انتشار کتاب تجربه های مدرسه داری مجتمع آموزشی مهران

انتشار کتاب تجربه های مدرسه داری مجتمع آموزشی مهران

در آستانه نخستین سالگرد درگذشت یحیی مافی (۹ بهمن) کتاب تجربه های مدرسه داری که در برگیرنده ی ۲۶ سال تجربه ی بنیانگذاران مجتمع آموزشی مهران، معصومه سهراب و یحیی مافی به قلم خودشان است از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بازچاپ شد.

معصومه سهراب و یحیی مافی که فعالیت فرهنگی خود را ابتدا با گشایش کودکستانی یک کلاسه به نام "مهر" در تابستان ۱۳۳۲ آغاز کردند، در سال ۱۳۳۴ دبستان مهران و در پی آن مجتمع آموزشی مهران را پایه گذاشتند و تا ۱۳۵۸ راه درست آموزش و پرورش بومی ایران را ادامه دادند.  مجتمع آموزشی مهران در حقیقت آزمایشگاهی بود برای تامل در زمینه آموزش و پرورش و جست و جوی راه های نو.

آنچه مجتمع آموزشی مهران را در ایران متفاوت کرد، فلسفه پرورشی متفاوتی بود که پایه گذاران این مجتمع به آن باور داشتند. برای پایه گذاران مجتمع مهران فلسفه آموزش و پرورش کودکان چیزی نبود جز تربیت انسان هایی آزاداندیش و خلاق که توانایی اندیشیدن و تفکر انتقادی را دارا و حس مشارکت و سازندگی داشته باشند. این مجتمع آموزشی همراه با آموزشگاه هایی مانند مدرسه فرهاد، گروه آموزشی هدف، کودکستان و دبستان روش نو و ... مراکزی برای انتقال مفهوم و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در ایران بودند. همه پایه گذاران این آموزشگاه ها از کسانی بودند یا هستند که در فرایند نوسازی فرهنگی ایران از جامعه سنتی به جامعه مدرن نقش داشتند.

محمدهادی محمدی در پیشگفتاری بر این کتاب نوشته است:‌ "اگر کتاب تجربه های مدرسه داری اکنون و پس از درگذشت دو بنیانگذار آن دوباره با ویرایش و ساختاری تازه منتشر می شود به این سبب است که برگ برگ این کتاب تجربه های زندگی دو روشنگر برجسته را در راستای پیشرفت و رشد آموزش و پرورش ایران نشان می دهد. بازگویی تجربه های سی و چند ساله  می تواند معنای درست فلسفه تربیتی یا پداگوژی از دو معمار آموزش و پرورش ایران را به نمایش بگذارد، تا اگر کسانی باشند که امروز بخواهند از آن بهره ببرند بتوانند آموزش و پرورش ایران را در اندازه ی توان خود دگرگون  کنند و پیش ببرند. خواندن دوباره و چند باره این اثر می تواند راه گشای هر آموزگار یا کارگزار آموزش و پرورش و هر فرهیخته ای باشد که خواهان گشایش در روند فرو بسته ی آموزش و پرورش ایران است."

هزینه انتشار چاپ این اثر از سوی خانواده مافی پرداخت شده و بخشی از شمارگان آن به انجمن پژوهشی پویا و بخش دیگر به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان اهدا شده است.
علاقمندان می توانند این کتاب ارزشمند را به بهای ۲۲ هزار تومان از فروشگاه هدهد خریداری کنند.

تلفن فروشگاه: ۸۸۵۵۳۵۲۸

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان