تازه‌های آموزک

اشتراک در خوراک تازه‌های آموزک
به‌روز شده: ۲ ساعت ۴۹ دقیقه قبل

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش پایانی

چهارشنبه, ۰۴/۲۵/۲۰۱۸ - ۱۶:۴۰
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش پایانی۱۱.۸ فروتنی و تواضع

عبارت است از آگاهی از جایگاه صحیح در زندگی، پذیرش نقاط ضعف و قوت بدون ترس از قضاوت دیگران، و دانستن اینکه ما بخشی کوچک از مجموعه‌ای بزرگ‌تریم و طبق قوانین کوانتومی بر کل اثرگذاریم. شاید به جرئت بتوان گفت که در فرهنگ فرد  مدار جوامع نوین، که همه در جست‌وجوی جایگاه «نفر اول» اند، آموزش تواضع و فروتنی در برابر کلیت جهان هستی ضروری محسوب می‌شود.

ادامه مطلب

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش سوم

ش., ۰۴/۲۱/۲۰۱۸ - ۱۶:۱۲
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش سوم

۲.۸ خودانگیختگی

خودانگیختگی را رهایی فرد از عقده‌های دوران کودکی، قضاوت‌ها و نفوذ دیگران، و آمادگی برای پاسخگویی در لحظه حال می‌دانند و درست برعکس به‌عادت‌زیستن و رفتارکردن مطابق الگوها و چهارچوب‌های ازپیش تعیین‌شده است. خودانگیختگی انتخاب رفتاری متعادل میان سختگیری و تلون‌ مزاجی است.

ادامه مطلب

فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان- قسمت نخست

چهارشنبه, ۰۴/۱۸/۲۰۱۸ - ۰۹:۵۶
فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان- قسمت نخست

در این مطلب به شما ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی را معرفی می‌کنیم که در دسترس هستند و برای تهیه آن‌ها لازم نیست خیلی هزینه کنید. بنابراین لطفا پس از خواندن این مطلب، فکر اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت برای پرورش خلاقیت کودکانتان را برای همیشه از سرتان بیرون کنید.

۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی‌

شماره ۱: جعبه یا کارتن مقوایی

شماره یک فهرست ما جعبه یا کارتن مقوایی است.

ادامه مطلب

مهدکودک ولز روبیو (Velez-Rubio)

د., ۰۴/۱۶/۲۰۱۸ - ۱۱:۵۵
مهدکودک ولز روبیو (Velez-Rubio)

ایده طراحی مهدکودک Velez-Rubio ازهمین موضوع (نقاشی خانه) شکل گرفته است. در واقع می‌توان اینطور گفت که این مهدکودک Velez-Rubio خانه ای بزرگ است که کودکان وقت زیادی را آنجا می‌گذرانند بنابراین باید محیطی باشد که در آن احساس شادی، آرامش و امنیت کنند.

ادامه مطلب

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش دوم

ی., ۰۴/۱۵/۲۰۱۸ - ۱۶:۱۱
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش دوم۶. امکان پرورش هوش معنوی ازدوران کودکی

در زمینه رشد معنویت در کودکان، تحقیقات اندکی صورت گرفته است از جمله هلمینیاک پنج مرحله از رشد معنوی را مطرح کرد، اما در نظریه وی این مراحل از دوران نوجوانی شروع می‌شود. رابرت کولز یکی از معدود آثار جامع در مورد معنویت در کودکان را منتشر کرده است. این اثر حاصل مصاحبه با کودکان خردسال از کشورهای مختلف و گرایش‌های مذهبی متفاوت است. وی نشان داده است که، به‌رغم وجود زمینه‌های مختلف مذهبی و فرهنگی در این کودکان، آن‌ها اغلب نگرانی مشابهی در زمینه معنویت و آرمان‌های خود ابراز کرده‌اند.

ادامه مطلب

کودکان و بازی رنگ ها

د., ۰۴/۰۹/۲۰۱۸ - ۰۹:۲۳
کودکان و بازی رنگ ها

با استفاده از توپک نخ پنبه رنگی و رول‌های مقوا کودک‌تان را به  بازی رنگ ها دعوت کنید.

ادامه مطلب

مهد کودک kekec

ش., ۰۴/۰۷/۲۰۱۸ - ۱۲:۵۱
مهد کودک kekec

مهد کودک kekec یکی از اولین مهد کودک‌های اسلوونی که از چوب و الوار از پیش ساخته شده، می‌باشد که یک گام مهم به سوی ساخت و ساز پایدار بوسیله مواد طبیعی ساختمان می‌باشد. دفتر معماری JURE KOTNIK (جو کوتنیک) معماری این بنا را انجام داده است که در کشورهای اسلوونی و فرانسه واقع شده است. جوایز متعددی در زمینه طراحی و دکوراسیون در سال‌های متمادی نیزدریافت کرده است.

ادامه مطلب

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش اول

چهارشنبه, ۰۴/۰۴/۲۰۱۸ - ۱۰:۴۲
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش اولچکیده

گسترش سریع فناوری در قـرن بیسـت و یکـم و رواج روزافـزون مشکلات بشری ما را بر آن می‌دارد که، بیش از هر چیـز، بـه آنچه بـه منزلـه دانـش در اختیار کودکان قرار می‌دهیم حساس شـویم و ایـن دانـش را بـا مهـارت‌های معنـوی و قـدرت تشـخیص و تمیـز اندیشـمندانه همـراه کنـیم. از آنجـا کـه متخصصان سازمان بهداشـت جهـانی انسـان را موجـودی زیسـتی، روانی، و معنوی تعریف کرده‌اند، متاسفانه در عملکرد نظـام آموزشی رایج، بـه‌نظـر می‌رسد انتقال منابع انبوه دانش کمتر به معرفت هستی‌شناسانه و وجودگرایانـه مزین است.

ادامه مطلب

با کمک بزرگترها سبزی بکاریم

ی., ۰۳/۱۱/۲۰۱۸ - ۱۴:۴۸
با کمک بزرگترها سبزی بکاریم

کودکان از انجام فعالیت‌های کشاورزی لذت می‌برند، آن‌ها مشارکت، مسئولیت‌پذیری و صبر کردن را در از این فعالیت‌ها می‌آموزند.

ادامه مطلب

کاشت هویج با کمک بزرگ‌ترها

د., ۰۳/۰۵/۲۰۱۸ - ۱۱:۲۰
کاشت هویج با کمک بزرگ‌ترها

هویج یکی از سبزیجات مورد علاقه‌ی کودکان می‌باشد و کاشت آن در گلدان و  چگونگی رشد و برداشت آن مطمئنا برای کودکان خیلی  لذت بخش است. هویج در هوای سرد هم زنده می‌ماند و حتی می‌تواند یخبندان را نیز تحمل کند، اما در دمای بین ۱۲ تا ۲۳ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارد.گونه های زیادی از هویج وجود دارد و رنگ آن ممکن است سفید – زرد – نارنجی – قرمز – ارغوانی و یا سیاه (ارغوانی بسیار تیره) باشد.

ادامه مطلب

جست و جوی ردپای حیوانات

د., ۰۲/۲۶/۲۰۱۸ - ۱۱:۱۹
جست و جوی ردپای حیوانات

امروزه کودکان به دلیل آپارتمان‌نشینی و سبک زندگی شهری از طبیعت دور افتاده‌اند، نوروز می‌تواند فرصت مناسبی برای پیوند آن‌ها با طبیعت باشد.

با آغاز تعطیلات بیشتر خانواده‌ها برای رفتن به سفر‌ یا گردش‌های یک روزه برنامه‌ریزی می‌کنند. با انجام این فعالیت سفر و یا گردش با کودک‌تان را لذت‌بخش تر کنید.

یکی از فعایت‌های جالبی که در محیط های بیرون از خانه می‌توانید با کودک تجربه کنید، شناسایی ردپای حیوانات است.

ادامه مطلب

مرکز اکتشاف کتابخانه کودکان کوئینز (Queens)

ش., ۰۲/۲۴/۲۰۱۸ - ۱۱:۱۳
مرکز اکتشاف کتابخانه کودکان کوئینز (Queens)

گروه معماری Lee H. Skolnick Architecture با همراهی شرکت ۱۱۰۰Architect، کتابخانه ای منحصر به فرد تحت عنوان مرکز اکتشاف به ساختمان مرکزی کتابخانه کوئینز، اضافه کرده است. این کتابخانه روی سه سطح از علوم، متمرکزاست و شامل ایستگاه نمایشگاه تعاملی، سالن علوم نیویورک و موزه کودکان بروکلین می‌باشد.

ادامه مطلب

در خانه کمپوست درست کنیم

د., ۰۲/۱۹/۲۰۱۸ - ۱۰:۳۶
در خانه کمپوست درست کنیم

تابه‌حال درباره کود کمپوست شنیده‌ای؟ ساخت کود کمپوست روش خوبی برای تبدیل زباله‌های تر به ماده‌ای مفید، استفاده‌ی مجدد از دورریختنی‌ها و حفاظت از محیط‌زیست است. بهترین جا برای ساخت کمپوست خانگی گوشه‌ای از خاک باغ یا باغچه است، اما اگر چنین امکاناتی نداریم، در خانه هم می‌شود کمپوست درست کرد. فرمول ساخت کمپوست در خانه، مثل همه کمپوست‌های دیگر، زباله‌ی تر، رطوبت، گرما و زمان است.

ادامه مطلب

حلقه‌ لمسی برای نوزاد بسازید

د., ۰۲/۰۵/۲۰۱۸ - ۱۱:۳۴
حلقه‌ لمسی برای نوزاد بسازید

این فعالیت ساده را برای تقویت مهارت حرکتی دستان کودک و تحریک حس لامسه‌ی او طراحی و اجرا کنید.

چیزهایی که احتیاج داریم

  • حلقه‌ی هولاهوپ بزرگ
  • چسب حرارتی
  • پشم
  • تور
  • سلفون محکم
  • ربان
  • چسب پارچه‌ای
  • خز
  • طناب

مادر، پدر و مربی گرامی لطفا بهداشت و ایمن بودن بافت‌های مورد استفاده را بررسی کنید و از بافت‌هایی استفاده کنید که قابلیت پاره شدن و بلعیدن توسط کودک نداشته باشند. 

روش ساخت

ادامه مطلب

طراحی داخلی دبیرستان لدینا (Ledina)

ی., ۰۲/۰۴/۲۰۱۸ - ۱۱:۱۷
طراحی داخلی دبیرستان لدینا (Ledina)

دبیرستان لدینا یکی از قدیمی‌ترین مدارس زبان شناسی در شهر ((Ljubljana)) واقع در کشور اسلوانی است. که دارای قدمت ۱۴۴ ساله است. طرح مدرسه ( دبیرستان لدینا ) دارای یک پلان  یو (U) شکل، با دو ورودی اصلی است، که تا مدتی به عنوان ورودی جداگانه برای دختران و پسران مورد استفاده قرارمی گرفت. به دلایل امنیتی هم اکنون یکی از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب

بررسی نظریه ویگوتسکی از دیدگاه روان شناسی و ارتباط آن با مبانی نظری آموزش فلسفه به کودکان- بخش سوم

س., ۰۱/۲۳/۲۰۱۸ - ۱۱:۲۲
بررسی نظریه ویگوتسکی از دیدگاه روان شناسی و ارتباط آن با مبانی نظری آموزش فلسفه به کودکان- بخش سوم

میانجی گری یکی از مفاهیم مهمی است که باید در نظریه ویگوتسکی به آن اشاره کرد، زیـرا درک چگونگی تکوین روندهای ذهنی بالاتر با تکیه بر این مفهوم امکان پذیر اسـت. میانجی گری یعنی به کارگیری ابزار یا علائـم فرهنگـی بـرای بـه وجـودآوردن تغییرات کیفی در تفکر؛ بنابراین می‌توان گفت میانجی گری یعنی بـه کـارگیری سیسـتم هـای ارتباطی برای نشان دادن وقایع و از آنجا که سیستم‌های ارتباطی راه‌های تعامل افکار و ایده‌ها هستند، پس زبان سیستمی ارتباطی است که انسان‌ها از آن بـرای بیـان تفکراتشـان اسـتفاده می‌کنند؛

ادامه مطلب

بررسی نظریه ویگوتسکی از دیدگاه روان شناسی و ارتباط آن با مبانی نظری آموزش فلسفه به کودکان- بخش دوم

ی., ۰۱/۲۱/۲۰۱۸ - ۱۱:۱۹
بررسی نظریه ویگوتسکی از دیدگاه روان شناسی و ارتباط آن با مبانی نظری آموزش فلسفه به کودکان- بخش دوم

در سال‌های اخیر با گرایش به رویکردهای سازندگی گرایی، دو موضوع در مطالعه زبـان مورد توجه قرار گرفته است. اول این که زبان عامل تجلی توانایی‌های شـناختی و عـاطفی برای پرداختن به جهان اطراف، به دیگران و به خود است. دوم ایـن کـه قـوانین زبـانی کـه به وسیله پیروان نظریه فطری نگر مطرح شده است، انتزاعی، منطقی، قـاطع و بسـیار پیچیـده هستند و هدف از آن‌ها تنها روشن ساختن ساختار نحو زبان است، درحالی که علاوه بر نحو، معنا و نقش نیز باید به عنوان دو خصیصه مهم زبان در ایجاد ارتباط و تعامل اجتماعی مـورد نظر قرار گیرند.

ادامه مطلب

طراحی مدرسه بدون کلاس در سوئد

چهارشنبه, ۰۱/۱۷/۲۰۱۸ - ۱۱:۲۰
طراحی مدرسه بدون کلاس در سوئد

این روش آموزشی است که نوع متفاوتی از آموزش و وضعیت دیگری در آموختن را بکار می‌گیرد. در روش ویترا، آن‌ها به کلاس‌های معمول اعتقادی ندارند، و دیدگاه سازمان مدرسه بدون کلاس بر این است که هر روز برای هر دانش آموزی رشد جداگانه ای فرض می‌کنند، زندگی با فرهنگ محیطی و آموختن از محیط اطراف بسیار مهم است.

ادامه مطلب

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان