هدیه هایی از کودکان گذشته به کودکان آینده

هدیه هایی از کودکان گذشته به کودکان آینده

شرمین نادری، نویسنده داستان‌های تاریخی و پژوهشگر تاریخ معاصر، مجموعه‌ای ارزشمند از عروسک‌های متعلق به خود و خواهرش را همراه با چند اسباب‌بازی و کتاب، به موزه تاریخ فرهنگ کودکی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان اهدا کرد.

او پیش از این نیز دو عروسک دست ساز مادربزرگ خود، خانم بتول فرقانی اقدم را در اختیار موسسه قرار داده بود تا در نمایشگاه - موزه های تاریخ فرهنگ کودکی به نمایش عمومی گذارده شود. حال بسیاری از کودکان و نوجوانان و خانواده هایشان که از چهاردهمین و پانزدهمین نمایشگاه موزه های تاریخ فرهنگ کودکی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران بازدید کرده اند، عروسک چشم سبز (تهران- ۱۳۲۵) و عروسک پارچه ایی (تهران- ۱۳۶۲) مادربزرگ شرمین نادری را از نزدیک دیده اند و با داستان جالب این دو عروسک به روایت و قلم شیرین شرمین نادری آشنا شده اند. عکس ها و شناسنامه اطلاعاتی این دو عروسک مرم ساخت قدیمی را هم اکنون نیز می توانید در موزه مجازی تاریخ فرهنگ کودکی ببینید و درباره آن ها بیشتر بخوانید. مجموعه جدید نیز به زودی در موزه مجازی موسسه قرار خواهد گرفت.

هدیه هایی از کودکان گذشته به کودکان آینده

از دیگر مجموعه های اهدایی شرمین نادری می توان به عکس‌‌های خانوادگی او که به دهه های نخست ۱۳۰۰ باز می‌گردد و حاوی اطلاعات تصویری با ارزشی از زندگی کودکان آن دوران است، اشاره کرد. عکس هایی از این مجموعه در کنار مجموعه عکس های دیگری از دوران کودکی دست اندرکاران فرهنگ و ادبیات کودکان ایران بزودی در «روز شمار کودکی ۱۳۹۴: یادها و خاطره ها» به چاپ خواهد رسید.

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان