روزشمار کودکی شهریور

فرخ صادقی، نویسنده و منتقد ادبیات کودکان

۱۷ شهریور ۱۳۲۶ برابر است با زادروز فرخ صادقی. او در شهرستان مراغه در خانواده ای فرهنگ دوست زاده شد. فرخ صادقی از دوره ی جوانی به ادبیات، به ویژه ادبیات کودکان علا قه مند بود. او بر این باور بود که کودکان عامل بنیادین تحولا ت اجتماعی اند و برای پدید آوردن تحول در جامعه، باید از کودکان آغاز کرد.

فرخ صادقی، نویسنده و منتقد ادبیات کودکان

مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایران

مرتضی ممیز، ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد. پس از پایان دبیرستان، در دانشکده هنرهای زیبا در رشته نقاشی ادامه تحصیل داد. پس از آن به پاریس رفت و معماری داخلی خواند . پس از بازگشت در دانشکده هنرهای زیبا به کار مشغول شد و  پیشنهاد پایه گذاری رشته گرافیک را داد. با سعی او و تعدادی از جوانان نوگرا این رشته در ایران پایه گذاری شد.

مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایران

هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده نامدار کودک و نوجوان

هوشنگ مرادی کرمانی در ۱۶ شهریور ماه ۱۳۲۳ در روستای سیرج کرمان زاده شد. زندگی اش بدون پدر و مادر و در تنگدستی و سختی گذشت. از ۸ سالگی به کارهای مختلف پرداخت. دوره ی دبستان را در زادگاهش و دوره ی دبیرستان را در کرمان گذراند.

هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده نامدار کودک و نوجوان

نوش آفرین انصاری، عضو هیئت مدیره شورای کتاب کودک

نوش آفرین انصاری، استاد کتابداری، عضو هیئت مدیره و دبیر شورای کتاب کودک در ۳۰ شهریور سال ۱۳۱۸ در شهر سیملا در هندوستان در دامنه ی هیمالیا به دنیا آمد. پدرش –عبدالحسین مسعودانصاری- کارمند وزارت امور خارجه بود و در روسیه و فرانسه درس خوانده بود. مادرش نیز دانش آموخته ی رشته ی آموزش پیش از دبستان بود.

نوش آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان