زادروز محمود احیایی (۱۳۲۳)، نویسنده و بازنویس ادبیات کودکان و نوجوانان

محمود احیایی، نویسنده کودکان و نوجوانان

محمود احیایی، ۹ بهمن ۱۳۲۳ در یزد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدائی را در دبستان سعدی یزد و دوره متوسطه را در دبیرستان مارکار یزد گذراند و ادامه ی آن را در دبیرستان پرورش تهران و محمدرضا شاه (سابق) به پایان رساند.

چهارده ساله بود که به همراه خانواده، به تهران آمد. خیلی زود به دلیل علاقه اش به نوشتن همکاری خود را با مطبوعات آغاز کرد. در مجله ها و روزنامه های آن زمان به نوشتن گزارش های اجتماعی و نقد ادبی مشغول شد و از آن پس به طور حرفه ای به کار روزنامه نگاری پرداخت. از جمله گزارش ها و مقالات او در حوزه ی کودک و نوجوان، می توان به "دیداری از نخستین نمایشگاه اسباب بازیهای کودکان" و "جبار باغچه بان و کودکان"، اشاره کرد. او چندی هم با گروه کودک رادیو همکاری کرد. احیایی از سال ۱۳۵۴ به کار نگارش داستان و بازنویسی نیز پرداخت. کتاب "خانه ای بر شن" را در سال ۱۳۵۶ برای کودکان و نوجوانان نوشت که در همان سال از سوی شورای کتاب کودک به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد. همچنین در پیک نوجوانان سال ۱۳۵۶، دو داستان واقعگرا به نام های "هدیه ای برای مادر" و "دریای وحشی"، منتشر کرد. احیایی، بازنویسی هایی از افسانه ها و قصه های عامیانه، متون کهن فارسی و زندگینامه بزرگان، انجام داده است. در مجموع ۴۳ کتاب از محمود احیایی منتشر شده است.

تعدادی از آثار او برای کودکان و نوجوانان، به شرح ذیل است:
خانه ای بر شن، دلی سپرده به طوفان، داستان های تلخ و شیرین ایرانی، برگزیده داستان های شاهنامه فردوسی، برگزیده داستان های هزارویکشب، داستانهایی از دوران کودکی شخصیت های نامی، پسر آتش، داستانهایی از زندگی پهلوانان ایران و ...

او در ۲۰ خرداد ۱۳۷۹ در اثر یک سانحه رانندگی چشم از جهان فروبست.

راهنما
روز: 
۹
ماه: 
بهمن

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان