دست نامه مادر و نوزاد

دست نامه مادر و نوزاد

دست نامه مادر و نوزاد، دست‌نامه‌ای برای مادران و پدرانی است که به زودی کودک‌شان به دنیا می‌آید یا تازه به دنیا آمده است. در این دست‌نامه مهم‌ترین اطلاعاتی که مادران و پدران جوان تا یک سالگی فرزندشان به آن نیاز دارند، از جدول واکسیناسیون تا لباس‌های مناسب نوزاد، از خواب، تغذیه و حمام کردن نوزاد تا نکات ایمنی برای نگه‌داری او گنجانده شده است.

در بخشی از این دست‌نامه به مادران و پدران جوان رهنمود شده است که چگونه می‌توانند با انجام فعالیت‌های گوناگون از جمله کتاب‌خوانی به رشد شناختی و مهارت‌های زبانی نوزاد یاری رسانند. پرورش عشق به موسیقی و کمک به رشد مهارت‌های ریز حرکتی نوزاد از دیگر کارهایی است که مادران و پدران جوان با کمک این دست‌نامه می‌توانند انجام دهند.
در این دست‌نامه اطلاعات مورد نیاز از منابع معتبر و به روز تهیه شده است. این اطلاعات در هر بخش با رهنمودهای عملی برای مادران و پدران همراه است.

سازمان‌دهی مطالب این دست‌نامه، موضوعی است و ترتیب زمانی ندارد. به این معنا که همه موضوع‌های کتاب مربوط به نیازهای کودک از ابتدای تولد تا یک سالگی است. مادران و پدران می‌توانند با سر زدن به فهرست، در هر زمان که نیاز به خواندن موضوعی در پیوند با نوزاد خود دارند، به آن بخش بروند.

دست‌نامه مادر و نوزاد یک کتاب هم‌کنشانه است. به این معنا که تنها به مخاطبان خود اطلاعات و رهنمود نمی‌دهد، بلکه از آن‌ها می‌خواهد که همراه با خواندن مطالب، اطلاعاتی را که ویژه فرزندشان است در بخش یادداشت‌ها، به ثبت برسانند.

در صفحه‌‌هایی از کتاب قاب عکس‌هایی گذاشته شده که از شما خواسته شده است در پیوند با آن موضوع، عکسی از فرزند خود در آن‌جا بچسباند و زیر آن عکس،نام کودک و سن او را پر کنید.

در پایان دوره یک‌سالگی، این کتاب که دربرگیرنده مجموعه‌ای از عکس‌ها، یادداشت‌ها و خاطره‌های شما از کودک‌تان است، می‌تواند به عنوان یادگاری ارزشمند نزد شما نگه‌داری شود تا در بزرگ‌سالی به فرزندتان هدیه کنید.

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان