بسته «اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان» منتشر شد

بسته «اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان» منتشر شد

بسته آموزش خلاق «اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان» پژوهشی از موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با هدف آموزش زبان اشاره به کودکان از نوزادی تا خردسالی بر اساس شیوه‌های رایج زبان‌آموزی در جهان، از سوی انتشارات چیستا به چاپ رسید.

اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان

بسته «اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان» سرآغاز زنجیره‌ای از بسته‌های زبان‌آموزی در چارچوب آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان است. این بسته به اشاره‌ورزی یا ورزیدن اشاره‌ها با کودکان خردسال اشاره دارد که امروزه در جهان به عنوان نخستین بخش از کار زبان‌آموزی با نوزادان و نوپایان شناخته شده است و روز به روز گسترش بیش‌تری می‌یابد.

نوزادان از شش ماه به بالا و نوپایان دو تا دو و نیم ساله در مرحله پیش از زبان بیانی expressive language هستند. اشاره‌ورزی به این گروه سنی کمک می‌کند که بتوانند با ساده‌ترین شکل از زبان اشاره که زبان حرکتی – مفهومی است، با بزرگ‌ترها ارتباط برقرار کنند. این ارتباط نه تنها سبب رشد مغزی شتابان‌تر در آن‌ها می‌شود، بلکه کودکان می‌توانند از جنبه عاطفی، خود را بهتر بیان کنند و همین نکته سبب آرامش بیش‌تر آن‌ها می‌شود.

هنگامی که اشاره‌ورزی آموزشی با کودکان زیر سن دو سال کار می‌شود، هنوز بسیاری از ویژگی‌های زبانی کودک برای خانواده آشکار نشده است. اشاره‌ورزی آموزشی یکی از بهترین افزارهایی است که به خانواده‌ها کمک می‌کند تا خودتوانی کودکان‌شان را هرچه زودتر کشف کنند و اگر هم اختلالی از جنبه رشد مغزی یا زبانی داشته باشند، آن را به موقع کشف و زودتر به او کمک کنند. اگر مشخص شده که کودک شما در زمینه شنوایی، کم شنوا یا ناشنوا است، این بسته بهترین افزار آموزش زبان با او است. اگر کودک شما به هر دلیل، مشکلات مغزی ناشی از تصادف، جراحی یا بیماری‌های زمینه‌ای درگیر است و توان بیان گفتار را به درستی ندارد، برای گذار از این دوره و بهبود و بیان خود این بسته می‌تواند به او کمک کند.

اشاره‌ورزی اگرچه مهم‌ترین گروه هدف‌اش را نوزادان و نوپایان می‌داند، اما گروه گسترده‌ای از کودکان چه خودتوان و چه توان‌جو یا کودکان با نیازهای ویژه را دربرمی‌گیرد. ارتباط برقرار کردن با این گروه، از سوی کودکان دیگر بسیار مهم است و اگر این ارتباط برقرار شود، کودکان توان‌جو هرگز احساس بیرون‌راندگی از جامعه یا خانواده نمی‌کنند. بنابراین آموزش اشاره‌ورزی به کودکان در سال‌های پیش دبستان و سال‌های نخست دبستان با این بسته، یکی از موثرترین افزارها برای کودکان خودتوان است تا با کودکان سن‌های پایین یا کودکان توان‌جو ارتباط برقرار کنند.

بسته آموزش خلاق «اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان» نخستین بسته به زبان فارسی و تولید بومی ایران در حوزه آموزش اشاره‌ورزی است. این بسته در چارچوب آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان تهیه شده است. در این بسته، تصویرهای هنری به کودکان کمک می‌کند تا با زیبایی‌شناسی تصویر آشنا شوند و ترانه‌های کوتاه آن نیز برای به کارگیری زبان گفتار یا زبان بیانی از سوی بزرگسالان به کار برده می‌شود.

این بسته شامل سه کتاب کار و یک کتاب راهنما برای کار بزرگسال با کودک به همراه یک لوح فیلم (دی وی دی) برای راهنمایی درست به کار بردن نشانه‌ها است. لوح فیلم از این جهت اهمیت دارد که بازنمایی هر نشانه را یک مربی ورزیده انجام می‌دهد تا خانواده‌ها و آموزشگران به آسانی بتوانند آن را بیاموزند.
این بسته هم برای خانواده‌ها و هم برای آموزشگاه‌ها مانند مهدها، مراکز نگه‌داری از کودکان با نیازهای ویژه، مراکز مادر و نوزاد و مادر و کودک، مراکز پیش‌دبستانی و دبستان‌ها کاربرد دارد.

انتشارات چیستا پیش از این نیز بسته‌های آموزش خلاق «آواورزی با سی‌بی‌لک»، «الفباورزی با کاکاکلاغه»، «شمارورزی لولوپی + ۰»، «شمارورزی لولوپی + ۱» و بسته‌های «فارسی‌آموز نخودی» را بر اساس پژوهش‌های موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به قلم محمدهادی محمدی منتشر کرده است. بسته بعدی زبان‌‎آموزی پس از اشاره‌ورزی، «آواورزی» است که روی توانمندسازی آوایی کودکان خردسال کار می‌کند. در پی آن دو بسته «الفباورزی» و «نشانه‌ورزی» می‌آید. «الفباورزی» کودکان پیش‌دبستانی و سال نخست دبستان را از جنبه درست آواها و رانش درست واک‌ها توانمند می‌سازد و «نشانه‌ورزی» که کاری نو اما ناشناخته در بستر آموزش زبان به کودکان است، کودکان را با دانش نشانه‌ها آشنا می‌کند. پس از این کودک باید خواندن و نوشتن را به زبان مادری یا رسمی خود که فارسی است، بیاموزد که در این مورد بسته‌های «فارسی‌آموز نخودی» می‌تواند راهگشا باشد.

نخستین چاپ بسته آموزش خلاق «اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان» که آشنایی با آن بخشی از زنجیره فرهنگ زبان‌آموزی از نوزادی تا نوجوانی است از سوی انتشارات چیستا به چاپ رسیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا سفارش این بسته می‌توانید به سایت www.hodhod.com مراجعه کنید یا با فروشگاه کتاب هدهد به شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرید.

 

اشاره ورزی با نوزادان

 

اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان

اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان- جلد ۱

 

بسته آموزش خلاق

اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان- جلد ۲

 

اشاره ورزی

اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان- جلد ۳

 

کتاب راهنما

کتاب راه‌نمای اشاره‌ورزی

 

اشاره ورزی

 

دی وی دی اشاره ورزی با نوزادان

بخشی از فیلم اشاره ورزی با نوزادان و نوپایان

 

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان