انجمن ملی حمایت از کودکان

انجمن ملی حمایت از کودکان، برای نخستین بار با عنوان کمیته ایرانی استمداد مالی به نفع کودکان، وابسته به یونیسف در سال ۱۳۲۹ پایه‌گذاری شد و در بهمن ماه ۱۳۳۱، انجمن ملی ایرانی حمایت کودکان نام گرفت. این انجمن در سال ۱۳۳۹ با دگرگونی‌هایی در اساسنامه و مرامنامه آن، به انجمن ملی حمایت از کودکان تغییر نام یافت. 

چنان که فعالیت‌های انجمن ملی حمایت کودکان نشان می‌دهد، برنامه‌های آن بر دو پایه بنیادین پیشگیری و بهسازی استوار بود. انجمن به اجرای یه رشته برنامه‌های سودمند و تشکیل یک رشته موسسات خیریه ضروری پرداخت. در قرارداد انجمن در ۲۵ دی ماه سال ۱۳۴۰ با موسسه کاره امریکا، این موسسه متعهد شد شیر مورد نیاز کودکان را در بندرهای جنوب ایران به این انجمن تحویل دهد و انجمن نیز مسئولیت تخلیه کالا و حمل و نگهداری و پخش آن را به عهده گرفت.

گسترش موسسه‌ها مراقبت بهداشتی مادر و کودک در سرتاسر کشور، برپایی آموزشگاه بهیاری، راه‌اندازی کارخانه شیر پاستوریزه تهران برای پخش شیر میان مادران و کودکان، تشکیل پلیس مدرسه و برپایی مراکز مشاوره روانی مادر و کودک، کانون اصلاح و تربیت، مدرسه کودکان دیرآموز برای پرورش آن‌ها، پایه‌گذاری مهدکودک برای خانواده‌های کم‌درآمد و دیگر نهادهای ویژه کودکان از دیگر فعالیت‌های این انجمن به‌شمار می‌آیند. 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان