تو مامانی‌ترین هستی

تو مامانی‌ترین هستی

کتاب تصویری «تو مامانی ترین هستی» مجموعه‌ای از اشعار هانس و مونیک هاگن است. این اشعار زبانی کودکانه و شیرین دارند؛ زیرا از زبان دخترکی نقل می‌شوند که هرگاه خیالش به گوشه‌ای سرک می‌کشد؛ گاه به آرزوهایش و گاه به رنج‌هایش. از سوی دیگر، تصویرگری زیبای ماریت تورن‌کویست به این اشعار جانی دیگر بخشیده است.

شاعران این کتاب زیبا، مونیکا هاگن (۱۹۵۶) و هانس هاگن (۱۹۵۵) زوج نویسنده و شاعر هلندی هستند که یکی از گرایش‌های شاخص آن‌ها در میان انبوه کاری که برای کودکان و نوجوانان انجام می‌دهند، گرایش به شعر خردسالان است. گونه‌ای که خیلی به آن علاقه دارند.

پرفروش‌ترین اثر این دو که به زبان‌های زیادی ترجمه شده است نیز همین کتاب پیش روست که در سال ۲۰۰۰ ابتدا در هلند منتشر شد و از آن سال به بعد، به زبان‌های گوناگون ترجمه و در کشورهای دیگر منتشر شده است. کتاب «تو مامانی ترین هستی» با ۳۵ بار تجدید‌چاپ و تیراژ ۲۵۰ هزار یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کودکان هلند شد.

این کتاب با لطف خود این دو شاعر و نویسنده از زبان هلندی به انگلیسی ترجمه و همراه با راهنمایی‌های ارزنده‌ای که همراه متن شعرها کرده‌اند از سوی محمدهادی محمدی به فارسی ترجمه شد. مترجم کوشیده است با توجه به باز کردن متن از سوی این دو شاعر و نویسنده، در برگردان آن، با در نظر گرفتن ویژگی‌های زبان کودکانه فرهنگ فارسی معیار، نزدیک‌ترین حالت را به اصل کتاب که به زبان هلندی است، داشته باشد.

راهنما
سال انتشار: 

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان