تازه‌های آموزک

اشتراک در خوراک تازه‌های آموزک
به‌روز شده: ۱ ساعت ۲۲ دقیقه قبل

بازسازی مدرسه blé en herbe

د., ۱۲/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۳:۱۳

تمرکز اصلی پروژه blé en herbe بر روی تقویت لینک‌های اجتماعی و فرهنگی از فضای آموزشی می‌باشد و این موضوع از طریق طبقه بندی کلاس‌های درس، طراحی مجدد زمین بازی و بخش‌های عمومی و قرار دادن ریز فضاهای معماری درداخل و خارج از مدرسه به دست آمده است.

درس‌هایی از مدرسه طبیعت، حیوانات مدرسه طبیعت

چهارشنبه, ۱۲/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۴:۳۶

این روزها نسبت‌های ناروا به مدارس طبیعت کم نیست؛ برخی از سرِ ناآگاهی و برخی شاید از سرِ ستیز بی مورد. از جمله اینکه مدارس طبیعت با فراهم کردن حیوانات و بخصوص سگ می‌خواهند کودکان به حیوان بیش از انسان تعلق خاطر داشته باشند.

مهدکودک کیتا هیسا (Kita Hisa)

د., ۱۲/۱۰/۲۰۱۸ - ۱۴:۵۳

مهدهایی که با هدف آموزش و نگهداری کودکان، پا گرفته است این روزها نقش به سزایی در تربیت کودک دارند و عنصر مهمی در مسیر تربیت کودک محسوب می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عوامل مهمی که در تعیین کیفیت یک مهد کودک مؤثر است به جنبه‌های مختلف آن باز می‌گردد. در این بررسی‌ها مشخص شده کمیت گروه (تعداد کودک در یک مکان واحد)، نسبت مراقب به کودک، آمادگی تحصیلی مراقب، تعهد شخصی مراقب به یادگیری و مراقبت کردن از کودکان جزو ویژگی‌های یک مهدکودک خوب و مناسب محسوب می‌شود.

چگونه با استفاده از روش آموزشی والدورف (Waldorf)، بلوک‌های طبیعی بسازیم

ش., ۱۲/۰۸/۲۰۱۸ - ۱۵:۴۵

آیا دلتان می‌خواهد کمی از طبیعت را به اتاق بازی‌کودک‌تان بیاورید؟ در این متن نحوه ساختن بلوک‌های طبیعی با استفاده از روش والدورف که برای بازی‌های خیال‌انگیز و تخیلی با حیوانات بسیار مناسب‌اند، وجود دارد.

مدارس طبیعت و درس کلان‌نگری

چهارشنبه, ۱۱/۲۸/۲۰۱۸ - ۱۴:۴۱
مدارس طبیعت و درس کلان‌نگری

روز شنبه، پنجم آبان ۹۷، در آیین افتتاح رسمی هشتادویکمین مدرسه طبیعت ایران موسوم به گُجیک در بوشهر شرکت کردم. جالب اینکه در مسیر حرکت به سمت مدرسه طبیعت، شاهد شادی و شعف دانش‌آموزانی بودم که به دلیل بارندگی شدید رخ‌داده، خبر تعطیلی مدارس آن‌ها را ذوق‌زده کرده بود! درحالی‌که بچه‌های مدارس طبیعت، برعکس زمانی ناراحت می‌شوند که مدرسه به هر دلیل تعطیل شود.

ادامه مطلب

کسی به طبیعت مجوز نمی‌دهد

د., ۱۱/۱۹/۲۰۱۸ - ۱۴:۲۹
گزارش «شهروند» درباره مدارس طبیعت کشور که در خلأ قانون، یکی یکی تعطیل می‌شوند

مدرسه طبیعت «کاوی کنج» بعد از چهارسال فعالیت پلمپ شد؛ ۲۸ نفر از تسهیلگران مدرسه بیکار شدند و خانواده‌های مشهدی که کودکانشان را هر روز به این مجموعه می‌آوردند، مانده‌اند چه کنند.

تاریخ مدیریت آموزشی از منظر کتب درسی

ی., ۱۱/۱۸/۲۰۱۸ - ۱۶:۳۷
تاریخ مدیریت آموزشی از منظر کتب درسی

تاریخ مدیریت آموزشی از منظر کتب درسی

کتاب تاریخ مدیریت آموزشی از منظر کتب درسی که هشت فصل دارد تاریخ تحولی از فرضیه حرفه‌ای بودن مدیریت آموزشی فراهم می‌کند. این کتاب، آثار رهبران تاریخی مانند ایلیود کابرلی، جورج سترایر، جسی سیزر و جورج کانتر را بررسی کرده و چگونگی تأثیر کار آن‌ها را بر حرفه مدیریت آموزشی مورد آزمون قرار می‌دهد.

طراحی داخلی خلاقانه کتابخانه مونتری مکزیک

ش., ۱۱/۱۷/۲۰۱۸ - ۱۶:۲۶
طراحی داخلی خلاقانه کتابخانه مونتری مکزیک

استودیو طراحی مکزیکی anagrama طراحی داخلی خلاقانه کتابخانه ای در مونتری مکزیک رابه پایان رسانده است. این فضای صمیمی و راحت برای مطالعه و لذت بردن از کتاب، توسط conarte (شورای شهری هنر و فرهنگ) واگذار شده است. طراحی داخلی خلاقانه این فضا مانند یک پیله است که سرنشینان آن توسط یک دیوار مشبک از قفسه‌های کتاب احاطه شده‌اند. علاوه برآرشیوسازی نشریات و کتب مختلف، واحدهای چوبی برای شبیه سازی داخل یک گنبد پیکربندی شده است.

ادامه مطلب

درس‌هایی از مدرسه طبیعت، سرچشمه خلاقیت کجاست؟

چهارشنبه, ۱۱/۱۴/۲۰۱۸ - ۱۷:۰۹

محمد، پنج ساله، در یکی از مدارس طبیعت، دو قطعه بزرگ کلوخ را رو به من به هم می‌کوبد و وقتی قطعات خرد آن بر زمین می‌بارند می‌گوید ببین مثل دوتا ابر است که وقتی به هم می‌خورند صدا می‌دهند و می‌بارند. هر روز شاهد بروز مکرر اینگونه خلاقیت‌ها در همه بچه‌ها، هرکدام در عرصه‌یی متفاوت، هستیم.

با تحمیل کلاس‌های مختلف و از جمله کلاس خلاقیت قرار است به محمد چه بیاموزیم؟ همه کودکان ذاتاً موجوداتی خلاق‌اند اما این ما هستیم که، با تحمیل آموزش، کم کم خلاقیت را در آنان می‌کشیم.

راهنمای تدریس به دانش‌آموزان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش‌ فعالی

د., ۱۱/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۹:۴۵
راهنمای تدریس به دانش‌آموزان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش‌ فعالی

اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی شرایطی عصبی است که توجه بسیاری از والدین، معلمان و آموزش عمومی را در سال‌های اخیر به خود جلب کرده است. در سراسر تاریخچه این اختلال(نقص توجه، بیش‌فعالی و تکانشگری) تلاش‌هایی برای شناسایی ویژگی‌های آن صورت گرفته است.

اما فقط در دهه‌های اخیر محققان توانسته‌اند به فهم و تشخیص این اختلال و فراهم کردن حمایت از دانش‌آموزان مبتلا به آن نائل آید. آگاهی روزافزون از اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی دلالت‌های مثبت و منفی را برای مربیان در پی داشته است.

کتابخانه‌ های کودک‌ محور با من بخوان

د., ۱۱/۱۲/۲۰۱۸ - ۱۴:۳۳
کتابخانه‌ های کودک‌ محور با من بخوان

هر چند آمار دقیقی از سرانه کتاب‌خوانی کودکان و نوجوانان در کشورمان در درست نیست اما همگی به یقین می‌دانیم که این آمار بسیار پایین است. یافتن ریشه‌های آن نیز شاید دشوار نباشد: نبود فرهنگ کتاب‌خوانی در خانواده‌ها، ابزار و رسانه‌های سرگرم‌کننده جایگزین کتاب، مشکلات سیستم آموزشی و ارزش دادن بیش از اندازه به نمره و تشویق کودکان از سوی خانواده‌ها برای درس خواندن، نچشیدن لذت خواندن از کودکی و ... و ... و... اما اگر بخواهیم به بررسی همین مشکل در مناطق محروم بپردازیم، نخستین پاسخ دسترسی نداشتن کودکان به کتاب‌های باکیفیت است. چگونه می‌توان از کودکی که در زندگی‌اش جز کتاب‌های درسی کتاب دیگری ندیده، انتظار داشت به کتاب‌خوانی علاقه‌مند باشد؟!

ادامه مطلب

چگونه یک داستان فلسفی بنویسیم؟

د., ۱۰/۲۹/۲۰۱۸ - ۱۶:۴۵
چگونه یک داستان فلسفی بنویسیم؟

داستان فلسفی می‌تواند گستره معناپردازی‌های ذهن را با پرسش‌های اساسی توسعه دهد و تحلیل‌گری را تقویت کند. نویسنده با خلق فضاهای مختلف می‌تواند خواننده را بر سر سفره‌ای از «حیرت و معنا» بنشاند.

ادامه مطلب

نظام آموزشی و ساختن ایران مدرن

چهارشنبه, ۱۰/۲۴/۲۰۱۸ - ۲۰:۳۵
نظام آموزشی و ساختن ایران مدرن

در این کتاب مراحل، نحوه و نقش ورود نظام آموزشی غربی در تحول جامعه ایرانی در سه بخش: دوره قاجار، دوره رضا پهلوی و دوره محمدرضا پهلوی و یک فصل دوره جمهوری اسلامی بررسی شده است.

این اثر یکی از بهترین کتاب‌هایی است که با برقرار کردن پیوند اندیشه و عمل در تاریخ معاصر ایران در ادوار قاجار و پهلوی است، به روی نسل جدید ایرانیان می‌گشاید.

نامه عارف آهنگر خطاب به سازمان حفاظت محیط زیست

ش., ۱۰/۲۰/۲۰۱۸ - ۱۸:۰۵
نامه عارف آهنگر خطاب به سازمان حفاظت محیط زیست

خطاب به سازمان حفاظت محیط زیست، با احترام

آیا نوزادی که از سینه مادرش کَنده شده و به اجبار از او دور شده باشد، در بزرگسالی از مادرش نگهداری و مراقبت خواهد کرد؟

بر اساس مطالعات زیست- روانشناسانه، انسان در دوران کودکی خود کاملا حسی- انگیزشی است. یعنی چه؟ یعنی هر محیط و پدیده‌ای که «حس» کودک را درگیر و هیجان‌اش را برانگیخته کند، او را به سمت خود کشانده یا از خود می‌راند و به طور کل ارتباطی حسی بین آن محیط و پدیده با کودک برقرار می‌شود و دیگر کودک نسبت به آن بی‌تفاوت و بی‌حس نیست. کودک ذاتاً نسبت به طبیعت گرایش دارد.

ادامه مطلب

مدرسه ای متفاوت در استرالیا

چهارشنبه, ۱۰/۱۷/۲۰۱۸ - ۱۷:۲۷
مدرسه ای متفاوت در استرالیا

از همان ابتدا مشخص بود که این مدرسه با دیگر مدرسه‌ها تفاوت خواهد داشت. تفاوت‌هایی از قبیل خارج شدن از حالت کلاس‌دار بودن برای بخشی از فعالیت‌های مختلف و سبک‌های یادگیری در محیطی با حضور افرادی با سنین مختلف. آموزش خصوصی، یادگیری مشارکتی دو به دو، و آموزش گروهی بر طراحی معماری فضاهای آموزشی تأثیر گذاشتند. تعبیه فناوری در فضاهای آموزشی، تخته‌های هوشمند، اتصال کامپیوترها به شبکه، انعطاف پذیری مورد نیاز برنامه درسی را افزایش می‌دهد.

ادامه مطلب

تقویت مهارت‌ های حرکتی درشت توسط فعالیت های بیرون از خانه

ش., ۱۰/۱۳/۲۰۱۸ - ۱۵:۱۳
تقویت مهارت‌ های حرکتی درشت توسط فعالیت های بیرون از خانه

تقویت مهارت‌ های حرکتی درشت کودک شما از طریق فعالیت های بیرون از خانه صورت می گیرد. بنابراین در روزهای فراغت تابستانی می‌توانید برای کودکان فضایی بیرون از خانه فراهم سازید تا کودکان به انجام فعالیت و بازی بپردازند. در این مقاله، ده فعالیت در فضای بیرون از خانه یا در طبیعت به کودکان پیشنهاد شده است.

ادامه مطلب

۱۰ ایده خلاقانه برای کتابخانه‌ ای در قلب اتاق کودک!

د., ۱۰/۰۸/۲۰۱۸ - ۱۸:۰۰
۱۰ ایده خلاقانه برای کتابخانه‌ ای در قلب اتاق کودک!

چند وقتی است که از بازگشایی مدارس می‌گذرد و یکی از راه‌های بسیار خوب برای حمایت از کودک نوشکفته یا فرزند کتاب‌خوان‌تان ایجاد یک کتابخانه برای مطالعه کردن و خواندن کتاب‌های مفید و جذاب است. در این مطلب ۱۰ ایده به شما معرفی می‌کنیم که از طریق آن‌ها می‌توانید کتابخانه ای دنج برای مطالعه، نظم‌بخشی و نمایش مجموعه کتاب‌های کودک خود ایجاد کنید.

ادامه مطلب

مدرسه Niki de Saint Phalle در فرانسه

د., ۱۰/۰۱/۲۰۱۸ - ۱۷:۲۲
مدرسه Niki de Saint Phalle در فرانسه

مدرسه Niki de Saint Phalle از یک مهدکودک با ۸ کلاس، یک مدرسه ابتدایی با ۱۰ کلاس، یک کافه تریا و یک مرکز تفریحی تشکیل شده است.ساختمان مدرسه مدرسه Niki de Saint Phalle سه طبقه ودارای یک زیرزمین برای بخشهای خدماتی است. برای تخصیص دسترسی و ارتباط واحدها بصورت مساوی، سایت ساخته شده به ۶ بخش تقسیم شده است

ادامه مطلب

ضرورت ایجاد کتابخانه‌ های کودک محور

د., ۰۹/۰۳/۲۰۱۸ - ۱۷:۰۵
ضرورت ایجاد کتابخانه‌ های کودک محور

دوران کودکی بااهمیت‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فردی است. آن‌چه فرد در سنین کودکی می‌آموزد می‌تواند برای همه عمر در وجودش پایدار و ماندگار شود و نه تنها آینده کودک، بلکه آینده جامعه را دگرگون کند.

ادامه مطلب

مدرسه ابتدایی هوگس (HUGS)

چهارشنبه, ۰۸/۲۹/۲۰۱۸ - ۱۸:۲۷
مدرسه ابتدایی هوگس (HUGS)

مدرسه ابتدایی هوگس (HUGS) در سال ۱۹۰۷ ساخته شده و در آلمان واقع است. از آنجاییکه سیستم‌های آموزشی تغییرات قابل توجهی نسبت به قبل کرده است، لذا تصمیم به بازسازی ساختمان مدرسه، برای پاسخگویی به نیازهای زندگی مدرن و علاوه بران استفاده از مبلمانی برای تقسیم بندی فضای داخلی و همچنین فرم دادن به سازه تاریخی گرفته شد.

ادامه مطلب

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان