فعالیت‌ها

آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان

فارسی

www.amoozak.org

آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان از گونه آموزش جایگزین است. آموزش جایگزین جای آموزش رسمی می نشیند. به طور کلی آموزش های جایگزین برآمده از نیازهای کودکان است و اجبارهای آموزش رسمی را که وابسته به ساخت قدرت است، ندارد.

رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان

کتابخانه تحقیقاتی و آرشیو

فارسی

کتابخانه پژوهشی، در سال ۱۳۷۹ همزمان با بنیان گذاری مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با هدف پشتیبانی و تأمین نیازهای اطلاعاتی گروه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران آغاز به کار کرد و ۲ سال بعد حرکت‌های اولیه را برای تشکیل کتابخانه، آرشیو و مرکز اطلاع‌رسانی ادبیات کودکان و نوجوانان ایران ساماندهی کرد. حاصل کار تا این زمان کتابخانه‌ای با بیش از ۲۲۰۰۰ منبع اطلاعاتی دسته‌بندی شده است.

کتابخانه تحقیقاتی و آرشیو مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موزه فرهنگ کودکی

فارسی

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بر این باور است که در جهان امروز برپایه‌ی نگرش توسعه پایدار و بالا بردن سطح آموزش و پرورش، کودکان و نوجوانان باید با میراث فرهنگی جامعه خود آشنا شوند. آگاه کردن کردن نسل آینده با تاریخ سرزمین شان سبب می‌شود که آن ها به پاسداشت فرهنگ ملی خود علاقه‌مند شوند و در پی آن رفتارهای مسئولیت‌پذیرتری که نشانه رشد شهروندی و دموکراسی است، انتخاب کنند. گسترش فرهنگ موزه‌ای یکی از راه‌های موثر برای بالا بردن درک پدیده‌های فرهنگی در این گروه از مخاطبان است.

موزه فرهنگ کودکی

تاریخ ادبیات کودکان ایران

فارسی

تاريخ ادبيات کودکان ايران، طرحی پژوهشی در شناخت سير تاريخی ادبيات کودکان در ايران و عناصر و گونه‌های سازنده آن است. گروه پژوهشگران تاريخ ادبيات کودکان ايران، پيش طرح آن را در سال ۱۳۷۵ به تصويب رساندند و از سال ۱۳۷۶ کار نگارش مجموعه کتاب‌های مرجع را به همين نام آغاز کردند.

مجموعه کتاب‌های تاریخ ادبیات کودکان ایران

مطالعات کودکی

با به سرانجام رساندن پژوهش درباره تاریخ ادبیات کودکان و انتشار مجموعه کتاب های تاریخ ادبیات کودکان ایران، پژوهشگران و کارشناسان موسسه، رویکرد تازه ای را در چشم انداز طرح ها و فعالیت های موسسه پیش رو نهاده اند. این رویکرد تازه، فراتر از ادبیات کودکان است و به پژوهش همه جانبه در زیست و فرهنگ کودکان از دوره باستان تا ۱۳۵۷ می پردازد.

مطالعات کودکی رشته جوانی است که در چند دهه گذشته سنگ بنای آن در حوزه علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی گذاشته شده است و اکنون در برخی از مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشورهای پیشرفته چنین رشته ای تا دوره های عالی تدریس می شود.

مطالعات کودکی

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان