زادروز ولادیمیر گریگوریوویچ سوته یوف (۱۹۰۳)، نویسنده و تصویرگر کودک و نوجوان از روسیه

زادروز ولادیمیر گریگوریوویچ سوته یوف

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف نویسنده و تصویرگر کتاب های کودکان و از سازندگان فیلم های کارتونی است. داستان های او به ۳۶ زبان ترجمه شده است و همه کودکان دنیا با داستان های او آشنا هستند.

ولادمیر در ۵ ژوئیه ۱۹۰۳ در مسکو زاده شد. پدر او پزشک بود، مردی با استعداد که شیفته هنر بود. او علاقه به هنر را از پدرش به ارث برد و  آثار از نوجوانی در مجله های گوناگون منتشر می شد. 

سویه تف از سینما به ادبیات کودک راه یافته است. او در سال ۱۹۲۸ از انستیتو سینماتوگرافی دانش آموخته شد. در استودیو فیلم Soyuzmultfilm از معروفترین استودیوهای انیمیشن سازی شوروی پیشین چندین فیلم انیمیشنی ساخت. سوته یف از سال ۱۹۴۷ با انتشارات Detgiz آغاز به همکاری کرد و در سال ۱۹۵۲ نخستین کتابش به نام "دو داستان درباره مداد و رنگ ها" منتشر شد، کتابی که با آن خود را به عنوان یک تصویرگر نویسنده معرفی کرد.

این کتاب از سوی ک. چوکوفسکی ستایش شد. پس از آن داستان های بی شماری از جمله "این چه جور پرنده ای است؟"، "قارچ و مورچه"، "عصای کارگشا"، "کی بود گفت میو؟"، "یک کیسه پر سیب"، "مرغ و جوجه اردک" نوشت و تصویرگری کرد. در کتاب های سوته یف، تصاویر پویا گاهی می توانند جانشین متن شوند. متاسفانه داستان های او بارها با تصاویر جدیدی بازنویسی شده است به گونه ای که از اصل آثار او اثری نمانده است. او آثار نویسندگان کلاسیک مانند ک. چوکوفسکی، س مارشاک را نیز تصویرگری کرده است.

در ایران بسیاری از داستان های او از دهه ۴۰ خورشیدی به فارسی برگردانده شده است. 

 

راهنما
روز: 
۱۴
ماه: 
تیر
تاریخ میلادی: 
۵ جولای

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان