کتاب «همایش پرندگان» منتشر شد

کتاب «همایش پرندگان» منتشر شد

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، نخستین چاپ کتاب «همایش پرندگان» بازنویسی و تصویرگری پیترسیس را از کتاب «منطق‌الطیر» عطار با ترجمه زهره قایینی در ایران منتشر کرد.

پیتر سیس،، نویسنده، تصویرگر و فیلم‌ساز اهل چکسلواکی با بازنویسی و تصویرگری کتاب «منطق‌الطیر» عطار، یکی برجسته‌ترین آثار منظوم عرفانی سده‌ی دوازده‌ام ایران و شاهکار ادبیات فارسی، معناهای پنهان در آن را برای خوانندگان آشکار کرده است. او همچنین در «همایش پرندگان» رنج و زیبایی را در سفر انسان از جهان مادی تا جهان معنا به نمایش گذاشته است. کتاب «همایش پرندگان» در شمار محدود کتاب‌های تصویری قرار دارد که برای مخاطبان جوان و بزرگسال خلق شده است.

 

همایش پرندگان

 

در این کتاب، گونه‌های گوناگون پرندگان با هدایت هدهد به جست‌وجوی پادشاه واقعی خود «سیمرغ» می‌روند. هدهد پرندگان را آگاه می‌کند که تا رسیدن به کوه قاف، جایی که سیمرغ زندگی می‌کند، خطرهای بسیاری در کمین آن‌ها است. به همین سبب شماری از پرندگان از ترس رویارویی با این خطرها از راه بازمی‌ایستند. شماری دیگر در گذر از هفت وادی کاوش، عشق، شناخت، وارستگی، یگانگی، شگفتی و مرگ جان خود را از دست می‌دهند و در نهایت آن پرندگانی که با کوشش بسیار به کوه قاف می‌رسند، درمی‌یابند که سیمرغ پادشاه، کسی جز خود آن‌ها نیست.

 

همایش پرندگان

 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«پرندگانی از سراسر جهان گرد هم آمدند و هدهد رو به آن‌ها چنین سخن راند:
پرندگان! چه ناگوار رخدادها که بر جهان ما می‌بارد! هرج و مرج – نابرابری – آشوب! نبردی بیهوده بر سر زمین، آب و غذا! هوای آلوده! ماتم و غصه! می‌ترسم که نابود شویم! کاری باید بکنیم! من دنیادیده‌ام! رازهای بسیاری می‌دانم. به من گوش سپارید: پادشاهی را می‌شناسم که برای همه‌ی پرسش‌های ما پاسخ دارد. باید برویم و او را بیابیم.»

پیتر سیس حق انتشار این اثر را برای کمک به ترویج برنامه کتابخوانی «با من بخوان» در مناطق محروم ایران و در یک چاپ، به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان واگذار کرده است. نخستین چاپ کتاب «همایش پرندگان» در شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و در ۱۶۰ صفحه رنگی گلاسه با قیمت ۳۵ هزار تومان با جلد نرم منتشر شده است.

علاقه‌مندان جهت تهیه‌ی این کتاب و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا به سایت www.hodhod.com مراجعه کنند.

لینک خرید کتاب همایش پرندگان در سایت کتاب هدهد:

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان