زادروز کامبیز صمیمی مفخم (۱۳۳۱)، عروسک ساز, بازیگر و کارگردان نمایش عروسکی

زادروز کامبیز صمیمی مفخم

کامبیز صمیمی مفخم، ‌۲۴ اردیبهشت ۱۳۳۱ در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۵۶ مدرک کارشناسی در رشته تئاتر عروسکی را از (دانشکده هنرهای دراماتیک) دریافت نمود.

از سال ۱۳۵۲ همکاری خود با گروه تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، را ابتدا به عنوان عروسک ساز و بعد بازیگر آغاز کرد.

صمیمی مفخم، از طرف کانون در چند جشنواره بین المللی نیز حضور پیدا کرد. او از سال ۱۳۵۴ عهده دار آموزش مربیان نمایش عروسکی در کانون شد. در سال ۱۳۵۶ مسئولیت قسمت نمایش عروسکی را به عهده گرفته و سعی در گسترش بخش آموزش و تشکیل گروه های اجرایی از بین هنرآموزان در کتابخانه های کانون نمود.

او موفق شد چند گروه از نوجوانان را زیر نظر مربیان خودشان آماده اجرای نمایش عروسکی کند که این فعالیت در انتها منجر به برگزاری جشنواره ای از کارهای نوجوانان در سالن نمایش کتابخانه شماره ۱ کانون، در سال ۱۳۵۷ شد. از مشهورترین کارهای صمیمی مفخم در زمینه‌ی عروسکی، مجموعه پر طرفدار "مدرسه موشها" بود که موفقیت مجموعه، به ساخت نسخه ی سینمایی آن انجامید.

او در سال های فعالیتش، مربی، طراح عروسک، طراح صحنه، عروسک ساز، عروسک گردان، کارگردان، مدیر مرکز تولید تاتر و تاتر عروسکی در کانون و مدرس دانشگاه بود.

کامبیز صمیمی مفخم دی ماه ۱۳۷۶ در سن ۴۵ سالگی درگذشت.

راهنما
روز: 
۲۴
ماه: 
اردیبهشت

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان