آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

شناخت احساس‌ها یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که کودکان باید از همان سال‌های نخست زندگی به آن دست یابند و کتاب تصویری «آن جا که شادی آغاز می‌ شود»، مانند کتاب پیشین (وقتی اندوه به دیدارم می‌آید) کودکان را به زیبایی و روشنی با احساس‌هایی همچون اندوه و شادی آشنا می‌کند.

کتاب «آن جا که شادی آغاز می‌ شود» به کودکان کمک می‌کند که درک کنند شادی چیست و چه شکل‌هایی دارد. با کودکان این واقعیت را در میان می‌گذارد که «همیشه نمی‌شود شاد بود»، اما به آن‌ها اطمینان می‌دهد که « آن زمان که احساس می‌کنی نمی‌توانی آن را بیابی، راهی پیدا می‌کنی تا به آن برسی». نویسنده – تصویرگر این کتاب برای بازتاب دادن احساس شادی و دادن امید به این‌که شادی را در هر حالی می‌توان یافت، از متنی موجز و برانگیزاننده و تصویرهایی گویا استفاده کرده است. به‌ویژه آن‌جا که شخصیت شادی را با رنگ صورتی خاصی به تصویر درآورده است که خود، شادی را دو چندان می‌کند.

تصویرگر این کتاب برای بیان شادی و ساخت نشانه‌شناسانه‌ی شخصیت شادی، از رنگی ویژه و از طیف رنگ‌های پنتون بهره برده است، که انتشار آن در وضعیت امروز ایران کاری بسیار سخت و پرهزینه بود. با توجه به این که انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان (تاک) حق انتشار این اثر را از ناشر اصلی خریده است، اطلاعات ساخت رنگ تصویرهای این اثر را دریافت کرد و با هزینه‌های بسیار بیشتر از تعرفه چاپ چهار رنگ در ایران توانست همان رنگ را با همان کیفیت منتشر کند که جدای از هزینه‌ها، تجربه‌ی انتشار کتاب‌های خاص، خود چالش برانگیز بود.

مخاطب این دو کتاب، «آن جا که شادی آغاز می‌ شود» و «وقتی اندوه به دیدارم می‌آید»، تنها کودکان پیش‌دبستان و دبستان نیستند. نوجوانان و بزرگسالان هم به شناخت این دو احساس مهم در زندگی نیاز دارند، به‌ویژه با زبان و تصویرهایی که دریچه‌هایی تازه برای شناخت و تجربه‌ی این دو احساس بر روی آن‌ها می‌گشاید .

راهنما
سال انتشار: 

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان