کتاب‌های «هفت اسب، هفت رنگ» و «طوطی و بقال» نامزد دریافت جایزه براتیسلاوا ۲۰۱۹ شدند

کتاب‌های «هفت اسب، هفت رنگ» و «طوطی و بقال» نامزد دریافت جایزه براتیسلاوا ۲۰۱۹ شدند

کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» با تصویرگری نوشین صفاخو و کتاب «طوطی و بقال» با تصویرگری امیر شعبانی‌پور از بخش کودک و نوجوان انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان (کتاب‌های تاک) نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۱۹ شدند.

کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» با تصویرگری نوشین صفاخو و کتاب «طوطی و بقال» جز ۱۵ نامزد ایرانی هستند که برای جایزه دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۱۹ از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی شده‌اند.

کتاب «هفت اسب هفت رنگ» نوشته محمدهادی محمدی داستانی است در ستایش خیال. کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» از مجموعه کتاب‌های پروژه‌ بین‌فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت برای برنامه با من بخوان است. این کتاب توسط یکی از ناشران مطرح کتاب کودک در هلند نیز منتشر شده و برنده جایزه جزیره بنفش نامی ۲۰۱۹ و برنده جایزه «تصویر کتاب» ۲۰۱۸ روسیه است.

کتاب «طوطی و بقال» نوشته محمدهادی محمدی، بازآفرینی است از تمثیلی به همین نام از دفتر اول مثنوی معنوی مولونا. این اثر برنده جایزه سوم نامی ۲۰۱۷ و دیپلم افتخار جایزه بلونیا ۲۰۱۸ است.

حسن موسوی با تصویرگری کتاب‌ «مشت زن» از نشر طوطی، حسن عامه‌کن با «پرنده آتشین» از انتشارات Dolphin از کشور چین، میترا عبدالهی با دو اثر «چتری از گلبرگ‌ها» از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و «امیرحمزه صاحبقران و مهتر نسیم عیار»  از انتشارات کتاب خروس و عطیه مرکزی با کتاب «سفرهای سندباد» نیز از انتشارات کتاب خروس، زهرا محمدنژاد با کتاب «تاج به سر کلاه به سر» از انتشارات کتاب‌های مهتاب، غزاله بیگدلو با اثر «چتری با پروانه‌های سفید» و محبوبه یزدانی با کتاب «عید امسال، نه مثل هرسال» هر دو از نشر طوطی، رضا دالوند با کتاب «تک خال» از نشر طوطی، مانلی منوچهری با اثر «خداحافظ ماه» از انتشارات علمی فرهنگی، حال نرگس محمدی با کتاب «نخودی و دیو» از انتشارات Fukuinkan Shoten کشور ژاپن، طراوت جلالی‌فراهانی با دو اثر «آلبوم عکس» و «گاوی و تله موش» به همراه مجید فخار ‌زواره با کتاب «کبوترباشی» هر دو از انتشارات نردبان و سارا میاری با اثر «موش و گربه و باقی دوستان» از انتشارات نیستان دیگر نامزدهای ایرانی جایزه براتیسلاوا ۲۰۱۹ هستند.
این آثار در روز ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ با حضور فریده شهبازی، سحر ترهنده، فرشید مثقالی، علی بوذری و علی هاشمی شهرکی برگزار و از میان ۱۲۳ آثار ۱۵ تصویرگر انتخاب شد.

برندگان دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا در مهر ۱۳۹۸ (ماه اکتبر ۲۰۱۹) اعلام خواهد شد.

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان