آغاز به کار کمپین «یک آموزگار، یک کلاس، یک کتابخانه»

آغاز به کار کمپین «یک آموزگار، یک کلاس، یک کتابخانه»

در آخرین ماه از سال ۱۳۹۷، هم‌زمان با برگزاری همایش «به یاد من»، بزرگداشت مهدی آذر یزدی، در تالار گنجینه سازمان اسناد و کتابخانه ملی، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان آغاز به کار کمپین «یک آموزگار، یک کلاس، یک کتابخانه» را اعلام کرد.

کمپین «یک آموزگار، یک کلاس، یک کتابخانه» زیرمجموعه‌ای از برنامه «با من بخوان» - برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان- است که با همکاری گروه دوستداران «با من بخوان» اجرا می‌شود با این رویکرد که گروه بزرگ‌تری از آموزگاران و کلاس‌های درس از خدمات برنامه «با من بخوان» بهره مند شوند.

گروه هدف کمپین «یک آموزگار، یک کتابخانه، یک کلاس» کلاس‌هایی هستند که در مناطق محروم قرار دارند و مدرسه امکان تامین هزینه‌های اجرای برنامه «با من بخوان» در آن کلاس را ندارد. هدف از اجرای این کمپین فراهم کردن کتابخانه‌ای کوچک با کتاب‌های باکیفیت در هر کلاس در مناطق محروم و آموزش روش‌های بلندخوانی و سهیم شدن کتاب با کودکان به آموزگاران مناطق محروم است.

«یک آموزگار، یک کتابخانه، یک کلاس» کمپینی است که یک سوی آن آموزگار علاقمند و دلسوز قرار دارد و سوی دیگر آن پشتیبانی که هزینه اجرای برنامه «با من بخوان» در یک یا چند کلاس درس را برای یک دوره یا چند دوره تامین کند. در کمپین «یک آموزگار، یک کلاس، یک کتابخانه»، آموزگاران ابتدا در کارگاهی دو‌روزه آموزش می‌بینند و شیوه‌های درست کتاب خواندن برای دانش‌آموزان و انجام فعالیت‌های درپیوند با آن را فرامی‌گیرند سپس، کتابخانه‌ای پارچه‌ای شامل کتاب‌های باکیفیت دریافت می‌کنند. آموزگاران با قرار دادن کتابخانه‌ پارچه‌ای در کلاس، بر پایه برنامه‌ای منظم کتاب‌ها را با کودکان سهیم می‌شوند تا در نهایت کلاس خود را به فضایی سرشار از ادبیات و سواد بدل کنند. آموزگاران پیوسته از فعالیت‌های کتابخوانی خود برای گردانندگان کمپین گزارش ارسال و راهنمایی‌های لازم را دریافت می‌کنند.

با همت پشتیبانان و دوستداران کودکان در طی چند روزی که از آغاز این کمپین گذشته است، کتابخانه‌های کلاسی ۷ کلاس در سراوان و یک کلاس در کنارک در استان سیستان و بلوچستان و ۳ کلاس در روستاهای اطراف کرمانشاه تامین شده است.

شما هم می‌توانید به کمپین «یک آموزگار، یک کلاس، یک کتابخانه» بپیوندید!

 برای مشارکت و پیوستن به کمپین کلیک کنید

 

راهنما

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان