تازه‌های آموزک

اشتراک در خوراک تازه‌های آموزک
به‌روز شده: 1 ساعت 53 دقیقه قبل

معماری مهدکودک با رویکرد پایدار

چ, 09/01/1396 - 09:55
معماری مهدکودک با رویکرد پایدار

این مهدکودک در سال ۲۰۱۰، در ایتالیا ساخته و روی زمین چمنزار و در نزدیکی کلیسا بنا شده است. هدف اصلی این پروژه از نقطه نظر زیست محیطی، ساخت یک معماری پایدار و صرفه جویی در انرژی و حفظ کیفیت زندگی برای کودکان بوده است.

ادامه مطلب

فلسفه برای کودکان و کنترل پرخاشگری (بخش سوم و پایانی)

س, 08/30/1396 - 09:58
فلسفه برای کودکان و کنترل پرخاشگری (بخش سوم و پایانی)«فلسفه برای کودکان» و بهبود همدلی

هدف فلسفه برای کودکان تغییر ریشه‌ای در آموزش است، ازطریق تأکید بر نقش معلم در فعال سازی تفکر کودک، محوری بودن جایگاه کودک و یادگیری ازطریق کشف و آزمایش.

بدین ترتیب رابطه سلسله مراتبی بین بزرگسال و کودک از میان می‌رود و کودک از محدودیت‌های نظام‌های مدرسه‌ای رهایی می‌یابد. مبدعان این برنامه چشم انداز خود را بر دموکراسی اجتماعی دوخته‌اند، چر اکه فلسفه برای کودکان به ویژه مایل است به کودک کمک کند تا مستقل، انتقادی، و معقول فکر کند و نیازها و منافع همه‌ی عوامل، به ویژه خود کودک، را درنظر می‌گیرد.

ادامه مطلب

«فلسفه برای کودکان» و کنترل پرخاشگری (بخش دوم)

د, 08/29/1396 - 10:06
«فلسفه برای کودکان» و کنترل پرخاشگری (بخش دوم)

ضرورت برنامه‌های پیشگیرانه

پدیده قلدری برای قلدر، قربانی، شاهدان، و فضای آموزشی زیان بخش است، بنابراین می‌توان گفت که وقوع خشونت در میان افراد کم سن و سال به مثابه‌ی یک مشکل خاص سلامت ملی مطرح است. از این رو پیشگیری اولیه‌ی خشونت از سطوح آغازین اجتماعی شدن، که همان سنین ورود به مدرسه است، کاملاً ضروری است.

ادامه مطلب

«فلسفه برای کودکان» و کنترل پرخاشگری

چ, 08/24/1396 - 12:51
«فلسفه برای کودکان» و کنترل پرخاشگری

پرخاشگری ، درمیان واکنش‌های هیجانی، به دلیل پیامدهای فردی و اجتماعی‌اش توجه بسیاری از روان‌شناسان و جامعه‌شناسان را به خود جلب کرده است.

ادامه مطلب

روبان بازی با کودکان نوپا

د, 08/22/1396 - 13:08
روبان بازی با کودکان نوپابا کودکان نوپا روبان بازی کنید

روبان بازی یکی از فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای است که می‌توانید کودکان را با آن مشغول نگاه دارید.

ادامه مطلب

طراحی داخلی جذاب مدرسه ابتدایی DSSI واقع در سئول

ي, 08/21/1396 - 10:36
طراحی داخلی جذاب مدرسه ابتدایی DSSI واقع در سئول

تصاویر زیر مربوط به پروژه‌ی بازسازی مدرسهٔ DSSI واقع در سئول است که به تازگی توسط گروه طراحی بین المللی Daniel Valle انجام شده است. طراحی داخلی این مدرسه مخصوصاً در بخش‌هایی که مربوط به کلاس اول و دوم می‌باشد شگفت انگیز است.

ادامه مطلب

ضرورت وساطت هنر در آموزش تفکر فلسفی به کودکان (بخش پایانی)

چ, 08/17/1396 - 10:49
ضرورت وساطت هنر در آموزش تفکر فلسفی به کودکان (بخش پایانی)

۲-چگونگی وساطت هنر در برنامه‌ی آموزش تفکر فلسفی 

هنر (اثر هنری)، هنرمند و مخاطب در مباحث فلسفی و زیبایی شناسانه، با توجه به تعریفی که ازآن‌ها به عمل می‌آید، می‌توانند با یکدیگر نسبت‌های مختلفی پیدا کنند، ولی آن‌چه در این مجال می‌توان بررسی کرد برمبنای تعریف خاصی از هنر نیست؛ هنـر هـر تعریفی که داشته باشد، می‌تواند ازجهت صورت (دراینجا روش، کالبد و ظاهر واقعی ارائه‌ی هنر مـورد نظر است) و محتوا (در این جا کنش، معنی و باطن حقیقی هنر مورد نظر اسـت )، کـه مـورد مناقشه‌ی اکثر صاحب نظران است، بررسی شود.

ادامه مطلب

ضرورت وساطت هنر در آموزش تفکر فلسفی به کودکان (بخش دوم)

س, 08/16/1396 - 11:20
ضرورت وساطت هنر در آموزش تفکر فلسفی به کودکان (بخش دوم)

روش پژوهش 

پژوهش پیش رو از نوع توصیفی تحلیلی است و در گروه پژوهش‌های کیفی قرار می‌گیرد. این پژوهش با استناد به منابع نظری و تجربیات کارگاهی موجود در برنامه آموزش تفکـر فلسفی به کودکان به تعیین جایگاه هنر در این برنامه می‌پردازد و با رویکردی نظری ابعاد میانجی‌گری هنر را بررسی و تحلیل می‌کند. 

۱. چگونگی و نحوه تعامل هنر و برنامه‌ی فلسفه برای کودکان 

ادامه مطلب

تماس با حیوانات خطر ابتلا به تنگی نفس را کاهش می‌دهد

ي, 08/14/1396 - 12:20
تماس با حیوانات خطر ابتلا به تنگی نفس را کاهش می‌دهد

تحقیقات نشان داده‌است قرار دادن کودکتان در سن کم در معرض حیوانات و میکروب‌ها، احتمال ابتلا به تنگی نفس را در آنان کاهش می‌دهد:

ادامه مطلب

ضرورت وساطت هنر در آموزش تفکر فلسفی به کودکان (بخش نخست)

ش, 08/13/1396 - 11:50
ضرورت وساطت هنر در آموزش تفکر فلسفی به کودکان (بخش نخست)

برنامه‌ی آموزش تفکر فلسفی به کودکان، فبک، برنامه‌ای درجهت بهبود تفکر کودکان است. پیش گامان این برنامه ادبیات را، به علت کارکردها و خصوصیات نهفته آن، مناسب‌ترین شیوه ارتباط با کودکان دانسته‌اند و این در حالی است که ادبیات نیز جایگزین‌های دیگری پیدا کرده است؛ اکنون این فرض مطرح است که هنر، به عنوان جایگزینی دربرگیرنده ادبیات، به مدد ابزار و روش‌های گوناگون و با محتوای درونی، پاسخ گوی جایگاه بنیادین، نظری و عملی هنر در تفکر است.

ادامه مطلب

بازی اعداد و رنگ‌‌ها با شانه تخم‌مرغ

د, 08/08/1396 - 12:57
بازی اعداد و رنگ‌‌ها با شانه تخم‌مرغ

یک بازی ساده برای یادگیری رنگ‌ها و اعداد در کودکان طراحی کنید.

این بازی ساده علاوه بر سرگرم کردن کودک شناخت رنگ‌ها و اعداد را به او می‌آموزد.

مواد مورد نیاز برای بازی اعداد و رنگ‌‌ها

  • شانه‌ی تخم‌مرغ در دار
  • گواش در رنگ‌های مختلف
  • توپک نخ پنبه در چند رنگ (می‌توانید از دکمه نیز استفاده کنید)
  • تاس

ادامه مطلب

باغچه-مزرعه‌ای برای فضای مدرسه

د, 08/01/1396 - 12:45
باغچه-مزرعه‌ای برای فضای مدرسه

به جای مقدمه

کدام یک از ما است که تجربه پرت شدن از یک جای بلند در خواب، یا تجربه پرواز در رؤیا را نداشته باشد؟ یا در برخوردش با مار یا هر حیوانی که روی زمین می‌خزد، احساس خوشایندی کند؟ در مسیر پیاده‌روی وقتی به علف‌های انبوه و بلند می‌رسد، حس گنگی از خطر هشدارش ندهد؟ یا از رسیدن به قله یک کوه بلند و باز شدن چشم‌اندازش احساس فرح‌بخشی نکند؟ آیا این لذت‌ها و اشتراک‌ها در بین همه افراد گونه ما یعنی انسان، تصادفی است؟ یا حکایت از طرح مشترکی در شکل‌گیری میل‌ها و بیزاری‌های ما در ارتباط با جنبه‌های مختلف طبیعت دارد؟

ادامه مطلب

نخ بازی با کودکان

س, 07/25/1396 - 12:29
نخ بازی با کودکان

با استفاده از سبد لباس پلاستیکی، برخی از اشیاء یا اسباب‌بازی‌هایی در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف، نخ بازی بسیار سرگرم کننده‌ای برای نوزادان و نوپایان ایجاد کنید. این بازی کنجکاوی و هماهنگی حرکتی کودکان را تحریک می‌کند.

ادامه مطلب

آموزش فلسفه به کودکان در موزه‌های تعاملی علم (بخش سوم و پایانی)

س, 07/18/1396 - 12:44
آموزش فلسفه به کودکان در موزه‌های تعاملی علم (بخش سوم و پایانی)نمونه‌های پیشنهادی ابزار و دستگاه‌های تعاملی برای عرضه مفاهیم مربوط به آموزش فلسفه به کودکان

در این قسمت از  آموزش فلسفه به کودکانبه نمونه‌هایی از ابزارها و دستگاه‌هایی اشاره می‌شود که استفاده کودک از آن‌ها موجب تحریک ذهنی او می‌شود. کودک می‌تواند در محیطی که این دستگاه‌ها در آن با فضاسازی زیبا و هیجان‌آور تعبیه‌ شده وارد و با آن‌ها مواجه شود، آزادانه به آن‌ها دست بزند و بدون کمک دیگران آن‌ها را به کار اندازد و نتیجه تعامل خود را مشاهده کند.

ادامه مطلب

ساخت زنجیره نمدی

د, 07/17/1396 - 11:03
ساخت زنجیره نمدی

بازی با این زنجیره‌ی ساده به همانگی میان چشم‌ها و دست‌های کودکان کمک می‌کند. هم‌چنین به علت رنگی بودن پارچه‌های نمدی آن‌ها را برای انجام این بازی ترغیب می‌کند.

ادامه مطلب

آموزش فلسفه به کودکان در موزه‌های تعاملی علم (بخش دوم)

ش, 07/15/1396 - 12:45
آموزش فلسفه به کودکان در موزه‌های تعاملی علم (بخش دوم)یادگیری اکتشافی در آموزش فلسفه به کودکان

برونر معتقد است که می‌توان دانش مربوط به هر رشته علمی را در مجموعه‌هایی سازمان‌یافته به یادگیرندگان آموخت. در این شرایط، فرایند پردازش اطلاعات تسهیل می‌شود و این مجموعه سازمان‌یافته مانند نقشه ذهنی، به فراگیران کمک می‌کند تا بتوانند از آن برای تحلیل مسائل استفاده کنند. برونر اکتشاف را به یافتن چیزی که قبلاً برای آدمی ناشناخته بوده است محدود نمی‌کند (Bruner, ۱۹۶۰: ۳۱-۳۲)، بلکه آن را شامل همه شکل‌های دست‌یابی به دانش به‌وسیله کاربرد ذهن می‌داند.

ادامه مطلب

آموزش فلسفه به کودکان در موزه‌های تعاملی علم

چ, 07/05/1396 - 17:28
آموزش فلسفه به کودکان در موزه‌های تعاملی علم

چکیده

جهان امروز سریع‌تر از هر زمان دیگر در حال پیشرفت است؛ بنابراین بهره گیری از رویکردهای جدید آموزشی و به‌تبع آن رسانه‌های جدید، محیط‌های یادگیری اشتیاق برانگیز و محتوای آموزشی فراتر از ساختارهای موجود، ضروری به نظر می‌رسد. این مقاله ضمن معرفی موزه‌های تعاملی، که بازدیدکنندگان را فراگیرانی می‌داند که ازطریق تعامل با اشیای موجود در موزه به ساخت نظام دانشی خود کمک می‌کنند، به نسبت و رابطه آن با برنامه آموزش فلسفه به کودکان و اهداف و ارزش‌های مندرج در آن می‌پردازد.

ادامه مطلب

بازی با پنبه های رنگی برای نوپایان

ي, 07/02/1396 - 10:25
بازی با پنبه های رنگی برای نوپایان

 به راه انداختن بازی با پنبه های رنگی برای نوپایان بسیار ساده است و مطمئناً آن‌ها را برای مدت طولانی سرگرم نگاه خواهد داشت. این فعالیت برای کمک به پرورش مهارت‌های حرکتی نوپا بسیار مفید است و به آن‌ها روابط علت و معلولی را می‌آموزد. 

ادامه مطلب

ساخت تخته لمسی برای نوزادان و نوپایان

د, 06/13/1396 - 09:09
ساخت تخته لمسی برای نوزادان و نوپایان

فراهم کردن زمینه برای تجربه­‌های غنی لمسی برای کودکانمان بسیار مهم است. ساختن این تخته لمسی برای کودکتان با استفاده از وسایل دورریختنی که در اطراف خانه پیدا می­شود، بسیار آسان است. دختر کوچکم، پاوسم، عاشق تخته لمسی­اش شده است؛ بیش­تر از هر اسباب­‌بازی دیگری در خانه. تخته لمسی یک مزیت دیگر هم دارد:

ادامه مطلب

دکوراسیون داخلی دبستان برای نسل جدید

چ, 06/08/1396 - 12:38
دکوراسیون داخلی دبستان برای نسل جدید

طراحی دکوراسیون داخلی دبستان به نوعی دارای چالش‌ها و پیچیدگی‌های خاصی است، چرا که بهتر است طراحی فضا به گونه ای باشد تا کودکان را تشویق به آموزش نماید.

ادامه مطلب

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان