کودکان و نوجوانان زمین پاک را در موزه فرهنگ کودکی جشن گرفتند!

کودکان و نوجوانان زمین پاک را در موزه فرهنگ کودکی جشن گرفتند!

روز زمین پاک جمعه ۵ اردیبهشت با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان و خانواده های آن ها با مفاهیم پایه زیست محیطی و تصحیح رفتارهای نادرست نسبت به طبیعت با پشتیبانی باغ موزه نگارستان، انجمن پاما "تلاشگران محیط زیست"، اداره آموزش شهروندی منطقه ۱۲ شهرداری تهران، سازمان مدیریت پسماند و شرکت بیک در موزه تاریخ فرهنگ کودکی برگزار شد.

کودکان و نوجوانان در قالب برنامه کتابخوانی، کارگاه های آموزشی، ایستگاه های بازی، ایستگاه های نقاشی و ماسک سازی و پخش انیمیشن و کلیپ های کوتاه با زنجیره های غذایی جانوران، گونه های جانوران در خطر، وابستگی زیستگاهی و غذایی حیات وحش آشنا شدند.

خردسالان در فضای زیبای باغ موزه توانستند مورچه ها را دنبال کنند و درختان گوناگون باغ را ببینند و نقاشی کنند. کودکان و نوجوانان با پس و پیش کردن واژه های زیست محیطی دقایقی به این واژه ها فکر کردند تا بتوانند جمله های با مفهوم بسازند.

در این برنامه تلاش شد با کودکان و نوجوانان و خانواده هایشان درباره موادی که ما آن ها را زباله می نامیم آشنا شوند و به ضرورت جمع آوری، تفکیک زباله ها به زباله های تر، خشک و خطرناک و بازیافت آن ها پی ببرند.

حضور شرکت بیک با معرفی بخشی از محصولات تولید شده از مواد بازیافتی، نمونه ای آشنا و مناسب بود برای معرفی به کودکان و نوجوانان تا بتواند با نقش و اهمیت صنعت بازیافت زباله ها آشنا شوند و با در دست گرفتن  مداد رنگی ها و مداد های سبز بازیافتی بیاموزند که چگونه از بازیافت زباله می توان به محصولاتی زیبا و مناسب دست یافت.

در پایان این برنامه کودکان و نوجوانان با دریافت کتاب های "سبز" که شهرداری منطقه ۱۲ به آن ها اهدا می کرد، با نشانه هایی سبز به خانه های خود رفتند تا این روز را با مفاهیم زیست محیطی  که آموخته بودند، به یاد داشته باشند.

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان