روزشمار کودکی

کامبیز صمیمی مفخم، عروسک ساز ،بازیگر و کارگردان نمایش عروسکی کودکان تایخ خبر: 24-02-90 کامبیز صمیمی مفخم، عروسک ساز ،بازیگر و کارگردان نمایش عروسکی کودکان اردیبهشت

کامبیز صمیمی مفخم، ‌۲۴ اردیبهشت ۱۳۳۱ در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۵۶ مدرک کارشناسی در رشته تئاتر عروسکی را از (دانشکده هنرهای دراماتیک) دریافت نمود.

ادامه...
نغمه کودک، نشریه ای برای خردسالان تایخ خبر: 10-09-89 نغمه کودک، نشریه ای برای خردسالان آذر

نغمه کودک نخستین نشریه برای مخاطبان کودکستانی و سال های اول دبستان بود که از سوی وزارت آموزش و پرورش از آذر ماه ۱۳۳۷منتشر شد و تا دی ماه ۱۳۴۰ به کار خود ادامه داد.

ادامه...
جوانان، نشریه سازمان جوانان شیر و خورشید تبریز تایخ خبر: 18-12-89 جوانان، نشریه سازمان جوانان شیر و خورشید تبریز اسفند

سازمان جوانان شیر و خورشید تبریز از اسفند سال ۱۳۳۷ نشریه ای با عنوان "جوانان" به صورت ماهانه و برای مخاطب کودک و نوجوان منتشر کرد.

ادامه...
ابراهیم بنی احمد، نويسنده و فعال در حوزه‌ی آموزش کودکان تایخ خبر: 10-12-89 ابراهیم بنی احمد، نويسنده و فعال در حوزه‌ی آموزش کودکان اسفند

ابراهیم بنی‌احمد ۱۰ اسفند ۱۲۸۹ در تهران زاده شد. او دوره‌ی نخست آموزش خود را به سبب نبود مدرسه در محله ‌شان و دوربودن مدرسه از خانه، دیر آغاز كرد. اما این دوره را در دو سال به پایان رساند.

ادامه...
تهران مصور کوچولوهاتایخ خبر: 20-05-89 تهران مصور کوچولوهامهر

تهران مصور کوچولوها در ۱۳ مهر ۱۳۳۶ به صاحب امتیازی عبدالله والا‌ و سردبیری لعبت شیبانی، به صورت هفتگی با مخاطب کودک، آغاز به کار کرد.

ادامه...
مجله کودک، نشریه ای برای خردسالان و دبستانی هاتایخ خبر: 27-07-89 مجله کودک، نشریه ای برای خردسالان و دبستانی هامهر

مهرماه سال ۱۳۲۳، اولین شماره ی مجله کودک به صاحب امتیازی و مدیریت عباسعلی روحانی نجف آبادی، منتشر شد.

ادامه...
مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایرانتایخ خبر: 02-06-90 مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایرانشهریور

مرتضی ممیز، ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد. پس از پایان دبیرستان، در دانشکده هنرهای زیبا در رشته نقاشی ادامه تحصیل داد. پس از آن به پاریس رفت و معماری داخلی خواند . پس از بازگشت در دانشکده هنرهای زیبا به کار مشغول شد و  پیشنهاد پایه گذاری رشته گرافیک را داد. با سعی او و تعدادی از جوانان نوگرا این رشته در ایران پایه گذاری شد.

ادامه...
منصور حسين زاده، محقق تاریخ مطبوعات  تایخ خبر: 03-11-89 منصور حسين زاده، محقق تاریخ مطبوعات بهمن

منصور حسين زاده در روز ۴ بهمن ماه سال ۱۳۳۰ در بجنورد به دنيا آمد. او فارغ التحصیل دانشكدۀ علوم ارتباطات اجتماعی بود. حسین زاده از سال۱۳۶۲ به موسسه ی كيهان پيوست و به كار روزنامه نگاري پرداخت.

ادامه...
ولاديمير گريگوريويچ سوته یفتایخ خبر: 14-04-95 ولاديمير گريگوريويچ سوته یف، نویسنده و تصویرگر کتاب های کودکان و سازنده فیلم های کارتونیتیر

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف نویسنده و تصویرگر کتاب های کودکان و از سازندگان فیلم های کارتونی است. داستان های او به ۳۶ زبان ترجمه شده است و همه کودکان دنیا با داستان های او آشنا هستند.

ولادمیر در سال ۱۹۰۳ در مسکو زاده شد. پدر او پزشک بود، مردی با استعداد که شیفته هنر بود. او علاقه به هنر را از پدرش به ارث برد و  آثار از نوجوانی در مجله های گوناگون منتشر می شد. 

ادامه...
بازی کودکان، نخستین نشريه‌ی مستقل كودكان  تایخ خبر: 03-02-90 بازی کودکان، نخستین نشريه‌ی مستقل كودكان اردیبهشت

اردیبهشت ۱۳۲۳ انتشار بازی کودکان با صاحب امتیازی ابراهیم بنی احمد و با همکاری عباس یمینی شریف آغاز شد.

ادامه...

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان