نادر ابراهیمی، مرد افسانه های شورانگیز

نادر ابراهیمی، مرد افسانه های شورانگیز

روز سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۹، همزمان با دومین سالگرد درگذشت نادر ابراهیمی، طی مراسمی که به همت انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند در تالار بتهون، خانه هنرمندان برگزار شد، فیلم مستند "ریشه در خاک" به نویسندگی و کارگردانی محمدخلیل زاده به نمایش در آمد.

این مراسم با پخش نماآهنگی به نام "مرد افسانه های شورانگیز" آغاز شد و سپس فیلم "ریشه در خاک" نمایش داده شد. در این فیلم به بخشی از فعالیت های نادر ابراهیمی اشاره شد و در ادامه با نادر ابراهیمی، خانواده و جمعی از همکاران و دوستان او درباره ی آثار و شخصیت نادر ابراهیمی گفت وگو شد. توران میرهادی، علی میرزائی، نورالدین زرین کلک و شکور لطفی نیز در این فیلم به فعالیت ها و آثار نادر ابراهیمی برای کودکان و نوجوانان اشاره داشتند. نادر ابراهیمی ۵۰ کتاب برای کودکان و ۶ کتاب درباره ی کودکان از خود به یادگار گذاشته است. در این فیلم، بازیگر نقش کامی در فیلم "سفرهای دور و دراز هامی و کامی" ساخته ی نادر ابراهیمی که برگرفته از یکی از کتاب های او به همین نام ("سفرهای دور و دراز هامی و کامی در وطن") است نیز حضور داشت و به یادآوری خاطرات ساخت این فیلم درکنار نادر ابراهیمی پرداخت.
پس از نمایش فیلم، میزگردی با حضور پدرام اکبری (مستندساز - انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند)، عزیز الله حاجی مشهدی (منتقد فیلم و مدرس سینما) و محمد خلیل زاده (کارگردان فیلم) برگزار شد. ابراهیم حاتمی کیا، شکور لطفی، بیژن بیژنی و تعدادی دیگر از حاضران  در این میزگرد به بیان نظرات خود درباره ی نادر ابراهیمی و فیلم "ریشه در خاک" پرداختند.
تعدادی از آثار تالیف، ترجمه و تصویرگری نادر ابراهیمی برای کودکان که از طریق بانک اطلاعات فرهنگ و ادبیات کودکان ایران (ایرانک) در دسترس هستند، عبارتند از:
دور از خانه / آدم آهنى / کلاغ ها / سنجاب ها / من راه خانه‏ام را بلد نیستم / از پنجره نگاه كن/ بزى كه گم شد / سفرهای دور و دراز هامی و کامی در وطن / عبدالرزاق پهلوان / ما بوته گل سرخ را از خواب بیدار می کنیم / قصه ی پیرزنی که دلش می خواست تمیزترین خانه ی دنیا را داشته باشد...  / گل هفت رنگ / پهلوان پهلوانان  / راه دور  / سومین هدیه / باران، آفتاب، و قصه کاشی

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان