محمد گلبن، کتابشناس گران قدر درگذشت

محمد گلبن، کتابشناس گران قدر درگذشت

محمد گلبن در سال ۱۳۱۴ در قریه کهیاد شهر اردستان به دنیا آمد. کتابخانه شخصی گلبن با بیش از ۱۷ هزار جلد کتاب و نشریه یکی از بهترین مجموعه های گلچین در زمینه تاریخ ، ادبیات و فرهنگ ایران است. گلبن در مصاحبه ای به مناسبت اهدای کامل کتابخانه شخصی خود به کتابخانه مجلس شورای اسلامی  گفته بود: این کتاب ها را من از کودکی تا الان فراهم کردم.

یعنی در مواقعی که مدرسه می رفتم علاقمند بودم به کتاب و آنها را جمع آوری می‌کردم. در دهات هم که بودیم پدر من با اینکه دهقان بود، آدم روشن‌بینی بود و از دسترنج خود مبالغی را برای تحصیل ما کنار می‌گذاشت، کسی که به اصفهان یا یزد می رفت به ایشان پول می داد و می‌گفت که برای ما کتاب بیاورند. در خانواده ما کتاب خیلی اهمیت داشت. من از وقتی که مدرسه می رفتم و حدود ۱۳ سالم بود شروع کردم به جمع آوری کتاب ها. اولین کتابی که آن موقع خریداری کردم ۱۵ ریال قیمت داشت که دیوان ناصرخسرو علوی بود. آن را از یک دست فروشی از خیابان بوذرجمهری از جلوی مسجد شاه که الان به آن مسجد امام می‌گویند خریدم". 

کتابخانه محمد گلبن قبل از اهدا مجموعه به کتابخانه مجلس، محل مراجعه بسیاری از پژوهشگران بود به ویژه مجموعه کتابشناسی های ارزشمندی که توسط این پژوهشگر تهیه شده بود. کارشناسان موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سال هایی که پژوهش در زمینه تاریخ ادبیات کودکان ایران را در دستور کار خود داشتند، به دفعات با مراجعه به این کتابخانه نه تنها امکان دسترسی آسان به منابع کتابخانه برایشان فراهم شد، بلکه از راهنمایی های استاد نیز برخوردار می شدند. در همان سال ها استاد چند شماره از نشریات کودک و نوجوان خود را به کتابخانه موسسه هدیه کردند که از آن جمله است: بچه قشنگ، دختران ایران، دانش آموز و ۲ شماره از پیک سعادت نسوان. یادش گرامی!   

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان