روزشمار کودکی تیر

صمد بهرنگی، نویسنده، مترجم و آموزگار

صمد بهرنگی در ۲ تیر سال ۱۳۱۸ در محله چرنداب تبریز در خانواده‌‌ای کارگری زاده شد. در سال ۱۳۳۴ وارد دانشسرای مقدماتی تبریز شد و پس از دو سال در جایگاه آموزگار روانه روستاهای محروم آذربایجان شد.

نوشته : editor2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
لیلی تقی‌پور، نخستين بانوي تصويرگر كتاب كودک در ايران

لیلی تقی‌پور میلانی ۸ تیر ۱۲۹۹ در مشهد زاده شد. لیلی آموختن هنر نقاشی را نزد یکی از شاگردان کمال‌الملک به نام استاد مؤید‌پرداز آغاز کرد. سال ۱۳۲۵ از دانشگاه تهران لیسانس گرفت. محسن مقدم، از استادان تقی‌پور ‌او را برای تصویرگری به مجله‌ی «پیام نو» ‌فرستاد.

نوشته : editor2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
ثمین باغچه بان، سازنده آلبوم رنگین کمون

ثمین، فرزند جبار باغچه‌بان، ۱۹ تیر‌ ۱۳۰۲ در تبریز متولد شد. در سال ۱۳۲۳ با استفاده از بورس تحصیلی برای تحصیل در رشته کمپوزیسیون به ترکیه رفت و در آنجا بود که با همسر آینده‌اش آشنا شد.

نوشته : editor2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
آنتوان دو سنت اگزوپری

آنتوان دو سنت اگزوپری، خلبان و نویسنده ی "شازده كوچولو"، یكی از شاهكارهای ادبیات كودكان است. سنت اگزوپری، فرزند سوم ژان دو سنت اگزوپری در ۲۸ ژوئن سال ۱۹۰۰ در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد.

اگزوپری، نوشتن و سرودن را از دوران تحصیل آغاز كرد. در ۱۹۲۵ داستان كوتاهی از او به نام "مانون" در یكی از مجله های پاریس منتشر شد. آنچه كه ذوق نویسندگی و شاعری را در او بارور ساخت، پرواز و آشنایی با سرزمین و فرهنگ های گوناگون بود.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکان

فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکان، ۱۳ تیر سال ۱۳۲۴ در اصفهان به دنیا آمد. و پس از به پایان رساندن دوره ی دبیرستان، در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۴۹ از این دانشکده دانش آموخته شد. مثقالی چند سالی در دفتر روابط عمومی سازمان برنامه و مجله ی "نگین" کار کرد و سپس در "کیهان بچه ها" به کار تصویرسازی پرداخت. او برای نخستین بار کتاب «کره اسب سیاه» از سری کتاب های "پیک" را به شکل سیاه و سفید تصویرگری کرد. نخستین کتاب رنگی که تصویرگری کرد، "خروس زری، پیرهن پری" احمد شاملو از انتشارات نیل بود.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
ولاديمير گريگوريويچ سوته یف

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف نویسنده و تصویرگر کتاب های کودکان و از سازندگان فیلم های کارتونی است. داستان های او به ۳۶ زبان ترجمه شده است و همه کودکان دنیا با داستان های او آشنا هستند.

ولادمیر در سال ۱۹۰۳ در مسکو زاده شد. پدر او پزشک بود، مردی با استعداد که شیفته هنر بود. او علاقه به هنر را از پدرش به ارث برد و  آثار از نوجوانی در مجله های گوناگون منتشر می شد. 

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان