کتاب های سیاه و سفید ویژه نوزادان منتشر شد

کتاب های سیاه و سفید ویژه نوزادان منتشر شد

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کتاب های سیاه و سفید «نگاه کن! نگاه کن!» و «سلام دنیا» را برای نوزادانی ماه‌های نخستین زندگی سپری می‌کنند، منتشر کرد.

کتاب های سیاه و سفید «نگاه کن! نگاه کن!» و «سلام دنیا» گونه کتاب‌های تصویری سیاه و سفید هستند که برای تقویت حس دیداری نوزادان طراحی شده‌اند.

درباره کتاب های سیاه و سفید

حس دیداری آخرین حسی است که در نوزاد به رشد کامل می‌رسد. دریافت‌های دیداری و تحریک سلول‌های مربوط به دیدن، عمیق‌ترین تأثیر را در رشد دستگاه عصبی نوزاد دارد. با تحریک کردن اعصاب دیداری نوزاد، به تدریج سیستم دیداری او رشد می‌کند تا سن یک‌سالگی که به رشد کامل برسد. در ماه‌های نخست تولد، رنگ‌ها نمی‌توانند عصب‌های مربوط به حس دیداری نوزاد را تحریک کنند. بهترین روش تحریک حس دیداری نوزاد استفاده از خط‌ها و طرح‌های سیاه وسفید یا روشن و تاریک یا رنگ‌های متضاد تاریک و روشن است.

تصویرهای کتاب باید با فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی در برابر چشم نوزاد نگه داشته شوند، زیرا تنها در این فاصله است که نوزاد بیش‌ترین و بهترین سیگنال‌ها را در شبکیه چشم خود دریافت می‌کند.

 

کتاب های سیاه و سفید

 

در کتاب سیاه و سفید «نگاه کن! نگاه کن!» طرح‌هایی از پوست جانوران و تصویری کامل از آن‌ها با دو رنگ متضاد سیاه و سفید دیده می‌شود. همچنین در میان این طرح‌های سیاه و سفید، از لکه‌های قرمز رنگی نیز استفاده شده است؛ چراکه بر اساس شواهد علمی، قرمز از نخستین رنگ‌هایی است که کودک می‌بیند.

در کتاب «سلام دنیا» نیز طرح‌هایی از جانوران و گیاهان و پدیده‌های طبیعی به چشم می‌خورد. در این کتاب مقوایی، افزون بر رنگ قرمز، از دو رنگ اصلی دیگر یعنی زرد و آبی نیز استفاده شده است.

نخستین کتاب های سیاه و سفید « نگاه کن! نگاه کن! » و «سلام دنیا»، طراحی مینا یوسفی در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و هر یک با قیمت ۷۵۰۰ تومان از سوی انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به چاپ رسیده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید این کتاب می‌توانید با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۰۲۱ تماس بگیرید یا به سایت کتاب هدهد به آدرس www.hodhod.com مراجعه کنید.

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان