روزشمار کودکی خرداد

عباس یمینی شریف، شاعر و نویسنده کودکان

عباس یمینی شریف، از نخستین شاعران و نویسندگان كودكان، ۱ خرداد ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. او از کلاس پنجم دبستان شعر گفتن را آغاز کرد.

نوشته : editor2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
بيژن مفيد، نمايشنامه‌نويس و بازيگر تئاتر

بیژن مفید، نمایشنامه‌نویس و بازیگر تئاتر، در ۹ خرداد ماه ۱۳۱۴ در تهران زاده شد.

نوشته : editor2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
روز جهانی کودک

در سال ۱۹۴۹م / ۱۳۲۸ش. در نشست فدراسیون زنان دموکرات که در مسکو برگزار شد، روز اول ژوئن/ ۱۱خرداد به عنوان روز کودک نامگذاری شد.

نوشته : editor2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
سعید نفیسی، از پایه گذاران داستان کوتاه نوجوانان

سعید نفیسی، ۱۸ خرداد ۱۲۷۴ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۲۸۸ برای تحصیل به سوئیس و بعد به پاریس رفت. پس از بازگشت به ایران به آموزش زبان فرانسه در دبیرستان‌ها پرداخت.

نوشته : editor2 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان ایران

توران میرهادی استاد برجسته ادبیات کودکان ایران، در ۲۵ خرداد سال ۱۳۰۶ش. در خانواده‌ای فرهیخته در تهران زاده شد. پدر او از دانشجویان اعزامی به خارج از كشور بود و در رشته مهندسی راه و ساختمان و مكانیك در راه‌ آهن در آلمان درس خوانده بود. مادرش آلمانی بود و مجسمه‌سازی و نقاشی می‌كرد.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
عیسی صدیق

عیسی صدیق در ۲۸ خرداد ۱۲۷۳ ش. در تهران زاده شد. پدرش عبدالله صدیق التجار بازرگان و به باورهای دینی سخت پایبند بود. مادرش خدیجه، فرزند میرزا محمد جعفر مجتهد نیز بانویی پارسا و دیندار بود. هر دو آن‌ها می‌خواستند فرزندشان از کارهای دیوانی پرهیز کند و پس از آموختن زبان عربی و آشنایی با اصول فقه، کار پدر را پی‌گیرد و بازرگان شود.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان