زادروز ابراهیم بنی احمد (۱۲۸۹)، روانشناس و آموزشگر، مدیر نشریه «بازی کودکان» و بنیان‌گذار مدرسه «جهان تربیت»

ابراهیم بنی احمد، نويسنده و فعال در حوزه‌ی آموزش کودکان

ابراهیم بنی‌احمد ۱۰ اسفند ۱۲۹۶ در تهران زاده شد. او دوره‌ی نخست آموزش خود را به سبب نبود مدرسه در محله ‌شان و دوربودن مدرسه از خانه، دیر آغاز كرد. اما این دوره را در دو سال به پایان رساند.

سپس همراه خانواده به تهران آمد و وارد مدرسه شد. از همان هنگام، آموزگاری می‌كرد و به شاگردان كلاس‌های پایین‌تر درس می‌داد. بعدها رشته‌ی حقوق قضایی خواند. او همچنین در روان‌شناسی و جامعه‌شناسی نیز دانش ‌آموخته شد و از دانشگاه سوربن فرانسه درجه دكترای تعلیم و تربیت گرفت. بنی احمد سرانجام كار در گستره آموزش‌ و‌ پرورش را برگزید.

بنی‌احمد از اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۳ مجله "بازی كودكان" را منتشر کرد. در سال ۱۳۲۸ بنی‌احمد به دستور وزیر فرهنگ وقت، عضو هیئت تحریریه مجله‌ی "دانش‌آموز" شد. او در سال ۱۳۳۲ مركز‌آموزشی "جهان تربیت" را در تهران بنیاد نهاد. در این مرکز برنامه های جانبی متنوعی در زمینه های کتابخوانی، هنر، ورزش و فعالیت های فکری انجام می‌شد. بنی‌احمد در نقاشی و طراحی فرش نیز دستی چیره داشت. چند سالی تصویرگر نشریه‌ها نیز بود. در مدرسه‌ی كمال‌الملك و مؤسسه‌ی قالی ایران هنر نقاشی سیاه قلم و رنگ و روغن و طراحی فرش را فرا گرفت. پس از آغاز به كار تدریس در دانشسراهای تهران چهار جلد كتاب‌ سال‌های اول دبستان را تصویرگری كرد كه بارها همان تصویرها باز چاپ شدند. وزارت فرهنگ در سال ۱۳۲۳ كار تصویرگری كتاب‌های چهارم دبستان و در سال ۱۳۲۵ تصویرگری كتاب صنایع روستایی برای كلاس‌های پنجم و ششم دبستان‌های روستایی را به ابراهیم بنی‌احمد سپرد. بنی‌احمد ۲۲ سال پیاپی برنامه "بیایید با هم دنیای بهتری بسازیم" را در رادیو تهران اجرا می‌كرد و درباره‌ی روش‌های پرورشی و بهداشت روانی برای شنوندگان رادیو سخن می‌گفت.

ابراهیم بنی احمد در سال ۱۳۷۹ درگذشت.

برخی دیگر از آثار او عبارتند از:‌
"روش آموختن نقاشی: تربیت چشم"، "نقاشی فكری"، "درس نقاشی"، "نقاشی علمی"،‌ "دفتر هنر: مخصوص محصلات مدارس متوسطه"،‌ "روانشناسی رفتار"، "زنده دلی: تحقیقات روانشناسی"،‌ "روانشناسی رشد و مراحل عمر"، "اگر هدف معلم و شاگرد هماهنگی داشته باشد شاید بتوان ضمن اجرای برنامه بیشتر مطالب علمی را بسادگی آموخت"، "مدارس غیر دولتی از بدترین مدارس دولتی هم خراب تر شده اند"، "تحصیل دبستانی و دبیرستانی را کوتاه کنید"، "فن تدریس"، "راهی برای سازش نسل جدید و قدیم" ، تصویرگری کتاب " ۱۰۰ بازی دبستانی".

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان