تماس بگیرند.
علاقمندان می‌توانند برای اطلاع از شرایط شرکت در بیست ‌و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون، فراخوان این جشنواره از بخش پیوست دریافت کنند.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزش پیوستاندازه فراخوان بیست ‌و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون ۳۷۷.۴۹ کیلوبایت کلیدواژه: قصه گویی و کودکانجشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانونکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانمنبع:  فراخوان بیست‌و یکمین دوره منتشر شد؛ قصه زندگی من، موضوع محوری جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانونلینک کوتاه: https://ketabak.org/192f5

امکان‌ بازنویسی داستان‌های سهروردی برای کودکان بررسی شد

د., ۰۸/۱۳/۲۰۱۸ - ۱۳:۵۰
نویسنده: گروه خبر کتابک

جلسه امکان‌سنجی بازنویسی کردن داستان‌های سهروردی برای کودکان با حضور دکتر یحیی قائدی، استاد حوزه فلسفه برای کودکان، فریدون عموزاده خلیلی، نویسنده ادبیات کودک و رئیس هیات مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، ابراهیم قربان‌پور، نویسنده، لیلا خسروی، کارشناس موزه ملی علوم و فناوری، دکتر فخری، مدیرگروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو و پورهادی، کارشناس این گروه، روز چهارشنبه، مورخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، در محل کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.

در این جلسه سطوح چندگانه امکان‌ بازنویسی کردن داستان‌های سهروردی برای کودکان مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اقدامات پیشنهادی کمیسیون ملی یونسکو در این زمینه اعلام شود.

پس از قرار گرفتن هشتصد و پنجاهمین سال زندگی شیخ شهاب الدین سهروردی ملقب به شیخ اشراق در فهرست بزرگداشت مشاهیر یونسکو در سال ۲۰۱۷، جمهوری اسلامی ایران طی دو سال (۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی) متولی شناساندن و معرفی این عالم بزرگ در سطوح ملی و بین‌المللی است. بر این اساس گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو تصمیم گرفت تا با تهیه داستان‌هایی برای کودکان با الهام از داستان‌های سهروردی، گامی هر چند کوچک در معرفی این عالم بزرگ به فرهنگ‌ سازان آینده این مرزو بوم بردارد.

کتاب «قصه‌های شیخ اشراق» نوشته امیرحسین خورشیدفر از کتاب‌های انگشت‌شماری است که آثار سهروردی را برای نوجوانان دسترس‌پذیر کرده است. کتاب «اقلیم هشتم» نوشته محسن هجری هم زندگی این فیلسوف را در فضای سیاسی قرن ششم هجری برای نوجوانان روایت می‌کند.

درباره شیخ شهاب الدین سهروردی

شیخ شهاب الدین سهروردی در سال۵۳۳ شمسی در قریه سهرورد زنجان به دنیا آمد. حکمت و اصول فقه را نزد مجدالدین جیلی استاد فخر رازی در مراغه آموخت و در علوم حکمی و فلسفی سرآمد شد و بقوت ذکا، وحدت ذهن و نیک اندیشی بر بسیاری از علوم اطلاع یافت.
سهروردی پس از تکمیل تحصیلات به اصفهان رفت تا نزد ظهیرالدین فارسی، علم منطق را بیاموزد. او در همین شهر بود که برای نخستین بار با افکار ابن سینا آشنا شد و پس از مدتی تسلط خاصی بر آن پیدا کرد. سهرودی پس از اتمام تحصیلات رو به عرفان و سلوک معنوی آورد و به سفر در داخل ایران پرداخت و از بسیاری از مشایخ تصوف دیدن کرد و بسیار مجذوب آنان شد.
شیخ در جریان سفرهایش مدتی با جماعت صوفیه هم کلام شد و به مجاهدت نفس و ریاضت مشغول شد. در همین دوره بود که به راه تصوف افتاد و دوره‌های درازی را به اعتکاف و عبادت و تامل گذراند. هنگامی که سفرهای سهروردی گسترده تر شده بود به آناتولی رسید و از آنجا به حلب سوریه رفت.در همان شهر با ملک ظاهر، پسر صلاح الدین ایوبی، دیدار کرد. ملک ظاهر شیفته شیخ شده و مقدمش را گرامی داشت و از او خواست که در آن جا بماند.
سهروردی پذیرفت و درس و بحث خود را در مدرسه حلاویه آغاز کرد. در همین مدرسه بود که شاگرد و پیرو وفادارش شمس الدین شهروزی به او پیوست. شیخ همیشه در بیان مسائل، به خصوص احکام و مسائل مربوط به دین بی‌باک بود و همین صراحت بیان او بود که سرانجام فقهای قشری عامه علیه او شوریدند، او را مرتد خوانده و سخنانش را خلاف اصول دین دانستند.
این کینه و عناد تا جایی رسید که ملک ظاهر را تشویق به قتل او کردند. اما ملک ظاهر نمی‌پذیرفت و به خواست آنان توجهی نمی کرد. سرانجام صلاح‌الدین ایوبی در نامه‌ای از پسرش خواست به دلیل برخی ملاحظات سیاسی شیخ را به قتل برساند اما فقها با ارسال شکوائیه به صلاح الدین ایوبی او را مجاب کردند که فرمان قتل شیخ را صادر کند.
بدین ترتیب شیخ را زندانی کردند و در سن ۳۷ سالگی به قتل رساندند. جنازه‌ شیخ را در روز جمعه آخر ذی‌الحجه سال ۵۸۷ قمری از زندان بیرون آوردند.
از سهروردی در طول عمر کوتاه خود حدود ۵۰ کتاب و رساله به یادگار مانده است. آثار او به طرز شگفتی از نظر فصاحت و بلاغت تحسین شده و دارای نثری پخته و قوی است.

هشتم مرداد روز بزرگداشت سهروردی نام گذاری شده است.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: کودکان و داستان های شیخ شهاب الدین سهروردیادبیات کودکبازآفرینی برای کودکانمناسب سازی ادبیات کهن برای کودکانبازنویسی برای کودکانمنبع: جلسه امکان‌سنجی تهیه داستان‌های سهروردی به زبان کودکان برگزار شد لینک کوتاه: https://ketabak.org/2i0kj

موضوع روز بین‌المللی نوجوان سال ۲۰۱۸ فضای امن برای نوجوانان است

ی., ۰۸/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۸:۴۵

۱۲آگوست برابر با ٢١ مرداد «روز بین‌المللی نوجوان» است. موضوعی که امسال برای این روز انتخاب شده است «فضای امن برای نوجوانان» است. سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۹این روز را «روز نوجوان» نامید تا نقش دختران و پسران نوجوان را در تغییرات دنیا امروز یادآوری کند و درباره چالش‌ها و مشکلاتی که نوجوانان آگاهی بدهد.

در حال حاضر ۱٫۸ میلیارد نوجوان بین ۱۰ تا ۲۴ سال در جهان وجود دارد. این بزرگترین جمعیت نوجوان تاکنون است. اما یک نفر از هر ۱۰ کودک جهان در مناطق جنگی زندگی می‌کنند و ۲۴ میلیون نفر از آن‌ها ترک‌تحصیل می‌کند. بی‌ثباتی سیاسی، چالش‌های بازار کار و فضای محدود برای مشارکت سیاسی و مدنی منجر به افزایش جداسازی نوجوانان در جوامع شده است. به این مناسب سازمان ملل متحد موضوع «روز بین‌المللی نوجوان» سال ۲۰۱۸ را «فضای امن برای نوجوانان» تعیین کرده است.
نوجوانان به فضاهای امن نیاز دارند تا بتوانند با یکدیگر ملاقات کنند، در فعالیت‌هایی شرکت کنند که پاسخگوی نیازها و علایق‌‌شان است، در تصمیم گیری‌ها شرکت کنند و آزادانه خود را بیان کنند.
فضاهای مختلفی برای نوجوانان وجود دارد و وجود فضاهای امن سبب می‌شود که عزت و امنیت نوجوانان را حفظ شود.

فضای امن برای نوجوانان

فضاهای امن مانند «فضاهای مدنی» این فرصت را برای نوجوانان فراهم می‌کند تا در امور حکومتی شرکت کنند؛ «فضاهای عمومی» نوجوانان این امکان را برای نوجوانان فراهم می‌کند که در فعالیت‌های ورزشی و دیگر فعالیت‌های مربوط به اوقات فراغت شرکت کنند؛ «فضاهای دیجیتال» نیز به نوجوانان کمک می‌کند تا با سراسر جهان و فراتر از مرزهای کشورها در ارتباط باشند؛ «فضای فیزیکی برنامه‌ریزی شده» می‌تواند پاسخگوی نیازهای نوجوانان به ویژه نوجوانانی باشد که احتمال به حاشیه رانده شدن یا در معرض خشونت قرار دارند باشد.
باید فضاهای امن فراگیر و در دسترس باشند به گونه‌ای که نوجوانان با هر پیشینه‌‌ای، به ویژه نوجوانانی که از جامعه محلی نیستند، اطمینان داشته باشند که احترام و ارزش ‌آن‌ها حفظ خواهد شد. برای نمونه در شرایط مستعد منازعات، نوجوانان ممکن است با فضای ارعاب برای بیان خودشان روبه رو شوند. به همین ترتیب، بدون وجود فضای امن، نوجوانان از نژاد و قومیت، جنسیت، مذهب یا زمینه فرهنگی مختلف ممکن است از ارتباط با جامعه بترسند. هنگامی که نوجوانان از فضاهای امن برای مشارکت برخوردار باشند، می‌توانند به طور موثر به توسعه جامعه، از جمله صلح و انسجام اجتماعی کمک کنند.

دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار، به ویژه هدف ۱۱، بر نیاز به ارائه فضایی فراگیر و پایدار در اسکان شهری تأکید دارد. علاوه بر این، دستور کار جدید شهری (NUA)، نیاز به فضاهای عمومی برای نوجوانان را برای تعامل با خانواده تعامل و گفت وگوهای بین نسلی سازنده تایید می‌کند. علاوه بر این، برنامه جهانی اقدام برای نوجوانان (WPAY) که چارچوب سازمان ملل متحد برای توسعه نوجوانان است، به «فعالیت‌های اوقات فراغت» اولویت می‌دهد و آن را برای رشد روحی، شناختی و فیزیکی نوجوانان ضروری می‌داند.
زندگی در دنیایی با فناوری پیشرفته سبب شده است که نوجوانان در مسائل سیاسی، مدنی و اجتماعی عمیق تر درگیر شوند، به همین دلیل دسترسی نوجوانان به فضاهای امن اهمیت بیشتر پیدا کرده است.

بیشتر بدانیم:

با پیشینه روز بین المللی نوجوان آشنا شویم

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای حقوق کودککلیدواژه: نوجوان و فضای امننوجوانان و امنیتنوجوانان محرومنوجوانان و توسعه پایدارنوجوان و صلحروز بین المللی نوجوانانسازمان ملل متحد و نوجوانانمنبع: International Youth Day 12 Augustلینک کوتاه: https://ketabak.org/176bl

لیست کوتاه جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ در بخش تصویرگری اعلام شد

ی., ۰۸/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۶:۳۹
نویسنده: گروه خبر کتابک

«هدا حدادی»، «فرشید شفیعی» و «علیرضا گلدوزیان» از سوی شورای کتاب کودک به لیست کوتاه جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ راه پیدا کردند.

گروه بررسی تصویر شورای کتاب کودک برای پیشنهاد نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن در بخش تصویرگری، با برگزاری جلسه‌های متعدد به بررسی آثار و سوابق تصویرگران کتاب کودک پرداخت؛ در مرحله نخست به فهرستی شامل بیست‌وپنج تصویرگر، در مرحله بعدی بررسی به فهرستی شامل هفده تصویرگر و در آخر به فهرست پنج تصویرگر دست‌یافت. در نهایت برای انتخاب تصویرگر برتر و تعیین لیست کوتاه جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ گزارشی دقیق از بررسی‌ها از سوی نماینده گروه، در جلسه داوری با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه کتاب‌های تصویری و ادبیات کودک ارائه شد.

جلسه داوری و انتخاب نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ با حضور علی بوذری (تصویرگر، مدرس دانشگاه و مدیرعامل انجمن تصویرگران)، پژمان رحیمی زاده (تصویرگر، مدرس دانشگاه، عضو انجمن تصویرگران) کیانوش غریب پور (تصویرگر، مدیر هنری و از اعضا هیئت‌مدیره انجمن تصویرگران)، مسعود ناصری (کارشناس و مدرس ادبیات کودکان، عضو شورای کتاب کودک، مؤسس موزه عروسک و فرهنگ ایران و موزه عروسک‌های ملل)، شهره یوسفی (کارشناس ادبیات کودک، عضو گروه بررسی تألیف و داور جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۶)، مانلی منوچهری (تصویرگر، مدرس دانشگاه، عضو انجمن تصویرگران)، سحر ترهنده (عضو گروه بررسی تصویر، عضو هیئت‌مدیره شورای کتاب کودک و داور جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۲-۲۰۱۴)، ماندانا رضوی زاده (کارشناس تصویر، عضو گروه بررسی تصویر، عضو کمیته نقد و بررسی شورای کتاب کودک)، شادی هاشمی (کارشناس تصویر، هماهنگ‌کننده گروه بررسی تصویر) و جمعی از اعضا گروه تصویر شورای کتاب کودک برگزار شد.
 در جلسه داوری نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ که ساعت‌ها به طول انجامید، بحث و تبادل‌نظر بسیاری بر روی آثار و سوابق تصویرگران صورت گرفت و در نهایت با اکثریت آرا سه تصویرگر هدا حدادی، فرشید شفیعی و علیرضا گلدوزیان به عنوان تصویرگران راه یافته به فهرست کوتاه شورای کتاب کودک برگزیده شدند.

نامزد منتخب بخش تصویرگری جایزه هانس کریستین اندرسنِ شورای کتاب کودک از میان این سه تصویرگر، متعاقباً اعلام خواهد شد.

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)، جایزه هانس کریستین اندرسن (نوبل ادبیات کودکان) را هر دو سال یک‌بار به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر که چندین دهه به شکل حرفه‌ای در ادبیات کودک تلاش کرده باشند و همچنین خالق آثاری بدیع، اصیل و هنرمندانه باشند و از همه مهم‌تر، سهمی مؤثر و پایدار در پیشبرد ادبیات کودک داشته باشند؛ اهدا می‌کند.

در دوره‌های گذشته فرشید مثقالی، نسرین خسروی، محمدعلی بنی اسدی و پژمان رحیمی زاده تصویرگرانی بودند که به عنوان نامزدهای بخش تصویر جایزه جهانی اندرسن معرفی شدند. در این میان فرشید مثقالی (معرفی‌شده از سوی شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) تنها برنده ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن است و محمدعلی بنی اسدی و پژمان رحیمی زاده به فهرست پنج تصویرگر برتر جهان راه پیدا کردند.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰هدا حدادیفرشید شفیعیعلیرضا گلدوزیانتصویرگری کتاب کودکتصویرگران ایرانیادبیات کودکان ایرانمنبع: نام سه تصویرگر در لیست کوتاه جایزه اندرسن ۲۰۲۰لینک کوتاه: https://ketabak.org/ul03o

مشکلات تولد نوزاد در زایمان‌های از پیش تعیین شده

ی., ۰۸/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۶:۳۱
باید فردا بیایی!

زایمان به روش سزارین این امکان را به افراد می‌دهد که تا حدی در جریان تولد نوزاد خود دخیل باشند و به انتخاب روز برای تولد نوزاد اقدام بکنند. اخیراً در کشور باب شده که خانواده‌ها خود تاریخ تولد نوزادشان را انتخاب می‌کنند که این موضوع می‌تواند خطر ابتلای جنین به بیماری‌های ناشی از زایمان زودرس‌یا دیرهنگام را افزایش دهد.

از قدیم‌الایام در ایران رسم بوده است که خانواده‌ها و زوج‌های جوان در انتخاب روز عروسی کمی دقت کنند و روز عروسی را حتماً در روزی بیندازند که عید یا مناسبت خوبی باشد تا به برکت آن روز شاد زندگی عروس و داماد نیز با خوشبختی همراه باشد. اما این روزها شاهد پدیده دیگری به‌نام انتخاب روز تولد برای نوزاد هستیم. زایمان سزارین برخلاف زایمان طبیعی این امکان را به افراد می‌دهد تا کمی در امر تولد نوزاد دخیل باشند.

این روزها افرادی هستند که دوست دارند فرزندشان در یک تاریخ خاص مثلاً سالگرد ازدواجشان یا سالروز تولد فرزند اولشان و حتی در سالروز تولد خودشان به دنیا بیاید.

این افراد تا حدی در این امر افراط به خرج داده‌اند که زایمان سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح می‌دهند یا حتی بدون توجه به اینکه حتی یک روز هم در انجام زایمان موفق مهم و ضروری است، دو هفته در تولد نوزاد جابه‌جایی به‌وجود می‌آورند؛ حتی بعضی از خانواده‌ها حاضرند مقداری پول به‌عنوان رشوه به دکتر یا عوامل بیمارستان بدهند تا نوزاد آن‌ها در روز خاصی که در نظر گرفته‌اند به دنیا بیاید. تاریخ‌های خاص به هر قیمتی

آقای علی-م کسی است که فرزندش در تاریخ ۱۲ بهمن ماه به دنیا آمده و فرزند اولش نیز پنج سال پیش در همین تاریخ به دنیا آمده است. او در این باره به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «از همان ابتدا هم دلمان می‌خواست تاریخ تولد فرزندانمان در یک روز باشد و این موضوع از نظر ما صرفاً جالب بود. در دوران بارداری همسرم وقتی به پزشک مراجعه کردیم در تعیین روز زایمان به ما روز ۱۹ بهمن‌ماه را به‌طور حدودی اعلام کرد. ما برای اینکه تاریخ تولد نوزادمان با فرزند اولمان در یک روز باشد از دکتر خواستیم که تاریخ زایمان را به روز ۱۲ بهمن ماه موکول کند.

اما از همان موقع نیز دکتر به ما قولی نداد و فقط گفت که انجام این کار به شرایط جنین بستگی دارد، چرا که جلو انداختن تاریخ زایمان به مراتب خطرناک‌تر از به تعویق انداختن آن است. اما در نهایت با توجه به وضعیت جنین و تشخیص پزشک، نوزادمان در تاریخ ۱۲ بهمن ماه متولد شد اما اگر پزشک احتمال خطری را برای نوزاد یا مادرش در نظر می‌گرفت حتماً از خواسته خود صرف نظر می‌کردیم.‌»

تاریخ‌های ایرانی‌پسند

بعضی تاریخ‌ها هستند که به خودی خود برای مردم جالب هستند. مانند ۱۳۸۸/۸/۸ ‌ یا ۱۳۹۹/۹/۹ و ۱۳۹۷/۷/۷ یا ۲ خرداد و ۲۲ بهمن و ۱۳ آبان یا امثال این‌ها؛ طبیعی است که هر کسی که تاریخ تولد نوزاد ش چند روز عقب‌تر یا چند روز بعد از آن تاریخ‌ها باشد دلش می‌خواهد که تولد نوزادش را به این تاریخ خاص موکول کند. همچنین خانواده‌های زیادی هستند که وقتی متوجه می‌شوند نوزادشان قرار هست که در هفته اول مهر ماه به دنیا بیاید، برای اینکه فرزندشان نیمه دومی نشود به تکاپو می‌افتند که با به جلو انداختن تاریخ زایمان، فرزند خود را نیمه اولی کنند.

دکتر میترا مدرس گیلانی، متخصص زنان و زایمان در خصوص تعیین زمان زایمان توسط پدر و مادر در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: اگر رنج جابه‌جایی تاریخ زایمان یک هفته باشد عواقب چندانی ندارد، مگر اینکه خانواده‌ها بخواهند تاریخ خیلی پرت‌تری را انتخاب کنند. خانواده در رنج یک هفته‌ای که پزشکشان آن‌ها را آزاد می‌گذارد می‌توانند یک روز را که به‌نظر خودشان مناسب‌تر است انتخاب کنند که معمولاً یا در تقویم روز خاصی است یا با تاریخ تولد بستگان نوزاد سنخیتی دارد.

ولی گاهی تاریخی که انتخاب می‌کنند عجیب است مثلاً اصرار دارند  تولد نوزاد شان ۱۳۹۵/۵/۵ یا ۱۳۹۶/۶/۶ باشد. اینجور مواقع پزشک نباید زیر بار خواسته‌های غیرمعقول بیماران خود برود. اما همچنان تاکید می‌کنم که فقط در رنجی که برای نوزادشان خطر ندارد می‌توانند حق انتخاب داشته باشند. البته بهتر است که این موضوع میان پزشکان و خانواده‌ها باب نشود زیرا بالطبع با افزایش درخواست‌ها، خواسته‌های غیرمعقول نیز افزایش می‌یابد و بعضاً ممکن است پزشکان با پیشنهاد رشوه، ریسک این کار را بپذیرند که در هر حالت برای نوزاد خطرناک است.

پزشکان زیر بار نروند

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: مسوولیت زایمان در زمانی غیر از زمان تعیین شده با پزشک است و پزشکان نباید چنین اجازه‌ای را به بیماران خود بدهند. ما در زایمان طبیعی نمی‌توانیم دخل و تصرفی داشته باشیم و این انتخاب تاریخ تولدها صرفاً در سزارین انجام‌پذیر است. معمولاً هفته سی‌وهشتم تا هفته سی‌ونهم بارداری زمانی است که ما پزشکان می‌توانیم در آن بیماران خود را تحت عمل جراحی قرار دهیم.

اگر تولد زودتر از تاریخ معقول باشد بیمار دچار زایمان زودرس شده که مشکلات عدیده‌ای را برای نوزاد و بعضاً برای مادر به دنبال دارد. ممکن است جنین نارس باشد و می‌بایست نوزاد را در دستگاه‌های مخصوص قرار داد که همه این‌ها به رشد بچه آسیب می‌زند. تولد زودهنگام می‌تواند عقب‌ماندگی ذهنی یا جسمی را نیز برای نوزاد به‌دنبال داشته باشد.

اگر مادران باردار بخواهند همچنان برای رسیدن به تاریخ تولد مورد نظرشان، نوزادشان را در شکم خود نگه دارند، می‌تواند بسیار خطرساز باشد چرا که نوزاد را فقط می‌توان تا هفته چهلم نگهداری کرد و از این تاریخ به بعد دردهای بیمار شروع خواهد شد. آگه نوزادی بخواهد درهفته چهلم به دنیا بیاید می‌بایست مادر باردار از هفته سی‌وهشتم هر سه روز یک بار به پزشک مراجعه کرده و با تست سلامت جنین، ضربان قلب و حرکات نوزاد چکاپ شود.

۴۰ درصد سزارین در کشور

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی فقط ۵ تا ۱۵ درصد زایمان‌ها منجر به سزارین می‌شود. اگرچه یکی از سیاست‌های دولت در سال‌های اخیر افزایش زایمان طبیعی در کشور بوده است اما همچنان براساس تحقیقات موجود، بیش از ۴۰ درصد از زایمان‌ها در ایران به روش سزارین انجام می‌شود و این خودش در نوع خود نوعی آسیب است، حال اگر انتخاب روز تولد نیز به این مسأله اضافه کنیم ممکن است با عوارض بدی در این مسأله اجتماعی مواجه شویم که سلامت نوزاد را به خطر می‌اندازد.

گونه خبر: خبرهای بهداشت و تندرستیکلیدواژه: تولدنوزادزایمانسزارینزایمان طبیعیتغییر تاریخ تولدمنبع: روزنامه صبح نو، یکشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷، شماره ۵۲۴لینک کوتاه: https://ketabak.org/612fm

نویسنده‌ای در کالبد یک انسان

ی., ۰۸/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۴:۱۱

شکور لطفی ، نویسنده کودک و نوجوان بیش و پیش از آن که نویسنده و ورزشکار باشد، یک انسان بود.

انسانی دوست داشتنی از نسل نویسندگانی مانند صمد بهرنگی و نادر ابراهیمی و علی اشرف درویشیان و منصور یاقوتی که در دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ کارشان را در این حوزه شروع کردند.

 به اخلاق باور داشتند و پایه نگاه شان به جهان، نگاهی اخلاقی بود. شکور شیفته تختی و مرام اش بود. در او پهلوانی را می‌دید که الگویی برای درست زیستن در زمانه ای بود که زیستن به درستی، سخت بود. 

شکور دوست بچه‌ها بود. با نادر ابراهیمی دوست و همراه بود. همواره در آرزوی جهانی بهتر برای همه کودکان جهان بود. امیدی که همیشه و همواره تا آخرین نفس با او همراه بود. 

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان خاموشی او را به خانواده و همه اهل ادبیات کودکان ایران تسلیت می گوید.

محمدهادی محمدی، مردادماه ۱۳۹۷

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: شکور لطفیصمد بهرنگیادبیات کودکانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانمحمدهادی محمدیلینک کوتاه: https://ketabak.org/3k07e

سفر به درون حیات در موزه علوم و فناوری

ی., ۰۸/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۲:۵۵

رویداد ویژه تابستانی «آب، باد، خاک، آتش و عنصر پنجم»، با محتوای زیست محیطی برای مخاطبان کودک و خانواده در راستای آموزش مسائل مربوط به زندگی بشر در روی کره زمین و لزوم توجه به عناصر چهارگانه و بهبود مصرف منابع موجود روز دوشنبه ۱۵ مردادماه ۹۷ در محل نمایشگاه دائمی موزه علوم و فناوری ایران آغاز شد و تا تاریخ ۲۵ مردادماه ادامه خواهد داشت.

این رویداد، تلفیقی ا‌ست از بازی و قصه؛ بازی و قصه‌هایی که به غیر از اهداف آموزش علمی، اهداف فرهنگی را هم با دقت بسیار در نظر دارد؛ از جمله: فرهنگ «پذیرش مسئولیت»: این که آنچه با زمین می‌کنیم تبعاتی دارد. و یا فرهنگ «زندگی جمعی»: این که ما بدون یکدیگر نمی‌توانیم به حیات‎‏مان ادامه دهیم و آنچه به عنوان یک فرد انجام می‌دهیم بر دیگر افراد جامعه‌مان تاثیر می‌گذارد؛ درست مثل عناصر طبیعت و بالاخره اینکه ما غیر از خودمان، نیاز داریم اطراف‎مان را هم ببینیم، درکش کنیم و با آن ارتباطی سالم برقرار کنیم.

این رویداد به مدت ۱۰ روز و همه روزه از ساعت ۱۸ تا ۲۱ در محل نمایشگاه دائمی موزه برقرار است و در صورت رزرو گروه‌های دانش‌آموزی، امکان برگزاری در صبح و با تخفیف ویژه را خواهد داشت.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیش‌تر یا برای ثبت‌نام انواع بازدیدهای گروهی می‎توانند با شماره‎های ۸۸۹۳۶۰۵۸ داخلی ۷۷۲۰ و ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ تماس بگیرند.

با کشف فسیل‌های دیرینه و حرکت در درون لایه‌های زمین به ابتدای حیات می‌رسید. کمی جلوتر سراغی از دایناسورهای ایرانی بگیرید. سپس سوار بر باد، ردپای حیوانات مختلف را دنبال کنید تا به ساحل دریا برسید و در کنار جنگل‌های حرا ساکن شوید. گوش به صدای دلنشین پرندگان بسپارید و از آتش طبیعت انرژی بگیرید. شما جزئی از طبیعت هستید.

در انتهای سفر هم صحبتی با دانشمندان را از دست ندهید.

وسایل لازم: آب، باد، خاک و آتش

زمان حرکت: بی سرو صدا، روزی بین تاریخ های ۱۵ تا ۲۵ مرداد، دم دمای غروب از ۱۸تا ۲۱ به موزه ملی علوم و فناوری بیایید تا سفرتان را آغاز کنید.

هزینه‌های ضروری: هزینه بلیط برای کودک۱۵هزارتومان، همراه کودک: ۵ هزارتومان

این سفر به همه اعضای خانواده از ۴ تا ۱۰۰ سال پیشنهاد می شود.

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: موزه علومموزهکودکموزه ملی علوم و فناوریفسیلدایناسورهامنبع: موزه ملی علوم و فناوریلینک کوتاه: https://ketabak.org/ee499

کتابخانه‌ «با من بخوان» خانه دوم کودکان منطقه دروازه غار شد

ی., ۰۸/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۰:۵۰

روز دوشنبه ۱۵ اَمردادماه ۱۳۹۷ در موسسه توانمندسازی آوای ماندگار یکی دیگر از کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» با حضور کودکان، مادران و پدران گشایش یافت.

سال گذشته بنا به درخواست هیئت مدیره آوای ماندگار کارشناسان «با من بخوان» با پشتیبانی مالی محمود مصطفی‌زاده، مدیرعامل شرکت ناودیس‌راه، راه‌اندازی یک کتابخانه کودک‌محور در مکان این موسسه در دروازه غار را آغاز کردند و اکنون پس از ماه‌ها اموزش کتابداران، فضاسازی کتابخانه و آماده‌سازی کتاب‌ها کتابخانه‌ای با رعایت استانداردهای یک کتابخانه کودک‌محور فضاسازی و با نزدیک به ۱۱۰۰ جلد کتاب، ۱۰۰ نسخه دستنامه و ۱۰۰ برگ فعالیت در پیوند با کتاب‌ها تجهیز شده است. از این پس، کودکان خانواده‌های کم‌برخوردار در معرض خطر دروازه غار پناهگاهی امن و زیبا خواهند داشت تا در آرامش برایشان کتاب خوانده شود و با هم‌دیگر نیز کتاب بخوانند.

 

 

در این کتابخانه، افزون بر تشکیل نشست‌های کتابخوانی، برنامه تقویت سواد پایه را با بسته‌های آموزش خلاق «آواورزی با سی‌بی‌لک»، «الفباورزی با کاکاکلاغه» و «شمارورزی لولوپی» برای کودکان پیش‌دبستانی اجرا خواهد شد.

تهیه کتاب‌ها و فضاسازی کتابخانه با پشتیبانی مالی محمود مصطفی‌زاده، مدیرعامل شرکت ناودیس‌راه، بازسازی محل کتابخانه و تهیه بسته‌های سواد پایه با پشتیبانی مرکز توانمندسازی آوای ماندگار و آموزش کتابداران و مربیان پیش‌دبستانی نیز با پشتیبانی مالی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان انجام گرفته است.

 

 

همکاران «با من بخوان» در حال آماده‌سازی کتابخانه

 

همکاران «با من بخوان» در حال آماده‌سازی کتابخانه

 

کتابخانه در حال آماده‌سازی

 

کتابخانه در حال آماده‌سازی

 

کتابخانه در حال آماده‌سازی

 

درباره حضور «با من بخوان» در موسسه آوای ماندگار بیشتر بدانید

کوچه‌پس‌کوچه‌های منطقه دروازه‌غار را که پیش می‌روید به موسسه توانمندسازی آوای ماندگار می‌رسید؛ موسسه‌ای که زنان و دختران منطقه دروازه غار را آموزش می‌دهد تا با خلق دست‌سازه‌های خود به کسب درآمد خانواده کمک کنند. برنامه «با من بخوان» از سال ۱۳۹۳ در موسسه آوای ماندگار حضور دارد و به اجرا درآمده است. این برنامه فعالیت خود را با بلندخوانی کتاب و انجام فعالیت‌های پس از بلندخوانی برای ۴۵ از فرزندان زنان سرپرست خانوار در این موسسه در گروه‌های سنی مهد تا سال‌های نخست دبستان آغاز کرد که این تعداد به ۱۲۰ کودک در گروه‌های سنی ۷-۹ سال، ۱۰-۱۲ سال و ۱۳ سال به بالا در سال ۹۵ رسید و همچنان نیز این فعالیت در مکان کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» ادامه خواهد داشت. راه‌اندازی این کتابخانه و پشتیبانی از آموزش خلاق کودکان پیش‌دبستانی این مرکز در ادامه فعالیت‌ها و همکاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با موسسه آوای ماندگار است.

تصاویری از مراسم گشایش کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در موسسه آوای ماندگار دروازه غار:

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخوانکتابخانه کودک محورکتابخانه مخصوص کودکانکتابخانه کودککتابخانه مناسب برای کودکانترویج کتابخوانیکتاب کودککتاب باکیفیتترویج خواندنترویج کتابادبیات کودکانموسسه آوای ماندگارلینک کوتاه: https://ketabak.org/oi4zm

آغاز دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» در سراسر جهان

ش., ۰۸/۱۱/۲۰۱۸ - ۲۰:۲۰
نویسنده: گروه خبر کتابک

امروز شنبه ۲۰ امردادماه (به وقت تهران) دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» در سراسر جهان آغاز شده است و تا پایان روز چهارشنبه ۳۱ امردادماه ادامه خواهد داشت.

تا کنون نزدیک به ۷۰ سانس اکران گروهی برای دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» از سوی ۳۰ مرکز فرهنگی و عمومی در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، قائمشهر، رشت، کرمان، کیش و کرج از جمله موسسه آپ‌آرت‌مان در تهران، موسسه مطالعاتی خرد جانِ جهان رشت و گالری آبان شیراز اعلام شده است. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت هاشور در بخش «خرید بلیط اکران گروهی» اطلاعات مربوط به مکان و زمان مراکز دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» را مشاهده و در صورت تمایل به حضور، بلیط خریداری کنند.
دوازده روز اکران اینترنتی٬ فرصت مناسبی است که هر کس در هر کجای جهان که هست؛به تماشای فیلم «توران‌خانم» بنشیند. فیلم با زیرنویس انگلیسی پخش خواهد شد.
همه درآمد دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» از سوی کارگردانان و تهیه‌کننده اثر در اختیار «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» قرار خواهد گرفت. کارگردانان این برنامه پیشنهاد می‌کنند که همچون سینما رفتن، به تعداد افرادی که با هم به تماشای این فیلم می‌نشینید بلیط خریداری کنید؛ حتی بیش‌تر!
فیلم مستند «توران خانم» ساخته رخشان بنی‌اعتماد و مجتبا میرتهماسب، به زندگی توران میرهادی، یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار سده‌ کنونی ایران در حوزه‌ آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان می‌پردازد. نخستین اکران اینترنتی این فیلم مستند خرداد ماه امسال بود که با استقبال فراوان رو به رو شد و در فاصله‌ یک هفته نمایشِ آن‌لاین که از ۲۶ خردادماه و همزمان با روز تولد خانم میرهادی شروع شد، ۱۳۳۰۵ بلیط در داخل و خارج از ایران فروخته شد.
خرید هر تعداد بلیط، مشارکت بیش‌تر شماست در تداوم راه و اندیشه‌های توران میرهادی با هدف رشد و آموزش کودکان این سرزمین.

خرید بلیط:
https://hashure.com/ekran
https://www.tiwall.org/cinema/turankhanum2
شماره پشتیبانی هاشور: ۰۲۱۸۵۵۳۲۰۰۰
ایمیل پشتیبانی: support@hashure.com

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: توران میرهادیشورای کتاب کودکفرهنگنامه کودک و نوجوانکتاب کودکادبیات کودکتعلیم و تربیتآموزش و پرورشلینک کوتاه: https://ketabak.org/n39bn

شكور لطفی نویسنده «پیرزنی که دلش می‌خواست تمیزترین خانه دنیا را داشته باشد» درگذشت

ش., ۰۸/۱۱/۲۰۱۸ - ۱۹:۱۱
نویسنده: گروه خبر کتابک

شكور لطفی نویسنده کتاب «پیرزنی که دلش می‌خواست تمیزترین خانه دنیا را داشته باشد» در سن ۷۵ سالگی به سبب بیماری درگذشت.

شكور لطفی، در خرداد سال ۱۳۲۲ در یكی از روستاهای شهر میانه در آذربایجان شرقی زاده شد. پس از گرفتن دیپلم ریاضی در رشته شیمی به تحصیل پرداخت اما پس از مدتی آن را رها كرد و به خواندن ادبیات پرداخت. سپس در رشته تعلیم و تربیت با گرایش تربیت بدنی ادامه تحصیل داد. شکور لطفی در دوره دبیرستان در انجمن ورزشی «ابرمرد» با نادر ابراهیمی آشنا و وارد کارهای فرهنگی شد. او در مصاحبه‌ای که در مجموعه ده جلدی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شده است، درباره فعالیتش در حوزه ادبیات کودکان می‌گوید: «آشنایی قبلی با كسانی مثل خانم توران میرهادی كه وزنه‌ای است در تعلیم و تربیت ما و سپس آشنایی با مدرسه فرهاد، شورای كتاب كودك، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و آشنایی با نویسندگانی كه پا به عرصه ادبیات گذاشتند و كتاب‌های‌شان مد روز شد، من را به گستره ادبیات كودكان كشاند.»

از شکور لطفی چند کتاب برای کودکان و نوجوانان به یادگار مانده است. نخستین كتاب او در سال ۱۳۵۲ پس از چاپ خمیر شد. البته در سال ۱۳۵۶ با عنوان «ما بوته گل سرخ را از خواب بیدار می‌كنیم» منتشر شد. كتاب دومش « قصه پیرزنی كه دلش می‌خواست تمیزترین خانه‌ دنیا را داشته باشد» بود که در مجموعه تاریخ ادبیات کودکان نوشته محمدهادی محمدی و زهره قایینی به عنوان یکی از نمونه‌های ارزشمند داستان‌های استعاری ادبیات کودکان نام برده شده است. کتاب «سرگذشت چمنزار بزرگ» شکور لطفی نیز توانست نامزد دریافت عنوان کتاب برگزیده سال ۵۴ شورای کتاب کودک شود.

شکور لطفی یکی از کسانی بود که در تاسیس «سازمان همگام با كودكان و نوجوانان» به نادر ابراهیمی کمک کرد. هدف از تاسیس این سازمان تجربه کردن تصویرگری مناسب کودکان به شیوه آزمون و خطا و از راه پژوهش میدانی بود. شکور لطفی نخستین کسی بود که پیشنهاد داد کتاب‌های کودکان و نوجوان براساس گروه‌بندی سنی منتشر شوند.

 بنیان‌گذاری انتشارات رادیو و تلویزیون ملی ایران (سروش)، نویسندگی ده‌ها برنامه تلویزیونی کودک و نوجوان از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۸۲، مشارکت در تولید سریال‌های «سفرهای دور و دراز هامی و کامی» و «صدای صحرا»  از دیگر فعالیت‌های فرهنگی شکور لطفی است.

کتابک درگذشت شکور لطفی را به دوستداران فرهنگ و ادبیات کودکان تسلیت می‌گوید.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: شکور لطفینویسندگان کتاب کودکادبیات کودکان ایرانکتاب کودکتوران میرهادینادر ابراهیمیسازمان همگام با كودكان و نوجوانانلینک کوتاه: https://ketabak.org/rw2f1

نمایشگاه کودک محور قصه‌ ها

ش., ۰۸/۱۱/۲۰۱۸ - ۱۳:۱۹

نمایشگاه قصه گویی به سبک‌های مختلف

این نمایشگاه در دو بخش والدین و کودکان برگزار می‌شود.

تاریخ نمایشگاه:۲۵و ۲۶ مرداد

بخش والدین: سواد رسانه ای،روانشناسی و تصویر سازی خلاق
رده سنی بخش کودکان:۱۰-۳ سال

مکان نمایشگاه: اصفهان، خانه کودک بوستان سعدی
برای حضور در این نمایشگاه از قبل باید ثبت نام کنید.

ثبت نام حضوری(خانه کودک)
۳۶۲۷۵۰۴۰

ثبت نام غیر حضوری

۰۹۳۵۲۹۳۵۳۸۷
۰۹۱۳۴۳۳۲۶۶۳
۰۹۳۸۴۷۵۶۸۵۵

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: قصهقصه گویینمایشگاهلینک کوتاه: https://ketabak.org/gf0zn

برنامه «قصه و بازی با مکعب» به مناسبت روز جهانی چپ‌دست‌ها

چهارشنبه, ۰۸/۰۸/۲۰۱۸ - ۱۷:۰۷
نویسنده: گروه خبر کتابک

به مناسبت روز جهانی چپ‌دست‌ها مجموعه نیاوران برنامه «قصه و بازی با مکعب» را برای کودکان چپ‌دست برگزار می‌کند.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران همزمان با ۲۲ مرداد روز جهانی چپ‌دست‌ها ویژه برنامه‌ای را با همکاری انجمن چپ دست‌ها و گروه راز گردونه برای کودکان تدارک دیده است.

روز ۲۲ مرداد ماه برابر با ۱۳ اوت به نام روز جهانی چپ‌دست‌ها نامگذاری شده است. دلیل نامگذاری این روز، این است که در طراحی ابزارها و امکانات چپ‌دست‌ها نادیده گرفته شده‌اند و این مسئله مشکلاتی را در انجام امور روزمره برای چپ‌دست‌ها به وجود می‌آورد. دلیل دیگر نام‌گذاری یک روز به نام چپ‌دست‌ها مبارزه با باورهای خرافاتی درباره آن‌هاست.

در این برنامه مجموعه کاخ نیاوران به بهانه روز چپ‌دست‌ها میزبان کودکان چپ‌دست ۱۰ تا ۱۲ سال می‌شود و۲ اثر از پابلو پیکاسو، هنرمند اسپانیایی چپ‌دست را با روایت جدید در قالب قصه و بازی رونمایی می‌کند.

ظرفیت این برنامه ۳۰ نفر و رایگان است. علاقه‌مندان برای نام‌نویسی و حضور در این برنامه می‌توانند تا تاریخ ۲۰ مرداد در روزها و ساعات اداری هفته با روابط عمومی مجموعه نیاوران با تلفن زیر تماس بگیرند.

تلفن: ۲۲۲۸۷۰۱۲

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودکان با نیازهای ویژهکودکان و هنرکودکان و بازیکودکان و موزه هاکودکان و مجموعه نیاورانلینک کوتاه: https://ketabak.org/kq022

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان