با شاهنامه در موزه تاریخ فرهنگ کودکی

با شاهنامه در موزه تاریخ فرهنگ کودکی

۲۶ اردیبهشت به همت راهنمایان نمایشگاه – موزه تاریخ فرهنگ کودکی برنامه ایی به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و روز جهانی میراث فرهنگی در باغ موزه نگارستان برگزار شد.

 

 

کودکان هفت خوان رستم را پشت سر گذاشتند و همراه با راهنماهای موزه با زندگی این شاعر بزرگ ایران با شخصیت های شاهنامه همچون زال ضحاک، سیاوش، فریدون، رودابه، تهمینه، سام نریمان، رستم، سیمرغ، سهراب، اکوان دیو، کاوه آهنگر و رخش آشنا شدند.

 

در روند معرفی شخصیت های کتاب تلاش شد تا تصویری کلی از ارتباط میان شخصیت های داستان های شاهنامه در ذهن کودکان ترسیم شود. پرده‌خوانی داستان تولد زال توسط لیلا نامداری به همراه گروه راهنمایان و میز نقاشی از دیگر برنامه های این روز بود که در فضای باز باغ موزه نگارستان اجرا شد. 

پیش از آغاز برنامه ویژه این روز و در فاصله زمانی میان برنامه ها بازدیدکنندگان برای بازدید از مجموعه نمایشگاه - موزه تاریخ فرهنگ کودکی به دو ساختمان معین و باغچه‌بان راهنمایی می شدند.

هر چند روز اجرای این برنامه یک روز پیش از آغاز برنامه های امتحانی مدارس بود و بیشتر بازدید کنندگان از گروه سنی خردسالان بود اما استقبال برخی کودکان و نوجوانان نشان داد که بسیاری از خانواده ها شرکت در اینگونه برنامه ها را پیش از امتحانات برای آمادگی جسم و ذهن کودکان شان ضروری می دانند.

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان