تونل

تونل

«تونل» داستان دو خرگوش، یکی سفید و دیگری قهوه‌ای است که در دل تاریکی زمین تونلی می‌کنند تا از زیرِ زمین به آن سوی جاده برسند و زندگی بهتری را تجربه کنند. آن‌ها نخستین روزی را به یاد می‌آورند که ماشینی به آن‌جا آمد و از آن روز آرامش منطقه بر هم خورد. در میانه سکونت‌گاه آن­‌ها جاده‌­ای ساخته می­‌شود و ماشین­‌های بی‌شماری که هر روز با سرعت از آن می­‌گذرند.

خرگوش­‌ها نفس نفس‌زنان زمین را می‌­کنند و پس از ساعت‌­ها و روز­ها همه توان خود را از دست می­‌دهند، اما باید ادامه دهند.

هیگا سیری نویسنده و ماری کانستاد جانسن تصویرگر کتاب «تونل» از کشور نروژ با کلام و تصویرهایی زیبا و تاثیرگذار، مخاطبان کودکان و نوجوان را به همدلی با جانورانی فرا می­‌خوانند که با گسترش جاده‌­ها  روز به روز سکونت‌گاه‌­های امن خود را ازدست می­‌دهند. سهیم شدن کتاب­‌های باکیفیت در زمینه محیط زیست که از متنی زیبا و شاعرانه و تصویرهایی هنرمندانه برخورد باشند، همدلی و همراهی کودکان و نوجوانان را با محیط زیست و جانوران دو چندان می­‌کند. ترجمه‌ی زیبا و دقیق این کتاب به فارسی فرصتی بی­‌نظیر برای کودکان و نوجوانان ایرانی و والدین و مربیان آن­‌هاست که با یکدیگر بخوانند، لذت ببرند و درباره این موضوع مهم جهانی با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

همراه کردن نسل جوان با پویش حفظ محیط زیست به ویژه  نجات جانوران، تنها راه حلی است که امروز در برابر همه کسانی که به حفظ محیط زیست و نجات آینده زمین باور دارند، قرا ر می‌گیرد.

راهنما
سال انتشار: 

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان