زادروز پروین دولت آبادی (۱۳۰۳)، شاعر کودکان

پروین دولت آبادی، شاعر کودکان ایران

۲۱ بهمن ماه  ۱۳۰۳ زاد روز پروین دولت آبادی است. او از شاعران برجسته ی کودکان ایران و از بینان گذاران شورای کتاب کودک بود. دولت آبادی، با آن که در سرودن شعر بزرگسالان توانا بود اما دیدار از پرورشگاهی که پدرش سرپرستی آن را بر عهده داشت سبب شد که کار برای کودکان را برگزیند.

وی به همراه محمود کیانوش تلاش کرد سروده های سرگرم کننده و لذت بخش را جایگزین شعرهای پندآموز متداول آن دوران کند. او در آثارش با پدیده‌هایی چون آب، خورشید و باران زیباترین شعرها را آفریده کرده است و در آن ها از امید و زندگی در صلح سخن می‌گوید. وی از اندک شاعرانی است که آثارش در کتاب های درسی نیز آمده است.

از دیگر فعالیت های او در زمینه ی ادبیات کودکان ایران، گردآوری گنجینه ادبیات کودکان با همکاری لیلی ایمن آهی و بنیان گذاری انتشارات تخصصی ادبیات کودک به همراه پرویز ناتل خانلری را می توان نام برد. او همچنین از ویراستاران بخش کتاب‌های کودکان انتشارات فرانکلین بود.‌ از آثار این شاعر کودکان می‌توان به شوراب، بر قایق ابرها، باز می‌آید پرستو نغمه‌خوان، هلا‌ل نقره‌سار، در بلورین جامه انگوری و "گنجشک و وزغ" اشاره کرد. کتاب شعر گل بادام او در سال ۱۳۶۶ جایزه ی شعر شورای کتاب کودک را دریافت کرد.

پروین دولت آبادی در سال ۱۳۸۷ درگذشت.

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان