روزشمار کودکی

م. آزاد، شاعری جست و جوگرتایخ خبر: 17-09-89 م. آزاد، شاعری جست و جوگرآذر

۱۸ آذر ۱۳۱۲ زاد روز محمود مشرف آزاد تهرانی از شاعران و نویسندگان ادبیات کودک ایران است. او یکی از نخستین نویسندگانی است که به بازآفرینی و بازنویسی ادبیات کهن ایران برای کودکان پرداخت.

ادامه...
روز کودک ایرانی در نیمه دوم دهه ۳۰   تایخ خبر: 22-12-89 روز کودک ایرانی در نیمه دوم دهه ۳۰ اسفند

در سال ۱۹۵۴م.  مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه‌ای از همه کشورهای جهان خواست که با توجه به ویژگی‌های کشور خود روز ویژه‌ای را به کودک اختصاص دهند. پس از این درخواست در ایران در فاصله سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۰ این روز را به گونه‌ای محدود در روز چهارشنبه آخر هر سال جشن می‌گرفتند.

ادامه...
شنگول خردسالان تایخ خبر: 04-07-89 شنگول خردسالان مهر

۴ مهر سالروز انتشار اولین شماره ی نشریه شنگول خردسالان است. این نشریه که صاحب امتیاز و مدیرمسئول آن جواد میراحمدیان و سردبیر آن حسین شایسته بود، ابتدا به صورت پیوست مجله ی سیاسی – فکاهی شنگول برای بزرگسالان منتشر می شد ولی در پی بسته شدن شنگول برای بزرگسالان، این نشریه به طور مستقل، در ۴ مهر ۱۳۲۲ منتشر شد. شنگول خردسالان تنها در دو شماره منتشر شده است.

ادامه...
محسن فارسی، مترجم و بازنویس ادبیات کودکان  تایخ خبر: 28-02-90 محسن فارسی، مترجم و بازنویس ادبیات کودکان اردیبهشت

محسن فارسی ۲۹ اردیبهشت ۱۲۹۹ ش. در عراق زاده شد. دوره دبستان را در دبستان «حسینی» عراق كه عمویش بنیان‌گذار و مدیر آن بود، گذراند. سپس به دبیرستان ایرانی «شرافت» بغداد رفت و با پایان دوره‌ی دبیرستان به تنهایی به ایران آمد و زندگی را در تهران آغاز كرد.

ادامه...
پیش آهنگی و تربیت بدنی تایخ خبر: 04-08-89 پیش آهنگی و تربیت بدنی آبان

 ۴ آبان سالروز انتشار اولین شماره ی نشریه پیش آهنگی و تربیت بدنی است. این نشریه در سال ۱۳۱۹ با صاحب امتیازی و مدیرمسئولی ابوالقاسم شکرایی، از سوی اداره پیش آهنگی و تربیت بدنی منتشر شد.

ادامه...
تحفه نو بهره خردسالان ایران تایخ خبر: 08-06-90 تحفه نو بهره خردسالان ایران شهریور

۱۲ شهریور سالروز انتشار نخستین شماره ی نشریه تحفه نو – بهره خردسالان ایران است.

ادامه...
محمود احیایی، نویسنده کودکان و نوجوانان  تایخ خبر: 10-11-89 محمود احیایی، نویسنده کودکان و نوجوانان بهمن

محمود احیایی، ۹ بهمن ۱۳۲۳ در یزد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدائی را در دبستان سعدی یزد و دوره متوسطه را در دبیرستان مارکار یزد گذراند و ادامه ی آن را در دبیرستان پرورش تهران و محمدرضا شاه (سابق) به پایان رساند.

ادامه...
حسین ابراهیمی الوند، مترجم کتاب کودکان و نوجوانانتایخ خبر: 09-06-95 حسین ابراهیمی الوند، مترجم کتاب کودکان و نوجوانانشهریور

حسین ابراهیمی الوند،یکی از پرکارترین و تاثیرگذارترین مترجم های کتاب کودکان به ویژه نوجوانان است. وی در ۷ شهریور ۱۳۳۰ چشم به جهان گشود.

او دانش آموخته رشته زبان و ادبیات انگلیسی و ادبیات فارسی دانشگاه تهران بود. آشنایی و تسلط او به ادبیات هر دو زبان، از او مترجمی توانا ساخت. ویژگی ترجمه های او شیوایی، خوش خوانی و امانت داری به متن اصلی است. او از جمله  مترجم هایی است که سعی کرد قانون حق تالیف (کپی رایت) را اعمال کند او همچنین با ارایه مشاوره، نویسندگانی همچون سوزان فلچر و داناجو ناپلی را در خلق آثاری که از فرهنگ و تاریخ ایران الهام گرفته اند، یاری رساند.

ادامه...
اردشیر کشاورزی، كارگردان و نمايشنامه‌نويس تئاتر عروسكي  تایخ خبر: 11-02-90 اردشیر کشاورزی، كارگردان و نمايشنامه‌نويس تئاتر عروسكي اردیبهشت

اردشیر کشاورزی، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۲۴ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. در رشته ادبیات زبان‌های خارجه تحصیل کرد و پس از آن در دانشکده هنرهای دراماتیک به عنوان مترجم زبان انگلیسی و فرانسه مشغول به کار شد. در سال۱۳۵۰ که "اسکار باتک"، استاد نمایش عروسکی، از چکسلوا‌کی به ایران آمد و رشته تئاتر عروسکی را راه‌اندازی کرد، کشاورزی، به عنوان مترجم و شاگرد در دوره های آموزشی باتک شرکت کرد.

ادامه...
ثمین باغچه بان، سازنده آلبوم رنگین کمون تایخ خبر: 20-04-90 ثمین باغچه بان، سازنده آلبوم رنگین کمون تیر

ثمین، فرزند جبار باغچه‌بان، ۱۹ تیر‌ ۱۳۰۲ در تبریز متولد شد. در سال ۱۳۲۳ با استفاده از بورس تحصیلی برای تحصیل در رشته کمپوزیسیون به ترکیه رفت و در آنجا بود که با همسر آینده‌اش آشنا شد.

ادامه...

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان