روزشمار کودکی تیر

صمد بهرنگی، نویسنده، مترجم و آموزگار

صمد بهرنگی در ۲ تیر سال ۱۳۱۸ در محله چرنداب تبریز در خانواده‌‌ای کارگری زاده شد. در سال ۱۳۳۴ وارد دانشسرای مقدماتی تبریز شد و پس از دو سال در جایگاه آموزگار روانه روستاهای محروم آذربایجان شد.

صمد بهرنگی، نویسنده، مترجم و آموزگار

لیلی تقی‌پور، نخستین بانوی تصویرگر کتاب کودک در ایران

لیلی تقی‌پور میلانی ۸ تیر ۱۲۹۹ در مشهد زاده شد. لیلی آموختن هنر نقاشی را نزد یکی از شاگردان کمال‌الملک به نام استاد مؤید‌پرداز آغاز کرد. سال ۱۳۲۵ از دانشگاه تهران لیسانس گرفت. محسن مقدم، از استادان تقی‌پور ‌او را برای تصویرگری به مجله‌ی «پیام نو» ‌فرستاد.

لیلی تقی‌پور، نخستين بانوي تصويرگر كتاب كودک در ايران

ثمین باغچه بان، سازنده آلبوم رنگین کمون

ثمین، فرزند جبار باغچه‌بان، ۱۹ تیر‌ ۱۳۰۲ در تبریز متولد شد. در سال ۱۳۲۳ با استفاده از بورس تحصیلی برای تحصیل در رشته کمپوزیسیون به ترکیه رفت و در آنجا بود که با همسر آینده‌اش آشنا شد.

ثمین باغچه بان، سازنده آلبوم رنگین کمون

فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکان

فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکان، ۱۳ تیر سال ۱۳۲۴ در اصفهان به دنیا آمد. و پس از به پایان رساندن دوره ی دبیرستان، در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۴۹ از این دانشکده دانش آموخته شد.

فرشید مثقالی تصویرگر کتاب های کودکان

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف، نویسنده و تصویرگر کتاب های کودکان و سازنده فیلم های کارتونی

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف نویسنده و تصویرگر کتاب های کودکان و از سازندگان فیلم های کارتونی است. داستان های او به ۳۶ زبان ترجمه شده است و همه کودکان دنیا با داستان های او آشنا هستند.

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان