بهترین کتاب‌های کودک در جایزه ادبی «گوزن زرد» معرفی شدند

بهترین کتاب‌های کودک در جایزه ادبی «گوزن زرد» معرفی شدند

به گزارش لیزنا، دبیرخانه‌ جایزه‌ی ادبی گوزن زرد اعلام کرد:پ، حدود ۱۰۰ عنوان کتاب داستانی و غیرداستانی در اولین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی «گوزن زرد» ارزیابی و داوری شد.

این کتاب‌ها از بین کتاب‌های راه یافته به فهرست نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم لاک‌پشت پرنده انتخاب شده‌ و از سوی بیش‌تر از ۴۰ پدر، مادر و کودک داوری شده‌اند. در نهایت، در آیین اهدای نشان گوزن زرد دو عنوان کتاب که بیش‌ترین امتیاز را از سوی گروه داوری کسب کرده‌اند، بهترین کتابِ سال به انتخاب والدین و کودکان معرفی می‌شوند و از نویسنده و مترجمِ این دو کتاب تقدیر خواهد شد.

ده کتابِ برتر ازنظر پدرها، مادرها و بچه‌ها (به ترتیب حروف الفبا) عبارت‌اند از:

۱. آواورزی با سی‌بی‌لک/ الفباورزی با کاکاکلاغه (نویسنده: محمدهادی محمدی/ناشر: شرکت نشر چیستا‏‫)
۲. چه‌وچه‌وچه یک بچه (نویسنده: محمدهادی محمدی/تصویرگر: هدی عظیمی/ناشر: مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان)
۳. دوستت دارم (نویسنده: حدیث لزرغلامی/ تصویرگر: ثنا حبیبی‌راد/ ناشر: چکه)
۴. روبی (نویسنده: حدیث لزرغلامی/ تصویرگر: رودابه خائف/ ناشر: افق)
۵. روزی که مخصوص آقا قورباغه بود (نویسنده: ماکس ولتهاوس/ مترجم: سیدمهدی میراسماعیلی/ ناشر: حوا با همکاری انتشارات سروش)
۶. سار کوچولو نمی‌تواند پرواز کند (نویسنده: جنیفر برن/تصویرگر: کیت بندیس/مترجم: محبوبه نجف‌خانی/ ناشر: آفرینگان)
۷. شیر کتابخانه (نویسنده: میشل نودسن/ تصویرگر: کوین هوکس / مترجم: محبوبه نجف‌خانی/ناشر: آفرینگان)
۸. فلیکس (نویسنده: آنت لنگن/تصویرگر: کنستانزا دروپ/مترجم: محبوبه نجف‌خانی و دیگران./ناشر: زعفران)
۹. وقتی بابام کوچک بود (نویسنده: علی احمدی/تصویرگر: رودابه خائف/ناشر: آفرینگان)
۱۰. هدیه‌ای برای مامان‌بزرگ (نویسنده: هری‌یت زیفرت/تصویرگر: لورن براون/مترجم: مریم رزاقی/ ناشر: زعفران)

آیین اهدای نشان «گوزن زرد» با همکاری فصلنامه‌ی پژوهشنامه‌ی ادبیات کودک و نوجوان و با پشتیبانی شرکت تولیدی شیوا (شیبا) در نیمه‌ی دوم مهرماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای اطلاع از فهرست کامل کتاب‌های بررسی شده در اولین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی «گوزن زرد» می‌توانند به وب‌سایت این جایزه به نشانی http://gavaznzard.ir مراجعه کنند.

گفتنی است ایزه‌ی ادبی گوزن زرد یک جایزه‌ی مستقل و غیردولتی است که برای معرفی آثار برگزیده‌ی ادبیات کودک و نوجوان در ایران پایه‌گذاری شده است. موفقیت جایزه‌ی ادبی لاک‌پشت پرنده و اعتماد و استقبال خانواده‌های ایرانی از فهرست کتاب‌های برگزیده‌ی لاک‌پشت پرنده باعث شد تا دبیرخانه‌ی این جایزه به خانواده‌های ایرانی پیش‌نهاد مشارکت بدهد و از آن‌ها بخواهد در فرایند داوری و انتخاب کتاب‌های برتر سهیم باشند. هدف از ارائه‌ی این پیش‌نهاد ترویج کتاب‌خوانی در خانواده، اضافه شدن کتاب به سبد خرید خانوار، دسترسی خانواده به کتاب‌های مناسب و آگاهی از سلیقه و نیاز مخاطب ادبیات کودک و نوجوان بود. پیش‌نهاد اولیه در جشن امضای پاپیزه‌ی لاک‌پشت پرنده در مهرماه ۱۳۹۳ مطرح شد. سپس، فراخوان دعوت از والدین و کودکان برای داوری کتاب‌ها در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مرتبط با لاک‌پشت پرنده منتشر شد. با اعلام آمادگی تعداد مناسبی از خانواده‌ها و ثبت‌نام آن‌ها برای داوری، مرحله‌ی کتاب‌خوانی از بهار ۱۳۹۴ آغاز شد.

برخی از کتاب‌ها توسط خانواده‌ها تهیه شد و برخی از کتاب‌ها نیز با هم‌کاری خانه‌ی کتاب ایران و شهرکتاب هفت‌چنار توسط دبیرخانه‌ی اجرایی جایزه تهیه و برای خانواده‌های داوطلب ارسال شد. پس از پایان برنامه‌ی کتاب‌خوانی و دریافت فرم‌های داوری پدرها و مادرها و بچه‌ها، در دوره‌ی اول برگزاری این جایزه دو نشان ویژه‌ی گوزن زرد ازطرف والدین و کودکان به کتاب‌های منتخب در حوزه‌ی تألیف و ترجمه تعلق خواهد گرفت.

تلاش دبیرخانه‌ی گوزن زرد بر این است که با افزایش تعداد داورها در دوره‌های بعدی، این جایزه در دو حوزه‌ی مستقل والدین و کودکان برگزار شود. گوزن زرد اولین جایزه‌ی ادبی در حوزه‌ی ادبیات ایران است که در نتیجه‌ی آن یک برنامه‌ی کتاب‌خوانی گروهی و خانوادگی شکل گرفته است و خانواده و کودک به‌طور مستقیم درگیر ارزیابی کتاب و معرفی بهترین اثر شده‌اند.

راهنما
دسته‌ها: 

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان