تازه‌های کتابک

اشتراک در خوراک تازه‌های کتابک
به‌روز شده: 1 ساعت 8 دقیقه قبل

فراخوان کارگاه و مسابقه کتاب تصویری سپیدار منتشر شد

ي, 05/01/1396 - 12:25
يكشنبه, 1 مرداد, 1396 - 12:25

کتاب‌های نردبان (واحد کودک و نوجوان شرکت انتشارات فنی ایران) در فراخوانی از نویسندگان و تصویرگران به شرکت در کارگاه و مسابقه کتاب تصویری سپیدار با موضوع محیط زیست دعوت می‌کند.

این کارگاه و مسابقه با همکاری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و انجمن تصویرگران ایران برگزار می‌شود و در نهایت تصویرگر کتاب برگزیده به نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیای ایتالیا و نویسنده برگزیده به نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت ۲۰۱۸ اعزام می‌شوند.

شرایط شرکت در کارگاه و مسابقه کتاب تصویری سپیدار
 • از میان داوطلبان شرکت‌کننده در مسابقه ۴۰ نفر (۲۰ نویسنده و ۲۰ تصویرگر) برای حضور در کارگاه کتاب تصویری برگزیده می‌شوند.
 • برگزیدگان در تیم‌های ۲ نفره ( یک تصویرگر و یک نویسنده) زیر نظر اساتید در کارگاه شرکت می‌کنند و تا پایان کارگاه کتاب تصویری خود را ارائه خواهند کرد.
 • از میان ۲۰ کتاب تولیدشده در کارگاه، بهترین کتاب انتخاب خواهد شد و تصویرگر کتاب برگزیده به نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیای ایتالیا و نویسنده برگزیده به نمایشگاه بین ‌المللی کتاب فرانکفورت ۲۰۱۸ اعزام خواهند شد.
نحوه شرکت در مسابقه کتاب تصویری سپیدار
 • داوطلبان جهت شرکت در کارگاه و مسابقه می‌توانند سه نمونه از آثار خود را که در زمینه کودکان کار کرده‌اند، همراه با فرم تکمیل شده ثبت‌نام و به ترتیب زیر ارسال کنند:

نویسندگان: ۳ داستان کودک؛
تصویرگران: ۳ نمونه تصویرگری که برای داستان کار کرده‌اند.

- تبصره ۱: تصویرگران و نویسندگانی که می‌خواهند در کنار هم در یک تیم کار کنند، باید نمونه آثار خود را همراه هم و در یک فایل ارسال کنند.

- تبصره۲: تصویرگرانی که خود تجربه نوشتن داستان دارند و یا نویسندگانی که تجربه کار تصویرگری دارند (نویسنده-تصویرگر) در صورتی که مایل باشند به تنهایی کار آفرینش کتاب تصویری را انجام دهند، باید نمونه اثری را که ارسال می‌کنند در برگیرنده هردو وجه کار باشد.

کارگاه:
 • کارگاه کتاب تصویری محیط‌زیستی، روزهای پنج‌شنبه و جمعه برگزار خواهد شد.
 • در کارگاه، هر کتاب تصویری از مرحله ایده نخستین تا طرح، استوری‌برد، اجرای نهایی و لی‌آت از سوی هنرجویان و زیر نظر اساتید مرحله به مرحله پیش خواهد رفت و خلق خواهد شد.
 • کارگاه زیر نظر استادان: کیانوش غریب‌پور و هدی حدادی (از تصویرگران)، فریدون عموزاده خلیلی (نویسنده) و یک متخصص محیط‌زیست برگزار خواهد شد.
زمان‌بندی:
 • آثار باید حداکثر تا ۳۰ مرداد به دبیرخانه ارسال شود.
 • هنرمندان پذیرفته شده برای حضور در کارگاه کتاب تصویری حداکثر تا ۱۰ شهریور ماه معرفی خواهند شد.
 • زمان برگزاری کارگاه کتاب تصویری محیط‌زیستی در مهرماه خواهد بود.
 • کتاب‌های برگزیده کارگاه حداکثر تا پایان آبان‌ماه و بهترین کتاب (با جایزه سفر به بولونیا و فرانکفورت) حداکثر تا هفته نخست آذرماه در مراسمی معرفی و اعلام خواهد شد.
سایر شرایط:
 • کتاب‌های نردبان (شرکت انتشارات فنی ایران) صرفا هزینه رفت و آمد و اقامت دو نفر از برگزیدگان کارگاه را که از سوی هیات داوران معرفی می‌شوند به نمایشگاه کتاب بولونیا و نمایشگاه کتاب فرانکفورت تقدیم می‌کند.

- تبصره: تهیه ویزا برعهده برگزیدگان خواهد بود.

 • حقوق چاپ و نشر کتاب‌های برگزیده (از میان ۲۰ کتاب کارگاه) متعلق به انتشارات فنی ایران خواهد بود و شرکت‌کنندگان در کارگاه حق چاپ و انتشار کتاب‌های برگزیده کارگاه (متن و تصویر آن‌ها) یا واگذاری ایده‌ها و طرح‌های مطرح‌شده در کارگاه را در هیچ جای دیگری نخواهند داشت.
 • برای کتاب‌هایی که جهت چاپ در انتشارات تصویب می‌شوند و به روال معمول قرارداد تنظیم خواهد شد و حق التالیف و حق التصویر کتاب‌ها پرداخت خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت شرکت در کارگاه و مسابقه کتاب تصویری سپیدار می‌توانند فرم شرکت در مسابقه و کارگاه را که در پیوست این خبر قرار داده شده است، تکمیل و همراه آثار خود به دبیرخانه کارگاه و مسابقه کتاب تصویری سپیدار ارسال کنند. همچنین علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می توانند به سایت http://sepidaresabz.com مراجعه کنند یا با شماره تماس ۸۸۵۰۵۰۵۵-۲۱ داخلی ۱۱۲۰ تماس بگیرند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: مسابقه کتاب تصویری سپیدارکتاب تصویریکارگاه و مسابقه کتاب تصویری سپیدارکارگاه تصویرگریتصویرگری کتاب کودکانهدی حدادیکیانوش غریب پورفریدون عموزاد خلیلیکتاب کودکنویسندگان کتاب کودکشرکت انتشارات فنی ایرانجایزه سپیدارکودک و محیط زیست

ساخت کاردستی در فهرست کتاب ماه کتابک- نیمه نخست مرداد ۱۳۹۶

ش, 04/31/1396 - 12:12
شنبه, 31 تير, 1396 - 12:12

فهرست کتاب ماه کتابک با موضوع ساخت کاردستی در نیمه نخست مردادماه ۱۳۹۶ ویژه مخاطبان کودک منتشر شد.

سایت کتابک با هدف تشویق کودکان به کتابخوانی، تقویت مهارت خواندن و به روز نگاه داشتن دانش کودکان، هر ماه در دو بخش (نیمه نخست و نیمه دوم هر ماه) به ارائه فهرستی از کتاب‌هایی ویژه مخاطبان کودک می‌پردازد. فهرست کتاب ماه کتابک به تازگی در نظر دارد هر ماه را به موضوعی مشخص اختصاص دهد.

بسیاری از موضوع‌هایی که در فهرست کتاب ماه ارائه می‌شوند، به تقویت مهارت‌های خواندن، سوادآموزی و مهارت‌های ظریف حرکتی در کودکان کمک می‌کنند، اوقات فراغت آنان را غنی می‌سازند و  همچنین به مشکلات اجتماعی، احساسی یا شخصی آن‌ها یاری می‌رسانند.

پدران و مادران، آموزگاران و مربیان می‌توانند کتاب‌هایی که در فهرست کتاب ماه معرفی شده‌اند تا زمان انتشار فهرست ماه دیگر، با ۱۰ درصد تخفیف از کتاب هدهد تهیه کنند.

فهرست کتاب ماه با موضوع ساخت کاردستی و تقویت مهارت‌های ظریف

نخستین فهرست کتاب مردادماه ۱۳۹۶ کودکان را تشویق به ساخت کاردستی می‌کند که در نهایت منجر به تقویت مهارت‌های ظریف حرکتی، تمرکز و دقت در کودکان می‌شود. این فهرست شامل کتاب‌های زیر است که در کنار عنوان هر کتاب، لینک معرفی کتاب و خرید آن از کتاب هدهد قرار داده شده است.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: فهرست کتاب ماهفهرست کتاب ماه کتابککتاب کودککتاب مناسب برای کودکانکتاب باکیفیتکتابخوانی با کودکانساخت کاردستیانواع کاردستیدستور ساخت انواع کاردستیساخت کاردستی با کودکانچگونه کارت درست کنیمکارت پستالحیوان های جنگلساخت عروسک های نمایشیساخت عروسکنحوه ساخت عروسکچگونه عروسک بسازیمساخت کاردستی با وسایل دورریختنی

کتاب تصویری «فرشته پدربزرگ» منتشر شد

چ, 04/28/1396 - 14:25
چهارشنبه, 28 تير, 1396 - 14:25

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کتاب تصویری «فرشته پدربزرگ» را با موضوع چرخه زندگی و مرگ منتشر کرد.

کتاب «فرشته پدربزرگ» اثری از یوتا باوئر، تصویرگر آلمانی و برنده جایزه هانس کریستین اندرسن است که با ترجمه زهرا قایینی، متخصص زبانشناسی و ادبیات آلمانی و روانکاو کودک و نوجوان در شهر فرانکفورت آلمان، منتشر شده است. «فرشته پدربزرگ» داستانی لطیف با طنزی ظریف است که کودک را با موضوع مرگ مواجه می‌کند.

 

 

درباره کتاب «فرشته پدربزرگ»

در کتاب «فرشته پدربزرگ»، پدربزرگی بر تخت بیمارستان، داستان زندگی‌ خود را برای نوه کوچک‌اش روایت می‌کند؛ او از کودکی‌اش می‌گوید و روزی که نزدیک بود یک اتوبوس در خیابان به او برخورد کند، چاله‌هایی که در راه مدرسه قرار داشت و او در آن‌ها نمی‌افتاد یا گودترین دریاچه‌ها که در آن‌ها غرق نمی‌شد، از سگ‌های بزرگی که از ترس او به خود می‌لرزیدند؛ از خوشی‌ها و ناخوشی‌هایی می‌گوید که از سر گذرانده و این که چقدر خوش‌شانس بوده است.

این داستان به کودکان کمک می‌کند مرگ را به عنوان جزئی از چرخه زندگی بپذیرند و با آن کنار بیایند. کودکان در کتاب «فرشته پدربزرگ» درمی‌یابند همه انسان‌ها یک چرخه زندگی دارند که از هنگام تولد آغاز می‌شود و با مرگ پایان می‌یابد.

خواندن کتاب «فرشته پدربزرگ» می‌تواند برای کودکانی که پدربزرگ یا مادربزرگ‌شان در آستانه این مرحله‌ از زندگی‌شان هستند بسیار تسکین‌دهنده باشد. دانستن این موضوع که پدربزرگ یا مادربزرگ‌شان آنقدر خوش‌شانس است که ناملایمات و دشواری‌های زندگی را پشت سر بگذارد، از خطرها بجهد و جان سالم به در ببرد و تجربه‌های لذت‌بخشی مانند عاشق شدن، پدر/ مادر شدن و دیدن نوه‌های‌اش را تجربه کند، برای این کودکان آرامش‌بخش خواهد بود و به آن‌ها کمک خواهد کرد.

افزون بر این یوتا باوئر در کتاب «فرشته پدربزرگ» با استفاده از شوخ‌طبعی که در تصاویر به کار برده، دشواری پرداختن به مرگ برای کودکان را گرفته است. در این کتاب در حالی که مخاطب از زبان پدربزرگ قصه زندگی‌اش را می‎خواند، تصویرهای داستان اما به شکل دیگری روایت می‌شود. نوه و پدربزرگ داستان از آن بی‌خبرند و فقط خواننده کتاب است که واقعیت را می‌داند و آن فرشته‌ای است که مراقبت از پدربزرگ را در برابر خطرات برعهده دارد. برای نمونه در صفحه‌ای از زبان پدربزرگ می‌خوانیم: «سگ‌های بزرگ از ترس من به خود می‌لرزیدند.» اما مخاطب می‌تواند در تصویر، اصل ماجرا یعنی حضور فرشته مراقب در کنار کودک را ببیند. بنابراین این کتاب یک کتاب تصویری است یعنی متن و تصویر کاملا به هم وابسته هستند و هنگام بلندخوانی آن همزمان کودکان باید تصاویر را هم ببینند.

کتاب «فرشته پدربزرگ» در سال ۲۰۰۲ موفق به دریافت جایزه کتاب کودک آلمان شده است. انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، حق ترجمه و چاپ این کتاب به فارسی و در ایران را از ناشر اصلی کارلسن (Carlsen) در آلمان خریداری کرده است و نخستین چاپ آن را در شمارگان ۳۰۰۰ نسخه منتشر کرده است. مخاطبان این کتاب را کودکان ۷ تا ۱۲ ساله تشکیل می‌دهند.

پیش از این نیز انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، مجموعه ۴ جلدی «اما»، اثر دیگری از یوتا باوئر، نویسنده کتاب «فرشته بزرگ» را منتشر کرده که حق چاپ آن از سوی نویسنده با هدف ترویج کتابخوانی میان کودکان محروم در ایران به برنامه «با من بخوان» پیشکش شده است.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب «فرشته بزرگ» و تهیه آن می‌توانند با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا به سایت کتاب هدهد به آدرس زیر مراجعه کنند:

 

کلیدواژه: فرشته پدربزرگکتاب تصویری فرشته پدربزرگکتاب کودکادبیات کودککتاب باکیفیتکتاب تصویریمجموعه مقوایی امامجموعه کتاب های اماتاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانیوتا باوئرهانس کریستین اندرسنجایزه هانس کریستین اندرسن

موزه مجازی بین المللی هنر کودکان رونمایی شد

چ, 04/28/1396 - 14:11
چهارشنبه, 28 تير, 1396 - 14:11

عصر روز گذشته، ۲۷ تیرماه ۱۳۹۶ از وبسایت موزه مجازی بین المللی هنر کودکان که با هدف پلی ارتباطی میان کودکان جهان با زبان مشترک هنر و برای گسترش صلح در جهان راه‌اندازی شده است، رونمایی شد.

موزه مجازی بین المللی هنر کودکان که از سوی مجموعه بادبادک راه‌اندازی شده است، نمایشگاهی دائمی است که مجموعه‌ای از فعالیت‌های هنری کودکان را به نمایش می‌گذارد. این موزه فرصتی برای دیدار کودکان است تا از نمونه فعالیت‌های هنری یکدیگر در سرتاسر دنیا دیدن کنند. آثار مربوط به کودکان تا سن ۱۲ سالگی در این موزه ثبت خواهد شد. این آثار شامل تصویرهای نقاشی، عکس، حجم  (3D media/ sculpture)و ... خواهد بود.

اهداف موزه مجازی بین المللی هنر کودکان
 • ارتباط کودکان جهان با زبان مشترک هنر، برای گسترش صلح در جهان .
 • ارتباط معلمان و والدین کودک
 • ایجاد فرصت‌ برای پژوهشگران هنر کودک
 • ثبت آثار و تجربه‌های کودکان از سنین پایین

مخاطبان این موزه را کودکان تا ۱۲ سال، مربیان کودک، پژوهشگران هنر کودک، روانشناسان کودک و خانواده کودکان تشکیل می‌دهند.

برنامه‌های موزه مجازی بین المللی هنر کودکان عبارت است از:

 • جمع‌آوری آثار هنری کودکان
 • برگزاری کارگاه‌های هنر برای کودکان و مربیان
 • همکاری با محققان و پژوهشگران حوزه کودک و ارائه نتیجه کار به علاقه‌مندان
 • برگزاری نمایشگاه‌های موضوعی برای کودکان جهان
 • آموزش هنر به کودکان
 • شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی
 • مطالعات موردی گروه‌های سنی، در طول زمان رشد، ملیت، شاخه‌های هنر، شیوه‌های آموزش، موضوعات مشترک و ...

همچنین لازم به ذکر است نمایشگاه «کودکان و موزه ملی» که از امروز ۲۸ تیرماه ۱۳۹۶ در سالن نمایشگاهی موزه دوران اسلامی آغاز شده و شامل بازخورد هنری کودکان به بازدید از موزه ملی ایران است، در قالب نمایشگاه مجازی، در موزه مجازی هنر قابل مشاهده است.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: موزه مجازی هنرموزه مجازی بین المللی هنر کودکانموزه های کودکانموزه برای کودکانموزه مجازی

سومین جشنواره مادران قصه گو برگزار می‌شود

س, 04/27/1396 - 10:42
سه شنبه, 27 تير, 1396 - 10:42

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سومین جشنواره مادران قصه گو در شهر تهران را با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و لزوم توجه مادران به قصه و بهره‌گیری از آن برای تربیت فرزندان برگزار می‌کند.

حامد طراحی، مسئول دبیرخانه سومین جشنواره مادران قصه گو با اعلام اینکه این جشنواره با هدف انتقال مفاهیم، ارزش‌ها و سنت‌های ایرانی اسلامی به کودکان به شکل غیرمستقیم و فراهم آوردن زمینه‌های ارتباط بیشتر اعضای خانواده با ابزار قصه‌گویی برگزار می‌شود،‌ گفت: مرحله نخست این جشنواره در قالب کارگاه‌های آموزشی قصه‌گویی برای مادران در هشت منطقه اجرا خواهد شد.

طراحی افزود: این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و لزوم توجه مادران به قصه و بهره‌گیری از آن برای تربیت فرزندان از ۱۷ تیر کار خود را در منطقه ۱۸ به عنوان دبیرخانه جشنواره و هم چنین در مناطق ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ آغاز كرد.

بر این اساس مادران می‌توانند با ثبت نام در یکی از مرکزهای فرهنگی این مناطق در کارگاه‌های آموزش قصه‌گویی زیر نظر مربیان مجرب حوزه قصه‌گویی، مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را فراگیرند.

اهداف سومین جشنواره مادران قصه گو

رییس فرهنگسرای خاتم (ص) با بیان اینکه آخرین مهلت ثبت نام در کارگاه‌های سومین جشنواره مادران قصه گوی شهر تهران، ۱۰ مرداد ماه سال جاری است، اظهار کرد: در این کارگاه‌ها، رویکردهایی هم‌چون تشویق مادران به جست‌وجو و مطالعه کتاب‌های مناسب برای قصه‌گویی، ترغیب آن‌ها به داشتن کتابخانه‌های خانگی از کتاب‌های مناسب، بهره‌گیری از هنر قصه‌گویی در راستای آموزش و تربیت درست فرزندان، کمک به آنان در انتخاب کتاب مناسب و ایجاد شور و شوق مادران به حضور در محیط اجتماعی و فرهنگی و تربیتی، مد نظر قرار گرفته است.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۸ افزود: تعداد کارگاه‌های آموزش قصه‌گویی در چهار جلسه کارگاهی از ۱۵ مرداد تا ۵ شهریور  خواهد بود. پس از برگزاری کارگاه‌ها، سه نفر از هر کارگاه با نظر مربی انتخاب و در سطح مناطق به رقابت خواهند پرداخت و سپس بنا به رای داوران، برترین افراد در هر منطقه انتخاب می‌شوند.

طراحی در ادامه گفت: نفر نخست در هر منطقه برای حضور در مرحله نهایی داوری در سطح شهر تهران به دبیرخانه جشنواره در فرهنگسرای خاتم (ص) معرفی و به نفرات دوم و سوم نیز هدایای ارزنده‌ای اهداء خواهد شد. آئین اختتامیه سومین جشنواره مادران قصه‌گو نیز ۱۸ شهریور همزمان با عید سعید غدیر خم برگزار می‌شود.

دبیرخانه سومین جشنواره مادران قصه گو منطقه ۱۸ در فرهنگسرای خاتم (ص) واقع در یافت آباد، شهرک ولیعصر (عج)، انتهای خ حیدری جنوبی، خ پژاند، بوستان لواسانی است.

 

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: مادران قصه گوسومین جشنواره مادران قصه گوشهرداری تهرانسازمان فرهنگی هنری شهرداری تهرانمنبع: آغاز ثبت‌نام مادران در کارگاه‌های قصه‌گویی

کتاب تصویری گمشده از موریس سنداک منتشر می‌شود

د, 04/26/1396 - 16:41
دوشنبه, 26 تير, 1396 - 16:41

کتاب تصویری گمشده از موریس سنداک، نویسنده و تصویرگر ادبیات کودکان و خالق کتاب محبوب «سفر به سرزمین وحشی‌ها» سال آینده به چاپ خواهد رسید.

کتاب تصویری گمشده‌ای از موریس سنداک که تاکنون منتشر نشده و در آرشیو شخصی او پنهان نگه داشته شده بود، پنج سال پس از درگذشت این چهره مشهور کشف شد.

این کشف به نوعی یادآور داستان مشهور او و چیزی است که پسری کوچک در گوشه‌ای پنهان کرده باشد که پس از شام بتواند پنهانی آن را بخورد.

درباره این کتاب تصویری

این متن که با ماشین تایپ نوشته شده و تصویرگری آن نیز کامل است، با همکاری آرتور یورینکس همکار طولانی‌مدت سنداک خلق شده و لین کاپونرا، رییس بنیاد موریس سنداک در کانتیکت آن را کشف کرده است. کاپونرا، دستیار و دوست سنداک در طول سالیان دراز بود.

 

 

این کتاب با عنوان «پرستو و زوئستو در برزخ» سال هزار و نهصد و نود نوشته و تصویرگری شده است.

از این کشف به عنوان یک گنجینه مدفون یاد شده که زیر لایه‌ای از گرد و غبار دفن بوده است.

این کتاب تصویری که قرار است پاییز دو هزار و نوزده منتشر شود، یکی از سه محصول مشترک بین سنداک و یورینکس در فاصله همکاری پانزده ساله آن‌ها بوده است. «غول میامی» که سال ۱۹۹۵منتشر شد و «مامی؟» که سال دو هزار و شش منتشر شد دو اثر مشترک دیگر این دو است.

عنوان این کتاب تصویری از شوخی بین این دو چهره سرچشمه گرفته که همدیگر را با نام «پِرِستو» و «زِستو» خطاب می‌کردند.

سنداک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خالقان کتاب‌های تصویری برای کودکان در نیم قرن اخیر شناخته می‌شود. این نویسنده آمریکایی که شهرتی جهانی داشت، ماه می (اردیبهشت) دو هزار و دوازده در ۸۳ سالگی درگذشت. او که خالق کتاب‌های تحسین شده‌ای چون «سفر به سرزمین وحشی‌ها»، «در آشپزخانه شب» و «بیرون از آنجا» بود، جهانی از شگفتی و ترس‌های شناخته نشده را در برابر چشم کودکان قرار می‌داد.

 سنداک که به عنوان نویسنده و تصویرگر نیز چندین کتاب خلق کرده بود، طراحی ۸۰ عنوان کتاب را نیز در کارنامه‌اش داشت.

این هنرمند همچنین کار طراحی لباس برای باله و اپرا را نیز انجام می‌داد و تهیه‌کنندگی چندین سریال انیمیشن تلویزیونی را که بر پایه تصاویر خودش ساخته شده بودند بر عهده داشت.

یک سال پس از درگذشت این نویسنده، «کتاب برادرم» به قلم وی منتشر شد که درباره «جک» برادر وی بود که ۱۸ سال پیشتر درگذشته بود. این کتاب که با مرگ برادر سنداک به پایان می‌رسید، پس از مرگ خود وی منتشر شد.

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: کتاب تصویریکتاب تصویری از موریس سنداکموریس سنداکسفر به سرزمین وحشی هاآنجا که وحشی ها هستندکتاب کودککتاب تصویری برای کودکانمنبع: انتشار کتابی گمشده از موریس سنداک

نخستین دوره مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا برگزار می‌شود

د, 04/26/1396 - 10:44
دوشنبه, 26 تير, 1396 - 10:44برگردان: مهگل محمدی

نخستین دوره مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا با هدف تشویق ناشران و افراد برای خلق کتاب‌های تصویری و کشف استعدادهای جدید در این زمینه برگزار می‌شود.

اهداف مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا

 نخستین دوره مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا از سویی با هدف تشویق شرکت‌های نشر و خالقان کتاب‌های تصویری و از سویی دیگر با هدف کشف و کاوش در استعدادها و آثار فوق‌العاده‌ای از سرتاسر جهان، برگزار می‌شود. از دیگر اهداف برگزاری این رقابت فراهم کردن موقعیت‌های بیشتر جهت تبادل و همکاری بین المللی میان ناشران، نویسندگان و تصویرگران کتاب‌های تصویری است.

اداره فرهنگ، ورزش و گردشگری شهر شنژن در کشور چین به عنوان نهاد هدایت‌کننده و گروه فرهنگی شنژن او. سی.تی و فدراسیون زنان شنژن نیز به عنوان نهاد برگزارکننده در نخستین دوره مسابقه لیتل هاکا حضور خواهند داشت.

مهلت ارسال آثار:

می تا آگوست ۲۰۱۷ برابر با ۱۱ اردیبهشت تا ۹ شهریور ۱۳۹۶

داوری آثار:

سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۰ شهریور تا ۱۰ دی ۱۳۹۶

نمایش آثار:

دسامبر ۲۰۱۷ برابر با دی‌ماه ۱۳۹۶

ارتباط با برگزارکنندگان مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا از روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

صفحه وب: www.littlehakka.com
ایمیل: littlehakka@hiiibrand.com

شرایط شرکت‌کنندگان

مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا پذیرای ناشران، تصویرگران، موسسه‌های خلاق، آموزگاران و دانش‌آموزان در سراسر جهان است. آثار شرکت‌کنندگان باید میان ژانویه ۲۰۱۴ تا آگوست ۲۰۱۷ در هر کشور یا منطقه‌ای بدون محدودیت از لحاظ تعداد، خلق یا چاپ شده باشد. شرکت‌کنندگان می‌توانند شامل هر شرکت نشر، انجمن یا فردی باشند.

هیچ محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد؛ اما هر اثر باید شامل دست‌کم پنج تصویر باشد.

نمایشگاه و گواهی شرکت

نزدیک به بیست تا سی درصد از آثار به فهرست نهایی راه پیدا می‌کنند.

تمام آثار فهرست نهایی به نمایش درخواهند آمد.

همه برندگان و تمام افرادی که آثارشان به نمایش درآمده است، گواهی شرکت در مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا را دریافت خواهند کرد.

هیئت داوران، شرکت‌کنندگان منتخب را در اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۹ مهر تا ۹ آبان‌ماه ۱۳۹۶ اعلام می‌کند.

شرکت‌کنندگانی که به فهرست نهایی راه پیدا کرده‌اند باید کتاب‌های تصویری خود را تا ۲۰ نوامبر ۲۰۱۷ برایر با ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۶ به هیئت انتخاب آثار ارسال کنند. (بر اساس زمان دریافت آثار)

مسابقه بین المللی کتاب تصویری لیتل هاکا کاملا رایگان است و نهاد برگزارکننده هیچ‌گونه هزینه‌ای از شرکت‌کنندگان در زمان جمع‌آوری آثار، داوری و نمایشگاه دریافت نمی‌کند.

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشدر دنیا چه خبرکلیدواژه: مسابقه بین المللی کتاب تصویریمسابقه لیتل هاکالیتل هاکاکتاب تصویریمنبع: littlehakka

چهارمین بسته فعالیت «سلام تابستان» منتشر شد

ي, 04/25/1396 - 11:42
يكشنبه, 25 تير, 1396 - 11:42

سایت کتابک، چهارمین بسته فعالیت «سلام تابستان» را ویژه کودکان ۵ تا ۱۲ ساله‌، هفته چهارم تیرماه ۱۳۹۶ منتشر کرد.

در چهارمین بسته فعالیت «سلام تابستان» نیز همانند بسته‌های پیشین، کودکان به انجام بازی‌های فکری و فعالیت در فضای بیرون از خانه و همچنین خواندن کتاب‌های باکیفیت و ساختن کاردستی در روزهای فراغت تابستانی دعوت شده‌اند.

سایت کتابک با هدف تشویق کودکان به انجام فعالیت فیزیکی و کتابخوانی، هر هفته یک بسته فعالیت «سلام تابستان» را به آنان معرفی می‌کند. این بسته‌ها شامل سرگرمی و بازی‌های فکری، بازی و فعالیت در فضای بیرون از خانه و طبیعت، ساخت کاردستی و خلاقیت، معرفی کتاب و فعالیت‌های مناسب در پیوند با آن کتاب است.

محتوای چهارمین بسته فعالیت «سلام تابستان»

در بخش کودک و طبیعت در مطلبی با عنوان «به طبیعت گوش فرادهید» کودکان تشویق شده‌اند به طبیعت بروند و به صداهای طبیعت گوش فرادهند و دقت کنند.

در بخش معرفی کتاب و فعالیت، کتاب‌های «المر» و «نقطه» به همراه فعالیت‌های جالب پیشنهادی در پیوند با کتاب به کودکان معرفی شده است.

در قسمت کاردستی چهارمین بسته فعالیت «سلام تابستان»، ساخت کاردستی بستنی با استفاده از کاموا به کودکان آموزش داده شده است.

در بخش پازل، کودکان باید با کنار هم چیدن قطعه‌های پازل، تصویر یک فک دریایی را کامل کنند.

در بخش بازی گروهی، بازی پرهیجان و نشاط‌آور قاشق‌بازی به کودکان معرفی شده است تا در فضای خانه یا در طبیعت آن را انجام دهند. این بازی افزون بر افزایش تمرکز کودکان، مهارت‌های حرکتی آنان را نیز تقویت می‌کند.

در بخش معرفی کتاب کودک نیز پنج کتاب «مسابقه سبز»، «بافتنی عجیب»، «من از تو بهترم»، «بیدی» و «من و زرافه و پلی» به کودکان معرفی شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند هر برگه فعالیت را از پیوست این مطلب دریافت کنند، پرینت بگیرند و جهت انجام آن در اختیار کودک خود قرار دهند.

فعالیت‌های هفته‌های گذشته را در آدرس‌های زیر مشاهده کنید:

 

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکان پیوستاندازه بازی و سرگرمی172.85 کیلوبایت بازی گروهی196.07 کیلوبایت کاردستی181.62 کیلوبایت پازل124.78 کیلوبایت کودک و طبیعت170.57 کیلوبایت معرفی کتاب و فعالیت189.94 کیلوبایت معرفی کتاب196.15 کیلوبایت کلیدواژه: کتاب کودککتاب المرکتاب نقطهکودک و طبیعتبازی در طبیعتفعالیت فیزیکیتقویت مهارت های کودکبسته های سلام تابستانچهارمین بسته فعالیتفعالیت های سلام تابستانبازی در تابستانفعالیت های تابستانیاوقات فراغت در تابستان

او فراتر از مادر است

ش, 04/24/1396 - 12:50
شنبه, 24 تير, 1396 - 12:50

متن کامل سخنرانی زهره قایینی، پژوهشگر و مدیر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با عنوان «او فراتر از مادر است» در مراسم شب نود سالگی زنده یاد توران میرهادی

او فراتر از مادر است

۱۸ تیرماه برابر است با روزملی ادبیات کودک و نوجوان. روزی که بنا به سنت جهانی و تاریخی باید جشن گرفت و ده‌ها برنامه شاد و لذت‌بخش برای کودکان برگزار کرد؛ اما اگر کودکی از ما بپرسد که این روز چرا روز ملی ادبیات کودکان نامیده شده است، پاسخ ما حتا برای آن کودک کم‌تجربه و دنیاندیده عجیب و ناباورانه است. روز ملی ادبیات کودکان ایران، روز از دست دادن یک نویسنده خوب کودک و نوجوان است. سال ۱۳۹۲ بود که «شواری فرهنگ عمومی» البته به پیشنهاد بنیاد آذر یزدی، روز ۱۸ تیر، سال‌مرگ مهدی آذر یزدی را در کمال شگفتی روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان نامید و ۱۹ تیر یعنی یک روز پس از این خبر بهت‌آور، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران، بیانیه‌ای منتشر کرد و از این رخداد ابراز شادی و خوشحالی کرد که: «سرانجام پذیرفتیم ادبیات کودک ونوجوان، شایسته توجهی فراگیر و ملی است... روز ملی ادبیات کودک و نوجوان تنها یک نامگذاری و صورتی بدون محتوا نیست، بلکه ارج نهادن به مسیری است که در یک صدسال گذشته پیموده شده است.»

از آن روز تا امروز و دیروز که ۱۸ تیر بود، هر بار که می‌شنوم در گوشه و کنار کشور با برگزاری برنامه‌های قصه‌گویی و نمایش و سخنرانی و ده‌ها برنامه کوچک و بزرگ، کودکان و نوجوانان به داشتن روزی شاد و سراسر هیجان دعوت می‌شوند، از خود می‌پرسم پس از این همه سال و به گفته انجمن نویسندگان پس از گذشتن صد سال، برای نام گذاری چنین روزی چه کسانی باید تصمیم می‌گرفتند؟ گروهی که با تاریخ ادبیات کودکان ایران ناآشنا و بیگانه‌اند یا آن‌ها که نهاد ادبیات کودکان را در ایران بنیان گذاشتند.

ما از میان این همه رخدادهای نیکو همچون تولد بزرگان ادبیات کودکان و از جمله تولد مهدی آذر یزدی، برای روز ملی ادبیات کودکان روز درگذشت مهدی آذر یزدی را انتخاب کردیم. خوب دقت کنید، «درگذشتن» واژه محترمانه‌ای برای مرگ است و ما در این روز با مرگ سروکار داریم. نه با رویش و جوانه زدن و زندگی کردن که بخشی از ذات و وجود کودک است. وقتی در فضای مجازی روز ۱۸ تیر را جست‌وجو می‌کنیم این جمله را می‌خوانیم: «۱۸ تیر روزی است که مهدی آذر یزدی در ۸۸ سالگی در بیمارستان آتیه‌ تهران درگذشت و پس از تشییع از مسجد حضیره در حسینیه‌ خرمشاه یزد در نزدیکی محل زندگی‌اش به خاک سپرده شد.» یعنی در این روز ملی که می‌خواهیم جشن بگیریم، هیچ چیز نمی‌روید و نمی‌بالد و تنها یک نویسنده به خاک سپرده می‌شود.

به تجربه‌های جهانی و تاریخی نگاه کنیم که روزهای ملی چه روزهایی بودند و هستند، ویکی‌پدیای انگلیسی که مرجع شناخته‌شده‌ای است، روزهای ملی را این گونه تعریف می‌کند: «روزهایی که کشوری استقلال خود را به دست می‌آورد، یا جنگی به پایان می‌رسد یا صلحی برقرار می‌شود یا فردی تأثیرگذار و بزرگ متولد می‌شود...»

در این بیش از یک سده‌ای که از شکل‌گیری آموزش و پرورش و ادبیات کودکان نو در ایران می‌گذرد، گویی همگان منتظر نشسته بودیم که گروهی بی‌پیوند با تاریخ ادبیات کودکان ایران، به جمع ادبیات کودکانی‌ها و مخاطبان کودک و نوجوان لطف کنند و روزی را آن هم روز درگذشت یک نویسنده را روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نام گذارند.

اکنون این پرسش برای شما ممکن است مطرح شود، چرا اساساً چنین انتخابی صورت گرفت و یک چنین تصمیم‌گیری نادرستی ریشه در کجا دارد؟ پاسخ این است که شاید جامعه ما نه تاریخ ادبیات کودکان خود را می‌شناسد و نه صاحبنظرانش را. با وجود آن که میرهادی به عنوان یکی از پایه‌گذاران ادبیات کودکان مدرن ایران درآن زمان حضورداشت هیچ یک از سیاست‌گزاران روز ملی ادبیات کودکان، درباره درستی یا نادرستی کار خود از او مشورت نگرفتند، اما با درگذشت او، ده‌ها رسانه میرهادی را مادر ادبیات کودکان نام نهادند و به طور قطع «شواری فرهنگ عمومی» هم با این عنوان مخالف نبوده ‌است؛ اما به وقت عمل، تصمیم‌گیران و کارگزاران و روشنفکران ما برای این مادر و آن نهادی که او پایه گذاشته بود، یعنی شورای کتاب کودک، مرجعیتی قائل نشدند؛ زیرا برای این گروه مادر به معنای همان زنی است که در خانواده به وقت تصمیم‌های بزرگ به سراغش نمی‌روند و برای این گونه تصمیم‌گیری ‌ها، مردان، بزرگ و ریش سفید می‌شوند؛ زیرا مادر در این جامعه نه زاینده و پایه‌گذار، بلکه نگه‌دارنده خانه معنا می‌شود، خواه این خانه در مکانی شخصی باشد یا در مکانی عمومی همچون شورای کتاب کودک.

میرهادی برای ادبیات کودکان و آموزش و پرورش ایران فراتر از مادر بود. او فراتر از مادر، نهادگذار بود. او به طور طبیعی مادر که بوده است، اما در طول زندگی فراتر از نقش مادری رفته است و به نهادگذار تبدیل شده است. این کاری بس بزرگ است که همگان از عهده آن برنمی‌آیند. اهمیت کار میرهادی و یارانش تعالی بخشیدن به جایگاه و فرهنگ کودکی در ایران بود؛ یعنی بسیار فراتر از تاسیس شورای کتاب کودک و یا تاسیس مدرسه فرهاد یا مهران یا هر مدرسه پیشرو دیگر. نهاد وقتی که در جامعه‌ای شکل گرفت، آن وقت می‌تواند ده‌ها یا صدها موسسه از این بستر بجوشد. شورا و کانون از جنبه جامعه‌شناختی نهاد نیستند، موسسه هستند؛ یعنی کانون و شورا دو موسسه ادبیات کودکان هستند، ممکن است بسته شوند، ممکن است ادامه ندهند. همان گونه که مدرسه‌هایی مانند فرهاد و مهران، امروز نیستند، اما آموزش و پرورش پیشرو را به هیچ وجه نمی‌توان در جامعه ما از بین برد. حتا اگر خاکستر آن هنوز نیمه گرم مانده باشد، باز از جایی شعله می‌گیرد و سرمی‌کشد.

 

 

از طرح این دو بحث یعنی روز بی‌مسمای ملی ادبیات کودکان تا فرا روییدن میرهادی از جایگاه مادری به جایگاه نهادگذاری، می‌خواهم به این نتیجه برسم که نسل ما و به خصوص نسل‌های جوان‌تر هنوز به راستی شناخت درستی از راهی که این پیشگامان طی کرده‌اند ندارند؛ یعنی معنای این حرکت را درنیافته‌اند، والا وضعیت ادبیات کودکان و کتاب های کودکان در ایران با چنین سابقه‌ای که در کشور ما دارد، نباید این چنین می‌بود که هست. به واقع میان افراد نهادگذار، آن‌ها که سنگ بنای ادبیات کودکان مدرن را در ایران دهه ۴۰ گذاشتند تا دیگرانی که باید این ادبیات را به عمق و گستره بیش‌تری ببرند، می‌بایست پیوندی معنادارتری وجود داشته باشد. توران میرهادی و یارانش با اندیشه‌هایی بس بزرگ و فراخ و با نگاه انتقادی به جامعه خود دریافتند که رمز و راز زندگی بهتر در این است که همراه و همسو با ارزش‌های جهان مدرن، مواهبی مانند کتاب کودک، کتابخانه کودک، نویسنده و ناشر کودک را در ایران پایه بگذارند، مدرسه‌های نویی بنیاد نهند که در آن نظام پادگانی و تحمیلی نباشد، اجازه دهند که تفکر انتقادی در کودکان رشد کند و همه این کارها را هم انجام دادند. نقش او و یارانش فراتر از نقش مادری، نقش «شدن» و «گرداندن» هستی بود و چنین نقشی باید عمیقاً درک شود تا نمادها و جشن‌ها و بزرگداشت‌ها و گردهمایی‌های ما، برخاسته از آن کنشی باشد که واقعاً در بطن جامعه جریان دارد.

میرهادی مادر و البته فراتر از آن، نهادگذار، همانند زنان دیگری همچون لیلی ایمن آهی، توران اشتیاقی، معصومه سهراب و ... نهادی را پایه گذاشتند که ۵۴ سال از عمرآن می‌گذرد، نهالی که اکنون به کهنسالی پا می‌گذارد و مرجعیتی دارد و حافظه و دانشی که حاصل کار گروهی دوستداران ادبیات کودکان ایران در این سال‌ها بوده است.
اکنون به میرهادی و آرزوهای او و یارانش می‌اندیشم که در کتاب «گفت و گو با زمان» به ما و همه آن‌ها که در این وادی گام بر‌می‌داریم پیام می‌دهد:

«با عشقی که به نسل جوان کشورمان داشتیم و داریم و خواهیم داشت، نگذاریم آن‌ها از خود تهی شوند و دست خالی به عرصه جهانی دادوستد اندیشه و علم و فرهنگ وارد شوند.»

پس بیاید این آموزه او را به جان و دل در خود درونی کنیم و نگذاریم، دیگران برای نهاد ادبیات کودکان تصمیم‌هایی بگیرند که نتیجه‌اش تهی شدن همه ما از اندیشه و تفکر درست باشد. آن‌ها کارشان را با تفکر درست پایه گذاشتند و پیش بردند و کم‌ترین کار ما هم این است که ره‌رویی وفادار به راه آن‌ها باشیم.

یادش گرامی

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: توران میرهادیانجمن نویسندگان کودک و نوجوانمهدی آذریزدیلیلی ایمنلیلی ایمن آهیتوران اشتیاقیمعصومی سهرابشورای کتاب کودکتاریخ ادبیات کودکموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانزهره قایینی

توران میرهادی فراتر از یک استاد

س, 04/20/1396 - 11:18
سه شنبه, 20 تير, 1396 - 11:18

متن کامل سخنرانی شهرداد میرزایی در برنامه شب نود سالگی زنده‌یاد توران میرهادی

حرف‌های من درباره موضوع ساده‌تری است. این که: مسئله توران میرهادی چه بود؟ به دنبال چه بود؟

برای بسیاری از ما مشخص است که او چه کرد و این که او چه کارها و راه‌هایی از او برجا مانده است. اما تصور من این است که: ما کم و بیش نمی‌دانیم او با چه انگیزه‌ای این کارها را کرد و چگونه؟ این «چرا و چگونه» راز نفوذ کلام و اعتبار کارنامه توران میرهادی است: سهل و ممتنعی که سخت فهمیده می‌شود.
او که بود؟ بنیان‌گذار شورای کتاب کودک؟ مادر تعلیم تربیت؟ مادر ادبیات کودکان و نوجوانان ایران؟ بنیان‌گذار دانشنامه‌نویسی برای کودکان؟ استاد آموزش و پرورش؟ بنیان‌گذار مدارس خلاق و مشارکتی؟ همه این‌ها و یا چیزی دیگر؟

توران میرهادی چه کرد؟

شالوده اندیشه توران میرهادی، بر باور به مشارکت در ایجاد جامعه‌ای سعادتمند بنا نهاده شده است. وی اعتقادی به رقابت به عنوان عامل پیش برنده جامعه نداشت. راهبرد او در توسعه آموزش و پرورش بر مبنای مشارکت بود. او باور داشت ما با هویت و بهره‌جویی از غنای فرهنگی هر منطقه‌ از جهان است که می‌توانیم تنوع فرهنگی را در جهان جان بدهیم. همه این‌ آموزه‌ها را در جای‌جای کارهای او از مدرسه فرهاد تا فرهنگنامه، و از شورای کتاب کودک تا شورای صلح و همه طرح‌های دیگرش می‌توان دید. این آموزه‌ها نخ تسبیحی است که مهره‌های درخشان تلاش‌هایش را به هم می‌پیوندد. مشارکت در ارتقاء سطح دانایی و توانایی‌های نسل آینده ایران، از جمله تلاش سترگی که در تالیف و نشر فرهنگنامه کودکان و نوجوانان انجام شد، به این امید بود که نسل‌های بعد، تعریف دقیق‌تری از نقش انسان ایرانی در جامعه جهانی داشته باشند. نقشی که برده‌وار نیست و در راهکارهای رایج جهان خود را بی‌اختیار نمی‌داند. نسلی که با فرهنگنامه هویت معین‌تری پیدا می‌کند. توانایی‌ها و دانایی‌های بیشتری را پیدا می‌کند و مشکلاتی را حل می‌کند که نسل ما نتوانست. همچون نسلی که از لابه‌لای کتابخانه‌ها و کارگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دهه پنجاه و شصت درآمد و امروزه در هر حوزه‌ای از فعالیت‌های توسعه‌ای کشور که نگاه می‌کنیم، آنان را کوشا و بالنده می‌بینیم.

هدف او چه بود؟

توران میرهادی به دنبال چه بود؟ آیا شورشی آرمان‌خواهی بود که جبر دوران باعث تغییر یا کاهش انگیزه‌هایش شده بود؟ یا انسان‌گرایی ناسیونالیست که نیتش پررنگ کردن نام ایران بود؟ دانش‌نامه‌نویسی‌ پرتلاش؟ یا معلمی پرشوق؟ یا دانشجویی همیشگی؟

از او پرسیده بودم که چرا این و چرا آن؟ گفته بود که «من برای زندگی خودم فلسفه‌ای دارم و همه چیز از آن منظر نگاه می‌کنم».  این که آن منظر چیست؟ شرح مفصلی است که در واقع زندگی اوست. اما او به دنبال تغییر بود و پرورش انسان‌هایی که توانایی این تغییر را داشته باشند. از نظر من کار او را نمی‌توان به ادبیات کودک و نوجوان یا مدرسه فرهاد، یا شورای کتاب، یا شورای صلح، یا فرهنگنامه کودکان و نوجوانان ایران یا ترویج علم یا کتابخانه‌‌های روستایی یا طرح‌های و نهادهای متعددی که او در ایجادشان نقشی مهم داشت، فروکاست. برای توران میرهادی، همه این‌ها ابزار بود. آموزش و پرورش هم ابزار بود، ابزاری برای رسیدن به آرمان‌هایش، برای تغییر جامعه‌ای که مبانی‌اش را با پول می‌سنجد و نه توانایی‌های آدمی. جامعه‌ای که عدالت را در امکانات آموزش خوب برای همه می‌‌بینید نه آموزش رده‌بندی شده بر مبنای پرداخت شهریه. از همین رو بود که مخالف نخبه‌پروری و استعدادهای درخشان و مدارس نمونه مردمی و دانشگاه‌های پیشرو بود. می‌‌گفت نتیجه این روش‌ها را امروز باید در اروپا و امریکا دید. این‌ها برده‌پروری می‌‌کنند. می‌‌خواست کودکان و نوجوانان ما پر بشوند از خودشان و خالی بشوند از هر چیز دیگر. که سهم و نقش و رنگ خودشان را در تولید و فرهنگ جهان نمایان کنند: پس ما کجا هستیم؟ چه می‌‌نویسیم؟ نویسندگان ما کدامند؟ تصویرگران ما جایشان کجاست؟ طعم و عطر ایرانی در فرهنگ جهان کجاست؟

پروژه توران میرهادی نهادسازی برای ارتقائ سطح فرهنگی و آموزشی جامعه بود. او به دنبال اصلاح بود.

نگاهی ژرف

توران میرهادی فلسفه‌ای برای تلاش‌هایش داشت، در چشم‌اندازی اگر چه دور، جامعه شاد و خوشبخت را می‌خواست. هنگامی که از ایران حرف می‌زد رویکرد ملی‌گرایانه نداشت، بلکه موضعش ادای مسئولیت هر کسی به سهم خود بود، در هر جغرافیایی، نه پان‌ایرانیسمی کور. رویایش برداشتن ذهنیت‌های درون مرزی و بی‌معنا کردن‌ جنگ‌های کور بود. تصویر حقیقتش بهشتی بود روی زمین که سوداگران سرمایه تابش نمی‌آورند. بهشتی بدون فقر و بدون جهل و بدون ترس.

این رویا، اندیشه توران را به جهان عرضه می‌‌کند، گیرم که فروتنانه از شماره ۳۱ شهید وحید نظری که نشان بدهد راه رستگاری کدام سوست. آموزش را به مثابه برخورداری از عدالت در آگاهی و دانش می‌‌خواست و پرورش را به مثابه ابزار ساخت یک جامعه اخلاق‌مدار. به راستی از کسانی بود که جامعه را می‌‌سازند.

سودایش این بود که سوداهایتان را کوچک کنید. خوشبختی شما بخشی از سعادت همه است. رقابتی برای رستگاری نیست. او فلسفه‌ورزی می‌‌کرد. اما فیلسوف نبود؟ مگر نگفته بود «معصومیت کودکان به هر انسانی یادآور می‌‌شود که کیست و چه می‌‌تواند باشد» مگر نگفته بود: «از فقر مردم ثروت میاندوز» فیلسوفانه‌تر از این کلام هست آیا؟»
از او پرسیده بودم اگر مسئولیتی در کشور داشتی از کجا شروع می‌کردی گفته بود «از همه جا شروع می‌کردم» اما واقعیت این بود که او همواره از خودش شروع می‌‌کرد. همه روزه دوباره و همیشه. از او وصیتی ندیدم، حتمن سلوکش، وصیت او بوده است. مظلومانه اما استوار و پایدار.

اسطوره ای نبود و سوگی نداشت چرا که زندگی‌اش را در اعلای کمال برای اعتلای انسان ایرانی پیش برد. برای آن که این سرزمین چیزی بهتر باشد از آن چه پدران و مادرانمان برای ما گذاشتند.

میراث توران میرهادی مسئولیت است برای ما. در پهنه این سرزمین بزرگ در کوچه باغ‌های نیشابور، خاکراه‌های زابل، کوه‌راه‌های کردستان، و سبزراه‌های گیلان و برای روستاییان بشاگرد و آوارگان افغان، برای معاودان عراقی و جنگ‌زدگان سوری و برای هر بی‌وطنی در این جهان.

توران میرهادی فراتر از یک متخصص، فراتر از یک دانشمند، فراتر از یک نویسنده، فراتر از یک مادر، فراتر یک بنیان‌گذار، برای جامعه ما یک مصلح بود.

شهرداد میرزایی / ۱۹تیر ۱۳۹۶

شب نود سالگی زنده یاد توران میرهادی در سالروز تولد ایشان  با حضور و سخنرانی ایران گرگین، نوش‌آفرین انصاری، گلی امامی، زهره قایینی و شهرداد میرزایی، عصر روز دوشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۶ در کانون زبان پارسی برگزار شد.

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: توران میرهادیشورای کتاب کودکشهرداد میرزایی

رونمایی از سومین کتاب صوتی زنده‌یاد نادر ابراهیمی به مناسبت سالروز ۸۰ سالگی

د, 04/19/1396 - 11:25
دوشنبه, 19 تير, 1396 - 11:25

کتاب صوتی «بار دیگر شهری که دوستش می‌داشتم»، پرمخاطب‌ترین اثر زنده‌یاد نادر ابراهیمی به مناسبت هشتادمین سال‌روز تولد او در مراسمی رونمایی می‌شود.

رونمایی از سومین کتاب صوتی نادر ابراهیمی

موسسه نوین کتاب گویا با همکاری خانه هنرمندان ایران، به مناسبت سال‌روز تولد ۸۰ سالگی نادر ابراهیمی، نویسنده کودک، نوجوان و بزرگسال، کتاب صوتی «بار دیگر، شهری که دوست می داشتم» را در مراسمی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌کند.  

این کتاب، سومین اثر از نادر ابراهیمی است که در قالب کتاب صوتی منتشر می‌شود. پیش از این دو کتاب «یک عاشقانه‌ی آرام» و «چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم» نیز در قالب کتاب گویا از سوی موسسه نوین کتاب گویا منتشر شده است.

پیام دهکردی، گویندگی و خوانش این کتاب را همانند دو کتاب گویای پیشین نادر ابراهیمی انجام داده است و کارن همایون‌فر تولید موسیقی این اثر را برعهده داشته است.

مراسم بزرگداشت نادر ابراهیمی و رونمایی از کتاب صوتی «بار دیگر، شهری که دوست می داشتم» به مناسبت هشتادمین سالروز تولد این نویسنده، چهارشنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۷ با حضور داریوش ارجمند، محمد صالح اعلا، پیام دهکردی و دیگر عوامل تولید آن در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران، واقع در خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت)، ضلع جنوبی باغ هنر برگزار می‌شود.

نادر ابراهیمی، نویسنده، مترجم،‌ ویراستار، و كارشناس ادبیات كودكان در ۱۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۱۵ در تهران چشم به جهان گشود و خردادماه ۱۳۸۷ در تهران درگذشت. نخستین اثری که او برای کودکان خلق کرد با نام «دور از خانه» در سال ۱۳۴۷ به چاپ رسید. نادر ابراهیمی در مدت‌زمان حیات خود، نزدیک به ۵۰ اثر برای کودکان و نوجوانان نوشت که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

 • قصه گل‌های قالی در سال ۱۳۵۲
 • پهلوان پهلوانان پوریای ولی در سال ۱۳۵۲
 • بزی که گم شد در سال ۱۳۵۳
 • باران، آفتاب و قصه کاشی در سال ۱۳۵۳

با زندگی نادر ابراهیمی بیشتر آشنا شوید:

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کتاب صوتیکتاب صوتی بار دیگر شهری که دوست می داشتمکتاب بار دیگر شهری که دوست می داشتمچهل نامه کوتاه به هسرمکتاب صوتی چهل نامه کوتاه به همسرمیک عاشقانه آرامنادر ابراهیمیکتاب صوتی یک عاشقانه آرامادبیات کودککتاب کودکادبیات کودک و نوجوان

شب نود سالگی زنده یاد توران میرهادی برگزار می‌شود

ي, 04/18/1396 - 14:45
يكشنبه, 18 تير, 1396 - 14:45

شب نود سالگی زنده یاد توران میرهادی برگزار می‌شود با سخنرانی ۵ نویسنده و فعال در زمینه ادبیات کودکان و نوجوان در کانون زبان فارسی برگزار می‌شود.

در سالروز تولد زنده‌یاد توران میرهادی که در واقع برابر است با نودمین سالگرد تولد ایشان، مراسمی از سوی شورای کتاب کودک، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه و مجله بخارا برای گرامیداشت یاد وخاطره وی با عنوان شب نود سالگی زنده یاد توران میرهادی برگزار می‌شود.

در این مراسم ایران گرگین، سرویراستار فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، نوش‌آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک، گلی امامی، نویسنده و مترجم، زهره قایینی، نویسنده و مدیر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و شهرداد میرزایی، نویسنده، سخنرانی خواهند کرد.

در این مراسم همچنین از سه کتاب رونمایی خواهد شد و فیلمی مستند به نمایش درخواهد آمد.

شب نود سالگی توران میرهادی ساعت پنج عصر روز دوشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۶ در کانون زبان پارسی واقع در تهران، خیابان ولی عصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، پلاک دوازده برگزار می‌شود.

توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان ایران، در سال ۱۳۰۶ش. در خانواده‌ای فرهیخته در تهران زاده شد و در ۱۸ آبان ۱۳۹۵ جهان فانی را ترک گفت. او بنیان‌گذار و مسئول طرح فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، نخستین کتاب مرجع ایرانی برای کودکان و نوجوانان است. از جمله آثار او می‌توان به «دو گفتار درباره کتابخانه‌های آموزشگاهی و نقش آن در ایجاد عادت به مطالعه»، «کتاب کار مربی کودک»، «برنامه کار سالانه مربی در مهد کودک و کودکستان»، «جستجو در راه‌ها و روش‌های تربیت»، «تعلیمات اجتماعی سوم دبستان» و «راهنمای تدریس کتاب تعلیمات اجتماعی سوم دبستان» اشاره کرد.

با زندگی توران میرهادی بیشتر آشنا شوید:

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: شب نود سالگیشب نود سالگی توران میرهادیتوران میرهادیبانو میرهادیایران گرگینزهره قایینیفرهنگنامه کودکان و نوجوانانشورای کتاب کودکنوش آفرین انصاریگلی امامیتاریخ ادبیات کودکانشهرداد میرزایی

یازدهمین شماره داروگ منتشر شد

ي, 04/18/1396 - 12:36
يكشنبه, 18 تير, 1396 - 12:36

یازدهمین شماره داروگ (نخستین نشریه نوجوانان دوستدار محیط‌زیست) منتشر شد. ماهنامه داروگ تیرماه همراه با یک پوستر تمام رنگی رایگان و حال و هوای تابستانی  به دکه‌ها آمده است.

مطالب یازدهمین شماره داروگ
 • طبیعت‌گردی

در صفحه نخست یازدهمین شماره داروگ با عنوان «با معرفت سفر کنیم» خواننده برای پرنده‌نگری و «گردش و شب‌مانی در طبیعت» در صفحه‌های بعد آماده می‌شود. نکته‌هایی در پیوند با اینکه چه چیزی همراه ببریم؟ وسایل را چگونه در کوله‌پشتی بچینیم؟ چادر را چطور برپا کنیم؟ چه نوع کفش و کلاه و عینک و کیسه‌خوابی انتخاب کنیم؟ همه این‌ها همراه با تصویرهای مناسب در داروگ بیان شده است. مصاحبه با عکاس پرنده‌نگر در این بخش نیز سرشار از نکته‌های آموزنده و جدید است.

 • پارک جانوران

با توجه به یازدهمین شماره داروگ، مشخص می‌شود که مار یکی از مطالب اصلی این شماره است. در این بخش با «افعی دم عنکبوتی» یکی از شگفت‌انگیزترین گونه‌های مار آشنا می‌شوید که در ایلام، کردستان و لرستان دیده می‌شود. در ادامه مطلب‌های این بخش، صدای رگبار دارکوب روی درخت در گوشمان می‌پیچد و می‌فهمیم که جمجمه و مغز دارکوب چگونه در برابر این ضربه‌های شدید، حفاظت می‌شود.

 • بچه‌های سبز

در این بخش به استان زیبای لرستان می‌رویم تا با دانش‌آموزان بلوط‌کار و پدر بلوط ایران آشنا شویم.

 • خبر خوش

اگر می‌خواهید کلی خبرهای خوب و خواندنی بخوانید و کلی مطلب جدید و جالب یاد بگیرید، این بخش را از دست ندهید.

 • تکاپو

گفت‌وگوی ماهنامه داروگ با احمد شعبانی‌فرد ورزشکار رکورددار و فعال حقوق کار کودکان در این بخش آمده است.

 • سرگرمی

سرگرمی یازدهمین شماره داروگ به مطالبی از معرفی تازه‌ترین بازی‌های کاممپیوتری تا معما و آموزش اوریگامی مار را در بردارد.

 • زنبورانه

اگر به آشپزی علاقه‌مند هستید، آموزش پخت غذای انگشتی مطلب مناسبی برای شما است.

 • زمین ما

در این بخش از یازدهمین شماره داروگ به ماجراهای شهربازیافت پرداخته شده است. این بار داروگ سری به انبار دست‌دوم شهر بازیافت می‌زند. در ادامه این بخش به سراغ آسمان می‌رود و به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا کیهان در حال بزرگ‌تر شدن است؟

یازدهمین شماره داروگ با صاحب‌امتیازی شرکت انتشارات فنی ایران و مدیرمسئولی آرش قلمی‌فرد در صفحه‌های رنگی گلاسه با قیمت ۵۰۰۰ تومان منتشر شده است.

 


 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: ماهنامه داروگنشریه نوجواننشریه کودکماهنامه مناسب برای نوجوانانادبیات کودک و نوجوانکودک و محیط زیستیازدهمین شماره داروگ

سومین بسته فعالیت «سلام تابستان» در تیرماه ۱۳۹۶

ش, 04/17/1396 - 16:57
شنبه, 17 تير, 1396 - 16:57

سومین بسته فعالیت «سلام تابستان» در سومین هفته تیرماه ۱۳۹۶ از سوی سایت کتابک منتشر شد.

سایت کتابک با هدف تشویق کودکان به انجام فعالیت‌های فیزیکی و بازی‌ها و سرگرمی‌های فکری و همچنین خواندن کتاب‌های باکیفیت، هر هفته در طول تابستان به معرفی فعالیت‌هایی خارج از فضای خانه و کتاب‌های باکیفیتی می‌پردازد که کودکان می‌توانند تابستان خود را با آن‌ها سپری کنند.

حضور در طبیعت، منجر به کاهش تأثیر استرس بر کودکان می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد کودکان در کنار طبیعت، خلاق‌تر هستند و همچنین وقت گذراندن روزانه در طبیعت، توانایی کودکان را برای تمرکز و توجه بالا می‌برد و در نتیجه مهارت‌های ادراکی و شناختی آنان را هم تقویت می‌کند. بودن در طبیعت تنها به معنای رفتن به کوه یا جنگل نیست. بلکه یک فضای سبز در کنار محل زندگی شما می‌تواند فضایی مناسب باشد که کودک زمانی را در آنجا سپری کند و به بازی و فعالیت بپردازد. از همین روی سایت کتابک، هر هفته اقدام به معرفی بازی‌هایی در خارج از خانه و در طبیعت برای کودکان می‌کند.

سومین بسته فعالیت «سلام تابستان»

در بخش بازی در فضای باز، در سومین بسته فعالیت «سلام تابستان» کودکان به انجام بازی «آسیاب بچرخ! می‌چرخم!» به شکل گروهی دعوت شده‌اند.

فعالیت ارائه‌شده در بخش کودک و طبیعت، به کودکان می‌آموزد چگونه می‌توانند در طبیعت بدون داشتن قطب‌نما، جهت‌یابی کنند.

در بخش کاردستی، کاردستی ساخت هواپیما با استفاده از گیره لباس آموزش داده می‌شود.

در بخش معرفی کتاب + فعالیت، کتاب‌های «دویدم و دویدم» و «تمساح غول‌پیکر» به همراه فعالیت‌های جالبی در پیوند با این کتاب‌ها، معرفی شده‌اند.

در قسمت «بازی و سرگرمی» سرگرمی جست‌وجو کردن در باغچه به کودکان ارائه شده است و در پازل سومین بسته فعالیت «سلام تابستان» کودکان پازل حیوان بز را خواهند ساخت.

در بخش معرفی کتاب، معرفی کتاب‌های زیر ارائه شده است:

در بخش معرفی کتاب نوجوان در سومین بسته فعالیت «سلام تابستان» معرفی کتاب‌های زیر به نوجوانان ارائه شده است:

 یک از کتاب‌های معرفی‌شده را می‌توانید از سایت کتاب هدهد به آدرس www.hodhod.com تهیه کنید.

جهت پرینت هر یک از فعالیت‌ها می‌توانید فایل باکیفیت را از پیوست مطلب دریافت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزش پیوستاندازه بازی آسیاب بچرخ! می‌چرخم174.54 کیلوبایت بازی و سرگرمی243.15 کیلوبایت کودک و طبیعت169.65 کیلوبایت معرفی کتاب برای نوجوانان194.02 کیلوبایت معرفی کتاب برای کودکان194.53 کیلوبایت معرفی کتاب و فعالیت179.48 کیلوبایت کاردستی163.36 کیلوبایت کلیدواژه: سومین بسته فعالیتفعالیت سلام تابستانفعالیت های تابستانیمعرفی کتاب برای کودکانمعرفی کتاب برای نوجوانانکتاب کودککتاب مناسب برای کودکانکتاب مناسب برای نوجوانانسومین بسته فعالیت سلام تابستانهاپولی شنا یاد میگیرهمن دنیا را دوست دارمخمرهسکه ای از آسمانجایی که کوه بوسه می زند بر ماه

کارگاه کتابخوانی مشارکتی برگزار می‌شود

ش, 04/17/1396 - 11:43
شنبه, 17 تير, 1396 - 11:43

موسسه پژوهشی آموزشی هم‌نوا، کارگاه کتابخوانی مشارکتی را به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان ویژه بزرگسالان برگزار می‌کند.

در این کارگاه کتابخوانی مشارکتی، به این موضوع که «چگونه خواندن کتاب را به تجربه‌ای لذت‌بخش برای کودک‌مان تبدیل کنیم؟» پرداخته می‌شود.

سوالاتی که در کارگاه کتابخوانی مشارکتی پاسخ داده می‌شوند:

در کارگاه کتابخوانی مشارکتی همچنین به سوال‌هایی که اغلب برای والدین در پیوند با کتاب و کودک شکل می‌گیرد، پاسخ داده می‌شود. سوال‌هایی همچون:

 • از چه سنی کتاب برای کودکم بخرم وبخوانم؟
 •  چه کتاب های مناسبی برای کودکم وجود دارد؟
 •  چند وقت یکبار کتاب جدید برای کودکم بخوانم؟
 •  از کجا راجع به کتاب خوب اطلاع می گیریم؟
 • در کجای خانه کتاب هایمان را نگه می داریم؟
 • چه کارهایی نمی خواهم کودکم با کتاب بکند و چرا؟

مدرس این کارگاه دوساعته علی ترقی‌جاه، مدرس دوره‌های فرزندپروری و مربی‌گری خواهد بود.

موسسه همنوا، موسسه‌ای پژوهشی و آموزشی است که اهمیت پرداختن به روش های نو در آموزش کودکان پیش از دبستان را در دستور کار خود قرار داده و با پرداختن به کودکان، پدران و مادران، مربیان و متخصصان حوزه آموزش کودکان، فرصت‌های پژوهشی کاربردی را فراهم کرده است تا شیوه های بومی کارآمدی برآمده از دانش و خرد جهانی به وجود آید و گسترش پذیرد.

کارگاه کتابخوانی مشارکتی موسسه پژوهشی همنوا عصر ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ هم‌زمان با روز ادبیات کودک و نوجوان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار خواهد شد.

مکان برگزاری این کارگاه: باغ کتاب تهران واقع در بزرگراه شهید حقانی (غرب به شرق)، بعد از مترو شهید حقانی، بلوار کتابخانه ملی

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کارگاه کتابخوانی مشارکتیکتابخوانی مشارکتیباغ کتاب تهرانموسسه همنواموسسه آموزشی همنواآموزش کودکان پیش دبستانکتابخوانی برای کودکانلذت کتابخوانی با کودکانادبیات کودک و نوجوانادبیات کودککتاب کودک

برگزاری نشستی علمی- ترویجی در پیوند با قصه مهمان های ناخوانده

ش, 04/17/1396 - 09:24
شنبه, 17 تير, 1396 - 09:24

کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) با همکاری کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد و دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی نشست علمی - ترویجی قصه مهمان های ناخوانده را برگزار می‌کند.

قصه مهمان های ناخوانده چندی پیش با تلاش دفتر آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی ناملموس و دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۱۳۹۴ در فهرست میراث ناملموس ثبت شد. با ثبت این قصه در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور، از یک سو یکی ‌از ادبیات شفاهی و قصه‌های کودکانه قدیمی ثبت شد و از سویی دیگر فرهنگ مهمان‌نوازی، بودن در زیر یک سقف با وجود تفاوت‌ها، مادرمحوری و فرهنگ صلح، زیر سایه این قصه مطرح شد.

اکنون سه نهاد ایکوم، کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد و دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی بر آن است تا روز یکشنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ برابر با روز ملی ادبیات کودک، نشستی علمی – ترویجی را در پیوند با قصه مهمان های ناخوانده برگزار کنند.

کارگاهی ویژه کودکان در نشست قصه مهمان های ناخوانده

این برنامه صبح روز یکشنبه ۱۸ تیر از ساعت ۹ تا ۱۳ با سخنرانی و اجرای نمایش‌هایی عروسکی در پیوند با قصه مهمان های ناخوانده در سالن صلح کتابخانه حسینیه ارشاد آغاز خواهد شد و سپس با کارگاه های کارت بازی، ساخت عروسک انگشتی، ساخت ماسک، قصه گویی در فضای خانه مادربزرگ و تئاتر عروسکی از ساعت ۱۴ تا ۱۶ ویژه کودکان ادامه پیدا خواهد کرد.

همچنین در کنار این برنامه‌ها، نمایشگاهی از محصولات نهادهای فعال در حوزه ادبیات و فرهنگ کودکان و نوجوانان نیز برپا خواهد شد.

مکان برگزاری نشست علمی- ترویجی قصه مهمان‌های ناخوانده: کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد واقع در تهران، خیابان دکتر علی شریعتی، نرسیده به میرداماد، شماره ۱۰۵۷، موسسه حسینیه ارشاد

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: قصه مهمان های ناخواندهمهمان های ناخواندهکتابخانه حسینیه ارشاددفتر پژوهشگاه میراث فرهنگیکارگاه جالب برای کودکانکارگاه تابستانیمنبع: نشست علمی ترویجی قصه مهمان‏ های ناخوانده برگزار می شود

مراسم بزرگداشت تاسیس شبکه یاری کودکان کار برگزار می‌شود

س, 04/13/1396 - 13:06
سه شنبه, 13 تير, 1396 - 13:06

مراسم بزرگداشت چهاردهمین سال تاسیس گروه تلاشگران (شبکه یاری کودکان کار) با مشارکت خانه هنرمندان ایران و سایر انجمن‌های عضو شبکه برگزار می‌شود.

محورهای اصلی این مراسم بزرگداشت
 • حذف کار کودک
 • مسئولیت دولت
 • مشارکت مردم

مراسم بزرگداشت چهاردهمین سال تاسیس گروه تلاشگران (شبکه یاری کودکان کار) ۱۵ تیرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران واقع در تهران، خیابان ایرانشهر، بوستان هنرمندان برگزار خواهد شد.

حضور برای تمامی علاقه‌مندان در این مراسم بزرگداشت آزاد خواهد شود.

با گروه تلاشگران (شبکه یاری کودکان کار) بیشتر آشنا شوید:

شبکه یاری کودکان کار و خیابان پس از کارگاهی که در شهریورماه ۱۳۸۲ با عنوان «همفکری برای کودکان کار و خیابان» برگزار شد، شکل گرفت. در پایان این کارگاه که با همکاری یونیسف و سـازمان‌های دولتی و غیردولتـی مرتبط برگزار شد، پیشنهاد راه‌اندازی شبکه‌ای از سازمان‌های دولتی و غیردولتی برای کمک به کودکان کار و خیابان مطرح شد. در نهایت با پیگیری و پذیرش این ضرورت از سوی سازمان‌های دولتی همچون سازمان بهزیستی، وزارت کار، وزارت آموزش‌و‌پرورش و سازمان‌های غیر دولتی همانند انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا، انجمن حامیان کودکان کار و خیابان، انجمن حمایت از حقوق کودکان و انجمــن حمایت از کودکان کار، گروه تلاشگران (شبکه یاری کودکان کار) شکل گرفت و فعالیت خود را آغاز کرد. این شبکه از سی‌و‌چهار سازمان غیردولتی فعال در زمینه کودکان کار تشکیل شده است.

هدف‌ اصلی این شبکه به طور کلی و در بلندمدت، حذف کامل کار کودکان و به طور اختصاصی و در میان‌مدت و کوتاه‌مدت نیز انجام پشتیبانی‌های قانونی، آموزشی، اجتماعی، عاطفی، روانی و بهداشتی از کودکان کار و خیابان، کمک به سامان‌دهی درست کودکان کار و خیابان و نیز تلاش در جهت کاهش کار کودکان و همچنین کاهش کودکان کار و توانمندسازی آنان و خانواده‌های آنان است که در همین راستا به شناسایی کودکان کار و برقراری ارتباط فعال با آنان می‌پردازد.

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: شبکه یاری کودکان کارکودکان کارحمایت از کودکان کارحذف کار کودکتوانمندسازی کودکان کاریونیسفسازمان یونیسفوزارت کارانجمن حمایت از کودکان کارحامیان کودکان کاروزارت آموزش و پرورش

باغ کتاب تهران گشایش یافت

س, 04/13/1396 - 11:18
سه شنبه, 13 تير, 1396 - 11:18

باغ کتاب تهران به عنوان بزرگ‌ترین پردیس فرهنگی کشور، عصر دوشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۶ گشایش یافت.

 

مراسم افتتاحیه باغ کتاب تهران

 

باغ کتاب تهران با مساحت حدود ۶۵ هزار مترمربع در شمال اراضی عباس‌آباد و در حاشیه بزرگراه حقانی واقع شده که در مجاورت فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کتابخانه ملی ایران و باغ‌موزه دفاع مقدس قرار گرفته و مجموعه‌ بزرگ فرهنگی را شکل داده است.

باغ کتاب تهران در ۴ بلوک اصلی طراحی و تفکیک شده است. بلوک A شامل فروشگاه دائمی و موضوعی کتاب است، بلوک B مشتمل بر گذر فرهنگ است که ورودی‌های اصلی، دالان شگفت‌انگیز و انبار در آن قرار دارد، بلوک C شامل آمفی‌تئاتر روباز، آمفی‌تئاتر اصلی، نگارخانه و فروشگاه محصولات فرهنگی است و بلوک D نیز مشتمل بر نمایشگاه تخصصی، سالن کودک و نوجوان و کارگاه‌های کودکان و نوجوانان است. افزون بر ۴ بلوک اصلی باغ کتاب تهران، این پردیس فرهنگی، استریو، بلوار، نمازخانه، رستوران و دریاچه را نیز شامل می‌شود.

 

 

بخش‌های گوناگون باغ کتاب تهران
 • بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان در دو بخش کودک و بزرگ‌سال با ۲۵ هزار مترمربع زیربنا که ۴۰۰ هزار جلد کتاب در ۷۰ هزار عنوان در آن عرضه شده است
 • پردیس بزرگ علمی کودک و نوجوان با وسعت ۱۲ هزار مترمربع به عنوان یک شهربازی علمی دو بخش کودک و نوجوان
 • بزرگ‌ترین گالری هنری کشور با مساحت ۱۷۰۰ مترمربع به عنوان فضایی برای عرضه آثار هنری از جمله نقاشی و هنرهای تجسمی
 • باشگاه رباتیک که اعضای آن می‌توانند دوره‌های تخصصی هوش مصنوعی بگذرانند و اطلاعات خود را با سایر اعضا در این باشگاه و باشگاه‌های مشابه در اقصی نقاط جهان به اشتراک بگذارند.

باغ كتاب برای همه گروه‌های سنی از خردسال تا بزرگ‌سال در نظر گرفته شده است که در آن علاقه‌مندان می‌توانند کتاب‌هایی با موضوع‌هایی در تمامی محورها بیابند.  

باغ كتاب همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ برای بازديد علاقه‌مندان داير خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: باغ کتابباغ کتاب تهرانآدرس باغ کتاب تهرانافتتاحیه باغ کتاب تهرانمراسم افتتاحیه باغ کتاببزرگترین کتابفروشی جهانفروشگاه کتاب کودکفروشگاه کتابکتاب کودک

تابستان غبارآلود کودکان زرآباد با بسته های کتاب «با من بخوان» رنگین شد

س, 04/13/1396 - 09:37
سه شنبه, 13 تير, 1396 - 09:37

بسته های کتاب طرح کتابخانه‌های کوچک تابستانی «با من بخوان» همراه با استقبال کودکان برخی از روستاهای منطقه زرآباد، به کتابخانه‌های مدرسه‌ها و کتابداران روستاها تحویل داده شدند.

بنابر گفت‌وگوی سایت کتابک با شیرین احمدیان، روابط‌عمومی برنامه «با من بخوان»، این بسته‌ها با اهدای کتاب از سوی انتشارات فنی ایران، نشر هوپا و انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و همچنین پشتیبانی مالی صندوق آموزش و توانمندسازی کودکان کار و محروم وابسته به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان فراهم شد تا در قالب طرح کتابخانه‌های کوچک تابستانی «با من بخوان» به دست کودکان برسد.

«کتابداران کودک» در طرح کتابخانه های کوچک تابستانی

روابط‌عمومی «با من بخوان» درباره ارسال این بسته‌ها گفت:

«پس از آماده‌سازی بسته های کتاب؛ پدرام بهروزی و کیوان ارشادی، دو تن از اعضای برنامه «با من بخوان» که به صورت داوطلبانه مسئولیت رساندن کتاب‌های باکیفیت کودکان و نوجوانان را به کتابخانه‌های کوچک تابستانی برعهده داشتند، بسته های کتاب را به کودکان روستاها و مدرسه‌های منطقه زرآباد رساندند. این کتاب‌ها در ۱۶ مدرسه در روستاهای منطقه زرآباد توزیع شد.

در برخی روستاها که آموزگاران نمی‌توانستند جهت تحویل و به امانت سپردن کتاب در طول تابستان به کودکان در روستا حضور داشته باشند، دانش‌آموزانی علاقه‌مند داوطلب شدند که در طول تابستان به عنوان کتابدار - دانش آموز به کودکان روستاهای خود کتاب بدهند یا برای‌شان کتاب بخوانند.

در این طرح، بسیاری از کودکان و نوجوانانی که در سال گذشته طی اجرای برنامه «با من بخوان» با ادبیات کودکان و شیوه‌های بلندخوانی آشنا شده‌اند به یاری مربیان و آموزگاران خود می‌آیند تا این کتابخانه‌های کوچک را در طول تابستان در مدرسه، مسجد یا حتی خانه‌های خود فعال نگاه دارند. در پایان تابستان، تمامی کتاب‌های کتابخانه‌های کوچک تابستانی به کتابخانه‌های کلاسی‌ در مدرسه‌ها بازگردانده می‌شوند تا در سال آینده تحصیلی نیز دوباره با کودکان خوانده شود.»

 

طرح کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان»

 

کودکان روستا به پیشواز بسته های کتاب کتابخانه‌های تابستانی آمدند

روابط‌عمومی برنامه «با من بخوان» درباره استقبال از این طرح در روستاها افزود:

«بنا بر گزارش همکاران داوطلب «با من بخوان» گروه بزرگی از کودکان و نوجوانان و همچنین مسئولان درسی در برخی از روستاهای منطقه همچون روستای «جد» به استقبال بسته های کتاب‌ آمدند تا آن‌ها را تحویل بگیرند.

 

استقبال کودکان و نوجوانان از بسته های کتاب

 

استقبال کودکان و نوجوانان از بسته های کتاب

 

‌راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» در زرآباد

در حال حاضر در برخی از مدرسه‌هایی که در طرح کتابخانه‌های کوچک تابستانی «با من بخوان» شرکت کرده‌اند، کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» در حال شکل‌گیری است. در این کتابخانه‌های کودک‌محور، فضایی جداگانه و مشخص در مدرسه به کتابخانه اختصاص داده می‌شود که پس از طراحی و مناسب‌سازی فضای کتابخانه از سوی «با من بخوان» برای حضور کودکان، کتابخانه تجهیز می‌شود و نشست‌های کتابخوانی گوناگون در آن برگزار خواهد شد. ما امیدوار هستیم با حمایت‌های مالی نهادها، موسسه‌ها و خیران پشتیبان برنامه «با من بخوان» بتوانیم در سایر مدرسه‌ها نیز کتابخانه‌های کودک‌محور ایجاد کنیم.»

شیرین احمدیان در پایان درباره ایده راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک تابستانی «با من بخوان» گفت:

«ایده راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک تابستانی «با من بخوان» و ارسال بسته های کتاب برای کودکان و نوجوانان از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ هنگامی شکل گرفت که آموزشگران برنامه «با من بخوان» برای بازدید و تهیه گزارش از روند اجرای برنامه «با من بخوان» در سال گذشته به منطقه زرآباد واقع در شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان رفتند. بنا بر گزارش‌های آموزشگران، کودکان این منطقه، هیچ امکان تفریحی و سرگرمی را جهت گذران اوقات فراغت در تابستان نداشتند. بر همین اساس موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بر آن شد در پاسخ به این درخواست و نیاز کودکان، بسته های کتاب برای همه گروه‌های سنی کودکان آماده و به مناطق ارسال کند تا کتابخانه‌های کوچک تابستانی خود را در هر کجا که می‌توانند برپا دارند. از اوایل تیرماه ۱۳۹۶ نیز این طرح را به اجرا درآمد.

اکنون پس از ارسال این بسته های کتاب، این دانش آموز کتابداران موظف شدند که در پایان تابستان از فعالیت های کتابخانه تابستانی خود برای کارشناسان با من بخوان گزارش تهیه کنند.

 

فضای کتابخانه‌ای نیازمند به تجهیز

 

بسته‌بندی کتاب‌های اهدایی از نشر هوپا

 

بسته‌بندی کتاب‌های اهدایی از انتشارات فنی ایران

 

بسته‌بندی کتاب‌های اهدایی از انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخواناهدای کتابکتابخانه های کوچککتابخانه های کوچک تابستانیبسته های کتابانتشارات فنینشر هوپاانتشارات هوپاموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانتاریخ ادبیات کودکانکودکان محروماهدای کتاب به کودکان محرومکتابخوانی با کودکان محروماحداث کتابخانه در مناطق محرومترویج کتابخوانیکتاب کودککتاب باکیفیت

شاهده سعیدی مترجم ادبیات کودکان درگذشت

ي, 04/11/1396 - 16:18
يكشنبه, 11 تير, 1396 - 16:18

شاهده سعیدی مترجم و ویراستار ادبیات کودکان در سن ۶۵ سالگی درگذشت.

شاهده سعیدی، از داوطلبان فعال انجمن حامى و عضو شورای کتاب کودک، امروز یکشنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۶ چشم از جهان فروبست.

شاهده سعیدی در سال ۱۳۳۱ متولد شد و دانش آموخته رشته فیزیک از دانشگاه تهران بود. او به مدت ۲۰ سال در شبکه ۲ سیما به عنوان تهیه‌کننده برنامه‌های کودک و آموزشی فعالیت داشت. شاهده سعیدی در میانه سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ در گروه‌های بررسی شورای کتاب کودک فعالیت داشت و همچنین در بخش کتابخانه‌های روستایی كانون توسعه فرهنگی كودكان و در بخش انتخاب کتاب و آموزش کتابداران کتابخانه‌های روستایی حامی نیز به صورت داوطلبانه همکاری می‌کرد.

آثار شاهده سعیدی در زمینه ترجمه

از شاهده سعیدی چندین مقاله در حوزه ادبیات کودکان بر جای مانده است. از آثار او در زمینه ترجمه برای مخاطبان بزرگسال می‌توان به ترجمه مقاله «زندگینامه علمی دانشوران» به سرپرستی زنده‌یاد احمد بیرشک و کتاب علمی «پرسش‌ها و مسايل بنيادی فيزيک و هوش هیجانی» اشاره کرد. نخستين كتابی که او برای مخاطبان کودک ترجمه كرد، كتابی علمی با عنوان «۱۰۱ آزمايش لذت‌بخش فيزيک» بود که با همكاری طاهره رستگار به چاپ رسید. کتاب‌هایی چون «انرژی» از سوی انتشارات مدرسه، ترجمه کتاب «انرژی هسته‌ای» از سوی انتشارات فاطمی، ترجمه کتاب «مغناطیس» و همکاری در ترجمه دایره‌المعارف «کلید دانش» از سوی انتشارات طلایی، از دیگر آثار او در زمینه ادبیات غیرداستانی برای مخاطبان کودک و نوجوان محسوب می‌شود.

از آثار او در زمینه ترجمه ادبیات داستانی برای مخاطبان کودک و نوجوان نیز می‌توان از کتاب‌هایی همچون «پايين به سوی زمين» از سوی نشر چشمه، «باد در ميان شاخه های بيد» از سوی نشر چشمه، «هابيت» نوشته جی.آر.آر.تالكين از سوی نشر چشمه و ... نام برد.

مراسم خاکسپاری شاهده سعیدی، روز دوشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۶ ساعت ۹ صبح از سوی بیمارستان دی واقع در تهران، خیابان ولیعصر، نبش خیابان شهید عباسپور خواهد بود.

 

 

گونه خبر: خبرهای کودکان از این‌سو و آن‌سوکلیدواژه: شاهده سعیدیانجمن حامیشورای کتاب کودککانون توسعه تعاون فرهنگی کودکانمترجم کتاب کودکانترجمه کتاب کودک

کانال تلگرام موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان